De Kippenhouderij op het platteland Qemengd Nieuws. beslissing in een individueele onder» neming is derhalve een vergadering der arbeiders noodig. Dit zou Inder» daad onmogelijk zyn, om de twee genoemde reden. Niet wij maar de socialisten streven naar een medezeg» genschap in de individueele onder» neming. Doch ik ben het volkomen eens met prol. Bonger, die zegt, dat zulks onmogelijk is, omdat men bij de arbeiders geen voldoende kennis van bedrijfspolitiek kan verwachten evenmin als men vsd den gewonen man kan veronderstellen dat hij doorkneed is in de oplossing van wiskundige problemen. Zelfs de aandeelhouders in een onderneming onthouden er zich van om zich te mengen in iedere beslis» sing, in iedere maatregel. Dit laten lij wijselijk over aan de directie, die speciaal als vakkundige voor de dagelij ksche leiding is aangesteld. En zelfs al werden dus de arbeiders aan» deelhouders, m.a.w, al werd inge» voerd een zoogenaand arbeiders» actionarlaat (een stelsel dat vooral gepropageerd wordt door katholieke sociologen in het buitenland en dat ongetwijfeld overweging verdient), dan zouden zij natuurlijk geen hoogs» re ïechten kunnen verkrijgen dan de gewone aandeelhouders. Ons bedrijfsradonstelsel vraagt dan ook geen medezeggenschap in de individueels onderneming En daar» mee komt dus ook te vervallen het principieele betwaar, dat z(j niet mogen deelen in de verantwoorde lijkbeid, omdat zij niet kunnen deelen in bet risico. Medeverant woordelijkheid in de individueele onderneming kent ons bedrijfsraden- stelsel niet. Een tweede misverstand ligt ver» scholen in de meening, dat ons be» drijfsradenstelsel zou aantasten het privaat eigendomsrecht. De patroon zoo zegt men, is de eigenaar der productiemiddelen, aan hem behoort ook krachtens 't loonconlract de volle eigendom der geproduceerde artikelen. Welnu, door de medezeg genschap der arbeiders wordt zijn vrije beschikkingsrecht aan banden gelegd. Nu moge het waar z(jn, dat de socialisten met bun medezeggenschap in de individueele onderneming een aanstasting van het eigendomsrecht Deoogeu, suuels de heer Stenhuis op 30 November 1922 in Rotterdam verklaarde, de medezeggenschap, die door ons bedrijfsradenztelsel wordt bedoeld, laat het eigendomsrecht absoluut intact. Het wil immers alleen in een nationaal complex van bedrjjven aan de arbeiders het rechi geven, om mede te spreken bij al» gemeene bedrijfsregelingen, om in» lichtingen te ontvangen en de motie» ven ta vernemen van bepaalde maatregelen en de juistheid daarvan desnoods door een accountants-onder zoek te controleeren. In zooverre daardoor in sommige gevallen het absoluut vr(je gebruiksrecht van den eigendom eenige beperking onder» vindt, is zulks volstrekt niet in strijd met de christelijke opvatting omtrent was in den dut geraakt, en zat voor overgebogen met haar neus op de brei kous. Jasper «docht" het beter, zooals hij zeide, geen slapende kinderen wak ker te maken, liet haar slapen en ver volgde zijn verhaal Sedert dien tijd zag men freule Constance niet meer in den omtrek wandelen de koetsier reed haar 's mor gens meestal een paar keer het bosch om en door, en Reinold, die zijne om dwalingen volstrekt niet staakte, ont moette haar dikwijls, doch hij ging haar rijtuig voorbij zonder haar ooit een groet waardig te keuren, en de eenigste gedachte, welke dan hij hem opkwam, wasGij zijt mij niet waardig 1 Ontmoette hij in den laatsten tijd de altijd rijdende jonkvrouw Constance zeldzaam, des te meer kwam hij op zijn weg jonker Richard tegen, die, meestal op zijn bruinen klepper gezeten als een bezetene kwam aanvliegen, maar zoodra hij hem genaderd was, stapvoets