Weekblad voor VEIN RAY, HORST en Omstreken. Een dag van vreugde Het gouden Bidsnoer. Adverteert in dit blad Provinciaal Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen Schildknapen en Bruidjes van het H. Hart. Wijziging der Drankwet. Zaterdag 21 Juniil924 48e Jaargang No 28 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzondert, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 et elke regel meer 71/. ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. De Kerk op aarde telt slechts wei nige dagen van onverdeelde vreugde. Ze is hier in haar ballingsoord, op weg naar 't hemelsch Vaderland. Ze is hier de strijdende Kerk, die slechts voor een wijl haar pantser ontgespt en het zwaard aflegt, om zich te wijden aan de vreugde. Heden zingt de Kerk haar blijdste jubellied, 't Is geen zegezang, die davert en klatert onder de gewelven harer bedehuizen, als op den blijden Paaschdag. Rein en vol, vreedzaam en vreugdevol ruischen de gezangen, 't Geldt immers niet den zegevierenden Veldheer en Koning, den Overwinnaar van zonde, dood en hel, maar den Her der, den Leeraar, den geliefden Vrede vorst. Sions harpe, door de vaardige hand van den Engelachtigen Leeraar Thomas van Aquine getokkeld, giet thans stroomen van onvermengden jubel uit. 't Huidige feest is een vreugdefeest. De Moeder juicht, omdat haar godde lijke Gemaal met en bij Haar is in 't Allerheiligste Sacrament. De vreugde der Moeder deelt zich mede aan de kinderen, op wier gelaat de reinste blijdschap straalt bij 't herdenken van Góds grootste gave in 't Allerheiligste Sacrament. Niet in 't tabernakel blijft de Heer. Hij komt tot ons. Hij kom^ in ons. Hij wordt het voedsel onzer zielen, wier geestelijk, goddelijk leven behoefte voelt aan geestelijke, goddelijke spijs. Hij offert Zich den Vader dagelijks op, en stelt ons aldus in staat den onein- digen God een offer te brengen van oneindige waarde. Wat een kostbare gave is toch het Allerheiligste Sacrament 1 Hoe koud en troosteloos ware de aarde zonder de H. Eucharistie 1 Het huidige feest stemt dan ook tot vreugde en dank. De Bruid des Heeren stelt heden op hare altaren haar goddelijken Brui degom ter vereering en aanbidding uit. Ze kan zich niet beperken tot de ruimte harer gewijde kerken, Ze wil, Ze moet naar buiten. Ze wil haren Bruidegom gehuldigd zien in 't open baar. Aan allen wil Ze heden den zegen van Jezus' nabijheid, de zegen rijke schaduw van Jezus' voorbijgaan ^schenken. Na 't hoogheilig Misoffer houdt Jezus zijn ommegang onder zijn volk. 't Is of de vloek van distelen en doornen voorgoed geweken is, of een nieuwe paradijsmorgen over de aarde licht. Aller gelaat straalt van heilige, onvermengde vreugde. Aller handen reppen zich tot het versieren van straten en stegen en wegen, tot het FUUIJLiLBTON. 17. (Vervolg van Tweede Blad) Eerst wendde zij nog een poging aan om hem te verwijderen toen haar ontaarde broeder echter volstandig bleef weigeren en haar verklaarde den tuin van Doeblenburg nidt te zullen verlaten, voor dat hij de middelen had ontvangen om zich voeding en kleeding te verschaffen, zeide zij, half fluisterend, als vreesde zij door iemand gehoord te worden Gij kunt eenig geld van mij krij gen echter onder beding dat het de laatste keer is, dat gij mij hierom lastig valt, want ik mag het u eigenlijk vol strekt niet geven, het is mij ten streng ste door onze ouders verboden. Richard hield zijne hand op als een bedelaar, en de houding, die hij nu had aangenomen, bewees hoe laag hij gezonken was. Jonkvrouw Constance haalde eene goedgevulde beurs uit haar zak, die zij hem ter hand stelde, en nu, zonder voor die gift eenige erken telijkheid te toonen, of haar een enkelen groet waardig te keuren, ver liet hij met de vlugheid van een kat, die het gebraden hoen heeft gestolen, den tuin, en was weldra uit hare oogen verdwenen. Het jonge meisje keerde geheel