S-KsJ' Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. a Aanvragen Bouwvergunningen. De balans van een bezuinigingsjaar. De Kippenhouderij op het platteland Zaterdag 27tDeeeember 1924 48e Jaargang No 82 PEEL EN MAAS kwakt AAL: IM ■■■MH W w prijs der ADVERTENTIEN Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY - Telefoon 81. Dit nummer bestaat uit twee bladen De Burgemeester van Venrax, ves tigt er met nadruk de aandacht van besteders en aannemers van bouw werken op, dat het niet geoorloofd is met den bouw te beginnen, alvorens de plannen door Burgemeester en Wethouders zijn goedgekeurd en de rooilijn aangewezen is. Het gebeurt herhaaldelijk, dat men begint, indien de plannen zijn inge zonden, dit is dus niet geoorloofd, en kan dit indien niet overeenkomstig de verordening is gebouwd, of de rooilijn niet in acht is genomen, zeer groote finantieele schade veroorzaken. Het is dus zaak, dat de aannemers zorgen, dat de plannen en bestekken t\jdig, d.w.z. minstens vier weken vóór dat men wenscht te beginnen aan het kantoor van Gemeentewerken zijn in gezonden. Verder wordt de aandacht van be langhebbenden er op gevestigd, dat ook voor verbouwingen aan woningen, schuren en stallen, voor het maken van varkenskooien, kippenkooien en dergelijke vergunning noodig is. Men zij gewaarschuwd, dat de politie opdracht is verstrekt, bij geconstateer de overtredingen procesverbaal op te maken. Venray, 22 December 1924. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 14 2e lid jo. artikel 12 der Drankwet ter openbare kennis, dat op heden is ingekomen eene verklaring van Hubertus Hen- drikus Janssen, dat hij, nu eene ver gunning beschikbaar is geworden, vol hardt bij zijn op 30 September 1918 ingediend verzoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer van het huis plaatselijk gemerkt Lang straat 13, op welk verzoek toen echter afwijzend werd beschikt uilsluitend op gre >d, dat het wettelijk maximum aantal vergunningen voor Venray was bereikt. Binnen twee weken na dagleekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen der vergunning schrif telijke bezwaren indienen. Venray 22 December 1924 Burgemeester en Wethouders voornmd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Kantoor gesloten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis dat op Maandag 29 December a.s. het Kantoor van den Gemeente-Ontvanger dengeheelen' dag is gesloten. Burgemeester en Wethouders voornd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Kerkelijk Leven. 28 December. Zondag. Feest der H.H. Onnoozele Kinderen. ROOD. Tweede gebed van de Octaaf van Kerstmis. Gloria. Credo. Prefatie van Kerstmis. De geschiedenis der H.H. Onnoozele Kinderen is genoegzaam bekend uit het Evangelie. De H. Kerk rekent hen onder hare leerlingen, gerechtvaardigd als ze zijn door het doopsel des Bloeds wier bloed, zooals de H. Augustinus zegt, niet alleen ter wille, maar even zeer in de plaats van dat van het goddelijk Kind vergoten werd. 29 December, Maandag. H. Tho mas. Bisschop en Martelaar. ROOD. Tweede gebed van de Octaaf van Kerstmis. De H. Thomas is gestorven als mar telaar voor de vrijheid der Kerk, te Kantelberg in Engeland, in 1171. Als Bisschop van Kantelberg verzette hij zich met apostolische vrijmoedigheid en kracht legen Hendrik II, Koning van Engeland, die wetten maakte tegen de vrijheden der Kerk. Na op ver schillende wijze door den Koning ver volgd te zijn, werd hij eindelijk, in zijne Kerk biddend, om het leven ge bracht. 30 December. Dinsdag. H. Mis yan den Zondag onder het Octaaf van Kerstmis. WIT. De liturgie van deze H. Mis herinnert ons nogmaals aan de blijde gebeurtenis van Kerstmis en maakt reeds melding van eenige voor vallen uit de eerste levensdagen van Christus. (Voorspelling van den grijzen Simeon, dat Jezus voor velen is gesteld tot val of opstanding, naar gelang dat zij een goed of. slecht gebruik van de genade zullen maken, naar gelang zij voor of tegen Hem zullen zijn. Ook voorspelt Simeon aan Maria, dat ook hare ziel door een zwaard van droef heid en smart zal doorboord worden). Het epistel leert ons, dat Christus een menschenkind is geworden om ons kinderen van God te maken (door de mededeeling der heiligmakende genade het bovennatuurlijke leven der ziel). 