5SJ' Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken., Het gouden Bidsnoer. Dit nummer bestaat uit twee bladen De Peelschatten FEUILLETON. Bij Hoest en Verkoudheid De Kippenhouderij op het platteland Gemengd Nieuws. Zaterdag 25 October 1924 45e Jaargang No 48 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN abonnementsprijs PER kwartaal: afzonderhmmïmeni]Tc! Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY - Telefoon 81. ment Croote reduce. De Msb. vervolgt hare beschouwin gen over de Peelmijnvelden we ont- Ieenen er 't volgende aan De aanleg van Peelmijnen zal enorme kapitalen kosten. Elke Peelmijn zou ten minste 30 milliopn gulden kosten en om heel het Peelmijn-gebied in exploitatie te brengen, diende niet minder dan een 300 millioen ter be schikking te komen. Vooral de afbouw der schachten volgens de bevriezings-methode over wellicht 1000 Meter diepte kost enorme sommen. Dr. Tesch, schaLte de aanleg- kosten van een stel schachten, dus alleen, een paar zeer diepe, 6 Meter breede gaten in den grond met ge- caveleerde wanden, op 10 millioen gul den. Welke perspectieven biedt dit dure gebied voor zooveel kosten Reeds het eindverslag van den Rijks opsporingsdienst voor delfstoffen, opge steld in de oorlogsjaren met weinig kolen en ruim geld, meet de nadeelen ervan reeds breed uit. De groote diepte der lagen in de Peelvelden brengt reeds vele bezwaren mede. De diepe en kostbare Peelmijnen zullen met een geringe winstmarge per ton moeten tevreden zijn. Zooals gezegd biedt de diepe ligging der velden groote bezwaien. Dit geldt evenwel niet alleen voor de Peel. In Engeland en België vindt men oude mijnen die tot beneden 1200 Meter werken. In Westfalen liggen er ver schillende, die op 1000 tot 1120 Meter exploiteeren. In Noord-Frankrijk werd zelfs concessie gevraagd door een consortium van bekende industripelen voor een terrein, waar de kolen tot 1400 Meter «beneden maaiveld" lagen. Behoudens hooge kosten van aanleg brengt werken op zoo groote diepte nog andere bezwaren mede. n.l. de sterk toenemende hitte in deze diepten. De technische bezwaren zijn dus niet onoverkomelijk, de commercieele voor uitzichten zijn ook niet hopeloos. Want eene zaak zal dit bekken eventueel in zijn voordeel hebben de zeer gunstige ligging. Vlakbij ligt de legendien tijd voor groote binnenvaart (2000 ton) ge reed gekomen Maas. Het kanaal Neder- weertWessem, geschikt voor schepen van 600 ton nadert zijn voltooiing en sluit aan op de Zuid-Willemsvaart. Het niet geheel voltooide Noorder kanaal kan worden doorgegraven en verbreed. De werken aan het latere kanaal MaasbrachtBornMaastricht, bij de wet vastgesteld, zullen weldra ondernomen worden. Ook ten aanzien van de spoorlijnen ligt het 't eerst voor exploitatie in aan merking komende deel onder Helden KesselS wal men niet slecht. Be trekkelijk dichtbij passeeren vele spoor lijnen. Over Venlo, Roermond, Sittard, 42. Vervolg van Tweede Blad. Na een goed uur had Constance genoegzaam hare krachten teruggekre gen, en ik vertrok, de zorgen voor haar welzijn aan hare kamenier over latende, die, zooals ik gezien had, zich van hare taak uitmuntend kweet. Des middags tegen vijf uren meldde Reinold zich aan. De freule ontvangt heden geen bezoek meer, was het antwoord van den knecht. Heeft uwe meesteres zich ter rust begeven, of is zij wakend klonk zijne vraag. Zij is in den tliin, zeide hij. Breng haar dan mijn kaartje, sprak Reinold kortafhet bewijs van zijne tegenwoordigheid den knecht ter hand stellende, die er schoorvoetend mede verdween, en spoedig terugkee- rende, hem verzocht binnen te treden, met de woorden In den tuin, als 't u belieft 1 Reinold snelde den kleinen hof binnen, terwijl het