ont steld naar hare kamer terug, en het oprichten van triomfbogen en rustal- taren, tot het smukken van huizen en ramen. Meer dan ooit gevoelen zich allen kinderen van éénen Vader, kin deren van één gezin, broeders en zusters in den éénen Christus. Weldra kondigen de klokken aan, dat de ommegang van den Koning een aanvang neemt. Door de feestelijk versierde straten beweegt zich een onafzienbare stoet van blijde en gelukkige menschen, boven wier hoofden rijkbestikte vanen blijde wuiven en wapperen. Biddend en zingend trekt ze langzaam voort. In ademlooze stilte verbeiden duizenden de komst van den Koning der Liefde, van den Emmanuelden God met ons. De eerewacht nadert't zijn engeltjes in het vleesch, kindertjes, wier zieltjes even rein zijn als het lelieblanke kleed, die bloemen strooien op den weg van den goddelijken Kindervriend. 't Zijn de zangers, die als de Enge len des Hemels de glorie zingen van den verborgen God. 't Zijn de geeste lijken, in koorkleed getooid en met brandende waskaarsen de hand. Zilve ren lampen kondigen de komst aan van Hem, die het Licht der wereld is, wien twee dienaren uit zilveren vaten onophoudelijk wolken toezwaaien van geurigen wierook, dien de dienstdoede priester onder een rijken draaghemel in de handen draagt. Op het rustaltaar, uit licht en bloe men gebouwd, van geurige wierook wolken omgeven, wordt de zegen met het Allerheiligste gegeven aan de dui zenden, die in ademlooze stilte op de knieën liggen. Luider dan de schoonste jubelzangen verkondigt deze stilte wat er omgaat in de zielen van de duizen den. Zelfs ongeloovigen grijpt ze ge weldig aan en dwingt hen vaak het hoofd te ontblooten en de knieën te buigen voor den hun onbekenden God. En als dan de goede Jezus weldoen de rondgegaan en in zijn tempel is weergekeerd, knielen wij nogmaals aanbiddend neder en zingen met van ontroering bevende stem het zoo tref fend »Tantum ergo." Vrijdag, 27 Juui op uw post! Blank uw schild en rein uw hart I 's Morgens communiceereneen akte van Eere boete aan het H. Hart, en een gebed voor de bekeering der zondaren. Als bewijs van liefde dikwijls herhalen »H. Hart van Jezus, ik bemin U," en als smeekgebed »H. Hart van Jezus, laat toekomen Uw Rijk", opdat 't wel dra worde: »Eén schaapstal en één Herder" en over de aarde deze ééne kreet weerklinke 1 »Eere zij aan het Goddelijk Hart, lof en glorie in eeuwig heid I" Indien mogelijk ook uw H. Hartbeeld dien dag in een krans van bloemen en in een zee van licht. eerste werk, dat zij verrichtte was» naar het geliefkoosde kleinood te snel len, het met kussen te overladen, en toen met vurige ziel den rozenkrans te bidden, dien zij aan God opdroeg om vergiffenis te erlangen, indien zij verkeerd mocht hebben gehandeld, door Richard van geld te voorzien, hetgeen met den laatsten wil van hare sterven de moeder strijdig was. Gedurende eenige dagen werd jonker Richard niet meer in de nabijheid van het kasteel gezien. De herfst met zijne woeste vlagen was voorbij, de winter aangebroken, en het liep zoowat naar Kersttijd, toen freule Constance zich op zekeren morgen in de kamer waar hare dierbare moeder stierf, met lezen onledig hield. Zij had al verscheidene keeren naar de deur opgezien, daar 't haar toescheen of deze zich bewoog; zij ontgaf het zich achter, daar zij bij ondervinding wist, dat door achteloos heid der bedienden dikwijls de tuin deur ongesloten bleef, en het dus de tocht kon zijn, welke deze beweging veroorzaakte. Verdiept als zij was in hare lectuur, was er een geruimen tijd verloopen, toen zij in den gang pogin gen hoorde aanwenden om de deur te openen. Zij wierp haar boek op tafel, en snelde heen om te zien wie daar was. Nauwelijks had zij hare hand aan de kruk geslagen, of de deur viel open en Richard stond voor haar. Schreeuw niet, riep hij met een gedempten vloek, toen zijne zuster een flauwe gil slaakte, zijne