TWEEDE BEAD. Akker s Abdijsiroop Fotografie. VENRAY Het gouden Bidsnoer. GLAZEN FLACONS, GEEL ETIKET Marskramer Tabak Volkstabak Tabaksindustrie Victoria Elke lepel helpt Een pot Kloosterbalsem in Auis is 'een groot gemak Emaille-goederen Th. van Opbergen inlandsch SPEK G. L. Verbeek PEEL MAAS Zaterdag 27 September 1924. No, 39 Maandag 29 Sept. Verlaging cokesprijzen Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat zij besloten hebben, ten einde het gebruik van gascokes voor huisbrand meer bekend te maken en om een ieder in de gelegenheid te stellen zich op voordeelige wijze voor den a.s. winter van brandstof te voorzien, van af heden tot nadere aankondiging de prijzen der gascokes aanmerkelijk te verlagen en te brengen op geklopte cokes van f 1.40 per' H.L. op f 1.20 per H.L. grove cokes van fl.20 per H.L. op f 1 per H.L. gruis cokes van f0.50 per H.L. op f 0.35 per H.L. Voor aan huis bezorgen wordt in rekening gebracht: 1 tot en met 5 H.L. 15 cent per ILL. 6 tot en met 25 H.L. 10 cent per H.L. boven 25 H.L. 5 cent per H.L. De cokes kunnen aan de gasfabriek worden afgehaald op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag, des voormiddags van 912 uur, des namiddags van 25 uur. Voor hoeveelheden van 10 ton en hooger gelden speciale prijzen. Venray, 19 September 1924. Burgemeester en WethoudersvanVenray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Verpachting gemeentegrond Merselo en Leunen. Burgemeesler en Wethouders van Ven ray brengen ter openbare kennis, dat op Vrijdag 3 October des voormiddags elf uur ten Raadhuize door hen in het open baar bij opbod zullen worden verpacht a. het navolgende perceel ontgonnen grond, gelegen te Merselo in den Testrik, genummerd No 15. groot 5.33 HA thans in pacht bij Ruypers, kadastraal bekend Sectie H. 1606. De duur der pacht loopt van 1 Novem ber 1924 tot 1 November 1938. b. behoudens goedkeuring van den Ge meenteraad, voor een termijn van 12 jaren, ingaande 1 November a s., een perceel grond kadastraal bekend gemeente Ven ray, Sectie D No. 3592 gedeeltelijk, ter Srootte van pl.m. 11 Aren, gelegen langs e openbare lagere meisjesschool te Leunen. Nadere inlicbtigen omtrent de voorwaar- den, waaronder de verpachting geschiedt, worden verstrekt ter gemeentesecretarie. Aanwijzing ter plaatse geschiedt op den dag der verpachting des voormiddags 9 uur. Venray, 17 September 1924, Burgemeester en Wethouders voornd, O VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN krijgsbenden trok hij, waar het moest, Johan vurss. dieselve gulden, pechlen en op de plundertochten, waar hij ver- en renthen soe vurss. staen alle weege koos, roofzuchtig en zweepend door de te heffen ende boeren sail, sonder stille gauwen der vreedzame menschen afslagh.... enz. Gecollationneért tegen bestormde hij burchten en sloten. het vorschreven register is daermede Ook in zijne nederlagen te velde, bevonden 't accordeeren bij mij." (Volgt die hij tegen zijn levenseind moest onderschrift enz.) duren, was hij een strijdmoedig en! Het behoeft dan ook geen vertoog, nobel ridderfiguur. dat de invloed op het Gelre's bestilr in 1414, op o November, Sint Huber- en in het wezen tusdag (daarom wordt deze slag ook in steden dier landen de geschiedenis de Hubertusslag ge- RidderJohan van Brouckhuysen. Een Noord-Limburgsche Zwcntibold- flguur. (Eene Historie-Schets). Van zijne strooptochten vinden we o.m. aangeteekend van een z g. ridder oorlog „yan „.den.