IEL I MAAS" Openbare vergadering Gemeenteraad te VEN RAY. Zaterdag 14 Maar van den Vervolg van Eerste Blad 14 Benoeming der voorzitters en leden der verschillende stembu- reaux voor de verkiezing der Tweede Kamer der St. Generaal. De voorzitter deelde mede, dat het een punt van overweging had uitge maakt om ook te IJsselstein een stem bureau in te richten, doch achten B. en W. deze plaats momenteel nog wel wat klein. Spreker had daaromtrent ook een onderhoud gehad met meer dere bewoners van IJsselstein en had den deze ook goed gevonden, dal het vestigen van het stembureau aldaar thans nog eens werd aangehouden, doch binnen -i jaar en wellicht reeds binnen 2 jaren zou die vestiging haar beslag toch wel krijgen. Wel zou er thans getracht worden om voor het Stem district Leunen een geschikt lokaal te vinden, dat wat meer in het midden van het district gelegen was en dat ten minste aan de minimum-eischen voldeed. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. voorstelden om te benoemen lot voorzitters en leden van de verschillende stembureaux de vol gende heeren Stemdistrict I (VenrayDorp) Zuid. gedeelte, van welk stembureau de burgemeester ambtshalve voorzitter is, tot lid, tevens plaatsvervangend voor zitter J. H. Janssen, wethouder; tot lid M. V. Fonck, raadslid en tot plaats vervangende leden J. V. Fonck, oud raadslid en W. Laurensse. Stemdistrict II (VenrayDorp) Noord, gedeelte en Smakt tot voorzitter W. Win tabs, tot lid tevens plaatsverv. voorzitter J. Stoot, tot lid H. Odenhoven, tot plaatsver vangende leden A. Verstraelen en G. H. van Opbergen. Stemdistrict III (Oostrum): tot ivoorzitter A. J. J. Janssen, tot lid tevens plaatsverv. voorzitter G. Camps, tot lid Chr. Stappers en tot plaatsverv. leden J. van de Voort en A Poels. Stemdistrict IV (Oirlo). tot voorzitter J. H. Geurls, raadslid tot lid, tevens plaatsvervangend voor zitter J. H. Nelissen, raadslid, tot lid H. Strijbos, oud-raadslid en tot plaats vervangende leden L. Janssen en W. Friesen, landbouwers. Stemdistrict V (Leunen): td voorzitter G. IJ. Houben, wethouder tot lid, tevens plaatsvervangend voor zitter A. Jacobs, raadslid; tot lid P. J. Hanen, raadslid en tot plaatsvervangen de leden F. Verkleij, directeur Stoom- zuivelfabriek en M. Derks, zonder beroep. Stemdistrict VI (Merselo) tot voorzitter J. M. Michels, oud-weth. tot lid, levens plaatsvervangend voor zitter, P. Pubben, raadslid tot lid Fr. Vermalen, gemeente-ontvanger en tot plaatsvervangende leden J. Claes, oud- raadslid en P. J. Ewalts, landbouwer. Werd goedgevonden. 15. Ingekomen stukken. De voorzitter deelde mede, dat er eene dankbetuiging was ingekomen van de fanfare »St. Oda" te Merselo voor de voor 't jaar 1925toegekende subsidie. Bij de rondvraag vermeende de heer Odenhoven den voorzitter te moeten opmerken, dat het op de begrooting uitgetrokken bedrag van f 15000, van het tegoed bij de IJanzebank wel te hoog peraamd zou zijn, wijl er volgens mededoeling van heeren Curatoren voorloopig slechts 25 pet. zou worden uitgekeerd. De voorzitter antwoordde den heer Odenhoven hierop, dat er weliswaar dit jaar nog slechts ééne uitkeering, was toegezegd, doch was het niet uit gesloten, dat er ook nog een tweedeen een derde uitkeering plaats had. Verder vroeg de heer Odenhoven hoe het stond met het lijkenhuisje, waarop de voorzitter antwoordde, dat hij ge gronde hoop koesterde, dat deze zaak binnen enkele maanden wel in orde zou komen. Ten slotte hield de heer Odenhoven een gloedvolle redevoering waarin hij den wensch uitsprak, dat IJ. M. de Koningin bij Haar bezoek aan Limburg ook eens een bezoek aan Venray mocht brengen, al was 't maar per automobiel 1925 No. 11 en voor slechts enkele oogenblikken. Spreker noodigde dan ook met aandrang den voorzitter uit om al zijn invloed daartoe aan te wenden. De voorzitter zeide met bijzondere vreugde te hebben kennis genomen van het gesprokene door den heer Odenhoven en sprak hij den