Tweede blad. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Het gouden Bidsnoer. LikdoWjps i Eeltknobqef Adverteert in dit blad Het Peelkanaal Venray- Deurne. KtóUILLETON ZIM-PIeisters De Kippenhouderij op het platteland Glazen flacons Geel etiket K\ AKKER's ABDIJSIROOP Vergadering Stoomzuivelfabriek „Venray". Zaterdag 28 Juni 1024 48e Jaargang No 26 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 e. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 régels 60 cl elke regel meer 7'/» ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Het Gemeentebestuur van Venray had zich met een adres tot de Prov. Staten van Limburg gewend, met het verzoek eene bijdrage uit de Prov. kas van f 160.000.te willen verleenen in de kosten van aanleg van een kanaal verbinding met het bestaande kanaal van Deurne voor enkelvoudige vaart met schepen tot 300 ton laadvermogen. Ged. Staten hebben aan den Hoofd ingenieur van den Prov. Waterstaat, advies gevraagd en deze rapportte o.m. het volgende Al dadelijk moet ik opmerken, dat de betrekking dezer kanalen zeer veel afwijkt van de in het groote peelplan ontworpen randkanalen, die mede de bestemming hadden Deurne en Venray aan den waterweg aan te sluiten slechts een gedeelte van den Venray- schen tak dekt het Noordelijk randka- naal van het peelplan. Toegegeven moet echter worden, dat het voorlig gende ontwerp het vraagstuk, waar voor de betrokken gemeenten zich thans geplaatst zien, op de meest eenvoudige wijze oplost en een scheep vaartweg schept, waarvan het nuttig effect, het hoogst mogelijk is opge voerd. De kosten voor het geheele kanaal zijn geraamd op f 960.000.en nu stelden de gemeenten zich voor, dat een-derde der kosten of f 320.000.— zoude komen ten laste der beide ge meenten tezamen, een gelijk bedrag ten laste van de provinciën Noord- Brabant en Limburg tezamen en ein delijk eenzelfde bedrag ten laste van het Rijk (dienst werkverruiming.) Met het in de stukken gedachte beginsel, dat de beide gemeenten Deurne en Venray gelijkelijk in de lasten bij dragen en evenzeer dat de bijdragen der Provincie Noord-Brabant en Lim burg even groot zullen zijn kan ik mij goed vereenigen» Het belang der scheepvaartverbinding is voor de beide gemeenten nagenoeg even groot en ditzelfde kan ook gezegd worden ten aanzien van de provinciale belangen, bij deze waterweg betrokken Het locale belang is echter bij dit waterstaatswerk op de allereerste plaats gemoeid en het wil mij toeschijnen, dat de bijdragen der provinciën, bij de gedachte kostenverdeeling wel te hoog zijn aangeslagen. Het heeft echter geen nut over dit punt met de gemeenten in nader over leg te treden, zoolang niet vaststaat dat de gemeenten zelf omtrent de uit voering van hel werk tot overeenstem ming zijn gekomen. Uit de* ove/gelegde stukken blijkt wel, dat de Gemeenteraad van Venray besloten heeft, aan de totstandkoming van het verbindingskanaal mede te werken en daaromtrent met de gemeen te Deurne.eene ïegeling aan te gaan maar van een gelijkluidende beslissing 18. Hoor, Constance, ge weet toch wel, ik kan niet buiten eten honger lijden is een scherp zwaard. Ik wil dit gelooven, en heb inder daad medelijden met u. Indien gij mij nu zeker belooft niet weer te komen, zal ik u nog eenig geld geven, maar den rozenkrans moet ge uit uw hoofd zetten, want daar komt niets van. Geef dan maar op, laat eens zien, hoe ge 't met nw armen broer maken zult. Gij krijgt dit muntbiljet van vijf tig gulden van mij, maar dan moet ge terstond vertrekken en ons nooit weer verontrusten, waren Constance's woorden, terwijl zij een notitieboekje uit haar zak haalde, en het voor Richard zoo begeerbare papier er uit nam "en hem overreikte. Dat is wel wat weinig, bes'e zusje, je moest er nog een zoo bijdoen. Beloof je me dan nooit weerom Ie komen, en althans niet meer over het bidsnoer te spreken 't Is wel wat al te veel van me gevergd,sprak Richard; maar kom aan, geef mij het tweede muntje en ik zal aan uw verzoek voldoen. Toen het beangste meisje dit te voor schijn haalde, trok hij 't haar met een kwellen U niet> 1 langer indien\ f gq AKKER'» gebruikt, 0,35 bij Uw drogi.t van den gemeenteraad