Asthma Abdijsiroop KLOOSTERBALSEM Hoofdpij Prijsvorming. SNIJWONDEN AKKER'S Adverteeri in dit blad Zaterdag 20 Juni L925 No. 25. Oe a. s Verkiezingen. ^HJTJTTjLKTON. Het geheim van den millionnair. Politieke ontwikkeling I si* Ij J Het Bestuur van den R. K. Kiezers- I bondj in den Statenkieskring Iiorsl heeft de navolgende circulaire verzon den betreffende de laalste maatregelen, die in verband met de stemming op 1 Juli alsnog genomen[moetenJworden Aan de Besturen en Leden der R.K. Kiesvereenigingen in den Staten kies kring Horst. In verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal is er in alle afdeelingen van den R- K. Kiezersbond veel moeite gedaan, om bij de R. K. Kiezers be langstelling te wekken voor de Katho lieke zaak op politiek gebied, om te zorgen voor de noodige voorlichting en om den goeden gang van zaken bij de vaststelling der Candidatenlijst te bevorderen. Het werk dat met zooveel ijver en zorg begonnen en tot nu toe doorge voerd is moet bekroond worden, door me' alle middelen een voor de R. K. Staatspartij gunstigen uitslag der ver kiezingen op 1 Juli te verzekeren. Gezien de groote belangen die op het spel staan, mag geen middel onbeproefd gelalen worden om dit doel te bereiken. Op de eerste plaats moeten de leden der R. K. Kiesvereenigingen er aan herinnerd worden, dat zij op 1 Juli getrouw naar de stembus gaau en zij j moeten goed onderwezen worden, hoe zij het stembiljet moeten invullen. Voor zoover zij zich op 1 Juli buiten hun gemeente bevinden moeten zij zich bij tijds op het gemeentehuis aanmel den, om ook op een andere plaats te kunnen stemmen. Ook personen die zich na 31 Januari in hun tegenwoor dige woonplaats gevestigd hebben moeten zich bij tijds aanmelden, om in hun nieuwe woonplaats te kunnen stemmen. Maar ook de, R. K Kiezers, die geen lid der R. K. Kiesvereeniging zijn uilen hiertoe aangespoord moeten worden, zoo noodig een voor een moet van hun verkregen worden, dat zij zonder uitzondering hun stem uitbrengen op de R. K. Staatspartij. Zeer zeker zal op sommige plaatsen ook door andere partijen propaganda gevoerd worden voor hun zaak. Waar dit het geval is, moet de R.K. Kiesvereeniging onmiddellijk een tegenactie instellen door openlijke propaganda of huis-bezoek. De Eenheid onder de Katholieken moet bewaard blijven en geen stem mag voor de R K. Staatspartij verloren gaan. Voor de stemming op 1 Juli zal het bestuur der plaatselijke afdeeling der R. K. Kiesvereeniging moeten nagaan, welke personen, die als R. K. Kiezers hiervoor in aanmerking komen, niet in staat zijn zonder hulp naar de stembus te gaan. Het is zaak van het bestuur om een regeling te treffen, dat hiervoor gezorgd wordt. Als het kan moet door tusschen- komst van de R. K. Kiesvereeniging het stemmen voor alle R K. Kiezers vooral voor degenen die ver af wonen, zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt worden. Aan de hand der kiezerslijst ver krijgbaar bij het gemeentebestuur zal op 1 Juli nagegaan moeten worden, welke R. K. Kiezers hun stemplicht reeds vervuld hebben en welke nog in gebreke zijn gebleven als de stemming het einde nadert. Door middel van hiertoe speciaal aangewezen personen, die dan over een voertuig kunnen beschikken, zullen de gaat gepaard met verschillende verschijnselen: benauwdheid, kort-» ademigheid, beklemdheid op de borst bü de minste inspanning. Akker'8 Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat zij de borst van de prikkelende slijm zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken van hoest, bronchitis,keelpijn. AKKER'. Alom verkrijgbaar in koken van 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50 11. Mevrouw Warren, begon de jonge man, terwijl hij met ernstig gelaat zijn hoed afnam, dat is inderdaad voor mij een groote verrassing. U weet natuur lijk wat er"te Heaton geschied is? Ik weet alles, antwoordde de dame met hare fraaie, klankvolle stem. Jacks, de doodgraver, vertelde hedenmorgen vroeg aan mijn dienstmeisje, welk