~G.uJi£kschen adel, %'on Mentzingen en Johann von "FleV tenberg, tegen de Geldersche ridders, erfhofmeester Johan van Broekhuysen en hofmaarschalk Johan van Boitberg. Zij lieten vorst Arnold (van Gelre) in 1431 schriftelijk aanzeggen, dat zij (de Guliksche ridderschap) hunne vijanden wilden zijn, en weerwraak bij wijze van "oirloghe wilden nemen op de «strooperijen, sligtinge van brandt en de pillardage (plundering)", even voor genoemde datum op hunne heeren en riddergoederen gepleegd, deze tocht van Johan v. Br. was dan ook in ergere mate. De strijdlust van den ridder leek soms als een vlammend vuur; hij deinsde nergens voor terug. Met heele noemd), raakten, gedurende de vijande lijkheden lusschen Gelre en Gulick, na voordien in hel Overkwartier met afwisselend geluk te hebben gevochten, beide legers slaags bij Linnichde Guliclcers waren in getale ver de meerdere. En ondanks het moedig en woest strijden, en de hinderlagen die ze nog konden overwinnen, werd het Geldersch leger geslagenonder de gesneuvelden telde .men o.a. de in ons eerste bijdrage genoemde Gerrit van Brouckhuysen, en onder de gevangenen met de ridders van Meer en van Wylaeck ook ridder Johan van Brouck huysen. De historicus Slichten horst, (meldt, dat deze ridders na het sluiten van den wapenstilstand, werden vrijgelaten en ter eere hunner onversaagde dapper heid, met den »draegh-band" omhan gen. Deze eer kan men ongeveer gelijk stellen met een 'moedigen, doch verslagen veldheer, wien men om zijn eerlijke en erkende dapperheid zijn zwaard laat houden bij zijn gevangen neming. Hij gooide zich onmiddellijk weer in het strijdgewoel, nu tegen Brabant In 1446, bij de vredesonderhandelingen te Grave aan de Maas, klaagden de Bra- bantsche afgevaardigden Johan van Brouckhuysen aan wegens de stroope- rijen niet alleen, maar ook over de menigerlei kwellingen en schade der Brabantsche inwoners berokkend. Johan van Brouckhuysen, die aan wezig was, snoerde »door wydloopige verschooninge en andersluydende kond schappen zijn tegendingers den mond." Nopens zijne riddergevechten onder ling vinden we o.m. aangeteekend in 1442, toen waren Jan van Brouckhuysen en Arend van Blitlerswyck »tegenseen rechlstrydigh" in het zelfde jaar bij een herrie lusschen Jan Schenck van Nydeggen, Maes van Oest, en anderen, mengde ridder Johan van Br. zich weerom lusschen, en hadden er «bitter kookergevechten en sparteling plaets." In 1449 treed hij op als bemiddelaar lusschen edellieden en steden des hertogdoms in 1444, als bemiddelaar met de ridders Schellaert en Boelman van Well in het geschil lusschen den Gelderschen hertog en Jan van Heins- berg, bisschop en Luik. Van een bizondere en tevens eigen aardige beleekenis, is hetgeen we weten uil een copie of act van 1435, welke, naar wij vermenen, nog berust in de archieven van Venray. Het is een typisch staaltje van de schrijfwijze en akte-opmaking meteen in dien tijd. Het luidt Wij Arnold van den genaeden Godts hertoge van Gelre en Gulick ende Greve van Zutphen, doen condt allen luyden en bekennen voor ons en onsen erven en naercomelingen, dat wij schuldig syn van gerechter witlicker schuldt Johan van Broeckhuysen heere tot Loë ende toe Geysteren, onsen erf hofmeester, rait, etc., ende synen rech ten erven, als van geleenden gelde ende verlackten corst, dat hy ons vol macht ende gedaen heft in onsen orber tot onsen, ses duysent overlendt- sche Rynsche guldens alsop datum des •jAv'ffs gemunt syn ofte 'anders guet dat daervoor gilei J^taling) daarvoor, der betaeling ende wat hij ons <;^t j alsoo bewant is; dal wy Johan vurss. die summe geldis nu niet betaelen en connen om grooter last en schulden, die wy hebben doen moeten omme ons oirloghswille daer wy in synsoo hebben wy vurss. Johan gesat en setten met desen brieve in al onsen renten, gulden, thynsen,. hoenre, pechlen, greut ende |in andere opkoemende beden en andere saecken, niet uytgescheyden, die wy hebben tot Raede ende in onsen lande van Kessel, die wij doir onsen rentmeester aldaer gewoonlick plege te heffen ende te boeren van ons wegen nae inhalt ons renlbeuck, soodal FEUILLETON 40. Eenige schreden van ons af werd het pad glooiend, en liet zich op zeke re plaats zeer geschikt tot rustbank gebruiken. Ik leidde Constance er heen, omdat ik wel zag, hoe moeilijk het haar viel, nog langer te staan. Zij nam dadelijk de