31 December. Woensdag. H. Sil vester. Paus. WIT. Tweede gebed van de Octaaf van Kerstmis. Gloria Credo Prefatie van Kerstmis. De H. Silvester volgde Paus Mel- chiades op als hoofd der H. Kerk, onder de regeering van Keizer Constanlinus. Hij had het geluk, na de bloedige eeuwen der vervolging, een tijd van voorspoed voor de H. Kerk te zien aan breken. In sommige gebeden dezer H. Mis wordt gesproken van Koning Daviddeze werd door den profeet Samuel gezalfd tot regeerder van het uitverkoren volk van God (gelijk de Joden tot aan de komst van Christus) hetgeen een voorafbeelding is van onze bisschoppen, die eveneens in de bis schopswijding worden gezalfd tot be stuurders der H. Kerk. 1 Januari. Donderdag. Besnijdenis des Heeren cn Octaafdag van Kerstmis. WIT. GloriaCredoPrefatie van Kerstmis. Op dezen dag werden vroeger twee H. Missen opgedragen, om de verschil lende geheimen, welke heden worden herdacht, te vieren. Zoo zijn sommige gebeden ontleend aan Kerstmis, waar van we heden de achtste Octaaf) dag vieren; het Evangelie handelt over de besnijdenisen eveneens wordt gesproken van Maria, die als moeder onafscheidbaar vereenigd is met de geheimen van haar goddelijken Zoon. Men kan meer lezen over dit feest der Besnijdenis achteraan. 2 Januari. Vrijdag. Octaafdag van den H. Stcfanus. ROOD. (H. Mis als op den feestdag). Tweede gebed van de H. Maagd Derde gebed voorden Paus. GloriaGeen CredoPrefatie van Kerstmis. Laat ons bidden Almachtige, eeuwige God, die de eerstellingen der martelaren door het bloed van den heiligen Leviet Slephanus geheiligd hebtverleen, smeeken wij U, dat hij voor ons als voorspreker optrede, die ook voor zijne vervolgers heeft gebeden tot onzen Heer Jezus Christus, uwen Zoon, die met U leeft en heerscht in de eenheid van den H. Geest, God, door alle eeuwen der eeuwen. Amen. 3 Januari. Zaterdag. Octaafdag yan den H. Joannes. (H. Mis als op den feesdag). WIT. Tweede gebed van de H. Maagd; Derde gebed voor deu Paus. Gloria. Geen Credo. Prefatie van de apostelen. Laat ons bidden Wil Uwe Kerk, zoo smeeken we, Heer, genadig ver lichten opdat zij door de leer van den H. Joannes, Uw apostel en Evangelist, bestraald, tot de eeuwige belooning gerake. Door onzen Heer Jezus Christus die met U leeft en heerscht in de eenheid van den H. Geest, God, door alle eeuwen der eeuwen. Amen. Feest van 's Heeren Besnijdenis. 1 Januari. Zooals we reeds vroeger opmerkten, is de Nieuwjaarsdag van het Kerkelijke Jaar de eerste Zondag van den Advent. Met het burgelijk jaar, dat op 1 Jan. begint, heeft de Kerk niets te maken in hare offlcieele feestvieringreden waarom deze gebeurtenis niet in haren Kalender wordt vermeld. Op 1 Januari viert de H. Kerk het feest van 's Heeren Besnijdenis. Hoe ontstond dit feest? Nieuwjaarsdag was bij de heidenen een dag van allerhande misbruiken, nog meer aangewakkerd door de ver kleeding, welke men ook toen reeds kende. Deze verkleeding gebeurde vooral in dierenkleeding, waardoor, zooals de H. Augustinus er van zeide, »zij toonen dat zij niet zoo zeer een dierlijk uit wendig, als wel een verdierlijkt inwen dig hebben.". Tegen die onzedelijke en allerhande bijgeloovige gebruiken ver zette zich de H. Kerk ten strengste, en zij stelde daar tegenover een Kerkelijke viering, welke vooral een boete-karak ter had, Gode ter verzoening aangebo den en tot eerherstel. Van een feestdag op 1 Januari was in de eerste eeuwen der Kerk dus nog geen sprake. Maar naarmate nu die buiten sporigheden langzamerhand verminder den en ontdaan werden van hun heidensche en onzedelijke gebruiken, kwam ook 1 Januari als een