Bijrapi ra „I Zaterdag 28 Maar Insclirij ving- Dennen-, Berken- en Eiken- SCHANSEN. Politieke ontwikkeling. 1925 No. 13 Gtemeug-d Nieuws. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter algemeene kennis, dat de op heden vastgestelde lijst van kiezers voor de Staten-Generaal, voor de Provinciale Staten en voor den Ge meenteraad, vanaf heden tot en met 21 April a.s. op de secretarie der ge meente, voor eenieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift en stemdistrictsge- wijze in uittreksel verkrijgbaar is gesteld. Venray 23 Maart 1925, Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders zullen op Vrijdag 3 April a.s. des voormiddags half elf, ten Rsadhujzepubliek ver- koopen bij inschrijving: 2195 dennen-, berken-, en cikenschansen Perc. 1 425 donnenschansen en 455 eikenschansen Perc. II. 400 dennenschansen en 500 eikenschansen, Perc. III. 415 berkenschansen, liggende in de Boschhuizerbergen. Op zegel gestelde inschrijvingen moeten ingeleverd worden in gesloten enveloppe ten Raadhuize uiterlijk tot 3 April 1925 voormiddags half elf. De voorwaarden, waaronder de ver koop geschiedt, liggen ter secretarie ter inzage. Aanwijzing ter plaatse door den heer Boschwachter N. Min, op Donderdag 2 April, des namiddags één uur. DeBurgemeester en Wethouders voornd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. 1 De verdere gang van zaken in de Katholieke Staatsparty. Zelden heb ik met meer genoegen de aclie der Limb. Katholieke Kiesvereenigingen nagegaan dan in de weken voor 15 Maait jl. Het was eea heele toer reeds zoo'.ang voor de Kamerverkiezing de afdeelingen in volle actie te krijgen maar het is vol komen gelukt. Duizenden en duizenden nieuwe leden immers zijo tot de Kiesver eenigingen toegetreden. En verschillende afdeelingen, die tengevolge van vroegere strubbelingen als opgeheven meeaten wor den beschouwd, zijn opnieuw opgericht. Vooral het huisbezoek heeft weer zijn groote doelmatigheid als propagandamid del bewezen. Op verscheidene plaatsen heeft men de kracht daarvan beter dan ooit leeren kennen en ongetwijfeld het be sluit genomen om er ook in de toekomst gebruik vau te maken. Vooral io de dagen waarop de groote oogst moet worden bin nengehaald in den tijd vóór de officieele stemming en op den stemmingsdag zelf Dan zijn er zoo vele lauwen ijverig te maken, zoo vele misleiden in te lichten, zoo velen, die een verkeerde richting in willen slaan, op den goeden weg te helpen, in een woordzooveel duizenden er toe te brengen om op de katholieke lijst hun stem uit te brengen. Met genoegen las ik, hoe zoovelen met prijzenswaardigen ijver hunne medewer king hebben verleend voor het aanwerven der nieuwe leden. Van alle zijden boden zich propagandisten aan, om het bestuur ter zijde te staan. Met bijzondere voldoe ning maak ik bierbij melding van de hulp door de „Jonge Boeren" bij dit propagan dawerk op vele dorpen verleend. Dit op gewekte politieke leven worde gaande gehouden, ja nog veel sterker ontwikkeld tot de a.s. verkiezing toe. Even wil ik er nog op wijzen, dat voor alle leden, willen zij aan de stemming voor de canditatenlijst in de Kiesvereeni- ging kunnen deelnemen, de contributie moet zijn betaald Dit-moet in de maand Maart gebeuren. Er zullen slechts stem biljetten worden gezonden voor zoover de bondscontributie over 1925 betaald zal zijn Afdeelingen, die dus bun financieele ver plichtingen nog niet hebben voldaan, ge lieven spoed te maken. Gaan wc thans eens na, wat er in onze katholieke kiezersorganisatie nog gebeuren moet voor de samenstelling van de can didatenlijst. Zooals men weet, heeft de „aanwijzing" der candidaten plaats gehad. Er waren e- niet minder dan 195. Hiervan bleven 65 buiten aanmeiking, omdat zij de van hen gevraagde verklaring niet inzonden of ver klaarden geen candidatuur te willen aan vaarden. Er zijn nu nog 130 candidaten over. Een fatsoenlijk getalIn 1922 werden in de kieskringen door de Kath. Staats partij ruim 100 verschillende personen can- didaat gesteld. Als er nu ongeveer even veel komen, dan is 130 candidaten niet te veel. De leden moeten immers eenige keuze hebben. Terwij! die opgave-van candidaten