„rïjCL Cl» Uit de Landbouwwereld. nmSërërf MJROL@ Adverteer en U verkoopt van HERIJK Maten en Gewichten Het geheim van den millionnair. Zakatlasjes van Nederland Zitordae 6 Juni L925 No. 23 Burgemeester en Wethouders van Venray maken bij deze bekend, dat dit jaar voor den herijk van raat-c en gewichten zitting zal worden gehóuden te Venray in het Patronaatsgebouw op 17 Juni van 9 tot 12 uur voorra en van 1 tot 2 uur nam. voor hen wier geslachtsnaam begint met een der letters A. B. C, D. E en F op 22 Juui nam. van 1 tot half 5 voor hen wier geslachtsnaam begint met een der letters O, H. I en J op 23 Juni van hall 11 tot 12 uur en van 1 tot hall 5 nam voor heh wier geslachtsnaam begint met een der letters K, L, N, 0. P. Q en R op 24 Juni van 9 uur vrm tot 1 uur nm. voor hen wier geslachtsnaam begint met een der lettert S. T. U, V, W, X, Y en Z Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht ie. dat de maten en gewichten schoon droog en roestvrij moeten worden aangeboden om on derzocht te kunnen worden. (IJzeren maten geverfd blikken maten blank geschuurd koperen gewichten algewasschen en ook de gaten gereinigd ijzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie) - 8o dat fcetaaM moet worden a voor het onderzoek van maten en gewichten; b voor het justeereo van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist. 3e dat de maten eo gewichten, die gestempeld worden met het, at'keuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden. 4e dat de maten en gewichten vóór 1 October 1925 gestempeld moeten zijn met de letter b en dat er, bij verzuim ot verhindering om vau de hier bovnubedoelde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkactoor te Maastricht (vanaf 1 September) op eiken Dinsdag en Woensdag van 91 uur. 5e. dat de miligram gewichten niet op de herijkzitting. maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden (opzending per post fr;mco en postbewijs tot een bedrag overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht, im sluiten.) Venray, 28 Mei 1925 ldurgeraei'S tr en We houders voornd- O VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Dr. P. van Hoek. Wat wel het eerst vermelding ver dient, is de mededeeling uit den Haag, dat Dr. P. van Hoek binnenkort om gezondheihsredenen zijn ambt als Directeur-generaal van den Landbouw zal neerleggen. Een droeve mare, die ongetwijfeld in alle landbouwkritigen met deelneming en leedwezen zal wor den vernomen. Sinds eenigen lijd werd het al gevreesd, dewijl de Heer Van Hoek wegens zijn geschokte gezondheid zijn function niet kon waarnemen men bleef echter hopen, dat hij nog zou terugkeeren. Tal van jaren heefl de heer Van Hoek in verschillende betrekkingen den landbouw gediend gediend met groote kennis van zaken met al zijn gaven en talenten, en deze waren vele. Hij droeg den landbouw een warm hart toe, en was dan ook op landbouwvergaderingen een welkome gast. Zijn eenvoud en gemoedelijkheid, die hem toegankelijk deden zijn voor ieder, zijn groote rechtschapenheid, welke door niemand werd betwijfeld, maakten hem geëerd en nemind. Zijn macht was beperkt; hij vermocht niet steeds, wat hij wel wenschte en wilde; maar zeer veel is door hem voor de belangen van den landbouw gedaan. Bij alle gelegenheden hield hij den landbouwers voor, dat zij zich nauw moesten aaneensluiten, hun kracht moesten zoeken in organisatie- Het »Organiseert U lag hem steeds op de lippen. Aan de tot stand koming en ontwikkeling der landbouworganisatie heeft de heer Van Hoek dan ook een belangrijk aandeel gehad, 't Zal hem pijn doen te scheiden; zooals het velen, zeer velen, zal smarten, dat hij heen gaat. De landbouw verliest in hem een trouw en warm vriend, en als zoodanig zal men hem nog zeer lang blijven gedenken. De