FORNür A. H. DE N Zwart en wit gele De Coöp. Roermondsche Eiermijn de grootste van Nederland. Gemengd Nieuws. Kerkelijk Leven. Ingwonckn Ifidedesliagsa, in prima zware uitvoerinji ir ruime sorteering vi dat de eerste vijf jaren telke jare f 2000, zou worden afgelost, de daarop volgende 30 jaren telken jare f 2500, en de laatste vijf jaren telken jare f 3000 en dat niet lot algeheele aflos sing mocht worden overgegaan dan na verloop van de eerste 5 jaren. Burgemeester en Wethouders vonden dit een zeer gunstig aanbod en stelden zij mitsdien den Raad voor tot het aangaan dezer leening over te gaan. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 2. Voorstel van B en W. tot verhoo ging der zekerheidsstelling door den Gemeente-Ontvanger. De voorzitter deelde mede, dat, in verband met het gedurende de laatste jaren steeds stijgen van de ontvangsten en uitgaven der gemeente, de door den Gemeente-Ontvanger gestelde zekerheid niet meer in overeenstemming was met het bedrag der uitgaven en diende deze ingevolge de wet te worden ver hoogd. Burgemeester en Wethouders stelden dan ook voor om dit bedrag thans vast te stellen op f 25000. De gemeente-ontvanger kon nu voor dit bedrag naar eigen goedvinden persoon lijk of zakelijk onderpand geven, doch zou hij wellicht effecten tot dit bedrag in onderpand geven. Nadat de voorzitter het concept be sluit had voorgelezen, werd het voor stel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 3. Voorstel van B.en W. om de ten behoeve der Gemeente door den Ge meente-Ontvanger verbonden onroeren de goederen uit het hypothecair ver band te ontslaan. De voorzitter deelde mede, dat de Gemeente-Ontvanger verzocht had, om in verband met den verkoop van zijn huis en aanhoorigheden, de daarop ten behoeve der gemeente rustende hypo thecaire inschrijving te doen royeeren. Burgemeester en Wethouders stelden nu voor om aan dit verzoek te voldoen, zoodra de Ontvanger had voldaan aan het onder punt 2 genomen besluit en zou daartegen zijns inziens van de zijde van den Raad wel geen bezwaar bestaan. Werd goedgevonden. 4. Vaststelling kohier hand- en spandiensten. De voorzitter deelde mede, dat dit kohier door B. en W. was opgemaakt in overleg met de raadsleden van de gehuchten, die ter dezer zake beter op de hoogte waren en dankte hij deze heeren bij deze gelegenheid voor de bereidwilligheid waarmede zij B en W. in deze van advies hadden gediend. Het kohier telde zooals het door B. en W. was opgemaakt 1998 handdiens ten en 1448 spandiensten, en werd aldus vastgesteld. De heer Odenhoven vroeg, of er bij het uitschrijven der dagen, waarop handdienst moest verricht worden, niet wat meer rekening kon worden gehou den met de werkende klasse, speciaal met de fabrieksarbeiders Meermalen was het in het afgeloopen jaar gebeurd dat menschen 5 5 6 weken werkeloos waren geweest en dan juist, wanneer zij weer eens 'n paar dagen konden werken, een aanschrijving kregen om handdienst te komen verrichten. De voorzitter zeide, dat zulks wel eens gebeurd was, speciaal met labaks- bewerkers, doch zoodra hem zulks be kend was, waren er andere maatrege len genomen en zou daarmede ook in de toekomst rekening worden gehouden Wanneer er ernstige redenen waren en men niet behoefde te veronderstel len, dat het was om er van af te ko men, konden de aangeschreven dagen wel verzet worden. 