lot mijn arme Julius getroffen heeft en dat men zijn lijk vond in de kist van Richard Marlow. Zou u dat niet reeds gisterenavond gehoord hebben vroeg Alex bedaard. Mijnheer Torold Een vlammende blos overtoog haar gelaat. Ik bedoel, dat wellicht de brief, dien u gisteren ontving, u reeds op den moord opmerkzaam heeft gemaakt. Een brief? Hoe weet u, dal ik giste renavond een brief ontving Pastoor Philips wilde u heden morgen vroegtijdig een bezoejc brengen, teneinde zeer omzichtig u het ijselijke nieuws mede te deelen en uw dienst meisje zeide hem, dat u het reeds wist. Nog vertelde zij hem, dat u naar Lon den waart vertrokken en.... en al uw juweelen hadt meegenomen, mevrouw, thuisblijvers nog te elfder ure moeten opgehaald en naar de stembus gebracht worden. Ieder stem telt, ieder stem is van de grootste waarde. Immers de vijfde zetel die de R. K. Staatspartij hier in Limburg in 1922 verkregen heeft is gewonnen met een overschot van een klein aantal stem men. Alleen met inspanning van alle krachten zal het mogelijk zijn ook thans wederom 5 zetels voor de R. K. Staatspartij in Limburg te veroveren. Daarom nu vooruit en niet stilstaan voor dat het doel met Gods hulp be reikt is 1 Stemt Dr. Nolens, no. 1 van lyst 23 Bij de loting voor de samenstelling van de stembiljetten, door het Centraal Stembureau te 's Gravenhage gehouden, hebben de katholieke candidatenlijsten in het geheele land no. 23 gekregen. Daarmede is het parool voor den katho lieken kiezer uitgegeven. Het luidl voor Limburg: Stemt Dr. Nolens, no. 1 van lijst 23. Het is de taak van de katholieke propaganda dit in het hoofd der Lim- burgsche kiezers te prënien. Elk katho liek kiezer moet het parool zoo dikwijls voor oogen krijgen en in zijn ooren opvangen dat het onuitwischbaar in zijn gedachten staat en hij op 1 Juli op zijn groote stembiljet als werktuigelijk lijst no. 23 zoekt om het witte puntje voor no. 1 van die lijstDr. Nolens rood te maken. Dat gebeurt op ver schillende manieren door de nieuws bladen, door verkiezingscouranten, door aanplakbiljetten, door strooibiljetten, door propagandaveigaderingen, door huisbezoek, door afdrukken van het stembiljet, door optochten met opschrif ten. Alles moet den kiezer toeroepen Stemt dr. Nolens, no. 1 van lijst 23. Daarin ligt een groote propagandis tische kracht. Men bevordert vooreerst het geldig stemmen er mede. Maar het bevordert ook het katholiek stemmen. In het hart van menig kiezer wordt in deze weken een strijd gestreden tusschen zijn menschelijke natuur hel hoogere, het betere in hem. Men heeft grieven men is ontevre den, terecht of ten ontrechle. De blik wordt beneveld. Men is geneigd perso nen en beginselen te vereenzelvigen. De bekoring komt om b.v. wegens eene onaangename bejegening den persoon aangedaan, door een verkeerd gebruik van het stembiljet zijn katholieke be ginselen te verloochenen De een is ontevreden over sommige wetten. Som migen achten de katholieke partij en de christelijke regeering te democratisch, anderen vinden ze niet democratisch genoeg. Weer anderen zijn hard ge troffen door noodmaatregelen van de regeering. Door de stemming van hun gemoed worden zij heen en weer geslingerd tusschen de goede en de kwade keuze. Die tweestrijd in menige ziel valt samen met een groote propaganda der politieke tegenstanders. Deze zijn in de weer om hun slechte zijde weg te doezelen en zich bij de Limburgers zoo onschuldig mogelijk voor te doen. Vooral de S.D A.P. is aan 't lokken en lonken om in Limburg haar slag te slaan. Maar daar wordt telkens de aandacht van weifelende kiezen» gevestigd op de katholieke aansporing Stemt Dr. Nolens no. 1 van lijst 23. Telkens opnieuw moeten zij daaraan denken. Hun geest blijft er aanhoudend mee bezig. En.... hun geweten blijft knagen. Want wij zouden den katholiek wel eens willen zien, die in het diepst van zijn hart overtuigd is, een goede daad te stellen door niet op de katholieke lijst te stemmen. Dat is onbestaanbaar, want het is