Gé. ra Beryen Fotografie- Motor- en machine-olie Dr. A. Imkamp ¥oederartikelen Alle Kunstmeststoffen P. J. van den Mnnckhof De veeziekte in Brabant. Hee doet ge uw werk Gemengd Nieuws k 75 cpnt per pond. G. H. Nelissen. Oirlo- prima Karraderen Q-ebr. Lucassen Spreekuur te VENRAY en Belgische Kluitkalk Alle soorten Foto's, Vergrootingen en Olieverf-portretten Bezoekt ons atelier. In »De Vee- en Vleeschhandel" schrijft de heer Hoefnagel o.m. «Heden (12 Mei was ik in de gele genheid de veeziekten waar te nemen, welke thans in Noord-Braband en Limburg zoo veel runderen aantast en met recht ongerustheid onder de vee houders te weeg brengt. De heer C. J. de Gier, dierenarts te Wychen bij Nijmegen, 'was zoo bereid willig mij eenige zieke runderen te toonen en stelde mij tevens in de ge legenheid de lijkopening bij te wonen van een tweetal runderen, aan de ziekte bezweken. Zeer opvallend is het, hoe de aange taste runderen spoedig uit beide neus gaten bloeden, terwijl niet alleen het slijmvlies van den neus, maar ook dat van het oog tal van punt- en streep- vorminge bloedingen vertoont. Daarbij is het aangetaste dier algemeen ziek, koortsig en rillerig, dikwijls schrik achtig. De heer de Gier meent thans dat het lijden in zijn omgeving niet veroorzaakt wordt door de smetstof, welke de zoogenaamde Wild- en Rin- derseuche te weeg brengt, maar dat hij met een geheel andere ziekte te maken heeft, waarvan de oorzaak hem tot heden niet bekend is. Vast staat even wel, dat de verwekker van het lijden de bloedvaten van het lichaam in hevige mate aantast waardoor 't bloed den zieken vaatwand passeert en hier van tal van bloedingen en bloeduit stortingen het gevolg zijn. Of nu de verwekker van het lijden een bepaslde bacterie is of een giftige stof, welke door het voedsel wordt opgenomen, is tot heden, voor zooverre het lijden be treft in de omgeving van Wychen, nog niet vastgesteld. Bij de lijkopening van een der ge storven runderen kwam duidelijk aan het licht, hoe 't borst- en buikvlies, 't net, 't darmscheil en de bekleeding der darmen met tal van bloedingen was bedekt. Hoewel nu ook in de omgeving van Wychen gedurende den staltijd bij de meeste veehouders Sojameel is gevoe derd en daarom wel eens gedacht is of de ziekteverwekkende oorzaak in het Sojameel is gelegen, pielL hiertegen toch het feit, dat de heer de Gier het lijden heeft waargenomen bij twee koeien, die nimmer Sojamaal hebben gegeten. Bovendien wordt thans, nu het vee overal inde weide is, door tal van vee houders geen Sojameel meer gevoederd en treedt toch de ziekte op. Voorloopig slaan wij hier dus nog voor een raadsel Echter wordt Sojameel thans onder zocht door het Rijkslandbouwproef- slation te Wageningen. Nadat de heer de Gier eenige ziekte gevallen nauwkeurig had waargenomen en daarbij geconstateerd had, dal hoofd zakelijk oudere melkkoeien worden aangetast en sterven, besloot hij zijn toevlucht te nemen tot het toepassen der zelfde geneeswijze, welke bij de melk en moederziekte zooveel succes geeft, en hierin bestaat, dat de uier wordt opgepompt met lucht. Daarbij worden tevens geneesmiddelen toege diend, die de hartswerking versterken. Het resultaat was verrassend. Het is zeer comme il faut om af en toe aan zenuw-overspanning te lijden. Men heet dan »overwerkt" en dat klinkt in dezen tegenwoordigen tijd heel buitengewoon. Men zou zeggen, hoe is het mogelijk bij den modernen korten werkduur. Men moest die ziekte maar met een anderen naam doopen, te meer daar gewoonlijk de door «overwerkt" aangemerkte