Tweede blad. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Belastingontduiking. Het gouden Bidsnoer. glazen flacons, geel etiket KEUILLETON, De Kippenhouderij op het platteland Van belastingen gesproken. Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Kieren Pillen thans uitsluitend ver kocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Fo8ter-McClellan Co. London. Zaterdag 24 Mei 1924 48e Jaargang No 21 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/* ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Met de eerlijkheid wordt het niet ij alle kriDgen altijd even ernstig genomen. Er is, helaas, een zekere t.g. han delsmoraal in zwang, die met zede lijke beginselen geen rekening houdt en die als hoogste princiep gesteld heelt halen wat te halen en krijgen wat te krijgen is. Of daarbij de eerlijkheid eü recht schapenheid in 't gedrang komt, schijnt minder ter zake te doen. We zullen 't over de droevige op vatting, als zou voor den handel een andere moraal gelden dan voor het gewone maatschappelijke leven dit maal niet hebben, maar willen even de aandacht vestigen op nog een ander gebied dan dat van den handel, waar de treurigste opvattingen nog steeds opgeld doen, n.m. op het gebied van belasting betalen. Het is verbijsterend soms te hooren met welk een lichtvaardigheid overi gens rechtschapen menschen zich aan belastingontduiking meenen te mogen schuldig maken. Het is verbijsterend hoe menschen die in bun wandel getuigenis afleg gen van een christelijke levensopvat ting, hun handteekening durven zetten onder een belastingaangifte, die leugenachtig is in de hoogste male Onder aangiften, die slechts een klein, zeer klein gedec-lte bevatten van bet werkelijke inkomen wordt zonder blikken of blozen geschreven aldus naar wuarheld door mij onder- teekênd enz. Wat menvan belaslingambtsraren nu en dan over de lichtvaardigheid, de leugenach'igheid in dit opzicht hoort, is allerbedroevendst. Een bevestiging van het ergerlijke euvel der t6 lage aangiften vonden we weer eens in hetgeen de minister van Financiën bij de bthvndeling zijner begrooting verklaarde in de Kamer. Minister Colijn zeide. dat de ac countantsdienst ons land duizend voudig heeft opgeleverd, wat die dienst aan den Staat heeft gekost. En de Minister voegde er aan loe «Er is bijna geen zaan, waarmee de accountantsdienst zich inlaat, vooral geen middeostandszaak, of bet resul- 9. Het kleine vlugge dier had de zweep niet noodigwanneer zij slechts riep kom Horsa, vooruit I dan schoot hij daarheen als een pijl uit den boog en draaide en zwaaide met zijn kop, als wilde hij zijne blijdschap aan den dag leggen, omdat hij door de bevallige handen van zijne jeugdige meesteres werd bestuurd. In den zomer reed de freule altijd in een open rijtuigje, maar des winters wanneer bet helder droog weer was, bleef zij evenmin thuis en bediende zich meestal van een gesloten wagentje. De palfrenier zat dan op den kleinen bok en fungeerde voor koetsier. Honderden malen heb ik haar, althans des zomers, een heel eind van het kasteel ontmoet, en hoe wild haar ge liefkoosde Horsa ook loopen mocht, zij liet de teugels slap hangen en hij draafde naar hartelust, zonder dat zij eenige vrees liet blijken. Reinold Flenking, die, tusschen twee haakjes gezegd, een kerel als een wolk was en in dien tijd den leeftijd van acht en twintig jaren had bereikt, bevond zich meestal op weg in het morgenuur, als freule Constance zich vermaakte met rijden hij bezocht dan in de buurt eenige arbeidersgezinnen, waar de een of andere ziekte heerschte, taat is een veelvoud van de aan- gifte.'* Voor den middenstand is die ge tuigenis van den minister van Finan- ciëa loffelijk. IntusscheD, het kwaad schuilt niet bij den middeDstaud alleen het wordt onder alle standen aan getroffen. Het is ontegenzeggelijk in de hand gewerkt door de hooge eischen, die de fiscus op 't oogenblik stelt. waar door men, uit vrees voor den hoogeD aanslag, licht geneigd is zijn inko men la?er aan te geven dan het in weikelijkheid is. Maar ontkend kan niet worden dat men daardoor toch in conflict komt met zijn geweten. En nu is dit het verontrustende, dat men over dit confl'-ct 'zoo luchtig beenstnpt en dat duizenden, tiendui zenden de stem van hun geweten niet meer schijnen te hooren bij het plegen van een ongeoorloofde, on eerlijke handelwijze. De veelvuldige ontduiking van belasting, die in onze dagen telkeDS weer geconstateerd wordt, is ods inzieDS mede een van da kenteekeneD van het verval der ware christelijke zedelijkbeidsbeginselen, dat omen tijd kenmerkt. Wie toch de christelijke beginse len in zijn leven in toepassing brengt, beoefert ook de eeilijkheid bij de aangifte voor den fiscus, al is die nog zoo veeleischend. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Op een binnenplaatsje. VRAAG Ik heb een klein bin nenplaatsje en daarop heb ik nog een kleine ruimte [over van 1 M. breed en 4 M. lang, gelegen aan den Zi'idkact, tegen een muur, dus veel ion. Kan ik daar nu een kippen ren op maken 1 Hoe kan ik die bet bi-st maken, dag- en nachtverblijf 1 Wat kan ik daarin houden, een paar kippen of sierkippeD (kriel of iets dergelijksj. Hoe moet ik die beesijes dan behandelen 1 Indien het beter is, dat ik er geen kippen op houd, vernam ik dat ook gaarne van u. L te V. ANTWOORD U kunt daar ge rust een 5 of 6 tal boenders van bet middelzware ras bonden (Wyandottes Rhode Islands, Barnevelders of Orpingtons b v Maar bouw nu een goed hokje. Wel 50 pet. der ziekten waarbij de arme verpleging of troost noodig had. Ik geloof ook wel, datzijne wandeling niet altijd zulk een doel had en hij zich gaarne eens in de frissche lucht hewoog; hoe het ook zij, hij ont moette freule Constance herhaalde keeren, en zijne groeten werden door het jonge, bevallige meisje altijd beleefd beantwoord. Hoeveel keer dit plaats vond, kan ik niet juist zeggen, maar ik weet wel, dat eruit dat gestadige groeten eene zekere wederzijdsche be kendheid ontstond, hoewel zij elkander nooit een enkel woord hadden toege sproken. Dat de heer Flenking een gunstigen indruk op haar moest maken, heb ik nooit betwijfeld, want het was alles knap en welgemanierd wat er aan hem was. Hij had volstrekt niet dat kruipende en onderdanige over zich, wat de meeste lieden uit een minderen stand gesproten tegenover de adellijken kenmerkthij fcezat eigen waarde, zonder daarom hoogmoedig te zijn. Volgens zijn opvatting was deugd alleen adel, en de op zijn voorgeslacht zoo trotsche edelman, die zijn leven verslijt met spelen, champagne drinken en de onschuld ten val te brengen, stond bij hem veel lager dan de deugd zame arbeider, die in het zweet zijns aanschijns werkt, om voor vrouw en kinderen het brood te verdienen, en bewijzen geeft, dat hij een gevoelig hart bezit, hetwelk voor allerlei goede indrukken vatbaar is. Eens op een morgen strekte de freule haar rit wat verder uit dan ge woonlijk zij was het dorp doorgereden en haar vroolijke hit voerde haar langs en kwalen welke den bosnderstapel teisteren, zijn bet gevolg van ondoel matige bokken. Donkere, slecht geventileerde hokken zijn ware fok- stat'ons voor ziekteverwekkende bacteriën en ongedierte. De wanden van het bok moeten dicht en dik zijn, terwjjl de grond, waarop bet hok geplaatst wordt, droog moet wezen. Den zwarten grond er dus eerst al en bet terrein flink boog maken, zoodat eventueel regenwater geen schade kan doen. Bij den uitgever dezer krant beb ik voor u eene teekeniDg bezorgd. Ga die even halen. Het is wenschelijk bet nacbthok 60 c M. boven den grond te plaatsen. De ruimte, die hier onder vrij komt, wordt aan de ren toegevoegd. Hoe de dieren te voeren, dat wordt u geregeld in «Peel en Maas" voor gehouden. Indien u wat te vrageD heeft, dan doet u dal maar gerust. Gosd succes I Eileider-ontsteking VRAAG .