van Deurne wordt niets vermeld. Nu is mij evenwel uit eene mede- deeling van den Burgemeesiei van Deurne gebleken, dat de gemeenteraad van Deurne niet bereid is aan de tot standkoming van het kanaal mede te werken, daar de lasten die uit den aanleg en het onderhoud voortspruiten te hoog worden geacht in verband met de voordeelen, die voor de gemeente uit den kanaalaanleg zouden voort spruiten. Alvorens dus tot een verdere behan deling der subsidie-aanvraag over te gaan zoude mitsdien aan het gemeen tebestuur kunnen worden medegedeeld dat de aanvraag eerst dan in over weging kan worden genomen, wanneer de betrokken gemeentebesturen omtrent den aanleg en het onderhoud van het kanaal tot overeenstemming zijn ge komen. Bij de eventueel lusschen de gemeen ten te treffen regeling behoort de ge meente Venray m.i. ook te bedingen, dat het bestaande Deurnesche kanaal van de Noordervaart tot aan de spoor wegbrug tot openbaar scheepvaart kanaal wordt bestemd, voor zoover het kanaal deze bestemming op hetoogen- blik nog' niet mocht hebben. Naar aanleiding van dit rapport brengen Ged. Staten van Limburg thans advies uit aan de Prov. Staten waarom o.m. wordt betoogd In overeenstemming met hetgeen in de voorlaatste alinea van dat rapport wordt opgemerkt, zijn ook wij van meening, dat, zoolang niet lusschen de beide betrokken gemeentebesturen over eenstemming is bereikt, omtrent den aanleg en het onderhoud van het kanaal, geene beschikking op het ver zoek van het gemeentebestuur van Venray kan worden genomen. Wij geven Uwe Vergadering dan ook in overweging ons te machtigen het gemeentebestuur van Venray in dien zin in te lichten. Wij voegen hieraan nog toe, dat eene regeling te dezer zake tusschen de gemeenten Venray en Deurne niet kan tot stand komen, dan nadat volgens artikel 121 der Gemeentewet machti ging daartoe is verleend door de Ged. Staten der beide betrokken provinciën. Om deze machtiging te kunnen ver leenen behoeven wij eerst de goedkeu ring der koningin. Deze goedkeuring welke wij bij schrijven d.d. 25 April 1924, 2e Afdeeling La, 3663/C aan vroegen werd tot heden nog niet ver leend. door JOS. BOSHOUWERS tc LENT. Eene gemakkelijke samenstelling ochtendvoer. Aan den Legwedstrijd te Nijmegen heeft men de volgende eenvoudige samenstelling ochtendvoer, waarvan de 20 toornen kippen het uitstekend doen. Ze leggen perfect en sterfte is zeer miniem. Bij het samenstellen hoeft men niet te wegen, want albs is berekend naar maatdeelen. Men schept dus en zorgt daarbij, telkens evenveel te nemen. In dezer voege 2 scheppen tarwegrut, 1 schep havermout, 1 schep maismeel, 1 schep vischmeel. Tarwegrut en havermout zijn licht, maismeel en vischmeel ongeveer even zwaar. Het vischmeel is van prima kwali teit, geleverd door de firma Hennekam uit Rotterdam. De smaak der eieren lijdt er niet door. De Nijmeegsche particulieren komen er wat gaarne de eieren het heele jaar door halen. De leider van den Legwedstrijd ver strekt het ochtendvoer tegen den avond, thans ongeveer te 6 uur, zullig aange maakt. Wie het droog geeft, kan daarmee niet zoo laat wachten, want dan is 't voor de kippen niet zoo gemakkelijk op te nemen. »Droog" begint men daarom steeds in de morgenuren. Wij willen met het bovenstaande geenszins te kennen geven, dat \ene andere voedermethode per sé slechter zou zijn. Weineen, ons doel was alleen te laten zien, dat het zoo ook goed kan. Wie een proef wil nemen, zal het dus ongestraft kunnen doen. Thans geen pardon met kippen die niet heel fleurig zyn. Het is altijd verkeerd, lang met kippen te dokteren. De kortste weg is in deze bijna altijd de beste. Doch thans zeker 1 Over eenige weken, laat het nog een paar maanden zijn bij enkele exem plaren, valt de rui in en bij kippen, die niet zeer krachtig en levenslustig zijn, duurt die het langst. Ook herstellen zij zich daarna heel lastig. Voordeel is er dus met die krakende wagens niet te halen. Er uit, met die suffers. Hoe eer hoe beter 1 Alle kippen, die »dik in de kalk- pooten zitten" komen zeer zeker voor de slacht in aanmerking. O, die raken zoo moeilijk door den rui. 