'n Landbouwbelang. Zatedag 8 November 1924 No. 45 hoest: Anga De Pluimveehouderij in Limburg. De gezwollen Maas. Onbewaakte overwegen. Een brief op een advertentie. Gemengd Nieuwsjad hi. De vraag, hoe moeten we het nu aanpakken met den inventaris, werd door ons als volgt beantwoord. »Deel uwe bezittingen zooveel moge lijk in rubrieken in, b.v. paarden, run deren, varkens, kippen enz. Zet op een staatje naam, ouderdom en verdere belangrijke bijzonderheden van elk paard en elk rund en plaatst in een kolom daarachter de waarde van elk dier. Neem als waarde de marktprijs, liefst niet van het oogenblik van schatting, maar b.v. de gemiddelde marktprijs van de laatste drie maanden of het laatste half jaar, om zoodoende toeval lige prijsstijging of daling geen al te grooten invloed te laten uitoefenen. Deze schatting is wel niet moeilijk voor onze landbouwers en bovendien maken enkele rijksdaalders onder of boven de juiste waarde, nu niet zoo'n ernstig verschil op een paard of rund. De varkens neme men niet stuk voor stuk, maar liefst in eenige groepen naar hun ouderdom. Kippen verdeelt men eveneens naar hun leeftijd. Dan krijgt het akker-, schuur-, en stalge- reedschap een beurt. Ook hiervoor make men een staat, waarop elke soort van gereedschap voorkomt. Hier zal men, vooral bij kleiner gereedschap, wel eens een slag naar moeten slaan. Als men dan maar zorgt niet te hoog te gaan, loopt het wel los. Grootere landbouwmachines, karren, wagen enz. geve men een plaatsje op de lijst met het merk, aanschaffingsjaar en prijs. Met de waarde gaat men als volgt te werk. Men schatte, naar het voorbeeld van kennissen, zoo goed mogelijk den levensduur van het onderhavige voor werp. Is deze b.v. 10 jaar. Bij aan schaffing zet men natuurlijk de volle waarde op de lijst, om dan achtereen- velgens elk jaar deze waarde met een tiende te verminderen. Hoe ver men in deze zaak gaan kan, moet de onder vinding leeren. Vaste regels zijn hier voor niet te geven. Op de eene boer derij is de slijtage nu eenmaal grooter dan op de andere. Zoo krijgt alle ge reedschap eene beurt, om ten slotte te eindigen met de voorraden hooi, stoo, aardappelen, graan, kunstmest enz. enz. 't Beste is dit eerst alles te doen op losse blaadjes. Later kan men dan alles in een daarvoor geschikt boek, dat van heel geringen omvang kan zijn, overschrijven. Zoo voorkomt men allicht 't vergeten van een of ander voornaam onderdeel. Als men nu dit boek, inventarisboek geheeten, regel matig bijhoudt, door elke aanschaffing bij te schrijven en elke verkoop of buiten dienststelling door te halen, heeft men bij het begin van het vol gende boekjaar nog niet meerde helft van het werk. Men zal zich dan meestal kunnen bepalen tot een over schrijven der lijst en het weer bij el kaar plaatsen, wat bij elkaar behoort. Een vaststelling der prijzen blijft echter elk jaar noodzakelijk. Hebben we nu op deze manier een inventaris opgemaakt, dan moeten we ervoor zorgen in de toekomst elk han- delsvoorval en elke gebeurtenis van eenig belang in ons bedrijf op te tee kenen, onverschillig of hierdoor nu direct eene verandering in onze bezit tingen of schulden plaats grijpt of niet. Een winkelier zal dit heel eenvoudig kunnen doen, door op zijn lessenaar boek en potlood te leggen en dit in elk voorkomend geval te gebruiken. Vooraan op elke bladzijde heeft men een kantlijn voor den datum. Boven aan schrijft men 't jaartal en de maand en dan vervolgens ieder keer het dagnummer. Is een handelsvoorval een post, ge boekt, dan trekke men over de heele lengte vanaf de kantlijn een streep en schrijve hieronder den volgenden post. Ook kan men de lijn in het midden een stukje open laten, om hier den datum te plaatsen. Bij deze aanteekening dient men er voor het gémak op te letten, dat de