5. Voorstel van B. en W. tot her ziening der verordening op de heffing eener belasting onder den naam van leges". De voorzitter deelde hieromtrent mee dat de retributie voor 'n groote en 'n kleine jachtakte indertijd door den Raad gesteld was op respectievelijk f 7.50 en f 2.50, doch de Minister vond deze alstoen te hoog. Intusschen was de Minister echter op zijne zienswijze teruggekomen en vond deze thans niet te hoog. B. en W. stelden dientenge volge voor om nu deze retributie weer vast te stellen op de oorspronkelijk zondering mij geplaagd, zoodat ik zulks deed en toen zag ik, dat de poststem pel luidde: ^Kingston Jamaica". O, dat herinnert mij aan mijn jeugd, zuchtte Cicero, dat waren, heer lijke gelukkige dagen. Was was mijnheer Marlow eigen lijk Hij bezat plantages rijstplan- tages, antwoordde Gramp op goed ge luk af. Hij wist namelijk alleen, dat er in WesUndië veel eigenaars van plantages wonen, maar niet, wat ze op hunne velden teelden, hetwelk zoo- als men weet, voornamelijk suikerriet en koffie is. Nou, daarmee zal hij die bom gelds wel niet verdiend hebben, was de koetsier gemelijk van meening. Hij wierf zijn groot vermogen in Mashonaland. Deze bijzonderheid had Cicero, van Stark, den schoolmeester. En hij heeft zich wijselijk gewacht meer dan strikt noodig, zich ervan te scheiden, luidde het gevoelen van den bediende. Behalve, wanneer het dokter War ren gold, viel de kookvrouw hierop in De dokter had er slag van, onzen heer steeds geld af te persen, minder voor zich zelf, dan voor zijn vrouw. Nou gestelde bedragen van f 7.60 en f 2.50. Werd goedgevonden. 6. Kasopname Gemeente-Ontvanger over le kwartaal 1925. Het procesverbaal van kasopname werd door den voorzitter voorgelezen en daarna voor kennisgeving aange nomen. De heer Odenhoven zeide, dat de Raad binnenkort deze zaal voor goed zou gaan verlaten om te verhuizen naar het nieuwe Raadhuis. Daardoor zou deze groote ruimte vrijkomen en in verband daarmede vroeg hij of er voor deze ruimte reeds eene andere bestemming was bepaald, zoo niet, dan zou hij gaarne van den voorzitter ver nemen of deze eventueel oelc genegen zou zijn om, wanneer een of andere vereeniging daarvoor eens zou komen, om deze te kunnen gebruiken en aldus productief te maken, zulks toe te staan; als er b.v. eens een bioscoop in kon gevestigd worden. De voorzitter zeide, dat 't moeilijk was om daarop momenteel een defini tief 'antwoord te geven. Vooreerst zou het lokaal van de Lagere Landbouw school wederom voor stemlokaal wor den gebruikt, verder werden de thans in gebruik zijnde schoollokalen wegens de toename van het aantal kinderen volgens de schoolinspectie ruim klein genoeg, bovendien was er binnen af- zienbaren tijd ook wederom uitbreiding van het aantal leerjaren le verwachten zoodat deze lokalen alsdan noodig zou den zijn; ook was een omzetting van de openbare in een bijzondere school niet onmogelijk, wijl dit punt reeds lang op het program stond. Tenslotte diende deze lokalen toch wel gebruikt te worden in het algemeen belang. De heer Odenhoven vermeende, dat eene goede katholieke bioscoop ook wel van algemeen belang was. De heer Winters meende den voor zitter te moeten opmerken, dat er met de marktdagen altijd 'n paar kooplui op de markt komen, die een taaltje verkoopen, dat voor de grooten niet aangenaam kan zijn en voor de klei nen allerminst gewenscht is. De voorzitter deed het genoegen, dat de heer Winters hem daarop wees. Hij verzocht hem bij