artikelen ALBERT HEIJN Voorloopig bericht. sterk verlaagde prijzen Zaterdag 21 Maart 1925 No. 12 Kerkelijk Leven. Ingezonden. O-emengd Nieuws Brabers te Vierlingsbeek en Pluymaekers te Venray Huizen en Bouwter reinen te Venray. De Notarissen Esser te Horst en v. Clarenbeek, Rotterdam Sluiting Kantoor Gemeenteontvanger. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis dat het kantoor van den Gemeente ontvanger wegens sterfgeval op Zater dag 21 Maart den geheelen dag ge sloten is. Venray, 17 Maart 1925. DeB u rgem eesteren Wethouders voornd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. 22 Maart. Vierde Zondag van den Vasten. (Laelare Halfvasten). PAARS of Rozerood. Tweede gebed a Cunctis Derde gebed omnipolens. Geen Gloria Credo Prefatie van den Vasten. Vroeger hield [de Paus te Rome op dezen Zondag de goddelijke diensten in de kerk van het H. Kruis van Jerusalem. De processie der geloovigen naar deze kerk was als een blijde bedevaart naar de heilige stad der Joden (Jerusalem) en Gods uitverkoren tempel (die in het Oude Verbond alleen te Jerusalem stond), een soort vrcolijke feestdag te midden van de droefheid en boete der vasten. Daarom werden voor de zangen en den Epistel dezer Mis texten gekozen die op Jerusalem betrekking hebben. En het Evangelie verhaalt de vermenigvuldiging der brooden, welke Jezus wrochtte ten gunste der Joden, die naar Jerusalem opgingen om er het Paaschfeest te vieren. De eerste woorden der II MisLaelare Jerusalem verheug U, Jerusalem, geven de vreugde stemming van dezen dag weer. Hel orgel laat vandaag zijn vreugdetonen weerklinken en al de dienaren aan het altaar gebruiken weer hun feestgewaad. Toen we halverwege den boetetijd van den advent waren, was er ook een Zondag (de 3de) welke weer een vreugde dag was en waarvan de intrede-zang begon met de woorden: Gaudete Verheug U. 23 Maart. Maandag. Van den dag. PAARS. (Zwart). Tweede gebed a Cunc tis Derde gebed omnipotens. Vierde gebed voor den Paus. Geen Gloria, geen CredoPrefatie van den Vasten. 24 Maart. Dinsdag. H. Aartsengel Gabriel. WIT. Tweede gebed van den dag. 'Derde gebed voor den Paus. Gloria Credo Prefatie van den Vasten; Laatste Evangelie van den dag. Ook mag de H. Mis van den dag ge lezen worden. Paars. Tweede gebed ter eere van den H Gabriël. Derde voor den Paus, Geeh Gloria; Geen Credo; Prefatie van den Vasten. De Aartsengel Gabriël is God's afg. zant voor het groote verlossingswerk. Hij moet aan den profeet Daniël het juiste oogenblik van den komst van den Messias voorspellen. En als de tijden zijn vervuld, verwittigt hij Zacharias van de geboorte van diens zoon Joannes (den Dooper) den voor- looper van den Verlosser die de menschen op de komst van Jezus moet voorbereiden). Eindelijk geniet hij de eer, afgevaardigd te worden naar Maria om haar te boodschappen dal zij de Moeder van God zal worden. 25 Maart. Woensdag. Feest van O. L. Vrouw Boodschap. WIT. Tweede gebed van den dag Gloria Credo Prefatie van O. L. Vrouw. Laatste Evan gelie van den dag. Het leest van O. L. Vrouw Boodschap, dat zeer oud is, is tegelijkertijd het feest van de Menschwording van Jezus («En zij heeft ontvangen van den H. Geest"). Het Kerstfeest wordt gevierd 25 December zoo stelde men het feest van O. L. Vr. Boodschap 9 maanden vroeger, n.l. op 25 Maart. Het oogenblik der ontvangenis is een der gewichtigste en meest verblijdende in de geschiedenis der menschheid het begin van het Verlossingswerk. Maar de H. Kerk viert niet zoo zeer deze gebeurtenis, als wel het maagde lijk- en 'goddelijk moeder-wórden van Maria. Daarom drukt de H. Kerk her haaldelijk in de Misgebeden haar diepe bewondering uit voor de geestelijke schoonheid en bevalligheid van die onvergetelijke Jonkvrouwe, die door den zoeten geur harer deugden den Koning des hemels tot hare nederigheid deed afdalen en boven alle andere maagden verdiende zijne moeder te worden. 