Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Oostrum. Meilof Smokkelhandel. Het gouden Bidsnoer, Dit num mei- bestaat uit twee bladen Maria's Heiligdom 4 uur Een arbeidsterrein voor de organisaties- De Kippenhouderij op het platteland Zaterdag 24 Mei 1924 48e Jaargang No 21 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/* ct Adverlentiën bij abonne ment groote reductie. (zomertijd) Maar wordt er nog wel zooveel ge dronken Als men de maandcijfers volgt, leest men telkens van vermindering. Het Rijk beurt van de inkomsten uit den jeneveraccijns steeds minder. In April, gij hebt het pas kunnen lezen in het maandelijksch Overzicht, is er aan gedistilleerd accijns slechts ontvangen f 3.768.000 en derhalve uit gedronken 11.419 H.L. Dat cijfer zegt U niet veel, of gij moet het kunnen vergelijken met vroegere gegevens. Welnu, vóór den oorlog rekende men op ongeveer 25.000 H.L. per maand. Toen kwam de ranlsoeneering en werd het 20.000 H.L. Toen de ranlsoeneering werd opgeheven (en er net veel geld onder de menschen rolde) steeg het verbruik tot 30.000 H. L. om het vol gend jaar door verhoogde accijns te dalen lot 12.000 en 'n jaar daarop te stijgen tot 18.000 H.L. Men neemt dit cijfers van 18.000 als normaalna een accijnsverhooging daalt het verbruik in den regel om daarna weer te stijgen en clan op een bepaalde hoogte te blijven staan. Zoo heeft men, 'n jaar na de laatste accijns verhooging, het cijfer 18.000 als het normale en vaststaandecijferbeschouwd. Nu viel het echter op 11.419. Sinds Januari is het aan 't zakken van 18 op 14, van 14 op 13 enzoovoort tot 11 duizend zooveel. Wordt er dan minder gedronken, dan voorheen Was 't maar waar 1 Een deskundige, de heer Simon Maas, heeft uitgerekend, dat er slechts 60 pet. van de verbruikte drank ver- accijnst is, de rest wordt gesmokkeld of gestookt in geheime branderijen. De accijns in België bedraagt nog niet de helft van die in Nederland en naarmate de frank zakt, neemt de smokkelhandel toe. De heer Maas be- FEUILLETON, 10. Vervolg van Tweede Blad Haar gelaat verkreeg in die oogenblikken eene tint van hooger leven, en eene onbeschrijfbare genoeg doening kenteekende hare bewegingen, wanneer de gouden kralen één voor één langzaam met eene zekere beval ligheid door hare blanke vingers gleden. Dikwerf scheen het haar in die uren toe, of hare zalige moeder haar zwij gend aanschouwde, ja, als een heilige rond haar zwevend, hare belofte gestand deed, om haar biddend aan den rozen krans met een oog van welgevallen te bespieden. En wie zal het ons op goede gronden tegenspreken, dat eene dier bare afgestorvene hier op aarde rond kan waren, om de bewegingen gade te slaan van hen in wier geluk zij bij haar leven zooveel belang stelde Nog eene week verliep, en freule Constance was geheel hersteld. Op zekeren morgen ontving Reinold Flen king eene boodschap van den ouden jonker, met het vriendelijk verzoek een uur te bepalen, wanneer hij hem met zijne dochter kon ontvangen. Ieder ander, in de plaats van den fabrikant, had dit als een hooge eer beschouwd en zijn hart reeds bij voor weert, dat de sterke drank frauduleus wordt ingevoerd zoowel over water als over land. Langs de heele kustlijn van Wadden tot Zuiderzee voert men drank met allerlei soorten van vaartuigen binnen, en over land komt de rest. Plet Hbld. heeft berekend, dat het Rijk op deze manier 16 millioen tekort komt en- het dringt aan op accijnsver laging om den smokkelhandel tegen te gaan. Een verlaging van f 3.30 op f 2.201 Inderdaad zou dat den smok kelhandel doen verminderen, maar