posten van dezelfde soort ook ongeveer op dezelfde manier geboekt worden. Zoo zal men steeds beginnen met Gekocht, Verkocht, Betaald, Ontvangen, Verzonden enz. om dan achter het be ginwoord kort en duidelijk het han delsvoorval te vermelden. Zoo vallen gelijksoortige posten steeds vlugger in het oog, wat bij overboeking straks slechts gemak kan opleveren. Ook feiten als 't presenteeren of trekken van wissel worden in het dagboek ver meld. Men moet er op letten, dat deze aanleelceningen geschieden in volgorde des tijds, dus wat 't eerste gebeurde, moet 't eerst geboekt worden, zonder witte vakken, handteekeningen, tus- schenregels enz. Dit geldt althans voor degenen, waaraan de wet de verplich ting oplegt boek te houden, d.i. aan kooplieden. En dit zijn weer alleen zij, die hun beroep maken van het uitoefe nen van daden van koophandel. Onder daden van koophandel verstaat men dan in het algemeen, 't koopen van waren, om deze weer te verkoopen, onverschillig of dit in het groot of in het klein geschiedt, of dat deze waren eerst een of andere bewerking onder gaan. Een winkelier is dus een koopman. Een landbouwer, die zijn geoogste vruchten verkoopt, is 't in 't algemeen niet. Het valt ook niet gemakkelijk hier altijd met zekerheid eene uitspraak te doen. Zelfs tusschen twee opeenvol gende rechtscolleges zooals b.v. Ge- rechtsbof en Hoogen Raad is hierom trent meermalen verschil van meening Spraken we boven van de verplich ting boek te houden, zoo dienen we hierbij echter op te merken, dat op overtreding van dit gebod geen straf staat. Alleen in bijzondere gevallen b.v. bij faillissement van een koopman zijn daaromtrent strafbepalingen vastgesteld Dat de wet voorschriften geeft voor het houden van boeken staat mede in verband met de kracht van bewijs, die richtig gehouden koopmansboeken in bijzondere gevallen en onder zekere voorwaarden kunnen hebben. Daarom is het dus b.v. ook noodig dat geen witte vakken voorkomen, waarop men later nog een post zou kunnen plaat sen, of dat een post door tusschenregels niet veranderd wordt. Een winkelier moet nu niet meenen, dat hij den verkoop van elk pondje rijst of suiker in zijn dagboek moet schrijven.'t Ware onbegonnen werk. Slechts als deze verkoopen niet contant geschieden, moet hij ze er in aanteekenen. Met de contante verkoopen doet hij anders. Hij doet 's morgens z.g. wisselgeld in de lade. Des avonds telt hij al 't geld na, verminderd dit met het wisselgeld en weet dan natuurlijk juist het bedrag op dien dag ontvangen. Hij boekt nu in het dagboek«Ontvangen in den winkel zooveel," en alle kleine postjes zijn tot één grooten post vereenigd. Hoe moet nu de landbouwer of de vakman doen Zij kunnen al heel slecht voor elk geval naar 't aantee- kenboek grtjpen. 'n Vakman zou nog een kleiner zak boekje kunnen nadragen, om hierin te kunnen aanteekenen. De landbouwer echter zal ook dezen rompslomp te veel vinden. Hij kan niet bij alle werk gaan schrijven* Hij geve daarom zijn dagboek een vaste plaats op den schoor steenmantel of in de kast met potlood erbij, zoodat alles slechts voor 't grij pen ligt. Na het middageten of na gedaan werk teekend hij aan wat dien dag is voorgevallen, 't Is slechts een kleine moeite en eigenlijk meer een aangaan dan een werk van inspanning of tijd, temeer waar de handelsvoor val len' op de boerderij nu niet zoo overtalrijk zijn. Doen is hier beslist meevallen. P. N. S Doos60-90cl Bij'Apolhen Drogisten. I. In de provincie Limburg is de kip penfokkerij in de laatste jaren aan merkelijk vooruitgegaan. Het aantal kippen, dat in de oorlogsjaren zeer verminderd was, is weer aangevuld, ja wij mogen gerust zeggen met een groot getal vermeerderd. Hiertoe hebben zeer zeker de Roermondsche eiermijn (C.R.E.) en de Limburgsche Pluimveehouders- bond (V.P.L.) veel bijgedragen. Beide vereenigingen zijn zoo nauw met elkaar verbonden, dat wij haar gerust zusters mogen noemen. Immers men kan geen lid zijn van de C.R.E. als men niet is aangesloten bij den Limb. Pluimvee- houdersbond en van dezen laatsten kan men weer geen lid zijn, wanneer men zijn eieren niet levert aan de C.R.E. U ziet dus hieruit duidelijk, dat beide vereenigingen zeer nauw met elkaar verwant zijn. De C.R.E. heeft in haar 20 jarig be staan een ongekende hoogte bereikt. Zij is niet alleen de grootste eiermijn in Nederland, maar van Europa, ja van de heele wereld. De grootste omzet heeft bedragen ruim 54 millioen eieren en zal dit jaar de 60 millioen over schrijden. Gedurende de eerste 7 maanden van 1924 werden aan de Roerm. Eiermijn verhandeld 50.316.202 eieren waarvoor aan de leden netto werd uitbetaald de som van f3.370.050.96 met een gemid delden prijs van f 6.70 per 100. Heeft de gunstige ligging en het samengaan met een groot deel van Noord-Brabant, tot haar grootheid veel bijgedragen, nog meer de uitstekende kwaliteit van het product, dat door haar ter markt wordt gebracht. Het Roer mondsche ei staat op de markt hoog aangeschreven, vandaar de flinke prij zen, welke voor die eieren besteed worden in binnen- en buitenland. Zij dankt ook voor een groot deel haar bloei aan de uitstekende leiding, zoo wel op handels- als technisch gebied. Het was van 't Bestuur der Mijn zeer goed gezien, dat naast den ver koop der eieren, ook den kippenhouder op de hoogte werd gebracht, hoe hij zijn bedrijf zoo rendabel mogelijk kon maken, 't Bestuur zorgde voor koste- looze lezingen, voorlichting bij 't bou wen van hokken, deelde in de kosten noodig ter bestrijding van besmettelijke ziekten, gaf leiding in de opleiding van pluimveeteelt onderwijzers en daardoor ook bij het geven van pluimveecursus sen, kortom gaf elk oogenblik alle gewenschte inlichtingen en waakte dat geen maatregelen getroffen werden, waardoor de belangen der kippen houders werden geschaad. In de moeilijke oorlogsjaren hebben Directie en Bestuur dikwijls moeilijke oogenblikken beleefd maar hebben de gevaarlijke klippen tactisch omzeild en het kostte dan ook weinig moeite de kippenhouderij in Limburg en Noord- Brabant weer spoedig op te beuren, toen het gedonder der kanonnen en gekletter der wapens van de lucht ver dween. Nauwelijks was de rust eenigs- zins teruggekeerd of 't bestuur toog aan Jt werk orn den kippenstapel weer omhoog te voeren. Uit een flink kapitaal door de leden renteloos beschikbaar gesteld, werd te Horst een fokstation gebouwd. Een instelling van den eer sten rang en geheel modern ingericht. Thans is daaraan verbonden de eerste legwedstrijd in Limburg. Iemand, die op de hoogte wil komen van het kip- penbedrijf verzuime niet een bezoek te brengen aan genoemd fokstation. Hier ziet hij alles in de practijk, hoe een kippenhok er moet uitzien, hoe de kuikens moeten opgefokt worden, hoe de voeding het voordeeligst kan ge schieden, hoe de eierproduetie is op gevoerd enz. Hier ziét de landbouwer, ook de grootboer dat de kippenhouderij met succes kan gehouden worden op hel groot landbouwbedrijf. Geen tijd om de kippen te verzorgen, de hokken rein te houden, idëen die nog velen, vooral de groote landbouwers er op na houden, laten zij dan spoedig varen. Wij kunnen dan ook tot ons groot genoegen constateeren dat velen in Limburg en Noord-Brabant een einde hebben gemaak' aan het houden der kippen in koestal en boven varkens hokken. Flinke kippenhokken zien wij dan ook bij tientallen verrijzen op de boerderijen van hen, die wat meer vooruitstrevend zijn en met hun tijd meegaan. Van welke kippenhouders mogen wij dit laatste vooral zeggen Van hen die een bezoek brachten aan het fokstation. Door de prachtige voor lichting