Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. 'n Landbouwbelang. EXAMEN Rekening-Courant Boekhouder. Provinciaal Nieuws. De Kippenhouderij op het platteland Rheumatiek, Influenza, Gevatte Koude, Kiespijn Eerste Iegwedstrijd op fokstation Horst. De Pluimveehouderij in Limburg. Zaterdag 22 November 1924 40e Jaargang No 47 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij voot uitbetaling) f 1,30 afzonder!, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ci elke regel meer 71/« ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Dit nummer bestaat uit twee bladen v. Bij de winstbepaling in het bedrijf, moet men rekening houden met toe vallige omstandigheden, die ons ver mogen vermeerderen buiten het bedrijf om. We denken hier aan toevallige baten, als erfenis, schenking enz. Deze worden niet bij de winstbepaling in begrepen. Verder moet men er op be dacht zijn, de kosten aan de huishou ding besteed, 't zij in geld, 't zij in goederen, aardappelen, hout, eieren enz. wel degelijk in rekening te bren gen. Deze baten zijn immers door het bedrijf gekregen. De winst wordt nu als volgt betaald. Men voegt bij het bedrag, dat de eindinventaris van voor raden, gereedschappen, vee, schulden, vorderingen enz. enz. aanwijst, het totaal van ontvangsten. Bij den begin- inventaris voegt men het totaal van uitgaven. Het verschil tusschen het eerste en tweede bedrag is de winst. Is het tweede bedrag grooter, dan is er verlies geleden. Nemen we een voorbeeld ter ver duidelijking. Inventaris 1 Mei 1924 f 10000 Ontvangsten 1 Mei '231 Mei '24 f 5000 Totaal f 15000 Invertaris 1 Mei 1923 f 9000 Uitgaven 1 Mei '231 Mei '24 f 3000 Totaal f 12000 Winst afgeloopen jaar f 15000 f 12000 is f 3000. Dat we de ontvangsten bij den eind- inventaris optellen verklaren we hier uit, dat we bij ophouden van het bedrijf ons geheele hebben en houden zouden kunnen verkoopen en dan de opbrengst als ontvangst zouden kunnen boeken. Eveneens tellen we de uitga ven op bij den begininventaris, omdat bij aanvangen van een bedrijf alles gekocht wordt, en deze post dan als eene uitgave beschouwd wordt. Nog dient men er op te letten of men een huur- of eigen bedrijfheeft. Woont men gehuurd, dan is de pachtsom reeds als uitgave geboekt. Woont men op eigen bedrijf, dan zou men de rente van het kapitaal, dat bet bedrijf kostte nog moeten aftrekken van de winst. Deze rente immers zou men ook krij gen, als men geen bedrijf had, door 't kapitaal op de spaarbank te plaatsdto. Het is geen opbrengst van of door het bedrijf maar winst van kapitaal. Ten slotte willen we nog wijzen op een derde soort Kasboek en wel het tabel larisch Kasboek, dat speciaal voor landbouwers aardige voordeelen biedt. De kant der ontvangsten, zoowel als die der uitgaven is verdeeld in'een aantal kolommen, waarboven men de verschillende rubrieken van den inven taris plaatst. Zoo zou een landbouwer voor den kant der ontvangsten kunnen nemen de volgende kolommen. Paarden, Rundvee, Kippen, Aardappelen, Fruit, Melk, gereedschappan enz. en ééne kolom voor verschillende ontvangsten niet onder een van deze groepen te brengen en die we noemen; Diversen. Heeft nu eene ontvangst van geld plaats, dan zet men het bedrag steeds geheel in de eerste kolom, die we aanduiden onder den naam «Totaal". Daarna wordt het bedrag nogmaals geplaatst in de kolom, waar het thuis hoort. Zoo krijgt men eene in onder- deelen afdalende aanteekening der ontvangsten. Doordat men aan den kant der uitgaven 't zelfde krijgt, kan men tenslotte bepalen, hoe groot de winst is, gemaakt op elk onderdeel van bet bedrijf. Controle op goede boeking hebben we hier, door het bedrag var. de geheele Totaalkolom te vergelijken met de optelling der totaalbedragen van de andere kolommen samen. Deze bedragen moeten steeds gelijk zijn. P. N. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Kalkpooten. VRAAG. Mijne overjarige hennen hebben nog al dikke, knoestige pooten, kalkpooten zegt men hier. Wat is daar een goed middel tegen C. te V. ANTWOORD. Kalkpooten worden veroorzaakt door een klein diertje, schurfmijt genaamd, wel iets gelijken de op een spin. Het graaft gangen in de opperhuid der pooten, onder de schubben, en voedt zich met het bloed. Het gevolg is, dat de hoenders die er mee behept zijn, slaperig blijven en weinig leggen. Ze hebben geen vol doende nachtrust vanwege de gewel dige jeuking en krijgen fletse kammen uit bloedarmoede. In den beginne ziet men grauwwitte vlekken voor aan de loopbeenen, deze worden grooter, precies of 't een laag droog slik is en ten slotte zetten de schubben op en lijken het wel korsten, knoesten zooals u zegt. De kippen pikken aan de beenen en trachten zich te schuren. Rust hebben ze feitelijk nooit. Doet men er niets aan, dan sterven ze wel aan uitputting. Kalkpooten gaan ook over. t Is dus noodig, dat u radicaal be strijdt Waar de ziekte nog pas in d'r begin aanwezig is, kan men ze insmeren met petroleum. Doch waar zich reeds knoesten ver- toonen, helpt niets beier dan pure vruchtboom carbolineum. Hertstroomolie is ook goed, doch dat stinkt geweldig en de gele poolen krijgen een donkere, leelijke kleur, die ze lang behouden Gebruik dus pure vruchtboom car bolineum. Groenvoer. VRAAG. U beveelt aan, de kippen bij heel slecht weer den heelen dag binnen te houden. Ik geloof, dat u gelijk kunt hebben. Maar wat voor groenvoer moet men ze dan geven B.v. als het vriest of sneeuwt? C. te V. ANTWOORD. Binnen houden is de boodschap. Deze week zijn er al 'n heele hoop jonge kippen beroerd aan toe geweest. Maar om ze doelmatig binnen te kunnen houden, is een goed hok noodig, ruim genoeg, niet te koud, flink verlicht en voorzien van openin gen, waardoor geventileerd kan worden zonder dat er trek of tocht op de kip pen valt. Wie zoo'n hok heeft, dien kan ik feliciteeren. De winter is reeds gearri veerd. Vroeg, niet waar? Het is vaker gebeurd, dat een natte zomer met hoog water in den herfst gevolgd werd door een strengen winter. Voor vele kippen beteekent dat als 't ware den doodsteek. Waarom wil men toch nog maar niet inzien, dat kippenhouden zonder doelmatige huisvesting eigenlijk dwaas- beid is? Men kan bet zelf timmeren, desnoods in een hoek van de schuur, als maar voldaan wordt aan de hiervoor genoem de eischen. 't Moet dan echter door dichte wanden van den overigen schuurinhoud afgesloten zijn. Niet dus met gaaswerk op slecht sluitende plan ken. Want dan trekt het er eeuwigen altijd. Als men de ramen zoo kan aanbren gen, dat de voormiddagzon er in schijnt dan is men goed af. De ramen zoo laag laten vallen, dat de bodem van binnen helder verlicht wordt. Hier een flink spit zwarte aarde uit, en daarop een dikke laag rivier- of heizand. En dan daarop nog een flinke laag stroo- haksel.- 't Hoeft niet mooi te zijn, zeker niet duur, maar daarom kan het toch wel geschikt wezen. Als de ruimte groot genoeg is (b.v. 25 30 v k. Meter bodem voor 'n honderdtal kippen), dan houdt u de dieren maar binnen als 't slecht weer is. Ze zullen zich daar wel vermaken, beter dan buiten, dat ver zeker ik u. Het hardvoer strooit u over het haksel en trekt er daarna een paar keer met den riek door heen. Het drinken doet u in een emmer, dien u boordevol maakt, want een platte bak of een fontein, of een lig gende emmerbak hooren bij het haksel niet thnis. De dieren krabben hem dadelijk vol. Als groenvoer mangelwortels, opge hangen aan een draad, tot b.v. een halven meter boven den grond. Zoodoende wordt het als 't ware eene zeer gewenschte gymnastiekzaal voor gevederde dames. Komt, vrienden, probeert het nu eens. Ieder op z'n eigen manier. Je kunt je dag niet beter besteden, dan het hok zooveel mogelijk te verbeteren. Het had al gebeurd moeten zijn. 