aangeboden rustplaats in bezit, Richard kwam voor haar staan en maakte zich gereed zijne avonturen te vertellen. Indien gij het dan wilt weten, be- fon hij met eene heesche slem, ik ad honger en geen geld, en niemand, die mij een penning wilde geven om brood te koopen. Nacht en dag werd mijn geest beziggehouden, door plannen te beramen voor eene inbraak op het kasteel, teneinde den kostbaren rozen krans machtig te worden, waarvan de verkoop mij in staat zou stellen, op mijn vorigen weelderigen voet te leven. Met dat inzicht beproefde ik op den oudejaarsmiddag, dien gij zeker nog niet zult vergeten zijn, nadat ik bij uwe afwezigheid in huis was geslopen, terwijl men, nalatig genoeg, de deur had laten openstaan, in uwe kamer te komen, en net bidsnoer te rooven, wat mijne eenige redding kon zijn in mijn verlaten toestand. De kamerdeur bood krachligen we- ridderschap en van ridder Johan van Brouckhuysen zeer groot was, en dal zoo niet de vermogendste en mach tigste, doch de meest vooraan tredende ridder was. Ten overvloede bewijze dit nog, dai hij in April 1436, het verbond van ridderschap en steden van Gelre bezegelde. Met de graven van Meurs voerde hij geruimen tijd den strijd. Wij vinden er o.a. hiervan aangehaald feiten in 1438toen de zaak voor den hertog van Gelre kwam, en ridder Johan zijne rechten toegewezen kreeg, in 14-40 toen ridder Johan een vergenomen strooptocht van ridders uit het Meursche niet alleen verijdelde, maar zelf revanche nam, in 1442: de graaf van Meurs of diens handlangers hadden ridder Johan «handtastelyk aengehou- den ^omtrent de pael-steden van Bra bant." En daar hertog Arnoud daarop graaf Vincent van Meurs «aankloech van sware efnd verresiende saecken", dat hij vreedzame kooplieden op vrije heirwegen van en naar Gelre's gebied had aangerand, en uitgeschud, en de jus asyli ook van de kerk in Kessel met de voeten te hebben getreden, schijnt wel, dat hieruit weer vijande lijkheden uitgroeiden, die echter niet lang duurden, want ridder Johan's «sweerd con in sweren sigst en dragen." Zijn huwelijk met Vrouwe Anna van der Straeten, van huize Wissen, bleef kinderloos. Dit, en ook zijn veelbewogen, ruw en veranderlijk leven in kamp en bestier, oorlog en strooperijen, Inderdaad gelukte het den boosdoener de rechters hiermede zoo te beïnvloeden, dat zij niet de lastgeving durfden doen voor zijn ter-dood-brenging En de Geldersche hertog (toen Adolf) zou persoonlijk te paard naar Oostrum zijn gekomen, om den boosdoener te hooren hij liet hem nochthans terecht stellen. De aangehaalde vers-brok is meer deren oude ingezetenen van Venray en Oostrum bekend, en, vergewissen wij ons goed, werd deze vers reeds door eenige historici voorheen opge- teekend. Slot volgt. GERARD LEMMENS. lagssoadsa UiJedeslfagea. Wij vestigen er de aan dacht op, dat Foster's Itugpijn Nierm Pillen thans uitsluitend ver kocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakingen. Foster-Mc Clellan Co. Londen. een der fijnste producten der Nederlandsche Tabaksindustrie. Ooedkoope door lagen prijs onder ieders bereik. Maakt het rookgenot volledig. TEGELEN w'nVT1 °PKhe' eir? va" 'eVeP Slecht zaaizaad en zaaizaadontsmcttiag tot nadenken hij maakte zijn testament, b en toog ter bedevaart naar het Heilig Op al onze gebruiksaanwijzigingen Land. Als laatste handeling, vinden voor ontsmetting der herfstzaaigranen wij van hem aangeteekend, dat hij met «Germisan" is op aanbeveling van benoemd werd, met Jan van Wickrade, den Plantenzieklenkundigen Dienst als 's hertogen gevolmachtigde van het eene hoeveelheid van 100 gram per om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! Overkwartier, bij eene deputatie van ridders en steden te Lobith (1450). Zijn echtgenoote stierf waarschijnlijk in 1464, 12 of 13 jaren na het vertrek van ridder Johan Wij vinden dit aan gehaald in het anniversaria van het gesticht Bethelem te Oostrum (ridder