ESLK Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. »SBW, fts Het gouden Bidsnoer. Abonneert U op dit blad Dit nummer bestaat uit twee bladen Onze Spoorwegen en processie's. FEUILLETON, tl De Kippenhouderij op het platteland Verslag Q-emengd Nieuwe. Zaterdag 4 October 1924 4Be Jaargang No 4 ABONNEMENTPEEL PER KWAR I AAL■MHHKHHS a^BH HEI VS M THHHimiHII^F ADVEKTENTIEN ifzonderË'numm^i'sc0 Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. menl groote reduc,ie' 't Is van algemeene bekendheid, dat het getal pelgrims, dat jaarlijks met een extra-trein naar Kevelaer gaat, gaandeweg ieder jaar verminderd, en ook dat vele Processiën niet kunnen vertrekken omdat er geen voldoend aantal deelnemers zijn. De oorzaak hiervan is, dunkt mij, niet ver te zoeken en ligt in hoofdzaak aan de duurte der Spoorwegen. Toen er voor eenige jaren nog concurrentie bestond tusschen de S.S. en de H. IJ. S. M. waren de prijzen veel billijker men kon toen met een extra-trein voor f3.derde klasse retour reizen b.v. van Oldenzaal naar Kevelaer. Nu weten wij allen zeer goed, dat alles duurder geworden is, doch dit neemt niet weg dat de prijzen thans veel te hoog zijn. Voor een retourkaart 3e klasse Olden zaalKevelaer moet men thans f 8. vragen. Doch de Nederl. Spoorwegen varen er wel bij. Als men ruim 200 pelgims heeft laat de Maatschappij al een extra-trein loopen. De opbrengst voor alle pelgrims daarboven, steekt ze als extra-winst in den zak. Met een paar feiten zal dit duidelijk worden. De Oldenzaalsche Processie vroeg, evenals andere jaren, dit jaar weer een extra-trein aan naar Kevelaer. De Maatschappij berichtte dat voor het Holl. gedeelte moest gegarandeerd worden voor een minimum-opbrengst van f 1285.20. De processie moest alzoo hebben ruim 200 pelgrims, dan kon er een extra-trein verkregen worden. Doch ze had er 550. Nemen we hier af de 46 spoorbeambten die met een vrijkaart meegingen, dan blijven er ongeveer 500 over. Trekken wij die 200 (waar voor de trein toch al loopt) van de 500 af, blijven er 300 over. En die gelden van deze 300 pelgrims, zijnde op het Holl. trajet circa f 1700, steekt de Maatschappij als extra-winst in den zak. Want zij heeft er geen machinist of conducteur méér voor noodig, alleen eenige rijtuigen meer en eenige mud den kolen, 't Had ook kunnen zijn dat de Processie nog meer pelgrims had gehad, dan was de buitengewone winst voor de Maatschappij nog grooter ge weest. De Oldenzaalsche Processie moest ook dit jaar voor den extra-trein alleen op Holl. gebied, voor het ver voer van 500 pelgrims, meer dan f3500 betalen. Een tweede geval. De Directie der Nederl. Spoorwegen liet dit jaar extra-treinen loopen van uit Oldenzaal of Enschede b.v. naar Amsterdam, een afstand, via Almelo, Apeldoorn, van 167 Kilometer, voor het prijsje van f3,25 3e klasse retour terwijl een extra-trein voor Kevelaer via Zutfen, Arnhem tot Cranenburg, 41. Verscheidene keeren was ik op het punt mij zeiven het leven te benemen driemaal, op verschillende tijden, ketste het pistool, waarmede ik mij een doodelijken kogel door de hersens wilde jagen, en als ik op het punt was van mij te verdrinken, kwam er altijd iets voor, wat mij in dat opzet verhin derde. Dat alles, ik ben er zeker van deed het bidsnoer. Ik trok van Engeland naar Frank rijk. Te Parijs hield men mij eenige maanden gevangen, als verdacht van moord. Te Lissabon beschuldigde men mij van diefstal, en te Livorno werd ik in een krankzinnigengesticht gezet, ofschoon ik aan de twee genoemde misdaden niet schuldig was en mijn verstand meestal goed tot mijn wil had. Toch zou ik het somstijds moeten betwijfelenwonderlijke gedachten doorkruisen mijn brein, en mijne slapen gloeien dikwijls of mijn hoofd moet barsten, terwijl ik niet in staat ben, mijne denkbeelden in een behoor lijken vorm te uiten. Waar ik mij ook in de wereld bevond, tegen oudejaarsavond, de ver jaring van den brand, was het of het aidsnoer mij naar »Doeblenburg" trok. In al die jaren miste het geen enkelen afstand 130 kilometer circa f 6. kostte per persoon. Ergo 167 kilometers voor f 3.25 130 f 6.