wensch. uil, dat IJ. M. bij hare veelzijdige werkzaamheden nog tijd en gelegen heid mocht vinden om ook hier in Venray al ware het maar enkele oogenblikken te vertoeven. Spreker was er ten volle van overtuigd, dat H. M. hier een buitengewoon enthou siaste ontvangst zou te beurt vallen. Voor zoover het in sprekers macht.was zou hij daartoe natuurlijk zeer gaarne medewerken. De heer Winters stelde daarop de volgende motie voor: »De Gemeente raad van Venray, gehoord het voor nemen van H. M. de Koningin om Limburg te bezoekèn, zoude het zeer op prijs stellen, indien daarbij ook Venray met een bezoek zou kunnen vereerd worden." De voorzitter vond dat goed, mits dan ook aan hem werd overgelaten op welke wijze dit doel het beste bereikt zou kunnen worden. Deze motie werd daarop met aller instemming aangenomen. De heer Pubben klaagde over de waterlossingen. Sinds den aanlag van de waterlossingen te IJsselstein en van het Sleegsbroek ondervond men te Merselo veel last van het overtollige water en hadden er dezen wintermeer dan 25 IJ. A. grond onder water gestaan. Spreker zou dan ook op spoedige ver betering van dezen onhoudbaren toe stand willen aandringen. De voorzitter zeide, dat dit een van die zaken is, die gemakkelijk te be spreken, maar moeilijk uit te voeren zijn. Het grondwater is dezen winter nog hooger geweest dan in 1920 toen wij die groote overstroomingen hadden. B. en W. zijn ter dezer zake naar zij vermeenen steeds diligent geweest. Vooreerst hebben zij bewerkt, dat de molens afgekocht werden, verder zijn ei vele nieuwe duikers gelegd en waterlossingen verbeterd, maar 't is zeer moeilijk om een afdoende oplos sing te vinden, vooral voor jaren als dit, nu het grondwater zoo abnormaal hoog is en blijft. Bovendien was de wateroverlast zijns inziens gedeeltelijk ook wel te wijten aan het slecht onderhouden van bijwaterlossingen. Weth. Janssen zeide, dat het hem genoegen deed, dat de heer Pubben deze zaak hier aan 't rollen had ge bracht, want zoo kon den toestand niet blijven, sedert de waterlossing vanaf de bosschen van Jan Poels in het Sleegsbroek naar de beek gereed was, schoot hier bij den geringsten regen alles onder water, zoodat alle kunst mest die gezaaid was, wederom ver loren ging. Hierover werd nog eenigen tijd ge discussieerd. De heer Fonck vroeg, wanneer het nieuwe Raadhuis in gebruik zou wor den genomen, waarop de voorzitter antwoordde, dat hij dit momenteel nog niet kon zeggen, doch zouden de heeren tijdig gewaarschuwd worden. Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlan gende sloot de voorzitter de openbare vergadering en ging de raafl in geheime zitting over ter behandeling van punt 11 van de agenda. Algemeene Vergadering Verkoopyereeniging „St. Antonius". Zondagmiddag jl. had alhier in het Patro naat de algemeene jaarvergadering plaats van de Vereeniging St. Antonins tot bevor dering van den eerlijken handel in landbouw- en veeteeltproducten. Ondanks het ongunstige weder waren aan wezig het Bestuur, de Raad van Toezicht en talrijke leden. De Voorzitter, de heer M. Wismans, Venray, opende de vergadering met den Chr. groet en een hartelijk welkom tot de aanwezige leden. Daarna verkreeg de secretaris het woord, tot voorlezing der notulen van de vorige algemeene vergade ring, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat, overeen komstig advies van den accountant, het bestuur een brandkast had aangeschaft. Dit werd goedgevonden. Dan werd voorlezing gedaan van het rap port van den accountant over het afgeloopen jaar, welks bijlagen door den heer Peters, Oirlo, Voorzitter van den Raad van Toezicht, op zeer duidelijke en klare wijze werden toegelicht. In 't geheel werden er in het afgeloopen jaar verhandeld 7620 varkens, in totaal voor f 540930.74. Van dit getal waren 7361 stuks van leden en 259 stuks van niet-leden. De netto-onkosten bedroegen in het afgeloopen jaar aan salarissen, vergadajkosten, druk werken, controle