't Duurt misschien wel 4 5 maanden, eer ze weer aan 't leggen gaan. Liever wat minder kippen, dan zulke kraken. Wat wij voor 't volgend jaar willen aanhouden, dat moet zijn, niet alleen van goede afkomst al is dit al veel! maar ook krachtig en gezond. En natuurlijk niet te oud. Als er tengevolge van deze beschou- werij nu eens wal meer kippensoep wordt gegeten, is ons werk niet te vergeefs geweest. Runds- en varkens vleesch is duurder. In 't kippenhok moet het meest komen van 't jonge, krachtige geslacht. Zegt het voortbeveelt de Notaris 1 Wij vestigen er de aandacht opdat Foster's Rugpijn Nieren Pilleu thans uitsluitend verkucht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Foster-Mc Clellan Co. London. wilden ruk uit de handen, en opstaan de, terwijl hij zijn wijsvinger als tot bedreiging tegen haar ephief, zeide hij met een akeligen grimlach Denk je nu, dat ik met die ellen dige honderd gulden te paaien ben Ik heb ze aangenomen, om voor het oogenblik in mijne behoeften te voor zien maar wees verzekerd, ik kom weeromik moet en zal den rozen krans hebben, of ik maak van dit heele kasteel een vuurtje. Heb je 't gehoord, den rozenkrans, daar komt mij ten minste de helft van toe, en nogmaals zal ik mij de moeite geven je dat onder het oog te brengen, en krijg ik hem niet binnen eenige dagen in handen, dan moge dit kasteel in puin verkeeren Met een gelaat, onheilspellend ge noeg om daarop te laten lezen, dat hij best in slaat was zijne bedreiging te volvoeren, verliet hij zijne verschrikte zuster, sloeg de deur der kamer, met een slag die van zijne woede getuigde, achter zich toe, en was reeds buiten, toen de dienstboden naar boven kwa men loopen, om te zien wat er gebeurde. Het is de tocht, die de deur heeft dichtgeslagen, was het antwoord van Constance, en nog huiverende bij de gedachte aan Richard's snoode be dreiging, voegde zij er de vraag bij Ziet gij mijn broeder nog wel eens in den omtrek Zoo enkele keeren, freule, was het antwoord, tegenwoordig zeld zamer dan voorheen. Denk aan het bevel, n door mijn vader gegeven, dat gij hem, onder welk V> tÉ '1 fm^fcPe Kinkhoest Het aangewezen middel om de afschuwe lijke benauwdheden te verzachten en te voorkomen is Akker's Abdijsiroop. Deze bezit ongeëvenaarde slijmoplossende eigen schappen, bevat geen verdoovende b'estand- deelen,onschadelijk voor kinderenen vol wassenen bij aandoening van borst en keel. Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1,50. 550 gram 2.75 en 1000 gram f 4,50. Eischt kokerverpakking. V voorwendsel ook, nooit weer op het kasteel laat, en de deuren, bijzonder de tuindeuren, altijd gesloten houdt. Wij zullen er aan denken, freule. Mocht hij echter in den ttfin komen, dan verzoek ik u hem niet al te streng te behandelen; gij kunt hem verwijderen, maar dit moet niet met hardheid geschieden. Hebt gij het ge hoord Wij zullen uw bevel zoo juist mogelijk nakomen, verzekerden de be dienden, terwijl zij vertrokken. V. Een ernstig ongeval. De laatste dag van het jaar was aangebroken, (Mijne heeren, dat wat ik u nu vertellen zal, is heden juist tien jaar geleden,) jonkvrouw Constance had zich met den vroeger reeds her stelden hittewagen naar de stad be geven, om eenige commissies te ver richten. De koetsier mende, zooals in de laatste jaren altijd het geval was, en freule Constance zat binnenin. Het was even voor het middagmaal en de avond begon reeds te vallen. De lucht zag grauw en dreigde met sneeuw. De gemoedsstemming, waarin het meisje, verkeerde, was niet van de aangenaam ste soort, en de angst voor haar broe der toonde zich niet als de minste oor zaak. Daarbij kwam nog, dat haar vader altijd lijdende was aan zijne kneuzingen, en schoon zijn toestand al geene bezorgdheid wekte en hij langzaam herstelde, het ging te lang zaam, zoodat men zeer weinig vooruit gang kon bespeuren. Nauwelijks op het kasteel terugge keerd, begaf zij zich naar hare kamer, om zich van de voorwerpen te ont doen, die zij had meegebracht; doch voor de deur van haar slaapvertrek gekomen, bood deze krachtdadigen tegenstand, toen zij den sleutel in het slot had gestoken om haar open te sluiten. Zij liet spoedig eenig licht komen, en ontdekte nu, dat het slot verdraaid