Pij n Weekblad voor VENRAY, .HORST en Omstreken. Tweede blad. Jaarmarkt te Venray Het gouden Bidsnoer. Aanbesteding van Kolen De Kippenhouderij op het platteland b1 tü UIXJXj-HJTON Insectenbeten. Als je zooveel schoenen moet poetsen ais ik, is het je niet onverschillig, welke schoencrême je gebruikt. En d'er zijn een heele- boel soorten, maar d'er is er niet één, die kan tippen aan Erdal, wat betreft gemakkelijk poetsen en fijnen duurzamen glans. Zaterdag 21 Juni 11924 48e Jaargang No 26 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij voo» uitbetaling) f 1,30 afzonder!, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7l/« ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Maandag 30 Juni Burgemeester en Wethouders van VEN RAY zijn voornemens aan te besteden de vcor den pubiieken dienst en scholen be- noodigde kolen Geleverd moeten worden magere huis brandkolen en wel dubbel gewasschen an-hraciet van pnma kwaliteit, afmedng 50/80 of 30|50 Indien geleverd wordt ui' Liraburgsche mijnen bij voorkeur mijn Wilhelmina, Dominiale mijn of Oranje Na-sau II. Benuodigd zijn ZES wagons, welke gr leverd kunnen worden direct na de gun ning en uiterlijk 15 September e.k. De op zegel van 50 cent gestelde in- schrijvingsbi'jeiten moeten in gesloten en verzegelde enveloppe VOOR VRIJDAG 27 JUNI des voormiddags HALF ELF zijn gedeponeerd in de daarvoor bestemde ge floten bus ter Gemeentesecretarie Onmid dellijk daarna, dus 27 Juni om half elf. zal in het openbaar ten gemeentehuize worden overgegaan tot opening der ingekomen biljetten. De gunning volgt later. De ofte' ten moeten zijn f-anco plaatsen van be stemming in de gemeente Er wordt nader opgave verst-ekt welke hoeveelheden in elk der scholen en publieke gebouwe moeien worden gebracht. Voor het binnendoen der kolen ter plaatse van bestemming zorgt de gemeente zelf. Monster moet worden bijgevoegd bene vens opgave der mijn, waaruit geleverd wordt. Nadere inlich'ingen zijn te verkrijgen ten kantore van Gemeentewerken, Venray. 12 Juni 1924 Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Sprokkels. 1. Voedsel met hoog eiwitgehalte aan leggende hennen gegeven kost misschien iets meer dan mais of mais- meel, maar is toch veel voordeeliger door de grootere eieropbrengst, terwijl de eieren grooter, vruchtbaarder zijn en meer en ook krachtiger kuikens geven. Men verstrekke dus aan vast zittende kippen het heele jaar door goed ochtendvoer en aan losloopende minstens van October tot Maart. En dan moeten ze nog losloopen op een zeer vruchtbare boerderij. Anders liefst het heele jaar door Ochtendvoer. 2. Kuikens, opgevoed met karne melk of afgeroomde melk groeien sneller, komen gauwer in de veeren en nemen spoediger in omvang en 16. Maar het bleef ook alleen bij dien scheldnaam, de jonker durfde blijkbaar niet dicht in zijne nabijheid komen, en zoo lang het tot geene dadelijk heden kwam, beschouwde hij een scheldwoord, dat uit den mond van zulk een laaggezonken individu voort kwam als eene lofuiting. Thans zijn wij, mijne heeren, aan het oogenblik genaderd, dat ik u moet verzoeken u in den geest twee jaren verder te verplaatsen. Zeker zult ge u allen herinneren dat het toen was, dat den jonker door zijn vader het kas teel ontzegd werd. Alle ondergeschik ten hadden in last hem den toegang te weigeren en bij krachtigen tegen stand zelfs geweld te gebruiken. Zijne moeder was inmiddels gestorven, doch dit bracht in het bevel niet de minste verandering. Van zijn kant had hij ook alle moeite gespaard om eene ver zoening met zijne familie tot stand te brengen enkele keeren werd hij in den omtrek gezien, maar altijd op verren afstand van het kasteel. Waar hij van leefde wist men niet, want geld bezat hij niet meer, zijn kinds gedeelte was reeds lang verteerd en hij wist maar al te goed, dat hij, als zijii vader overleed, geen penning gewicht toe. 3. Sterfte onder kuikens uit broed machines en in kunstmoeders opge voed, is te wijten aan de volgende hoofdfouten a. Erfelijkheid, ziekten, voortsprui tende uit zwakte der ouders, voorname lijk ontstaan door verwantschap. b. Fouten gemaakt gedurende het broedproces. c. Mechanische invloeden. Te veel kuikens in één kunstmoeder, te hooge of te lage temperatuur in de kunst moeder, zoodat de kuikens koude vatten. d. Onvoldoende hygiënische toestan den. Gebrek aan zonlicht en ventilatie werken tuberculose in de hand. On zindelijke kunstmoeders. Luizen. e. Onjuiste voeding. Daardoor ont staan ingewandsziekten. 