najaarslover onder zijne voeten kraakte, en (dit geluid, met den aanblik van den altijd wee moedigen herfst vereenigd, verhoogde den ernst van het oogenblik. Constance wandelde langzaam aan den arm van en Maastricht is ook het Noordelijk deel van Rijnland goed te bereiken. Een hoele groep van locale lijntjes is voor vervoer van arbeidskrachten en materialen reeds gereed. Want er zal ook een probleem van arbeids krachten ontstaan. Een kern van mijn arbeiders is er echter reeds. In de Zuid-Limburgsche mijnen waren er in 1923 werkzaam o.a. uit de gemeenten, die het eerst voor levering van krach ten in aanmerking komen van Echt, Roermond,Monlfort, Maasbracht, Linne Melick-Herkenbosch, Maasniel, Stevens- weert, Posterholt, St. Odiliënberg, Thorn Heiten, Vlodrop, Wessem, Horn, Swal- men, Beegden, Beesel, Heel, Baexem, Haelen, Grathem, Nederweert en Bug- genum. Bijna 900 bewoners dezer ook of op de eerste plaats voor het Peel- gebied in aanmerking komende ge meenten, zijn al met mijnwerk ver trouwd. Een kern van vakkundig personeel is er dus wel. De momenteele situatie der kolen- markt en de hoogere Nederlandsche loonen kunnen niet tegen de Peel mijnen worden uitgespeeld. Wanneer terstond zou begonnen worden kwam de eerste toch niet vóór 1935 of wel licht 1940 klaar. Bovendien moet bij vergelijking van de loonen, ook gelet worden op de arbeidsprestaties. De gemiddelde arbeidsprestatie per man is in de Kempen b.v. bijna het dubbele van die in de andere Belgische mijnen^ Mynhardt's Salmiak-Tabletten 40c Thermo-Tabletten 45c Anga-Bonbons 60c Bij Apothekers en Drogisten door JOS. BOSHOUWERS tc LENT. Eenige ziekten by kippen. a. BEENZWAKTE is een ziekte, die meest bij jonge hoenders voorkomt. De dieren zijn, zooals de naam aanduidt, zwak op de pooten, gaat zitten of liggen, zelfs onder het eten, en trillen soms als ze weer ter been komen. Deze ziekte heeft verschillende oor zaken, doch meestal ontstaat ze door te weinig phosphorzure kalk in het voedsel, of door steenen of vochtige koude vloeren in het hok. Ook treedt deze kwaal wel op, als het lang achter mekaar koud en vochtig is geweest. Hiermee zijn dus de geneesmiddelen aangegevenvleesch- of vischmeel, kalkhoudend voedsel (voederkalk) en warme bodembedekking, b.v. wit zand en daar boven op eene dikke laag stroohaksel met wat turfmolm en door heen. Verder raad ik aan, onder het hard- voer steeds ongezuiverde levertraan te mengen, b.v. 2 eetlepels per Liter en volop groenvoer te verstrekken. b. DIARRHEE komt dikwijls op hare kamenier, en toen Reinold haar naderde, las zij eene verandering in zijne blikken, welke haar bevel tot verwijdering der kamenier noodzakelijk maakte. Alleen gelaten, namen zij plaats op eene bank, waarboven een acacia zijne takken uitspreidde, terwijl de breede stam hun genoegzaam voor de onbescheiden en 'bespiedende blikken van het dienstpersoneel verborg. Ik heb u hedenmiddag eene smart veroorzaakt, begon Reinold, welke niet in mijne bedoeling lag. Sedert langen tijd geloofde ik, dat ik vergeven en vergeten had, maar ik heb ontdekt, dat ik haatdragend was, en daarvoor verdiende ik zeker uwe verwijten. Zij schudde ontkennend haar hoofd, en zag hem goedig aan. Hij vatte hare hand en drukte die aan zijne lippen zij trok deze niet terug en een lichte siddering doorliep hare leden. Nog altijd zweeg zij en blikte voor zich heen. Constance, kunt gij mij vergeven sprak hij weder. Ik heb u niets te vergeven, ant woordde zij eindelijk, mijne straf was verdiend. Spreek zoo niet, riep hij in vuur, o, dat ik nu eerst mijne verkeerdheid moest inzien 1 Weder ging er een geruime tijd voorbij, dat zij zwegen. Nog altijd rustte hare hand in de zijnetoen sprak hij: Constance, zou het