was. De splinters, die op den grond lagen, en de scheuren in het hout om het slot heen, gaven haar de verzekering, dat hier geweld gebruikt was, en zij ontstelde, toen zij aan de bedreiging haars broeders dacht. De smid van het dorp was spoedig ge haald, het slot werd opengebroken, en toen zij het slaapvertrek binnentrad bevond zich alles op de oude plaats. Dit voorval had de bedienden zeer kwaad gestemd, daar de schijn op hen vieldoch Constance, zonder haar broeder openlijk te willen beschuldigen, gaf hun de verzekering, dat zij geen van allen verdacht en het geheel aan eene toevallige omstandigheid te wijten was. Na haar vader bezocht te hebben, keerde zij in hare kamer terug, en toen den rozenkrans weer hartelijk kussende, wierp zij zich op haar bid bank en begon daaraan te bidden. Reinold Flenking zat tegen twaalf uren dien avond geheel alleen op zijn kantoor, en zijne boeken eens na pluizende, wreef hij zich vergenoegd de handen, bij de ontdekking, dal zijne Ingezonden Mededeelingen Op Yrjjdag 20 Juni 1924. Te ruim 7 uur opende de heer Hub. Janssen als voorzitter van den Raad van Toezicht, de vergadering met den christelijken groet en heette alle aan wezigen hartelijk welkom. De groote opkomst bewees, volgens spreker vol doende, dat de leden belangstelden in hunne fabriek. Verder bracht spreker in zijn openingswoord hartelijk dank aan den ZeerEerw. Heer Rector Nab- ben, die zoo bereidwillig was geweest om het kapelletje en het daarin ge plaatste beeld van den H. Isodorus in te zegenen en een beschrijving te geven van dezen Heilige. Spreker hoopte, dat onder de schutse van den H. Isodorus de fabriek mocht groeien en bloeien. Ten slotte bracht spreker dank aan den directeur en bet verdere personeel der fabriek voor het keurig onderhoud der fabriek en van de machinerien en was deze fabriek thans de mooiste fabriek van geheel Lim burg. Nadat de voorzitter nog had mede gedeeld, dat de EdelAchtbare Heer Burgemeester wegens ambtsbezigheden verhinderd was deze vergadering bij te wonen, verzocht hij den heer Sloot het secretariaat dezer vergadering te willen waarnemen en de notulen der laatste algemeene vergadering te willen voorlezen, en werden deze na voor lezing ongewijzigd goedgekeurd. Daarop las de directeur de door den accountant opgemaakte Balans en Verlies- en Winstrekening voor, en lichtte hij deze in zijn uitvoerig ver slag nader toe: Aan dat verslag ont- leenen wij dan het volgende Er werden in hel afgeloopen boek jaar aangevoerd 5042038 Kg. melk zijnde ruim ï/t millioen Kg. meer als het vorig jaar. Hiervan werden zoel verkocht 162726 Kg. zoodat er nog tot boter verwerkt werden 4879312 Kg. zaken steeds vooruitgingen en "hij een zeer voordeelig jaar had gehad. Hij was recht tevreden over de positie, die, hij in de maatschappij had ingenomen en wijdde aan God daarvoor zijn dank. Eene anders in die wijk en in dat nachtelijk uur ongewone beweging stoorde hem in zijne aangename bezig heid. Het oord, waar zijne fabriek stond, kon zich niet beroemen des avonds veel bezocht te zijn, en nu hoorde hij onophoudelijk voetstappen van voorbijgangers en een druk ge praat. Hij was met te veel aandacht bezig, om zoo dadelijk onderzoek naar de oorzaak te doen, en bleef nog een geruimen tijd aan den arbeid, toen hij geheel onverwacht daarin op onaan gename wijze werd gestoord. De stem van twee voorbijgangers, die dicht langs zijn raam gingen bracht hem het woord brand" ter oore, en juist wilde hij zich naar*de straatdeur be geven, toen de klepperman opsloeg en hel akelige geluid van de brandklok in zijne ooren klonk. Op straat komen de, had hij spoedig de verzekering van het onheil gekregen, en na zich in huis begeven en zich van eene war mere kleeding te hebben voorzien, liep hij met den stroom van menschen mee in de richting waar men de ramp ver wachtte te aanschouwen. Het was dien avond in de ^Gekroonde Posthoorn", die ik juist twee jaren te voren had overgenomen, zeer stil. Mijne vrouw zat, evenals nu, in het buffet, en ik had haar, omdat het oudejaarsavond was, des morgens eenige versnapering meegebracht, waar*

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5