4. Foktoomen, die een vrijen uitloop hadden met veel groenvoer, gaven meer bevruchte eieien, terwijl de kui kens vlugger uitkwamen dan de eieren van foktoomen in heel kleine, kale rennetjes. 5. Slechte legsters leggen ook in 't voorjaar. Derhalve zullen er zonder vfUnestcontrnle jaarlijks meer kuikens gefokt worden van slechte legsters dan van goede. 6. Hennen, die in het le jaar slecht leggen, doen het doo'rgaans ook in het 2e en 3e. Moeten dus tijdig worden opgeruimd. 7. De uitwerking der paring van hoenders is vrij spoedig merkbaar. Acht dagen na de plaatsing van den haan bij den foktoom zijn nagenoeg alle eieren bevrucht. Na het wegnemen van den haan zijn 14 dagen later nog vele eieren bevrucht. Wil "men dus van een anderen haan fokken, dan dient mintens 3 weken gewacht te worden. 8. Hennen, die spoedig door de rui- periode komen en ter nauwernood met leggen ophouden, bezitten de meeste levenskracht en zullen bij oordeelkun- kundige voeding veel eieren producee- ren. 9. Een sterke, krachtige hen heeft gewoonlijk een lang lichaam, recht vierkant van onderen, diepe borst, goed ontwikkeld achterlijf, krachtige dijbee- nen. 10. Drijft men de kippenhouderij alleen om het voordeel, 4&n valle de keuze allereerst op de eierproduceeren- de hoenders. Wit Leghorns komen daarvoor zeer in aanmerking op de boerderij. Ze zijn levendig van aard, rusteloos werkzaam, altijd zoekend naar voedsel, waarvan ze zelf veel en kosteloos ophalen. Zij komen spoedig in de veeren, zijn vroeg legrijp en de haantjes kunnen gauv- worden opgeruimd, omdat men ze bij de 3 of 4 weken reeds kennen kan. Hoe eerder weg, hoe beter 1 11. Aangezien hoenders steeds moeten krabben en scharrelen, om hun voeder te vinden, moet hun' dat als jong kuiken reeds worden geleerd. Daardoor krijgen ze ook een sterk ontwikkeld, uitstaand achterlijf, krach tige pooten en dijen met wijdstaande legheenderen. 12. De haantjes, die zich het eerst teekenen door kam en lellen, worden meer te goed had, en de geheele na latenschap voor zijne zuster bleef. Gedurende eenige maanden, ik ge loof, het zal wei bijna een jaar zijn geweest was hij spoorloos verdwenen en niemand, die iets meer van hem hoorde. Toen het gerucht zich door de nabuurtscliap verspreidde, dat zijn vader op een verren tocht een doodelijken val van zijn paard, had gedaan en eenige dagen daarna was overleden. De waarheid echter was, dat de oude jonker wel het ongeluk had gehad van zijn paard te storten, maar er met eenige zware kneuzingen was afga- komen, die hoezeer ook ernstig van aard, vooralsnog geen ongunstigen ef- loop deden vreezen. De gekwetste edel man werd met omzichtigheid en allerlei voorzorgen naar het kasteel gevoerd en genoot zooals men kan begrijpen, eene zorgvuldige oppassing. Toch hoor de men heinde en ver dat hij over leden was, en de praatzucht der nieuwtjes-kramers ging zoo ver dat zij verhaalden bij zijne begrafenis tegen woordig te zijn geweest. Dit. is vol strekt niet te verwonderen, want-dage lijks om ons heen bemerken wij, dat er lieden zijn, die niet alleen spreken wanneer hun geest behoefte of zich in de noodzakelijkheid bevindt zich te uiten, maar alleen om te spreken, om tong en lippen de haar zoo aangename beweging te verschaffen, zonder welke zij niet kunnen leven. Van die lieden is de wereld vol.; zij zijn het, die iemand door humonophoudelijk gekakel zenuwhoofdpijn veroorzaken en som migen, liever aan hun eigen gedachten gewoonlijk de krachtigste fokhanen. 13. Als fokhaan kiest men er een paar uit de allereerste broedsels. 