26 Maart. Donderdag. Van den dag. PAARS. Tweede gebed a Cunctis; Derde omnipotens. Geen Gloria Geen Credo; Prefatie van den Vasten. In deze H. Mis worden (in het Epistel en het Evangelie) twee doodenopwek- kingen verhaald. Vroeger kwamen de Romeinen bij het opgaan naar de kerk langs hét kerkhofmet moederlijke oplettendheid verhaalt de H. Kerk dus die twee zinnebeelden der verrijzenis, die het hart der weenenden met troost moest vervullen. 27 Maart. Vrijdag. H. Joannes Damascenus. Belijder en Kerkleeraar. WIT. Tweede gebed van den dag Derde voor den Paus. Gloria Credo Prefatie van den Vasten. Laatste Evangelie van den dag. Ook mag de II. Mis van den dag gelezen worden. Paars. Tweede gebed ter eere v. d. H. Joannes. Derde voor den PausGeen GloriaGeen CredoPrefatie van den Vasten. In het begin der 8ste eeuw (pl.m. 700) woedde in het Oosten de ketterij der Iconoclasten, beteeken t, zij, die zich tegen de vereering van beelden verzet ten. Door woord en schrift bestreed de H. Joannes krachtdadig deze leer, reden waarom hem door de ketters de rech terhand werd afgekapt. In dat vrees'lijk lijden knielt de H. Joannes voor een beeld der H. Maagd, brengt zijn afge kapte hand aan den doorgesneden pols en door Maria's voorspraak werd zijne hand weer aan den arm bevestigd (f754). 28 Maart. Zaterdag. H. Joannis a Capistrano. WIT Tweede gebed van den dag Derde gebed a Cunctis Vierde gebed voor den Bisschop. (Vandaag de verjaardag van de bisschopskeuze van onzen Bisschop) Gloria .Geen Credo Prefatie van den Vasten, Ook mag de H. Mis van den dag gelezen worden. Paars. Tweede gebed ter eere van den H. Joannis; Derde gebed a Cunctis; Vierde gebed voor den bisschop. Geen Gloiia Geen Credo Prefatie van den Vasten. Het leven van dezen H. Minderbroe der was een voortdurend ijveren voor de eer van God. Vooral beoefende en verspreidde hij de godsvrucht tot den Zoeten Naam van Jezus. De overwin ning, door het. christen leger te Bel grado op de Turken behaald, moet aan den aposlolischen moed van Joannes toegeschreven worden (f 1456). Vergadering Middenstand. Maandag Te ongeveer half negen opende de voorzitter de vergadering met den christelijken groet en heette de aan wezigen hartelijk welkom, doch gaf zijn leedwezen te kennen over de ge ringe opkomst. Deze was dan ook aller treurigst; behalve het bestuur en de geestelijk adviseur wapen nog vijf leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. De penningmeester gaf daarna een gespecificeerd overzicht van de ont vangsten en uitgaven over het afge- loopen jaar, waaruit bleek, dat de ver- eeniging, met inbegrip van het tegoed bij de Hanzebank, nog ongeveer zoo veel in kas had om de achterstallige contributie aan het Hoofdbestuur en de subsidie aan den Handelscursus te kunnen betalen. De aftredende bestuursleden J. Jeu kén, Fr. Vollebergh en H. Oudenhoven Lzn. werden allen herkozen. Bij punt 5 «vaststelling contributie' ontspon zich een drukke discussie. De voorzitter deelde hieromtrent mede, dat over het 2de halfjaar 1924 door de afdeeling geen contributie ont vangen was. Deze contributie zou in zijn geheel door het hoofdbestuur ge- ind worden en daarvan dan de helft teruggestort worden in den afdeelings- kas, doch nu was er door het hoofd bestuur