Zitdag Kloven en ruwe handen KLOOSTERBALSEM Provinciaal Nieuws. aiDUJOTaiimia. Mr. Jos. Notermans Landbouwbond Tuinbouwbocd Oostrum. Algemeene Vergadering Tu nbouwbond Heide. Algemeeoe Vergaderiog AKKER'S Gemengd Nieuwe. Bïïaaiai.tJKS smi vshsay. Districts-arbeidsbeurs Maandag 2 Februari, houden. Venray-Dorp. Maandag 2 Febr, '(Avonds inwrijven met Akker'* Kloosterbalsem 's morgens weer beter! fiijt niet, doch verzacht voorkomt en geneest1 Geen beter middel tegen winterongemakicen als: winterhanden, wintervoeten, winterooren, schraal heid, springende handen en springende lippen, dan maar ook tegen rheumatiek, jicht, spit, lende- pijn, stramheid en pijn in de ledematen. Eischt de nieuwe verpakking in cartons: 20 gr. ƒ0,50; st 50 gr. I,— 100 gr. 1,75. Overal verkrijgbaar! Boomgaarden zijn wel zeer geschikte rennen, maar de zon moet hier en daar toch het heele jaar door op den grond kunnen schijnen. 3. Dat zal wel genoeg zijn, denk ik. Anders kunt u het kwantum ochtend- voer iets grooter nemen, b.v. lot 3 pd. 4. Misschien zijn er een paar kip pen bij, die te vet zijn. Zoo niet, dan kan er gebrek zijn aan kalkhoudende stoffen en raad ik u aan, eens een paar kruiwagens oude muurkalk met nog wat fijn steenpuin er tusschen in den boomgaard neer te storten. Hier of daar wordt toch wel een huis of een schuur of stal afgebroken en komt er wat oude metselkalk vrij. De kippen pikken daar het heele jaar aan. VRAAG. Wij hebben bij onze vast zittende kippen er verschillende bij, die kammen hebben, welke wel beslo ven lijken. Precies of er meel opge blazen is. Deze kammen zijn ook heel klein, ingekrompen zou ik zeggen. Wat is daar tegen te doen L. te V. ANTWOORD. Dat is de z.g. poeder- kam, die ontstaat door een soort van schimmel, welke zich ten slotte ook op den hals overplant en oorzaak is, dat daar de veeren uitvallen. Deze schimmel riekt erg muf. De aangetaste kopdeelen moet u in smeren met een mengsel van 1 deel créoline op 10 deelen vaseline. Als de zon flink gaat schijnen van den winter liet ze zich weer zoo zelden zien verdwijnt de schimmel ook, doch ik raad aan, daar niet op te wach ten maar de behandeling toe te passen die wij hierboven aangaven. VRAAG. Wij hebben een boerderij tegen den Peelkant aan, waar de kip- p-n los kunnen loopen. Welke kippen zijn voor ons de beste? En waar broedeieren halen ANTWOORD. Neem Wit Leghorns van erkende afstamming. Dan is het altijd goed en zorg, dat de kuikens zooveel mogelijk rond 1 Mei geboren worden. Daar raapt u den volgenden winter de meeste dure eieren van. VENRAY, 31 Januari 1925. GEVODENeen gouden ring. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. Waarschuwing. De »Dagelijksche Beurscourant" waar schuwt tegen aankoop van aandeelen ivird Motor Cy. of Canada Ltd., Ameri- ''aansche eenheden, waarvoor het land vordt overstroomd met circulaires. In de advertentiereclame voor dit doel wordt voorgegeven, dat de meer derheid der aandeelhouders zich zóó bewust was van de waarde der aan deelen, dat zij ze onverschillig tegen welken prijs, niet aan Ford wilde ver- koopen, hoewel hij zich er meester van wilde maken. Thans trachten die aandeelhouders ze echter over te doen aan het Nederlandsche publiek. Men voelt zich geneigd te denken, zegt de Beurscourant, dat zij gevaar zien naderen, en zich daarom nu van hun bezit trachten te ontdoen Daarom waaschuwt het blad tegen aankoop. Zaterdagmorgen had de werkman der gemeente M. V. alhier, terwijl hij bezig was met het snoeien derboomen op de Groote Markt, het ongeluk, door het uitglijden der ladder, uiteen boom ^te vallen, waardoor hij een nogal ernstige hoofdwonde bekwam. Als verdacht van indertijd te Gemert gepleegde oplichting, werd thans wederom op last der justitie aangehouden en naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht de alhier verblijvende reiziger B. V, die bovendien nog door de justitie te Haarlem werd