eventueel weer voorkomende gevallen, direct te waar schuwen, opdat hiertegen maatregelen konden genomen worden. De heer Pubben zeide met genoegen gezien te hebben, dat er op de begroo ting voor 1925 een post was uitgetrok ken voor verbetering van de school te Merselo en thans was er eene commis sie geweest om te onderzoeken welke veranderingen er dienden te worden aangebracht, spreker zou nu eens gaarne vernemen wat deze commissie er van gedacht had. De voorzitter zeide, dat de school te Merselo wel het slechtste was van alle scholen uit de gemeente, maar alles kon niet tegelijk gebeuren't vorig jaar waren er verbeteringen aange bracht aan de school te Leunen en was tevens de school in de kom eens wat opgeknapt. Thans was echter de school te Merselo aan de beurt en zouden de werkzaamheden aldaar waarschijnlijk onder de groote vacanlie worden uitgevoerd, zoodat het onder wijs er niets door zou verhinderd wor den. De verbeteringen welke alsdan zullen worden aangebracht, zullen van dien aard zijn, dat deze school nog vele jaren zal kunnen voldoen. Wel licht zouden de kosten hiervan den begrootingspost eenigszins overschrijden doch dan was men er ook wederom voor geruimen lijd vanaf. Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlan gend sloot de voorzitter de vergadering met gebed. Volgens het jaarverslag der Coöpera tieve vereeniging Eier-, pluimvee- en konijnenhandel van den L. L. T. B. en den N. C. B., voorheen Coöp. Roer mondsche Eiermijn te Roermond, over 1924, bedroeg het aantal aangesloten vereenigingen op 1 Januari 1924 202 en die vooral. Ik kan haar niet ui staan Zoo'n trotsche pauwin. Zij heeft door haar spilzucht haar man bijna ten grond gericht. Miss Sophie heeft het ook niet op haar begrepen. Richards kind 1 riep mijnheer Gramp uit, terwijl hij een sigaar rook te, die hij van den bediende had ge kregen. Leeft de kleine Sophie dan nog De kleine Sophie?.. Nee, maar, die is goed, lachte de kookvrouw, Of ze nog leeft 1 Noii, of ze. En ze mag gezien worden ook. Ze heeft donkere oogen en donker haar en lijkt heele- maal niet op haar vader. Richard was als kleine jongen blond. Ik hoorde onlangs, dat de kleine Sophie verloofd was met een zekeren heer Torold.... Met den heer Alex Torold, kas teelheer, verbeterde de koetsier op terechlwijzenden toon. De Torolds zijn een der aanzien lijkste en oudste families van het land. Mijnheer Torold is met miss Sophie naar het zeestrand. Neen, naar Bournemouth, als ge die plaats kent. Wordt vervolgd. en op 31 December 1924 220, met een totaal van pl.m.' 20.000 leden. In 1924 werden geleverd 66.820.732 eieren, waarvoor aan de leden netto werd uitbetaald f 4.938.560 of gemiddeld f 7.40 per 100 stuks of f 1,21 per Kg. In 1923 bedroeg de aanvoer 55,194,947 stuks, waarvoor werd uitbetaald f 3,111,84-8 of gemiddeld f 5,85 per 100 stuks. Dat de prijs in 1924 zooveel hooger was, is hoofdzakelijk te danken aan den grooten uitvoer naar Duilsch- Iand. Tengevolge van de hooge spoor wegtarieven werden de meeste eieren naar Duitschland per vrachtauto ver voerd. Het verschil in aanvoer tusschen zomer en winter wordt ieder jaar kleiner, dank zij den vooruitgang in de huisvesting en verzorging van den kippenstapel, waardoor meer winter- eieren worden verkregen. De vraag naar bruine eieren was groot, ook Duitschland vraagt deze. Den hoogeren prijs voor bruine eieren meende de vereeniging voorloopig nog te moeten