hand bij die woorden met kracht op hare lippen leggende, terwijl hij met zijn rechter arm haar middel omvatte, geen woord, of gij zijt een kind des doods 1 In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag bracht de heer Rutgers zijn oude paardje weer eens van stal n.l. het wetsontwerp tot wijziging der Drankwet alias de Plaatselijke Keuze. Men herinnert zich, dat ditzelfde wetsontwerp op 21 April 1921 door de Tweede Kamer werd aangenomen, maar dat daarna de Eerste Kamer er haar goedkeuiing aan onthield. Nu de samenstelling van de Eerste Kamer eenigszins vevanderd is, wilde de heer Rutgers het nog maar eens probeeren met zijn Plaatselijke Keuze. Voor de Tweede Kamer was nu het onaange name hiervan, dat ook zij het geheele ontwerp nog eens te herkauwen kreeg en voor de voorstellers, dat zij weer heel wat bedenkingen, die zij niet of moeilijk met overtuiging weerleggen konden, kregen te slikken. Want o.i. is het den heer Rutgers nok thans niet gelukt alle aangevoerde bezwaren te ontzenuwen. Doch dit is voor een zekere groep drankbestrijders nu een maal niet ergzij drijven toch door, wat, naar zij denken, hun ideaal kan verwezenlijken. En wat verder gebeurt, en of zij desnoods hun doel voorbij schieten, laat hun koud. Neen, dan geven wij de voorkeur aan de drankbestrijding, zooals mevr. BronsveldVitringa die blijkt op te vatten. Die houdt niet van een on grondwettelijk lapmiddel, dat het kwaad slechts verplaatst van de her berg naar het huisgezin, zooals bleek uit haar uitnemende redevoering, die zij ter bedrijding van het voorstel- Rutgers heeft gehouden. Haar ideale opvatting van de drank bestrijding is, dat het is een liefdewerk, dat men beoefent uit naastenliefde en uit liefde tot Christus, een strijd, die gestreden moet worden door voorbeeld (het zich zelf ontzeggen van geoorloof de genotmiddelen) en door voorlichting, ondersteund door het gebed. De drankbestrijding, aldus opgevat heeft reeds mooie resultaten bereikt waarom zouden we zoo niet doorgaan, vroeg zij aan allen, die iets voor be strijding van het drankmisbruik ge voelen. Deze katholieke spreekster, naar wie met belangstelling geluisterd werd en die later ook door verschillende spre kers en spreeksters aan de overzijde met instemming werd geciteerd, liet het in haar keurige rede niet bij een algemeenen opzet, hoe de drankbestrij ding behoort te zijn, maar zij bestreed ook de Plaatselijke Keuze op grond wettelijke en practische gronden. In onze wetgeving kennen we niet het volksinitiatief of de directe volks uitspraak, zooals die door dit wetsont werp wordt ingevoerd. Met dit wets- werp gaat men den weg op van het referendum en dien weg wil zij niet op en wil ook de Kamer niet op, zoo als bij de behandeling van de Grond wetsherziening is gebleken. Daarom is dit wetsontwerp ongrondwettelijk en inconsequent. Richard I Richard wat doet gij mij ontstellen! riep het meisje eene onmacht nabij. Ga daar zitten, sprak hij op ge biedenden toon, zijne zuster een stoel aanwijzende, waarop zij werktuigelijk plaats nam, nogmaals, houd den mond of het kost je leven. Richard 1 Richard 1 riep het tril lende meisje met tranen in de oogen, gij hebt mij beloofd niet meer hier te komen, en nu jaagt gij mij onver wacht weder zulk een schrik aan. Ik heb niets beloofd, antwoordde hij, gij hebt het mij gevraagd, maar gij kunt zooveel van mij vragen denkt ge dat de oude maar zoo gemakkelijk van mij afkomt. Het is zeer onrechtvaardig van u. Gij weet wel, dat gij reeds zooveel geld hebt doorgebracht, u niets meer toekomt. Met welk inzicht zijt gij hier gekomen Natuurlijk om geld, waar anders om 1 sprak hij op den meest achteloozen toon. Ik kan en mag u niets meer geven zoo gij langer blijft, zal ik om hulp roepen. Doe het eens; bedenk dat uw le ven in mijne handen is. Zoo gij mij het leven beneemt, is uw eigen er evenzeer mee