administratie, afschrijving inventaris, rentezegels en rente, in totaal f 4457,06, waarvoor een omzet van 7620 varkens, hetgeen maakte van leden en niet- leden gemiddeld ruim f 0.58 per stuk. Dit vond bij de aanwezigen veel instemming. De voorzitter wees erop dat de netto- onkosten per varken aanmerkelijk lager waren dan het vorige jaar, hetgeen vooral komt door den hoogeren omzet, en het is hem® aangenaam te kunnen mededeelen, dat het ledental intusschen tot ruim 600 gestegen is. Niet het minst, zeide spreker, danken wij dit groote succes aan de ijverige zorgen van het personeel. Het is hem dan ook een aan- genamen plicht namens het Bestuur de beide heeren oprecht dank te zeggen daarvoor den heer B. Loenen, directeur, voor zijne voorbeeldige toewijding, den heer H. Claes- sens, secretaris-penningmeester, voor zijn nauwkeurige administratie, correcte boek houding en zuiver geldelijk beheer. Tevens dankte hij in hartelijke bewoordin gen den Raad van Toezicht, voor de betoon de opoffering en de gegeven adviezen, speciaal de heer Peters, voor diens ijverige zorgen. De rekening en verantwoording en balans van winst- en verliesrekening werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde de vast stelling van het uit te keeren bedrag uit de kas aan vertrekkende leden in 1925. Daar de bezittingen $er Vereeniging nog betrekkelijk laag zijn, stelde de voorzitter namens het bestuur voor bovengenoemd bedrag evenals verleden jaar weer op nihil te stellen. Werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werd het entréegeld in bespreking genomen. Verschillende leden waren van meening, dat men intusschen tijd genoeg had gehad om lid te worden, en dat „de-kat- uit-den-boom-kijkers" niet meer verschoond behoefden te worden. Zoo kwamen uit de vergadering ta! van voorstellen, waaronder van 25, 20, 10 gulden enz., ingaande direct. De voorzitter deelde intusschen mede, dat het bestuur gedacht had f 3 tot 1 Juli en daarna f 4 ,en raadde een te hoog bedrag af. Bij monde van den heer Loonen, Oostrum, werd nog nader de meening van 't bestuur te berde gebracht aangaande de andere voorstellen, vooral omdat daarin geen tijd gelaten werd, om nog tegen een lager entréegeld lid te worden, en raadde ten sterkste aan toch minstens een overgangs termijn daarin op te nemen. Meerdere anderen waren ook van meening bedoeld bedrag niet te hoog te nemen, daar men toch ook rekening diende te houden met de bezwaren, welke daardoor geschapen zouden worden tegen het lidmaatschap, vooral bij kleinere menschen, die misschien maar een of twee varkens per jaar te ver- koopen hebben en er onder dat soort men schen stellig verschillenden zullen zijn, die niet juist op de hoogte zijn. De heer Peters zou het bedrag vooral ook hierom niet té hoog nemen, omdat dan de toetreding moeite kan gaan kosten voor de boeren welke zich hier komen vestigen, en speciaal ook voor de jonge boeren die een eigen bedrijf gaan beginnen, en die dus allen thans nog geen lid kunnen zijn. Tenslotte stelde het bestuur voor om tot 1 Mei a.s. het entréegeld te bepalen op f 3 en daarna op f 10. Dit laatste met uitzon dering van diegenen, die thans nog geen lid kunnen worden. Voor hen zal het op f 3 blijven. Dit voorstel werd met overgroote meerderheid aangenomen. Daarna stelde de voorzitter voor om in de a.s. Tentoonstellfng twee aandeelen te nemen van f 25. Werd algemeen goedgevonden. De heer Pyls zag gaarne een commissie benoemd voor die gelegenheid, voor de af- deelingvarkens. Besloten werd om op ieder gehucht een commissielid te benoe men, hetwelk deels op de vergadering ge schiedde, deels op een afdeelingsvergadering later zou plaats hebben. De heer Pubben, Merselo, wees in dit verband de aanwezigen erop, dat de komen de Tentoonstelling ons wat de varkensfok kerij betreft, heel wat kon leeren. Naar op gedane practische ondervinding, gaf hij getuigenis van het groote belang van het fokken in bepaalde