CM. fan Bsryeu Ah Fotografie- C.R.E.S. Schoenen zijn d@ beste LIL P!S Voor de H. Communie Rozenkransen, Schilderijtjes, Kerkboekjes vanaf 7 cent I. POELS-SCHAEFPERS SflHnfll.STRiiT a Fifi Sproete» Paardenmarkt Broedeieren Broedeieren Broedeieren C R. E S .komomie Del kloba De nood der Nederlanders in Duitschland. Veel geld en weinig loon. Gemengd Nieuws. te VENRAY Donderdag 23 April V. Fonck Sr.. Hofstraat 2 G. W. Muskens Schoolstraat VENRAY Alle soorten Foto's, Vergrootingen en Olieverf-portretten Bezoekt ons atelier. Trouw ai Bezel Wioma en Rite Vr H ia M |tt ut I ruime sorteering z{?' Paa8< JUi Man rit •••li zelfde was of men haar gemiddeld ieder 29.5 liet duren. Bij zoodanigen duur zouden 2.5 lunaties slechts 6932.5 dag, in plaats van de juiste waarde, 6939.69 dag bevatten de fout zou der halve voor den maancyclus 7.19 dag beloopen welke men evenwel heeft vereffend door aan sommige lunaties een dag toe te voegen. Die berekening levert dan ook geen zwarigheid op. Zij kan ook vervangen worden door hel stelsel der Epacta, of het getal der bij te voegen dagen. Valt bijv. de nieuwe maan op den len Januari, dan is het de 355e dag van dat jaar weer N. M., daar 12 lunaties van 29.5 dag 354 dagen opleveren. De le Januari van 't 2e jaar is de maan dus 11 dagen oud, van 't 3e jaar 22, van 't 4e jaar 33 of 3 dagen, daar men 304 dagen voor eene I una tie moet aftrekken. Daarna wordt zij 14, 25dan 6 enz totdat zij aan 't eind der 19jarige periode weer 0 wordt. Kent men dus de Epacta, of de ouderdom der maan met Nieuwjaar, dan kan men daardoor gemakkelijk den datum van Paschen berekenen. Het spreekt overigens van zelf, dat deze Kerkelijke Paaschmaan niet altijd samenvalt met de astronomische maan In 1721 bijv. had de volle maan werkelijk plaats op Zaterdag 8 April, des avonds 4.21, het Poaschfeest zou bijgevolg op Zondag 9 April moeten gevierd zijn geworden. Dit gebeurde eerst den 16en, omdat volgens aanwij zing der Epacta de volle maan den 9en viel. In 1744 en 1798 werd insge lijks het Paaschfeest eene week te laat gevierd. Het tegendeel had plaats 1818, want men hield toen Paschen op 22 Maart, volgens de Epacta, terwijl de ware volle maan de viering op den 29en had moeten bepalen. Doch deze onregelmatigheden worden vergoed door, de mogelijkheid om de beweeglijke feesten lang van te voren met zeker heid te bepalen, zonder dat men zich heeft te bekommeren over de wijzi gingen, die steeds voortgaande vorde ringen in de wetenschap van jaar tot jaar in de astronomische tafels bren gen. Gld. Van oudsher was Nederland de bakermat der weldadigheid, het toe vluchtsoord voor de bedrukten. Ook in de vreeselijke jaren die achter ons lig gen, liet ons land zich niet onbetuigd. Waren het in den oorlog voornamelijk de Belgen, die bij duizenden over onze grens fgedreven, in Holland liefderijke verzorging en steun vonden, na den oorlog trad door den nood in de Centrale Rijken, de zorg voor hongerenden en zieken uit die landen meer op den voorgrond en wie kan zeggen, hoevele levens daardoor gered, hoeveier bestaan daardoor mogelijk werd En nu, nu er voor vreemden niet zooveel meer te doen is, nu komen wij tot U en vragen eindelijk eens voor onze eigen landgcnooten. De sinds jaren in Duitschland levende Nederlanders, die daar door harden arbeid en noesten vlijt een besiaan gevonden hadden, worder. plotseling met ondergang bedreigd. Door de steeds toegenomen duurte, de steeds grooler geworden malaise in industrie en handel, zijn lalloozen werkloos geworden, allereerst de bui tenlanders. En zij, die tijdens de in