boetedag meer en meer te vervallen en kwam de H. Kerk er toe meer aandacht te schenken aan den Octaafdag van Kerstmis (1 Jan. is de achtste dag na Kerstmis). Deze Octaafdag was ook een bijzonder Maria-feestKerstmis-viering en Maria-viering zijn van het begin afaan altijd onafscheidbaar verbonden geweest. Hoe zou immers de H. Kerk Maria kunnen vergeten, als van haar goddelijken zoon gesproken wordt. Is Jezus immers de zon, Maria is de hemeldeur (»Deur des hemels," bid voor ons) waarlangs Gods blijde zon nelicht over ons en de wereld kwam afgestraaldfelix porta, ex qua mundo lnx est orta. Zoo werd ook op 1 Jan. het ongerepte moederschap van Maria herdacht. En ten derde de vermelding der H. Schriftuur dat Jezus den achtsten dag na zijne geboorte besneden werd, was de heel voor de hand liggende aanlei ding, om deze besnijdenis als een apart feest te gaan vieren. We vinden dus deze drie dingen op 1 Januari 1). Octaafdag van Kerstmis 2). herdenking van Maria's Moeder schap, 3). Besnijdenis des Heeren. II. Wat beteekent dit laatsteBe snijdenis des Heeren Ieder Kind van het mannelijk ge slacht bij de Joden moest 8 dagen na zijn geboorte besneden worden (dit gebeurde ergens op de voorhuid) ten teeken van het verbond, dat God met zijn uitverkoren volk, het Joodsche volk, gesloten had. Bij die gelegenheid werd dan het Kind een naam gegeven. Er. zoo ontving het Goddelijk Kind den naam Jezus, Verlosser) zooals door den engel aan Maria was gezegd. (Daarvoor bestaat het feest van den Zoeten Naam, waarover later). Deze besnijdenis was tevens een voorafbeel ding van het doopsel en door God ingesteld als het middel ter vergiffenis van de erfzonde. (Door het doopsel wordt de erfzonde vergeven bij het doopsel wordt het Kind een naam ge geven door het doopsel wordt men lid van de Katholieke Kerk, welke nu hel uitverkoren volk van God moet genoemd worden plebs Lu a sancla uw heilig volk, gelijk in de II. Mis te lezen staat). Moest Christus ook besneden worden Hij behoefde dat zeker niet; maar Hij wilde in alles, behalve in de zonde, mensch zijn en met de mensehen mee aan doen. En daarom onderwierp Hij zich aan de wet der besnijdenis en begon Hij nu reeds voor de menschen de eerste druppelen van Zijn kostbaar bloed te vergieten. Hij wilde het ken- teeken dragen der zondaars en uitwen dig gelijk gesteld worden met hen, voor wie Hij alles op zich genomen had, tot de algeheele verlossing toe op het einde Zijns Levens, wanneer Hij al Zijn Bloed voor ons zal hebben gestort. III. Hoe vieren wij dit feest in ons? Christus feesten zijn ook onze feesten want Hij heeft ook daardoor voor ons genaden verdiendHij heeft ook daar door voor ons een voorbeeld willen zijn Hij wil dus ook, dat wij nu dat feest vieren, alsof het nu pas voor den eersten keer geschiede. Wij moeten dus in zekeren zin met Christus be sneden worden. Hoe In het afleggen en uitsnijden van alle geestelijke onreinheid; in het beteugelen van alle kwade driften in het zooveel mogelijk onderdrukken van een der ergste ge volgen der erfzonde de neiging om het kwaad te doen. Hetgeen vooral gebeurt door de H. Communie, want »de H. Communie verzwakt in ons de booze neigingen en geeft ons lust en kracht tot het goede." Want door de H. Communie vereenigen wij ons ge heel en al met Jezus. Ziedaar, hoe het medeleven met het Kerkelijk Jaar een zeer voornaam onderdeel der H. Liturgie of eere-dienst der Katholieke Kerk ook genade uitwerkt. Niet veel verdiend 11 De heer W. A. O. Koster, die onge veer een jaar geleden in de artikelen reeks »Eindelooze stijging" in het •Tijdschrift der Ned. Maatsch. voor Nijv. en Handel" een vergelijking maakte tusschen de overeenstemmende posten der Staatsbegrootingen voor 1919 en volgende jaren met die der begrooting voor 1924, ten einde aan te toonen hoe noodzakelijk krachtig moest worden ingegrepen ter bezuiniging, heeft nu een beschouwing geleverd over het resultaat der bezuinigings pogingen