richting, en was van meening, dat het dien weg uit moest, het welk ongetwijfeld een heele verbetering zou zijn. De voorzitter wees erop, dat de leden zorg dienden te dragen op tijd het geld in ontvangst te nemen, waaraan de zaakvoerder toevoegde, dat alles in het werk zou gesteld worden, om zoo mogelijk ook de Donder- dagsche levering nog in dezelfde week uit te betalen. Verder deelde dan de voorzitter mede, dat drie bestuursleden aamde beurt waren van aftreding. Op de betreffende gehuchten zal daartoe eene vergadering belegd worden. Wat het wegen betreft, deelde de zaak voerder mede, dat hierbij vaak weinig lief hebbers gevonden worden om mee aan te pakken, waardoor de levering niet vlot ge noeg van sfapel lóópt. Op voorstel van 't bestuur werd besloten iemand aan te stellen, die bij de levering zal helpen. De voorzitter deelde nog mede, dat den laatsten tijd de aanvoer zoo groot was, dat de twee man personeel onmogelijk het werk afkonden, waardoor het bestuur zich genoodzaakt had gezien een hulpkracht aan te nemen, speciaal voor het aanzeggen der leveringen bij groote drukte. Werd goedge vonden. Wat de eigen weeginrichting betrof, deelde hij mede, dat voorloopige onderhandelingen gevoerd waren met de Directie der Nederl. Spoorwegen, en daaraan zelfs een en ander ter goedkeuring was opgezonden, doch er nog geen antwoord was terug ontvangen. De leden konden er echter op rekenen, dat dienaangaande nooit iets zou begonnen wor den zonder eerst eene algemeene vergade ring te houden. Bij de rondvraag werd het verzekerings geld ter sprake gebracht en gevraagd of daar niets tegen te doen was. De directeur gaf een duidelijke uiteenzetting hoe het hier mee stond, waarna de vergadering ermede accoord ging dat 't bleef zooals 't was. Ter sprake kwam nog de levering bij Sanders, omdat sommige afdeelingen van genoemde persoon nogal diensten onder vonden en gemak hadden. De voorzitter deelde mede dat deze aangelegenheid meer dere malen ook in det bestuur is ter sprake gekomen. De vergadering liet deze kwestie daarna aan het bestuur over. Wat de leden uit Horst betreft, werd op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat, nu in Horst ook een soortgelijke vereeni ging is opgericht, het geenszins in de be doeling ligt van het bestuur een zuster vereniging tegen te werken, integendeel. Er zullen dus ook geen nieuwe leden uit Horst meer worden aangenomen, maar zij die'van daaruit reeds eerder lid waren, kun nen niet ontslagen worden, als zij zich aan de reglementen houden.Echter zijn ze gerech tigd als lid uit te treden en blijven na de uitteekening dan nog lid en mede aanspra kelijk, zooals Statuten en Reglement ver melden. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter, onder dank aan alle aan wezigen, deze geanimeerde vergadering met den gewonen groet. Kerkelijk Leven. 15 Maart Derde Zondag van den Vasten. Paars Tweede gebed om de voorspraak der heiligen (a Cunctis) Derde gebed voor de levenden en dooden (Omnipotens). Geen Gloria, Credo, Pre fatie van den Vasten Korte inhoud dezer Mis De eerste Zondag van den Vasten voerde ons recht naar het strijdperk, naar het voorbeeld van dm uilgevasten en bekoorden Christus. De tweede Zondag verhaalde ons van de gedaanteverandering des Heeren. Vandaag, den derden Zondag, reik halzen we reeds naar de eindzegepraal. Iu*usschen vermaant ons de Apostel Paulus in het Epistel den goeden strijd moedig voort te zetten niets, van al Tat zonde is, kan een erfdeel hebbea in den hemel en de terugkeer tot het kwaad is erger dan de eerste val (Evangelie). Laten we den Heer vooral dienen op den dag des Heeren (Zondag) in de heerlijkheid van Zijn tempel (Kerk). 16 Maart. Maandag. Van den dag. Paars. Tweede gebed a Cunctis Derde gebed Omnipo- tens Vierde gebed voor den Paus geen Gloria, geen Credo, Prefatie van den Vasten. Het epistel van dezen dag verhaalt ons de geschiedenis van Naaman, die zich in den Jordaan moest baden en van zijne melaatschheid genezen werd. Het is tevens een bemoediging *oor de zondaars, die zich door een ware boetvaardigheid van de zonden moeten zuiveren. 