Vergadering Groene Kruis Q-emeng-d Nieuws Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gelaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten kwaad. En wat is wraakroepender Moeders! u zoo te kleeden als ge doet; uwe dochters zoo te miskleeden als ge toelaat, of uwe kinderen zoo te ontkleeden als ge het toch maar blozende durft wat Het laatste gewis, want die kleinen heeft de Heer geschapen en gevoed tot de Zijnen dien eeretitei hebt gij en uwe dochters reeds verspeeld, al te vaak. Nog eens, waarom wordt er inzake eerbaarheid niet geluisterd naar het gezond verstand, naar de ervaring, naar de leeraars op politiek en sociaal gebied, naar ouderen van dagen, naar Priesters en Bisschoppen en Pausen, waarom niet Er zijn vele redenenhier is de meest gewone (Goddank) de belache lijkste (o meisjes en vrouwen) ge luistert niet.... uit ijdele pronkzucht. Legt nu eens, lezeressen alle uit vluchten ter zijde; keert nu eens kin derlijk eenvoudig tot in uw binnenste geweten: negen? op de tien kunnen van zichzelve getuigen, en God zal ze niet tegenspreken dat ze geen zondig noch gevaarlijk inzicht of doeleinden hebben in dit onchriste lijk vertoon; maar tien op de tien, die verwittigd worden, werden en toch doorgaan, krijgen 'n kleurtje en moeten belijden't Is ons als de overigen te doen, ik durf niet goed anders! 't is om er wat aardiger en aanvalliger door op te treden, mijn gezichtje is niet hupsch genoeg, of het wordt er nog hupscher door. Waarom zoo preutsch te zijn. Zie zoo nu weten wij wat op „des har ten grond" ligt. Maar ge vergeet, dat de engelen Gods in heel uw wegen niets zien dan uwe zielwilt dus aan het lichaam geen optreden gunnen, waar bij het vleesch den geest heeft over wonnen of verbannen. Ge vergeet dat oprecht eerbiedige menschen (wilt ge er andere als vrienden of echtgenooten eerst en laatst uw oogen bekijken om er den afglans uwer ziel in te ontdekken of er de verdooving der genade is te betreu ren. En voor uw zielvolle oogen heeft God nog voor wimpers gezorgd, ze beveiligend tegen het stof der aarde of een te hel schitterenden glans; wilt dan het broze hulsel der ziel, uw lichaam, ook beveiligen tegen smeurspat of passiebrand, door 'n zedelijken tooi. Nu zullen er weer eenige lezeressen zijn die meenen: och ja voor ons is dat niet, maar voor... die, en d... die. Geloof gerust, het is toch voor heel vele Het bewijs Luistert. 'n Kardinaal Prins-bisschop heeft zoo juist verordend dat op den lsten Februari, in al zijn kerken van den kansel zal worden afgekondigd het geen hier volgt „Vrouwelijke personen, wierkleedij niet aan de volgende eischen van welvoegelijkheid voldoet, worden stilzwijgend overgeslagen aan de communiebank. Bekleed moet zijn het bovenlichaam tot aan den hals, het onderlichaam tot over de knieën, de armen tot over de ellebogen. Door zichtige stoffen gelden niet als be kleeding. Noch ouderdom noch stand zijn redenen tot het maken van uit zonderingen. „Dus kinderen ook Is dat duidelijk Die kardinaal heeft mijn hart gestolen, omdat hij er nog bijvoegt„Communiecanten, die met het oog op den arbeidstijd in arbei- derskleedij verschijnen, of uit armoede blootsvoets, worden niet afgewezen, indien blijkt, dat zij de godsdienst oefening met eerbied volbrengen. En God zij dank, streng is ook die Kardinaal. Hij vervolgt„Deze regel geldt ook bij het toedienen van andere sacramenten (dus ook Biecht, Huwelijk) of andere kerke lijke plechtigheden." Zie zoo, dus ook niet, als 'n heidensche pop in het H. Misoffer tegenwoordig zijn. De Kardinaal prins-bisschop is Dr. Bertram van Breslau. Dit is een stukje van Dr. Strucke S.J. overgenomen uit Romen's Aankondiger. RENEN. Moeders AU uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk PUROL. Doos 30 c. 5 Zondag 8 Maart in het