begon te rijden en hem altijd met een oog van minachting aanzag. In dien heleedigenden blik waren de woorden gelegen: Hoe durft iemand van zoo legen stand zich vermeten, naar de hand mijner zuster te dingen I De bitter teleurgestelde fabrikant keurde hem geen oogenblik zijne aan dacht waardig en ging voorbij, alsof hij niets bemerkte. Het schampere lachen en het smadelijke aanstaren namen echter bij iedere nieuwe ont moeting eer toe dan afen toen jonker Richard begreep, dat het hem volstrekt niet gelukte den versmaden pretendent 't privaatbezit St. Thomas onder» scheidt t'isschen bet bezitsrecht en het gebruiksrecht. Het bezitsrecht is ouaantasbaar natuurlek. Maar het gebruiksrecht is niet eeu absoluut recht, het kan beperkt worden om wille van bet algemeen belang. Eu omdat het bedrijfsradenstelsel bevor» derlijk is aan bet algemeen belang wijl de maatschappij opbouwt op de solidanteitsgedacbte, is een zekere beperking van het gebruiksrecht niet in strijd met decbriste ijke opvatting Als bet gevaarlijkste misverstand beschouwt prof. Aacgenent de mee» oing, dat waoneer het bedr(jfsraden» stelsel werkelijkheid wordt, de staat onmiddellijk zal komen en by de wet organen in het leven roepen, die het geheels bedrijfsleven autoritatlef zul len regelen, m.a.w. dat er onmid» dellijk zal komen publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Wettelijke regeling van bedrijis» organisatie en medezeggenschap acht prof. Aangenent op het oogenblik een volstrekte onmogelijkheid. En wel om twee redenen .- Vooreerst, er heerscht nog geen klaarheid en eenstemmigheid over de begrippen. De socialisten willen medezeggenschap in de individueele oudernemingen, terwijl ons bedrijfs radenstelsel zulks alleen wil in een nationaal complex van bedrijven Men gebruikt dus betzelfde woord doch bedoelt totaal iets anders, De wetgever vindt dus geen aanknoo» pingspunt, waaraan hij een wette» lijke regeling zou kunnen verbinden. En ten tweede, bij vele patroons en ook bij vele arbeiders moet de mentaliteit nog heel wat veranderen alvorens het instituut in voldoende mate uit het particulier Initiatie! is opgekomen. Want in liberale pa» IrooDskringen heeft het oude liberaal» economisch beginsel nog lang niet afgedaan. En bij de socialistische arbeiders, om nog niet eens te spreken van decommuoisten, heerscht nog al te sterk de klassanstrijdga» dachte Welnu, alleen een solidaristische geest onder patroons en arbeiders kan bedrijfsorganisatie doen groeien Eerst dan kan de staat wettelijk sanclioneereD. Die meening wordt gedeeld door onze katholieke voor» manoeD, wier Arbeiterfi eundlicbkmt niet In twijfel kan worden getrokken Want è'i Minister Aalbersi èn pater Raaymakers èo pater Borret èn pater Beuna deuken er eveneens over blijkens verschillende uitlatingen Een algeneele regeling van boven af door de wet is dus voorloopig eer hersenschim Toch blijkt onze Regeering reeds cu te wil en doen, waartoe zij in slaat ls. En zoodoende komt er van publiekrechtelijke regeling stuksge» wijze en geleidelijk meer terecht dan oppervlakkig aan velen toeschijot. Vooreerst toch is de Regeering bereid om we'dra te komen met e>n wettelijke regeling omtrent bindend» verklaru g van collectieve arbelds» contracten. Dat is een stuk publiek» rechtelijke regeling want aan de zijner zuster in het harnas te jagen, werd hij woedend en besloot, hoe het mocht gaan, met hem in aanraking te komen. Bij al zijne ondeugden en slechte hoedanigheden had de jonker het famitiegebrek er bij overgenomen, dat ik daar aanstonds hesprak. Hoewel hij hel belachelijke en bespoltelijke er niet van inzag, dat een lichtmis, een