en eiger. zien hebben zij hun ouderwetsche idëen over boord gewor pen en hebben voor hun kippen een hok gebouwd, waarop zij trotsch zijn. Wij behoeven niet te zeggen, dat de verzorging en voeding eveneens veel verbeterd werd in de laatste jaren. Wanneer men thans een bezoek brengt op een boerderij, zoowel klein als groot, en er wordt aan de kippenhouderij ge daan, dan leidt de eigenaar u het eerst naar zijn kippenhok, betreurt dat hij niet eerder alles heeft ingericht, zooals dit moest. Is de kippenhouderij nog op zijn ouderwetsch, dan brengt hij u niet daarheen, maar vraagt, hoe en waar meent u, dat ik hier het geschiksteen flink kippenhok kan zetten Dit bewijst voldoende dat de pluimveehouderij den goeden weg op gaat. Treft men een onwilligen of ouderwetschen kippen houder aan, men tracht hem naar Horst te krijgen en hij is voor de goede zaak gewonnen. Zoo heeft de C.R.E. door haar voor lichting veel bijgedragen tot verheffing van den pluimveestapel. Thans wordt die voorlichting meer ter hand genomen door den Limburgschen Pluimvee- houdersbond, haar zustervereeniging, waarover in een volgend artikel. De Bedrijfspluimveeh. Limburgius Dorpen onder water. Groote schade, Ongewoon vroeg sinds menschen- heugenis gebeurde zulks niet in de allereerste dagen van November zijn de dorpen op de lagere gronden langs de Limburgsche Maas op Zondag 2 dezer geteisterd door het builen de oevers treden van de rivier en daarmee gepaard gaande verschijnsel van het omhoogdringen van het grondwater. De oorzaak is blijkbaar te zoeken in de geweldige regenvlagen, die tijdens de laatste stormdagen en -nachten ook den oostkant van Frankrijk en België hebben geteisterd. Het van de Arden nen afvloeiende water in de gioote natuurlijke goot, welke »de Maas" heet is in zoo enorme hoeveelheid plotseling komen neerglijden, dat de gewone bed ding der rivier het niet verzwelgen kon, en ze alles aan weerskanten onder water zette tot waar het heuvelterrein langs de boorden oprijst. Ook de omgeving van Eysden en Maastricht is als naar gewoonte getrof fen. Te Oogst (het lagere deel van eerstgenoemde gemeente) en Heugem zagen we droeve tafreelen. Geheele vlakten, die 's zomers weelderig gras land, vruchtbare akkers, lachende boomgaarden vertoonen, geven thans niets te zien dan waterspiegels, waar boven hier en daar hoornen of de kruin van een hooge heg uilsteken. Zondagnamiddag kwam het grond Gesprongen Handen/Z30 f Ruwe. Schrale Huk en Hui ci wondjes Spnngende Lippert PUROL per doos 30-60-90c. Tuben ÖOc. Bij Apote. en Drogisten. - water, ook buiten de strook, waarover zich thans de ontzaglijk verbreede Maas, woest voorlgolvend, uitstrekt, opzetten. Het kille, ijskoude water vulde allereerst de aardappel-, appelen en bietenkuilen deze met verrotting bedreigend, en daarna de lagere weg gedeelten, de weilanden, waarin de angstige runderen tot aan de knieën in het water stonden, alles aantast, wat niet op veilige hoogte lag. Het was in de geteisterde dorpsge deelten een drukte van belang. Alles wat handen had, was in de weer, om te redden, wat te redden viel. Loeiende koeien werden uit het water gehaald, knorrende varkens uit de stallen ge sjord, om naar hooger gelegen plaatsen in Breust, RijckHolt, Heer, tijdelijk in veiligheid te worden gebracht, veelal per kar, waarbij de paarden soms tot den buik door het water gingen. Kippen werden op de zolders opgesloten, en mannen, vrouwen en kinderen, tot de knieën in het water staande, repten zich om uit de benedenverdiepingen het meubilair naar boven te sjouwen. Hier en daar stond het water een meter hoog. Overal hoorde men het angstig gebulk van vee. Dat de reeds uitgezaaide wintergranen uit de akkers wegspoelen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Nu reeds is de schade, die