handhaven. Door de afdeeling voederhandel werd in totaal omgezet 167.000 Kg. voer voor een bedrag van f 21.405. Alle voer werd betrokken van de aankoopver- eeniging van den L. L. T. B. Land bouwbelang. Verhandeld werden voorts 2608 jonge en 1758 oude hanen en kippen, waar voor aan de leden werd uitbetaald f 4178. De broedresultaten waren bevredigend Voor den verkoop werden ingelegd 12,750 witte leghorn-eieren en 7200 Barnevelder-eieren, waaruit kwamen 8288 witte leghorn-kuikens (65 pet.) en 3630 Barnevelder kuikens (50,4 pet.) Voor het instandhouden van het fok- station werden van de elite-toornen ingelegd 1800 witte leghorn- en 1200 Barneveldereieren, waaruit gebroeid werden 907-witte leghorn-kuikens (50,5 pet.) en 647 Barnevelder-kuikens (54 pet.). Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurendonaan- genamen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hier tegen de zonder eenige kramp werkende Mynhardt's Laxeertabletten. Door 60 ets Bij apoth. en drogisten. 7 Het mynveld Vlodrop. Men meldt uit Roermond Het mijnwerk Vlodrop is door een pai ticulier consortium voor f 400 000 aangekocht. Zomerdienst Ned. Spoorwegen. Naar wij vernemen zal de nieuwe zomerdienst voor de Ned. Spoorwegen op Maandag 8 Juni a.s. ingevoerd worden. Nieuwe dienstregeling. Slapte op de lyn Venlo— Nymegen Naar aanleiding van ingediende be zwaren bij de directie van de Ned. Spoorwegen door de Kamer van Koop handel voor Noord-Limburg in zake de gebrekkige dienstregeling op Zon en Feestdagen op de lijn VenloNij megen v.v. werd door den hoofdinspec teur der Spoor en Tramwegen te 's Gravenhage geantwoord, dat het rei zigersverkeer op bedoelde dagen op dat traject zco gering is, dat uitbreiding van het aantal treinen niet gewettigd is. Zou het geringe reizigersverkeer niet het gevolg zijn van de treurige regeling voor Zon- en feestdagen Van 9 uur 's morgens tot 9.25 's avonds geen enkele trein, waarmee men van Venlo uit de tusschenstations bereiken kan De Tariefwet. Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen, moet invoering van de Tarief- wet op 1 Mei a.s. uitgesloten worden geacht. Tot heden is nog geen enkel Koninklijk besluit, noodig voor de in voering der wet, afgekondigd. Het zou op zijn vroegst mogelijk zijn, dat de wet op 1 Juni a.s. in werking trad. Zelfmoord. Te Strijp heeft zich iemand in een vlaag van zwaarmoedigheid den hals afgesneden. De man, die den laatsten lijd drie volwassen kinderen door den dood verloren had, ging daaronder zeer gedrukt. Yyftig voor een. Voor de vacante betrekking van Directeur der Stoomzuivelfabriek »Cu- nera" te Beugen hebben zich een 50- tal sollicitanten aangemeld. Het bestuur zal hieruit zijn keuze wel kunnen doen. Vijf huizen verbrand. Een ernstige brand brak Maandag tegen twaalf uur uit in een boerenbe drijf in de Minister Loefstraat fe Waalwijk. Door den sterken wind sloegen de vlammen op meerdere huizen over, zoodat vijf huizen in asch zijn gelegd. Twee huizen ingewaaid. Te Steenwijksmoer zijn twee wonin gen, voor enkele jaren gebouwd en bewoond door H. Hoveling en T. Plasman, ingewaaid. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur wor den verkregen door Foster's Maagpil- len te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f 0.65: in apotheken en drogistzaken. Overwerkte zenuwen hebben in de eerste plaats een kalmee rend en versterkend middel noodig. Mynhardt'sZenuwtabletten geven kalm te en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 7 26 April. TWEEDEN ZONDAG NA PASCHEN. (Zondag van den goeden Her- de-) WIT. Tweede gebed ter eere van den H Cletus en MarceMinus. Derde gebed ter eere vao de H. Maagd. Vierde gebed voor den Paus, Gloria, Credo; Prefatie van Paschen- Vandaag stelt de H. Kerk ons in de H. Mis den Zaligmaker voor, onder het lief Iijke beeld van den goeden Herder. Geene gelijkenis pa^t Hem inderdaad zoo goed, bijzonder in den Paascbtijd- Heefc Hij niet Zijn leveD voor zijne schapen gegeven en zoekt Hij ook nu nog de verdwaalden niet op door Zijne genade? Vroeger had op dezen Zondag een samenkomst plaats in donSt. Pieter, waarop ook de Paus ver scheen. Hij hield dan een preek over het liefdevolle goddelijke herderschap van Christus, over de bediening en plichten der geestelijke overheid en over de liefde, den eerbied, de gehoorzaamheid, we Ike de geloovigen aan Christus en aan hunne geestelijke Herders verschuldigd zijn 27 April. Maandag. H FLORIBER- TUS, Bisschop en Belijder. WIT. Tweede gebed voor den Paus. Gloria, geen Credo, Piefatie van Paschen. De H. Floribertus volgde zijn vader, den H. Hubertus. als bisschop van Luik op. Onder geleide van Carloman, prins van Au trasie en al de edelen der streek, liet bij de heilige overblijfselen van zijn vader naar Luik overbrengen. Na een leven, rijk aan verdiensten en mirakelen, stierf hij 7 Mei 764, en werd in de kerk van den H. Lambertus te Luik begraven. (Eigen heiligt- van het Bisdom). 28 April. - Dinsdag. H. PAULUS VAN HET KRUIS Belijder. WIT Tweede gebed ter eere van den H Vitalis. Derde gebed voor den Paus. Gloria, geen Credo, Pre fatie van Paschen. De H. Paulus onderscheidde zich door een bijzondere godsvrucht tot Jezus Kruis en H Lijden en deze godsvrucht openbaar de zich niet alleen in gevoelen en gebeden maar ook door de strenge boetplegingen, waardoor hij aan den lijdenden Jezus ge lijkvormig wilde worden en door de apos- lolische reizen waarop hij de liefde tot Jezus' lijden in de harten der geloovigen overplantte. Hij stichtte de orde der Pas- sionisten. (Passie beteekent immers lijden) die zich naar zijn voorbeeld op de ver eering van Jezus' Kruis en Lijden toelegt, en zijn vruchtbaar missiewerk voortzet, t 1775. De H. Vitalis, Martelaar, was de vader der H. Martelaren Gervasius en Protasius Omdat hij een christen, die te midden vao zijn folteringen in zijn geloofsbelijdenis «cheen te wankelen, moed insprak, werd hij na ve'e martelingen te Ravaona in Italië levend verbrand, f '71- 29 April. Woensdag. PLECHTIGHEID VAN DEN H JOZEF, Bruidegom der H. Maagd Maria, Belijder, Patroon der ge- heele Kerk en van de Nederlandsche Natie. WIT. Tweede gebed ter eere van den H. Petrus (in de stille H. Missen) Gloria, Credo, Prefa'ie van den H. Jozef. De H. Jozef, die den Verlosser van zoo nabij mocht beschouwen, die als voedste^ vader over de kinderjaren van Jezus moest waken, is de Patroon, de beschermer der kerk en van alle geloovigen. Bovendien is bij nog de bijzondere beschermer van de Nederiandsche Natie, die aan hem is toe vertrouwd. En omdat de H. Ketk op 19 Vfaart, ter oorzake van den H. Vastentijd, niet volop dat feest kon vieren, viert zij Woensdag van de tweede week na Paschen de plech'igheid van den H. Jozef. De H. Petrus, waarvan wij heden de gedachtenis vieren, werd geboren uit kettersche ouders. Den schat van het ware geloof had hij te danken aan eenka-holiek meester, die hem opvoedde. In de orde van den H. Dominicus getreden, wist bij velen op den rechten weg terug te brengen Hij werd in het jaar 1252 door ketters vermoord. 