u zwaar diio nieuwe Sir^lex HOliU Als OHBES Bericht Gemengd Nieuws h circa 300 ge dunnsh T] gedro<e a]?Pe is. 't Moet in eep goed half uur opgaan. Bij de droogvoedermethode is dat niet noodig, dan eten ze toch veel langzamer. Het hardvoer krijgen ze tegen den avond, thans om 3 uur b.v. Overdag moeten ze maar zoeken. En dat zullen ze ook wel, als je ze maar niet.... ver went 1 Tweemaal voeren is in dezen tijd van korte dagen genoeg, 't Avond kwantum moet telkens zoo goed als op gaan. Probeer het eens op deze manier. En bij slecht weer binnen houden, in een goed geventileerd ruim hok met voldoende licht. Evenals andere jaren bestaat in het nummer van »Peel en Maas" dat a.s. DONDERDAG (Nieuwjaarsdag) ver schijnt, gelegenheid tot het plaatsen van Nieuwjaarswenschen 25 cent per advertentie. Opgaven hiervoor, alsmede-i edere advertentiën enz. voor dit nummer, moeten uiterlijk WOENSDAGMORGEN 10 uur in ons bezit zijn. VENRAY, 27 December 1924. Rijksbelastingen. Er wordt aan herinnerd, dat voor het einde van deze maand de Grond belasting en Personeele belasting gehéél moeten zijn afbetaald. Verder verdient het aanbeveling om ook nu reeds de helft van de Rijks-en Gemeen telijke Inkomstenbelasting bij den Rijksontvanger te brengen. Ge behoeft dan zeker niet bang te zijn voor uw aanmaning. De kosten ervan worden hooger en de invordering strenger. Ge wordt maar één keer meer gewaarschuwd, wat 25 ct. kost; en, betaalt ge dan nog niet, dan komt over 10 dagen de deurwaarder, en als die aan de deur komt zijn de kosten weer véél hooger. Men zij dus gewaarschuwd. R. K. Riesvereeniging. De R. K. Kiezersbondin onzen Stateri- kieskring, heeft de toezegging gekregen dat als spreker voor de op Zondag 4 Januari om 3 uur in het patronaats gebouw alhier te houden vergadering, de bekende boerenleider, het Kamerlid Dr. L. Deckers, uit Eindhoven zal optreden. Waar deze Noord-Brabantsehe afge vaardigde een buitengewone redenaar is, die vooral in landbouwerskringen gaarne gehoord wordt, mag wel ver wacht worden, dat hij door het Ven- rayseh publiek goed ontvangen wordt en dat hij voor een stampvolle zaal komt te staan'. Het onderwerp zijner rede »De a.s. verkiezingen" zal toch ook wel hierin Venray de noodige belangstelling wekken. V eertigj arig Pricstcr-j ubileum. De zeereerw. Pater H. Peeters, oud- Missionaris van de Phillipijnen en een der grondleggers van de Nederlandsche Provincie der Missionarissen van het H. Hart, wier oudste priester hij is, herdacht 21 dezer in het Missiehuis te Stein (L.) den dag, waarop hij voor veertig jaren de H. Priesterwijding ontving. Met het oog op den Advents tijd heeft de viering van dit jubileum op den Tweeden Kerstdag plaats gehad. GEVONDEN: en bij de Gemeente politie gedeponeerd een portemonnaie met geld. Zondagmorgen werd tegen ruim dertig personen van de Heide door de maréchaussees procesverbaal opge maakt wegens fietsen zonder licht. Adoro-Te-Film. Naar wij vernemen zal deze bios coop-film van het Eucharistisch Con gres te Amsterdam ook hier in Ven- i»y worden vertoond. En wel op 21, 22 en 23 Januari. Jammer, dat pogingen om geschikter dagen te krijgen, zijn mislukt. Het is evenwel te verwachten, dat van Venray en ömstreken groote scharen volks zullen komen om deze beroemde film te zien De voordeelen zijn voor arme kerken in Limburg, bijzonder