14. Aan valnestcontrole kunnen vele boeren niet doen. Zij koopen daarom eendaags kuikens bij hun eigen organisatie, dat is in deze streken aan het fokstation te Horst. In elk geval ziet men daar de hanen van te krijgen. 15. De haan is de halve foktoom. Alle kuikens heeft 50 pCt. van zijn bloed. Wat de hengst is bij de paarden fokkerij, dat is.de naan in de kuiken wereld. 16. In Venray en omgeving hecht men, zeer wijselijk veel waarde aan de afstamming der veulens. Waarom zou .men dat dan ook niet doen ten opzichte der kuikens? 17. Zonder doelmatige huisvesting geen wintereieren. En van deze toch moet de winst komen. Men organiseere excursies naar Horst 18. Ruim de oude hennen hij tijds op. Wacht niet, tot ze in den rui zijn gevallen. Laat ze ook niet ouder dan 2 jaar worden. Hoe ouder ze worden, hoe minder eieren in den winter. 19^ Eksters, kraaien en musschen schiet men dood, wijl ze schadelijk zijn. Maar waarom ruimt men dan; de haantjes ook niet vroeger op. Die zijn immers geen haar beter 1 20. Wie nu nog kloeken gaat zetten, moet zich laten onderzoeken door een zenuwarts. Want die gaf blijk,, niet meer te kunnen oordeelen. 21. Lezers en lezeressen dezer rubriek, spoor uwe kennissen en vrien den aan, dat ze zich allen abonneeren op »Peel eji Maas". De kippen betalen tiendubbel het luttele abonnemenls-bedrag, gelijk staande met een 5 cents sigaar per weekl in Uw rug, lendenen of spieren. Pijn door rheumatiek. jicht, podagra, ischias, stram* heid, stijven nek en rheumatische zenuw pijnen. Probeer eens Akker's Klooster balsem. Hij maakt uw spieren lenig, geneest alle ongemakken en lijden, die door boven genoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een proef. Morgen zijt gij verbaasd pn over de uitwerking er van. In den tijd van muggen, wespen en andere lastige insecten kan het zijn nut hebben na te gaan in hoeverre men zich voor hun steken moet wach ten. In het algemeen zijn de doktoren van oordeel, aat het vergiftigde element bij insectenstekenals van bijen, horzels, muggen, enz. het z.g. mierenzuur is. Daartegen beweert Dr. Carlet een Duitsche medicus, dat het giftwerk tuigje, dat aan den angel dezer dieren verbonden is, uit twee van elkaar ge scheiden kliersystemen bestaat waar aan het eene de giftklier, een sterk overgelaten en daarhij wat melancho lisch van gestel, het spleen. Jonker Richard was het gerucht van zijn vaders dood ter ooren gekomen, en hij geloofde gebeurd te zijn wat hij gaarne wenschte. Van toeft af werd hij herhaaldelijk in den omtrek gezien nu niet meer te paard, want ook dat had hij zeker reeds te gelde gemaakt, maar te voet en altijd sluipend als een hyena, die, langs den grond van een kerkhof snuffelende, op zijne prooi loert. Hij verkeerde, zooals men hem kon aanzien, in een ellendigen, berooiden toestand. Zijn havelooze kleeding, zijn thans geheel vermagerd gelaat, zijne diepliggende oogen, door blauwe krin gen omgeven en zijn onordelijk, sluik naar beneden hangend haar, gaven hem nu geheel en al het voorkomen van een vagebond, een woesteling, die zijn rol op 't levenstooneel bijna heeft uitgespeeld. Langzamerhand werd hij dichter bij de ouderlijke woning opgemerkt, en ,niet zelden door de bedienden van het /kasteel, alsook door mijnheer Van der Wilk, die echter nooit een woord met hem wisselden. Verscheidene keeren had men hem reeds in den tuin ge zien, die zich achter het slot tot op geringen afstand uitstrekt, en zoo ge beurde het, dat hij op een morgen zijne zuster ontmoette, die, verschrikt door zijne onverwachte verschijning, op zij sprong en hem wilde ontwijken. Hij belette haar dit echter door zich in haar weg te plaatsen, en zeide, haar te moeten spreken. zuur, het andere een zwak alcalisch product levert, welke samen de minder aangename gevolgen van den insecten- steek te voorschijn roepen. Ook volgens een anderen dokter moet er naast het mierenzuur een zout zijn, dat de typische verschijnselen van den steek, als ontsteking, rood worden en opzwelling veroorzaakt. Een giftdroppel van een bij een heldere zure zelfstandigheid