in 1924. Daarin wordt o.m. becijferd De raming 1925 is vergeleken bij die voor het jaar 1924 verlaagd door Salarisverlagingen 21.360.375. Ver minderde werken en verlaagde fonds- stortingen enz. 5.118:527. Bezuinigingen en versobering van den dienst 871.930. In totaal is dus een verlaging bereikt van 27.350.832. Vanzelfsprekend zijn deze becijferin gen globaal en het is onvermijdelijk, dat fouten zijn ingeslopen. Verschillen de begrotingshoofdstukken verstrekken zoo onvolledige en dikwijls zelfs onjuiste gegevens, dat een geheel nauwkeurige opstelling niet was te maken. In het algemeen zal het resultaat der salariskorting echter niet lager, doch wel hooger zijn dan het hier becijferde bedrag. Op tal van plaatsen in de begrooting toch wordt de salaris- korting eenvoudig niet in aanmerking genomen, bijv. op de posten voor tijdelijk en los personeelpersoneele hulptoezicht (Waterstaat enz. Vaak is dus als bezuiniging door reorganisatie en versobering aangeno men wat in werkelijkheid neerkomt op niet-genoemde salaris-verlaging. Doch ook wanneer de verlaging door bezuiniging en versobering bereikt zoo gunstig mogelijk word berekend, is het totaal-bedrag hiervan, nog geen millioen gulden, verrassend laag. In zijn rede in de Tweede Kamer, gehouden op 21 Nov., gaf minister Colijn het volgende overzicht der feiten en maatregelen, die de begrooting sluitend makenSalarisverlaging 23 millioen; verlaagd bedrijfstekorten 20 millioen; nieuwe belastingen 34mil lioen hoogere ramingmiddelen 19 mil lioen stopzetten storting Inv. Fonds I81/2 millioen. Totaal 114i/t milloen. Uitgaande van een tekort op 133 mil lioen, concludeert de minister dan tot een effectieve bezuiniging van I81/1 millioen. In de Kamer vond deze becijfering reeds bestrijding van mr. Marchant, doch hij bestreed haar niet aan de hand der begrootingscijfers. Geen „echte" bezuiniging. Schr. constateert nu, dat deze bezui niging slechts op papier beslaat, fictief is. De werkelijkheid is, dat de sluitende begiooling verkregen werd door: Hoo gere belastingen (oude en nieuwe), salarisverlaging en uitstel van werken. Door de bezuinigingen in den wer- kelijken zin van het woord is rond één millioen bereikt boven de stijging der uitgaven, die inderdaad in 1922 en 1923 sterk dreigde. Dit bezuinigings resultaat staat wel in zeer scherpe tegenstelling met de ramingen van tien lallen millioenen, die minister Colijn deed hooren toen hij als bezui nigingsminister optrad, in nog scherper tegenstelling tot wat de werkelijkheid eischt. Moge de Volksvertegenwoordiging voor een deel nog bij deze begrooting, maar ook daarna onvermoeid arbeiden, in tegenstelling met wat zij tot heden deed, om te komen tot werkelijke be zuinigingen, inperking en versobering, opdat het mogelijk wordt te verkrijgen een sluitende begrooting op lager niveau en dus met belangrijk lagere belastingen. door JOS. BOSHOUWERS tc LENT. Tentoonstelling. In het vorig nummer lazen wij een advertentie van iemand, die graag te Venray eene tentoonsielling op het gebied van pluimvee mee zou willen organiseeren. Wij begrijpen hel; geen enkele krant kan men ter hand nemen of er staat iets in, dat betrekking heeft op het tentoonstellingswezen. En dat is te begrijpen: de sportfokkerij neemt een buitengewone vlucht. Dat is in reker opzicht toe te juichen, doch daar staat tegenover, dat de bedrijfs- pluimveehouders niet te ver in die richting moeten gaan. Zeer zeker mogen ook zij aan eene tentoonstelling mee doen, als de be- drijfsfokkerij maar hoofdzaak is. Het gaat op de boerderij toch voornamelijk om de eieren, nietwaar Zij zullen dus verstandig doen, hun broedeieren of eendagskuikens te betrekken van hun eigen fokstation, althans van in richtingen, die serieus op den leg controleeren en aan de hand daarvan een productieven stam opbouwen. Wie daar broedeieren ot eendags kuikens van betrokken heeft, kan als 't getal groot genoeg is waar schijnlijk er wel een mooi stelletje tusschen uitzoeken, om daarmee naar de tentoonstelling te gaan. Daar is niets tegen. W*ar men dit voldoende begrijpt, mag men gerust een tentoonstelling organiseeren. Wij meenen ephter, dat 't plaatselijk moet blijven. Anders worden de kosten véél te hoog en de werkzaamheden te groot. 