nu. Wonden KloosterMsem Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Provinciaal Nieuws, Dit nummer bestaat uit twee bladen Sluiting Dranklokalen. Houders van Dansmuziek. Dringends uitnoodiging Mond- en Klauwzeer. Het Eucharistisch Congres te Amsterdam. Ook bezuiniging Ingezonden, Zaterdag 2 A-ugustus 1924 4Be Jaargaij No 31 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzondert, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/» ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. De Burgemeester van VENRAY brengt ter algemeene kennis, dat door hem, ingevolge het bepaalde bij artikel 41 der Algemeene Politieverordening, het sluitingsuur in de lokalen waar voor verlof tot den verkoop van alco holhoudenden drank anderen dan ster ken drank, en vergunning tot den verkoop van sterken drank is verleend, uitsluitend voor de kom Venray op Zondag 3, Maandag 4, Dinsdag 5, Woensdag 6, Donderdag 7 en Zondag 10 Augustus is verlengd tot twaalf uur middernacht. Aan deze verlenging van sluitings uur is door hem de voorwaarde ver bonden, dat na half drie namiddag tot half tien 's avonds geen sterken drank meer wordt getapt, dus ook niet in de lokalen der vergunninghouders, waar dit anders geoorloofd is. De aandacht van vergunninghouders wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat de verlenging van het sluitingsuur niet geldt voor hen, die na half drie tot half tien in hunne inrichtingen sterken drank verschenken of toelaten dat deze aldaar wordt gebruikt. Voor deze inrichtingen geldt het gewone sluitingsuur, dus 11 uur namiddag, waaraan streng de hand gehouden wordt en zullen onmiddellijk om 11 uur moeten worden ontruimd. Overigens wordt de vergunning bij ongeregeldheden of niet naleving der voorschriften door de politie gegeven, voor de betrokken overtreders of in het algemeen ingetrokken. Er wordt in geen geval gewaar schuwd, om 12 uur moeten alle café's onmiddellijk worden geruimd. Venray, 1. Augustus 1924. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van degenen, die op hunne aanvrage verlof tot het houden van dansmuziek hebben bekomen, verplicht zijn deze muziek op het door hem bepaalde uur, zijnde NEGEN uur namiddag, behoudens intrekking of wijziging zijnerzijds, stipt te doen eindigen. Door de politie wordt NIET ge waarschuwd en aan hen, die na ge sloten tijd hunne inrichtingen nog voor dansmuziek geopend hebben, zal voor volgende dagen geene vergunning meer worden verleend. De vergunningen moeten voor eiken dag worden afgehaald ten kantore van den Gemeenteontvanger tusschen 10 en 12 uur voormiddag. Op de vergunningen is tevens de tijd, waarop de dansmuziek moet ein digen, vermeld. Venray, 1 Augustus 1924. Openstelling Geireulebupeaux gedurende de kermis. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter algemeens kennis, dat de Gemeentesecretarie, het kantoor van den Gemeenteontvanger en het kantoor van Gemeentewerken op Maan dag 4, Dinsdag 5, Woensdag 6 en Donderdag 7 Augustus voor het publiek slechts geopend zijn van 1012 uur voormiddag. aan alle weldenkende inwoners van Venray. De Burgemeester van Venray ver zoekt de ingezetenen met den meesten aandrang hunne algeheele medewerking te verleenen, om alle wanordelijkheden en drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen, en aan de kasteleins na half drie namiddag tot half 10's avonds geen sterken drank te vragen. Venray 1 Augustus 1924, De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat het wegens het heerschende mond- en klauwzeer en het overbrengen dezer ziekte door honden, verboden is, losloopende honden mede te nemen naar weiden waar vee loopt. Venray 24 