't Spreek woord zegt: Beter laat dan nooit. Aan den gang dus. De kippen zullen u er dankbaar om zijn. En moeder de vrouw krijgt weer eens hoendergeld in 't laadje,en wordt daardoor beter gehumeurd. Kam. VRAAG. Hoeveel punten moet een Leghornhaan in z'n kam hebben Wij wilden een toom naar de tentoonstel ling zenden. ANTWOORD. U denkt toch niet,' dat e kam alleen beslist? Want dan hebt u net mis. De kam moet fijn van weef sel zijn, dus niet zoo dik, verder niet te groot, fier overeind, met diepe in snijdingen en daardoor lange, spitse punten. Ongeveer 5 of 6. Bij de hen nen is dat alles ook van toepassing, alleen moeten de kammen daar op zij hangen, zon,der het oog te bedekken. Zijspratten aan de kam worden niet geduld, wrongels op den bekevenmifl. De kopjes zelf moeten ook fijn zijn. Geen beter middel hiertegen dan Jtgnhardt's Sanapirin-tabletten Bezitters van Hanze-Diploma of Diploma Handelscursus, die aan het Voorjaarsexamen 1925 wenschen deel te nemen, worden verzocht zich schriftelijk tot ondergeteekende te wenden Cursusgeld f 3 - per maand. H. OKHUYSEN, Leeraar Boekhouden Handelsrekenen VenloParade 15 Belastingpersoneel in uniform. 't Gaat er voor ons, belastingbetalers belabberd uitzien. Dat we veel moeten dokken, vindt Colijn zoo erg niet, ten minste hij gaat nog steeds voort den vreedzamen Nederlander in het betalen van zijn belasting pijnlijker te stemmen. Zoo pas is 't afgekomen, dat de «laat ste waarschuwing" is opgeheven, of we staan voor een niet geringer feitde belastingambtenaren worden in uniform gestokenDat dit den sokkerigen, Hommelenden betaler een beetje wee maakt, ligt voor de hand... Wat is er vaderlijker, dan een waar schuwing! De Staat, dien we altijd «vader Staat" hebben genoemd, maakt zich stilletjes van zijn kinderen los, en het vaderlijke, dat er reeds lang voor Jan de Wit ten opzichte van zijne onderd.anen bestond, gaat, wreed als de tijden zijn, jammerlijk om zeep. We krijgen nu niet meer een zoeten wenk om onze vergeetachtigheid goed te maken, maar 't is direct een bevel, dat op ons dak gestuurd wordt. De half-slapende Nederlander, die vergeten heeft zijn cijns te voldoen, krijgt nu niet meer den vaderlijken wenk pas op, de weg, dien gij bewandelt, ligt vol deurwaarders en excutiën, maar loopt plotseling vast op een hem aan grijpend. dwangbevel. De tijden zijn ernstig wie 's morgens wel gehumeurd uit het bed stapt, be loopt de kans op den dag een belas tingambtenaar aan zijn deur te krijgen en, ook al wil hij met den besten wil, van de wereld alle verplichtingen na komen, zich met een dwangbevel ter ruste te moeten begeven. Colijn gaat door het in uniform steken van het belastingpersoneel op heel handige wijze te werk. Als op vandaag een belastingambtenaar er op uit wordt gestuurd, weten de buren niet of 't een kennis, een verloofde of iemand van de loterij is, die een paar duizend gulden brengt 1 Dat is nu ge daan. Als een belastingambtenaar morgen of overmogen geuniformd door de sttaat gaat, zal men van achter de gordijntjes uit, of uit een bovenraam hangende, den man nakijken, en men zal er op letten, waar hij binnen gaat, en dra zal de heele straat 't geval be spreken Het huis, waar de geuni- formde binnen ging, is aan voortduren de belangstelling onderhevig, en de buurvrouwen doen lange verhalen over de gebeurtenis, dat de belastingamb tenaar het huis binnenging. Dat moet wel de opzet van Colijn zijn. De menschen gaan wat beter aan de belastingcenten denken, oordeelt hij, en nu de laatste waarschuwing is afgeschaft, leert hij ons de kunst aan om een beetje op eigen beenen te staan De Staat heeft met dit al geen voordeel wat er wordt gespaard aan papier van «laatste waarschuwing", gaat verloren in Let uniform, zoodat per slot wij allen de dupe zijn, en alleen de belastingambtenaar er winst uit trekt, want hij behoeft niet meer met een versleten broek te