flatieperiode met betrekkelijk geringe giften gesteund konden worden, zij staan nu voor een en afgrond van kommer en gebrek. De Nederlandsche Regeering, besef fende dat deze menschen geholpen moesten worden, gaf hun, aangezien zij ten gevolge van een overeenkomst tusschen de Nederlandsche en Duitsche Regeering geen ondersteuning van het Duitsche Rijk geniéten, een wekelijk- eche toelage van Mk. 4.50 per gezin verhoogd met één Mark per kind. Daarvan zouden zij moeten leven I Moeten leven in een land waar de rijzen der allernoodzakelijkste levens- ehoeflen hooger zijn dan hier 1 NEDERLANDERS, Weet gij, hoeveel landgenoocen een wissen ondergang tegemoet gaan 100.000 zijn het; eens ijverige werkers, zijn zij thans tot armoede en wanhoop vervallen! 100.000 landgcnooten, wier vaderland ook het onze is Mogen wij, die reeds zooveel deden voor lieden van andere nationaliteit, nu de beurzen gesloten houden Nu het er op aankomt in onbaatzuchtige weldadigheid Nederlanders te helpen Neen, duizendmaal neen. En daarom geeft veel en geeft spoedig Er is hoop, dat, zoo wij onze landgenooten een half jaar kunnen steunen, de moeilijke tijden voorbij zullen zijn. Indien binnenkort voor dit doel bij U zal worden aangeklopt vertrouwen wij, dat niemand zal achterblijven Het plaatselijk Comité O. VAN DE LOO, Burgemeester J. DINKELS, Kapelaan G. H. HOUBEN, Wethouder J. H. JANSSEN, Weth. Lid der Prov. Staten J. A. POELS, Lid der Prov. Staten Mej, HAMANN, St. Josephgeslicht Secretaresse komen vroed 1 Een van de meest belangrijke dingen is tegenwoordig wel het loon iedereen praat er over en als je in de krant kijkt, lees je eiken dag van vergade ringen tusschen de patroons en arbei ders, waarbij het gaat om loonsverla gingen, die de arbeiders niet willen aanvaarden. Nou is 't ook beroerd, als je lang zamerhand gewend bent aan je si gaartje in plaats van aan je pijp, om je weer te moeten verminderen, en nog veel erger is het, als er door de vrouw op het eten moet bezuinigd worden. Ik kan mij dan ook best voorstel len, dat elke arbeider zich maar niet dadelijk met een kluitje in het riet laat sturen, als ze hem met een paar gulden per week minder naar huis willen sturen. Vandaar dan ook, dat ik raar stond te kijken, toen er laatst een burger juffrouw beweerde, dat het haar niet zooveel kon schelen, hoeveel haar man naar huis bracht, maar dat zij veel liever had, dat het brood en de aard appelen wat goedkooper werden. We zaten namelijk in den trein van Amsterdam naar Rotterdam, en, zooals dat dan meer. gebeurt, kwamen we eerst te spreken over het weer, en daarna over de werkloosheid en de slechte verdiensten. Eerst spraken ze allemaal mee, maar tenslotte ging de strijd tusschen een jong klerkje van ongeveer 22 jaar en de juffrouw. De burgerjuffrouw beweerde dat haar man, die «voorwerker" was op een machinefabriek, acht gulden in de week minder verdiende, dan een paar jaar geleden, maar dai zij er veel meer mee deed dan toen. De kantoorbediende zei, dat hij daar van nog nooit gehoord had en dat, als je toch minder geld thuisbracht, ook minder dingen gekocht konden worden. De juffrouw liet het er niet bij zit ten en ging ons voorrekenen, dat ze in 1919, toen ze Zaterdagsavonds acht en dertig gulden kreeg, veel minder vleesch en groenten kon koopen, dan nou voor haar dertig gulden. »U kunt toch ook wel begrijpen, mijnheer", zegt ze, terwijl ze mij aan kijkt, «dat het voor ons, vrouwen, de hoofdzaak is, wal wij kunnen koopen voor ons geld. Natuurlijk heb ik ook liever dat mijn man zijn vroeger loon terug had, maar van die