Patronaat. Te ongeveer 6 uur opende de voor zitter, de heer Sala de vergadering met den christelijken groet en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spreker had gehoopt thans een drukbezochte vergadering te kunneft presideeren, te meer wijl er nu na de statutenwijziging slechts ééne algemeene vergadering per jaar meer werd gehouden en de zomer vergadering, die toch altijd zeer schaars bezocht was, vervallen was, doch zag hij zich in zijn verwachting teleurge steld. Spreker dankte echter de leden die hier tegenwoordig waren, alsmede Pater Gardiaan, die deze vergadering met zijne tegenwoordigheid had willen vereeren. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris voorgelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Als punt 2 stond op de agenda de verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer De Haen te Leunen. De voorzitter deelde mede, dat het aftredend bestuurslid wel herkiesbaar was, doch moest er toch een of meer dere tegencandidaten gesteld worden en vroeg hij wie de vergadering als zoodanig wenschte te stellen. Wijl er echter door de vergadering geen tegencandidaat gesteld werd, stelde het bestuur als zoodanig de heer Ver kleij te Leunen. Bij de daarop gehouden stemming werden uitgebracht op den heer de Haen 21 er. op den heer Verkleij 3 stemmen en 1 van onwaarde, zoodat de heer de Haen met groote meerder heid herkozen was. Op de vraag van de voorzitter of de heer de Haen deze benoeming aannam, antwoordde deze bevestigenden dankte hij de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen, daarbij tevens de verzekering gevende, dat hij ook in de toekomst naar best vermogen zou mede werken tot groei en bloei van deze schoone vereeniging. De voorzitter vermeende zich verplicht te gevoelen, om bij deze gelegenheid een hartelijk woord van dank te spre ken lot den heer de Haen, die steeds trouw op de bestuursvergaderingen tegenwoordig was en daardoor toonde een actief bestuurslid te zijn en veel voor het Groene Kruis over te hebben. Vervolgens bracht de secretaris een keurig en zeer uitvoerig verslag uit over de werkzaamheden en den toe stand der vereeniging in het afgeloopen jaar, waaraan wij het volgende ont leen en Spreker begon zijn verslag met er op te wijzen, dat bij Kon. Besluit van 8 Mei 1924 de nieuwe statuten der vereeniging waren goedgekeurd en kon, alstoen de nieuwe grondwet der ver eeniging met hare vele wijzigingen op belangrijke punten in werking treden. Met die goedkeuring werd echter voor den secretaris ook een periode afge sloten van veel heen en weer geschrijf, eenerzijds naar het Departement van Justitie, anderzijds naar het het Hoofd bestuur. Een direct gevolg van de invoering der nieuwe statuten was, dat in het afgeloopen jaar slechts ééne algemeene vergadering werd gehouden doordat de najaarsvergadering thans was verval len. Daardoor had ook geen bestuurs verkiezing plaats gehad en dit zou het zelfde gebleven zijn, ware hel niet, dal de geestelijke adviseur, de ZeerEerw Heer Rector Nabben, tengevolge zijner benoeming tot pastoor te Stevensweert, zijne functie, die hij sedert 1915 met grooten ijver had vervuld, had moeten neerleggen. Veel had Rector Nabben voor de vereeniging gedaan hij was een trouwe comparant op de bestuurs vergaderingen, waar hij veelal leiding wist te geven aan de debatten', hij werkte gaarne samen met de zusters en maakte propaganda voor het Groene Kruis waar hem zulks mogelijk was. Een hartelijk woord van dank voor al hetgeen Rector Nabben voor de ver eeniging deed, achtte spreker in zijn» verslag dan ook zeer zeker op z'n plaats. Inmiddels was door Z. D. H. den Bisschop van Roermond tot geestelijk adviseur der vereeniging aangewezen de nieuwe Rector van Leunen, de Zeer Eerw. Heer Goossens. Ook het ledental der vereeniging