Johan is) getrocken naer het heilich lant van Jherusalem, op welcken gang hij is gestorven. Daerna over 12 of 13 jaren storff tot Collen vrouw Anna van Broeckhuyse en ligt sy bij de Predickheeren aldaer begraeven." Tot slot ditmaal deelen wij nog mede, wat wij uit den mond van een oud-Oostrumsch inwoner opteekenden van iv.'krijgers van ridder Johan ruchte boosdoenei M ePn b het vertrekken van riauo. v-. werd gevangen genomen dreigde hij zijn oordeelersniettegenstaande werd hij tot den galg veroordeeld, de boos doener bezwoer nu, dat bij de uitvoe ring van zijn vonnis de geest van ridder Johan zou wederkeeren, en ze allen slaan. Ook reciteerde hij telkens een vers, dat luiden zou «Sy huyden daer hy huyde lek sal yn maecken muyden Sy wachten daer hy wachle lek spreeck myn liet by nachten." derstand aan mijne herhaalde pogin gen, en het was mij niet mogelijk het slot op eene of andere wijze meester te worden. Ik wist maar al te goed, dat het kostbaar voorwerp zich in die kamer bevond, en er dicht bij te zijn zonder het te kunnen machtig worden, naakte mij razend van woede. Uit vraak stak ik het kasteel in brand, hetgeen mij niet moeilijk viel, daar ik de noodige brandstof bij mij had, en daar een der licht ontvlambare gor dijnen, door mij in brand gesloken, zich spoedig aan het droge hout mede deelde, dat op sommige plaatsen van ouderdom vermolmd was. Ilc ontvluchtte, toen ik de daad had volbracht, weltevreden in het vooruil- zicht, dat, wanneer het kas'eel geheel in brand stond, als ik terugkwam, ik van de verwarring zou kunnen gebruik maken, om den rozenkrans in mijn bezit te krijgen, waar ik desnoods mijn leven voor wilde wagen. Een uur daarna kwam ik terug, zag het slot tot mijn genoegen in brand en door honderden menschen omgeven terwijl de brandweer de ijverigste pogingen aanwendde, om het verder voortwoeden van het onheil te stuiten, waarin men door den feilen wind slechts gedeelte lijk slaagde. Toch deinsde ik bijwijlen terug voor den vreeselijken aanblik, en had mij niet de zucht om mijn doel te bereiken, teruggehouden, ik zou gewis een tooneel verlaten hebben, dat mij nog bij de herinnering doet huiveren. Zooals u bekend is, had er op dien avond eene worsteling plaats H.L. voorgeschreven. Thans hebben nadere onderzoekingen te Wageningen uitgewezen, dal bij rogge 100 gram Germisan kiembeschadigend kan wer ken in verband waarmede thans hoogstens 50 gram per H.L. wordt aan bevolen. Waar ook in het bedrijf van den Duitschen kweeker von Lochow voor alle rogge met zeer afdoend resultaat een veel kleinere hoeveelheid dan 100 gram wordt gebruikt, werd het wen- schelijk geacht hierop even de alge- meene aandacht te vestigen. Tevens dient zeer zeker de aandacht van alle landbouwers op de volgende mededeelingen van den heer C. van Hoorn Tz., landbouwei te Vierhuizen, Ulrum te worden gevestigd, t.w. dien mei' ».bii '"'rogge, die eenigen in een natlig '&?e«e-slaan. an bai'e"- ondergebracht, en waaróp "ifJ.Yo'gens nog een natte periode als in hetvoT?f jaar volgt, is het gevaar voor slechte ontkieming groot. Onder zoodanige om standigheden is men bij ontsmette rog ge beslist beter legen een slechte op komst beveiligd, dan wanneer ontsmet ten wordt nagelaten. Ook is na ont smetting de eerste ontwikkeling der roggegewassen krachtiger". Verder nog dit Voor ontsmetting van tarwe en gerst raadt de Plantenziektenkundige Dienst in hare pas verschenen publicaties aan vermoedelijk meer speciaal voor dit seizoen om bij gebruik van «Germisan" daarvan niet meer dan 50 75 gram per H.L. te benuttten. M. WIERSUM. Haarverzorging. Eenmaal per week en voor hen, die last van haaruitval hebben tweemaal moet het hoofd gewasschen worden. Daar door het veelvuldig wasschen aan de huid een groot velgehalte ont trokken wordt, ontstaat echter al heel spoedig haarroos. Hiertegen wascht men den morgen na het hoofdbad de hoofdhuid met zuivere