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd O. VAN DE LOO. Na een geheel jaar van schier on afgebroken werkzaamheid, van aller lei beslommeringen, worden thans de zorgen des levens voor een paar dagen aan den kant gezet en het volk geeft zich ongestoord over aan eene gepaste vreugde. Ouden en jongen van dagen verheu gen zich afwezige familieleden komen voor een oogenblik in don schoot hunner tamilie terugvriendenhanden worden gedrukt, kortom er heerschl eene algemeene gulle vroolijkheid. Dat mag wel, dat moet wel, zoo. eenige afwisseling in 't zorgvolle werkzaam bestaan van den mensch, vooral die van aardsche goederen niet of slechts weinig bedeeld is. Laat men vrij dus den boog ont spannen, laat schuldeloos genoegen en vroolijk pleizier onzen levenslust ver- frisschen, om daarna met vernieuwden ijver weer de soms groote taak te aan vaarden, waartoe de plicht ons roept. Wenschen wij daarom allen een aangename kermis, onder begunstiging van schoon weder, en wenschen wij ook dat deze dagen mogen voorbijgaan zonder wanklank 1 De heerlijke, heilige dagen zijn voor hij 1 Het is eene week geweest van echte katholieke blijdschap. Het ge loovig hart brandde van vurige geest drift. De aardsche balling voelde er zich opgebeurd, begeesterd door telkens opnieuw oplaaiend enthousiasme. Maar vooral, het waren dagen van triomf *voor den God der Eucharistie. Te Zijner eere, om Hem eerherstel te brengen, is het groote Congres aan de boorden van den Amstel bijeengeko men, om lof en aanbidding te geven aan Jezus, die het IJ. Sacrament des Altaars instelde, om Zich zeiven weg te kunnen schenken. Het Congres culmineerde in de beide laatste dagen. Zij brachten de grootste oogenblikken; in de Kindercommünie het liefste, in de H. Mis van den Kardinaal in het stadion het meest majestueuze en verhevene, in de pro cessie het triomfeerende. Terwijl in een groot deel des lands Zaterdagmorgen de regen neergutste, bleef het droog in het Amsterdamsche stadion, zoodat de Kindermis van Z. D. H. Mgr. Cal lier, bisschop van Haar lem, ongehinderd kon plaats hebben en duizenden en duizenden kinderen uit de handen van een zestiental pries ters de H. Communie mochten ontvan gen. Die tallooze kleinen waren de schoon ste versiering van het mooi getooide stadion, kinderen immers, waaruit de onschuld der ziel u tegenlacht, zijn het schoonste wat een menschenblik op aarde kan aanschouwen. En dan een kind, dan duizenden kinderen, vereenigd met hun Zaligmaker in het H. Sacra ment 1 Wat is er schooner, ontroeren der denkbaar. Den volgenden morgen kwam de meest grootsche van alle plechtigheden de H. Mis in hel stadion, met alle pracht, waarmede de H. Kerk dit H. Offer weel te omringen ter eere van Christus. Ver van het altaar stond de troon van den officieerende kardinaal-legaat Op den langen weg waren ter weers zijden de kardinalen en de mede- assisteërende bisschoppen en andere hoogwaardigheidsbekleders gezeten, in het geheel meer dan veertig gemijter den. Onvergetelijk vooral was het oogen blik der consecratie. De menigte van meer dan 30.000 personen zonk op de knieën neer. Er heerschte een indruk wekkende stilte, zoodat men de tien tallen vlaggen van alle landen en volken rondom het stadion en de pauselijke wit-gele op de transen der vier torens kon hooren klapperen in den wind. Plotseling werden 7de klaroenen ge stoken van den Romeinschen St. Pieter. De kardinaal-legaat heft de IJ. Hostie omhoog, die door de diep getroffen menigte aanbeden wordt. Even daarna verheft hij de gulden kelk en wederom kloppen dertigduizend handen op de borst in diepe vernede ring voor de Eucharistie, aan wie eer, lof en aanbidding