onderging wijziging en wel voor de eerste maal sinds het bestaan der ver eeniging eene daling, wel is waar slechts van 940 tot 932 leden, doch eene daling was het. Hoofdzakelijk was deze daling te wijlen aan opzeggingen van het lid maatschap door personen, die meenen, dat zij op de eerste plaats lid der ver eeniging zijn om er voordeel van te trekken hebben zij nu één of meerdere jaren geen directe hulp van de ver eeniging noodig gehad, dan bedanken ze. Zij denken dan, wanneer zij de hulp weer noodig hebben, doodkalm maar weer lid te worden, maar vergeten daarbij, dat zij dan het lidmaatschap der tusschenliggende jaren moeten bij betalen en vooral vergeten ze, dat deze vereeniging een philantropisch doel heeft en in zekeren zin een vereeniging van liefdadigheid is. Inkomsten. De contributies bedroe gen in het afgeloopen jaar f963.10. Verdere inkomsten waren, behalve de subsidies van Rijk en Gemeente, de gelden, opgebracht door de Emma- bloemcollecte en wel voor het dorp f55.4:5 voor Leunen f27.55 voor Oirlo- Castenray f21.80 en voor Merselofl6, terwijl de netto-opbrengst was f76.05. Magazijn. Het magazijn van ver- plegingsartikelen verkeerde in goeden slaat van onderhoud en werd, zoo noodig, aangevuld. Er hadden 4:22 uit- leeningen plaats, terwijl op 1 Januari nog 86 artikelen in bruikleen waren. Wijkverpleging. De twee wijkver pleegsters, zuster Barlhoiomea en zus ter Herefrida legden te zamen 5336 bezoeken af, en zuster Clarita, de tuber- culose-huisbezoekster 3046. Daar het echter bleek, dat vooral zuster Clarita die de geheele gemeente als arbeids terrein heeft, slechts met zeer veel moeiten haar omvangrijk werk af kreeg, is zuster Herefrida in October j.l. be gonnen den cursus te Sittard te volgen om ook te trachten het diploma als Tbc.-huisbezoekster te verkrijgen. Wan neer zij dit diploma behaald heeft, zal het bestuur de vraag van verdeeling van het arbeidsterrein onder de oogen dienen te zien. Het was den secretaris die den ijver en de toewijding der zus ters dagelijks aanschouwde, een behoefte haar namens de vereeniging zijn grooten dan^ uit te spreken. Over de Tbc.-bestrijding valt nog te verfoeiden, dat er zesmaal voor reke ning der vereeniging ontsmetting plaats had doorden provincialen ontsmeltings dienst en dat één patiente voor rekening der vereeniging in een sanatorium verpleegd werd van 1 Januari tot 9 Maart, terwijl voor een bedrag van f95.88 aan versterkende middelen werd verstrekt. Moedercursus. De moedercursus, in het vorig verslagjaar in het patronaat begonnen en in dit jaar geëindigd werd tot het laatste toe door de deelneemsters trouw bezocht. Ten slotte werd in het verslag nog medegedeeld, dat de penningmeester de heer Messemaeckers op 27 April de algemeene vergadering der Provincialen Vereeniging te Roermond had bijge woond om aldaar namens de afdeeling te stemmen tegen de voorgestelde con- tributieverhooging, die dan ook met groote meerderheid werd verworpen. Een hartelijk en welverdiend applaus viel den secretaris ten deel. De voorzitter bedankte Dr. Struben mede namens de vergadering voor zijn uitvoerig en correct verslag en al had spreker daarin een donker plekje moe ten constateeren, n.l. het teruggaan van het ledental van 940 op 932 het geen jammer en treurig was, toch ver meende hij, dat de vereeniging daarom niet minder geworden was en sprak de hoop ui», dat de secretaris in 'n vol gend jaarverslag een aanwinst van minstens 50 tot 100 leden mocht ver melden. Vervolgens gaf de penningmeester een gespecificeerd overzicht van de ontvangsten en uitgaven van de Afd Groene Kruis en de Afd. Tuberculose bestrijding. Afd. Groene Kruis Ontvangsten f 1836,47. Uitgaven f 1146.67 Batig Saldo f 689.80. Afd. Tuberculosebestrijding: Ontvangsten f 1275.30 Uitgaven f1675 82. Nadeelig