patiënt zijn toestand niet gewis moeten opgeven, en was stellig het slachtoffer van zijne menschlievend- heid geworden, zoo er geene tijdige hulp was komen opdagen. In de ont steltenis van het oogenblik en waar schijnlijk ook door de beweging, welke hij in het water veroorzaakte, waar door zijn gehoor verdoofde, had hij het naderen van een boerenkar niet vernomen en op het oogenblik, toen 't gevaar het grootste was, zag hij een medehelper naast zich in het water. De landman was, toen hij 't onheil bemerkte, van zijne kar gesprongen en had zich insgelijks te Water be- feven en diens hulp, vereenigd met ie van den fabrikant, scheurde het weerspannige kleedingstuk van de barouchetle, en Reinold wendde zijne nog overgeblevene krachten aan, om met het bewustelooze meisje den oever te bereiken. liet gelukte hem slechts haar halverwege op het gras te leggen, dat den glooiende oever der rivier be dekte, en zijne krachten lieten het niet toe, haar geheel van het water te be vrijden, waar zij altijd nog met de voeten in lag. Dit zou hem echter wel gelukken, dacht hij, wanneer hij op het droge stond, en nu een fikschen greep in het gras doende, trok hij zich op den kant, toen de boer een angstig geschreeuw aanhief om hulp daar hij, geen zwemmer zijnde, op het punt was te verdrinken. Hij kon de mensch- lievende landman toch ook niet aan zijn lot overlaten, en begaf zich ijlings weer te water, en daar de boer zich niet zooals de jonkvrouw buiten kennis bevond, en dus zijne pogingen totzelf- aan zijn te drukken werkkring te wijten heeft, maar aan zijn eigen manier van zijn werk te bekijken en uit te voeren, meent de »Msb." Neen het geval van degene die wer ken vervelend vindt. Om te beginnen is dat op zich zelf al een ellendig per sonage, egoïstisch in zijn levensopvat ting en gewoonlijk nog heel ongeschikt ook. Hij heeft geen interesse in zijn werk, omdat hij het al voorop gesteld vervelend vindt. Van zelf doet hij zijn best er niet voor en het loopt dus meestal op een mislukking uit, is dan nog jaloersch op andeven die wel slagenhij wordt steeds meer onte vreden, meer zelfzuchtig, zijn werk wordt hem te veel, of beter schijnt hem te veel omdat hij er steeds tegen zin in heeft. Evenals degenen die wer ken beschouwt als slavernij en minder waardig. Bij dezen is er een tekort aan sociaal voelen, en als diepste wortel de luiheid. Sommige menschen zijn ongetwijfeld als luiaards geboren; er zijn er ook die dat gebrek ontwikkelen doordat ze te weinig te doen hebben. Bij alles wat hij doet moet hij uit ongewoonte zichzelf vreeselijk inspan nen en daarom drukken zijn leven en zijn werken hem als een last op de schouders. Wel een weinig te beklagen is ech ter degene die altijd over zijn werk loopt te piekeren, altijd bang is dat het niet goed zal gaan, altijd vreest, dat hij nooit klaar zal komen die op staat met een hoofd vol zorgen en 's nachts niet slaapt omdat hij nooit zijn werk uit zijn gedachten kan zetten. Al deze menschen worden op een goeden dag het slachtoffer van hun zenuwen en zij konden dit zoo gemak kelijk voorkomen als zij hun werk een beetje anders bekeken. Werken moet ieder, maar meestal toch is men tamelijk vrij in keuze. Kan men dus kiezen, neem dan het geen waar rneti aanleg en liefhebberij voor heeft; kan men niet kiezen,tracht dan het minder aangename prettig te maken. Wek belangstelling op, ook al kost het moeite. Laat het werk een deel van je zelf worden. En eenmaal iets begonnen, zet het door, zonder telkens te veranderen. Zoo raak je er aan gehecht