EmJ5- Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Het gouden Bidsnoer. Genadeoord OOSTRUM. 8 Sept. Bekeeringen. De Kippenhouderij op het platteland Titelfeest der Kerk Gemengd Nieuwe. Zaterdag 6 September 1924 48e Jaargang No 36 PEEL EN MAAS,, (afiTeH™mmë?«f5c° Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 01. ment groote reduct.e. Dit nummer bestaat uit twee bladen Miss Adeline Thelluson, een nicht van Viscount Halifax, den bekenden leider der Anglo-Katholieke partij (High charch) is te Brighton door den Eerw. Heer Well in de Katholieke Kerk opgenomen. Eveneens d'e Noorweegsche novellen- schrijfster Meviouw Sigrid Undert. Ofschoon nog jong is zij reeds candi- daat gesteld voor den Nobel-prijs. Hare boeken gaan voornamelijk over de middeleeuwen en zij bewijst daarin haar grondige kennis van dien katho lieken tijd. Dit komt vooral uit in hare trilogie. «Kristen Lavrausdater" en heeft zeker geen geringen invloed ge had op hare bekeering. Op zijn Kasteel Wartenberg is Prins Gustav Bannof Kurland, behoorend tot den hoogen adel en daar in groot aan zien katholiek geworden. Hij is eige naar van uitgestrekte goederen en van de Villa Eden in Baden. Een zijner zonen werd eenige jaren geleden katholiek. De beroemde detective van Scotland Yard, de hoofdinspecteur Mercer, aldus meldt de «Universe", is voor zijn sterven in de Katholieke Kerk opge nomen en bediend. Wegens ziekte had hij ontslag moeten nemen. Mercer was bekend door zijn na sporingen in veel sensationeele zaken o. a. de geruchtmakende Boltomley- affaire, die hij na maanden lang in het land op en neer gereisd en ijverig gevorscht te hebben, tot klaarheid bracht. De Hoogeerw. Pater Albert van Zuijt, Provinciaal der Missie van Scheut op de Philippijnen meldde onlangs: «Op Palm-Zondag kwam ik te Baguia aan, waar een blijde verrassing mij wachtte. Ik maakte er kennis met den Eerwaarden Heer Catlin, kort te voren nog Protestantsch zendeling te Bontac. Iiij was overgelukkig, want.... hij was zoo pas tot den Roomsch- Katholieken godsdienst bekeerd. Eenige dagen geleden had hij in onze kapel plechtig de ketterij afge zworen en van dit oogenblik af is hij een der onzen. Het voorbeeld onzer confraters, hun arbeid en de door hen verkregen resultaten, hebben hem bewogen niet langer te wachten om den beslissenden stap te doen. Heden is hij naar Manilla vertrok ken, waar men hem een post heeft aangeboden als professor aan hel College der Jezuïten. Men had hem geen plaats kunnen aanbieden, meer overeenkomstig zijn verlangens. De Protestanlsche zendelingen zijn vaak menschen, die te goeder trouw zijn en waarlijk godsdienstig. Deze man was een merkwaardige persoon lijkheid wegens zijn godsvrucht en zijn toewijding. Evenals zoovele andere zijn hem de oogen geopend, toen hij het werk der Katholieke missionarissen van nabij mocht meemaken. Velen komen er dus zoo tot Christus. Die toch is en blijft: «het Licht, de Waarheid en het leven". Wat dolen zij toch, die Christus niet kennen of verstooten hebben. Nog onlangs zeide de Protestantsche bisschop van Rochester in een open bare rede«Niet alleen aanbidden de meeste menschen van Engeland den Almachtigen God niet en gelooven zij niet aan Jezus Christus, maar zij weten volstrekt niets van Hem, waarschijn lijk nog minder dan van Mahomed of Confucius. Aan honderd duizenden is Hij practisch onbekend, behalve als de inhoud van een afschuwelijke vloek. De Anglocaansche bisschop van Londen spreekt van zijn heidensch diocees, waar geen drie procent der bevolking een voet in de kerk zet. En loopen heele straten kilometers en kilometers ver, waar de menschen let terlijk zonder God leven. Hier vindt men den sleutel der heidensche verwording onzer dagen en te verwonderen is het ook niet, dat zij, die Christus werkelijk zoeken, geen oplossing vinden in de koudheid en verdeeldheid van het Protestantisme en zich wenden tot de Katholieke Kerk de ééne en eenig ware kerk van Chris tus. P. J. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Het houden van eenden. Zonder twijfel zijn wij in ons land eene periode ingegaan, waarvan men met recht kan zeggen, dat de Eend op het gebied der eierproductie een groote concurrent van de Kip is geworden. Proefnemingen op grooter of kleiner schaal geven hiervan de duidelijkste bewijzen. De Witte Indische loopeenden treden steeds meer en meer op den voorgrond Dit ras heeft verschillende voordeelen boven andere eendenrassen. In de eerste plaats op het gebied der kleur. Ze is zuiver wit en geeft bij goed fokken ook zuiver witte nakomelingen en geen miskleuren, zooals dit zoo dikwijls bij andere rassen voorkomt. Ze is zeer ijverig en zelden of nooit ziet men haar met den kop in de veeren zittensteeds is ze op zoek naar voedsel,- ze is zeer beweeglijk, kan zich door haar slankheid ook ge makkelijk bewegen. Mede alzoo een voorname factor voor goede spijsver tering, zoodat z.g. overvoeren niet ge makkelijk voorkomt. Roven alles echter zijn de. Wit- Indische Loopeenden mits natuur lijk van goede afstamming buiten gewoon goede eierlegsters. Legsters van mooie witte, zware eieren, welke wat kleur en smaak betreft, de kippeneieren zeer nabij komen. Natuurlijk houdt de smaak veel ver band met het voedsel, dat verstrekt FEUILLETON. 35. Vervolg van Tweede Blad. Dat kan jé begrijpen, sprak Jas per, zijn gewone marsch op zijn buik trommelendeal wat hier gebeurd is, heeft mijnheer nu al lang vergelen, en al had hij dit ook niet, wat heeft de zaak te beduiden Gij weet, hernam ik, dat mijne tante sinds ruim een iaar is overleden, en zij was meestal de aanleiding, dat ik mij hier bevond. De goede, oude vrouw was zeer op mijn gezelschap gesteldnu zij tot mijn spijt het tijde lijke met het eeuwige heeft verwisseld, kom ik daar zoo vanzelf niet toe om dit oord te bezoeken. Ik heb het nieuws ook gehoord, mijnheer, sprak de waard op deel- nemenden toon, en het spijt mij, want het was een goede oude dame, die zeer veel weldeed en waar ook veel aan wordt verloren. Dat die goede ziel nog zoo ver van huis moest ster ven, niet. waar? Ja, het spijt mij natuurlijk ook, antwoordde ikmaar wat zal men doen Zulk een afloop was toch den een of anderen 'ijd te voorzien. Wij gaan immers allen denzelfden weg. Jawel, mijnheer, sprak Bertha; maar ik zou toch liefst nog een weinig willen wachten, het bevalt mij hier nog veel te goed. Wel, dit kan ik begrijpen, her nam ik, ieder mensch is gehecht aan het leven, en voornamelijk eene vrouw, die zich gelukkig mag gevoelen in het bezit van zulk een echtgenoot en sen tweetal lieve kinderen. Dat eerste mag u er wel aflaten, sprak zij, Jasper met een plagenden lach aanziende, want ik heb nog al wat met mijn man te stellen. Ik zal je zeggen, mijnheer, riep Jasper, als de vrouwen zoo'n beetje oud beginnen te worden, klagen ze over alles, dat hebt u nog nooit zoo gezien... - Hei I hei 1 viel Bertha hem in de rede, oud, oud Wie is er oud Hoe durf je 't zeggen Kan ik mijn handen niet goed meer uit de mouwen steken 1 Dat schikt nog al, sprak haar man, maar je wordt wat zanekerig. Wel heb ik van mijn leven Dat komt, omdat ik altijd zooveel moeite heb om hem naar de kerk te krijgen, mijnheer, sprak de waardin met geene geringe mate van verontwaardiging, maar hij laat me maar wat aan praten en doet toch wat hij wil. Welnu, hernam haar man, ik ga immers op zijn tijd naar de Mis, en ik geloof niet, dat ik nog een keer heb overgeslagen, wanneer hiertoe verplichting bestond dit kunt ge me toch niet ten laste leggen. Ja, ja, dat is alles goed en wel, riep Bertha; maar