alleen over de helft gedisponeerd en zoodoende moest de afdeeling dus zelf nog over de andere helft beschik ken. Na een langdurige discussie werd eindelijk besloten om de achterstallige contributie over het 2e halfjaar 1924 ten bedrage van f 1.25 alsnog te innen en met deze quitantie tevens aan te bieden de quitantie over het 1ste half jaar 1925. Verder deelde de voorzitter mede, dat er van het hoofdbestuur een schrijven was ingekomen over het geven van een schriftelijken boekhoudcursus voor volwassenen. Hoewel allen het nut van zulk een cursus inzagen, was de vergadering toch van oordeel, dat deze hier ter plaatse niet veel deelnemers zou krijgen. Alsdan kwam de noodzakelijkheid van het blijven voortbestaan van de organisatie ter sprake en was de ver gadering van oordeel, dat de vereeni- ging, in verband met de invoering van het werktijdenbesluit voor kantoren en winkels, de Rijkswinkelsluiting, de Ziektewet, de Weeldebelasting enz. meer dan ooit reden van bestaan had en was het dan ook noodzakelijk, dat de vereeniging bleef voortbestaan. Ook in verband met den Handels cursus was het noodzakelijk dat de organisatie bleef bestaan. Bij.de mededeelingen zeide de voor zitter, dat er hier dit jaar een Land bouwtentoonstelling zou gehouden wor den en waren alle vereenigingen tot medewerking aangezocht. Indien de Middenstanders ter dier gelegenheid eens een winkelweek of een étalage wedstrijd wenschten te organiseeren dan kon daarover in een volgende vergadering wèf eens gesproken worden. Deze vergadering zou zoo spoedig mogelijk na het innen der contributie gehouden worden. De secretaris legde daarna rekening en verantwoording af van de gelden van het Santosfonds en bleek daaruit, dat de bloemendag, voor dit fonds ge organiseerd, had opgebracht de som van f102 66 en was daarvan netto aan het Hoofdbestuur overgemaakt f 100.92. Wijl vei der niemand meer het woord verlangde, bedankte de voorzitter voor de betoonde belangstellingen sprak hij de hoop uit, dat de middenstanders toch de noodzakelijkheid der organisatie mochten inzien en velen de contributie zouden betalen, opdat de vereeniging in beider verband toch ook in de toe komst mocht blijven voortbestaan en sloot hij vervolgens de vergadering met den christelijken groet. Buitwi veranlicotrdélijkheid dtr Rtdaotie, M. d. R. Gaarne zag ik onderstaande geplaatst in uw b'ad. Mogelijk stellen er velen prijs op te weten Hoe er wel eens gehandeld wordt met den eyenmensch. Niet in 't hartje van Afrika te mid den der wildernis, doch in een be schaafd boerendorpje in Noord-Limburg doet zich hét geval voor, dat een landbouwer een knecht heeft, een jonge kloeke man, die dagelijks werkt en zwoegt, van den vroegen morgen tot den laten... Paschen. Het gebeurde dat die knecht, op een avond zich begaf naar dit doet niets ter zake en terugkeerde naar zijn woonstede denzelfden avond ten half 10 uur, dus op gepasten tijd. Wat vond hij echter Deuren dicht, poorten dicht, ramen dicht, alles stevig gesloten en gegren deld. Hij klopte, geen gehoorge bonsd, gehamerd, niemand kwam opdagen, op de ruiten getikt dat het rinkelde, nog niets. Die ruit zal hij morgen wel betalen van zijn zuur verdiend loon. Zou men hem niet willen hooren Buiten laten staan in de bittere kou Zou men geen beetje menschlievendheid hebben?.... Stil, er kwam redding opdagenBuurman was barmhartig, zijn knecht eveneens Een raam werd geopend: kom binnen vriend, goeden nacht, en terug morgen vroeg naar het «beschaafde" mensch- dom. Uw abonné X Hevige brand te Tokio. 