en dan kan het ook nooit vervelend worden. Doe ook alles wat ge op uw genomen hebt, zoo goed mogelijk. Dan ga je er een eer in stellen en wordt trotsch op den arbeid dien je vrijwillig doet en dus geen last belee- kent. En als ge werkt met blij gemoed, je best doet en het geweten je geen verwijlen maakt, dan is het ook on- noodig te loopen tobben en zuchten. Je plicht gedaan met opgewekt gezicht en de rest aan Gods Voorzienigheid overgelaten. Met een verstandige, matige levens wijs, wat beteekenl goed voedsel, vol doende lichaamsbeweging in de frische lucht en de noodige rust op tijd, kun nen we heel wat werk verzetten. Maar bij de meesten is het hollen of stilstaan, m. a. w. zich afsjouwen in een werkroes en zich verbeelden dat het noodig is, of wel luilakken. Die beiden uitersten veroorzaken de zieke lijke stoornis bij den beklagenswaar- digen. Noodlottig ongeval. Het 2i/s-jarig zoontje van den land bouwer K. op Overa te Princenhage viel eenige dagen geleden met zijn voorhoofd op een spijker, die diep in het vleesch doordrong. Tengevolge van dit ongeluk is het ventje j.l. Zaterdag overleden. Kind verbrand. Te Asten wierp Zondag een jongetje spelenderwijs een brandende lucifer op redding met Reinold gezamenlijk kon aanwenden, had deze laatste hem wel dra aan den oever, waarna de land man, die nu grond onder zijne voeten voelde, na eenig spartelen weldra op den weg stond. Hun eerste werk was de altijd nog bewustelooze freule op de kar te leggen. De boer sprong, zonder veel te spreken, op het krat, en toen Reinold zich beschermend naast de freule had geplaatst, reeds men ijlings naar het dorp, paard en voertuig aan den vloed prijsgevende. »De Opgaande Zon" was het eerste logement dat men bereikte, en dat, zooals gij allen weet, onder de eerste huizen van het dorp behoort, als men het van dien kant nadert. Hier bracht men de bewustelooze jonkvrouw in, en Reinold deed dadelijk den dokter ontbieden, die zich dan ook niet lang liet wachten. Deze verklaarde nog alle hoop niet verloren, en terwijl freule Constance in eene andere kamer werd gebracht, waar al de middelen, welke de kunst voor den drenkeling aan de hand geeft, werden aangewend, begaf de boer zich mett paard en kar naar huis, in zich zelvèn voldaan over de goede daad, die hij had verricht, en hunkerend op een stel droge kleeren terwijl Reinold een briefje schreef aan den heer Van der Willi, wien hij in korte woorden het ongeval berichtte, en verzocht om de familie met de noodige voorzorgen, welke een plotselingen schrik moesten voorkomen, op het onheil voor te be reiden. de kleeding van zijn 9-jarig zusje. Het kind raakte in brand en is aan de bekomen brandwonden overleden. Autobussen uit Maas en Waal. Op het oogenblik rijden er vier auto bussen uit Maas en Waal op Nijmegen en met sterke concurrentie. Ondanks de tram de tarieven onlangs nog zoo belangrijk verlaagde, komen er nog meer bussen bij. Het reizen blijkt wel te zijn toegenomen. De bloeiende Betuwe. Men meldt uit Tiel Sedert menschenheugenis is de Betu we in den bloeitijd niet zoo druk be zocht geweest als Zondag. Fietsen, motorrijders en auto's kwamen onaf gebroken aan. Over een der Linge- bruggen passeerden volgens nauw keurige telling 550 auto's. Ernstig tramongeval in Den Haag. Zondagmiddag is op hot Tournooiveld te 's Gravenhage een noodlottig ongeval gebeurd. Uit baldadigheid wilde een negenjarige jongen op de treeplank van een bijwagen springen. Hij sprong echter mis en kwam onder den bijwa gen terecht. Eén zijner beenen werd geheel