nieuwe Coöperatie-wet. In de April aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden eenige cijfers gegeven omtrent het coöperatiewezen in ons land. Uit die cijfers blijkt, dat ook en vooral op 't gebied van den landbouw de Coöperatie toepassing heeft gevonden. In 't geheel waren op 1 Januari j.l. in Nederland 8120 coöpe ratieve vereenigingen, waaronder 1453 inkoop-, verkoop- en (of) productie- coöperaties van die 1453 waren niet minder dan 1182 in den landbouw. En dan, hoeveel honderden coöperatieve boerenleenbanken zijn er niet. Bijna elke plaats van eenige beteekenis heeft er een. De meeste coöp. ver. heeft men in de provinciën Noord- en Zuid-Holland resp. 503 en 466; de minste in Utrecht en Zeeland, n.l. 119 en 120. Waar de coöperatie zulk een vlucht nam, is het begrijpelijk, dat de behoefte gevoeld werd om een Coöp-wet, welke meer dan de bestaande op de coöp. vereeni gingen rekening houdt met de eischen der practijk, met den aard en het^doel der coöperaties. Zulk een wet is op kQmsl; is reeds door de Tweede Kamer aangenomen en zal vermoedelijk bin nenkort ook door de Eerste Kamer aangenomen worden Naar verluidt zal de nieuwe wet den 1 Januari 1926 in werking treden. De coöp. vereenigingen (Aankoop-coöperaties boerenleenbanken e.a.) kunnen zich dus alvast voorbe reiden op een wijziging van haar statuten, welke in overeenstemming dienen te worden gebracht met de nieuwe Wet. Deze voorziet in vele leemten belangrijke wijzigingen zijn aangebracht. Een belangrijk ding is b.v dat reeds uit den naam der Ver- eeniging moet blijken, of en in hoe verre de aansprakelijkheid der leden is geregeld. Men voelt de beteekenis hiervan voor menschen, die met de vereeniging zaken doen cf willen doen. Wij komen op deze Wet nog wel eens terug. De Graanpryzen. De laatste maanden van 1924 en de eerste van 1925 hebben zich geken merkt door groote prijsverandenngen op de graanmarkt. In den zomer van 1924 trad een prijsstijging in, ondei den invloed van de slechte uitkomsten van den oogst in verschillende landen, misschien ook wel van andere omstandigheden. De stijging bereikte haar hoogte punt in het laatst van Januari en het begin van Februari j.l om daarna weer plaats te maken voor een daling. Naar aanleiding van deze groote prijs veranderingen geeft de Xederlandsehe econoom de heer J Smid, oud referendaris ter Directie van den Landbouw, in de Nederlandsche Mercuur eenige beschouwingen over het verband tusschen de graanprijzen en het algemeen loon- en prijsniveau'. Zijn betoog komt inzonderheid hierop neerHet verband tusschen de prijzen der landbouwproducten en het indus- trieele en stedelijke loon-en prijsniveau mag door verschillende omstandigheden in de laatste jaren in de Vereenigdi Staten op bijzonder scherpe wijze aai het licht zijn getreden, het bestaat voor alle in hel wereldverkeer betrokken landen, als een geheel beschouwd. Dat het zich niet overal zoo plotseling heeft doen gevoelen, is eensdeels toe te schrijven aan het verschil in maat schappelijke structuur, en anderdeels aan het feit, dat in den Amerikaanschen landbouw het graan een overwegende rol speelt, en dit méér in prijs was gedaald dan andere landbouwproducten. Mocht in tusschen zoo oordeelt de Heer Smid de in de laatste weken plaats gehad hebbende daling der graanprijzen zich voortzetten tot het KKTTTI.T iKTON. Juffrouw Timber... iets te drinken als 't u belieft, zeide Alex. Breng ons cognac, henevens een karaf koel, frisch water, als ge zoo goed wilt zijn. Juffrouw Timber, die merkwaardiger wijze nu eens zweeg, bracht het ge vraagde pastoor Philips deed een klein scheutje cognac in een groot glas water. Maar zeg mij nu eens, zeide hij, en zette na een dronk hel glas op tafel; waarom heb je mij hierheen gebracht? Omdat ik