- Mijn kippen zitten zoo wat ééa dag te Buflen, eten niets en vandaag vinden we reeds de derde dood op het nest. Van diphtheritus kunnen we niets merken. We geven 's morgens warm ochtendvoer en gedurende den dag maÏB en gerst vermengd, 't Zyn Witte Leghorns. H teS. ANTWOORD: Zijnde dieren er van achteren niet vies uit i En zijn er gem bjj die slecht ter been zijn 1 In dit geval zou ik denken, dat ze lijden aan eileider-ontsteking. Deze ziekte is thans nog in Btudie doch dit is zeker, dat overmatige voeding vooral van mais, de ziekte mede iD de hand warkt A's er windeieren in den legdarm komen, dan moet de kip boven baar krachten perzen, de eileider raakt misschien uit zijD plooi, wordt wellicht ook nog ge kwetst en de pootspieren raken ver lamd. Mon meent, dat de hanen de ziekte overbrengen en daarom is het aan te radeo, die maar af te slachten. Neem bet zekere voor het onzekere. Laat voorloopig de mais achter wege, of houdt streDg maat bij 't voeren. Da beer Janssen uit Horst beveelt aan, een paar dagen in de maand eens enkel rijst te voereD in plaits van 't gewone rantsoen haid- graao. Een soort vao diëat dus. Anders weten wij er ook niets op. Ik raad u a*D, bij voorkomende ge» vallen direct een exemplaar naar da RijksserumiDrichting te Rolterdam te zenden. Pak ze in een doos cf den bre'eden weg, die na twee uren het kleine provincie-stadje IC. bereikt. Zoo als gij allen zult weten, bevindt zich aan de linkerkant een lange rij popu lieren en aan de rechterkant de wel bekende rivier, welke op die hoogte niet zeer breed is. Even door het dorp heen, was haar broeder haar te paard in galop voorbijgesneldhij keurde haar niet eens de eer waardig te groeten, maar rende daarheen blootshoofds, terwijl zijne lange zwarte haren als een veder- bos in de lucht zwierden, alsof er zijn leven van afhing om op een bepaald uur ergens te wezen. Zij was dit van hem gewoon, en trok zich zijne koel heid en onverschilligheid al zeer weinig aan. Men was in dien tijd bezig den grooten weg opnieuw te bestraten, en tot dat einde lagen hier en daar groote hoopen steenen. De vurige hit had al verscheidene keeren blijken gegeven, dat het opeengestapelde straatplaveisel niet erg in zijn smaak vielnu en dan scheen hij te schrikken. Juist vertoon de zich op een afstand van honderd pas Reinold Flenking, toen de freule met haar rijtuig eene buitengewone massa steen bereikte. Op hetzelfde oogenblik klonk het vlijmend gefluit van een locomotief, die met een trein van het station vertrok, dat op een half uur afstands van daar verwijderd was. Het jeugdige dier verschrikte zoo hevig, dat hij doorsloeg en met de nu niet ten onrechte beangste jonkvrouw, op hol ging. Het rijtuig zwierde en kantelde van de eene naar de andere kistje en voor 50 ets neemt de post bet pakketje mee. 't Onderzoek is kosteloos. Als dieren héél vet gevoerd wor den, zitten zn ook wel eens dood op 't nest. Wij zagen deze week een W. L.. die 7 pond woog. Bij openiog bleek het één klomp vet. Kippen voeren is heel iets ande.s dan varkens mesten. Dat dient het ten minste te zijn. Wij wilien hier mede niet zeggen, dat zulks bij u het geval lal wezen. Maar 't komt toch veel voor, dat de kippen gewooD kapot gevoerd worden Eeuwig en altijd die hoopen mais om de boerderij, net of 't griDt is Soms wordt de laag vet zoo groot, dat 't hart als 't ware dicht geknepen wordt, althans in z'n bewegingen gestoord woord. En dan valt de kip plotseling dood neer. Voeder véél groenvoer en zorg voor zooveel beweging als 't moge» lijk is. Hoor ik later eens, hoe 't verdere verloop der ziekte geweest is Veel drinken en weinig eten. VRAAG .- Thans eten mijo kippen weing. Drinken doen ze des te meer. Ze zijn erg lusteloos. Ook vermindert de leg, ofschoon ze niet broedscb worden. Wat te doen J P te O. ANTWOORD: Leverziekte open baart zich gewoonlijk door grooten dorst en gebrek aan eetlust. Deze ziekte komt het meest voor, waar de dieren te vet gevoerd worden en ze 't voedsel zoo maar aan den hoop of in den bak kunnen komen wegslok» ken, zonder dat ze er iets voor hoeven te doen. Zie 't antwoord hierboven aan H. te S. Wellicht kan hettot tevredenheid(f) stemmen, als we kennis nemen van hetgeen lord Brugham vertelde over belastingzaken in 1832, waaruit aardig blijkt dat het toentertijd in Engeland evenmin couleur de roBe was op bet gebied van dokken aan den fiscus als tegenwoordig. De lord vertelt Wij betalen belasting op alles Wat den mond ingaat. Onze rug bedekt. Hetgeen onder onze voeten is. Op alles wat aangenaam iste zien, te hooren, waar te nemeD, te gevoelen, te proeven. Op alles wat zich op aarde be» vindt, in bet water, en onder de aarde. zijde, en het gevaar, waaraan het jeug dige meisje