Benauwd Abdijsiroop No. 5 De Staatsspoor als gang maker voor de autobussen. JAN SCHARESLIEP Gemengd Nieuws. Ruwe en Schrale huid Hoest en Keelpijn J! Zaterdag 31 Januari 1925 Een reiziger uit Heerlen schrijft in de L. K. het volgende Onze hoogdeftige Staatsspoor is toch een wonder wezen. Terwijl om haar conservatieve hoofd de stormen woeden van den nieuwen tijd, terwijl het auto verkeer afmetingen aanneemt die ieder ander dan haar tot tegen-actie moesten Krikkelen, sluimert zij doodkalm in enijdenswaardige rust. Of de oorzaak van die rust te zoeken is in den zeer degelijken ruggesteun, dien zij heeft aan de Nederlandsche schatkist, laat ik buiten beschouwing, maar den reiziger, die nog van haar diensten ge bruik maken moet, stemt haar optreden tot vertwijfeling Indien de Staatsspoor in het Zuiden van Limburg, althans op de lijn Heer lenMaastricht, het laatste restje sympathie van het publiek moedwillig wil verspelen, dan kan ze moeilijk doeltreffender handelen. Wat is het geval Onder de ontelbare systemen derde klas-wagens welke op de genoemde lijn reeds jaren op slooping wachten, is er één soort, dat alle andere, ook niet comfortabele wagens, nog in de schaduw stelt en door het toch waarlijk niet verwende derde klas-publiek zoozeer wordt verafschuwd, dat de reizigers nog liever in de andere wagens staan dan in dèt soort vervoermiddel te zitten. Als ik één wagen van het bedoelde soort aanduid met N. S. C. 296, dan weten de heeren in Utrecht, welk systeem hier bedoeld wordt. En hing er tot nu toe gewoonlijk slechts één exemplaar onder het publiek bekend als de »strafwagen" aan den trein, in de laatste dagen dwingt de Staatsspoor het derde klas-publiek van die rammelende leeuwenhokken gebruik te maken, door voor bepaalde treinen uitsluitend dèt soort wagensin dienst te stellen. De meest vreemde geruchten over de herkomst van deze onmogelijke voer tuigen doen de rondede een fluistert ze in zijn jongen tijd reeds gezien te hebben in de Drentsche veenstreken. Daar zouden de brave Drentenaars ze onder het motto»eendracht maakt macht" in letterlijken en figuurlijken zin van de baan geknikkerd hebben. Een ander meent door het ontdekken van eenige vreemde leesteekens aan Russische afkomst te moeten denken, en een derde beweert, dat de Staats spoor voor jaren een afgedankt woon wagenpark heeft opgekocht. Hoe het ook zij, het is een feit, dat de Staats spoor geen beter middel had kunnen uitdenken om het auto-verkeer te be vorderen. Onze Limburgsche mijnindustrie dwingt ze haar buitensporig hooge vrachtprijzen te accepteeren, en het Limburgsch publiek dwingt ze, door averechtsche bezuiniging, haar oudroest tot op den draad te verslijten. Ik wensch mij niet met den profeten mantel te omhangen, maar dit durf ik de Staatsspoor toch voorspeller, da», evenals zij het tweede klas-publiek reeds grootendeels verloor door te hooge prijzen, zij het derde klas-publiek even eens zal verjagen én door te hooge prijzen én door deze hokken, die zij personenwagens gelieft te noemen. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-T abletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. 270—7 liet mobilisatie hemmtringskruis. Verheugt u nu Gij allen zijl Diep inde ziel geraakt! Want heden heeft ons Kabinet Onsterflijk zich gemaakt, Het heeft voor ons ontdekt en nam Daarop subiet patent Het schoon mobilisaliekruis Van drie en veertig cent De Jonkman, die nog juist soldaat Der laatste lichting was, Die denktmisschien komt mij zoo'n ding Nog wel een keer van pas. Wie weet, wordt aan ons »dappTen" eens Nog jaargeld toegekend 1 Dies wordt hij drager van het kruis Van drie en veertig cent De hospes uit het grenscafé Met speurdersneus zoo fijn, De grenscommies die ied'ren nacht Dan hier dan daar moest zijn Dan de soldaat en de sergeant De heele smokkeriaarsbent, Koopt zich het moblisatiekruis Van drie en veertig cent De maker van de eenheidsworst, De kolenhandelaar, Die uit één mud drie halve won, De