door het Bestuur van den Algemeenen Bond werd gerangschikt, was het „Adviseerend College' intusschen met zijn gewichtige taak begonnen. Het heeft aan de leden der Kaïh. Staatspartij een advies uit te brengen in den vorm eener lijst van can didaten voor eiken kieskring, die het de leden ter verkiezing aanbeveelt, met het doel aan de Kath. Staatspartij een Tweede- Kamerfractie te verschaffen, zooals deze in het belang der katholieke zaak en voor een goede uitvoering harer taak noodig heeft. Dit is een kwestie van buitengewoon groote beteekenis. Op het oogenbiik. dat dit artikel onder de oogen van de leden komt, zal het resul taat der langdurige overweging van het Adviseerend College wel reeds in de Pers zijn medegedeeld. Het Politiek Advies van dit college be staaf, zooals wij zeiden, uit een lijst van candidaten en wel ten getale van minstens de helft en ten hoogste het tweevoud van het aantal zetels, dat in den betreffenden kieskring vermoedelijk zal worden ver overd. (Volledigheidshalve dient gemeld, dat het politiek advies ook gegeven kan wo den voor een combïnalie van Rijks kieskringenin het katholieke zuiden, waar in eiken kieskring meer dan 100.000 kath stemmen worden uitgebracht, zal ditprac- tisch niet licht gebeuren). Wanneer derhalve in den kieskring Limburg zes katholieke zetel- zouden worden verwacht, dan bestaat het politiek advies voor dezen kieskring uit minstens drie en hoogstens twaalf candidates Zoodra bet politiek advies gepubliceerd is. hebben daarop geplaatste candidaten, die er de voorkeur aan mochten geven, niet op het advies voor te komen, b.v. omdat zij niet instemmen met de hun daarop toegekende plaats gedurende 8 dagen de gelegenheid, dit ter kennis van het Bondsbestuur te brengen. Hun ramen worden dnn van het politiek advies afge voerd en opgenomen onder de overige candidaten. Dan kan het stembiljet worden afgedrukt Bovenaan worden de candida'en van het Politiek Advies geplaatst, gerangschikt in de volgorde, waarin hun verkiezing door het adviseerend college wordt aanbe volen. Daaronder volgen in alphabetische volgorde de namen der overige candidaten. Het stembiljet is zoodanig ingericht, dat op het Politiek Advies in zijn geheel en op elk der daarop voorkomende candi daten kan worden gestemd. Er komt dus ook een afzonderlijk vierkantje met wit puntje erin. Ook achter de namen van elk der alphabetisch geplaatste namen komt zoo'n stempuntje voor. Thans gaan we stemmen. In alle Kath. Kiesvereenigingen van het geheele land zal dit geschieden op Zondag 26 April a s. Elk lid van de Kiesvereeniging brengt slechts één stem uit. Als men het afzon derlijk vierkanije boven bet Polish k Advies zwart maakt of rood, zooais dit in verschillende kiesvereenigingen gebruike lijk en, omdat dit bij de officieele stem ming ook zoo geschiedt, aan te raden is dan stemt men op het Politiek Advies in zijn geheel. Men kan ecbtër ook op een der candidaten van het Politiek Advies afzonderlijk stemmen. Het maakt echter geen verschil of men op het Politiek Advies in zijn geheel dan wel opeen der candidaten van het Politiek Advies stemt De op de laatste wijze uitgebrachte stem geldt eveneens voor het geheele Politiek Advies. Wie op een der alphabetisch gerang schikte overige candidaten stemmen wil. vindt biertoe gelegenheid door een der voor hun namen geplaatste pumjes zwart of rood te maken. Men onthoude echter nu reeds, dat op het geheele stembiljet maar één stem mag worden uitgebracht. Dus slechts, één puntje rood of zwart maken. De stemming in de Kiesvereeniging kan de volgorde der candidaten van het Pol Advies niet wijzigen. Komt Bakker dus vóór Visser, dan kan Visser nooit boven Bakker worden gebracht. Wel is het mo gelijk, dat bij de stemming andere candi daten (van de alphabetische op het Pol. Advies volgende) tusschen die van het Advies worden ingeschoven. Hoe dat geschiedt, hoe derhalve de uitslag van de stemming in de katb- kiesvereeniging wordt opgemaakt, hopen we den volgenden keer uiteen te zetten ROELAND. De Eerste Kamer en de zomertijd. Het voorloopig verslag uit de af deelingen der Eerste Kamer over hel wetsontwerp tot afschaffing" van den zomertijd is verschenen. Zoowel voor, als tegenstanders bren gen hunne op- of aanmerkingen op den voorgrond. Over het algemeen zijn de argumenten voor het behoud van den zomertijd meer gedecideerd en afdoen- der dan in de Tweede Kamer, alhoewel de tegenstanders ook hun best doen om de afschaffing te bepleiten. Naar het ons voorkomt bestaat er wel kans dat de Eerste Kamer weer als redder van den Zomertijd zal op treden. Intusschen, afwachten is de bood schap. Poging tot moord op zyn meisje. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch stond Maandag terecht B. J. T. uit Blerick, beklaagd op 11 Seplember 1924 met de bedoeling haar te dooden twee revolverschoten gelost te hebben op zijn meisje M. II. M., die een schampschot bekwam en aan de hand gewond werd. Het meisje vertelde voor het Hof dat zij de verkeering had uitgemaakt om dat beklaagde haar had voorgespiegeld dat hij mijnopzichter was, wat niet waar was. Beklaagde erkende dat het meisje de verkeering had verbroken. Hij was ziek geworden en toen had het meisje hem voor lering en zenuwlijder uitgeschol den en zelfs zijn portret de oogen uit gebrand. Beklaagde zeide spijt van zijn daad te hebben. De advocaat-generaal eischte beves tiging van het vonnis der rechtbank te Roermond waarbij beklaagde was veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De kolenlaag by Groenlo. In verband met het aanboren van een kolenlaag bij Groenlo, herinneren wij er aan, dat dr. Tesch, de chef van den rijksgeologischen dienst, reeds ten tijde van de eerste oliewinning te Corle het bestaan van een aangrenzend kolen veld geconstateerd heeft. Hij deelde toen als zijn bevinding mede, dat de: kolenlaag zeer diep lag, maar niette min ontginbaar moest zijn. Thans heb ben de «Mijnbouwkundige Werken" van Heerlen het kolenveld aangeboord en het staat vast, dat men hier meteen gunstig gelegen groot veld te doen heeft, dat vooi exploitatie in aanmerkingkan komen. De onderzoekingen duren in tusschen nog voort. Dooclelyk ongeval. Te Ruinerwold is de 21-jarige M. Oosterveld, dienstbode bij den land bouwer B. Pol, tijdens het melken der koeien in den stal, voorover in de mestgreep gevallen en gestikt. Storm op de Zwarte Zee. Op de Zwarte Zee woedt sedert eenige dagen een hevige storm, die zich ook op den beneden-Donau doet gevoelen. De zeehavens hebben veel schade ge leden en de scheepvaart was dagen lang gestremd. Verschillende stoom schepen worden vermist. Minder geboorten, meer sterfgevallen* De Fransche bevolkingscijfers voor 1924, vergeleken bij 1923 toonen aan, dat het aantal huwelijken hetzelfde bleef, het aantal geboorten 10.000 ge ringer was en het aantal sterfgevallen 13,000 meer. Spoor contra bus. Op de lijn NijmegenGroesbeek zul len, naar de «Maasbode" meldt, door de Spoorwegmaatschappij minder treinen worden ingelegd in verband met de concurrentie der autobussen Hel gemeentebestuur van Groesbeek had juist een adres gericht om meer treinverbindingen. Yalsche guldens. Te Rotterdam is het echtpaar M. gearresteerd wegens het vervaardigen en in omloop brengen van valsche guldens. In de woning van den werk man werd 'n installatie tot vervaardiging van het geld, smeltkroezen, enz. in be slag genomen. Gedurende 5 maanden was het «bedrijf" reeds in werking en de vrouw gaf eiken dag 4 5 valsche guldens uit. Een bcrooving van f23000. De Rotterdamsche «landhaaien" heb ben Donderdagavond weer eens een buitengewoon goeden slag geslagen. Nog kort geleden slaagde de politie er in, eenige der beruchte leden van het beroovirigsgilde, een organisatie, welke menigeen niet kent, doch welke door heel donker Rotterdam haar vertakkin gen heeft, onschadelijk te maken. Donderdagavond is er weer een nieuw bewijs geleverd, van de groote brulati- teit, waarmede de beroovers te werk gaan. Een buitenman werd van niet minder dan f23000 beroofd. Deze man ontmoette Donderdagavond ergens in de binnenstad de 21-jarige Sara Schnitz- Ier, een zeer beruchte beroofster. Na met haar verschillende café's te heb ben bezocht begaven ze zich naar het pand 21 Prinsenstraat. De man bemerkte niet, dat hij zich in een roofhol bevond. Niets ontbrak in het huis, om beroovin- gen