gezocht. MERSELO. Maandagavond is een behendige langvinger in den winkel van de kinderen Van Dijck geslopen en heeft kans gezien de winkellade met een inhoud van ruim f30 mee te nemen Dinsdag vond men in den Handrik een paar dubbeltjes en postzegels van den diefstal afkomstig, terwijl Donder dagmorgen op eenigen afstand van den winkel, in het veld, de lade terugge vonden werd. Hoewel de marechaussee onmiddel lijk van den diefstal verwittigd werd is tot nog toe, hel ijverig zoeken naar dader of daders vruchteloos gebleven. LEUNEN. Zondag en Maandag had alhier het concert met tooneeluitvoering plaats van de handboogschutterij »St. Joris". Beide avonden kenmerkten zich door buitengewone drukte. Vooral Maan dag was de ruime patronaatszaal prop vol zelfs achter de schermen op 't tooneel hadden zich een 25tal kijklus- tigen opgesteld. Het tooneelgezelsehap Piet Vink heeft ook hier door zijn keurig spel weer bewezen, dat het zijn goeden naam ten volle verdiend. OVERLOON. Bij de Woensdag ge houden stamboekkeuring v. h. N.R.S- werden ingeschrevep 3 stuks, nl. 1 van Th. J. Janssen, 1 van Wed. W. van Osch en 1 van H. Peeters. Nog werd ingeschreven de stier Karei van de Fokvereeniging, met 80,8 punten. HORST Door den Raad der ge meente is benoemd lot correspondent der arbeidsbemiddeling alhier, ingaan de 1 Jan. 1925, de Heer H. J. M. Houben, op eene jaarwedde van f250. VENLO. De Coöperatieve Veilings- vereeniging alhier heeft in 1924 om gezetaan groenten en fruit f490.144 en 11 millioen eieren ter waarde van f 874- 549; gemiddelde opbrengst f 7.95 per honderd. In 1923 waren deze cijfers als volgt aan groenten en fruit f 201 130, eieren |7.700.000 stuks, ter waarde van f 475.059; gemiddelde opbrengst f 6.21 per honderd. Brandstichting. Dinsdag veroordeelde de Rechtbank te Roermond den koopman M. L. P. te Venlo, terzake brandstichting in de auto-garage van Nefkens alhier, op 11 Nov. j.l gepleegd, tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. De eisch luidde een jaar en zes maanden. M. B. S. Auto-Goederendienst Nymegcn-Gcnnep. Met ingang van 2 Februari a.s. wordt door de N. V. Maas-Buurtspoorweg een autodienst geopend voor het vervoer van stukgoederen op het traject Nijme genGennep*. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 965000 eieren. Hoogste prijs f 8,80. Laagste prijs f 6,20. Het mynveld te Vlodrop. Naar de »N. K." verneemt, heeft de heer J. H. Biermans, een oud-Limbur Ser, die na zijn terugkeer uit Canada en laatsten tijd te Brussel vertoeft, Donderdag j.l. te Roermond een onder houd gehad met den voorzitter en den secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden Limburg, de heeren H Smeetsen mr G. Dahmen inzake het mijnveld te Vlodrop Naar wij van elders uit goede bron vernemen, heeft de heer J. H. Biermans medegedeeld, voor het kapitaal, noodig voor den aanleg eener mijn te Voldrop, te zullen zorgen, wanneer mag worden aangenomen, dat er voldoende kolen zijn om het rendabel te maken Om dit aan te toonen zullen nog eenige proef boringen plaats hebben. Kind uit den trein gevallen. In den sneltrein, die even voor vijf uur uit Roermond in de richting Sit lard vertrekt, was Dinsdagavond een dame met twee kinderen van 4i/i en 2 jaar gezeten. De dame, mej. Grolleman uil Heer len, maakte bij de nadering van Sitlard toen de trein nog in volle vaart was, aanstalten om den trein te verlaten en was juist bezig om haar kleinste aan te kleedey, toen het oudste, in een onbewaakt oogenblik, aan de sluiting van het portier morrelde, dat plotseling openvloog en het kind naar buiten slingerde. Een medereiziger ze.He aanstonds de noodrem in werking en in een oogwenk werd de trein tot staan gebracht. Een conducteur vond het kind op een paar honderd meter afstand met een ernstige hoofdwonde langs de lijn liggen. Een geneesheer, die zich toevallig in den trein bevond, verleende eerste hulp. De trein had door het