de nijvere landbouwbevol king lijdt, ontzaglijk groot. Het ergste is, dat zoo althans gaat een gezegde wanneer voor Kerstmis »de Maas groot" is, er nog tweemalen in den winter kans op over- slrooming bestaat. Over Roermond heeft ook de'-Roer de lage landen blank gezet. De Maas staat er alreeds enorm breed in de beemten. Vanaf de Maasbrug heeft men een imposanten overblik op de geweldig wijde watermassa's, die ook hier, kilometers breed weiden en velden bedekken. Evenals te Maastricht is daar het woonwagenpark door de overstrooming verdreven. Een aantal der armzalige wagens staat nu aan de vischmarkt, anderen zijn verder weg getrokken. Men was er evenwel nog pas in de humoristische phase en liet er, onder groote belangstelling, honden vruchtelooze pogingen doen om wat weggedreven huisraad op te visschen. Niet probeeren vlak vóór den trein avpp fa QfoL-pn KLEINE KINDEREN late men niet alléén den overweg overgaan. Bij dubbel spoor nadat een trein den overweg is gepasseerd uitzien of geen trein op het andere spoor uit tegengestelde richting aankomt. Met een voertuig nadere men een onbewaatkten overweg steeds zóó lang- gQ ct zaam, dat men nadat een goed uit-71 ct zicht op den spoorweg verkregen is >onne- nog vóór den overweg kan stoppen. jctie. Bestuurders van motorrijtuigen of motorrijwielen zullen er dus in bpt— algemeen op moeten rekenen vóór den overweg te stoppen, zoolang zij geen& voldoend uitzicht op den spoorweg® hebben. WIELRIJDERS moeten zóó langzaam rijden, dat zij gemakkelijk vóór denjg^--. overweg kunnen afstappen. ^jö&v* VOERLIEDEN van zware of lange voertuigen dienen af te stappen en vóór de bespanning van den wagen uit te gaan. DRIJVERS van vee dienen voor den overweg vóór het vee uit te loopen. Met een wagen of tuig, dat niet ge heel in orde is, moet men den overweg niet overgaan. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten -75« Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. VOETGANGERS dienen vóór den overweg stil te staan, naar beide zijden uit te zien en wanneer geen trein in aantocht is snel den overweg over te loopen. Bij mist luisteren of er een trein aankomt. I.Egssan.de» Midedeeliagea. Dat adverteeren z'n nut heeft, blijkt uit onderstaanden brief, door de Directie van 'n Voorschotbank ontvangen «Mijnheer, daar ik in de... gezien heb van geld beschikbaar dat zou ik nog een hoop kunnen gebruiken en goed gebruiken maar ik krijg misschien nog geen antwoord op mijn schrijven veel minder geld vooral als er op mijn schrift gelet wordt, want om mooi te schrijven daar kwel ik mijn niet voor want daar staat bij sommige woorden wel eens letter te veel of te wijn'g dat zie u wel maar wil mijnheer zoo goed zijn mijn inligtingen te geven bijvoor beeld als men eens een fabriekje wil zette heelemaal van ijzer en steen en een stuk grond koopen om het er op te plaatsen en een duizen gulden of vijf om wat losse of roerende goederen aan te schaften heb u daar ook geld beschikbaar voor ik kan geld genoeg met fabriekswerk verdienen als ik maar geld had daar heb je bijvoorbeeld kunstleer vleesch wol reuzel een spit- maschien of ploeg machien alles met machien en ook machienes om die machines te maken je ziet dat ik nog al wat kan en weet al ben ik dan maar een gewoon grondwerker die jaar in jaar uit op klompen loopt. Mijnheer zal toch ook wel willen beseffen dat ik zoo iets niet zou dur ven schrijven dat in zulke wonderlijke dingen kan fabriekseeren als ik dat niet kon ik nog veel wonderlijke din gen maken kan daar de menschen verbaasd zouden staan maar laat dat nu maar van alles in eens maken dat gaat toch niet als men al vast maar met een paar dingen te fabriekseeren kon beginnen. Ik wou Mijnheer eens zoo goed was mij zelf hier mondeling te komen spreken dan zal hij wel