haarolie. Vrouwenhaar is meestal vettig en hiertegen geld een heel goed middel, n.l. een bad van zuivere spiritus, waarmede de hoofdhuid ingewreven wordt. Voor haarwasschen gebruike men alleen regenwater en zuivere zeepsoor- ten en om het haar na te spoelen neme men koud of lauw water, waar aan een eetlepel keukenzout wordt toegevoegd. Men moet het haar lus schen twee ruwe handdoeken stevig afwrijven. Deze manier van drogen is beter dan het haar aan kachel of zonnewarmte of erger nog electrische warmte bloot te stellen. tusschen dien gelukzoeker Flenking en mij. Ik was te uitgeput van honger en gebrek om hem lang weerstand te bieden, en hel gelukte hem door de buitengewone spierkracht, die de bur gerlui meestal meer dan de adellijken in hun bezit hebben, mij de ladder op te sleepen, tot op het plat aan de linkerlijde, wat nog voor den brand gespaard bleef. In het begin dacht ik, dat het zijn voornemen was, om wraak op mij te nemen en mij in de vlammen te werpen. Gelukkig voor mij, vielen wij beiden in onze worsteling op het plat neder, en daar de hachelijke toestand waarin mijn vader verkeerde geen uitstel gedoogde, liet hij mij aan mijn lot over, en spoedig zich oprichtende, snelde hij hem ter hulp. Ilc liep, nadat ik uit mijne bezwijming, door den zwaren val 'veroorzaakt, weer tót mij zeiven was gekomen, terstond vol angst naar den kant van het plat om de ladder af te dalen, doch deze was weggenomen, nadat Flenking zich met mijn vader in veiligheid bevond. De werking van een nieuw aangekomen brandspuit werd op dat punt nood zakelijk. Eenige voor mij onbeschrijf bare angstige oogenblikken gingen voorbij, toen de rechtervleugel van het gebouw begon te waggelen en einde lijk naar de linkerzijde oversloeg. Ik rekende toen mijn dood als zeker, en klemde mij, in gespannen verwach ting, met mijn rug tegen het zich achter mij bevindende venster. Met een donderend gekraak vie! de toren langs mij heen, en op hetzelfde oogen- blik sloeg ik achterover door het raam buitelde verder voort, en kwam met mijn voorhoofd tegen den marmeren schoorsteenmantel van de eetzaal, waardoor ik eene breede wonde op die plaats ontving, die een altijddurend lilteeken zooals gij ziet, heeft nage lalen. Het bloed gudste bij stroomen uit mijne gapende wond, en hoe verbijsterd ilc was door den schrik, opeens kwam ilc door het gezicht van het bloed weder tot bezinning, en mijne eerste gedachte was weder aan den rozen krans. Ik snelde naar de kamer, waar ik wist dat hij bewaard werd, rammel de de deur met een ijzeren boom, die aan een der luiken was ontvallen, tot zij bezweek, en ik zag mijn wensch bevredigd. Met minder moeite dan ik verwacht had, gelukte hel mij, aan het achtergedeelte van het kasteel in den tuin te ontkomen, en mij niet verder bekreunende om de gevolgen van mijne daad, verwijderde ik mij zoo snel mogelijk achteruit over het land. Gij allen zult toen gedacht heb ben, dat ik bij den brand was omge komen, en het spijt mij, dat het zoo niet is gebeurd, daar ik dan van al het lijden zou bevrijd zijn geweest, dat ik tot nu heb doorgestaan. Thans was het mijne eerste zorg, het bidsnoer te gelde te maken, en daar het mij onvoorzichtig voorkwam dit in ons land te beproeven, begaf ik mij naar Engeland. De helsche pijnen en smarten, die ik toen geleden heb, laten zich niet beschrijven. Mijne wond die ik zelf zoo goed mogelijk Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Akker's Kloosterbalsem is door zijn bijzondere eigenschappen onover- ren, .mi ontvellingen, zweren, Hu[a_ wintervoeten. Ook u., spierverrekkingen, spit, spierpijnen, rheumatiek. roote pot van 20 gram ,t. Potten van50gr.fl.