nietswaardige jongeling van slechte zeden, zich op zijn adellijk voorgeslacht beroemde, liet hij er zich machtig veel op voorstaan «jonkheer" te zijn, maar was te dom en te opgeblazen om te begrijpen, dat tusschen een edelman en een «man", die waarlijk «edel" is, zeer veel onderscheid bestaat. Doch het uiterlijke was hem genoeg; om het inwendige bekommerde hij zich niet. «Genieten" was zijn wachtwoord, ter wijl hij daarbij het dwaze en gevaar lijke denkbeeld aankleefde, dat zijn hooge stand hem van alle verantwoor ding vrijsprak. Nu hij zag, dat Reinold zich niet eens verwaardigde naar hem te zien, zou hij hem, dacht hij er toe dwingen. Op een morgen, dat hij weder in een flinken draf kwam aanrijden, verliet hij den groolen weg, liet zijn paard stapvoets langs het voetpad loopen, en zoo dicht langs den fabrikant heen, dat deze moest wijken, wilde hij niet met de hoeven van het edele dier op het onaangenaamst in aanraking ko men. Reinold deed eenvoudig eene schrede terug, en zich omkeerende, vervolgde hij bedaard zijn weg alsof er niels was gebeurd. De daaropvolgende dag had dezelfde uittartende beweging plaats, en de collectieve contracten der vakver enigingen wordt daardoor kracht van wet gegeven. Ten tweede wil de Minister van Arbeid de uitvoering der sociale rer» zskeringswetten leggen indehauden van bedrijlsvereenigingen, samenge» steld uit patroons en arbeiders. Dat is eveneens een stuk publiekrechte» lijke regeliDg. Ten derde in het ontwerp der Landbouwarteidswet geldt alshoofd» beginsel, dat de regeling van dej arbeidstijd, die door patroons en arbeiders in bet landbouwbedrijf zal worden tot stand gebracht, verplicb» tend zal zijn. Dat beteekent alweer publiekrechtelijke regeling. En ten vierde, ook bij de wijziging der Arbeidswet voor fabrieken en werkplaatsen is een ge'ijksoortige bepaling ingelascht. Uit al deze feiten blijkt de geneigdheid der Regeering om geleidelijkerwyze publiekrechte» lijke regeliog in te voeren. Wij mogen dus op haar vertrouwen voor de toekomst, al is dan ook van haar niet te verwachten een plotselinge wettelijke regeliDg van het geheele bedrijfsleven. Prof. Aangenent eindigde zijne rede met de hoop uit te spreken, dat zijne beschouwingen er iets toe bijdragen om de bestaande misverstanden uit den uit den weg te ruimen en aldns aan éen spoedige verwarke'ijkiug van bet ideaal te goede komen. Zoo zij het in het belang van den bedrjjfs» vrede en van den vrede in de maat» schappij, door JOS. BOSHOUWERS te LENf. De Dadels van Ali zyn grooter dan ze zyn Twee kooplieden, Ali en Hassan, stonden op de markt te Mekka en boden hun dadels te koop aan. En de dadels van Ali waren klein en de dadels van Hassan waren groot. En de lieden kochten de dadels van Hassan en lieten Ali met zijn dadels staan. Doch Ali nam een papegaai en zette dien bij zijn dadels op de markt te Mekka. En de papegaai riep »De dadels van Ali zijn grooter dan ze zijn En de lieden schudden het hoofd en lachten om het roepen, van den pape gaai. Maar deze riep steeds »De dadels van Ali zijn grooter dan ze zijn En een enkele kocht voor de aardig heid dadels van Ali en de papegaai riep nog luider: »De dadels van Ali zijn grooter dan ze zijn En de enkele kooper werd door meerdere gevolgd, en ten laatste kocht ieder de dadels van Ali en liet Hassan staan 0— Zoo luidt het verhaal. En inderdaad zoo onzinnig kan men het niet beden ken, als het maar dikwijls en luider genoeg herhaald wordt, vindt het ten slotte geloof. Niet alleen vroeger in het Oosten, maar thans nog in het Westen, overal rondom ons zelfs. En velen doen als Ali en schaffen zich een papegaai aan, om hun artikel