u mogelijk zijn, de breede klove, welke er tusschen uwe geboorte en ^de mijne ligt, te over- zichzelf voor en ontstaat wel door kou vatten, of door ongeschikt voer, maar het is ook dikwijls een begeleidend verschijnsel bij andere ziekten. De geneesmiddelen zijn warm hou- ded, licht verteerbaar voedsel geven als rijst, havergrutten en wat houts koolpoeder (uit den doofpot der bak kerij) onder het zachtvoer. Men kan het 't best gekookt geven. Daartoe doet men de rijst in wat water laat het geheel een tijdje op de kachel staan, tot het bijna kookt, giet het dan gekleurde water er af en giet er ver volgens wat melk op, niet te veel, en laat dit droog koken. Goed roeren is dus noodig, om aanbranden te voor komen. Hier kan men het houtskoolpoeder zoo gemakkelijk onder mengen. c. KALKPOOTEN ontstaan door de werkzaamheden van een zeer klein diertje, de z. g. krabmijt, die gangen graaft onder de pootschubbenten slotte ontstaan er leelijke korsten. De dieren ondervinden er veel last van, ten eerste door de ondraaglijke jeukte en ten tweede, doordat hun het bloed wordt afgezogen. Kippen met kalkpooten gaan dan ook overdag slaperig ergens tegen een schutting of haag zitten en de leg wordt er natuur lijk zeer door benadeeld. Warme, bedompte hokken zijn een lustoord voor de mijten, die deze ziekte veroorzaken. Verschillende genezings middelen worden aangegeven, doch de pooten inwrijven niet gewone vrucht boom carbolineum of mol jodium tinc tuur lijkt ons nog het doelmatigst. Wanneer men de pooter eerst af- wascht met lauw water en zeep, dan helpt het bestrijdingsmiddel het vlugst. 't Is een lastige ziekte, als zij in n vergevorderd stadium verkesrt. Het hok enz. geregeld schoonhouden en de pooten der dieren maandelijksch met petroleum insmeren voorkomt deze plaag. Wij bevelen dit vooral san, aan kleine kippenhouders, die in d'r dieren een ontspanning zoeken. d. BUIKWATERZUCHT. Deze ziek te noemt men wel eens met den plat ten naam «watergat".' Het achterlijf is gevuld met een etterachtige vloeistof en hangt meestal tot op den grond. De oorzaak is zeer verschillend, meestal van tuberculeuse of kanker achtigen aard. Ook buikvliesontsteking kan oorzaak zijn. Houdt men zoo'n ziek dier met den kop naar beneden, dan treedt de dood meestal plotseling in. Het dier afmaken en verbranden is het beste, aangezien het vocht van zeer besmettelijken aard is. e. WEEKE KROP. Ontstaat veel door het eten van bedorven voer. De patiënten drinken dan overmatig veel. Men geeft ze uitsluitend te drinken 10 druppels verdund zoutzuur op een theekopje water. Na een paar dagen vasten is het dier genezen. f. HARDE KROP, ontstaat door moeilijk verteerbaar voedsel of ook wel door dorst lijden ('s winters vooral bij strenge vorst). Men geeft de dieren een mespunt dubbel koolzure Soda op een theekopje water te drinken en verder vasten, schrijden Kunt gij daar nog aan twijfelen was hare wedervraag, terwijl een stroom van tranen hare oogen ontvloeide. Die klove, waarvan gij spreekt, ver volgde zij, heeft in mijne oogen al lang niet meer bestaan. Ik ben tot de over tuiging gekomen, dat zielenadel alleen de rechte adel is, en wat men door gaans adel noemt, meestal niets is dan eer. zinledig woord. Zij had hare tranen afgewischt; en zag hem met een lieflijk reinen glimlach aan. Uit hare blikken sprak die zuivere genegenheid, welke op achting gegrond, alleen voor de toekomst een duurzaam echtelijk geluk waar borgt. Een zucht noodigde hem uit tot verder spreken. Constance I riep hij eensklaps in vervoering, ik bemin u en heb nooit opgehouden u te beminnen I Geen ge luk kan er zonder u voor mij op aarde bestaan ik hernieuw mijne vroegere vraagWilt gij de mijne zijn in leven en