30 April. Donderdag. H. CATHARINA VAN SIëNA. WIT. Tweede gebed van het Octaaf van St. Jozef. Derde gebed voor den Paus. Gloria, Credo Prefatie van den H. Jozef. De H. Caiharina, in 1347 te Siëna in Italië geboren, was kloosterzuster van de orde van den H. Dominicus (Dominicanes) Zij onderscheidde zich door eene groote naastenliefde bij de verpleging der pest* lijders van hare stad in 1374 ea door een bijzonderen ijver voor de bekeering der zondaars. Groote dingen werkte God voor haar in de ketk uit, waaronder vooral moet genoemd worden de terugkeer der Pausen van Avignon (in Frankrijk, waar ze 70 jaar gewoond hadden) naar Rome Zij on ving de 5 H. Wonden in haar lichaam; ook bleef de H. Communie een tijd lang haar eenig voedsel. Zij sueif op slechts 33jarigen leeftijd te Rome. 1 Mei. Vrijdag. H. PHILIPPUS EN JACOBUS, Apostelen. WIT. Gloria, Credo Prefatie van de apostelen. De H. Philippus. te Bethsaida geboren, onderscheidde zich door een vertrouvve- lijken omgang met Jezus. Nade nederdaling van den H. Geest werd hem Phrygie in Azie tot verkondiging van het Evangelie aangewezen. Hij werd er gekruisigd en daarna gesteenigd. De H. Jacobus de Mindere, zoon van Alpheus en bloedver» want des Heeren, werd aangsteld tot eersten bisschop van Jerusalem. Hij werd van boven van den tempel naar beneden geworpen. Hij is de schrijver van eea der brieven van het Nieuwe Testament. 2 Mei. Zaterdag. H. ATHANASIUS- maar ookl WIT. Bisschop, Belijder en Kerkleeraar Zoo ook]/ Tweede gebed voor den Paus* Gloria, wil zij Credo. Piefatie van den H. Jozef woorden De H. A-hanasius, bisschop van Akxan» Heer is vfj drie, verdedigde met kracht de Godheid van Jezus Christus tegenover de ketterij der Areanen. Hierom werd hij door de ketters gelasterd en vervolgd en door hun drijven naar Trier verbannen. Na opheffing van het banvonnis in 388 keerde hij naar Alexandrie terug, maar mo^st weldra door de vlucht zijn leven in veiligheid stellen. Zes jaren hield hij zich in de woestijn verborgen en kon toen pas terugkoeren, om weer opnieuw verbannen te worden. De Paasclikaars. Hoewel bij de lezing van dit artikeltje de plechtigheid van den Paasch Zaterdag morgen is afgeloopen, zal bet toch niet ondienstig zijn een en ander over de Paaschkaars te zeggen, wijl deze zoo schoon voorstelt al datgene wat we op Paaschdag zelve en nog gedurende heel den Paasch» tijd (tot O L. Heer H^melvaatt) herdenken. Houdt de Liturgie (dit is: de goddelijke eeredienst der kerk) ervan om alles zoo aanschouwelijk, zoo levendig, zoo duidelijk mogelijk voor te stel'en ui geheel het leven van Christus in den l"op van het jaar. nergens komt dit zoo tn ffend uit als in de goede week- Zagen we b v op Palm Zon dag, hoe Christus wurdt voorgesteld doo- den priester, of door het kruis (waarmee de kerkdeur deur des hemels geopend werd); zagen we op goeden Vrijdag, hoe de verlossing door het kruis van Jezu« wetd herdacht d^or de K> uisonlblooting en de Kruisvereering. üp Paasch-Zaterdag (en geheel den Paa- ebtijd door) zien we Christus voorgesteld door de Paa>chkaars Na de vuur» en wierookwijding op Paatcb- Zaterdagmorgen buiten de kerk trekt de kleine proce-sie naar het priesterkoor, al waar de d-aken in zijn