ontevredenheid, die hen drijft, een zekere baloorigheid, die hen doet weifelen. Maar zoo dikwijls zij datStemt Dr. Nolens zien, voelen zij een prik in hun binnenste. Hun beter ik strijdt met die kleinmoedige gevoelens om den boven- rang. En bij velen zal het de overhand krijgen en na die zelfoverwinping in den strijd dien zooveten op verschil lend gebied met zichzelf moeten voeren, zullen zij zich bewust worden een goed besluit te hebben genomen. Van dat oogenblik af zal dat Stemt Dr. Nolens, voor hen een andere, een blijdere taal spreken. Dat het Dr. Nolens is, die no. 1 staat op de katholieke lijst, spreekt tot ons Limburgers, nog op bijzondere wijze. Dr. Nolens is een candidaat, die geheel Nederland ons benijdt. De Katholieken van de hoofdstad des lands wenschten hem bovenaan op bun lijstte plaatsen Maar Dr. Nolens wenschte alleen door Limburg te worden gecandideerd. Hij wordt hoog geacht door vriend en tegenstander, maar is door den laatste evenzeer gevreesd. Het is een staatsman van internationale reputatie, die Neder land voor eenige wéken nog met 'zijn groot gezag vertegenwoordigde op de Arbeidsconferentie van den Volkenbond te Genève. De Katholieke Kamerfractie eert hem als haar gevierden voorzitter de katho lieke kiezers achten hem hoog op zijn toegankelijkheid, voor iedereen, omdat zij weten, dat iedereen van hem recht vaardigheid kan verwachten. Hij ia de wetenschappelijk hoog staande katho lieke leider, Minister van Staat, als zoodanig een der raadsmannen van H M. de Koningin, en boven alles een hoog geëerd priester. Stemt Dr. Nolens, no. 1 van lijst 23. Door hem te stemmen, kiezen we tevens andere eminente Kamerleden: een jhr. voegde Alex er met nadruk bij. En u is mij gevolgd? riep me vrouw Warren gebelgd. Wilt u mij misschien zelf van moord op mijn echtgenoot beschuldigen Volstrekt niet. Ik ben u ook niet gevolgd. Naar mij schijnt, ben ik hier met hetzelfde oogmerk als u. Mevrouw Warren keek zeer verbluft. Hoe weet u, wat ik hier kom doen Omdat ik het een bij het andere weet te voegen, mevroüw. Ook ik of juister gezegd, Mej. Marlow ontving een brief, hoogstwaarschijnlijk van denzelfden man, die hier woont. Van Cicero Gramp? Precies, zoo heet hij. U ziet, dat ik gelijk had. Wil hij ook vari u geld afpersen, en bracht u soms daarom uw kleinoodiën mee, teneinde zijn verlan gen te bevredigen Mevrouw Warren keek onderzoekend rond. Zij stonden hier tamelijk wel alleen. Een troepje havelooze kinderen speelde in de nabijheid en op de groote binnenplaats stonden twee smerig uit ziende vrouwen nieuwsgierig naar hen te staren. Op eenigen afstand zwaaiden twee dro'nken kerels. Maar een pootige politieagent, die in het- slop op en neer liep en van tijd tot tijd vorschende blikken op Alex en de deftig gekleede dame wierp, hield die ruwe klanten van hen verwijderd. Nadat mevrouw Warren zich had vergewist, dat iemand haar kon hooren, haalde zij een brief uit haren zak en reikte dien aan Alex. ïjij was op het zelfde zware, roomkleurige papier en Bij Openbaar Optreden Gewichtige Besprekingen en Examens behoeden M\jnhardt's Zenuwtabletten voor Innerlijke Opwinding en Angstge voel ze maken Rustig en Kalm en houden uw Geest Helder. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 8 in hetzelfde fraaie schrift geschreven, als de aan Sophie gerichte brief. De jonge man las het schrijven met aan dacht door Gelijk hij het niet anders had ver wacht, stond in den brief dat mevrouw Warrens echtgenoot dood was en dat Cicero Gramp haar kon mededeelen, waar de vermoorde lag, wanneer zij hem honderd en vijftig pond betaalde. Het mooie heerschap had zijn prijs spoedig opgeslagen. Waarover Alex zich echter het meest verwonderde, was dat Cicero Gramp mevrouw Warren wilde mededeelen, waar het lijk van haren echtgenoot zich bevond, daar dit toch reeds gevonden was in den graf kelder van den huize Marlow. Cicero Gramp wist dus, dat het daar was. Wanneer dit zoo ware, zou hij dan wellicht ooggetuige zijn geweest van