werkelijk bang W8S, mijnheer pastoor, dat u daarbuiten in de brandende zon ziek kondt worden. Ik achtte het 't beste, u hierheen le brengen. Maar hoe zit dal nu met mevrouw Warren U zegt, zij is ver dwenen Ach lieve hemel, ja. De geestelijke wreef over zijn klam voorhoofd. Ik wilde naar haar toe, om zoo omzich tig mogelijk, 'haar de verschrikkelijke ontdekking mee te deelen en toen hoorde ik, dat zij weg was naar Londen. Naar Londen Waarom naar Londen Ja, wist ik dat maar, Alex Naar het schijnt heeft zij gisterenavond een PW volgen. En d.in zullen zich zeer waar schijnlijk de in Amerika ondervonden moeilijkheden overal in dezelfde mate doen gevoelen. Teneinde 't verstoorde evenwicht le herstellen, zullen door welke oorzaken ook de prijzen der landbouwproducten weer moeten rijzen, of zal het peil der industriëele en stedelijke loonen en prijzen moeten dalen. Vooral dit laatste kan slechts geschieden door een vrij langdurig en pijnlijk proces, tijdens welks duur het economisch leven blijft ontwricht. In 't belang van een voortgaand en blijvend economisch herstel acht, de heer Smid het daarom wenschelijk, dat de daling der graanprijzen mei uitzondering misschien van die der roggeprijzen zich niet verder voortzet. Wil men ontkomen zoo besluit hij zijn be langrijk opstel aan de bezwaren, verbonden aan het verder doen dalen van hethuidige, stedelijke en industrieele loon- en prijspeil, dan zullen de graan prijzen zeker niet lager mogen zijn dan het peil, waarop zij door de in de laatste weken plaats gehad hebbende daling weer zijn gekomen. Parysck groen. De landbouwers zijn opgeschrik1 door het bericht uit Harich (Fr.), dal- twee kindereif; - die bloemen hadden geplukt in een wei, waar Parijsch groen tegen de emelten was gestrooid, waren overleden. Een later bericht meldde, dat het volstrekt niet zeker was, dat de dood der kinderen aan genoemd vergift moet worden toege schreven. Het onderzoek was rog gaande. Hoe het zijvoorzichtigheid, groote voorzichtigheid, is geboden. Het gevaar is zeker niet denkbeeldig. Dat hoenders, die van de uitgestrooide ver giftigde zemelen eten, dit vaak met den dood moeten bekoopen, is reeds hier en daar gebleken. Men houde daarom de kippen, die goede helpsters zijn bij de bestrijding der emêlten, de eerste dagen na de uilstrooiïng van het land. Verplaatsbare hoederhokken kunnen goede diensten bewijzen in het weiland, ook late men er de kloeken met heur kuikens loopenMenige veehouder, wiens wei er slecht voorstaat, vermoedt vaak niet, dat de emeltenplaag de oorzaak daarvan is. Op een eenvoudige wijze kan hij dit echter onderzoeken. Hij heeft slechts den grond met een weinig benzine te besprenkelen. Zitten er emelten, dan komen ze direct boven. Ziet men na 1 2 minuten niets, dan mag men aannemen, dat er geen sgevreet aanwezig is. Door hier en daar te sprenkelen, kan men eenvoudig en spoedig onderzoeken, of aanwending van Parijsch groen wenschelijk is. Maar nog eens voorzichtig met het goedje I Ook waar het in den ooftbouw, bijv. tegen wormslekigheid in appels en peren, en tegen ringelrupsen, wordt aangewend. Br. brief ontvangen, die haar hevig deed ontroeren. Zij was bovendien toch al opgewonden en zenuwachtig, maar de brief heeft haar, zooals hare dienstbode zegt, in een onbeschrijfelijkcn toestand gebracht. Weet u, wat er in den brief stond? Zooals ge wel denken kondt, heb ik natuurlijk het meisje ernaar ge vraagd, doch dit wist niets. Mevrouw Warren heeft den brief terstond inden zak gestoken, wat het dienstmeisje zeer verdacht voorkomt. Mevrouw Warren moet den geheelen nacht in de kamer op en neer geloopen en daarbij de vreeselijkste woorden uitgebraakt heb ben. Vanmorgen is zij heengegaan, om den trein van half tien te bereiken Zij heeft overigens hare