in de Mijn streek. Het was Zaterdag feest in den Gouden Leeuw ter gelegenheid van den Iieer Hubert Janssen zijn 70sten ver jaardag. Uit alle kringen genoot hij sympathieke belangstelling, uit vele oorden des lands kwamen gelukwen- schen w. o. van verschillende hooge autoriteiten, een bijzondere Commissie der Provinciale Veeverbetering, waar van de Heer Janssen Voorzitter is, was uit het Zuiden van Limburg per auto overgekomen en werd hij bij monde van den Heer Timmermans Rijksvee- teeltconsulent hartelijk gefeliciteerd onder aanbieding van een cadeau. Des morgens kreeg de Wethohder een oproeping, om ter vergadering te verschijnen van B. en W. Ofschoon de Heer Janssen den Burgemeester nog had verzocht, dien dag niet te vergaderen, ging hij ook mopperend daarheen, doch het goede humeur keerde weldra weer, en werd hier de Heer Janssen door den Edelachtbare Heer van de Loo zeer hartelijk toege sproken. In den breede memoreerde de Burgemeester wat de Wethouder in het belang der Gemeente heeft gedaan ook wees zijn Edelachtbare er op wat hij heeft gedaan als weldoener der armen, dat zijn huis, de Gouden Leeuw, de oude traditie getrouw, nog steeds als het ware is, een toevluchtsoord voor arme en behoeftige zieken. De Burgemeester sprak den wensch uit dat de Heer Janssen nog jaren in menig belang werkzaam zal kunnen zijn. Zondag bracht Venraysch Fanfare corps den Jubilaris een serenade, prachtige muziekstukken werden uit gevoerd, vooral de nieuwe opwekkende marschen trokken zeer de aandacht, en werd de Heer Janssen, thans door de President den Heer Sala, met een gloedvolle rede gefeliciteerd. Zichtbaar aangedaan dankte de Heer Janssen voor de woorden tot hem gericht. Des avonds had ten huize van den Heer Janssen een feestmaaltijd plaats, waaraan door vele familieleden van den Jubilaris werd deel genomen. Lezing Priesterwijding. De Studentenclub St. Bernardus zal a.s. Dinsdagavond 30 Dec. 7 uur in het Patronaat gelegenheid geven lot het bijwonen van een interessante lezing met lichtbeelden over de H. Priesterwijding. De bekende Jesuit, Pater O. Huf, bekend om zijn lithur- gischen arbeid is zoo welwillend geweest op verzoek der Studentenclub ook eens naar Venray te komen. Een druk bezoek wordt verwacht. Hoevele huisgezinnen zijn er immers niet in Venray waaruit een of meer priesters voortkwamen Menig vader en moeder zal nog eens willen doorleven die zalige oogenblikken toen haar eigen zoon daar voor den Bisschop neder- knielde om gezalfd te worden tot pries ter des Heeren. En hoevele ouders zullen die roerende plechtigheden der H. Wijding niet een visioen voor den geest tooveren van ook hen wachtend geluk. Als de Studentenclub iets doet dan is het altijd voor een weldadig, schoon doel. We herinneren ons nog o.a. de lezing van Dr. Felix Rutten eenige jaren geleden voor de Ween- scha kinderen, en den grooten missie dag die ruim 2000 gulden opbracht. Ook nu is het doel waarvoor de op brengst dezer lezing zal worden besleed zeer mooi: n.l. Steun voor het Sl. Petrus-liefdewerk lot opleiding van inlandsche priesters in de Missielanden. Laat onze jonge studenten succes heb ben met hun heerlijk streven, de entrée-prijb 25 cent, is zeer laag, het doel zeer mooi. Belastingen. Voor het belastingjaar 1925 zullen door de navolgende gemeenten betref fende de provincie Limburg