dood? Haar antwoord klonk plechtig: Reinold, God weet hoe ik u zonder ophouden heb liefgehadik ben voor eeuwig de uwe. Ziedaar dan mijn verhaal ten einde, vervolgde de rentmeester. Alleen blijft mij nog over u mede te deelen, dat het huwelijk van het jonge paar in de kerk op hf.t dorp werd voltrok ken, en jonker Richard, door de zorg van den pastoor geheel in nieuwe kleederen gestoken, in alle deftigheid daarbij tegenwoordig was. Nadat hun terwijl de krop voorzichtig kan worden gemasseerd. VRAAG. Gaarne vernam ik van U eene goede samenstelling ochtendvoer met ook erwtenmeel, daar ik in 't be zit ben van een partijtje groene erw ten, die ik zal laten malen. W. te L. ANTWOORD. 3 Kg. gerstmeel en 2 Kg. havermeel en 2 Kg. grondnolen- meel en 4 Kg. maismeel en 1 Kg. erwtenmeel en 2 Kg. tarwegemalen en 1 Kg. tarwegruis en 2 Kg. vleeschmeel (of 3 Kg. vischmeel) en 0,3 Kg. phosph. voederkalk. U ziet, 't is omslachtig. Handelaars kunnen er echter wel gebruik van maken, daar dit een zeer best ochtend- voer is, dat de kippen graag eten. Hoe meer grondstoffen er in gemengd worden hoe liever de kippen het voer eten. Overreden door è£n fiets. Te Eijs is dé 67jarige vrouw B. uil Mechelen door een wielrijder over reden, toen zij op weg w$s naar de kerk. Met een hersenschudding" werd de vrouw opgenomen. Eenige uren later is zij overleden. Doodelyk ongeluk. Op de Staatsmijn Emma te Hoens- broek is een mijnwerker in aanraking gekomen met een onderdeel van een in beweging zijnde lift, waardoor hem het hoofd nagenoeg werd afgekneld. De man was onmiddellijk dood. Een gevaarlyke schop. Bij een voetbalwedstrijd te Velsen kreeg Zondag een Amsterdamsche jongen een schop legen het lichaam. Maandagavond is hij aan de gevolgen overleden. echt voltrokken was, dit zal nu eene maand geleden zijn, begaven de jonge lieden zich op reis naar Frankrijk. Reinold had de vrijheid genomen, aan zijne bruid eene conditie te stellen, en deze was, dat hij niet genoodzaakt mocht zijn, tot de ledigheid zijner adellijke buren te vervallen, maar zijne fabriek mocht aanhouden, en alzoo aan honderden huisgezinnen het brood verschaffen, welke anders door de liquideering zijner zaken, aan het gebrek ten prooi waren. Freule Con stance had hier niets op tegen, en ofschoon hij een flinken chef aan het hoofd zijner fabriek had, deed hij mij het verzoek, nu en dan eens een wakend oog te slaan op hetgeen er al zoo omging op de fabriek, tijdens zijne afwezigheid. Wanneer mijnheer (deze woorden waren tot mij gericht) er genoegen in mocht hebben, morgenochtend het kas teel eens te bezichtigen, zal ik hem volgaarne daartoe in staat stellen en hem begeleiden. Ik nam dit aanbod gretig aan, niet alleen omdat ik kennis zou maken met het kasteel de woonplaats van hen die reeds zoo langen tijd, door te luis teren naar de verschillende verhalen het onderwerp mijner gedachten hadden uitgemaakt, maar ook, omdat mijnheer Van der Wilk een alleraangenaamst mensch was, en ik mij gaarne in zijn gezelschap bevond. Nadat wij nog eenige woorden met elkander hadden gewisseld, vertrok de rentmeester, na mij vriendelijk de hand gereikt te hebben, daar het tijd werd, Een arrestant uit den trein gesprongen. Maandagmiddag heeft de politie te Bergen op Zoom een goede vangst ge daan. Door een maróchaussée werden aldaar gearresteerd een man en een vrouw, beiden ongeveer van 30-jarigen leeftijd. Zij verdienden hun brood met het bespelen van viool en gitaar. Beiden werden verdacht met nog een derden persoon betrokken te zijn in een zevental diefstallen. Het tweetal werd onder geleide van de politie met den trein naar Breda overgebracht. Even voor Breda, tegen over de fabriek De Etna, waar de trein langzaam rijdt, gaf