zilverbons kan je toch ook niet eten. En als ik dan tegenwoordig met mijn kleiner huishoudgeld maar evenveel eten kan koopen als vroeger, dan houd ik vol, dat wij er niet op achteruit zijn ge gaan". De kantoorbediende wist hierop niet heel veel te zeggen, maar hield vol, dat, nou hij wekelijks 20gulden kreeg, hij een kleiner inkomen had, dan in den goeden tijd, toen hij 24 gulden verdiende. Maar de juffrouw gaf het niet op. Ja, natuurlijk, in geld gerekend krijgt u minder, maar uw inkomen, in levensmiddelen omgezet, is grooter geworden en dat laatste is toch maar de hoofdzaak. Als de winkeliers de prijzen maar meer wilden verlagen, dan zouden we nog niet eens al te veel mogen klagen. Wat zegt u nou, mijnheer, zijn de prijzen van al die dingen, die in een huishouden komen kijken, niet veel belangrijker voor ons, arbeidersgezinnen, dan het aantal gul dens, dat we verdienen Ik moest de kantoorbediende onge lijk geven en de juffrouw keek voldaan rond, dat ik het met haar eens was. Eén ding had m'n overbuurvrouw vergeten, en wel, dat de winkeliers de prijzen maar niet kunnen verlagen, als ze dat zelf wel willen, maaralleen dan, als ook de fabrikanten dat doen. En, de fabrikanten hebben een heele massa onkosten le betalen, waarvan een belangrijk deel zijn de loonen van hun arbeiders. Als de fabrikanten nu aan de arbeiders minder loon uitbe lalen, kunnen zij hun producten goed kooper leveren aan de winkeliers en deze zullen ook hun prijzen verlagen,' waardoor alle menschen dus ook de arbeiders de goederen, die zij noo- dig hebben, voor een lageren prijs kunnen krijgen. Zoo gaan op den duur altijd de goederenprijzen endearbeids- loonen samen oyihoog of omlaag. Wanneer dit nu maar precies tege lijk gebeurt, zal niemand er veel na deel van ondervinden. Maar de moei lijkheden komen, als eerst de loonen en daarna pas de prijzen dalen, want dan heeft de kantoorbediende gelijk en gaan de arbeiders erop achteruit. En in zoo'n moeilijke tijd leven we op het oogenblik. De fabrikanten zeggen »Wij willen de prijzen van ons brood, onze marga rine, onze kleeren, schoenen en fietsen wel verlagen, maar dan moeten eerst de loonen omlaag" en de arbeiders zeggen «wij willen desnoods wel toe stemmen in lager loon, als wij eerst maar de prijzen van alle levensmidde len zien dalen". En van hun stand punt, hebben ze allebei gelijk. Maar daarmee blijven wij in een kringetje ronddraaien. Nu hebben ze er wat op gevonden, om precies te kunnen weten, wat het «eigenlijk inkomen" van de arbeiders is. Er zijn bureaux, waar ze hebben aangeteekend, hoeveel de prijzen in verschillende winkels zijn van alle artikelen, dir in een gewoon burger gezin noodig zijn dat hebben ze ge daan elke week, al jaren lang. Ook is aan die bureaux meegedeeld door ver schillende gezinnen, hoeveel ze per week noodig hebben aan brood, aan margarine, aan suiker, aan aardappe len enaan alle andere artikelen. veel gulden pér week in die gezinnen binnenkwamen. En zoo kunnen ze op hel oogenblik berekenen, hoeveel gulden een arbei der moet verdienen, als hij even be hoorlijk voor den dag wil komen als een paar jaar geleden, want dan gaan ze na, hoeveel hooger of lager de prijzen van ai die levensmiddelen tegenwoordig zijn, vergeleken met een paar jaai terug, en dan zeggen ze nou kunnen de arbeiders met zooveel gulden evenveel koopen als toen met zooveel Die cijfers noemen ze «indexcijfers" en als de arbeiders die met hun pa troons eens gingen bekijken, zouden ze het misschien gauwer samen eens zijn. De trein reed het station Rotterdam binnen; de juffrouw en ik moesten eruit, maar voor we door de controle gingen, knikte we elkaar nog eens als goede vrienden toe. We wisten allebei dat de kantoorbediende het mis had. Geestelijke en lichamelijke ^kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewanden en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65in apotheken en drogistzaken. 