ongeluk een kwartier vertraging. Uit het mynbedryf. In verband met de geringe vraag naar kolen hebben de domaniale mijnen Zaterdag niet laten arbeiden en over wegen verschillende mijnondernemin gen, als de toestand op de kolenmarkt niet gunstiger wordt, het delven voor- loopig een of meer dagen per week stil te zetten. De Koinmissaris der Koningin in Limburg opvolger? Naar de Nieuwe Arnh. Courant ver' neemt komt ernstig in aanmerking voor het ambt van kommissaris der Koningin in de provincie Gelderland Mr. C. O. J. M. Baron v. Hövell tot Weslerflier (R. K.) thans kommissaris der Koningin in de provincie Limburg. Iets over stekruben. Het zal menig landbouwer wellicht interesseeren iels te vernemen over een thans in Noord-Limburg en Ooste lijk Noord Brabant veelvuldig verbouwd gewas, vooral daar het hier nog zoo kort bekend is en toch zulk een grooten opgang gemaakt heeft. In hel vroege voorjaar van 1872 kwam dhr. Jan Bekkers, zaadhandelaar te Venray, op zijn gewone jaarlijksche rondreis ten kasteele van dhr. Baron de Weichs de Wenne te Geysteren, die dhr. Bekkers wees op de groote be- teekenis van een in Denemarken ver bouwd gewas dat zich uitstekend leende voor verbouwing op gronden, zooals die in deze streken zijn en veel bij bracht voor het veevoeder in den winter tijd. Open oog hebbend voor den toestand bij den landbouw vestigde dhr. Bekkers zijn aandacht op het bedoelde gewas en pakte met al de hem eigen energie de teelt in deze streek aan. De nieuwig heid ondervond heel wat tegenkanting en betweterij bij de nu eenmaal con servatief aangelegde landbouwers, maar het taaie vasthouden van dhr. Bekkers die zich daardoor niet liet ontmoedigen, maar veeleer zich tot nog meerdere inspanning voelde aangetrokken, werd de oorzaak, dat allengskens met tast bare bewijzen kon worden aangetoond, dat het gewas een uitkomst was voor den landbouw, die nu in den winter tijd zich niet langer het hoofd behoef de te breken met de samenstelling van het rantsoen veevoeder. Als wij nu in den zomer door onze velden gaan en die honderdtallen hectaren zien, bebouwd met stekruben en daarbij de veredelde variëteit, be kend onder den naam »blauwkop" op merken, dan valt het ons niet moeilijk onzen oprechten dank te brengen aan dhr. Bekkers, die op zijn ouden dag met voldoening op zijn werk kan terug zien, dat menig jong landbouwer niet naar waarde vermag te beoordeelen, daar deze den tijd dat er geen siekruben geteeld werden, niet heeft meegemaakt. De weeldebelasting. De opbrengst op 25 millioen geraamd. Naar de Haagsche redacteur van de Msb. verneemt, is een wetsontwerp tot invoering van een weeldebelasting in vergevorderde^ staat van voorbereiding, zoodat de indiening ervan spoedig kan worden tegemoet gezien. De bedoeling van dit wetsontwerp is o.a. een belasting te heffen van de verteringen in café's restaurants enz. De opbrengst dezer belasting wordt op 25 millioen geraamd, welk bedrag de Minister van Financiën wenscht te benutten om de Verdedigingsbelasting II te halveeren en voorts de Rijks inkomstenbelasting voor wat betreft de gehuwden en groote gezinnen te ver lagen. De Minister hoopt deze belasting nog vóór den aanstaanden zomer ingevoerd te zien. Plotseling dood. Toen mej. J. R. uil Helmond leerares van het R.K. Lyceum te den Bosch Woensdagavond zich voor 'n onderzoek bij dr. Verkuilen, keelspecialiteit te Eindhoven bevondt, werd zij plotseling ongesteld. Eenige oogenblikken daarna was zij reeds overleden. Inbrekers In de Brabantsche Maasstreek heb' ben inbrekers weer hun slag geslagen- Te Wanroy werd bij de wed. v. G- f600 ontvreemd, te Oeffeit werden in brekers die de voordeur der woning van E reeds hadden geforceerd, bij hun bezigheid verrast Zij sloegen op de vlucht. Van de daders werd geen spoor ontdekt. Landbouwersrisico. De landbouwer D. op de Haart bij Aalten, die de vorige week door een stier van de Fokvereeniging deerlijk