paarden zwendelaar, De melkverdunner-schillenboer, De margarine-agent, Zij dragen tot hun dood het kruis Van drie en veertig cent! OOM ADRIAAN. KERKBOEKEN met grooten druk by Firma van den Munckhof. t'KÜILLBTON. Door Dr. A. S. 12. Ieder jaar kwam Nellis den pachter van Ter Kooien helpen, maar dit jaar had Sijmen, met wien hij echter weer verzoend dacht te zijn, geen woord over de schering gekikt. Toen had Nellis hem evenwel, op het kerkpad, de pap in den mond gegeven, toen hij vroeg»wanneer scheert ge gebuur Maar Sijmen had strak naar den frond gezien en de schouders opge- aald en hij wist toch wel, dat nij eenige dagen daarna schoor; maar hij wilde, om reden van den »schaarsliep" Nellis en zijne vrouw niet meer op de schaapskermis van Ter Kooien ver zoeken. Daar zat de knoop. Daarbij er woelde hem sinds lang een plan in de hersens, hij zou gaarne om eene oude dienstbaarheid, een klein voetpad dat over zijn erf liep, den- boer van den Hooiberg in rechte trekken. 't Was zoo'n falsaris, die Sijmen 1 Jan ligt onder het elzeloof, want boer Sijmen heeft hem verboden over de scheidsgracht te komen en echter hij wil alles vergeven en gaarne een handje helpen, maar Sijmen wil niet vergeten. Nu ligt Jan te zien naar Hanneke maar ze wil niet één enkele keer naar hem zien. Ze wil zelfs niet eens hooren, als hij op zijnen hoorn desol- datenmarsch blaast, als hij de meerl, die door de elzenstronken huppelt achterna zingt, of wel als hij een ker misdeuntje fluit maar zoo aardig, dat men dacht een orgeltje te hooren, en men lust kreeg een beentje tot den dans uit te steken. 't Is toch zonderling, dat er niemand naar hem hooren wil. Wel kraai eens I Dat is de booze geest die hem dit opstookt. Maar één enkelen keer, en stil heel stil. Ja, maar zoo stil, kan men het niet hooreneen weinig harder, 't Is nog niet gehoord. Kom, dan maar eens ferm »Kieke Rieke Hie 1" Sijmen sloot het schaap terug, dat hij bezig met scheren is, werpt de schaar weg, springt over de sloot en loopt naar den scharesliep, die weer geen voet van plek gaat. Nu grijpt hij hem in den nek en »Kieke Rieke Hie" kraait Jan met heesche stem hij sleept hem naar den waterkant en plonst hem met het hoofd in de rivier »Kieke Rieke" begint Jan, nu hij weer boven komt, doch een nieuwe dompeling belet hem te vol einden. Nu komt hij andermaal boven, en Rieke Hie" kraait hij snel. De meiden en knechts lachen en vinden dat de terugkomende meester wel gedaan heeft, maar Hanneke zegt niets. De knaap poest het water uit, droogt met den mouw het aangezicht tot stikkens toe Voorkom die folterende benauwd heden die Uw gestel ondermijnen! Geen vergiften of verdoovings- middelen maar geneeskrachtige, borstzuiverende kruiden zijn de oorzaak van de krachtdadige en onschadelijke werking van Akker's bij Asthma, Bronchitis en Hoest Overal per 50 f2.75 £4.50 Mond- en klauwzeer. Men schrijft uit Sambeek Verleden week werden onder deze gemeente, door drie verschillende keu- ringsveeartsen, proeven gedaan ter be strijding van het mond- en klauwzeer. Het resultaat is uitstekend, want, naar wij vernemen, zijn de respectievelijke stallen, waar dat geneesmiddel werd toegepast, van die ziekte plots genezen. Hiermede is dus wel een afdoend ge neesmiddel voor het mond- en klauw zeer verkregen. Een donkore toekomst tegemoet? Door het Hoofdbestuur der P. en T wordt nagegaan of en in welke mate het kantoorpersoneel en het bestellend personeel op de kleinere post- en telegraafkantoren verminderd kan worden. Men meent dit te kunnen bereiken door beperking van de openstellings uren der kantoren, beperking in de gelegenheid van ontvangst en verzen ding der brieven- en pakketpost, ver mindering van het aantal bestellingen en buslichtingen, opheffing van de Zondagsbestelling, enz. Bemoedigend ziet het er niet uit vooi het publiek in de kleinere plaat sen en het mag aan twijfel onderhevig heeten, of de post- en telegraafdienst, aldus ingericht, in staat zal zijn te voldoen