sieraden meege nomen. Hare sieraden Ja, zij bezat een menigte juweelen. Al het geld, dat zij van haar man kon loskrijgen, verkwistte zij aan juweelen en toiletten. Zij was een vreemde, grillige vrouw. Een adres heeft zij niet achtergelaten, en betreffende haar terug komst ook niets gezegd. Wat dunkt je daarvan Ik weet heusch niet, wat ik er van zeggen moet. Alles staat onderst boven. Het lijk van Marlow gestolen dokier Warren vermoord zijn lijk gelegd in de kist van Marlow nu is ook nog mevrouw Warren met haar juweelen verdwenen en de »stille heer." Brown, de stomme bedoel je Wat is 't met hem? Dat hij verdwenen is, weet ik.... wat is er nog meer met hem? zich bezeerd hebben {ebruik dan dadelijk 498-9 Icgesaate UiiedesUagea. Wat de nieren doen. De nieren vereischen steeds onze volle aandacht. Zoo lang zij gezonden krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden uit hel lichaam. De nieren behoeden ons zoo doende voor talrijke pijnlijke en onaan gename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergiften in het bloed ophoopen Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokken worden, waar door waterzucht ontstaat. Ook andere kwalen kunnen optreden, zooals urine- stoornissen, blaaszwakle, nierzand en -steen, ischias, spit, hoofdpijn, duizelig heid en zenuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voor doen, gij kunt niet gezond worden, voordat uw nieren weder gezond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wekken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of' inge wanden. Vrouwen zoowel als mannen kunnen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom vexHcrijg baar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ont vangen. Prijs f 1,75 per flacon. 39 Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen heb ben een verrassende uitwerking Zij beteren leversloornissen en genezen galzucht, verstopping en slechte spijs vertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0,65; in apotheken en drogistzaken. 10 Mijnhardt's Hoofdpijntabletten jgS stillen spoedig de ergste hoofdpijn H) ïgfc Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. gP 501—13 Ik wilde het u juist zeggen, pas toor. De sleutel van Marlow's graf kelder.... Jou sleutel toch niet, Alex? Ja, mijn sleutel, mijnheer pastoor. De »slille heer" heeft hem. Nu is hij ook weg 1 Ja, en waarschijnlijk met de zonde van lijkenroof en moord op zijn ge- welen. Wat zeg je Ben je er wel zeker van Ik kan het weliswaar slechls ver moeden, bewijzen heb ik niet. U weet, dat de begrafenis van den heer Mar low 's morgens plaats had. Ja, Ja. En te twee uur spoordet gij met juffrouw Prasch naar Bourne mouth. Dus in den namiddag van den zelfden dag, tegen vijven, komt Brown wij zullen hem zoo noemen, of schoon ik niet geloof, dat dit zijn wer- kelijken naam is op het kasteel en geeft mijn huishoudster, juffrouw Hester, een brief van mij. Van u, Alex De brief was natuurlijk nage maakt. Daarin stond, dat ik aan den heer Brown verlof gaf, tot aan mijn terugkomst op het kasteel te verblijven. Het schrift is oogenschijnlijk het mijne, en het schrijven was ook met mijn naam onderteekend. Juffrouw Hester wist van Brown verder niets, alsdat hij bij juffrouw Martin kamers be woondezij vond het tamelijk vreemd^ dat hij tijdens mijne afwezigheid op het kasteel zou verblijven. Daar de instructie in den brief nochtans zeer Gtemengd Nieuws, Rampzalig lot der MaliomedaamscJie vrouw. Het idee, dat de Arabieren v.an de vrouw hebben, is zeer laag. .Zij is slechts het werktuig der bandetooze hartstochten van den man. Het be,grip j van levensgezellin en echtgenoote is! hun geheel vreemd. Het domineerend idee bij de Arabieren, aangaande het vrouwelijk geslacht van elke diersoort, wordt op de