loopen. Of zou het honing om den mond zijn N.L, f97.27 181.76 f63.08 f60.87 f47.43 f79.03; f96,47; f60.96; f74.60; f72.75; f 67.46; f78.44 t 65.55. De volgende prijzen werden verdiend Gouden medaille en f15 voor toom hoogste waarde aan eieren toom no. 10 eigenaar E. C. van Rees, Asten. Gepro duceerde waarde f 97.27. Zilveren medaille en f 10 voor toom: die bet grootste aantal eieren produ ceert toom no. 10 eig. E. G. van Rees, Asten. Aantal eieren 1323. Bronzen medaille en f 5 voor toom met grootste aantal eieren van klasse Atoom 16 met 1075 eieren van die klasse, eigenaar K. Blankevoort, Heer- lerheide. Diploma le klasse en f 5 voor hen nen die meer dan 250 eieren legden Hen no. 2 van toom 10 met 265 eieren, eig. E. C. van Rees, Astenben no. 2 van toom 8 met 253 eieren, eig. A. Leenen Jz. Asten. Diploma 2e klasse voor hennen, die meer dan 200 eieren legden Hennen no. 1 en 6 van toom 3 met resp. 223 en 205 eieren, eigenaar P. Engels, Astenhennen no. 2 en no. 6 van toom 4 met resp. 214 en 204 eieren, eig. J. Verstegen Wanroy bennen nos. 3, 5 en 6 van toom 5 met resp. 211, 214 en 223 eieren, eig. P. Philipsen OirloCastenray; ben no. 3 van toom 8 met 236 eieren, eig. A. Leenen Jz. Astenhen 4 van toom 9 met 203 eieren, eig. Th. van der Hulsbeek, Wanroyhennen 3, 4 en 6 van toom 10 met resp. 237, 230 en 222hen 2 van toom 11 met 216 eieren, eigenaar F. v. d. Berg, Vechelhen 3 van toom 13 met 217 eieren, eig, C. Vroomhoven, Liesselhennen 1 en 4 van toom 15 met resp. 212 en 236 eieren, eig. F. H. Claessens, Hushoven hennen no. 1, 4 en 5 van toom 16 met resp. 238, 208 en 234 eieren, eig. K. Blankevoort, Heerlerheidehen no. 4 van toom 18 met 203 eieren, eig. Jaspers, Ulicoten; hennen 2 en 6 van toom 21 met 211 204 eieren, eig. L. Linders, Wan roy. Deze Iegwedstrijd heeft bewezen, dat het met de kwaliteit van den hoender stapel nog zoo ongunstig niet staat, ook de vergelijking met andere leg- wedstrijding valt niet ongunstig uit Aan dezen Iegwedstrijd, loopende 15 Oct. '23—10 Oct. '24 namen deel 22 toornen van 6 stuks en 1 reservehen Van deze toornen, ingezonden door leden van de Pluimveehoudersbonden van den N.C.B. en L.L.T.B-, waren 12 Wit-Leghorns, Leghorns, 2 Wit-Wyan- dottes, 1 Wit-Orpington en 1 D. Leghorn. Het toomgemiddelde over den ge- heelen Iegwedstrijd is 1015.3 eieren, het gemiddelde per hen 169.2. Het ge middelde aantal eieren van den besten toom bedraagt per kip 220.5, voorwaar een mooi cijfer. De waarde der eieren der 24 toornen gedurende het legwedstrijd-seizoen be droeg: f79.33, f65.94; f85.41; f 8-1.07; f48.14; f90.63; f 69.39 f 83.59 f 70 in. De C.K.E. telt in Limburg 100 en in N.-Brabant 116 afdeelingen met een gezamenlijk aantal leden van pl.m. 15000. Deze leden zijn ook allen aan gesloten bij de beide pluimveebonden, van L.L.T.B. en N.C.B. Het Bestuur der afdeeling vormt het Bestuur als afd. der C.R.E. en als afd. van den V.P.L. Het bestaat uit 5 leden, gekozen door en uit de leden en is belast met het beheer der afdeeling. Het ziet toe en regelt de inzameling der eieren en zorgt voor alles wat in het belang is der afdeeling. Hét zorgt voor een in- paklokaal, benoemt een verpakker, en een administrateur. Deze beide ambten kunnen ook door een persoon vervuld worden, hetgeen zelfs in kleine af deelingen aanbeveling verdient. De benoeming behoeft de goedkeuring van 't Bestuur der C.R.E. Op een bepaalden dag in de week worden de eieren door de leden bij den inpakker gebracht Deze weegt de ge brachte eieren en noteert het netto gewicht in een daarvoor bestemd re gister. Vervolgens verpakt hij ze in cartonnen vakjes en schouwt de eieren. Het schouwen der eieren, dat dikwijls nog met toestellen gebeurt, die verlicht zijn door carbidlicht, is thans op de meeste plaatsen veel vergemakkelijkt en verbeterd, doordat reeds velen be schikken over electrische schouwinrich- tingen. Bovendien