aan de eischen van handel, nijverheid en landbouw, wanneer de opbloei van het economische leven zich duidelijker gaat demonstreeren. (Msb.) Gepensionneerden op een lager salaris weer aangesteld. Bij het dienstvak der Belastingen is met name in Amsterdam en Rotterdam voor de uitvoering van den scheep vaartdienst een nijpend tekort aan ge schoolde kommiezen. Dit tekort is ontstaan, doordat een groot aantal kommiezen den dienst plotseling, althans vroeger dan in den regel te doen gebruikelijk is, met pen sioen hebben verlaten. Deze uittocht was een gevolg van de door de regee ring ingediende voorstellen tot belang rijke verslechtering van de pensioen wet. Teneinde nu in dat tekort te voorzien zijn een aantal dier gepensionneerde ambtenaren weer in hun gewone werk in tijdelijk dienstverhand te werk gesteld, evenwel tegen een belooning, die belangrijk lager is dan de bezoldi ging, welke voor dien arbeid geldt. Het hoofdbestuur van den Centr. Ned. Amblenaarsbond heeft nu aan den Minister van Financiën verzocht de thans geldende belooning van f3.90 per dag op te voeren tot een bedrag overeenkomende met de maximum jaarwedde van den rang, waartoe be trokkenen behoorden n.l. f 2300. Voor van Handen en Gelaat «gebruik ikellijd RO! 407—11 Het drama te St. Annaland. Betreffende het drama te St. Anna land verneemt de Msb. nog het volgende De 59-jarige Heiboer kwam Vrijdag morgen plotseling het achtervertrek van zijn huis binnen, waar zijn 52-jarige vrouw bezig was met het gereedmaken van het middageten. Voorzien ,ran een houten hamer kwam hij op de vrouw toe en gaf hij haar een vreeselijken slag op het hoofd. De vrouw zakte be wusteloos ineen, na nog luid om hulp af en kraait niet meer. Eer de avondzon door de hoornen en op den omtrek tintelt, liggen er tachtig vachten opgestapeld, en de tachtig schapen schuilen droef blatend bijeen alsof ze beschaamd zijn dat men ze zoo naakt loopen laat. Ze schijnen gelukkig hunne schaamte in den warmen stal te gaan verbergen, want ze loopen op een drafken over den zandweg, terwijl de knechts en meiden naar de hoeve gaan, waar het kermis zijn zal kermis volop. 't Is een schoon gedoei. Ter Kooien een fiksch steenen huis, met groen geverfde vensters en op eenigen afstand staan er de lindeboomen, die in den zomer de groen uitgespreide gordijnen voor de zonnestralen zijn. In de woonkamer, die men gewoon lijk het huis noemt, is een groote haard, waar nu geen vuur brandt, de roode vloer is met wit zand bestrooit, en de meid heeft, met den bezem, daarin allerhande kronkels geteekend. Rechts staat eene klokkenkast, lang en mager, als een vrouw zonder hoe pelrok, maar boven in de kast zit een :oekoek, die, o zoo precies 1 roept als de klok slaat. Naast het venster staat de glazen kast. Tuaschen allerhande soort van por- celein, pronkt de gewijde kaars en het oude kruisbeeld. Aan den muur hangt de geschiedenis van Genoveva en in de groote kamer dan Daar hangt eene gansche litanie heiligen aan de muur, en er zijn zelfs witte gordijnt jes aan het venster. geroepen te hebben. Dit geroep werd gehoord door haar 24-jarige dochter Jacoba, die zich met een jonger broertje in de voorkamer bevond. Toen zij de deur van de kamer opende en in de gang kwam, zag zij plotseling haar vader voor zich staan, die haar met hetzelfde voorwerp op het hoofd sloeg. Gelukkig kwam deze slag niet zoo hevig aan als bij haar moeder en kon zij zich naar buiten begeven om de hulp der buren in te roepen. De man is daarop teruggekeerd naar de keuken en heeft daar vreeselijk huisgehouden. Hij heeft o.m. de Zon dagsche kleeren van de kinderen uit de kast genomen en ze over zijn be- wustelooze vrouw heen gegooid. Een bus met petroleum heeft hij daarover heen uitgestort en daarna een steenen fornuis geheel in stukken geslagen. Doordat hel fornuis brandde, en vonken op de kleeren terechtkwamen, begonnen deze te smeulen. De buren, die het huis binnen wilden gaan, deinsden terug omdat de man riep wie