't Is ook wel aardig, als een ge meente eens demonstreert, wat door haar alleen reeds bereikt is. Het vorige jaar werd te Huissen ook zoo'n tentoonstelling gehouden. En toen het geëxposeerde zag, was ieder een verwonderd. Niemand te Huissen had gedacht, dat daar zooveel mooi pluimvee was 1 De liefhebberij is er nadien reusachtig toegenomen, Bij ons te Lent houden wij op 17 en 18 Januari ook eene plaatselijke tentoonstelling. Het heele dorp doet mee, iedereen ziel z'n ambitie daardoor toenemen. Zoo kan het te Venray misschien ook best slagen; ik zou niet weten, waarom Venray een uitzondering zou maken. Daar zullen toch ook wel een voldoend aantal menschen zijn, die mooie dieren in hun stapel hebben. 't Wordt anders al knapjes laai. Dralen is dus in dezen zéér onge- wenscht. Dan was het nog beter een jaartje te wachten. Intusschen werpen wij ons hier niet op als adviseur. De fokkers uit Ven ray zijn beter met de plaatselijke toe standen bekend als wij. Ons doel was alleen: de bedrijfs- pluimveehouders wel aan te< raden, eventueel een mooi trio of toompje in te zenden uit de aardigheid*maar anders de sport te zoeken in het legnest 1 Voor hen geve de afstamming der dieren op de eerste plaats den doorslag. Zij moeten de eventueele tentoonstelling steunen, maar.... niet van koers veranderen. Hoeveel voer? VRAAG: Wij hebben 67 hoenders nl. 23 Barnevelders en de overige W. L. van 't fokstation. De grootste helft zijn jonge. Ze loopen los. Hoeveel hardvoer en ochtendvoer zou ik deze samen per dag moeten geven Wij rapen te weinig eieren naar onzen zin. H. te G. ANTWOORD Op vele plaatsen klaagt men tegenwoordig over het aantal eieren, dat geraapt wordt, al is 't »open weer". Voor een gedeelte zal dat m.i. hieraan te wijten zijn, dat er over 't algemeen van 't jaar te veel late kui kens geboren zijn. De broedresultaten waren in 't be^in slecht. Wie in Juni of Juli pas kuikens krijgt, hoeft in den tijd voor Nieuwjaar niet veel eieren te verwachten. Die begint doorgaans pas te rapen na Drie koningen, »als de dagen langer wor den." Toevallig worden voor die beesten de dagen op 't zelfde tijdstip langer, als ze den leeftijd hebben om te kun nen leggen. Wie op tijd gebroed heeft hoeft niet te wachten op 't lengen der dagen. Verder kan bij u ook de huisvesting van veel invloed zijn. Een massa kip pen, die geen goed hok hadden, zijn laatst bij de sneeuw, de vorst en de mist van den leg afgeraakt. Degenen, die toen de kippen in een »gezond" hok aan den arbeid konden houden, zullen thans niet zoo klagen als de anderen. Gewoonlijk gooit men de slechte resultaten het eerst op het voer. Ja het voer speelt wel een groote rol, doch in den winter spreekt het hok evenzeer mee. Hoeveel gewicht voer de kippen moeten hebben, kunnen ze u beter vertellen dan ik. Is het voer goed, en krijgen de kippen niet te weinig, maar ook niet te veel, dan is de zaak in orde. Eenvoudig gepoeg dus. U zorgt eerst voor prima ochtend- voer en prima hardgraan, en strooit dit laatste zooveel mogelijk onder haksel of iels dergelijks. Beweging is het beste legpoeder dat er bestaat!Die zin moet nog al eens mijn pen uit. Doch blijkbaar gebeurt dat nog niet dikwijls genoeg, want op vele plaatsen kunnen de kippen den heelen dag maar aanvallen, zonaer er feitelijk iets anders voor behoeven te doen, dan te bukken. Zoo worden ze te vet en zullen na tuurlijk geen beweging nemen, doch ergens neerhurken en daar eene ver koudheid (snot) oploopen. Als men 't ocnlendvoer zul lig aan maakt, geeft men het in de morgen uren, als de heele bende bij de hand

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1