3000 huizen in asch gelegd. Volgens een bericht uit Tokio heeft Dinsdagavond een brand het Noorde lijke gedeelte dezer stad geheel in de asch gelegd. Volgens de jongste berichten zijn ongeveer 3000 huizen verbrand, tenge volge waarvan 20.000 menschen dak loos door de straten der stad dwalen. Teneinde de brand tegen te gaan werden er militairen ontboden, die verschillende huizen omver haalden, om te verhinderen, dat de brand zich verder uitbreidde. Volgens de laatste berichten is de brandweer den toestand meester zoodat zij verdere uitbreiding zal kunnen ver hinderen. Omtrent de aangerichte schade kan nog niets werden meege deeld. Levend verbrand. Te Lens (Noord-Frankrijk) heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan. De vrouw van een Poolschen mijnwerker aldaar, had haar kinderen te slapen gelegd, toen ze kort daarop een harden knal uit het slaapvertrek der kleinen hoorde komen. Een petroleumlamp, die zich in die kamer bevond, was ontploft en de moeder ijlde het vertrek binnen om haar kinderen te redden, doch zij kon door de vlammen haar kleinen niet bereiken. De ongelukkige moeder, wanhopig van angst, riep om hulp, waarop een mijnwerker, Dumetz geheeten, toeijlde en de slaapkamer der kinderen binne drong. Hij slaagde er in, drie der kinderen die op brandende toortsen geleken te redden, doch zijn pogingen om ook de twee andere in veiligheid te brengen, mislukten. Toen het vuur gebluscht was, vond men twee verkoolde lijken. De vrouw werd met haar drie gered de kinderen, waaronder er één is, welker toestand hopeloos is, naar het ziekenhuis gebracht. De ernstige ontploffing te Hillegersberg. 1 doode, 7 gewonden. De ontploffing onder de gemeente Hillegersberg is niet veroorzaakt door het springen van den ketel in de water- stokerij, doch tengevolge van het ont branden van gas. Twee huizen zijn geheel in puin gestort en de stukken muur. meubels, etc. lagen honderden meters ver. In de panden woonden twee gezinnen, de waterstoker Zwanen burg, met vrouw en een zevenjarig zoontje en de colporteur Schaap, met vrouw en vier kinderen, waarvan er één toevallig in Zeeland vertoeft. Schaap was voor dood opgenomen. Het bleek in het ziekenhuis, dat de man vermoedelijk door vallende steen- brokken een schedelbreuk had beko men. Men constateerde daar den dood Wat de andere gewonden betreft, in totaal zijn er zeven naar het zieken huis vervoerd. Onthoofd. Te Keulen is door den beul uit Maagdenburg de 49-jarige weduwnaar Nic. Kuntzeler, stadswerkman te Aken, die den 8sten October van het vorig jaar wegens moord, op twee elfjarige meisjes, op 18 Augustus van hetzelfde jaar gepleegd, was ter dood veroordeeld. De onthoofding geschiedde te Keulen, omdat zich daar de eenige guillotine van het Rijnland bevindt. Voor zijn dood had Kuntzeler veel berouw en ontving hij de HH. Sacra menten der Stervenden. Verdwaald, maar terecht. Toen de motorbus op het Willems plein te IJmuiden aankwam, bemerkte de chauffeur, dat een oude heer met een klein kind bij het eindpunt den wagen niet verlaten had. Aan het ver zoek de auto te willen verlaten, weiger de de man te voldoen, waarom de chauffeui assistentie der politie inriep. De agent vroeg den man mee te gaan naar het politiebureau, waarop hij tot antwoord ontving«Jij staat mij nog al aan". De heer ging mee, het kind volgde en sprak van »pa". Aan een verhoor onderworpen, bleek de man kindsch te zijn. Een adres, zijn woonplaats, kon hij niet opgeven. In de kast van zijn horloge vond men echter zijn naam het bleek.dat hij te Haarlem woonde. Per auto werden toen beiden naar Haarlem getransporteerd. Maar, o