bevinden, dat hier wel goede zaken tot stand kunnen kommen want ik weet het wel als men van kunstleer en kunstvlees be gint daar heeft het geen mensch op ik zelf ook niet maar daar zal toch een maal wel iemand met moeten beginnen want dat is iets niemand geen werk kan missen wil hij gezond blijven en zoo is het en niet anders Mijn adres is... enz. enz. -»Ct De werkelijke oorzaak van. - pijnlijke gewrichten. Rheumatiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaams- deelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid te wijten aan over tollig urinezuur in het bloed, dooi zwakte der nieren^veroorzaakt, hetgeeiy/W voorkomen had kunnen worden dooL. bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillei te gebruiken. Het overtollig urinezuur vorm^jLf scherpe kristallen, die zich afzetten ir de spieren, gewrichten en zenuwen, eistoffen, langs de wanden der aderen. Bij beh trek- weging van een spier of zenuw, waarJren in zich urinezuurkristallen hebben afrd gezet, ondervindt men scherpe, hevig* eren' verschietende pijn* Na verloop van tij( vormen zich ontstoken zwellingen0 Rheumatische pijnen in de dijstree^J^JJ noemt men ischias, in den rugspierei8proo. spit, enz. oetea. Zoodra gij rheumatische pijn be^Bb.M. speurt een onaangenaam of verdetlJg»' lamd gevoel in den rug -r- of gij las5555 krijgt van urinekwalen, is hetverslan dig met het gebruik van Foster'(e Nieren Pillen te beginnen. Dit genees aan middel helpt de nieren om uit he mj; bloed de vergiften af te voeren, diveik rheumatiek, ischias, zenuwpijnen he(; waterzuchtige zwellingen, rugpiji niergruis, enz veroorzaken. Reeds mee dan 50 jaren worden Foster's Pillejne» met goed gevolg tegen zulke kwale a j, gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogisP p. zaken h fl.75 per flacon (geel etik'ijji" met zwarten opdruk). »r(jer over ven B1— :erij 3J. 3 Verkwisting en bezuiniging. De Venlosche corr. van het Hdbhnke schrijftzen. In de laatste oorlogsjaren werd doé en de Nederlandsche Spoorwegen ee^an kolentip gebouwd te Groot Raay, ee'aar klein uur onder Venlo gelegen, op eeerij eenzame en nauwelijks tebereike-en plaats aan de Maas. Een voorstel va 200 ae gemeente Venlo om de tip te Venl aan de Maas te bouwen en die bereium" was f 200 000 in die kosten bij t en dragen, werd van de hand gewezertze De tip moest en zou te Groot Raa komen. De duur van het werk was (pok een half jaar geraamd, het duurcPen ongeveer 2 jaren. Het terrein bleelco. totaal ongeschikt en de Maas heeft bche eenigszins hoogen waterstand daar t( U plaatse zulk een sterken stroom, dat den schepen er niet veilig kunnen liggeiint- In tusschen, het werk kwam klaea(L ondanks de vele bezwaren en de son men die het verslond. Nu bleek pSjen goed, welk een groote mislukking h<;en werk was. De treinen met kolen bleve'o uitnooit is er een trein gelost of ee.jj^ schip volgeladen, zoolang de tip daa3te gestaan heeft. De tip wordt thans afg^t broken, nadat er honderdduizende jg guldens doelloos geofferd zijn. Ook djr,e. afbraak moet men nog betalendi wordt op rond f9000 geschat. )er Van de kerk doodgevallen. de Vrijdag had te Waalre een droevj ongeluk plaats, waarbij het leven viÉ® te betreuren van een jongen man, di een vrouw met 7 kinderen achterlaa Zekere Bert van der Eijnden. timme^ man uit Dommelen, had zich nauw, lijks te Waalre aan het werk begeve of hij viel van het hooge dak dc nieuwe kerk, welke aldaar in aanbou*ej. is. Hij was niet op slag dood. Dat~ Dagevos verleende de eerste 'geneèjy kundige hulp. De ongelukige we:jn. naar het gasthuis te Eindhoven ovt^ gebracht, alwaar hij spoedig overlee)m Zelfs zijn vrouw, ijlings ontbodeien vond hem niet meer in leven. De droefheid der vrouw en der n< jeugdige kinderen laat zich begrijp

Peel en Maas | 1924 | | pagina 7