witte kleeren de Paaschkaars za! gaan wijden. Laten we eens zien, hoe de Paasei^ aars Chris'us voorsteltDe blanke was der kaars, doo- de maagdenbij voortgebracht, stelt voor Jezus' rein lichaam, geboren uit de Moeder Maagd. De verborgen pit, met de kaars tot één geheel vei borgen, stelt voor Jezus' ziel, tot één geheel verbonden met het lichaam. De vlam stelt voor Jezus' godheid Dan zijn er nog in de kaars vijf openin gen voorstellende de 5 wonden van Jezus. Onder de wijding worden daarin gedaan vijf wierookkorrels (dus geen 5 nagels) als zijnde geurige specerijen, waarmede de vrome vrouwen het lichaam van Jezus balsemden. De wijding zelve geschiedt door een overheeilijk gebed, dat èn om zijn gedach ten èn om zijn zang een van de kostbaar ste schatten is der gebeele Liturgie. Zoo lang de Paaschkaars nog niet ont stoken is, herinnert zij ons aan Jezus, nog liggend in Zijn graf. Is zij ontstoken dan is zij Christus, uit het graf opgestaan. Christus, oprijzend als het licht der wereld. En in vroeger liiden had geheel deze p'ech'igheid daarom nog des te meer be- teekenis, omdat zij 1) gebeurde gedurende den nacht, en wel in den nacht van Zater dag op Zondag, gelijk trouwens al de plech igbedep, die nu Zaterdagsmorgens gebeuren. Veel duidelijker en schooner werd dit dan immers aan de geloovigen voo'gesteld. als plotseling in de duistere kerk die groote kaars begon te branden en door dat licht dier kaars de andere lich- ■en in de kerk werden ontstoken: hoe Christus verrezen was en als het licht der wereld alles zou gaan verlichten. En 2) omdat in dien nacht degenen, welke lange tijd waren voorbereid op het ontvangen van het H. Doopsel (en doop leerlingen werden genoemd) nu gingen gedoopUgK^rden zoodat hun nu nog eens extra dTt "duidelijk werd gemaaktgij zijt nu nosr geze'en in de duisternis van bet heidendom, het ongeloof, maar weldra zult ge, gedoopt zijnde, wandelen in het Licht van Christus, door Christus worden ver licht Gelijk de lichtende vuurzuil de Joden voorlichtte bij hun doortocht door bet water der roode zee en op hun verderen tocht door de woestijn naar het beloofde land, zoo ook zal Christus, na den doortocht der doopleerlingen door het water des doop seis, hen. (en alle menschen) voorlichten op hun doortocht door de woestijn des levens naar het beloofde land van den hemel. De Paaschkaars wordt gewijd en blijft staan aan; de Evangeliezijde den kant der heidenen, omdat Christus immers genoemd wordt: een Licht tot openbaring aan de heidenen. En daar zal de Paaschkaars blij ven staan (en op bepaalde dagen en onder sommige kerkelijke diensten worden aan gestoken) tot 's Heeren Hemelvaart, ter herinnering aan de 40dagen.dat Jezus nog op de aarde verbleef en af- en toe aan zijne leerlingen verscheen. Ze moet worden uitgedoofd op Hemelvaartsdag, na het H. Evangelie, dat verhaalt hoe Jezus dan ten hemel is opgeklommen. Dit is, heel in het kort, den zeer diepen en zeer schoonen zin van de Paaschkaars. Gaan we naar een tooneelspel, om iets te zien en om iets te leeren, zoo houdt ook de H. Kerk de ooren en de oogen niet alleen, maar ook het verstand harer ge loovigen bezig, terwijl zij hare godsdien stige plechtigheden verricht, en weet zij, als een wijze leermeesteres, al wat zij on derwijst, ook duidelijk en aanschouwelijk voor te stellen niet alleen tot stichting, LAGE PRIJZEN. f

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2