CITEO! P. SMITS. H. Verheugen Bijkantoor VE REKENING COURANT L DEPOSITO'S li: G. L. Verbeek Vlechtwerk Harmonica draad Puntdraad Draadnagels Krammen Broedeieren Buitengewoon j 4 Buitengewoon 4 Buitengewoon fjEDERUNDSOHE Q-emengd Nieuwe. Lage prijzen Paascheieren, Figuren, Mandjes en Surprises. L. Vollenberq, Venray Aan- en verkoop van Sf, Verzilveren van COUPOKn uitlotingen. Aan- en verkoop van Vit tegen zeer concurreert Safe-loketten te huur. Ver 10 P. K. j Torpedo, 4 pl. Serie Lux45 Conduite Interieure, 4 pl.tfl 5 P. K. Torpedo, 2 pl. 1] Torpedo, 3 pl. Klaverbladjc Cabriolet, 2 pl. f5 Agent voor VENLO enj #0Tegelscheweg 4 Handel in Gedistilleerd, Likeuren en Wijnen. Houthandel Eenvoio vmei vHK.vereenigingeii, aie ais spreekbuizen van de georganiseerde arbeiders optreden, vinden echter verre van die algemeene instemming. En die instemming ontbreekt niet slechts bij de werkgevers, maar ook bij een groot aantal arbeiders, die het in deze kwes ties volstrekt niet altijd met hun lei ders en spreekbuizen eens zijn. Zoo heeft men het vraagstuk der belooning van ongeoefende, bruikbare, en zéér goed goefende werklieden, waarin naar moderne inzichten slechts geringe verschillen mogen voorkomen. Het zal voor ieder arbeider, die even nadenkt, volkomen duidelijk zijn, dat een dergelijk stelsel er een moet zijn, waaraan de werkgevers, door de col lectieve contracten echter gebonden, zich slechts noode en met tegenzin onderwerpen. Zij zouden aan een goed- geoefend werkman wellicht gaarne het dubbele loon geven van een ongeoefende omdat het werk, dat de eerste levert voor hen ook de dubbele waarde heeft. Dus: »loon naar werk." Door het streven naar gelijkmaking der loonen moet nu de goed-geoefende, de ijverige arbeider in het gedrang komen, terwijl zijn zooveel minder bruikbare kameraad een onverdiend hoog bedrag mee naar huis neemt. Brengt men trouwens deze loon- kwestie in het dagelijksch leven over, dan zal de arbeider zeker de handel wijze toepassen, die den patroon tegen over zijn arbeiders verboden wordt. Stel dat een arbeider een pak kleeren noodig heeft en in een winkel aange boden „vindt pakken van zéér slechte, van middelmatige en van uitstekende kwaliteit, die slechts uiterst weinig in prijs verschillen. Zal hij dan een prul van een jas koopen Neen, dan zouden de prullen en de middelmatige kleeren onverkoopbaar blijken. En als diezelfde arbeider nu eens zelf een kleeren- magazijn ging opzetten, zou hij dan niet voor de verschillende kwaliteiten zéér uiteenloopende prijzen vragen Waarom mag de patroon dan niet aan een besten werker belangrijk meer icon uitbetalen dan aan een, die op 't randje van onbruikbaarheid staat? Als moeder de vrouw haar inkoopen gaat doen bij slager of kruidenier en thuiskomt met vleesch-afval, muffe boonen en ranzige boter, waarvoor zij bijna evenveel heeft uitgegeven als haar buurvrouw voor prachtig vleesch, malsche boonen en prima boter... Wat zou haar man, de arbeider, dan zeggen? Zou slager of kruidenier zich dan met eenige kans op succes er op kunnen beroepen, dat »vleesch is vleesch" en 't kost alles bijna dezelfden prijs? Het streven naar gelijkmaking der loonen brengt den ijverigen en goed- geschoolden arbeider noodzakelijk in 't nadeelhij gaat zich ook afvragen, waarom hij zich zooveel meer zal in spannen dan zijn kameraden, die zonder eenige inspanning evenveel of bijna evenveel loon beuren De zucht om zich in te spannen, om vooruit te komen, wordt gedoodhet peil der productie daalt, het bedrijf werpt min der winst af en 't eind moet op den duur wel geen ander zijn dan nood zakelijke loons-verlaging, noodzakelijk geworden door de geringer wordende of uitblijvende winsten, misschien reeds gevolgd door verliezen. Hoevele ondernemingen zijn in de laatste jaren niet »over den kop" ge gaan. Van hoeveel vennootschappen zijn de aandeelen niet afgestempeld op een