11 Boscli- en heidebranden. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op een vlugschrift: «Bosch- en Heidebranden en het blusschen daarvan", dat door het Staatsboschbe- drijf in het belang van onzen bosch- brand wordt uitgegeven en op aanvraag kosteloos aan belanghebbenden wordt toegezonden Verzekeringsbank ,,De Maas" Door den Raad van Commissarissen van de Verzekeringsbank «De Maas" te Maastricht wordt aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voorge steld om van de winst over 1924 zijnde f 47.168,94i(vorig jaar f 4-4163,98i/z) een bedrag van f 15,200, aan te wenden voor diverse afschrijvingen, f 7,200 te storten in eenige reservefondsen en daarna 7i/i pet. dividend (vorig jaar 7 pet.) uit te keeren. Een Utrechtsche Notaris wegens verduistering aangehouden. Een tekort van 2 a 3 ton. Naar de Tel. verneemt heeft Zater dagmiddag de Utrechtsche recherche aangehouden notaris H. A. B. aldaar. De aangehoudene is overgebracht naar het parket van den Officier van Justitie. Notaris B. wordt verdacht van ver duistering van gelden ten nadeele van verschillende personen in zijn kwaliteit van bewindvoerder of exekuteur. Op last van de justitie is hij in voorloopige bewaring gesteld. Het tekort moet zeer belangrijk zijn. Door de Utrechtsche notarissen is nog een poging gedaan om de zaken te regelen, doch alle crediteuren schijnen daarmede geen genoegen genomen te hebben, zoodat eenige hunner klachten bij de justitie hebben ingediend. De eerste nieuwe aardappelen. Op de Veluwe te Poeldijk werden op 1 April de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd. Verleden jaar kwamen ze op 28 Maart ter veiling. Malversatiën te Mill? Men schrijft uit Mill: De heer T., directeur der sloomzui- velfabriek «St. Willibrordus" alhier, die Vrijdagmorgen op verzoek van het bestuur dier fabriek door de Mare chaussee uit Grave werd gearresteerd als verdacht van gepleegde frande, is Zondagnamiddag na een door de Justi tie uit 's Herlogenbosch ter plaatse ingesteld onderzoek, weder op vrije voeten gesteld. Auto-ongeluk. Zaterdagavond omstreeks half elf werden in de Wijker-Brugstraat le Maastricht twee personen overreden door den Fordwagen van den heer G. Zekere J. uit Heer bekwam daarbij een hersenschudding en werd in zeer zorgwekkenden toestand in het zieken huis Calvariënberg opgenomen. De dienstbode H. L., wier verwondingen later niet van zeer ernstigen aard bleken, werd eveneens aan de zorgen van den Gemeentelijken geneeskundigen dienst toevertrouwd. De chauffeur is in arrest gesteld in afwachting van het politieonderzoek. Naweëen van (len (listributietyd. Een bedrag van 29 mille te Epe zoek. Al eenigen tijd geleden bleek het, dat de administratie van den gemeente ontvanger te Epe niet geheel in orde was. Door erge onnauwkeurigheid, vooral in den distributietijd, is een belangrijk tekort in kas ontstaan, het geen na 'onderzoek door accountanten is begroot op ruim f 29.000. De gemeente-ontvanger zal dit bedrag met de rente uit zijn borgstelling aan de gemeente vergoeden. Een flinke straf! Schandalige melkvervalsching. De Amslerdamsche politierechter heeft een veehouder uit Diemen, die op 15 en 16 Januari 1.1. aan een grossier uit Amsterdam melk leverde waaraan 