je weet hoe de pastoor er over klaagt, dat de kerk wordt. Nog een groot en niet te onderschat ten voordeel is, dat bij goede verzor ging, deze eenden bijna het gansche jaar door leggen. Om goede resultaten te bereiken moet men vooral aandacht schenken aan de huisvesting, de voeding en de verzorging. Huisvesting. Dit wil in de eerste plaats zeggen verblijfplaats, waar licht, lucht en voldoende ruimte aanwezig is. Wij rekenen voor ruimte in een eendennachthok 1 vierkante meter voor hoogstens 3 eenden. Eenden worden door velen beschouwd als veel vuil veroorzakende dieren. Dit is evenwel geenszins het geval. Veel kan immers voorkomen worden door goede huisvesting en verzorging. Men brenge een flinke laag droog stroo aan, circa 20 cM. hoog, over den vloer van het hok. 's Morgens wordt dit flink opgeschud. Men zet, als de eenden buiten zijn, alles open, dan blijft het stroo langen tijd droog en bruikbaar. Een eend moet 's nachts schoon, droog en tochvrij zitten, met voldoende luchttoevoer. Voeding. Men moet steeds zoo zien te voederen, dat geen over-of ondervoeding ontslaat. Nu is het moeilijk juist te zeggen, wat en in welke hoeveelheid men moet voeren. Terrein en grondgesteldheid hebben hier natuurlijk ook een woordje mee te zeggen. Graan voor eenden alleen 's morgens, b.v. 1 deel mais en 3 deelen tarwe dit 's avonds van te voren in de week te zetten. Ieder dier 's morgens een handvol. Het weekvoer kan hetzelfde zijn als bij de kippen. Eenige algemeene wenken achten wij niet misplaatst. 1. Kom nimmer met licht 's avonds in uw eendenver- blijf. 2. Kom nimmer met honden bij of tusschen uwe dieren. 3. Fok alleen van overjarige dieren of van zoogenaamd heelvroeg-broed. 4. Koop uitsluitend woerden, waar ge weet, met zekerheid en vertrouwen, hoeveel eieren de moeders en de vaders moeder ge legd hebben. De woerd heeft heel veel invloed op de productie van het volgend geslacht. 5. Geef steeds frisch drinkwater. 6. Zorg ook voor grit of gemalen zee schelpen. 7. Houdt nimmer meer dan 50 eenden in één nachthok. 8. Voer 's avonds een half uur voor zonsonder gang, laat de dieren 's morgens niet voor 9 uur of half tien los. 9. Houdt ze bij strenge vorst (ijs op het gras) iets langer vast en geef ze dan drink water in hunne hokken. Wie deze wenken opvolgt, zal van zijn eenden beslist veel eieren rapen. Men prutse echter niet met laatgebo- ren kuikens. Dat is al even zeer af te keuren "als bij de kippen. De eieren betrekken van fokslalions of van vertrouwde particuliere inrich tingen, die het valnest-systeem toepas sen, is beslist noodig. Een goede eend eet niet meer dan een slechte, doch zij geeft soms meer dan dubbel zooveel eieren. Precies dus als bij de kippen. Eenden en kippen onder mekaar 's middags in de Vespers zoo leeg is maar daar ga je zelden naar toe; dan moet mijnheer zijn middagdutje doen, niet waar? Daar is met die vrouwen niets te beginnen, mijnheer, sprak Jasper zijn hoofd schuddende laten wij er maar een speldje bij steken, zooals eene oude naaister van mijne moeder altijd zeide. Waar zal mijnheer plaats nemen vervolgde hij, binnen of buiten Ik raad u het laatste. De zon is aanstonds geheel onder de kim, en dan zal het daarbuiten lekker worden. Neem nu plaats op de groene bank, waar u wel eens meer op hebt gezeten, dan zal ik u een tafeltje brengen. Ja, dat is goed, zeide ik, en dan eene flesch goeden rijnwijn er bovenop, of heb je die niet meer Dat zou ik denken, riep Jasper, met zijne rechterhand langs zijne wang zwaaiende; zooals men doet, wanneer men het lekkere van zekere waar wil prijzenoud, oud, mijnheer, ik zou haast zeggen, van Methusalem zijn tijd. Nu, dan zal hij wel goed wezen, grappenmakerhaal me maar een flesch, zeide ik, met twee glazen, want je drinkt toch ook mee Als mijnheer