volgende wijze geken schetst door Doughty, den christelijker! ontdekkingsreiziger, die heel zijn leven besteed heeft aan het doordringen in de kennis van Arabië. »De vrouw is bij alia dieren het beste deel, zegt de Arabier, behalve bij de menschen. Tegen de vrouw slinge ren de Semieten elke beleediging. Haar natuur is, volgens hun meeriing, boos aardig en velen klagen er over dat zij »zeven levens" heeft. De Arabier is de vijand van zijn vrouw, waartegen hij, als hij kon, den toorn van den Schep per zou uitschudden. Eenigen van haar zegt hij, zijn gifmengsters, die hun mannen dooden, en de meeste zijn echtbreeksters. Hij wil de vrouw onder zijn volstrekte heerschappij hebben, om baar des te beter als werktuig van zijn hartstochten te kunnen gebruiken". En werkelijk van deze beschrijving- kan men niets schrappen, integendeel, zij zegt nog weinig, vergeleken bij de vreeselijke werkelijkheid. Wat een moreele ellende moet het niet zijn voor een redelijk wezen, vooor altijd de slaaf te blijven van brutale hartstoch ten, welk een smart moet d e gedachte te weeg brengen, zijn heele leven een instrument te moeten zijn. van dien hartstocht, die den menseh tot een redeloos dier maakt! En toch, zóó is de ellendig-e positie der vrouw in Arabië. Het is haar niet geoorloofd een star» buiten dent harem te zetten, en indien de ongelukkige het toch probeerde, dan zou deze han deling haar te staan komen op volstrekte schonk en voor altijd le' zijn het voor werp van smaad en schande voor allenj omdat niemand haar meer in 't gelaal wil zien Hoeveel ongelukkige vrouwen zijn in Arabië gedwongen, zich aan slechte praktijken en prostitutie over te geven, orn den honger en 't gebrek le ont komen, waarin een ongevoelig echtge noot haar gedreven heeft, enkel omdat zij niet geschikt werd geoordeeld om voldoende de vuige, lage begeerten te bevredigen van een zinnelijken echt genoot. O, als er een straal van het Christendom kon doordringen in die hutten, in dien harem, in die bordeelen, hoeveel zielen zouden zich opgeheven voelen tot meer hoop, tot mensehwaar- diger ideeën en tot een beter leven 1 Maar een onverbiddelijke wet van den koran leert haar, zich liever over te geven aan de prostitutie dan zich te wenden naar den eenigen godsdienst, die haar het geluk kan verzekeren. Geen mogelijkheid dus vocTr de Arabische vrouw, een beter leven te beginnen. Of in bet bordeel blijven en als dieren leven, of zichzelf alle be staansmogelijkheid ontnemen. (Kath. Missiën). De uitvoering van de Ongevallenwet. Arbeiders op weg naar huis ook onder de wet? Voor den Hoogen Raad is als test case behandeld het beroep van Mr. A. C. H., directeur" van de mijn Oranje Nassau III, die door de rechtbank te Maastricht wegens overtreding van de Ongevallenwet is veroordeeld tot een geldboete van f 1, omdat hij van een ongeval, dat een bij zijn mijn in dienst betrekking zijnden arbeider op weg naar huis was overkomen, geen aan gifte had gedaan. Voor den requirant van cassatie werd gepleit door Mr. Van Oppen uit Maas tricht, die er op wees, dat deze kwestie voor de mijnen van buitengewoon groot belang is, aangezien de mijn werkers vaak op niet minder dan 15 K.M. (soms tot in Duitschland) van hun werk wonen en met allerlei ge brekkige middelen hebben te kampen. PI. kwam op tegen de opvatting dat de werkgever voor alle ongevallen aansprakelijk zou zijn, welke den ar beider onderweg mochten overkomen. In dit verband wees pl. er op, dat art. 66 spreekt van een ongeval in ver band met de dienstbetrekking. Er moet dus zijn een dienstbetrekking. Het essentieele van een dienstbetrekking is de arbeidsovereenkomst, waaruit weder voortvloeit gezag, en aan gezag is on afscheidelijk verbonden controle. Waar nu de werkgever absoluut geen controle kan uitoefenen op den arbeider bij het van en naar huis gaan, kan er volgens pl. dus ook absoluut geen sprake van zijn, dat men in het onderhavige geval t.