op de hoofdsom der Personeele en Grondbe lasting de volgende opcenten worden geheven. Gemeente Pers.Bel. Grondbelasting Geb. Ongeb. Venray 50 80 20 Wanssum 50 80 20 Meerlo 50—60 89 20 Bergen 50 60 20 O tiers um 50 40 10 Gennep 50 80 20 Mook 40 80 20 Vorige week had te Merselo ter plaatse »Roozendaal" een boompjes- plantdag plaats. In tegenwoordigheid van den Heer Inspecteur van het Staalsboschbeheer, de heer N. Min, ambtenaar bij het Staalsboschbeheer, Weth. Janssen, het hoofd ^an de O. L. School met de kinderen der hoog ste klassen, werden verschillende boompjes geplant. Bij deze gelegenheid werd door bo venstaande personen o.m. het nut van en de belangstelling voor deze cultuur bij de kinderen opgewekt. Na afloop werden de kinderen op chocolade en broodjes onthaald. OVERLQON. J. W. uit Afferden had dezer dagen, werkzaam zijnde in de bosschen alhier, 't ongeluk van zijn mede-arbeider, een slag met een bijl op zijn hand te krijgen. Wegens zwaar bloedverlies was hij genoodzaakt direct geneeskundige hulp in te roepen. Dok ter R. uit Vierlingsbeek verleende de eerste hulp. VENLO. We vernemen, dat binnen kort in een vergadering der R. K- Kiesvereeniging te Venlo de heer Henri Hermans, lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal, een rede zal komen houden. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 300000 eieren. Hoogste prijs f 12,80. Laagste prijs f9. WEERT. De verkoopvereeniging St. Anthonius telt reeds bij de 1000 leden. Vanaf 1 October werden reeds ongeveer 2800 stuks levend vee naar verschillende markten gezonden en verkocht. Er zit dus groei in de ver- eeniging. Yalsehlieid in geschrifte. Dinsdag deed de Maaslrichtsche Rechlbank uitspraak in de zaak tegen den 22-jarigen J. P. (thans gedetineerd) voorheen ambtenaar ter gemeente secretarie te Heer, tegen wien het O.M. wegens valschheid in geschrift op authentieke akten (het maken en uit reiken van vervalschte paspoorten) één jaar gevangenisstraf had geëischt. Hij werd veroordeeld tot veertig dagen gevangenisstraf met. aftrek van het voorarrest, zoodat beklaagde thans onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Slaapziekte. Te Brunssum is een geval van slaap ziekte geconstateerd bij zekeren W. Een tweede geval van slaapziekte heeft zich voorgedaan te Ophoven (Sittard). Doodelyk ongeluk. Dinsdagmiddag omstreeks drie uur had op de Staatsmijn »Maurits" te Lutterade weer een ongeval plaats, dat een slachtoffer heeft geëischt. Dhr. J. Lemmens, werkzaam aan het ran geerterrein werd getroffen door een zwaren balk met het gevolg dat hij spoedig daarna overleed. L. was gehuwd en vader van drie kinderen. De verhooging van den tabaksaccijns. Men seint uit Den Haag aan de Gld. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat thans definitief vaststaat, dat de wet betreffende de verhooging van tabaksaccijns 1 Januari in werking treedt. Mond- en klauwzeer. Men schrijft uit Overloon De gevreesde ziekte onder het vee, het mond- en klauwzeer, breidt zich hier na een kleine rust, schrikbarend uit. In de meeste stallen heerscht hier momenteel deze ziekte die den land bouwers een niet geringe schade in de melkerij bezorgt. Het mond- en klauwzeer breidt zich ook in de gemeente Sambeek schrik barend uit. In den loop dei laatste dagen werden enorm veel aangiften van deze veeziekte