gemoeid. Dat scheelt mij al heel weinig beter dood, dan gebrek te lijden. Richard 1 Richard 1 zijt gij dan voor geen enkele vermaning meer vat baar Met vermaningen kan ik mijne maag niet vullen en mij evenmin kleeden. Gij zijt thans immers goed ge- Maar er zitten ook practische be zwaren aan vast. Vooreerst is het een dwangmaatregel welke ontduiking tengevolge zal beb- den. Zie maar eens naar Amerika, Frankrijk en België. En dan 't groote en ernstige gevaar, dat als de herber gen gesloten worden, de drank zal worden gebracht in de huisgezinnen, die nu drankvrij zijn. Wat zal dat niet een verkeerden indruk maken op het toch reeds zoo ontvankelijke kin dergemoed, de kinderen zullen het gevaar van het drankgebruik niet meer inzien, wanneer zij hun vader in huis, al is het dan ook zeer gematigd, drank zien gebruiken. De bezwaren van mevrouw Brons veldVitringa vonden wij steeds terug in de redevoeringen van de andere spreeksters en sprekers, die het wets ontwerp bestreden. En de verdediging noch die van mej. Groeneweg, noch die van den heer Rutgers, was, zooals wij reeds opmerkten, in staat deze be zwaren afdoende te weerleggen. En toch is het wetsontwerp aange nomen. zelfs zonder de verbetering, welke de heer Staalman er nog in trachtte te brengen, dat niet de helft der kiezers plus één, maar tenminste 3 vierde der kiezers zou uitmaken, dat een plaats wordt drooggelegd. De stemming had het volgende re sultaat Voor het wetsontwerp tot invoering der Plaatselijke Keuze stemden 44 Kamerleden n.l. de socialisten, de anti revolutionairen, behalve de heer Beu- mer, de christelijk-historischen, de heer Braat en de volgende katholieken: Kuiper, Hermans, van Schaik, Bulten, Suring, v.d. Bilt, Loerakker en Rutten. Tegen stemden 30 leden n.l. de Vrij heidsbond, de vrijzinnig-democraten, de heer Beumer en de volgende katho lieken: van Rijckevorsel, Engels, Fruy- tier, Stulemeijer, Feber, Knigge, mevr. BronsveldViiringa, van Voorst tot Voorst, v. Rijzewijk, van Sasse van Ysselt, van Dijck, Bongaerts, van Vu ren, Deckers, Michielsen, Win termans en Kooien. Msb VENRAY, 21 Juni 1924. Uitbetaling Ouderdomsrente. In het vervolg zal de wekel\jksche uitbetaling der Ouderdomsrenten komen te vervallen en zal deze geregeld plaats vinden éénmaal in de 4 weken. Wordt deze 4 wekelijksche rente niet op den daarvoor gestelden dag in ont vangst genomen, dan kan de volgende uitbetaling eerst worden verkregen over 4 weken en worden dus 8 termijnen uitgekeerd. Afgezien van een eerste uitbetaling eener toegekende rente kunnen slechts 4, 8, 12, enz. termijnen worden uitge keerd. Hiervan zal niet worden afgeweken zoodat rentetrekkers wordt aanbevolen zich regelmatig éénmaal in de 4 weken ten postkantore te vervoegen om hunne kleed. (Dit was in waarheid zoohij had zich van een nieuw gewaad voor zien, hetwelk zijn voorkomen iets beter maakte). Wat verlangt ge dan nog meer Mijn geld is op en ik moet meer van u hebben mijne maag vraagt om eten en ik kan haar niet voldoen, of ik moet mijn kleeren opnieuw ver- koopen. Is er dan geene gelegenheid dat ge door arbeid uw brood verdient? Zijt ge nu heelemaal gek? Een »jonker" arbeiden voor zijn brood? Heeft de oude dan geen geld genoeg? en moet hij zijn zoon, omdat hij wat vroolijk leefde, gebrek laten lijden Gij zijt een verkwister 1 Ik ben een vroolijke jongen. Helaasuwe vroolijkheid breekt uwe zuster het hart. Meisjesharten breken zoo gauw, ik verzeker u, ik heb er reeds ver scheidene gebroken, zooals men dat noemt, maar dat goedje heelt zich van zelf weer. Ongelukkig mensch, wat zijt gij diep gevallen l mijne ziel weent van medelijden. Als ge medelijden met mij hebt, moogt ge niet weigeren mij het ge vraagde te geven. En dan vroeg Constance". Als ge me genoeg geeft, kom ik niet weerom maar zoo ik meer noo- dig heb, kom ik je nog eens een be zoek brengen. Hij zag zijne bedroefde en