dat zoo belieft, dan zeer gaarne, was zijn antwoord, terwijl hij vertrok, om den door hem aange prezen wijn uit den kelder te halen. Sultan begroette mij als een oude kennis hij lekte mijne hand, kwis pelstaartte om mij heen, en heette mij door een vriendelijk geblaf welkom. Onderwijl had ik plaats genomen op de bank. De eenige bezitter daarvan haalt niet veel uit, althans zeker niet, wanneer het uitloopterrein betrekkelijk klein is. Op de meeste boerderijen geeft men echter onbeperkte ruimte. Daar is het bezwaar vanzelf veel kleiner. Wij raden onze lezers daarom aan, in het a.s. voorjaar eens een proef te nemen, maar dan vroeg, ziekten komen onder eenden betrekkelijk weinig voor. De sterfte der kuikens is ook gering. Wij kennen iemand, die steeds veel kippen dood had aan tuberculose. De dierenarts adviseerde hem, alls beesten op te ruimen, de hokken te ontsmet ten en dan een jaar lang niets te houden dan W. I. Loopeenden. Hij deed het en het succes was groot geen tuberculose en veel eieren. gevierd met Octaaf ïagsradaa tfiMnliagia. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstop ping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewan den, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. 12 Het weer in Augustus. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede: Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maxim umtempe ratuur ruim 2 gr. C. en het minimum bijna 1 gr. G. beneden normaal. In de laatste decade was het maximum zelfs 4 5 3 gr. er beneden. De regenval ge middeld over het geheele land, bedroeg 120 m.M. tegen 80 normaal. De afwij-, kingen waren het grootst in Limburg en N. en Z. Holland. Texel had 214, Schaersbergen 206 m.M. Dergelijke afwijkingen, hoewel vrij zeldzaam, komen ongeveer eens in de tien jaar voor. In Augustus 1912 be droeg de regenval gemiddeld 153 m.M. en was de temperatuur bijna 3 gr. beneden normaal. De Bilt had slechts 137 uren met zonneschijn tegen 177 uren normaal. had zijne parapluie gestreken, daar de zon op dat oogenblik niet meer hin derlijk was. Eenige woorden welke op de weldadige koelte van den avond zinspeelden, werden tusschen ons ge wisseld en hoe ongeneigd ik vroeger altijd was om met onbekenden op reis in gesprek te treden, zijn voorkomen maakte zulk een aangenamen indruk op mij, dat ik mij geheel en al lot hem aangetrokken gevoelde, en ieder woord van hem mij welkom was. Weldra kwam Jasper met den rijn wijn, ontkurkte de flesch en schonk met de gewone formaliteit de glazen in. Daarna zette hij zich naast mij neder en sprak Er is sinds uwe afwezigheid al heel wat gebeurd; gij schijnt niet nieuwsgierig te zijn. Herinnert ge u den oudejaarsavond niet meer en de geschiedenis, welke ik toen heb ver haald Wij hebben er daar aanstonds nog op gezinspeeld. Zeker, beste vriend, zweeft mij dit alles nog voor mijn geest, en nu ik mij weer in «De gekroonde Post hoorn" bevind, verrijst alles, wat ik toen gehoord en ondervonden heb, voor mijne oogen met nieuwe, frissche kleuren. Wanneer gij eenige oogen- blikken had gewacht, zou ik er u zeker naar gevraagd hebben maar ik wensch- te eerst een weinig op mijn gemak te komen, en eens rustig adem te halen, want ik ben vreeselijk warm. Doe zooals ge zegt, mijnheer, er is ook geen haast bij, antwoordde Jas per. Wat zegt ge van dat wijntje Hij is goed, lekker als ge wilt. De verhooging van den tabaksaccijns. Volgens het Eindhovensch Dagblad zal de voorgenomen verhooging van den accijns op tabak niet worden toe gepast op sigaren, doch alleen op siga retten en tabak. Met ingang van Zaterdag heeft het personeel van de sigarenfabrieken van de n.v. Gebr. Majoor te Beverwijk ont slag gekregen, behalve het verkoops- en expeditiepersoneel. De directie van de fabriek is hiertoe overgegaan, omdat