binnenkomt, sla ik dood. Toen alles slil was geworden, waagde zekere H. zich het huis binnen. Op het moment dat hij de deur van de keuken opende zag hij dat de oude man zich een snede in den hals gaf. Aangegrepen door dit ontzettend schouwspel snelde hij terug naar buiten. De politie werd gewaarschuwd en weldra was de ge meen leveldwacht ter plaatse, die dade lijk den geneesheer liet ontbieden. Dokter Quakkelaar constateerde den dood van den ouden man en bracht de vrouw tot het bewustzijn terug. Toen hij haar vroeg wat zich had afgespeeld, antwoordde zij zich niets te kunnen herinneren. Daarna is ze weer in zwijm fgevallen. Zij werd ver volgens naar Berger op Zoom vervoerd, waar ze is opgenomen in het algemeen burgerlijk gasthuis. Dokter Fick ver klaarde, hoewel de schedelwonde van zeer ernstigen aard was, hij wel kans zag haar in het leven te houden. De dochter van Heiboer had ook een wond op het hoofd bekomen, maar niet van ernstigen aard. In een onder houd met haar verklaarde zij, dat er absoluut geen woord is gevallen zoodat twist als aanleiding niet mag worden aangenomen. De zonsverduistering van Zaterdag. Een Reuter-telegram uit Londen meldtDe eerste teekenen der zons verduistering vertoonden zich scherp even voor drie uur. De verschillende fazen van de eclips konden dan gemak kelijk worden waargenomen. Het weer was zeer gunstig. De ver duistering duurde tot zonsondergang. De schemering door het verschijnsel veroorzaakt was zeer goed te zien en maakte een vroeger ontsteken van het kunstlicht dan gewoonlijk noodig. In ons land was door de grauwe lucht en doordat het zonnetje zich niet wilde vertoorlen, natuurlijk niets van een zonsverduistering of zelfs van den slagschaduw te merken. Schade door Dennensclieerders. De Directeur van het Staatsbosch- bedrijf schrijft ons De dennenscheerder (Hylesinus pini- perda), die steeds in onze grove dennen bosschen wordt aangetroffen, komt daarin gedurende de laatste jaren in verschillende streken veelvuldig voor en vormt zoodoende een niet te onder schatten gevaar. Het optreden van dit insect dreigt ernstige gevolgen te zul len hebben, inzonderheid in die bos schen, welke in vorige jaren reeds door eene andere oorzaak hebben te lijden gehad immers het wijfje van den dennenscheerder pleegt bij voorkeur hare eieren te leggen onder den bast van zieke of verzwakte boomen. Ik acht het dan ook raadzaam de bosch- bezitters voor dit insect te waarschuwen en hen te wijzen op de wenschelijkheid En nu, met de schaapskermis, zijn de muren met bloemkransen versierd, en boven de gedekte tafel hangt eene kroon van bloemen en uitgeblazen eierdoppen. Maar wat er in de doppen gezeten heeft, de goudgele dooier, staat in een groote struif veranderd en met bruine suiker bestrooid, op tafel. Boterhammen van vliegenbrood, lichtgele rijstepap, en lappen ham en gesprengd vleesch zoo groot, zegt Sijmen, dat men er eenen boer mee van zijn paard zou slaan. Maar dat ziet Jan niet, nu hij 's avonds tegen de begraasde helling van het rivierke, op zijnen rug ligt, met de beide handen onder het hoofd. De vlakte is kalm. Ginds aan den westkant is de hemel zoo rood, alsof er heibrand is, en het water ziet er uit, als doorschijnend bloed, of beter, als klare roode wijn. Achter de eiken rijst reeds het zil veren maantje, dat er nu nog zoo dof uitziet als een bewaasd oud dubbeltje, maar straks zal het blinken blinken als de oogen van Hanneke. De jongen zou wel op ter Kooien willen zijn. Wat gaat het er vroolijk toe 1 Wat zijn de menschen, die rijk zijn zooals Sijmen, toch gelukkig! Luister: ge kunt tot hier van tijd tot tijd, een vreugdekreet hooren Maar stil dan toch, vervelend rivier ke, dat tegen die twee of drie keisteenen klatert; en gij ook, blaadjes, die daar boven soms kwettert, fluistert en gichelt. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsver tering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 om de bestrijding daarvan met kracht ter hand te nemen. Daartoe is in de eerste plaats noodig, dat de bosschen goed worden gedund en dat alle doode en stervende boomen worden verwijderd. Voorts verdient het ten zeerste aan beveling z.g. »vangboomen" te leggen. In den loop der maand Februari of in het begin van Maart worden daartoe een aantal grove dennen geveld, b.v. 8 10 stuks per H.A., welke met de takken eraan in het bosch blijven lig gen. In deze boomen nu worden bij voorkeur de eieren gelegd. Daarom moeten zij vóór 15 Mei worden ge schild, waarna de schors behoort te worden verbrand, ten einde de daarin aanwezige larven en poppen te dooden. De aandacht van belanghebbenden wordt tevens gevestigd op artikel 5 van de Boschwet 1922 (Staatsblad 349) luidende le. Het is verboden in de door Onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan te wijzen gemeenten tus- schen 15 Mei en 1 Augustus geveld naaldhout te laten liggen of opgestapeld te houden. Onze voornoemde Minister is bevoegd van zoodanig verbod geheel of gedeeltelijk en al dan niet voor waardelijk ontheffing te verleenen. 2e. Dit verbod is niet toepasselijk op geheel ontschorst hcut, geïmpreg neerd hout, takkenbossen, boonenstaken hout dat in water ligt en hout, aan wezig op de plaatsen van gebruik. Voorts z.ij er op gewezen, dat bij de Directie van het Staatsboschbedrijf te Utrecht (Museumlaan 2) op franco aan vraag gratis verkrijgbaar iseen brochure over den dennenscheerder, waarin de levenswijze van dit insect, de schade, die het veroorzaakt, alsmede zijne be strijding beknopt worden behandeld. Injjesonfoa UiMeellajea. Ouderdom en Gezondheid. De oude dag verklaart niet nood zakelijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijdwant terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd, zijn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gèzond- heidswijsheid. Oude menschen zijn ver standig door de harde ondervinding, en zij zeggen Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaams oefening en de noodige rust. Zoovelen verwaarloozen deze eenvoudige regels en worden bijgevolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urine wegen zonder de maag, lever of inge wanden te verstoren. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, ver minderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het gezicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizen den danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken fl.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 32 Hoesttabletten en Keelpijntabletten ot een flacon Borstsiroop met den naam Mijnhardt op de Verpakking Hiermede heeft men altijd iets dat goed is en spoedig helpt. Prijs 6o cent, 4048 Zie, nu vliegt de deur van Ter Kooijen hoef open, en lachend en schreeuwend schiet de stalmeid, het luidruchiige Geertje, naar buiten en nu ook loopt Dirk, de stalknecht, haar achterna. En nu komen weer anderen de deur uit, want ze spelen daar krijgertje, en ook Hanneke speelt mee, maar nu lacht Jan niet, hoewel hij niet weet waarom. Daarna is alles stil, rondom Ter Kooijen, en Jan ligt nog altijd in dezelfde houding naar het huis te zien. Er pinkt een licht aan het open zolder venster, 't verdwijnt weer, 't komt terug en pinkt helderder. 't Zal de stalknecht zijn, die met de lantaarn, haver voor de paarden. Zie daar pinkt hel weer, één, twee vlammekens, en er borrelt een blauw wolkske uit het dakvenster... Nu gulpt er weer een wolkskedat venster is precies eene aangestoken pijp. Duivekaterszou dat brand zijn Jan beweegt zich niet, hij ziet de vlam, zonder te denken wat hij ziet; hij hoort nog altijd hel flauw gewoel der schaapskermis, en ook dat dommelt hem in de ooren, zonder dat hij recht weet wat hij hoort. Maar de brandende pijp wordt een zonneke een gapende bakkersoven 't is een vuurberg die bloedroode kleuren en tinten over de vlakte, het geboomte en tot in het water werpt. Nu stormt het volk buiten 't huis. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 5