Saldo f400.52. Nadat de voorzitter ook den penning meester had bedankt voor zijn gede tailleerd overzicht verzocht hij de in de vorige vergadering benoemde com missie van comptabiliteit rapport van hare bevindingen uitte brengen. Namens de commissie deelde de heer Verkleij mede, dat zij de boeken en bescheiden van den penningmeester nauwkeurig hadden gecontroleerd en correct in orde hadden bevonden en kon de commissie dan ook niet nalaten hartelijk dank te brengen aan den penningmeester voor diens accuraat beheer. Daarop werd de begrooling voor 1925 door den penningmeester voorgelezen en zonder op of aanmerkingen goed gekeurd. Tot leden der Controle-Commissie voor het volgend jaar werden aange wezen de heeren H. Asselherghs te Leunen, P. Pubben te Merselo en H Jacobs te Venray, die verklaarden deze benoeming aan te nemen. Alsdan moest overeenkomstig Art. 2 der nieuwe Statuten nog de benoeming plaats hebben van een medisch adviseur, welke echter geen bestuurslid mocht zijn. De voorzitter deelde hieromtrent mede, dat deze functie tot nog toe door Dr Janssen was Waargenomen, doch moest er thans eene nieuwe benoeming plaats hebben door de algemeene vergadering. Bij de daarop gehouden stemming werden uitgebracht 24 stemmen op Dr. Janssen en 1 stem op Dr Hootsman, zoodat Dr. /anssen wederom als zoo danig herbenoemd was. De voorzitter constateerde met ge noegen, dat Dr. Janssen als zoodanig herbenoemd was, te meer wijl deze reeds enkele jaren als zoodanig gefun geerd had en in dien tijd steeds bereid gevonden was het bestuur met raad en daad bij te staan. Wij bij de rondvraag niemand het woord verlangde, dankte de voorzitter nogmaals voor de opkomst en sloot hij vervolgens de vergadering met den christelijken groet. DE BOSSCHE HANZEBANK. Het geheim rapport voor den dag? Gelijk men zich zal herinneren was er in 't rapport van curatoren in het faillissement der Bossche Hanzebank, dat wij destijds publiceerden, sprake van een rapport, dat de bestuurderen der bank, niettegenstaande het verzoek van curatoren, weigerden te publiceeren. Dit heeft veel stof opgeworpen, en van alle zijden, vooral door de Bossche Crt., werd op publicatie aangedrongen. Naar de Msb. thans van betrouwbare zijde zegt te vernemen, zal het rapport eerlang gepubliceerd worden. De Emeltenplaag in de Peel. Men schrijft uit Zeeland aan de B. Ct.: Thans, nu de lentewarmte begint te komen, kan men op de ontginningen in de Peel eerst goed zien, welke ver woestingen de zoo schadelijke larven der langpootmug hebben aangericht. De rogge is op vele plekken zno goed als dood en ook de weilanden zien er vaal, kaal en doodsch uit. Zou het niet zijn nut hebben eens een paar dozijn levende mollen daar op die ontginnin gen los te laten. Ze waren bij dien overvloed in korten tijd zoo vet als.... een mol. Veenarbeiders naar Duitscliland. Deze week zijn vele arbeiders uit de Gron. en Drentsche veenkoloniën ver trokken uaar Duitschland, waar ze geruimen tijd in het veenbedrijf kun nen werken, Schip gestrand. 8 dooden. Op de Zuidpier te Hoek van Holland is Zondag de sleepboot «Schelde" van de firma L. Smit en Co. te Rotterdam gestrand. Het was onmogelijk de boot met reddingsbooten te bereiken. Zondag middag zijn reeds 2 lijken aangespoeld. Een boot, die ter assistentie was uit gevaren, kon door het hooge water het gestrande schip niet bereiken en moest terugkeeren. 