zij vreest, dat bij aanneming van het wetsontwerp tot verhooging van de tabaksbelasting de geheele nog aanwezige voorraad siga ren opnieuw gebanderolleerd moet worden. De aanmaak is nu stopgezet. Door dezen maatregel komen eenige honderden arbeiders zonder werk. Fokveedag te Cuyk. Het valt niet te ontkennen, dat voor het gemengde landbouwbedrijf de vee houderij een der voornaamste bronnen van inkomsten vormt. Eveneens staat het vast, dat de veehouderij alleen dan de gewenschte resultaten oplevert, wan neer onder meer het vee, dat gehouden wordt, beantwoord aan de eischen, welke daaraan in zake exterieur en productie mogen worden gesteld. Deze zijn een sterke lichaamsbouw, een flinke melkgifl en een hoog vetgehalte. Daaraan kan het roodbonte vee ten volle beantwoorden, maar jammer ge noeg is men op verschillende plaatsen hiermee nog niet waar men zijn moet. Zal daarin verbetering komen dan is uitbreiding van veekennis noodzakelijk. Een mooie gelegenheid om deze te vergrooten biedt weer de Fokveedag te Cuyk, welke gehouden zal worden op Donderdag 25 September a.s. Daar kan men dan een prachtcollectie rundvee beschouwen, uitmuntend in exterieur en productie, welke tot voor beeld kan strekken van wat er door oordeelkundige teeltkeus en fokkerij te bereiken valt. Dit voorbeeld zal op wekken tot navolging, aansporen tot verbetering van eigen vee en dus niet weinig bijdragen tot vergrooting der bedrijfsinkomsten. Daarom mag geen boer verzuimen dezen fokveedag te gaan bijwonen. Hoe talrijker het bezoek, hoe grooter de leering. Herdenking Mobilisatie 1914. Tengevolge van verschillende om standigheden is het nog niet mogelijk een overzicht te geven van hetgeen in den lande ten bate van de verschillen de mobilisatie-slachtoffers is (en nog wordt) bijeengebracht, al zijn reeds verschillende bemoedigende cijfers be kend. Zelfs kleine oorden brachten goede bijdragen, zooals Sambeek f75, Helder f 20, Nieuwolda bijna f50, Papendrecht f100, Maarheeze f40 enz. De bedragen kunnen over het alge meen eerst bekend worden, nadat de rapporten der verschillende provinciale comités zullen zijn ontvangen omtrent hetgeen de plaatselijke comité's over droegen. Met het oog op de afwezig heid van velen op de inzamelings- dagen, wordt op vele plaatsen de actie nog voortgezel. Het aantal verzoeken om steun en oogenblikkelijke hulp zijn groot. Er zijn daarbij aandoenlijke gevallen. Nu, dat zou ik denken, de kelder van menigen baron is van zulk eene goede soort niet voorzien als deze; ik laat er champagne voor staan, en u, mijnheer IIk ben het met je eens, Jasper, zeide ikmen drinkt ook geen champagne zooals rijnwijn deze laatste drank is ook verkieslijker in den zomer. Maar zeg eens, je hebt toch een kamer voor me, je kunt me immers wel een paar nachten herbergen Zeker, zeker, mijnheer, met ge noegen, zeer gaarne, als u het maar voor lief wilt nemen, zooals het valt. We zijn aan het schoonmaken geweest, en de boel is nog niet geheel op zijne plaats. Eenige oogenblikken verliepen er, gedurende welke wij zwegen. Ik wierp de havana-sigaar, welke ik rookte, weg, om den heerlijken geur der berken in te ademen, die ons uit het bosch van «Doeblenburg", dat zich voor onze oogen uitstrekte, op den adem van den zuidelijken wind toestroomde. De zon was nauwelijks ter kim gedaald of achter het donkergroene woud rees de zilveren maan ten hemel, en tintte met haar weemoedig licht het omlisrgend landschap met een tooverachtigen en mystieken gloed. Verderop in het bosch, waar zich eikenhout bevond, deed zich de nachtegaal hooren, en zijn schallend lied bracht, met de rustige en verkwik kende stilte om ons heen, eene over peinzing teweeg, welke ons alle drie scheen te beheerschen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1