de man voor naar de W.C. te moeten gaan, waarbij hij van de gelegenheid gebruik maak te om het portier te openen en uit den trein te springen. Onmiddellijk trok de maróchaussée aan de noodrem en de vluchteling werd achtervolgd. Het gelukte echter niet hem opnieuw te arresteeren. De vrouw, die naar het politiebureau te Breda werd overgebracht, bleef ont kennen. De derde persoon, die gezocht wordt, zou zich op zee bevinden. Een inval in een bureau voor belasting-inning. Te Amsterdam werd opgericht, het Bureau voor Belastinginning, dat zich met groote manifesten waarboven het vertrouwwekkend wapen der gemeente Amsterdam prijkte, tot de burgerij wendde met de uitnoodiging door wekelijksche stortingen aan dit bureau op gemakkelijke én geleidelijke wijze haar belastingschuld te voldoen. Spoe dig daarop werd ook een Fordje in dienst gesteld, waarmede bij de men- schen aan huis de wekelijksche stor tingen werden opgehaald. Het perso neel van het bureau vermeerderde snel en bedraagt op het oogenblik ongeveer 20 man. Sinds korten tijd was evenwel van particuliere zijde de aandacht der politie op dit bureau gevestigd. De boekhouding zou belangrijk achter zoo niet hopeloos in de war zijn en er bestond gegronde twijfel of de gestortte gelden, waarmede de belastingschulden der aangeslotenen moesten worden voldaan nog wel aan wezig waren, (dit aantal aangeslotenen moet omstreeks 5000 hebben bedragen). Het Bureau voor Belastinginning stortte zijnerzijds maandelijksch bij de belastingadministratie doch de laatste 2 maanden was dit niet geschied. Vrijdagmorgen heeft de Officier van Justitie, vergezeld van den rechter commissaris en den inspecteur der Centrale recherche, alsmede een groot aantal rechercheurs een inval in het bureau gedaan, waarbij de directeur 'j^hr. N. J. R. naar het hoofdbureau van poJitie is overgebracht. Alle boeken en besc.heiden benevens de aanwezige be lasting,papieren werden per auto naar het bur<?£A' van den rechter van in structie vervoegd. Daarna heeft de justitie ook een feniszoeking verricht in de woning van uVui directeur aan de van Ostade. De kans is groot, dat de te nen thans hun belasting dubbel moffen betalen. Verlaagde broodpryzen. DEURNE. Terwijl overal de brood prijzen met den dag stijgen, is de prijs alhier gedaald van A4 op 39 cent per 6 pond. Natuurlijk is de solidariteit onder de bakkers hier niet groot. dat wij ons ter ruste begaven ofschoon de heerlijk schoone zomeravond er ons een verwijt van mocht maken. Nu moet ik u nog eens eene op heldering vragen, Jasper, zeide ik: Zeg mij eerst, welke van de twee slaapkamers zal mij tot nachtverblijf verstrekken Ik zal even met mijnheer naar boven gaan, sprak de altijd dienstvaar dige dorpswaard en liep na mijn nacht licht aangestoken te hebben, hiermede vooruit de trappen op. Ik volgde hem. Het was dezelfde kamer, waar ik vroeger gelogeerd had. Eene sterke lucht van zeep deed mijne reukzenuwen geweld aan, en zoldering en kozijnen hadden het voorkomen, of zij met eene dunne laag verf beschilderd waren, waar het hout zich doorheen vertoonde. De platen, die vroeger aan den muur hingen, hadden moeten vluchten voor de ellendige schoonmaaksterswoede, en de schilderij, den gehamasten ridder voor stellende, stond eenige passen verder, dan het gehangen had, op den grond. Ik nam de plek waar het zich vroeger bevond, nauwkeurig in oogen- schouw, en het bleek mij al dadelijk, dat er niet veel opmerkzaamheid nooaic n was, om tot de wetenschap te komem" U dat de bijna levensgroot geschilderd ridder eene deur had bedekt, well /on"en. waarschijnlijk sedert langen tijd ni)effelt is meer in gebruik was. die gemi Slot volgt.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1