aan te prijzen. Ook vele kippenhouders luisteren naar den papegaai van den adverteer- vredelievende jongeling onderdrukte den toorn, die bij hem opkwam, om eveneens te handelen als de eerste maal. Toen het echter ten derdemale voorviel, bleef hij bedaard slaan, liet paard en ruiter op hem afkomen, en jonker Richard met een oog toeblik- kende, waarin niet veel goeds te hopen was, nam hij het stijgerende ros bij den teugel en leidde het bedaard van het voetpad op den groolen weg. Er is wel niets hinderlijker en kwet- sender voor een goed ruiter, dan dat men de macht, van zijn paard te be sturen zoo hij wil, aan hem ontneemt vooral wanneer men, zooals hier, tevens het bewijs levert, dat men de anders zoo gevaarlijke dartelheid en vurigheid van het ros als van zeer geringe be- teekenis beschouwt, en men met het onbekende en daarom gevaarlijke dier omspringt of het een kleine hond ware. In deze handeling is eene zekere minachting of geringschatting voor het paard gelegen, welke eigenlijk alleen op den ruiter terugslaat. Dit gevoelde Richard ten volle, en woedend over de door hem onwillig gedane boete, die hij beleediging en hoon noemde, greep hij zijne karwats met ziedende gram schap en sloeg naar den fabrikant, die echter zijn toeleg behendig verijdelde. Het paard steigerde altijd op dezelfde plaats, zonder dat de sporen van den ruiter het tot voortgaan konden be wegen het scheen alsof het dier be greep, dat zijn meester de rekening nog niet had vereffend, en Reinold maakte avoor den ruiter die daad on- noodig. Plotseling achter het paard komende, ontrukte hij Richard, terwijl der, die maar blijft annonceeren, dat het late-kuikenbroed voordeelig is. Deze roent onafgebroken»De Augustus- kuikens brengen het meeste profijt aan En of dit waar is of niet, hij vindt geloof. En toch is hij een even brutale leugenaar als die van Ali. Hetgeen ik hoop aan te loonen. Onder de late kuikens is steeds veel sterfte. Eerstens omdat de kiem der broedeieren in het vergevorderde leg- seizoen veel zwakker is dan in't begin der periode en tweedens, omdat het afwisselende najaarsweer z'n onguns- tigen invloed uitoefend. Een groot ge deelte sneuvelt dus en de rest heeftin de komende wintermaanden met on noemelijk veel tegenspoed te kampen. Op menige boerderij is snot en diph- theritus opgetreden, juist door dat zwakke laatbroed. Toch adverteert men nog vaakdie late kuikens, die nog met de kloek over de boekweitdèn (of deel) hebben geloopen, dat zijn de voordeeligste. Och, de Dadels van Ali zijn grooter dan ze zijn VerderHet laatbroed blijft veel kleiner van stuk dan dat van April en Mei. En wal het ergste is, het legt ook lichtere eieren, zoodat de prijs, die op de veilingen en ook bij particulieren gemaakt wordt, lager is. Men wil het niet inzien en verkondigd met een stalen gezicht, dat de herfstkuikens de verkieselijkste zijn. Alweer de dadels van Ali zijn grooter dan ze zijn I Ik wil nog meer aanhalen, om u te overtuigen, dat de papegaai er naast is. Kuikens, die van half Maart tot in Mei geboren worden, zullen bij eene doelmatige huisvesting en goede ver zorging reeds eieren in den e.v. winter leggen, in den tijd dat de eieren schaarsch en dus het'duurst zijn. Het late broed begint pas te produceeren in of tegen Maart, dus op een tijdstip, dat er overvloed is en daarom de prijzen sterk dalen. Den eersten tijd, dat jonge hennen gaan leggen, zijn de eieren klein van stuk, doch in den winter, als er weinig versche eieren zijn, heeft dat op den prijs niet zoo'n grooten invloed. Maar wie in Maart, April en Mei nog met die eerstelingen kpmt aandragen, krijgt weinig splint in de beurs. De herfstkuikens brengen voordeel aan, liegt men maar steeds door. 