afgereden, terwijl jhet andere been gebroken en zwaar verwond werd. De geneesheer oordeelde het noodig om het gebroken been onmiddellijk te amputeeren. Zijn toestand is zorgwek kend. Roeiboot gezonken. Een Utrechte naar verdronken. Zondagmiddag omstreeks half zes had op de Stadhouderskade te Amster dam een ernstig ongeval plaats, waarbij een Utrechtenaar om het leven is ge komen. Het gebeurde met een roeibootje waarin een verloofd paar uit Utrecht was gezeten. Na een tochtje op den Amstel te hebben gemaakt, zochten de jongen en het meisje wat rustiger vaar water op in de Stadhouderskade. Beiden zaten achter in 't bootje, toen plotseling 't water binnenstroomde, vermoedelijk door groote deining veroorzaakt door een passeerende stoomboot. Nog voor zij beseften wat er gebeurde lagen de beide jonge menschen in het water. Het meisje werd direct door te hulp gesnelde burgers gered, maar de jonge man verdween in de diepte. Met dreg gen wist men hem na veel moeite op het droge te brengen en daar werd getracht door het toepassen van kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Na drie kwartier echter moesten deze pogingen worden opgegeven. Het lijk van het slachtoffer, 'n zekeren G <iit Utrecht, 22 jaar oud, is naar het Bin nengasthuis vervoerd. Het meisje was bij bewoners van een woonschuit gastvrij ondergebracht en was zoo zenuwachtig, dat zij omtrent het gebeurde de meest verwarde ver halen deed aan de politie. Tragisch ongeval. Zondagmorgen is op den Leidschen straatweg te 's Hage een tragisch onge val gebeurd, dat de beroepsrenner C. H. v. Dam, wonende Jaapstad 3 aldaar het leven gekost heeft. Bij het passee- ren van een voor hen rijdende auto zijn de renners v. Dam en Brinkman gevallen, terwijl juist op dat moment van de tegenovergestelde richting de auto van den Haagschen bankier Gapadose kwam aanrijden. De chauffeur van deze auto zag het ongeluk aan komen en deed nog alles om het te vermijden. Hij kon echter niet verhin deren dat één der wielen van den wagen over Van Dam heenreed, die bewusteloos bleef liggen. Te circa kwart over twee is Van Dam aan zijn verwondingen overleden. De politie stelde onmiddellijk een uitge breid onderzoek in. Autobusongeval te Berg en Dal. 9 personen inin of meer ernstig gewond. Zondagmiddag gebeurde in den Hol- Tevens drong hij aan zoo spoedig mogelijk een gesloten rijtuig met twee paarden te zenden, teneinde de freule te kunnen vervoeren. Nauwelijks had de fabrikant deze weinige letteren geschreven, het briefje verzegeld en het aan den boodschapper afgegeven, die er ineen draf mede ver trok, of hij ontving bericht van boven, dat de freule teekenen van leven had gegeven, en langzamerhand weer bij kwam. Hij zette zich een oogenblik neder om een weinig tot adem te komen en zijne gedachten te verzamelen, en sloeg een stevig glas rum naar binnen, dat hem goed deedwant hij zat nog altijd met zijne natte kleeren aan het lijf en ontwaarde tusschenbeide van die zenuw achtige rillingen, welke doorgaans het teeken zijn, dat de koorts in aantocht is. Juist was hij opgestaan en rede neerde in zich zeiven, dat het in die positie beter was te loopen dan stil te zitten, en begon met groote stappen de lange koffiekamer op en neer te wan delen, toen het verwachte rijtuig reeds voor de deur stilhield. De oude jonker in gezelschap van zijn rentmeester trad er uit. De eerste zeer gejaagd en nog niet met de geheele toedracht der zaak bekend, maar toch iets vreeselijks ver moedende de tweede met al den ernst op zijn gelaat, die zulke voorvallen