wordt gebracht. De H. Mis wordt als een tafereel van de meest treffende momenten. Dieptreffend was het als na het» Pax Domini" en het vredesgebed de kardi naal den eersten assisteerenden pries ter de »Pax" geeft en de assistenten de een na den ander elkander omhel zen en den vrede des Heeren wenschen Fransche en Duitsche, Engelsche en Oostenrijksche en Italiaansche kardi nalen, de bisschoppen en prelaten uit alle werelddeelen. Begeesterend zag de menigte toe op dit aandoenlijk schouw spel. Na de H. Mis breekt de geestdrift uit de harten los, wanneer alle kardi nalen bisschoppen in éénen stoet het stadion verlaten. Onstuimig is het hoerageroep, er wordt met handen en zakdoeken gewuifd. Blijde vreugde heerscht alom, maar ook een voorbeel dige orde. En dan de processie 1 Zij schitterde door de deelneming van de groote priesterschare de kardi nalen in hun lange »cappa magna", de bisschoppen met mijter en staf, de abten en andere bekleeders van kerke lijke waardigheden. De geheele processie bestond overi gens uit mannen en jongelingen. Zij imponeerde door hun groot aantal, door de vele kleurige vaandels, de schitterende statiegewaden der Mal- thezer ridders, de uniformen der ver tegenwoordigers van leger en vloot In plechtige stilte, onderbroken slechts door gezang en gebed en door de tonen der muziekcorpsen, waaronder dat der Volendammers, trok de H. Sacraments processie over het veld en ver buiten het stadion langs de afgesloten sport terreinen. Nu naderde weldra het einde, dat een hoogtepunt bereikt door den subliemen zang van het 8-stemmige Te Deum van Hub. Cuypers door dat ontzagelijke koor van jongens en man nen, gedirigeerd door den componist zelf. Daarna volgt het Tantum Ergo en de plechtige zegen met het Allerheilig ste door den kardinaal-legaat. Een heerlijk slot der kerkelijke plechtig heid. Kardinaal van Rossum kon zich niet weerhouden om nog eenmaal het woord te richten tot de jubelende menigte. Nog eenmaal wenscht hij den Pauselijken zegen te schenken. Te voren spreekt hij woorden van lofprijzing en voldoening voor de schit terende wijze, waarop de deelnemers aan het Eucharistisch Congres hun plicht hebben gedaan. Z.Em. zal er den door zorgen gedrukten Paus met de grootste opgetogenheid een verslag van uitbrengen, dat den H. Vader zal treffen en ontroeren." Den vertrekkenden kardinaal werd een ware zegetocht bereid. Tot aan zijne residentie in de woning van den heer Dreesmann in de Joh. Vermeer straat stonden de vereenigingen met hare vaandels opgesteld, die de pro cessie terzijde van den weg hadden opgeluisterd. Op het stadion brak de geestdrift zich ondertusschen opnieuw baan. Het opgetogen volk brengt ova ties aan de kardinalen en bisschoppen Het is een onbeschrijfelijk oogenblik 1 In allerlei talen worden de prelaten begroe t. De Oostersche bisschop Mgr. Paul Akel beantwoordt den aan het Oosten gebrachten groet met een »Vive la Höllande. Als de bisschoppen zijn heengegaan vliegt de menigte - plotseling op de ministers toe. Minister Aalberse wordt op de schouders genomen en rondge dragen en minister Ruijs de Beeren- brouck is opeens zoo het middelpunt der belangstelling, dat hij zijn hoogen hoed, dien hij in de handen droeg, niet op zijn hoofd kan brengen, zoo groot is het gedrang rondom hem. Het was het feest van katholieke verbroedering en saamhoorigheidhet zij het voorteeken van voortdurende en blijvende solidariteit. Het weer was Zondag bijzonder gunstig. Groote wolkengevaarten koe pelden over het stadion, voortgezweept door den frisschen wind, toen de kardinaal-legaat de H. Mis opdroeg. Maar het bleef droog en er heerschte een aangename temperatuur. De