gedaan. Herhaal delijk worden daarbij aangiften van noodslachtingen van runderen gedaan en dikwijls voor de consumptie afge keurd. Varkensfokkory In de te St. Anlhonis gehouden ver gadering van het Bestuur van den fokdag voor varkens, werd in verband met den goedgeslaagden fokdag van dezen zomer besloten, in 1925 wederom een nieuwe fokdag te organiseeren. Stichting boerderijen. De raad der gemeente St. Anthonis heeft thans definitief besloten, tot ver koop van een complex woeste grond, genaamd de Joodsche Peel, parochie de Rips. Hierop zullen een 12-tal model boerderijen van gemeentewege gesticht worden, die den jongen landbouwers in staat stellen, zich als zelfstandig landbouwer te gaan vestigen. Maaskanalisatie. Naar wordt medegedeeld, was bij de op 17 Dec. j.l. gehouden publieke aan besteding van het eerste gedeelte der Maaskanalisatiewerken onder de ge meente Sambeek, een Nijmeegsche fir ma de laagste inschrijfster en wel voor de som van ongeveer 402.000 gulden. Pluimveetentoonstelling te Boxmeer. De toebereidselen der op 28 Decem ber e.k. te houden Nationale Pluim veetentoonstelling, vanwege onze Postduivenvereniging »De Zwaluw," naderen een spoedig einde. Een inderdaad onverwacht aan lal inschrijvingen zijn voor deze tentoon stelling ingekomen. In de afdeeüng duiven zullen niet minder dan 270 van :e djeren tentoon worden gesteld. In de afdeeling kippen zijn een twintigtal verschillende soorten te bezichtigen. De Tentoonstelling wordt gehouden in de ruime gymnastiekzaal dezer, gemeente. Ten bewijze van sympathie voor deze e.k. Pluimvee-expositie, diene ver meld, dat hiervoor door enkele vereer ders prachtige medailles enz. geschon ken zijn, terwijl bovendien een drietal eere-bekers hieraan zijn toegekend. Doodelyk ongeluk. Zondagavond geraakte zekere Fran kefort, ongehuwd wonende te Helmond onder de tram die c a. 7 uur van uit Erp naar Gemert komt Het ongeluk had plaats bij den draai nabij den weg naar Boerdonk. Een been werd totaal afgereden terwijl het andere ook zoo goed als af was. De ongelukkige was na eenige oogenblikken een lijk. Een in den tram aanwezigen pater verleen de nog den laasten geestelijken bijstand. Zelfs naar Griekenland. Men schrijft uit Uden Werden in de eerste weken der maand October hier karrevrachten aardappelen vervoerd, ook door omlig gende plaatsen, thans ziet men even eens weer dagelijks tientallen karren naar het station naar Uden rijden. De voiige week werden er ruim 25 wagons ingeladen, waarvan er zelfs drie be stemd waren voor Griekenland. Ze worden geleverd tegen den prijs van f 4.20 per 100 Kilo De handel in andere producten is echter onbeduidend. St. Michael te Eindhoven. Maandag is te Eindhoven eene af deeling opgericht van het ver&ond »St. Michael". Ruim 300 leden personen zijn als lid toegetreden. De Zuiderzeewerken. Het Fransche blad de »Matin" maakt met lof melding van de werken tot drooglegging van de Zuiderzee; aan het slot vau zijn beschouwing schrijft het blad: Nederland verovert, zonder oorlog of inval, doch door zijn werk- loozen te laten arbeiden, een nieuwe provincie. Twaalfde eeuwfeest van St. Oda. Bij gelegenheid van het 12e eeuw feest van St. Oda te St. Oedenrode zal onder leiding van Willem Smulders Pr het St. Odaspel worden opgevoerd en een groote optocht worden geor ganiseerd. Overreden. Dinsdagmiddag