er op weten te prenten. Jonker Zeilker van Doeblenburg vond zijne dochter echter geheel tot haar bewustzijn teruggekeerd, en het ontstelde en zeer verzwakte meisje viel leweg onder Berg en Dal een auto ongeval, dat nog al tamelijk goed afliep. Een autobus, komende de richting Nijmegen kwam door nog onbekende oorzaak*te kantelen. Van de vijf en twintig inzittenden werden negen per sonen min of meer ernstig gewond. Naar wij vernemen "was de autobus van de Firma Philips uit Eindhoven en de inzittenden allen meisjes dezer fabriek, die een uitstapje maakten. De meisjes zijn gisteravond door andere auto's van Philips afgehaald. Aan De Courant wordt over het onge val uit Eindhoven het volgende ge: schreven Allerminst dachten de meisjes van de Philipsfabriek, die gistermorgen vergezeld van een afdeelingschef Wouters genaamd, en eenige kantoor bedienden een pleiziertocht naar Nij megen ondernamen, dal zij in den laten avond gewond in hun woonplaats zouden terugkeeren. Toch waren allen het er over eens, dat zij nog van geluk mogen spreken, dat het slechts bij over het algemeen lichte verwon dingen een vijftal uitgezonderd, die min of meer zwaar gewond zijn is gebleven. De autobus, waarmede Zondag in de buurt van Nijmegen het ongeluk ge beurde, was een der sterke autobussen van de firma Philips, welke dienen om de^ meisjes, die in de omstreken van Eindhoven wonen, na afloop van den arbeid naar huis te brengen. Van een der meisjes, die den tocht medemaakten, vernamen wij het vol gende Toen de autobus nabij Ubbergen van een helling reed, schijnt de stuurin richting «doorgebrand" te zijn. Hoe dit ook zij, bij het maken van een bocht, kantelde de auto, waarin 22 meisjes, eenige heeren, twee kinderen en de chauffeur gezeten waren. Volgens het relaas van het meisje is het aan den sterken bouw van de autobus, welke na het ongeluk niet in elkaar zakte, te danken, dat nagenoeg alle inzittenden er met lichte kneuzin gen en verwondingen, sommigen zelfs slechts met enkele schrammen, zijn afgekomen. Het ernstigst gewond is de afdeelingschef Wouters. Na het ongeval was spoedig de noodige hulp van den geneeskundigen dienst te Nijmegen, die uitstekend functionneerde, ter plaatse. Allen wer den onmiddellijk verbonden en vervol gens per trein naar Eindhoven gebracht, waar zij Zondagavond om ongeveer 10 uur aankwamen. Groote brand te Helmond. In een complex van drie woningen in de Molenstraat te Helmond woedde gisternacht een felle brand. Een huis brandde totaal af. Door het krachtig optreden van de "brandweer kon voor komen worden dat de meubelfabriek van F. van Kampen in de asch werd gelegd. De schade is tamelijk groot. Assurantie dekt de schade. Vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van VENKAY brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor het aanvragen van vrijstelling wegens broederdienst speciaal zitting zal worden gehouden op Maandag 26 Mei a.s. voor hen, wier namen beginnen met een der letters A—K. van 9—12 uur voor de overi gen van 24 uur. Door of vanwege den ingeschrevene moet gezorgd worden voor 2 getuigen, meerderjarige personen, van wie kan wor den aangenomen, dat zij met het buisgezin, waattoe de ingeschrevene behoort, vol doende bekend zijn. Zakboekjes bewijzen van ontslag uit den militairen dienst enz. moeten worden mede gebracht. Voor nadere inlichtingen omtrent broeder- dienst vecvoege men zich ter secretarie. Venray 13 Mei 1924. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO hem met tranen in de oogen om den hals. Het verblijf in het logement was voor haar op den duur niet verkies lijk, en daar de dokter de verzekering gaf, dat zij met gerustheid kon ver voerd worden, besloot men dadelijk te vertrekken. Nadat de jonker het verhaal had aangehoord, hoe het ongeluk had plaats gevonden, trad 'hij, voor zijn vertrek, beneden in de koffiezaal, en bedankte den hulpvaardigen fabrikant voor de redding zijner dochter. Hij was echter te veel ontstemd om meer woorden te gebruiken dan hem noodig scheen, en vertrok, hij den fabrikant geen gunstig denkbeeld van zijne dankbaarheid ach terlatende alleen had hij gezegd wij spreken elkander nader. De rentmeester, die het laatst in het rijtuig stapte en een aardig en zeer beleefd mensch is, poogde de stugheid van zijn meester te verschoonen, waar bij hij Reinold eenige goed klinkende woorden toevoegde, welke zijn moed en menschlievendheid tot aan de wol ken verhieven. De gevolgen van het onheil, jonk vrouw Constance overkomen, bleven niet uit; haar zenuwgestel was geschokt, en de schrik veroorzaakte eene koorts van verscheidene dagen. Deze hield wel niet onafgebroken aan, en deed ook geen ernstigen afloop vreezen, maar de dokter had zeer veel moeite haar door de krachtigste medi cijnen te bedwingen. De zorgen, welke jonker Zeilker aanwendde om zijne dóchter eenige Monster op aanvrage. 10 Voor het invullen der aangiftebiljetten voor Vermogens- en Inkom stenbelasting houdt zich beleefd aanbevolen G. W. MUSKENS Schoolstraat 22 Venray Voor de Schoonmaak de alom bekende BLANC FIXE SCHAEFFERS, Patersstraat 14 per liter 33 ct., per 5 liter f 1.60, per 10 liter f 3.10. Steeds verkrijgbaar Hollandsch fabrikaat Aanbevelend, LEUNEN TANDARTS, VENLO. Spoorstraat 18. Telef. 283. PATERSSTRAAT 27 eiken MAANDAG namiddags van half 3 tot hal 6. Het alom bekende adres in alle soorten SCHILDERWERK SCHAEFFERS, Patersstraat 14 MMS. HAVER. SOYAMEEL, BOEKWEIT, BOEKWEITMEEL. SERSTEMEEL. COCOSKOKK, COKOSMBEL. VOEDERKALK. VLEESCH MEEL, ROGGEMEEL GEBROKEN LIJNKOEKEN aan oonourreerende prijzen Beleefd aanbevelend, 26 KRUISSTRAAT VENRAY Overal aan huis te ontbieden ZONDER PRIJSVER HOOGING. verzachting in haar lijden aan te bren gen, en zijne onafgebroken tegenwoor digheid aan haar ziekbed, leverden het bewijs, dat zij hem dierbaarder was dan menigeen vermoedde. Reinold Flenking hield niet op zijne belangstelling te toonen in het door hem geredde meisje. Dagelijks liet hij aan het kasteel naar haar ver nemen; eerst was hij zelf gekomen, maar toen men zich niet eens verwaar digde hem binnen te laten, en de jon ker het niet noodig vond hem te ont vangen, zag hij hiervan af, te meer daar hij gaarne den schijn vermeed te willen indringen. Veertien dagen gingen er alzoo voorbij, en eindelijk verbeterde de toe stand van de ziekede koorts bleef weg en zij kon reeds gansche uren achtereen opzitten. Zoo men haar in die oogenblikken had aanschouwd, ware men getroffen geweest over den glans van zielerust en godsdienstzin, vergenoegdheid en tevredenheid, die over haar gelaat verspreid lagen. Wan neer haar vader afwezig was, dat thans weer meer dan in de laatste dagen gebeurde, en zij geen bezoek van be langstellende vriendinnen ontving, hield zij zich bezig met het lezen harer geliefkoosde schrijvers, bij voorkeur ais, welke godsdienstige onderwerpen behandelden, doch hare aangenaamste bezigheid was aan den kostbaren rozen krans te bidden, dien hare onvergeet- bare moeder haar nagelaten en zoo dringend aanbevolen had. Vervolg zie eerste Blad.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 6