te vergemakkelijken. In de deur was o.a. een kijkgaatje gemaakt, ter wijl de kruk kon worden weggenomen. Toen de buitenman heen wilde gaan, bemerkte hij tot zijn schrik, dat zijn portefeuille met f23000 weg was. De vrouw zeide, dat zij hiervan niets af wist, en vluchtte de straat op. De man liep haar achterna. Een juist surveil leerende agent van politie arresteerde haar en bracht haar over naar het politiebureau Lange Torenstraat. Bij ïouilleering werd natuurlijk niets op haar bevonden. De politie nam dadelijk uitgebreide maatregelen. Het gestolen geld bestond uit 21 bankbiljetten van flOOO en ver der klein bankpapier, waaronder eenige bankbiljetten van f 100. Doodelyk ongeval. In de proeffabriek der Philips'Gloei- ampenfabrieken te Eindhoven is Maan dagmiddag door het springen van een metalen buis een der assistenten de 19-jarige heer P. Custers, zeer ernstig gewond. Niettegenstaande onmiddellijk medische hulp verleend werd door de fabriekskliniek en de ongelukkige dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd werd, bleek een verwonding aan den buik zoo ernstig te zijn, dat de dood na enkele uren intrad. Yerdronkcn. Het 5-jarig kind van den heer II. C. te Beek en Donk is Dinsdag in een vuilnisput geraakt en verdronken. Te voet naar Rome. Naar uit Rome wordt "bericht, is daar een 17 jarig Duifsch meisje aangekomen, dat als pelgrim den heelen weg van Duitschland naar Rome te voet heeft afgelegd. Speelkaarten zyn geen kinderspeelgoed. Voor de Rechtbank te 's Bosch had zich te verantwoorden E. v. R. café houder te Sehijndel, wegens het in zijn café voorhanden hebben van on gestempelde speelkaarten. Beklaagde voerde aan dat de kinde ren met die kaarten speelden, en deze overigens tot niets dienden. De advocaat-fiscaal hechtte geen ge loof aan die eeuwig dezelfde uitvlucht Indien redeneerde hij de kinderen huisjes willen bouwen van kaarten, dan zijn ze met T kaarten aangewezen op de kinderkamer of 'I. woonvertrek. Kinderen behooren niet in een café te spelen, en indien daar zulk «kin derspeelgoed" bewaard wördt, dan is meteen de gelegenheid geschapen dat ook de cafébezoekers met die kaarten gaan spelen. Kortom de wet verbiedt de aanwezigheid daar van ongestem pelde speelkaarten. Alzoo het balletje ging niet op I De advocaat-fiscaal legde er nog eens ernstig den nadruk op, dat met het gesmokkel van ongestempelde kaarten, welke volop in de café's wor den opgekocht, enorm veel belasting ontdoken wordt. In Turnhout bestaat een speelkaartenfabriek die voor Nederland een respectabelen omzet heeft. Met handkarren vol worden de speelkaarten van daaruit over de grens naar hier gesmokkeld en verronseld. De eisch van den advocaat-fiscaal luidde tegen van R. f i00 boete. Het O M eischte toewijzing van den eisch, te vervangen door hechlenisstra f Weer een dubbele kindermoord. Onder verdenking van kindermoord zijn Zondagmiddag in arrest gesteld een man en zijn stiefdochter, beiden woonachtig in de gemeente Losser. De politie aldaar vond in een beerput nabij de woning de lijkjes van twee pasgeboren kinderen, welke reeds meer dan een maand daarin verborgen waren. De stiefdochter, die naar de mare chausseekazerne te Oldenzaal is over gebracht, heeft bekend de moeder der tweelingen te zijn, terwijl de man, die te Losser in arrest is, nog geen beken tenis heeft afgelegd. De moord to 's-HertogonboscIi. Men meldt uii den Bosch Van vrouw S., die dezer dagen haar beide kinderen ophing is nog geen spoor ontdekt. Haar echtgenoot die in arrest werd gesteld in verband met een inceslueuse verhouding tusschen hem en zijn 17-jarige dochter is thans ter beschikking der justitie gesteld. Dierenaanbankelyklieid. De heer B. te Oudesluis, die even buiten de kom van het dorp woont, heeft een schoolgaand dochtertje, dat op haar weg naar school steeds verge zeld wordt door haar duif De vogel vliegt daarbij steeds eenige meters voor het kind uit, wacht haar dan, zittende op den weg weer af, vliegt dan weer vooruit, tot de school genaderd is. De duif aanvaardt dan weer den terug tocht, om haar dan bij het verlaten der school weer af te halen.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 6