17 Maart Dinsdag. H. Gertrudis. Maagd Wit. Tweede gebed ter eere van den H. Patricius. Derde gebed van den dag. Vierde gebed voor den Paus. Gloria, geen Credo, Prelatie van den Vasten. Laatste Evangelie van den dag. Ook mag de H. Mis van den dag gelezen worden. Paars. Tweede gebed ter eere van de H. Gertrudis. Derde gebed ter eere van den H Patricius. Vierde gebed voor den Paus Geen Gloria, geen Credo, Prefatie van den Vasten De H. Gertrudis, dochter van Pepijn van Landen, weigerde 'een vorstelijk huwelijk aan te gaan om alleen als bruid van Jezus te leven. Na den dood van haar vader trad zij met hare moe der in het klooster van Nijvel en werd op 21jar leeftijd tot abdis gekozen. Zij stierf op 33jarigen leeltijd 659, na een leven, rijk aan verdiensten en wonderen. (Heilige van ifet Bisdom) De H. Patricius, waarvan wij heden de ge dachtenis vieren, verkondigde tusschen de jaren 400500 het geloof in Ierland, dat door zijn evangelischen arbeid bekeerd werd en door zijn bemelsche bescherming aan den katholieken godsdienst getrouw bleel Hij wordt nu nog altijd geheel bijzonder door de Ieren als hun natioralen heilige vereerd. 18 Maart Woensdag. H. Cyrillus, Bisschop van Jerusalem, Belijder en Kerkieeraar. Wit. Tweede gebed van den dag Derde gebed voor den Paus. Gloria, Credo. Prelatie van den Vasten. Laatste Evangelie van den dag. Ook mag de H. Mis van den dag gelezen worden Paars. Tweede gebed ter eere van den H. Cyrillus Derde gebed voor den Paus. Geen Gloria, geen Credo, Prefatie van den Vasten. Deze H. Cyrillus was als priester met het onderricht der doopleerlingen belast. Zijne onder richtingen stelce hij te boek en leverde zoo een der kostbaarste verklaringen van het katholieke geloot. In 350 werd hij op den bisschopszetel van Jerusalem verheven en onder zijn Episcopaat is het, dat de goddelooze pogingen van Keizer Juliaan den Alvallige, om'den tempel van Jeru salem weer op te bouwen, verijdeld werden. Cüristus had voorspeld -Geeu steen zal op den anderen blijven''. Juliaan wilde die voorspel ling wederom ie niét doen en den tempel, in het jaar 70 n. Christus verwoest, opbouweu Maar bij het bouwen sloegen de vlammen uit den grond 1 Met kracht bestreed deze bisschop de ketterij der Aritneo (die ontkeDden dat Cnristus God was) en had daarom veel van hen te verduren driemaal werd bij van zijn bisschopszetel ver jaagd In hoogen ouderdom stierf hij te Jerusalem in 386. 19 Maart. Donderdag. H. Jozef, Bruidegom van do H. Maagd Maria, Belijder. Wit. Tweede gebed van den dag Gloria, Credo, Eigen Pre latie. Laatste Evangelie van den dag. De twee eeretitels, die geheel de waardigheid van den H. Jozef uitdrukken, liggen opgesloten in deze woorden van het Evangelie -Jozei was de man van Maria, uit wie Jezus geboren is Echtgenoot van de Moeder Gods en dus Voed- ster*ader van denzelfden God, ziedaar geheel het geheim van Jozefs zendingen heerlijkheid; de kerk beroept zich dan ook op deze eeretitels, om den bijstand van den H. Jozef af te smeeken. De heiligheid van Maria's Bruidegom schetst om het Evangelie hij was een Rechtvaardige. Wijl de H. Jozef de Voedstervader van Jezus was en de H. Kath Kerk is het geheimzinnige lichaam van Christus, zoo is Jozef ook aangesteld tot Voedstervader, tot Pa'roon der geheele kerk. Bidden wij hem dan vurig dat hij de met zooveel haat vervolgde kerk van Christus moge beschermen en redden, gelijk Hij bet kind Jezus heelt gered uit de handen van Herodes. 