— De Maatschappij schijnt hier onder scheid te maken tusschen biddende en niet-biddende reizigers. De biddende mogen met 37 kilometer minder afstand nog f 2.75 méér betalen. N. L. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Behandeling van snot, diphtherie en pokken. Telken jare treden in den herfst en den winter verkoudheid-ziekten op onder de hoenders. Vooral daar, waar de dieren bij slecht weer niet binnen gehouden kunnen worden, of waar in de dag- en nachthokken trek of tocht ontstaat. Laten we eerst spreken over Snot. Dit is een verkoudheidsziekte. De dieren vloeien uit de neusgaten terwijl de slijmvliezen van keel, neus en oogen ontstoken zijn. Meermalen had den wij gunstige resultaten met het toedienen van permanganas kalicus, n.l. 5 gram permanganas kalicus lost men op in één Liter water. Van deze oplossing doet men twee eetlepel op één Liter drinkwater. Een eetlepel van deze oplossing in het drinkwater is in den herfst een goed voorbehoedmiddel. Te Venray is dat permanganas kali cus wel in de drogisterij te krijgen. Voor enkele centen heeft men een prachtig voorbehoed- en ook bestrij dingsmiddel. Verder zorge men natuur lijk voor drcge, flinke hokken. Diphtlierie. Deze wordt ook wel eens snot ge noemd, doch is heel iets anders dan de eerstgenoemde ziekte. Zij is te her kennen aan het gele beslag in den bek, terwijl de dieren voortdurend gapen, met den kop schudden en een afschuwelijke lucht uit den bek ver spreiden. Men verwijdere het gele, kaasachtige beslag voorzichtig met de kromming een er gewone vrouwen haarspeld, of anders met een groote veiligheids speld. Vervolgens penseele men den bek en Je keel met jodiumtinctuur, deze behandeling een paar dagen volhouden. Te Venray is het jodium tinctuur in de drogisterij wel voorhanden. De zieke dieren zondert men af in een droog, tochtvrij, frisch lokaal en het hok wordt terdege ontsmet. Te drinken geeft men i/t pet. ge zuiverde creoline'oplossing. Dit wordt meestal zonder bezwaar gedronken. Soms moeten de dieren er echter aan gewennen. Pokken. Die zijn te herkennen aan de bruine vlekjes, welke op kam, lellen en rond om de oogen voorkomen. In het begin keer, dat ik mij op den genoemden tijd niet daarheen begaf. Hel scheen een vloek 'e zijn, welke op mijne mis daad rustte, en ik ondervond de onbe- schrijflijkste folteringen, wanneer ik in het woud van »Doeblenburg" rond dwaalde. Somstijds ook verscheen ik voor de hut van den boerenarbeider, maar waar ik aankwam richtte ik verderf en onheil aan, want het scheen mij een waar genoegen, iemand te kwellen. Het was mij onmogelijk een ander gelukkig te zien, terwijl ik, als een tweede Ahasveros, van het eene einde der wereld naar het andere ronddoolde zonder ooit eenige rust te vinden. Somstijds werd ik bij de een of andere ontmoeting op mijn weg, ondanks mijn tegenstand, als door eene onzicht bare macht gedwongen den rozenkrans te vertoonen- en 't scheen mij dan toe, of ik stilzwijgend genoodzaakt werd te verklaren, dat aan dit ellendige voor werp al mijn ongeluk te wijten was. Het leven werd mij dagelijks meer en meer een walg, en zoo ik misdaan heb, ik voel, dat ik genoeg heb geleden er moet een einde aan komen. Ik sta hier, niet omdat ik ver langde, u, Constance, te ziendit is mij vrij onverschillig. Ik weet, gij kunt een broeder, die u zooweel angst heeft aangejaagd, en zijn adellijk ge slacht oneer aan doet, niet liefhebben: maar ook ik bemin u niet, om de doodeenvoudige reden, dat ik niemand meer kan of zal beminnenomdat ik het geheele menschenras verfoeiom dat ik mijn hart voor de laatste maal stadium kan men de dieren gemakke lijk genezen door deze wratjes aan te stippen met een penseeltje, gedrukt in pure