is het 11-jarig doch tertje v. O. te 's Hertogenbosch op het Hinthamereide door een hondenkar overreden. Kapelaan Beijnen diende hel kind, welks borstkas was ingedrukt, het H. Oliesel toe, waarna het naar het Groot Ziekengasthuis werd vervoerd. Te Niftrik onder Wychen is een zoontje van Van Luijk door een groen- tenkar overreden. Het kind kreeg daarbij een slag van het paard en is aan de bekomen verwondingen over leden. Aanryding. Te Alphen a.d. Rijn werd een auto, beladen met melkbussen en bestuurd door zekeren H., uit Aarlanderveen door een luxe auto aangeraden, waar door eerstgenoemd voertuig in een sloot kantelde. De bestüurder geraakte bekneld lusschen den wal en de auto waardoor hij zoodanige inwendige kneuzingen bekwam, dat voor zijn leven wordt gevreesd. H. is naar het Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Ernstige val. In het Diaconessenhuis te Arnhem is overleden de bakkersknecht v. R. uit Lunteren, die bij. het oefenen aan een rekstok zoodanig kwam te vallen, dat hij in het ziekenhnis moest worden opgenomen. Het familiedrama te Groningen. Vaz Dias seint uit Groningen De zoons resp. 26 en 29 jaar hebben bekend. Bij een ruzie tusschen hun vader V en zijn oudsten zoon, heeft dezen zijn vader gewurgd. De jongste zoon heeft zijn vader, die gerucht maakte, een zakdoek voor den mond gehouden. De oudste heeft vervolgens zijn vader een handdoek om den hals gebonden, om den schijn van zelfmoord te wekken. Tijdens den moord bevond zich de echtgénoole van V. in de keuken. De oudste zoon is schipper, de jongste is als schippersgezel bij hem in dienst. Do zuigelingensterfte in ons land. De Nederlandsche Bond tot Bescher ming van Zuigelingen heeft de cijfers der zuigelingensterfte in ons land over het vijfjarig tijvak van 1919 1923 gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat deze sterftecijfers dalende zijn, of schoon ze nog niet volkomen bevre digend zijn te noemen. Niettemin neemt ons land in dit opzicht een gunstige plaats in tusschen de andere landen. Van onze provinciën neemt Friesland nog steeds de eere- plaats in, terwijl Noord-Brabant, dat vele jaren de laatste plaats innam, in 1923 Limburg heeft weten te ver dringen. De gemiddelde sterftecijfers bedroe gen voor geheel Nederland in 1919 8.41, in 1920 7.28, in 1921 7.62, in 1922 6.73, in 1923 5.69. In dit laatste jaar bedroeg het cijfer voor de provincie Friesland 3.68 en voor Limburg 9.09. Droogleggen De Tweede Kamer heeft zooals bekendeen wetsvoorstel Rutgers tot invoering van plaatselijke keuze aan genomen. Deze wet houdt in, dat per gemeente de verkoop van sterken drank kan verboden worden. Maar de wet 'is er nog niet. De Eerste Kamer moet er nog over beslissen. Maar we gelooven niet, dat dit col lege andermaal de wet zal verwerpen. Zoodat we dus wellicht spoedig zul len leven onder de zegeningen van deze wet. Mogelijk is, dat hierdoor de volks gezondheid zal verbeteren. Mogelijk is, dat het ellendige drank misbruik zal gaan afnemen. Maar Zeker is, dat de eerbied voor 's lands wetten weer een gevoeliger, knauw krijgt, want de Nederlander is sterk in 't negeeren van wetten, die hem niet aanstaan. Zeker is, dat de wet allesbehalve paedagisch zal werken, daar de echte drankliefhebber en die moet toch juist getroffen worden zijn »hart- versterker" wel zal gaan halen in