werd toegetakeld, is overleden. BertusBertus Zondagavond öm 7 uur sprong een dienstmeisje in het Villapark te Eind hoven te water in de gracht van den heer Weijers. Toen ze nattigheid voel de riep ze met hartverscheurende stem: Bertus, Bertus!" Of Bertus gekomen is weten wij niet, maar het gekke mirakel werd door voorbijgangers op het droge gebracht. Een aardig bedrag. Naar uit Heiloo wordt gemeld, ver kocht een bloembollenkweeker aldaar twee bed tulpen voor de som van vier en twintig duizend gulden. Een veel begeerde betrekking. Voor de betrekking van doodgraver te Appingedam zijn 123 sollicitanten Een lotery die spaak liep. Geen geld om de pry zen uitte betalen De Nationale Verzekering- en Her verzekering-Maatschappij, gevestigd te Den Haag, heeft de hoofdprijzen, die de vorige week in de Staatsloterij zijn uitgeloot, niet uitbetaald. De f 100.000 viel op 10 twintigjes, welke in het be zit waren van een clubje van 100 fabrieksarbeiders te Dordrecht De f 25.000 viel vier maal te Dordrecht en te Amsterdam, terwijl de f 15.000 in Amsterdam viel. De directie van het bijkantoor der maatschappij te Amster dam deelt aangaande de débacle het volgende mede Toen in October j.l. de Justitie obli gaties in beslag nam ten hoofdkantore in Den Haag en op het bijkantoor in de hoofdstad, is het publiek wantrou wend geworden. Het gevolg was, dat slechts 25 pet,, van het gewone aantal obligaties verkocht werd. De diiectie hoopte toen, dat de hoofdprijzen zouden vallen op de 75 pet. van de obligaties, die in portefeuille bleven. Deze specu latie viel echter verkeerd uit. De hoofd prijzen vielen namelijk alle op obligaties die uitgegeven waren, en er was niet genoeg geld in kas om die prijzen uit te betalen. Ook het reservefonds was niet toereikend, waar dit reeds flink was aangesproken omdat de maatschap pij meermalen obligaties op krediet verleende. Naar de direktie verder verklaarde, is het niet uitgesloten, dat de prijzpn alsnog uitbetaald zullen worden. Dit kan echter alleen geschieden als het tekort niet grooter wordt, doordat nog meerdere hoofdprijzen op uitgegeven obligaties vallen. Geschiedt dit niet,dan kunnen misschien pondspondsgewijze de uitgelote prijzen van kasgeld in reserve betaald worden. Omtrent de situatie der loterij-onder neming vernemen wij nog van andere zijde, dat het tekort tot op heden meer dan f 500.000 bedraagt. Als echter bij de trekkingen, welke nog 2i/s week plaats vinden, prijzen uitgeloot worden op de nummers der uitgegeven obliga ties, dan zal het tekort nog aanmerke lijk stijgen. Opkoopers van antiek. Het Betuwsche platteland wordt de laatste dagen weer onrustig gemaakt door z.g. opkoopers van antiek. Ze kochten oude kasten en ander meubilair, betaalden niet en verklaarden de voor werpen den anderen dag te komen halen; het z.g. kleine antiek namen zij echter maar vooraf mede. De boeren, jdie op een en ander ingingen, wachten de volgende dagen tevergeefs op de terugkomst van de opkoopers. Autobussen in België. Hardnekkige geruchten loopen reeds eenige dagen, waarbij de Belgische. Regeering zou besloten zijn om de autobusdiensten over het geheele land stop te zetten, daar de Staat daarvan te veel schade ondervindt. Een inter pellatie is over deze zaak aangevraagd door een Kamerlid. Hondenbelasting 1925. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van de houders van honden in deze gemeente, dat zij, ingevolgde de verordening op de hondenbelasting, verplicht zijn hunne honden uiterlijk vóór 21 Febr. a.s. aan te geven ten kantore van den gemeenteontvanger, en dat de verschul digde belasting voor het jaar 1925, tegelijk bij aangifte moet worden vol daan. Tegen de nalatigen zal proces ver baal worden opgemaakt. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat bij Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie is ingekomen een verzoek van Renier Lambert Dupont, koopman, wonende te Venray om vergunning voor den verkoop van sterken drank in hel klein, volgens art. 2, alinea 2 der Drankwet, namelijk lapverkoop aan logeergasten (z.g. Logemenlsvergunning) voor de linkerbenedenvoörkamer en de rechterbenedenvoorkamer (eetkamer) van het pand, Stationsweg 53. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren bij ons indienen. Venray 29 Januari 1925. Burgemeester en Wethouders v. Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeen* keDnis, dat bet TEN STRENGSTE VERBODEN IS op de schoulspe*) plaats der meuj-sschool te Leunen het voetbalspel uit te o*fen-n Uierop zal ten strengste worden gelet Venray 29 Januari 1925 De Burgemeester van /enray o. van de loo. 2330 Jan. GEBOREN Lodewijk G. Rongen, Beekweg Joaephus H. H Driessens, Heide Bernardus W J. van Meyel, Merselo Nelly H. L. Welting, Stationsweg Gerardus M. Pbilipsen. Kleia Oirlo Cornelia M. P. Jacobs, Groote Straat Franci8ca P M Spreeuwenberg, IJssolsteyn HUWELIJKEN A. G L. Steegh, 56 jaar, industrieel te Venlo en m. H. R. H. Esser, 40 jaar, zonder beroep te Venray. KERKELIJKE DIENSTEN' VENRAY. Parochiekerk Morgen Zondag geen coDgrogatie, 3 uur Lof waarna processie, 4 uur H. Familie. Maandag O L. Vr. Lichtmis, de diens'en als op Zondag, kwart voor 10 de wijding der kaarsen. Dinsdag feest van den H. Blasius, zal na iedere H. Mis den Blasiuszegen gegeven worden, half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. voor Johanna Roelof». Woensdag half 8 leesmi», 8 uur Jaarg. 2de klas voor Leonard Smulders. Donderdag 7 uur te Veltum H. Mis, half acht leesmis, 8 uur Jaarg. 2de klas voor Maria Smulders. Vrijdag 1ste der maand en vereeriog *an het H. Hart van Jezus, half 7 bestelde Hoogmis, half aebt gestichte leesmis, 8 uur Jaarg. voor Renier Poels en JohaDna Janssen Zaterdag komen de kinderen der 4de klas te biechten, kwart na 4 Lof. Paterskerk Morgen Zondag 5. 6 en 7 uur H. Mis met onderrichting, waaronder door den Rector van Kaalheide een collecte zal worden gehouden voor zijn nieuw te bouwen kerk Om 8 uur Hoogmis met preek, om 5 uur Lof en H. Kruisweg. Maandag leest van O. L Vr. Lichtmis, de H. Missen als op Zondag, om 8 uur de Hoogmis. Voor de Hoogmis wijding der kaarsen, om 5 uur Lol. Generale absolutie voor de Derde Orde. Dinsdag feest van den H. Blasius patroon tegen keelziekten, om half 8 Hoogmis ter eer* van den H Antoniut. om 6 uur Lol. WoeDsdag feest van den HJoseph Leoüissa volle all. o. g. v. Om 6 uur Lof Donderdag (rest van de H Petrus Baptista en gezellen Volle afl. o. g v. Om 6 uur Lol. Vrijdag om half 8 Hoogmis, om 6 uur Lof. St. Antonius-Patronaat. Denkt om de z-me-repetitie. Wegens omstan digheden moet de Congregatie een week worden uitgesteld Genade-kapel Oostrum. Maandag 2 Fehr fe-st van O. L. Vrouw Licht mis, de hoogmis tot int van den Boerenbont: afd Oostrum e o te half 10. waarna vereering Relikwie, het Marialot om half 4, waarna vertering H. Relikwie Worden gevraagd 1 meLjV 15—16 ja*r voor boerengezin 14 boerenknechten 2 mn'^jes voor burgergezin 14 jaar 6 boerendiensimeiden 2 melkknechten Mijnwerker# leef ijd 18—30 jaar 1 jongen voor boerenwerk 9 DU'gerdienstmeiden Bieden zich aan 2 boerenknechis 1 schaapsherder 2 werkmeisjes 1 dagmeisje 2 dag ooners 3 grondwerkers 1 sch'ienmnker'.knecht nam. van 2 tot 5 uur, zal onderge tekende ten huize van den Heer P. SCHOLS aan de Schoolstraat te VEN RAY Advoeaat en Procureur. VENLO, Heutzstraat 4 22 Aanst. ZONDAG 1 FEBR. voormid dags betaling der premies van veeverzekering, brand- assurantie en contributie Trouwe opkomst verzocht. 18 DE BESTUREN. om half 11 vm. bij H. VERHEIJEN Jaarverslag over 1924. Trouwe opkomst verzocht. 15 HET BESTUUR Dinsdag 3 Febr. nam. half 7 bij P. LITJENS, Heide wanrna Lezing door den Heer J. WIJNHOVEN over: Bemesting van Tuinbouwgewassen". Trouwe opkomst, ook van de oud leerlingen, wordt verwacht. 19 HET BESTUUR.

Peel en Maas | 1925 | | pagina 2