processie werd door uitstekend weer begunstigd. De zon verhoogde de schittering van den gouden feeststoet. In Amsterdam bleef het nog langen tijd buitengewoon druk. Dat dit voor een groot deel door het Congres ver oorzaakt werd, bewezen de tallooze congres-insignes en de strikjes van pauselijk wit en geel, door elk congres ganger gedragen. Op de tram was de drukte natuurlijk enorm Wij bewonderen het goed humeur van den Amsterdamschen tramconducteur en den Amsterdamschen verkeersagent, van wie 4n de dagen, die achter ons liggen, het uiterste werd ;evergd, maar die kalm en gemoedelijk tun plicht vervulden. N.K. veroorzaakt door branden, snijden of stoo» ten, moeten dadelijk met Akker's Klooster balsem behandeld worden. Deze voortreffen lijke balsem i9 niet alleen bloedstelpend en pijnstillend, maar zijn, 'zuiverende en antiseptische werking voorkomt zweren, terwijl zijn geneeskracht verrassend is. Zorg steeds Akker's Kloosterbalsem in huis té hebben, het kan U dagelijks te pas komen. De Amsterdamsche gemeentetram heeft Zondag 380.000 passagiers ver voerd, hetgeen omstreeks 100.000 meer is dan den vorigen Zondag. Men schrijft uit Venlo aan de »Geld.": De staaltjes van geldverspilling blij ven legio. Dezen nazomer zullen de militairen oefeningen in grooten stijl in de omgeving van Venlo wederom een 3 ton verslinden. Van de dwingen de noodzakelijkheid van dit dure mili tair vertoon is men zelfs in de betref fende kringen niet eens overtuigd, maar het geld zal niettemin besteed worden. Uit tal van voorbeelden blijkt voortdurend, welk een vreemd begrip men daar van bezuinigen heeft. Het moge tevens duidelijk worden uit het volgende Bij de jongste inspectie werden ver schillende militairen van oudere lich tingen aangetroffen, die niet voldoende zorg hadden besteed aan de hun toe vertrouwde militaire goederen. Verder had de onvermoeid naar kleinigheden speurende militaire politie er hier en daar een aangetroffen, die in zijn bur gerlijk leven militaire schoenen en mil. jas droeg. Wie misdoet, correctie hij ontvangen zal, zei Vader Valkoogh reeds in zijn tijd. Welnu, al deze misdadigers zouden hun gerechte straf niet ontgaan. Het getal was zoo stil aangegroeid tot een 150-tal. Voor het meerendeel, waren het eerzame huisvaders, met stramme beenen, even hard uit hun kleeren gegroeid als ontwassen aan den mili tairen poespas. Voor de slechte ver zorging, het gebrek aan eerbied enz. voor 's lands goederen werden zij allen gestraft met een 5-tal dagen extra onder de wapenen komen. Zware straf.... voor het Rijk. Zeer vele werkloozen waren er onder dit getal boosdoeners, die overigens alle heel gelaten en niet het minst in ge drukte stemming hun «correctie" ondergingen. Voor zoover ieder van hen den titel voerde van gezinshoofd of kostwinner had hij recht op een vergoeding van fl.95 per dag. De uit de binnenlanden gerequireerden krijgen tevens vrij vervoer naar de garnizoens plaats. Met reis, aankomst en aller eerste kennismaking vervloog ongeveer één dag. Tijdens 't vijftal strafdagen zorgde Vadertje Staat, dat den delinquent niets te kort komt. Zijn stuk geloopen schoenen en buiten dienst versleten kleeren worden vervangen door splin ternieuwe. Gedurende het vijftal dagen wordt hij aan de hoede van een ser- §eant toevertrouwd, die après moi le éluge tot zijn stelregel heeft gemaakt en van oordeel is, dat de tijd ook zonder de uiterste militaire drillerij wel voorbij gaat. Aan boschrand of slootkant geniet het groepje ontaarde zonen van Mars de heerlijkste dagen in zalige droomen. Te spoedig slaat het uur van scheiden. Weer dient een halve dag voor af scheid en reis. Voorbeeldig is de wijze