den moord, weten, wie dien bedreef en wie het lijk in de kist had gelegd Deze veronderstelling scheen zeer waarschijnlijk. Per slot van rekening was deze man in staat het geheele ge heim op te helderen. Zonderling genoeg scheen dat vooruitzicht den heer Torold weinig te bevredigen. Hij reikte mevr. Warren den brief terug. Ik geloof, dat gij uw kostbaren tijd tevergeefs vermorst hebt, met hier heen te komen, mevrouw, zeide hij. Jacks heeft toch zeker tot uw dienst meisje gezegd, waar men het lijk van mijnheer uw man vopd Waarom dus reist u nog hierheen, om u geld te leten afpersen Ik verlang op de eerste plaats te weten, wie Julius heeft vermoord, gaf i Dadelijk Akker's Kloosterbal sem er op; stelpt de bloeding, zuivert, verzacht en geneest. Koopt dus een pot in voorraad. Onovertroffen hij brandwon- den, huiduitslag, schraalheid hT springende handen, kloven, wintervoeten, als wrijfmiddel bij rheumatiek, jicht en spit. Overal verkrijgbaar in cartons: 20 gr. ƒ0.50; 50 gr. 1.100 gr. 1.75 Eischt nieuwe verpakking in cartons. Charles Ruijs de Beerenbrouck, zeven jaren ministerpresident van groote verdiensten, op wien geheel katholiek Nederland trotsch iseen ir. Max Bongaert8, die zooveel voor de verkeers- belangen en de industrie van Limburg deed als nooit tevoren een ander Kamer lid kon verrichten; een Henri Hermans, de eerbied afdwingende vertrouwens man der katholieke werklieden, die groot vertrouwen heeft ook bij alle andere standen en dat alleszins verdient om zijn hooge opvatting van het Kamerlidmaatschap; een Ament, van wien we hetzelfde mogen zeggen als den vertrouwensman onzer boeren en van zoovele anderen. Stemt Dr. Nolens, no. 1 van lijst 23. Dat woord hebbe de katholieke Lim burger voortdurend in den mond van nu tot 1 Juli, opdat iedereen het hoore en wete en in zich opneme alsof het in zijn hoofd gehamerd ware, wat op den dag der stemming katholieke plicht vereischt Stemt Dr. Nolens, no. 1 van lijst 23. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mjjnhardt's Hoofdpijntabletten 60 ct. In één van de laatste nummers van Punch" stond het volgende grapje Het is verschrikkelijk met die kippen - zegt een boer als de eieren twee stuivers doen houden mijn kippen met leggen niet op, maar zoo worden ze vier stuivers, of je ziet haast geen ei meer." Een boer uit het land van den vader der economie, Adam Smith, zal wel meer economisch inzicht hebben dan dat hij zich niet een betere verklaring van het gevai zou weten te geven. Maar het grapje is toch leerrijk, omdat het zoo sprekend het verband legt tusschen de wet van vraag en a'anbod" en »prijsvorming". Deze'wet van vraag en aanbod is pas begonnen te werken toen de productie in een verder gevorderd stadium gekomen was. Iemand die in den oertijd geleefd heeft is met deze wet niet bekend geweest, want hij werkte niet voor een svraag", ook be diende hij zich niet van het »aanbod", maar hij voorzag zelf in de behoefte die zich voor hem deed gevoelen. Langen tijd is het aldus gebleven, ook later toen zich reeds ambachts- beoefening was gaan ontwikkelen. Maar ook destijds vond productie toch alleen dan maar plaats indien reeds een be zij ten antwoord. U wilt dus dien man werkelijk een bezoek brengen Ja, maar blijkbaar huiverde zij ervoor terug. Maar deze plaats het is verschrikkelijk ik ben bang. Welnu, keer dan om. Ik zoek mijnheer Gramp op last van Mej. Marlow. Indien u het goed vindt, zal ik dan tevens uw belangen behartigen. Ik dank u, maar ik zou liever den man zelf spreken. Zooals u v°rkiest. Is u in een hotel afgestapt? Ja, in het Norfolk hotel. Ga dan daarheen. Ik zal den man bij u brengen.... Wellicht over een uurtje. Ik dank u, mijnheer Torold, her nam mevrouw Warren en neem uw vriendelijk aanbod dankbaar aan. Ik bezit waarlijk den moed niet, deze binnenplaats over te gaan. De jonge man oogde de schoone ..