20 Maart. Vrijdag. H. Landoaldus en Ge zellen Wit. Tweede gebed van den dag Derde gebed a Cunctis Vierde gebed voor den Paus. Gloria Geen Credo Prefatie van den Vasten. Laatste Evangelie van den dag. Ook mag de H. Mis van den dag gelezen worden. Paars. Tweede gebed ter eere van den H. Landoaldus. Derde gebed a Cunctis. Vierde gebed voor den Paus. Geen Gloria Geen Credo Prelatie van den dag. De H. Landoaldus werd, met nog eenige ge zellen, door den H. Paus Martinus aan den H. Amardus als medewerker gegeven, om in onze streken te arbeiden voor de verkondiging des Ge» lools. Op aanvraag van den H. Remaclus, bisschop van Maastricht, bewerkte hij uitsluitend zijn bisdom 667. Zijn heilige overblijfselen berusten te Gent. (Eigen heilige van ons bisdom). 21 Maart. Zaterdag. H. Benedictus, Abt. Wit. Tweede gebed van den dag Derde gebed voor den Paus. Gloria Geen Credo Prefatie van den Vasten, Laatste Evangelie van den dag. Ook mag de H Mis van den dag gelezen worden. Paars. Tweede gebed ter eere vau den 3. Bene dictus. Derde gebed voor den Paus. Geen Gloria j Geen Credo. Prefatie van den Vasten. De H. Benedictus, te Nurcia in Italië geboren, verliet op jeugdigen leeftijd de stad Rome, waar hij studeerde, en begaf zich naar da eenzaamheid van Subiaco. Daar legde bij zich in een grot op de heiligheid toe en bouwde 12 kloosters, die alle onder zijn leiding stonden Later begaf hij 2Ïch naar Monte Casino, waar hij zijnen schoonen regel voltooide en zoo ile vader werd van het klooster» leven in het Westen en met name de stichter der Benedictijnerorde. Groot was de wondermacht, hem door God geschonken 543. flemengd Nieuws. 103-jarige overleden. Te Zierikzee is de wed. A. Gudde van Tichelhoven in den ouderdom van ruim 103 jaren overleden. Uit de tram gesprongen. Zondagavond heeft met de tram, die om 7 uur uit Tilburg richting Waal wijk vertrekt, te Loon-op-Zand 'n vrij ernstig ongeval plaats gehad. Een Eerw. Zuster ziekenverpleegster van de Dochters van het H. Hart te Tilburg, die sinds eenigen tijd voor nacht verpleging telkens met deze tram naar Loon-op Zand vertrekt, had den conducteur gewaarschuwd bij de halte »van Beugel" testoppen. Dit geschiedde echter niet en toen de Zuster het be merkte, sprong zij uit de tram met het gevolg dat zij kwam te vallen en een 50 a 60 meters werd meegesleurd. Een hand werd afgereden terwijl de Zuster verder ernstige kwetsuren bekwam. Het trampersoneel heeft er niets van gemerkt en eerst tien minuton later werd de Zuster gevonden en in een nabijzijnde woning opgenomen. Dr. Lobach van Loon-op-Zand achtte directe toediening der laatste H. H. Sacramen ten noodzakelijk. Hcewel haar toestand Dinsdag nog ernstig was, is zij toch per ziekenauto naar het klooster te Tilburg vervoerd. Een ongewoon geval. Zonder in appreciatie te treden van het geval, maken wij curiositeitshalve melding van het volgend relaas in het Hbld. Ze zaten in de derde klas trouwkamer te Amsterdam, de heele familie, en de ambtenaar van den Burgerlijke Stand deed zijn plicht. Hij sprak, luid en duidelijk, de gebruikelijke formules en luid en duidelijk antwoordde de bruid- degom, aarzelend en bedeesd, het bruidje. ....Toen kondigde zich een ongewone gast aan, die maakte, dat de ambtenaar zijn werk een beetje bespoedigde en die de oorzaak was, dat een oogenblik later de trouwkamer een geïmprovi seerde kraamkamer geworden was en de, inmiddels in allerijl gehaalde vroedvrouw, eer kreeg van haar werk. Een kwartier later lag een fiksche wereldburger in de armen van den kersverschen echtgenoot-papa. Het jonge moedertje werd met haar wichtje naar het Binnen-Gasthuis gebracht per brancard. In het stadhuis was de belangstel ling voor den ongewonen gast onge woon groot. Wethouders drukten, belangstellend, hun edelachtbareneuzen tegen de ruiten, de gemeente-secretaris kwam zijn opwachting maken, de familie-leden hadden, langs den Oude- Zijds-Voorburgwal, de gelukwenschen van het opeengedromde publiek in ontvangst te nemen. De ooievaar is op het Prinsenhof met alle égards ontvangen. Weer werk. In de laatste weken zijn ongeveer 800 personen uit de gemeente Emmen vertrokken zij konden werk krijgen in Eindhoven, Heerlen, in Noord-Frank rijk of in Duitschland.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 5