een naburige gemeente waar de tap niet is stopgezet. Zeker is ook, dat het Nederlandsche volk weer een rijken smokkeltijd tege moet gaat. Dat leert ons Amerika met zijn drankverbod. Zoodat deze wet rijke perspectieven opent voor de smokkelaars: En niemand zal ontkennen, dat we in die branche hier goed geoefende krachten hebben De mobilisatie-jaren zijn daar om dit te bewijzen. Zoo zal er een nieuw tijdperk aan breken, waarin Nederland andermaal zijn reputatie kan vestigen als smok keinatieN.L. BtfiHSEHtrjijjj GEBrtREN1Sc' Herlnan L. J es nlP. A. vv' j Anna\C. Af. V WilheYm.y ,<-■{, ,r Johanna M. Kil OVERLEDEN; Theodor Pubb(i„( Jenmskens, 74 ii?, Johanna C. It W. Spreeuwonbe jai 1 patiënt Sl. tfe, KIBsEm fe De WraitanUn terdagtaiddag vertrek^ de Morgen om UUIï Cc herhahngscatecbismui na» 8 leesmia voor Ve der Congtegalie. 8 Tryaes. h»If 9 lijkdi60, kwart ra Lou Dinsdag half 8 leea, uui Ida .an Vili,u WoeDsdt, hili 8 Ie, 8 1 voor de m q. Donder.it> im demijie de dienatettis tp Zon, V'ijdag fate der 0, er H. Hart j.,,,. ,7 half 8 gestktekesmitDor Camps en JPeir^nelei. plechtig Lof. Zaterdag komen |e- biechten, kwart na i rb Morgen om 5, 6 r richting, 8 uur Hoo,t Vergadering 3eOrd< nen, 2 uur voor deer overledenen van dil Dinsdag om 7 en de diensten voor Thetp,. Aartsbroederschap, (r 1 Donderdag feest vjt si de H. Missen als opj 8 uur Lof. Generale i. v 3e Orde. Vrijdag le der m^gav Hart van Jezus, habogn hot H. Hart, 6 uur I rer St. AntoPaii Laatste Zonder spaarbankboekjeibi'' Aan alle Getenr lukzalig Nieuwji O. (VA lirg' Staatsboschbedry f Volgens de memorie van antwoord op het voorl. verslag aangaande het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsboschbedrijf voor 1925 ligt het in het voornemen van den minister om de intrekking der aanwij zing als Staatsbedrijf eerst te doen ingaan met het dienstjaar 1926. De minister kan niet toegeven, dat de loonen, uitbetaald aan de arbeiders van het Staatsboschbedrijf, te laag zijn. Het loon van een voerman in de hout vesterij Assen bedraagt thans bij aan stelling f 20 per week en na 3- en 6-jarigen dienst als zoodanig respect, f 21 en f 22 waarop de bijdrage voor pensioen wordt ingehouden. De loonen bij het Staatsboschbedrijf worden ge regeld naar den plaatselijken standaard "oor soortgelijk werk (landarbeid) wegens het nauw verband, dat tusschen den arbeid in den boschbouw en den landbouw bestaat. Onverantwoordelijk. De machinist van den trein uil Ter- borg kwain dezer dagen des avonds den siationsdienst te Doetinchem waar schuwen, dat het met de seinlichten op de lijn DoetinchemRuurlo niet in orde was en deze abusievelijk op »veilig" stonden. Bij onderzoek bleek, dat uit beide seinlichten ue petroleum, samen nog geen liter, was gestolen. (Hbld.) Yalsche guldens. Dagelijks wordt te Utrecht ten politie- bureele aangifte gedaan van het ont vangen van valsche guldens. Woensdag waren er niet minder dan vier personen die zulk een ondeugdelijk "geldstuk kwamen deponeeren. Een gevaarlijk reisje. Een jongmensch uit Hilversum heeft, staande op de buffers van een der wagens van trein no. 1833, een reisje naar Baarn gemaakt. Door hetperso neel gesignaleerd, viel hij te Baarn bij aankomst van den trein den stations chef onmiddelljik in handen. Herhalingsoefeningen. Voor herhalingsoefeningen in 1925 zullen onder de