^uur na, terwijl zij zich haastig ver wijderde. Die fiere houding en dat vastberaden uiterlijk pasten eigenlijk niet geheel en al bij haar zooeven uitgesproken vrees. Vreemd, maar Alex kreeg een zekere gewaarwording, dat hel met mevrouw Warren niet zóó was, als het moeat zijn Zij was evenwel openhartig tegenover hem geweest, hij had derhalve geen reden, kwaad van haar te denken. De man, dien Alex zocht, was niet zoo gemakkelijk te vinden. Mijnheer Gramp scheen gegronde redenen te hebben, zich niet zoo vlug door de politie te laten vinden. Onder hetkost- hoefte met zekerheid bekend was. namelijk doordat een ander bij den ambachtsman een bestelling had ge daan. De oertijd heeft geen prijsvorming gekend, maar ook in de middeleeuwen was de prijsvorming niet het ingewik keld proces waaruit het thans bestaat. Immers de prijsbepaling ging zooals ook nog thans bij een bestelling het geval zou zijn aan de productie vooraf. Doch wal is het kenmerk der voort brenging tegenwoordig? Voor schier alle artikelen waarbij de veronderstel ling gemaakt kan worden, dat koop noodzakelijkheid of misschien slechts kooplust zal bestaan, wordt met de productie begonnen voordat zekerheid omtrent de vraag verkregen is. De ondernemer gaat daarbij wel niet blindelings te werk, hij zal natuurlijk zijn productie in een richting leiden waarin zich vroeger reeds een behoefte vertoond he°ft, m&ar hij weet eener- zijds niet in welke mate deze behoefte zal aanhouden en anderzijds niet hoe- velen met hem zullen trachten de be hoefte te bevredigen. De voortbrenging moet daarom een barometer hebben waarop valt af te lezen hoe behoefte en behoefte voor ziening zich op ieder oogenblik ver houden. Dit is de prijs. Al vormt de prijs zich niet uitsluitend onder den invloed van de vraag en het aanbod wij hebben in de achter ons liggende jaren bijvoorbeeld ook kennis kunnen maken met den invloed van de waarde van het ruilmiddel toch zullen stij gende prijzen in het algemeen wijzen op afnemende voorraden of toenemende vraag, en dalende prijzen op het om gekeerde. Aangezien de mensch niet kan voort bestaan zonder dat in zijn behoeften wordt voorzien, is het voor de wereld van het allergrootste belang, dat van oogenblik tot oogenblik kan worden waargenomen of aanbod en vraag ver anderde proporties aannemen, teneinde hetzij bij de productie, hetzij bij het verbruik daarmee rekening te kunnen houden. De maatschappij is derhalve zeer bijzonder gediend door wat men in de economische wetenschap de »prijsvor- ming" noemt en ieder economisch stelsel waarbij door het gebiedend voorschrijven van bepaalde productie- richtingen aan de prijsvorming het aanwijzende karakter ontnomen wordt zou de maatschappij van een middel berooven, dat voor een goede voor ziening irt de maatschappelijke behoef ten van groo'.e waarde is. huis van Dixon was eigenlijk de heele straat begrepen en Torold had er geen flauw besef van, in welk van deze ge bouwtjes hij den man moest zoeken. Hij vroeg een straatveger, of hij ook een zekeren mijnheer Gramp kende, en bekrachtigde deze vraag met een geldstuk. O, Cicero? riep de jongen, terwijl hij op het geldstuk beet om te onder zoeken of het echt was, jawel, die woont hier. Je bent immers geen ge heime Wat is dat? Wel, een agent van de geheime politie, antwoordde de jongen. Cicero wordt immers niet door de politie ge zocht Ik ben geen agent van de geheime politie. Die Cicero Gramp wordt, naar het k schijnt, nog al dikwijls door de politie gezocht, hé? vroeg Alex, De straatveger kneep schalks een oog dicht en grijnsde over heel zijn gezicht, zoodat al zijn tanden zichtbaar werden. In plaats echter van te ant woorden schreeuwde hij luidkeels Moeder Ginger 1 Op dien roep kwa men de hier wonenden uit alle hoeken en holletjes aangeloopen gelijk de konijnen uit den stal, en op het vol gende oogenblik ging de naam Moeder Ginger 1 van mond tot mond. Alex keek opmerkzaam naar al die,gedaan ten met opgeblazen gezichten, waaruit slecht heid en verdierlijking spraken, en wachtte op de geroepene. Hij zag haar echter niet. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 5