8 leden der bemanning zijn hierbij omgekomen. De benzinetrust in Nederland. De »Autobus", het orgaan van den Nederl. Bond van Autobusdienstonder- nemers, deelt eenige bijzonderheden mede over een strijd om den benzine prijs. die onlangs in ons land gestre den is tusschen een trust van benzine maatschappijen en een daar builen staande importmaatschappij van ben zine. De drie groote ondernemingen die den benzien-import beheerschen, »Acetylena", »Texaco" en »De Auto maat", hadden een soort trust ge vormd en als allereerste daad een «prijzenafspraak" getroffen. En de benzineprijs steeg met centen en de winst met millioenen. Toen vond de Bond van Autobus- dienstondernemingen eene benzine importeur, die buiten de prijzenaf- spraak stond en met deze onderne ming: »Purfina" sloot genoemde bond een kontrakt af voor levering aan zijn leden van benzine, tegen den prijs van 17i/i cent per L. De trust prijs stond toen op 23 cent I Maar dadelijk nam de trust haar maatregelen om den konkurrent, die zoo wreed hun millioepen-illusie kwam verstoren, van de vlakte te werken. De benzineprijs daalde, daalde al maar meer. Daalde zoo laag van 23 cent op 11 centl dat»Purfina" het daartegen niet kon bolwerken Want de klanten liepen wegDe autobusondernemers, die profiteerden van den goedkoopen benzineprijs, toen hun Bond met »Purfina" het contract had afgesloten, lieten hun bestuur schandelijk in den steek en liepen met pak en zak over naar den «trust", toen deze den benzine prijs ter overmeestering van »Purfina' zoo extra laag had gesteld. En met nog ander middelen werk te de »trust". Want er waren auto busondernemers, die het zaak van eerlijkheid en goeden trouw vonden om «Purfina" in haar strijd tegen de trust te steunen, en de duurder ben zine te blijven betrekken, overtuigd ook, dat het loslaten van »Purfina" de alleenheerschappij van de trust en hernieuwde prijsstijging tenge volge zou hebben. Maar deze laatste steunpilaren van den concurrent moesten er onder, zoo had de trust besloten. En, zoo vertelt »de Autobus", een der hoofdbestuurders heeft uit wraak om wat hij voor «Purfina deed en om wat hij over het benzinevraag- stuk schreef, twee concurrenten op zijn trajekten er bij gekregen vroeger chauffeurs in dienst van dezen ondernemer, die, met behulp van de Acetyleria-vertegenwoordiger, ieder een Fordje kregen Zoo werkt het petroleum- en ben- zine-kapitaal Het zal de markt en de prijzen alleen beheerschen. En wie zich daartegen verzet zal kapot I Het geheele verkeer is cijnsplichlig aan de petroleummagnaten. Het verzet daartegen van een deel van de leiders van het verkeer is gebroken. En de benzineprijs stijgt weer met den dag I Dank» aan een zeer kortzichtig en vrij dom deel der autobusdienslonder- nemers, willen wij er bij voegen I Een kastekort van 60 mille. De directie van de Geldersche Crediet vereeniging te Apeldoorn heeft een kastekort ontdekt tot een totaal bedrag van f 60 000. Als verdacht zich daaraan te hebben^ schuldig gemaakt, heeft de gemeentepolitie gearresteerd en in ar rest gesteld, den kassier en een kantoor bediende, beiden werkzaam bij deze bankinstelling. L.l. Vrijdagavond werd in de kas van het agentschap Apeldoorn der Gelder-. sche Credietvereeniging door den Direc teur, den heer W. N. Coenen het tekort van naar raming f 60 000 geconstateerd. De heer C. deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de gemeente-politie en als verdacht van de verduistering dezer gelden te hebben gepleegd, werd de ongeveer 30-jarige gehuwde W. B., als kassier aan die instelling verbonden, in zijn woning aan de Hoogakkerlaan gearresteerd. De omtrent 50jarige J. A., eveneens gehuwd en vader van kinderen, die reeds als jongeling plaatsing kreeg bij de Geldersche Credietbank en in 34 jaren opklom tot procuratiehouder, was niet in zijn woning aan de Bandalaan aanwezig maar werd later door de recherche aangetroffen in de woning van W. B., vanwaar ook deze naar het politiebureau werd overgebracht. Beiden hebben reeds bekend schul dig te zijn. Naar de »Tel." verder vernam, zouden beiden op wel wat te ruimen voet heb ben geleefd, en hun uitgaven niet in overeenstemming hebben kunnen bren gen met de verlaging