-; r. f 1.75. Hoe grooter Alom verlcriinfc 100 gr. f 1.75. Hoe grooter hoe voordeeliger. Alom verkrijgbaar MARKTSTRAAT 4 levert alle Meubelen, Slnap-, Eet-, Salon- en Kantoorameuble- menien van eigen fabrikaat, geen buiten- i landsch goed. Verder Ledikantpooten. Tafclpooten. Ledikant en Meubelbeslag, Kapstokken, Kleerhangers, alle Stoffeer- artikelen. Spiraalmatrassen, bovenmatras- sen alle Stoffeerwerk aan concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend Ontvangen een partij alsKoffie- en Waterkannen, Water ketels, Emmers, Melkkokers, Kook pannen enz. enz. Verder Wendelploegen, fGierpompen, Kar raderen, Mantelketels enz. Scherp concurreerende prijzen. Gebr. Lucassen SMEDERIJ LEUNEN VOOR HET MAKEN van Bouwplannen, Bestekken en Begrootingen beveelt zich beleefd aan Piet van Bergen Bouwkundige Willemstraat 2 STEEDS VERKRIJGBAAR mager stukkolen, vetnootjes, bruinkoolbriketten en turf. Op verlangen aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, Fr. Sijbers-Poels. Kleermaker Hoenderstraat beveelt zich beleefd aan voor het maken van Heerencostuums en winterkleeding naar maat Voor den a.s. Winter Mooie collectie Stalen Voor degelijk werk en goed passen wordt ingestaan. Vraagt prijzen. Minzaam aanbevelend. Dik vet en mager 55 ct p. pond inlandsch Varkensvet 60 ct p. pond G. IF. Sijbers. Alle soorten Foto's, Vergrootingen en Olieverf-portretten KRUISSTRAAT VENRAY Bezoekt ons atelier. Overal aan huis te ontbieden ZONDER PRIJSVER HOOGING. Hoenderstraat 6 VENRAY Handel in Gedistilleerd, -tA"» en Wijnen. Greenen, Vuren, 1 Americ. Greenen? Carbolineum en Asphaltpapier. Alles aan concurreerende prijzen. verbonden had, genas spoediger dan ik gedacht had. Duizendmaal meer kwellingen veroorzaakte mij echter het bidsnoer, dat ik haast zou denken door den Duivel in persoon gemaakt te zijn. Hoe dikwerf ik beproefde den rozen krans te verkoopen, het scheen mij toe, of het voorwerp aan mij verkleefd was, en ik dit nimmer zou kunnen. Alle pogingen, welke ik hiertoe aan wendde, mislukten, en ik moest het kostbare voorwerp bij mij houden zonder er geld voor te ontvangen, dat mij voor den hongerdood kon behoeden. Deze toestand maakte mij somstijds waanzinnig. Ik verbeeldde mij, en mogelijk was dit werkelijk zoo, dal er een vloek rustte op hem, die het bidsnoer mocht ontvreemden. Slapelooze nachten heb ik doorgebracht onder den blooten hemel, en in de hut van den boeren arbeider, die mij voor een oogenblik gelukkig maakte, wanneer hij mij een korst van het harde brood mededeelde dal eigenlijk voor zijn hond bestemd was. Altijd liep ik met den rozenkrans rond, maar het was of mijne handen zouden verlammen, wanneer het voor nemen bij mij opkwam om hem te verkoopen. Zoo dwaalde ik rond van het eene land naar het andere, en bedelde mijn brood, terwijl ik waarde genoeg bij mij had om eene heele familie gelukkig te maken. Mijn onge lukkig voorkomen wekte het medelijden van velen op, want men schatte mii twintig jaar ouder dan ik inderdaad was. Mijn baard, voor welks groei ik in mijne jongelingsjaren allerlei kunst middelen aanwendde, welke echter alle faalden, begon sterk te groeien, en toen ik voor de eerste maal ge legenheid vond hem in een spiegel te beschouwen, zag ik, dat hij grijs was. Ik gaf mij niet de minste moeite hem tot een behoorlijken "Jvorm te snoeien dit gaf mij een haveloos voorkomen, en mijne zonderlinge kleeding, welke uit stukken bestond, hier en daar uit deernis mij toegeworpen, daarbijge- voegdook het breede litteeken op mijn voorhoofd, benevens mijn blauwe bril, maakten mij onkenbaar, wanneer ik mij hier in den omtrek bevond. Deze bril was mij onontbeerlijk gewor den, daar mijne oogen bij den brand zeer hadden geleden, en zij verzachting noodig hadden. Zoo zwierf ik dan alleen de wereld door, om mijn brood te bedelen ik, het kind van adellijke geboorte 1 en, zoo ik veel misdaan heb, o, ik heb ook zooveel geleden I In al mijne smarten was en bleef mijne grootste pijniging de rozenkranshet scheen mij toe of hij betooverd washoe ik het wilde overleggen, het gelukte mij niet mij van hem te ontdoen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5