klein deel, van hun oorspronkelijke waarde! Dit alles is een gevolg van de zéér groote en zéér ernstige ver liezen, in onze industrieën geleden. Slechts wanneer patroons en arbeiders als vrienden willen samenwerken aan den bloei der ondernemingen, kan er op den duur voor beiden een beter tijd aanbreken. Maar daarvoor is het noodig, dat de arbeider met een koel, gezond versland zelf over zijn aangelegen heden oordeelt en zich niet door val- sche leuzen laat verleiden tot denk beelden, die ten slotte in zijn eigen nadeel zijn. Naast het streven naar gelijkmaking der loonen staat, aan denzelfden foutie- ven gedachlengang ontsproten en te beschouwen als een gevolg van het eerste het streven naar gelijkmaking der productie en de toenemende afkeer van stukwerk. Stukwerk is in het be lang van den patroon èn van den (ijverigen) arbeider. De beste en ver standigste onzer werklieden zij er vol strekt niet zoo afkeerig van. Zij weten, dat zij door flink te werken ook een flink stuk geld kunnen verdienen. Maar a!s zij op uurloon zijn aangewezen, gaan zij redeneeren waarom zal ik harder werken dan mijn buurman, als 't me toch niets oplevert Zij gaan dus, bewust of onbewust, een beetje luieren, richten hun werk naar 't gemiddelde of liever nog wat minder in en... doen daarmede weder ook in de eerste plaats zichzelven nadeel. Want vooreerst moet zoo'n arbeider op den duur toch ook minder respect voor zichzelf gaan gevoelen, het kan niet verheffend zijn, te weten dat men voor 'l uitbetaalde loon minder heeft uitgevoerd dan bij een zuiver en rustig geweten zou be- hooren. Maar ook stoffelijk doet de man zichzelve nadeel, zij het ook, dat hij dit niet onmiddellijk aan den lijve ge voelt. Want: wanneer kan er slechts sprake zijn van loonsverhooging Wan neer de uitkomsten van het bedrijf be vredigend zijn. Hoe beter die uitkoms ten zijn, des te meer kans op loonsver hooging, onverschillig of deze vrijwillig door den werkgever wordt gegeven, don wel of zij door de arbeiders wordt afgedwongen. En aan die betere uit komsten kan juist de arbeider zooveel bijdragen door flink aanpakken en door met opgewektheid en ijver zijn geheele taak te volbrengen. naar toon in aen gedachten- gang van die arbeiders, welke zich zelven voornemen, niet méér dan een door henzelf vastgestelde hoeveelheid werk per uur Le leveren, is daarom een zeer verderfelijke stelregel, waar van de noodlottige gevolgen óók op het hoofd van den werkman neerkomen. Ook wel op 't hoofd van den patroon, maar dat is als beideu getroffen worden een zeer magere troost. Dan is 't toch nog beter, ook den werkgever zijn winst te gunnen en zelf mede in diens voorspoed te deelen Om tot dergelijke overwegingen als hierboven neergeschreven zijn, te komen moet de arbeider echter allereerst weder afleeren zijn patroon als zijn natuurlijken vijand te beschouwen Kijkt naar de Van Marken's, de Philip sen, de Van Heek's en zoovele anderen, zou men den werklieden willen toeroe pen. Zijn dat uw vijanden? Zij, die zóóveel voor hun werklieden hebben gedaan En op goed geluk, maar met groote kans op slagen, zou men eiken arbeider, die dit stukje leest, kunnen vragen. »Kunt gij werkelijk, met de hand op 't hart, verklaren dat uw eigen patroon opzettelijk uw nadeel wenscht: is hij waarlijk uw vijand?" Laat de arbeiders hun vijanden zoeken waar ze werkelijk zijn Laat hen zelf, met onbevangen oordeel en met gezond verstand oordeelen over wat zij aan werk presteeren kunnen en moeten, om vooruitgang te brengen in hun bedrijf en daardoor eigen vooruitzichten te verbeteren. Dan zal de verderfelijke leuze »Werk na8r loon" voor eenigen tijd opgeborgen moeten worden, maar dan zal, na korten tijd bij hartelijke samen werking tusschen werkgevers en werk nemers de leus »Loon naar werk" of die van »Werk naar loon" in den goeden zin nog slechts één beteekenis hebben. H. H. Wydingen. Z. D. H. Mgr