54 pet. water was toegevoegd, schuldig verklaard aan hel afleveren van drink waren, wetende dat zij vervalscht zijn en die vervalsching verzwijgende, twee maal gepleegd, en veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, terwijl hel De beklaagde zeide in hooger beroep te zullen gaan. Dat hij er dan nog een maand bij krijge De suikerbiet-pryzen. Uil West Noord Brabant meldt men De bietenprijzen voor Westelijk Noord- Brabant zijn voor het komende seizoen door de Centrale Suiker Mij. bepaald op f 19,25 voor levering aan havens en tram en op f 20,25 voor levering aan de fabriek. Reeds is men met hel conlracleeren voor de verschillende fabrieken in de landbouwstreken in vollen gang en gezien de hooge prijzen, wordt ver wacht, dat dit jaar weer veel bieten misschien nog meer dan verleden jaar zullen gezaaid worden. De Betuwe in bloei. Dank zij het goede weder der laatste dagen, zijn plots de krozen en de abri kozen in de Betuwe in bloei gekomen. Het is veel later dan vorige jaren, maar deze late, rijke bloei zal den oogst ten goede komen. De fruitvooruitzicn- ten vooral ook voor appelen en peren is niet slecht. 6000 gulden opgevreten, Bij de alleenwonende mej. B. te Rijssen is door de muizen een doos bankpapier voor een bedrag van 1-6000 zoodanig stukgeknaagd, dat de nummers onherkenbaar zijn en het geld dus waardeloos is geworden. Een postduif met een dreigbrief. Bij den landbouwer M. V. te Nispen werd, in de schuur, slaande achter de deur, een kistje gevonden wsarin een postduif met aan een der pootjes een briefje met den eisch f50 in papieren geld mee te geven. Mocht aan den eisch niet worden voldaan, dan zal de boerderij in vlammen opgaan. Nadat de politie gewaarschuwd was werd de duif losgelaten. De politie doet thans verder onderzoek. Doodelyk Mynongeluk. Bij het schieten is de gehuwde ar beider, Hamers, uit Bocholls, op de Domaniale mijnen te Kerkrade, doode- lijk getroffen. Een driftige echtgenoot. Zondagmiddag heeft een zekere B., uit de Stokstraat te Maastricht, in drift zijn vrouw met een mes steken toegebracht in de hand, hel hoofd en den hals, welke laatste ernstig. Zij is in het hospitaal opgenomen. Duizend vrouwen geroofd. In de plaatsen Kintsehwam en Ihensi is op klaarlichten dag een gewapende rooversbende binnengedrongen. Terwijl een gedeelte der bandieten de manne lijke bewoners in bedwang hield plun derden de overigen ongestoord en voer den bij hun aftocht ongeveer duizend vrouwen met zich mee. Witte Ind. Loopeenden, uitstekende legstam, onverwante woerden, a 10 cent per stuk. TH. N1LLESEN, Kloetshof D 72, Horst. 310 van witte Indische LOOPEENDEN, stam van der Meer, 12 cent per stuk. H. TRYNES, Stationsweg. 8 van mijn prima jarenlang op hooge productie doorgefokten legstam, Witte L'ghorn met rose kam, echte winter- legslers. Assurantiën, Belastingzaken, Kadastrale zaken, Kooj - en Huurcontrac ten enz. enz KRUISSTRAAT VENRAY Overal aan huis te ontbieden JONDER PR IJSVER HOOGING. Verkrijgbaar bij: W. SWAGHOVEN, Maasiïeesche weg A. BERBERS, Kruisstraat A. COPPUS, Veldstraat H. MANDERS, Veulen; J. v.d. MORTEL, Over!, weg, alwaar tevens alle voorkomende reparatiën van C.R.E.S. Schoenen netjes en goedkoop worden uitgevoerd. 70 Led ns Nai ns Stoel e Ge\ jn, W Vooral* I onze las^orti gen, solie Prach Tl lste lfbel V Bedveere/a On dei iet achte p en streken ers 23 heed Steeds pr atte soo ja-! Kwitanli S' en N< ma Corresp Pennen, Krijt, P|s, boeken, étui, Co rijtjes en Zie Eftali 330 26 Eigen fi kw 19 Ben, Boor)as En en koopt L'i Goede ifee p

Peel en Maas | 1925 | | pagina 6