wapenen worden ge roepen de dienstplHitingen van de lichting 1919 en 1921, behoorende tot de regimen ten infanterie; de dienstplichtigen van de lichting 1919 en 1922 van het regiment Genie. de dienstplichtigen van de lichting 1922 voor het regiment huzaren. Het vliegongeluk by Croydon. Het aantal passagiers, dat bij hel vliegongeluk op de lijn Londen-Parijs is omgekomen, bedraagt volgens de laatste berichten 7, 4 mannen en 3 vrouwen. Slechts een van hen had een^ niet-Engelschen naam, nl. Lima. Kort na het vertrek van het vlieg terrein te Croydon zag men 'n zwarten rook uit het toestel komen. Ongeveer 2 minuten daarna stortte de machine met den kop op den grond. De benzine tank scheurde, de benzine vatte vlam het toestel ging in vlammen op. Op dat moment waren de bèstuurders en de passagiers waarschijnlijk reeds dood of althans bewusteloos. Tot dusver heeft men nog geen ver klaring gevonden voor de ramp. Het toestel was de D H 34, die reeds ge durende twee jaar regelmatig over het Kanaal vloog. De bestuurder Stewart was een zeer ervaren man. Dit is de ernstigste ramp in de ge schiedenis van de georganiseerde burgerlijke luchtvaart. Sinds 1919 zijn er in Britsche vliegmachines op geor ganiseerde handels-luchtlijnen slechts 6 passagiers en 8 leden van de be manningen omgekomen. De arbeidsduur in Duitschlaml. Het Algemeen Duitsch Vakverbond heeft, evenals in Mei van dit jaar, ook in November een onderzoek inge steld naar den werkelijken arbeidstijd. Hierbij is gebleken, dat voor bijna de helft der werknemers de achturendag bestaat. Volgens de laatste enquêtes is het percentage van hen, die langer dan 48 uren per week werken, tot 45.3 gedaald. De Paus ongesteld. Men seint uit Rome aan de Msb. Z. H. de Paus is lijdende aan influ enza en heeft op rand van Zijn lijfarts alle audiënties moeten laten afzeggen. Z. H. moet het bed houden. Een moeilijke Missie. Men schrijft: Tot de moeilijkste van alle Missies behoort zeker die onder de voort durend in hun onmetelijke oerwouden rondtrekkende Indianen van Para guay (Zuid-Am erika), eertijds het arbeidsveld der Paters Jezuieten. De tegenwoordige missie werd door de Paters van Steijl (Uden) begonnen in 1900, met een statie onder de Quarani- Indianen bij de rivier Monday. Het geheele missiegebied is zoowat 180.000 vierk. K.M. groot en telt nog maar een kleine 20.000 Indianen Daar het den missionarissen onmogelijk is, deze wilden op hun aanhoudende zwerf- en verhuistochten te volgen, dienen zij hen eerst aan vaste woonplaatsen te gewennen. Meer dan eens gebeurde het reeds, dat een geheel »dorp" na maanden van werk en moeite door de missionarissen aan hen besteedi 's morgens vroeg spoorloos was ver Ulin-iOp dwenen Alles bijeengenomen, is hel succes hier nog uiterst gering,... d twaalf missionarissen en zes Zuster 1 "1 «1 Piw BAkbilLi' bereikten tot heden het getal van 1& 1 katholieken. Aan alle Paraen een Zalig Nieu* ei zegen. V. SCHOCJES' J DINCKKi M. STRIJ3, J vW v De Gemeente [RA bij opbod ondeigew voorwaarden versn op Donderdagjan namiddags IIALVEI als opleggers. Is, boonstaken en dhc meentebosschen sen Er wordt preom gonnen. Burgemeester en Y>u ON y-WSei Tl bij A. VOESj gedrole fier' tnen 1 bij W. EL'V 1 Koopt gee meer* D© 1 g(,dbeschtrn? Igipen vanf i Neemt pne) part emaiher Wij reu

Peel en Maas | 1924 | | pagina 2