Laurentius Schrijnen, bisschop van Roermond, diende Zater dagmorgen in de kerk van het Groot Seminarie de H. Wijding van het Priesterschap toe aan de eerw. heeren J. Berlin, van Maastricht; G. Durlin ger, van Sittard J. Grubben, van Maas- bree J. Hendriks, van Geijsteren J. Herpers, van Ghèvremont-Kerkrade W. Hillebrandt, van Venlo P. Kissels, van Klimmen J Kisters, van Sweijk- huizenG. Maesen, van Beek; H. Mertens, van BingelradeM. Poels, van Venray; M. Reine, van Venlo; P. Rons, van AmstenradeK^Roucken, van BlerickG. Stoot, van Venray M. Werry, van Spekholzerheide, allen van het Groot-Seminarie te Roermond. Verder aan den eerw. frater E. van Voorst lot Voorst, uit he> studiehuis der P Jesuieten te Maastricht, en aan de eerw. fraters A. Bergers, van Rot terdam Patr. Cullen, uit Ierland; L. Dankers, van Tilburg, J. van den Hout, uit TilburgA van Rooy, van Tilburg en R. Zijlstra, van Joure, allen uit het Seminarie van de Nederlandsche Pro vincie der Sociëteit voor Afrikaansche Missies van Lyon, te Bemelen. De vraclitverlaging voor Limburgschc kolen. Onder het opschrift »Gelijke monni ken, gelijke kappen" schrijft de R. K. Werkgever Om den kostprijs der Limburgsche kolen te verlagen zal de Regeering speciaal ten behoeve van de mijnen de spoorvrachten verlagen. Wij hebben daar niets op tegen onder één mits. N.l. dat de vrachtverlaging niet beperkt blijft lot producten van de mijnindus trie. Heeft de Regeering zich er ooit daad werkelijk om bekommerd, dat ook andere industrieën neem b.v. de ijzerindustrie zwaar gebukt gaat on der de hooge 1 vervoerkosten, die de concurrentie met het buitenland uiter mate verzwaarden. Hebben de spoor wegen er ooit iets voor gevoeld om bij hun vrachtenpolitiek rekening tehouden met de belangen van hun cliëntenfabri kanten Alleen, wanneer het vervoer Le water in concurrentie trad, was de directie bereid tol concessie in haar eigen belang Wij misgunnen de mijnen allerminst lage vrachten, maar men vergete niet, dat deze partieele verlaging tot nood wendig gevolg moet hebben, dat de algemeene verlaging, die aan alle ver voerders gelijkelijk voordeel geven zal, daardoor achterwege zal blijven, althans zal worden uitgesteld. En wat is dan het resuhaat? Dat de mijnen ontlast worden ten koste van de industrie. Waarom moet de Duitsche dumping- politiek en het Duitsche protectionisme bestreden worden met dit middel Zouden de Nederlandsche mijnen er niet veel beter aan toe zijn wanneer de uitvoer naar die deelen van Duitsch- land, die daarvoor in economischen zin het meest in aanmerking komen, mo gelijk zou worden Het blad vindt het jammer, dat men »in ons vrije Nederland" niet over retorsie »mag" spreken. Stemmen voor de Tweede Kamer. Thans is definitief bepaald, dat de stemming voor de Tweede Kamerver kiezingen zal plaats hebben op 1 Juli a.s# Opgezegd. Naar gemeld wordt, zijn met 1 April a.s. door de Ned. Spoorwegen de lage vrachttarieven voor het vervoer van Duitsche kolen door ons land opgezegd. Het rywielbelastingplaatje. Welke benamingen zoo al door de Plattelandsbewoners worden gebezigd, wanneer zij zich aan de loketten van de kantoren der posterijen vervoegen, ter bekoming van een rijwielbelasting- plaatje, is door een ambtenaar opge- teekend als volgt Een rijwielmerk; een belastingmerk; een rijwielplaatje; een rijwieldingske een fietsdingeen fietsmerk een be lastingplaatje een belaslingdinkske een rijbewijs een fietsbewieske een belastingbewijseen drieguldendingetje; een rijwielblikskeeen rijmerkske; een belastingschein een zoo'n dinkske op de fiets. De moord te Giessen-Nieuwkerk. De »Tel." verneemt, dat thans vol doende vaststaat, dat de daders, die in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923 den spoorwegwachter J. de Jong te Giessen-Niewkerk hebben vermoord, bekend zijn. Het is een drietal spoorwegarbeiders, die dien tijd op den