van hun salaris, ook door de Geldersche Credietver eeniging voor het personeel ingevoerd. W. B. zou aan net kas-tekort voor f44.000 debet zijn, terwijl J A., die allerwegen in tal van groote zaken en bij vele particulieren het volste ver trouwen genoot en vooral in de crisis jaren voor velen een vraagbaak en raadsman is geweest, in den tijd van ook een vijftal jaren f9000 zou hebben verduisterd. Het geval wekte hier wat ontsteltenis daar de beide gearresteerden als ge boren Apeldoorners bij ieder bekend zijn. J. A. en W. B. zijn naar Zutphen overgebracht. Kolendampvergiftiging. In perceel 39 van de Egelantierstraat te Hilversum is een kelder, waarin het echtpaar Van Beek met zijn 8 kinderen is gehuisvest. Zondag waren de kinde ren allen op straat. Man en vrouw w^ren in dien tijd bezig met in een kacheltje zonder pijp van houtskool z.g.n. doove kolen te maken. Door den kolendamp, die ontstond, raakte de man buiten kennis. De vrouw, dit be merkende wilde het kelderraam openen, om frissche lucht te doen toetreden, doch zij viel, vóór zij het raam bereikte bewusteloos neer. Zoo vond het 11-jarig zoontje beiden, toen het den kelder binnenkwam. De jongen waarschuwde oogenblikkelijk de buren, die de politie en een dokter waarschuwden. Dezen gelukte het' met zuurstofapparaten de levensgeesten weer op te wekken. Ongeval. De arbeider F. V., te Helmond had het ongeluk een kist inhoudende een machine op het lichaam te krijgen. In levensgevaarlijken toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd. „H\j breekt nog eens zjjn nek Eenigen tijd geleden was de prins van Wa.les met zijn broer Henry op jacht. In den loop van den dag kwa men de beide heeren langs een afgele gen boerderij, waar ze een glas water vroegen zoo vertelt het Hbld. »Zal ik een kopje thee voor u zet ten bood de boerin aan. De vreem delingen accepteerden haar vriendelijk heid en in afwachting van het oogenblik, dat de bruine drank geser-. veerd zou worden, maakten ze een praatje met den boer. De eigenaar van de hotstede bleek over de jagers iri het algemeen, slecht te spreken. Dat loopt maar door greppels en over weilanden," mopperde hij, »en bedenkt geen oogen blik, wat al schade er kan worden aangericht." »Kom, kom, vader," lachte de prins van Wales, »je moet de dingen niet overdrijven. Daar heb je nou ons tweeën altijd even voorzichtig hoor. Voor zoover ik weet, hebben wij nog nooit iets bedorven." »'t Kan zijn, maar 'k zie de heeren jagers anders liever niet dan wel. Dezer dagen bij voorbeeld zullen wij ons plezier wel weer op kunnen." «Hoe zoo?" »'k Hoor, dat de Prins van Wales en zijn broer hier komen jagen." »Is 't waar? »Ja, ze zeggen hel. Wat ik je vertel, heeren, die prins breekt vandaag of morgen nog eens zijn nek. Jammer voor den kerel, maar het is niet anders, met al die fratsen die hij uithaalt." «Daar kun je best gelijk aan hebben, vader," bevestigde de man in kwestie en nam met een vriendelijk glimlachje het kopje thee in ontvangst, dat de boerin voor hem neerzette. De Spaansche schatgraver. De truc van den «Spaanschen schat graver" die wereldberucht is, schijnt onuitroeibaar te zijn. Reeds 53 jaar duurt deze vorm van internationale oplichterij voort. Thans zijn er te Madrid weer eenige indivi duen aangehouden, die zich met dit loonend bedrijf onledig hielden. Herhaaldelijk zijn er arrestaties uit gevoerd, maar nauwelijks waren er eenige «Spaansche schatgravers" ach ter slot en grendel, of het spelletje begon opnieuw. Men kent den truc die met eenige variaties steeds hierop neerkomt, dat door iemand in Spanje, die zegt van een vriend^ uw adres gekregen te heb ben, per brief om geld wordt gevraagd, teneinde een koffer met kostbaren in houd, of een verborgen schat, dien de

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2