« doen zou hebben met een ongeval in verband met de dienstbetrekking. Voorts wees pleiter er op, dat bij de wijziging der Ongevallenwet de Minis ter dit artikel had voorgesteld overeen komstig de bestaande jurisprudentie, zooals ook thans de Rechtbank het artikel nog wil interpreleeren. Echter is door aanneming van een amendement der Commissie van Rapporteurs, dat door den Minister, die er op wees, dat de interpretatie daardoor veel ruimer zou worden, heftig werd bestreden, in het artikel gebracht hel element »in verband met de dienstbetrekking". Ten slotte herinnerde Mr. Van Oppen in -dit verband nog aan de verwerping van een voorstel-Sannes, Jat de ver plichting voor den werkgever wilde opgelegd zien gedurende de dienstbe trekking. duidelijk was gegeven en zij mijn schrift kende wel een bewijs hoe voortreffelijk dat was nagebootst liet zij Brown daar blijven. Zij schreef echter naar mijn adres te Bournemouth en vroeg, oi die zaak in orde waster overtuiging voegde zij den brief erbij. Hier is hij. Toen pastoor Philips het schrift zag, schrok hij. Op mijn woord, Alex, het ver wondert mij geenszins, dat juffrouw Hester zich liet misleiden. Bovendien is zij min of meer bijziende. Ik zelf zou het schrift voor het uwe gehouden hebben. Maar waarom, voor den drom mel, heeft de vrouw u niet getelegra feerd U weet immers wel, dat juffrouw Hester er eene is van den ouden stem pel. Telegraaf, telefoon en andere uit vindingen van den nieuwen tijd b°- schouwt zij als duivelskunsten. Zij houdt dat alles voor goddelooze inrichtingen. Het is derhalve niet te verwonderen, dat zij zich tevreden stelde met mij een brief te schrijven. ontving hare missive helaas pas Ik hedenmorgen, daar ze mij vanuit Bournemouth werd nagezonden. Dat mijn sleutel weg was, wist ik echter reeds gisterenavond. Ah den verloren sleutel. Ga voort Alex. Brown maakte het zich dus in de bibliotheek gemakkelijk. Juffrouw Hester schreef haren brief wat voor haar geen gemakkelijke karwei was en bekommerde zich niet verder om hem. Hij was ongeveer r> u""' n";cn met kilometerafstanden, verkrijgbaar bii Firma van den Munckhof. in kamer en verdreef zich den lijd met mijn schrijftafel open te breken. Na eenige laden te hebben geopend, vond hij eindelijk, wat hij zocht den sleutel van den grafkelder. Daarna bracht hij alles weder in orde. Opdat juffrouw Hester niet zou bespeuren, wat er intusschen had plaats gehad, zeide hij, dat hij tegen etenstijd terug zou zijn, en verwijderde zich, om, naar hij voorgaf, nog een beetje te wandelen. Naar het schijnt heeft hij zich toen naar zijn kamers begeven, ten huize van juffrouw Martin, doch heeft het huis weer omstreeks negen uur ver laten. Sedert heeft men van hem noch iets gehoord, noch iets gezien. Hemelscfoe goedheid, Alex, weet je hot zeker, dat hij den sleutel van den grafkelder heeft Zeer zeker, ik heb gisterenavond m mijn schrijftafel «ernaar gekeken, de sleutel is weg. De schrijftafel is zoo handig opengebroken, dat volgens mijn overtuiging mijnheer Brown een ge- ruimen tijd-voor inbreker moet geleerd hebben en wel onder een buitengewoon bekwamen meester. Niemand dan hij kan den sleutel gestolen hebben. Overigens bewijst de nagemaakte brief genoegzaam, dat hij niet met goede bedoelingen kwam. Wat ik echter niet begrijpen kan, ging Alex voort, terwijl hij driftig aan zijn snor draaide, dat is, hoe de kerel wist, waar ik den sleutel hew.-aarde. Vreemd, zeer vreemd. Ongetwijfeld heeft hij ook het lijk gestolen, door zich met uw sleutel toegang tot den grafkelder te verschaffen. Maar den >oj>' TJ doJd"»» Wr'-n

Peel en Maas | 1925 | | pagina 5