spóörweg aldaar hebben gewerkt, voor een firma uit Nijmegen. Het echtpaar K. te Sliedrecht, dat onlangs is aangehouden, blijkt niet medeplichtig te zijn. Wel is waar wis ten zij van den moord af, doch daar zij met den dood werden bedreigd, als zij er iets van vertelden, durfden zij er niets van te zeggen. De ijzeren hamer, waarmede het misdrijf is gepleegd, behoort aan K. en is door een van hen des avonds uit het schuurtje gehaald. Het gold hier een roofmoord. De buit is echter niet groot geweest, plm. f7. Na den moord is het drietal in het huis van K. bijeengekomen en hebben zij vroolijk een glaasje bier gedronken. Tot half drie in den be- wusten nacht zijn ze bij elkaar ge bleven. K en diens vrouw zullen op vrije voeten worden gesteld. Twee Nederlandersin Frankryk gedood. Te Sliedrecht is bericht ontvangen dat bij baggerwerk, dat de firma B Kalis uitvoert in Triht ir; Noord-Frank rijk een granaat uit een uit te diepen kanaal werd opgehaald. Deze ontplofte met het gevolg dat de 33-jarige machi nist Feyen en de 34-jarige baas Kraaye- veld werden weggeslingerd. Zij werden dood opgenomen. De Bossche Hanzebank. Het geheim rapport gepubliceerd. Reeds eenige weken geleden konden wij mededeelen, dat het geheime ac countantsrapport, dat curatoren der Bossche Hanzebank aanvankelijk met ter inzage konden krijgen, thans door hen verkregen was en eerlang gepu bliceerd zou worden. Thans verneemt de Próv. Noordbr. en 's Hrt. Ct. dat publicatie zal ge schieden op .8 April a.s. Melk met 55 pCt. slootwater. Een landbouwer te Ammerzoden is door deTielsche rechtbank veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens vervalsching van melk met 55 pet. slootwater. De eisch was drie maanden. Als de schutters dansen.... Op Driekoningenavond vierde de schutterij te Maasniel feest, en een tweetal jongelui uit 's-Hertogenbosch wilden het schuttersbal gaarne bij wonen. Zij offerden daarom een gulden aan de kas, waardoor zij eere-lid wer den en konden toen de balzaal binnen treden. Toen echter een der bal-com missarissen, voordat zij aan het dansen konden gaan, nog een »bal-insigne" aan hen wilde verkoopen, weigerde zij dit, en noemden het afzetterij. Dit nu liet de bal commissaris feest vierende schutter zich niet zeggen. Hij timmerde weldra het plotselinge eerelid J. W. met een stuk hout dermate op het hoofd, dat W's schedel deerlijk ge wond werd. Terwijl het bal voortgang had, werd W. bloedend weggedragen en deze verbleef weken lang in het ziekenhuis. Proces-verbaal werd opgemaakt en de zaak diende voor de rechtbank te Roermond, waar de 27-jarige balcom missaris G. Gzich verdedigde met te zeggen, dat ze dan maar een spangetje (of speldje) hadden moeten koopen, en dat hij toch ook maar niet voor zijn pleizier er op los getimmerd had. De Officier van Justitie eischte tegen G. C. één jaar gevangenisstraf, doch omdat de man anders nog al braaf oppaste, voorwaardelijk, echter onder zeer strenge voorwaarden. Wijziging Spoorwegdienstregeling. rIn verband met de invoering van den Zomertijd in België, Frankrijk en Engeland, ingaande 5 April a.s., wor den in de dienstregeling der reizigers treinen op de Nederlandsche Spoor wegen eenige wijzigingen en aanvul lingen gebracht, die opgenomen zijn in strooibiljetten, die kosteloos aan de stations verkrijgbaar zijn. De Duitsche presidentsverkiezingen. De rijkspresidentsverkiezing is in het geheele land over het algemeen rustig verloopen. Volgens betrouwbare zijden zijn 70 tot 75 pet. der kiezers opgekomen, het geen beteekent, dat de deelname iets geringer is dan bij de jongste rijksdag verkiezingen. Uitgebracht zijn 26.812 537 geldige stemmen, daarvan verwierven Dr. Jarres (Rechtsche bloc) 10.387 593 Otto Braun (Soc. Dem.) 7.785.678 Marx (Centrum) 3 883 576 Hellpach (Democraat) 1.565.163 Thaelmann (Communist) 1.869 553 Held (Beiersche Volkspartij) 1.002.278 Ludendorff (Völkische partij richting Hiltler) 284.471 Aangezien geen der zeven candidaten de volstrekte meerderheid behaald heeft, is een tweede stemming noodzakelijk geworden. Deze zal op 26 April plaats vinden. Bij deze stemming is de can- didaat gekozen, die het ïnèèste aantal stemmen behaalt. De Graanprijzen. De graanprijzen zijn Vrijdag op de Amerikaansche markt weer sterk ge daald. In Frankrijk wordt met ingang van 7 April de broodprijs verlaagd tot 1.60 frs per kilo. Oom Sani wordt ongeduldig. Hij wil zyn dollars hebben. In regeeringskringen te Washinton overweegt men het zenden van een nota aan Frankrijk, België en Italië, waarin erop gewezen zal worden, dat nog altijd geen praelische voorstellen tot delging van de bijna 7 milliard dollars groote oorlogsschulden zijn ver schenen. Italië schijnt voornemens te zijn binnenkort onderhandelingen over de fundeering te beginnen maar Frankrijk en België wachten nog maar op de oplossing der veiligheidskwestie. En dat kan nog een lange geschiede nis worden 1 Treinaanslagen. Nauwelijks bekomen van den schrik van Je spoorwegramp bij Poitiers, van welke men meer en meer begint te geloove^, dat zij het gevolg is geweest van kwaadwilligheid, is men heden wederom opgeschrikt door een ernstige spoorwegramp, waarvan de kwaadwil lige opzet niet in twijfel kan worden getrokken. Het betreft een aanslag op den trein ParijsWeenen. Op een afstand van 100 K.M. van Parijs is de trein gede railleerd tengevolge van het feit, dat een der rails was weggenomen. Derail en de bouten waren aan den kant van den weg geworpen. Van den trein zijn verschillende wagens ontspoord, maar door de op lettendheid van den machinist, die reeds stopte, hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. Tegelijkertijd wordt uit Monlpellier gemeld, dat in de nabijheid van Co'om- bier booswichten in de afgeloopen nacht de electrische leiding voor de wissels hebben doorgesneden. Het spoorweg personeel kon tijdig alarm geven, waar door een ontsporing werd voorkomen. Het groote aantal spoorwegongeluk ken van den laatsten tijd en het her haaldelijk voorkomen van sabotage wekt groote ongerustheid en bij de regeering werd er reeds op aangedron gen, maatregelen te nemen tegen den omvang der bolschewistische propagan da, vooral onder het spoorwegpersoneel. Evenwel is de aan de socialisten en communisten mej: handen en voeten gebonden regeering daarvoor het slechtste adres. Een bloedige arrestatie. De onder opzienbarende omstandig heden uit de gevangenis te Wesel de »fideele gevangenis", waarvan we melding maakten gevluchte Nedèrlan der Vermeulen, is in de Duisburgsche haven gearresteerd. Bij zijn aanhouding ontstond een bloedige vechtpartij tusschen arrestant en politie, waarbij een agent en een politiehond door revolverschoten zwaar gewond werden. Te hulp snellende politiebeambten brachten den arrestant zware schot wonden toe. Vermeulen werd naar het ziekenhuis overgebracht. Hij had twee revolvers en 100 patronen in zijn bezit. 26 Aanbevelend, Ziet onze prachtige Reuzen-Etalage I Eigen fabrikaat. Prima kwaliteit- 19 Aanbevelend, van mijne speciale foktoomen witte Leghorns en Ancona's broedeieren kuikens Toom 1 20 cent 60 ct Toom 2 10 cent 40 ct Toom 3 8 cent 35 ct Ancona's 20 cent 60 ct Toom 1 beperkt aantal. Mijne Witte Leghorns staan aan 't Rijksproef-fokslation te Beekbergen No. 10 broed 27 Mei '24. Alles kern gezond. Eierleveringbriefjes ter inzage KEMPWEG 2. 321 RIJK EKN is dit voorjaar onze Voor eike beurs zijn wij ma—mm ZIET ETALAGE* Vraagt zicht zending en I. verstelbare zitplaatsj Alle wagens zijn voorzie\i- banden, reservewielcompM\ gereedschap Hoenderstraat 6 VENRAY Greenen, Vuren, Eiken en Americ. Greenen. Carbolineum en Asphaltpapier. Alles aan concurreerende prijzen. PFU Begint nu! 1 hij die ni®t: gedaan, k» c leiding eeloi Verkrijg! MUNCKH

Peel en Maas | 1925 | | pagina 6