gezuiverde créoline. Dit herhaalt men 2 maal per dag. Het drinken is hetzelfde als bij de diphtherie. Diph therie en pokken treden doorgaans te gelijk op in dezelfde koppels. Desmet- stof is dan ook voor beide ziekte de zelfde. Alleen de uitingsverschijnselen zijn verschillend. In de Venraysche drogisterij zal ook wel helsche steen voorhanden zijn. Men hale daar, als 't noodig is, een klein stiftje van en penseele de pokken daarmee, na ze eerst met raapolie of zoete olie bevochtigd te hebben. Dit middel helpt goed, ook als de kosten al wat grooter zijn. Yoeding by deze ziekten. Wat de voedingsmelhode betreft het volgende Men vermijde droog-m eel voer en al te hard voer, zooals platte mais. De keel schrijnt, het doet soms zoo zeer, dat de lijdende kippen kermen en kreuneen. Zieke en gezonde vogels worden natuurlijk gescheiden, doch men zorge er voor, dat de voerbakken leeg zijn, daarna behoorlijk ontsmet worden met 5 pet. creoline-oplossing in water. Men kan zelfs graanvoer gerust te weeken zetten in i/ï pet. creoline-oplossing. Van dit »creoline-graan" wordt aan de vogels de halve rantsoenportie ver strekt en daarna laat men ze zich verzadigen met in water geweekt graan. Zooveel mogelijk groenvoer verstrek ken, daarbij echter op de -ontlasting letten, die niet te dun mag worden. Het drinkwater besmettingsgevaar is speciaal bij vogelziekten onze grootste aandacht waard en zuiver drinkwater naast een hygiënische drinkwatervoor ziening is eene eerste vereischte. Wil men permanganas kalicus als poeder toedienen, dan kan men geven 1 thee lepel op 10 Liter drinkwater. Ik vertrouw, dat onze Venraysche drogist dit artikeltje de noodige aan dacht zal schenken en dat hij deze courant zal bewaren, om bij eventueele bestellingen met raad en daad behulp zaam te kunnen zijn. Er worden een massa kwakzalver- middeltjes aangeboden, alle veel te duur en vaak ook ondeugdelijk. Wij raden daarom iederen kippen houder aan dit artikeltje uit te knippen en met punaises of spijkertjes aan den binnenwand van het hok te bevestigen. Want het kan van den winter noodig wezen I Het begint hier en daar nu al Bovenstaande bestrijdingsmiddelen zijn aangegeven door dr. B. J. C. te Hennepè, bacterioloog aan de Rijks- seruminrichting te Rotterdam. Deze bekende veterinaire heeft ze gepubli ceerd in de Mededeelingen van den Veeartsenijkundigen dienst (No. 8) en zijn dus alleszins betrouwbaar. Als onze lezers en lezeressen direkt de verdachte dieren afzonderen en deze op boven aangehaalde wijze behande len, dan geloof ik gerust mogen ver klaren, dat zij succes zulles hebben. Maar niet wachten tot het te laat is. van vreugde zou voelen kloppen, als ik een duizendste gedeelte van het menschelijk geslacht zou kunnen doen lijden, wat ik heb geleden, verlaten en verstooten als ik was, door die koude, zelfzuchtige wereld. Ik gruw er van, wanneer ik er aan moet denken, nog langer mijn ellendig aanzijn om te dragen. Ik heb geen geld meer om brood te koopen het is ook volsterkt niet noodig. Ik heb geen hart, dat mij liefheeft welnu, het is mij onver schillig, want ik haat iedereen. Om dan ten minste zeker te zijn, dat deze de laatste avond is, dat ik adem, zal ik mij van dat gehate voorwerp ont doen, dat mij in mijne handelingen belemmert. Het schijnt in mijne be stemming te liggen mij niet van den rozenkrans te kunnen losrukken mogelijk moet het zoo zijn, dat ik hem aan zijne voormalige bezitster terug geef, tot dat einde ben ik hier geko men en heb ik een onderhoud met u verzocht. Hij stak bij deze woorden zijn rech terhand in een der panden van zijn rok, haalde het prachtige bidsnoer te voorschijn en hief het, zooals eertijds, omhoog, terwijl de prachtige juweelen in het licht der ondergaande zon fon kelden, en Constance als in zalige be wondering de handen uitstrekte, om het kostbare kleinood te vatten. Daar hebt ge uw ellendig bid snoer terug; dat het vervloekt