't Is weer; de Dadels van Ali zijn grooter dan ze zijn I We hebben nog meer pijlen in onze koker en zullen die eveneens afschieten om des te zekerder doel te treffen. Het herfstbroed legt, laat ons eens zeggen, eieren in Maart en April, dus in den broedtijd. De dieren zijn dan nog slechts 68 maanden oud en van zulke hennen moesten geen broedeieren genomen worden voor de fokkerij, want alleen van volgroeide ouders kan men eon sterk nageslacht verwachten. Dat is bij alle dieren zoo. Ook de fok- hanen, die uit dat late broed komen en zeer vaak aangehouden worden, zijn veel te jong om papa te spelen. Toch roept men nog, zij het met andere woorden de Dadels van Ali zijn grooter dan ze zijn!" Gebruik toch je hersens vrienden en vriendinnen 1 Uit ondervinding weten wij, dat het vroegbroed (15 Maart tot in de tweede helft van Mei) ver uit het voordeeligst is. Dat levert de groote dadels van Hassan, doch al wat zoo laat geboren is, is alleen in staat, de hoop wat grooter te maken en het risico van besmettelijke ziekten te verhoogen. We moeten hebben een gezonden hoenderstapel, bestaande uit krachtige volgroeide dieren van erkende afstam ming (Horst b.v.), die voorspoedig ziin opgegroeid, die in d'r jeugd niet met wederwaardigheden te kampen hebben gehad. deze zich voorover bukte, zijne kar wats nu ter linkerzijde springend, gaf hij hem met het zwiepende voor werp een striem over het gezicht, zoo dat den jonker de macht werd benomen te zien, en zijn gelaat het voorkomen had gekregen van een kool vuur. Hij duizelde op zijn paard, een kreet van woede ontsnapte zijn mond, daarop volgden eenige ruwe vloeken en ge meene verwenschingen, zooals de minste polderwerker ze niet doet hoorenen alsof het paard begreep, dat het zijn berijder lijd moest laten om over de pas ontvangen kastijding na .te denken, hield het op met steigeren en stond roerloos stil. Het duurde eenige oogen- blikken eer de jonge edelman zijne oogen weder tot zijn dienst had, en toen zij zich eindelijk weer herstelden zag hij, terwijl het gelaat hem niet alleen gloeide van de ondergane tuchti ging, maar ook van hloedlustigen toorn, Reinold Flenking bedaard voor zich staan, met de karwats in de hand, alsof hij hem zwijgend vroeg: Is die eene slag genoeg, of kunt gij er nog meer gebruiken Jonker Richard, begon Reinold het eerst te spreken hier ligt uwe karwats; wilt gij haar hebben, dan dient gij haar zelf op te rapen. Dit zeggende, wierp hjj het voorwerp met een tartenden blik op den weg. De hooghartige edelman steeg af. Zijne gramschap was bekoeld, of althans zoo het scheen genoeg bedwongen om den hem trotseerenden fabrikant met bedaardheid toe te spreken. Hij raapte de karwats van den grond en trad met een paar groote stappen op Reinold Fokt dus op zoo'n wijze, dat ge na Mei geen kuikens meer behoeft te verwachten. Luister niet naar de leugen taal van Ali's papegaaidan zal hij met z'n kleine dadels voortaan wel thuis blijven 1 Ook late men de dieren, die men heeft, niet te oud worden, het hoender hok mag niets gemeens hebben met een ouwe vrouwenhuis, evenmin als met een kinderkliniek 1 Van krachtige dieren alleen komt de winst 1 Diarrhee by kuikens. VRAAGOnder mijne kuikens is diarrhee uitgebroken. Het achterlijfje ziet er vies uit, de veeren en 't dons zijn daar weg. Ook loopen er enkele kuikens met een propje aan den aars. Eerst waren ze slank, en vlug en tierig, nu ineengedrongen, langzaam en suf ferig. Wat raadt u mij te doen P. te V. ANTWOORD Dat is een gevaarlijke ziekte. De »propjes" moet u met lauw water afwasschen, voorzichtig