schrik, het kind was geen kleinkind van den ouden heer, de man was niet de «opa". Wat nu te doen Wie was het kind Goede raad was duur. Er werd echter een oplossing gevon den Het kind werd voor de ramen van 't politiebureau te Haarlem gezet. Het publiek stroomde toe en het duur de niet lang, of eenige kinderen her kenden het kind. Wat bleek Het kind was weggeloopen, en in de autobus geklommen enhad naast den ouden heer een gerieflijk plaatsje uitgezocht. Wat een vreugde voor de ouders, toen de kleine terecht was. Yacontiekaarten met Paschen en Pinksteren. De «N. R. Ct." bericht, dal de Neder- landsche Spoorwegen van 10 tot en met 15 April en van 29 Mei tot en met 3 Juni vacanliekaarten zullen uitgeven De Tuinbouw in Drenthe. Voor een conservenfabriek te Ilooge- zand zullen verschillende leden van de Tuinbouwvereeniging «Spes Nostra" te Nieuw-Amsterdam op contract dop erwten en slaboonen teelen. De ver eeniging heeft tevens besloten een groenten- en aardappelenveiling op te richten. Voor de veiling zullen minstens 3 H.A. met vroege aardappelen en 1 H.A. met pronkboonen bepoot worden. Ook is reeds opgegeven dat 550 K.G. sjalotten voor de veiling zullen worden verbouwd, terwijl dagelijks nog meer opgaver. bij het bestuur binnenkomen Wat betreft de organisatie en inrich ting van 'n veiling hebben eenige bestuursleden zich op de hoogte laten stellen in 's Gravenhage en Beverwijk. Deskundigen zijn van meening, dat de tuinbovw ip de vrijwel ontvreemde dorpen een machtig middel ter be strijding van de werkloosheid is, ter wijl bij de arbeiders de belangstelling voor den tuinbouw zeer groot ls. Van de nog jonge tuinbouwvereeniging zijn reeds meer dan 140 personen lid. De tuinbouwcursus wordt zeer goedbezocht. Dure gronden. Dinsdag had te Deurne de finale ver- kooping plaats van de boerderiien, be- hoorende tot de nalatenschap van wijlen Baron de Smeth. De totale op brengst bedroeg ruim f150.000, wel een bewijs dat er geld is onder de boeren, althans het wei- on bouwland is hier nimmer zoo duur betaald als thans. DE NOTARISSEN zullen Dinsdag 24 Maart bij toeslag des namiddags 4 uur in het café W. Janssen te Maashees krachtens art. 1223 B. W. publiek verkoopen Onder Maashees Koop 1. Een boerderijtje bestaande uit huis, erf, stal, tuin, wei- en bouw land a. d. heide Sectie B nos 825, 826, 827. 627 en 739 gr. 1.08.40 H.A. Koop 2. Bouwland aldaar Sectie B nos 596 en 597 groot 31 a. 70 c.a. Massa van beide koopen. Te aanvaarden de gebouwen op den gewonen vertrekdag met Paschen 1925 en de rest dadelijk. De goederen be- hooren in eigendom toe aan G. II. Swinkels Maashees. Ingezet op koop 1 f1500; koop 2 f410; Massa f2060. zullen op nader te bepalen dag publiek veilen voor de Erven Esservan Wylick te Venray, en wel in 14 perceelen: Het degelijk gebouwde en zeer goed onderhouden Heerenhuis, met Binnen plaats, Stallingen en Remisen, alsmede den tuin en Boomgaard beplant met de beste fruitboomen, gelegen midden in de kom van het dorp op den druk- sten en besten stand in de Groote straal. Groot. pl.m. 74 aren. Het pand zeer geschikt voor zaken- bedrijf zal geveild worden in 2 wonin gen, alsook de stallingen en schuren in 2 perceelen, welke zeer voordeelig zijn in te richten voor woningen, verder in diverse bouwterreinen en tevens in massa en ondermassa's. 27 tot Van Zaterdag 21 Maart tot en met Vrijdag 27 Maart A. H. Huishoudzeep per 2 dubbelst. 28 A. H. Zeeppoeder per 2 pakjes 22 Soda per 10 pond 23 A, H. Lucifers per pak 10 ZIET ONZE ETALAGES. VENRAY R. no. 83 ROERMOND VENLO Tel. 35

Peel en Maas | 1925 | | pagina 6