zij en in zich zelf vernietigd worde, opdat het niemand meer moge deren 1 riep hij uit, den rozenkrans aan de voeten van Constance werpende, en zijne ge der R. K. Parochiale Leesbibliotheek te Venray van October 1923 tot Mei 1924. In bovengemeld tijdvak werd ont vangen a) aan bijdragen van Heeren Leden en Donateurs (lid is eenieder, die jaar lijks f2,en donateur ieder, die jaar lijks f 2,50 betaald) de som van f 45,50 b) aan leesgelden f 160,42 Totaal der ontvangsten f 205,92 Hiervan werd uitgegeven a) aan nieuwe boeken f 124,72 b) aan bindwerken f 25,05 c) aan drukwerken f 60, d) aan diversen f 13,30 Totaal der uitgaven f 223,07 Zoodat er een nadeelig saldo is van f 17,15. In dit tijdvak werden ter lezing uit gegeven 4950 boeken tegen 4500 in hetzelfde tijdvak van het jaar te voren, waaruit voldoende blijkt, dat er een steeds drukker gebruik van gemaakt wordt en deze hoogst nuttige instelling in een groote behoefte voorziet. De bibliotheek is ook dit jaar weder om met een aantal nieuwe boeken uit gebreid, zoodat er voor ieder wat wils te vinden is. Tevens heeft het bestuur dit jaar nieuwe catalogussen laten drukken, welke tegen den luttelen prijs van 25 ct. verkrijgbaar zullen zijn en zal dit door het lezend publiek met genoegen worden vernomen. Namens het Bestuur H. JACOBS Bibliothecaris N. B. Ouders en voogden worden beleefd verzocht er wel voor te willen zorgdragen, dat de boeken netjes wor den behandeld en ongeschonden worden terugbezorgd en worden zij er tevens op attent gemaakt, dat alle boeken uit onze bibliotheek afkomstig, gemerkt zijn met den stempel der R. K. Lees bibliotheek. Morgen Zondag opening der Biblio theek, geopend van half 10 tot 10 uur en na de hoogmis tot half 12. De uitspraak inzake den moord te Wychen. De Rechtbank te Arnhem heeft Dins dag uitspraak gedaan in de moordzaak te Wijchen. De dader Van Munster werd overeenkomstig den eisch tot levenslange gevangenisstraf en C. v. d. Broek wegens medeplichtigheid tot 7 jaren gevangenisstraf. Van Munster barstte bij 't hooren van 't vonnis in vloeken los en zei, dat hij in hooger beroep zou gaan. Beiden werden onmiddellijk wegge leid. De postdiefstal te Kerkrade. Zaterdagmiddag werd door de recher che der gemeentepolitie te Kerkrade gearresteerd zekere H. uit die gemeente, verdacht van heling van geld afkom stig van den postdiefstal te Kerkrade voor 2 jaren gepleegd. De gestolen som bedroeg f37.000. De beide dieven H. en S. zijn gelijk bekend te Aken ge balde vuist in wilde razernij omhoog gestoken. Nu is het met mij gedaan, gij hebt mij voor het laatst gezien wees niet bevreesd dat uw broeder u ooit weer om een kruimel brood zal vragen, hij zal u nimmermeer veront rusten, want honger en gebrek worden voor hem opgelost in den dood. Bij deze woorden verliet hij de plek, waar hij stond. Constance had schielijk den rozenkrans opgenomen, en riep haar broeder met eene angstige stem na Richard I Richard 1 Hij keerde terug en vroegHebt ge nog iets te zeggen? God behoede u voor zelfmoord! riep zij schreiend. O, Richard, Richard, laat het boos opzet, dat uw geest bezig houdt, varen bedenk, dat. hoeveel gij geleden hebt, dit lijden na eene mis daad, die nimmermeer te verhelpen is, in het andere leven op nog folterender wijze zal worden voortgezet. Dus gij wilt, dat ik zal blijven leven, om honger en gebrek te lijden vroeg hij, hoonend lachende. Ik heb aan moeder op haar sterf bed beloofd, u nimmer meer een enkelen penning uit te keeren, en ik moet den laatsten wil van een sterven de, en althans van eene moeder eer biedigen^ Al zou ik nog zoo gaarne willen; ik mag u niets gevenhet heeft mij reeds genoeg berouwd, dat ik vroeger in dit opzicht van mijn plicht ben afgeweken. Wat jonker Richard ook mocht mis daan hebben, en zijne euveldaden waren vele, ik had toch in die oogen- blikken deernis met hem. Op hem detineerd. De verdachte II. is een neef van