weegt 0.2 èi 0.4 m G. dat is ongeveer een- vijfhonderste van zijn lichaamsgewicht. De gevoeligheid van de menschen voor insectensteken is zeer verschillend. Terwijl de een slechts een licht jeuken bespeurt, ontstaan bij een ander blazen, die soms lang kunnen blijven. Er zijn ook gevallen, dat insectensteken roos en ontsteking veroorzaakten en bij uitzondering zelfs algemeene bloedver giftiging. Daar bij bijensteken de angel in de wond achterblijft, moet men deze zorg Gij weet wel, was het antwoord van het ontstelde meisje, dat bet u verboden is zoo dicht in onze nabij heid te komen, eil ik wil het verbod van vader, om niet met u te spreken, nakomen. Wat zoekt gij hier Geld 1 geld om brood te koopen, want ik heb honger, sprak hij op den toon van wanhoop, met zijne rechter hand op de plaats drukkende, waarin het menschelijk lichaam de maag zit. Ik mag u niet aanhooren, sprak Constance, gij hebt het er naar ge maakt en zijt zelf de oorzaak van uwe ellende. Wist ik niet, dat ik er vader verdriet mee deed, dan zou ik u eenige hulp bieden, maar hij heeft het mij uitdrukkelijk verboden en zelfs moeder op haar sterfbed heeft dit bevel her haald. Wat geeft gij daarom Beiden zijn immers dood I riep Richardkom help mij, anders moet ik moorden of ten minste stelen. Richard, Richard, gij maakt mij beangst, doe toch zulke akelige uit- 1 drukkingen niet! God zij u genadig: en late u niet geheel los, anders be-j leven wij nog meer schande van u, j en sterft gij nog gewis door de han- den van den scherprechter. Vader is niet dood. Men heeft dit gerucht ver spreid en gij hebt het geloofd. Hij ligt boven zwaar gekneusd, en heeft een groote wonde in zijn rechterbeen. De chirurgijn geeft nog alle hoop niet verloren... Dat spijt mij, viel haar ontaarde broeder haar in de rede, wat leeft die oude lang Waar ligt hij vuldig reinigen met een desinfecteeren- de vloeistof, bijv. sterk verdund carbol- water, en den angel met een fijn lan- cetje voorzichtig verwijderen. Dan is na eenige uren of in elk geval na 1 of 2 dagen de. pijn over en de wond geheel genezen. Er kan dan nooit een gevaarlijke ontsteking ontstaan. Het is ook goed het gestoken lichaams deel zoo rustig mogelijk te houden en de plaats met koud water of ijs af te koelen. Insectensteken, met name van bijen, zijn dan gevaarlijk, zoo men er een groot aantal van heeft opgedaan, wan neer men bijv. door een zwerm bijen is overvallen vooral voor kinderen is dan het gevaar groot. Een ander gevaar beslaat daarin, dat de steken in het inwendige van den hals worden gedaan, hetgeen kan voorkomen met het eten van vruchten of het drinken uit een glas waarin Aan den linkervleugel van het slot, niet ver van mijne kamer.... Hij boog zich plotseling naar haar over, weinig acht slaande op haar antwoord, en zeide fluisterend aan haar oor met eene heesche stem, waar hon ger en gebrek uit spraken Geef mij dei/ rozenkrans. Zijt gij krankzinnig? vroeg Con stance, ontzet achteruii tredende. Geef mij den rozenkrans 1 geef mij den rozenkrans 1 herhaalde hij, met op elkander geklemde tanden en zijne bevende zuster gevoelig'in haar arm knijpendegeef mij den rozen krans, en ik zal u niet meer lastig vallen. Neeü, zeg ik u, riep Constance, met tranen in de oogen, liever mijn leven dan het bidsnoerik zal den laatsten wil van onze stervende moeder gehoorzamen, ook al was het kleinood om zijn oorsprong mij niet dierbaar. Zij heeft gewild dat ik het nimmer, onder welke voorwaarden ook, en al thans niet aan u, zou afstaan. En wat zoudt gij er mee doen het verkoopen, niet waar En het geld verbrassen. Ik zou er brood voor koopen en nieuwe kleeding; zie ik er niet fraai uit voor een jonker zeide hij, op zijn vuil en versleten gewaad met een grimlach nederblikkende. Kom, treuzel niet langer, geef mij den rozen krans en ik zal hem verkoopen, dan kan ik van de opbrengst geruimen tijd leven. Eens en voor altijd, neenl riep Constance met vastheid; en ga nu heen, want als een der bedienden u

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5