verlegen zuster eenigen tijd zwijgend en met zijn gewonen sarcastischen grimlach aan toen zette hij zich bedaard naast haar neder, ais iemand, die het voor- Ouderdomsrenten in ontvangst te nemen. In de 2e week van elk vierwekelijksch tijdvak zullen de 4 weektermijnen wor den uitgekeerd, zoodat dus telkens 2 weektermijnen vooruit worden uitge keerd. In de week 30 Juni t/m 5 Juli wor den geen renten uitbetaald, de eerste vierwekelijksche termijn vervalt dus in de week 7 t/m 12 Juli de volgende uitbetaling in de week 4 t/m 9 Augus tus enz. enz. Aanbeveling zal het verdienen dat elke rentetrekker in de week van 23 t/m 28 Juni a.s. de hem nog toekomen de rente in ontvangst komt nemen. H. H. Wijdingen. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft in het Groot- Seminarie het H. Subdiaconaat toege diend aan de volgende eerw. heeren M. Poels, Venray; G. Stoot, Venray; J. Hendrix, Geisteren J. Bertin, Maas trichtG. Durlinger, Sittard J. Grub- ben, MaasbreeJ. Herpes, St. Pieters- rade W. Hillebrandt, Venlo P. Kissels KlimménJ. Kisters, Sweijkhuizen G. Maassen, Beek; II. Mertens, Bin- gelradeM. Reiné, VenloP. Roks, Amstenrade; K Roncken, Blerick en M. Werry, Spekholzerheide. Bij het eindexamen van het St. Angela-Gymnasium alhier, slaagde alle zes candidaten, n.l. de dames K. Eller- beck A; H Everard A; G. Janssen A; M. Schilte B; J. van Thiel B: L. Swa- ne B. Naar wij vernemen, heeft de heer Swarte te Maarheeze, zijne benoeming als hoofd der nieuwe O. L. School aan de Heide niet aangenomen. Woensdagmiddag is de woning van H. Huisman in den Brabander afgebrand. In een oogenblik was het houten gebouw, benevens den inboedel door het vuur verteerd. Tegen een tweetal bakkers uit Leunen, die wegens de drukte voorde kermis nachtarbeid moesten verrichten, werd procesverbaal opgemaakt. Op de Internationale Honden- Tentoonstelling te Eindhoven, behaalde de heer V. Pyls alhier met zijn Duitsche dwerg-pincher, den eersten prijs en een specialen prijs als beste teef in open klasse. De heer P. Kuypers een eervolle vermelding in de nieuwelings klasse. De heer Th. Janssen verwierf met zijn Duitsche herder een 4e prijs in open klasse en een specialen prijs als de beste reu uit Noord-Limburg. Uitslag der Zondag gehouden wedvlucht van de Postduivenvereni ging »De Luchtbode" van uit Meppel, De prijzen werden behaald als volgt le en 2e H. Flinsenberg; 3e J. Ver slegen 4e A. van Cuyk5e en 6e H. Cleophas7e J. Janssen 8e en 9e J. de Bruin. Duiven los 7 uur. Aankomst le duif 11 uur 34 min. 49 sec. Laatste duif 12 uur 27 min. 17 sec. nemen heeft vertrouwelijke mededee- lingen te doen, kneep haar gemeen zaam in haar arm en zeide, op min zamer toon dan zijne gewoonte was Komaan Constance, gij weet wel dat er maar één middel is om voor altijd van mij af te komen het hangt maar geheel van u df, of ik al dan niet terugkom. Zeg mij dan, wat ik moet doen, sprak het meisje, met een gelaat, waar nieuwe hoop op te lezen stond. Wel, doodeenvoudig, lieve kind, geef mij het bidsnoer, je kunt immers wel aan een gewonen rozenkrans bid den. Waarachtig, je doet er je broer een weldaad meedat ding. ligt hier immers toch maar renteloos. Als ik het wel heb, is het hier de kamer waar het bidsnoer altijd onder een stolp bewaard werd. Het is hier niet meer; ik bewaar den rozenkrans tegenwoordig op mijne kamer, en al zou het mij 't leven kosten, gij zult hem nooit in uw bezit hebben. Hoe is het mogelijk 1 Wat kan het u schelen Ik eerbiedig den laatsten wil van onze goede moeder. Die weet er immers toch niets van. En al zou zij het niet weten, dat ik echter wèl geloof, zou ik u dien schat toch niet geven, want hel zou alleen dienen om u in uwe verkwis tende leefwijze te sterken. Gij zoudt mij ongeduldig maken; ik moet hem hebben. Gij krijgt hem nooit, al zoudt gij geweld gebruiken. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1