den aangehouden H. Kerkdiefstal. De kerkdiefslallen in Zuid-Limburg houden aan. Nu weer werden twee offerblokken geledigd in de kerk van den H. Bartholomeus te Meerssen. De. doodende draad. Maandagmorgen kwam, bij de ver timmering van de bakkerij van den heer J. P. te Bergum, de 31-jarige ar beider K. in aanraking met een der draden van de electrische leiding. Direct werd hij losgetrokken, doch de ongelukkige bleek reeds overleden te zijn. De man laat een vrouw met 3 kinderen achter. Een oude truc. Dezer dagen vervoegde zich bij een autoverhuurder te Oegstgeest de voor dezen onbekende arbeider C. v. d. S., wonende te Nieuw Vennep, met de mededeeling, dat zijn zuster eerstdaags in het huwelijk zou treden met een gepensionneerd Indisch koloneldaar om wilde hij voor den trouwdag eenige auto's bestellen. De verhuurder kwam met v. d. S. tot een accoord v. d. S. verzocht daarop aan hem een bedrag aan geld te leenen, omdat hij nog eenige inkoopen moest doen en niet voldoende geld bij zich hadhij zou gelijk bij de afrekening voor het ge bruik van de auto's het geleende geld wel teruggeven- De garagehouder, geen kwaad vermoedende gaf hem het ge vraagde geld, waarop v. d. S. vertrok. Bij een wijnhandelaar in Oegstgeest haalde hij denzelfden dag een soortge lijke truc uit. Hij bestelde wijn voor het huwelijk en nam een flesch op proef mede, waarna hij vroeg om wat geld te kunnen leenen om dit bij de afrekening van den wijn terug te be talen, hetwelk hem ook werd gegeven. Eenige dagen later schreef v. d. S. aan beide personen, dat de bestellingen om verschillende redenen als niet gedaan moesten worden beschouwd, terwijl van het geleende geld natuurlijk niet werd gesproken. De politie heeft den man Zaterdag gearresteerd als verdacht van oplichting en na opmaking van procesverbaal weer op vrije voeten gesteld. Door een auto gedood. Te Soest is in de Veenhuizerstraat een kindje van mej. H. door een auto overreden en onmiddellijk gedood. Een dapper stukje. Toen er iets haperde aan een vlieg machine, die van Londen naar Parijs vloog, klom de mecanicien van die machine op den vleugel van het toestel toen dit met volle snelheid 1000 voet v boven den grond vloog. In zijn volle lengte lag hij 45 min. op den vleugel en hield de uiteinden van een gebroken buis bij elkander, tot men veilig op het Lywpne-vlieg- terrein kon landen. Om ryk te worden. Een ingezetene van Loosdrecht lie1 zijn peren plukken en betaalde daar voor f 10. De oogst bracht op de veiling op... f 5,50. toetredende, overhandigde ik hem een beurs met goud, terwijl ik zeide Wat freule Constance niet ver oorloofd is, staat den rentmeester vrij, neem dit van mij aan, help u daarmede en bega geen lagen zelfmoord. Hij woog als het ware de beurs op zijne hand, zag mij met den lach van een waanzinnige aan, en den kleinen schat met de kracht der wanhoop voor mijne voeten werpende, riep hij Te laatte laaten verdween, zonder dat wij zijn vertrek konden verhinde ren. Eene akelige historie, zeide ik, toen de rentmeester een oogenblik poosde om zijn glas te ledigen. Ik kan mij volkomen den wanhopigen toestand, waar Richard in verkeerde voor oogen stellenen hoe het zij, ik gevoel medelijden met de verlatenheid, waarin hij verkeerde. Zeker, sprak Jasper, wie zou dat niet? Maar, luister naar den afloop. Eer wij voortgaan met het ver haal, Jasper, moest ge ons eene flesch halen, maar van het bovenste plankje, want ik zie deze is leeg, sprak de rentmeester. De opgeruimde waard, liet zich dit geen tweemaal zeggen, en binnen eenige minuten zagen wij hem terug, met eene bestoven flesch welke van onderdom getuigde, en waaruit hij, na haar schoongemaakt en ontkurkt te hebben, opnieuw onze glazen vulde. Hij zette zich daarna weder in zijne gemakkelijkste houding naast mij neder en mijnheer Van der Wilk vervolgde zijn verhaag Wordt vervolg

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1