waarop het ontslag uit den militairen dienst volgt met 'n goed voorziene uitgangskas, vernieuwde garderobe, gaat het weer op staatskosten naar huis. Waar weder om hetzelfde spel thans als voorbe reiding voor 'n aanstaande zomer- pension op staatskosten kan beginnen. Jïet militaire perpetuum mobile 1 Natuurlijk dwingend noodzakelijk zoo'n militair strafgericht.... maar duur 1 Buitan veranttooardalijkheid der Radactie. M. de Redacteur. Bij voorbaat dank voor de plaatsing van volgend stukje in uw courant. Sedert vijf jaar reeds bestaat hier ter plaatse 'n club, waarvan het stre ven is, de studenten in de vacantie enkele genoegelijke avonden te be zorgen. Maar sedert eenigen tijd schijnt dit genoegen, voor sommigen, geen aantrekkelijkheid meer te hebben* 't Zijn vooral de Heeren der univer siteiten", die ik hier bedoel. Zij achten zich te hoog, naar 't schijnt, om niet de studenten der H. B. S. en Gymnasia de gemeenschappelijke vergaderingen te bezoeken. Wij wenschen en willen ook niet dat zij op straat met hen omgaan, maar wel verwachten we, dat de club, die door sommige van hen is opge richt, ook door hen in stand wordt gehouden. Maar verre van dat, zoeken zij ze ten gronde te richten. Aan het tegenwoordig bestuur valt hier geen verwijt te maken, maar wel aan de laksheid der Hoogeschooi- studenten. Een voorbeeld: Waarom is het tegen woordige bestuur twee jaren in functie geweest, terwijl het reglement der club zegt, dat elk jaar'n nieuw bestuur gekozen moet worden Omdat er op de verkiezingsvergaderingen geen grooten aanwezig waren. Laat nu deze club niet door het verzuim van heeren universiteits studenten over den kop gaan, maar bezoekt trouw de vergaderingen en 'n nieuw bloeitijdperk ligt voor de club open. Eenige leden. Bevestiging rij wielbelastingmerken. In de «Maasbode" lezen we het vol gende ingezonden stukje Aangezien volgens artikel 2 van de •ijwielbelastingwet alleen rijwielen die op den openbare weg bereden worden van een belastingmerk moeten voorzien zijn, zou ik een ieder in overweging willen geven, om dat merk zoodanig met een haakje aan het rijwiel te be vestigen, dat het na het berijden van het rijwiel, gemakkelijk daarvan ver wijderd kan worden. Men voorkomt daardoor ten allen tijde diefstal of verliesdus zoowel als men het rijwiel een korten tijd onbe heerd laat staan, als wanneer men het per spoor of boot ten vervoer aanbiedt of in een bewaarplaats in bewaring geeft. In geval van verlies of diefstal kan men niemand aansprakelijk stellen en zit men zelf voor de ontstane schade. Heeft men het plaatje verwijderd, dan zal bij event, diefstal vaii het rijwiel de zoogenaamde zwijntjesjager, die zich vlug op het rijwiel wil verwijderen, ook spoediger erin vliegen, omdat hij de kans loopt, door een politie- of be lastingambtenaar aangehouden te wor den wegens het berijden van een rijwiel zonder merk. VENRAY, 2 Augustus 1924. Ouderdomsrenten. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de uitbetaling plaats vindt Dinsdag 5 en Woensdag 6 dezer van 14 uur nam. Wordt de rente niet in ontvangst genomen dan kan de uitkeering eerst wederom over vier weken plaats vinden. 28 Juli is te Geijsteren een tele- graaf-telefoonstation gevestigd ten huize van P. J. Euwals. Het verlaagd telefoontarief is o.m. van toepassing op het verkeer Venray —Geijsteren. Uitslag aanbesteding bouwen boer derij voor rekening van A. H. Goppus te Hol thees Knegten, Vierlingsbeek f 6032 Wijnhoven, Oploo f 5995 Th. Maassen en Vollenberg Venray f 5990 P. Koenen, Holthees f 5680 Uitslag aanbesteding bouwen van een schuur en verbouwen van

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1