blootstond, laat zich niet beschrijven. Herhaalde keeren voerde de. hit haar langs de snelvlietende rivier, en meer dan eens was zij op het punt er in te stortendan weer bracht hij het linker achterwiel van de barouchette op onzachte wijze met een populier in aanraking. Het gegil van de verschrikte freule, die eene onmacht nabij was, vervulde den gan- schen omtrek. Reinold Flenking had, toen hij het onheil gewaar werd, zijne schreden verhaast en kwam eindelijk hijgend en in een draf aanloopen, toen hij zag dat freule Constance pogingen aan wendde om uit het rijtuig te springen. Hij riep haar met eene stem, die door de vermoeienis van het snelle loopen zeer gedempt was, toe, in 's hemels te blijven zitten, en, den hollenden hit genaderd, bleef hij middenop den weg staan, en strekte zijn armen zoo wijd mogelijk uit, om het dier tot staan te brengen. Doch de ontstelde hit was koppig of had het er nu eenmaal op gezet eenig kwaad te berokkenen, al thans hij sprong terzijde, smeet het rijtuig tegen een boom dat het kraakte, holde toen weer dwarsweg naar de overzijde, rende tegen een hoop steenen op en, toen hij hier niet spoedig in slaagde, begaven hem zijne krachten en het rijtuig stortte in de rivier, met het schuimbekkend dier er bovenop. In een enkel oogenblik overzag de heer Flenking den ganschen toe stand hij had zich in meer voorval- len van dien aard onverschrokken en Op alles wat zich op aarde be» vindt, ih het geen hier groeit. Belasting op de grondstoffen en op de waarde die zij verkrijgen door da nijverheid van den menscb. Belastingen op de saucen, die den eetlust vau den man opwekken en op de geneesmiddelen die hem gezond maken. Belastingen op het hermelijn het» welk den rechter draagt en op het touw waarmede de misdadiger wordt gewurgd. Belastingen op het bruidsbouquet der jonggehuwde en op de spijkers van onze doodskist. Eindelijkbetaalt de stervende Eügelschman 7 pCt. belasting voor een drankje en gebruikt daarbjj een lepel belast met 15 pCt en keert en wendt zich op een bed waarvoor 22 pCt belastiDg is betaald, Zijn eigendommen worden belast met 2 tot 10 pCt. Zware rechten worden gevorderd om hem op het kerkhof te begraven, en zijn deugden worden aan het nageslacht meegedeeld op een marmeren plaat, waarvoor rechten zijn betaald. Maar eenmaal bij zijn voorgeslacht bjjgezet, is hij vry van belasting. Zoo was het in Engeland in den ja re 1832 voor de samenstelling van het beroemde ministerie Grey. Treuren wjj derhalve niet al te zeer, voegt het dagblad »Le Martin" er bij, en "is het nog aangenamer Fran8cbman te zijn ODder het mini» sterie Poincaré, dan Britsch onder» daan van Z. M. Guillaume IV. Msb. Ingezonden Mededeellngea vastberaden getoond, en nu, zonder zich een oogenblik te bedenken, haalde hij zijn zakmes te voorschijn, plaatste het tusschen de tanden en sprong in het water. Zijn eerste werk was de stengen los te snijden, waardoor het paard van het rijtuig bevrijd kon wor den, zonder hetwelk er aan geene red-- ding te denken viel. Dit kostte op zich zelf reeds bovenaardsche pogingen, doch zijn zwaarte bij die van den hit gevoegd, deed het rijtuig nog verder zinken, en de kans voör het levensbe houd van de jonge freule, die aan een slip van haar kleedje aan de kap van de barouchette vastgehaakt, tot aan den hals in het water lag en geheel en al buiten kennis was, werd hopeloos. Na eene buitengewone inspanning van eenige minuten bereikte hij zijn doel de strengen waren stukgesneden en nu het paard van zich afduwende, hetgeen hem niet moeilijk viel, daar de stroom hem hierin behulpzaam was, zonk het dier, dat reeds stervend was, in de diepte, maar ook het rijtuig zakte onder water en maakte den toestand hache lijker. Reinold was een goed zwemmer. Hij had zijn mes weggeworpen en zijne armen uitslaande, dadelijk de freule bereikt. De japon, waarstan het meisje hing, bood echter, daar zij uit zware stof was vervaardigd, krachtdadigen tegenstand en zijne krachten werden bijna door vermoeienis uitgeput. Een geruimen tijd deed hij bovenmensche- lijke pogingen om het meisie aan den dood te ontworstelen, doch had deze

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5