is de verpakker ver plicht naast het gewone een apart toe stel ie hebben, om dè twijfelachtige eieren afzonderlijk te kunnen schouwen. Leden, die bedorven eieren leveren, worden beboet. Dat de inpakker hierop nauwkeurig toeziet, is in zijn grootste belang, daar de boeten gekregen aan de Mijn ten laste komen van den in pakker. Elk lid heeft zijn nummer en nu wordt het eerste en laatste ei ge- teekend met dat nummer, zoodat ten allen tijde kan worden nagegaan, wie slechte, bebroede of vuile eieren levert. Dit is van 't grootste belang voor de kwaliteit. Immers men kent daardoor in elke afdeeling de leden, die de eieren niet op tijd uitrapen, of de eieren niet goed verzorgen en bewaren- Frappante staaltjes zou men hierover kunnen mededeelen. In elke kist (patentkist genoemd) zijn 500 eieren. Deze wordt gewogen en op een daartoe voorgeschreven kaart wordt vermeld den naam der afdeeling, het nummer der kist, bruto- en nettogewicht. Wanneer de weging door den verpak ker niet nauwkeurig geschiedt, wordt deze beboet. Den volgenden dag worden de eieren per voergelegenheid naar het centraalpunt, de Eiermijn te Roermond, gebracht. Dit geschiedt zoo goedkoop mogelijk. Daarom worden jaarlijks de vrachten aanbesteed en niet zelden wordt voor dicht bijeengelegen afdeelin gen slechts een voerman aangewezen. De verst afgelegen afdeelingen voeren hun eieren aan per spoor, tram of boot. Uit vrees voor de concurrentie van den vrachtauto zijn de verschillende daarbij betrokken maatschappijen hier mee zeer coulant. De vrachten worden om de 3 maan den vanwege de Mijn betaald. De uitbetaling der eieren geschiedt wekelijks bij de levering der eieren. De C.R.E. bepaalt den prijs per K.G. en ook de leden ontvangen dienzelfden prijs per K.G. uitbetaald, zoodat al de aangesloten vereenigingen denzelfden prijs ontvangen. Ook de verpakkers en administrateurs ontvangen maan delijks hun loon van de Mijn. U ziet, de C.R.E. is coöperatief en er is totale eenheid en dit is oorzaak dat in bijna alle afdeelingen eensgezindheid en te vredenheid heerscht. Vroeger, toen de uit te betalen prijs der eieren bepaald werd door 't Bestuur, alsook de vrachten en het loon der verpakkers en administrateurs, heersch- te er meermalen groote ontevredenheid en kwamen verdachtmakingen zelfs niet weinig voor. Afdeelingen, welke van genoemde voorschriften afwijken, mogen dit enkel doen wanneer de afdeelings algemeene vergadering het goedkeurt. Het Bestuur der C.R.E. wenscht evenwel, dat deze afwijkingen tot de zeldzaamheden be- hooren en alleen om zeer gewichtige redenen worden toegepast. De kosten der afdeelingen worden bestreden uit de winst van overwicht en contributie. Daarom wordt den ver pakkers er opgewezen zeer scherp te wegen. Met het toezicht op de naleving dezer voorschriften heeft de mijn twee con troleurs. Dezen bezoeken het heele jaar door de afdeelingen. Zij controleeren de verpakkers of zij de voorschriften na komen en tevens de boekhouding der administrateurs. Van hunne bevindin gen doen zij wekelijks een rapport toekomen aan de Directie. De directie en bestuur zijn daardoor steeds op de hoogte van wat er in de afdeelingen omgaat. Bij mogelijke on- eenigheden worden de controleurs op onderzoek gezonden en is het Bestuur in staat een juister oordeel te vormen. Zoodoende werkt alles gemakkelijk mee tot een geheel. Bedrijfspl. Limburgius. VENRAY, 22 November 1924. De kommies le klasse F. J. Penders te Siebengewald is met ingang van 1 December a.s overgeplaatst naar Venray. De kommies le klasse W. P. v. Deijzen te Venray is met ingang van 1 December a.s. naar Boxmeer overge- Actie R.K. Ambtenaren. Motie. De afd. Venray van het R.K. P. en T. personeel St. Bonifacius in vergadering bijeen op Zondag 9 Nov. dringt er met klem bij het B.B. op aar-, de actie on-

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1