weg- wasschen als 't ware,want als de aarsopening (dat is daar onder den staart) verstopt blijft, dan moet de dood het einde zijn. Verder geeft u de diertjes voorloopig geen groenvoer, want dit verergert de diarrhee. Groenvoer is in gewone om standigheden goed, zeer goed zelfs, ja bepaald onmisbaar, maar als dunne afgang geconstateerd wordt, dan houdt men er tijdelijk mee op. Ik raad u aan eens een portie rijst te kooken. Doe de rijst eerst in water en zet dat samen op de kachel. Is het water heet, dan giet men er dit zorg vuldig af, want daar zitten schadelijke bestanddeelen in. Vervolgens mengt u aan met wat melk (niet te veel) en blijft flink roeren, tot de brij stijf ge kookt is. Ten slotte doet u hieronder nog wat fijngestampt houtskool poeder en zet het de kuikens voor. Zitten de diertjes in eene kunstmoe der, dan deze zorgvuldig schoonmaken met water waarin 3 4 pet. creoline. Want de bodem zal besmet zijn. Ingezonden Mededeelingen Zelfonderzoek. Ontwaakt gij 's morgens met pijn in den rug? Hebt gij donkere zwellingen onder de oogen Zijn de enkels en handen gezwollen Is de urine bewolkt, zanderig of brandend Geschiedt de loozing te vaak of te weinig? Zijn uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer? Doet uw rug zeer, als gij bukt of opstaat? Hoedt u bijtijdlaat Foster's Rug pijn Nieren Pillen een nierziekte voor komen spoedige behandeling is het eenige betrouwbare voorbehoedmiddel. Verwaarloozing kweekt al te dikwijls blaasontsteking, waterzucht, rheuma- tiek, steenvorming en urinezuur-vergif- tiging. Hoewel Foster's Pillen zelfs bij deze latere verwikkelingen baten, is het verstandiger om dit speciaal nier geneesmiddel tot voorkoming van nier ziekte te gebruiken. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 25 In welk land leven we Eenige politiemannen hebben dezer dagen de woning van D. v. d. M., te Klazienaveen, tot den grond toe afge broken daar zij niet voldeed aan de wettelijke bepalingen en door v. d. M. geen vergunning tot bouwen was aan gevraagd." Onder hevig protest van den eigenaar werd het slopingswerk verricht. Sclioolgeldrerlaging De Minister van Onderwijs heeft naar aanleiding van vele verzoeken, tot hem en tot zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken gericht, om een wetswijziging te bevorderen, die een verlaging van schoolgeld zou teweeg brengen voor twee of meer kinderen uit hetzelfde gezin, die gelijktijdig een school van dezelfde soort bezoeken aan Ged. Staten der provinciën het verzoek gericht, te moa:en vernemen, welke wijziging zij in de bestaande art. 62 tot 67 der Lager onderwijswet 1920 zouden wenschen te zien aange- brach t. Actie tegen kippendiefstallen. Het aantal kippendiefstallen in de Maasstreek nam den laatsten tijd enorn toe, vooral in den kring Oss van de N. C. B. werd veel pluimvee gestolen. Daarom gaat van dit bestuur de actie uit van de gemeentebesturen om een verordening uit te voeren, waarbij ongedekt vervoer van pluimvee ver boden werdt. Verbaliseerende politie mannen zouden bij iedere aanhouding premies uit de bondskas ontvangen. Door den electrisclien stroom gedood. C. L. M., 24 jaar, electricien te Erp door de rechtbank veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf ter zake van dood door sdh'uld, stond voor het Ge rechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep terecht. Aan bekl. was ten laste gelegd, dat aan zijn schuld de dood van Hendrikus van Zwamen te wijten is, hebbende hij toch den 29sten Maart 1923 te Boekei toe, die op alles voorbereid, afwachtte wat er mocht gebeuren. Vervolg zie Eerste Blad.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 6