niet geheel. Er viel nog altijd op te verdienen. Het Hld. berekent immers dat de belgische accijns f 1,57 bedraagt, de frank op 15 ct. gerekend. De frank is echter al onder de 13 gezaktals derhalve onze fiskus moet concurreeren met den Belg, dan moet hij nog veel lager gaan. En dan komen wij tot verliezen, waarbij het cijfer van 18 millioen nog maar klein is. Evenals in het buitenland, is men er ook in ons land van overtuigd, dat door behoorlijk melken de productie van onze koeien, belangrijk kan worden opgevoerd. Vandaar dan ook, dat er geregeld cursussen worden gegeven ter opleiding van goede melkers. Ploe groot de waarde en de invloed van een melker kan zijn, moge blijken uit een proef, die door Henkei genomen is. Hij nam twaalf koeien en liet ze eerst door een goeden en daarna door een slechten melker melken. De goede melker kreeg 105i/s Kg. melk van de twaalf koeien, waarin 4,12 Kg. vet, terwijl de slechte melker er slechts 91,7 Kg. uit kon halen met 2,86 Kg. vet. De hoeveelheid melk was bij den slechten melker, dus 13 pet. en de hoeveelheid vet 31 pet. minder. Deze proef toonde dus duidelijk aan, dat de hoeveelheid vet bij slecht mel ken véél sterker afneemt, dan de hoeveelheid melk. De oorzaak hiervan is natuurlijk gelegen in het feit, dat de slechte melker de laatste melk in den uier liet zitten, dus niet flink uitmolk en het is bekend, dat juist deze laatste melk veel meer vet bevat, dan de eerst- gewonnene. Niettegenstaande dergelijke feiten algemeen bekend zijn, zal een ieder, die met de veehouderij bekend is, toe geven, dat er in dat opzicht nog altijd veel gezondigd wordt. Een zeker per centage van aanvankélijk goed opgeleide melkers vervalt na korter of langer tijd vaak weer tot de oude gewoonte, om niet goed uit te melken. Vandaar dan ook, dat in den regel méér succes bereikt wordt met personen tot melker op le leiden, die tevoren geen melker op de boerderij zijn geweest. Dezen hebben nog geen verkeerde gewoonte aangenomen, welke hun later zoo moeilijk zijnaf te leeren. Ontegenzeggelijk hebben de melk- wedstrijden er veel toe bijgedragen, om de belangstelling op te wekken en baat gestreeld gevoelddoch Reinold Flenking beschouwde dal bezoek slechts als een duren plicht, dien wellevend heid en beschaving dringend geboden. Doe mijne vriendelijke groeten aan den jonker, had hij gezegd, en deel hem mede, dat ik vandaag, door drukke bezigheden verhinderd, hem niet kan afwachtenmorgenochtend, onverschillig op welk uur, zal zijn be zoek mij vereeren. De boodschapper vertrok en bracht de woorden van den fabrikant over, en zoo de jonker zich door deze al niet gekwetst gevoelde, hij kreeg toch, min of meer onaangenaam gestemd, een duister begrip van den onafhankelijke toestand, waarop Reinold zich geplaatst vond, en de wijze waarop hij dien handhaafde. Den anderen middag, om een uur, werden den jonkman, toen hij op zijn kantoor werkzaam was, de kaartjes overhandigd van twee bezoekershet waren die van den jonker en zijne dochter. Thans inderdaad verrast, spoedde hij zich naar beneden, daar de trotsche teruggetrokkenheid van den jonker hem beleedigd had, deze de zaak thans goed scheen in te zien en zich zelfs de moeite had gegeven zijne dochter mede te brengen; dit laatste had hij in geen geval van hem ver wacht. Wederzijdsche beleefdheden wer den gewisseld, en de jonker betuigde nogmaals, thans met veel meer nadruk dan den eerste keer en met goedge kozene woorden, zijn dank aan Reinold voor het redden van zijn lieve dochter gaande te houden, doch het valt niet te ontkennen, dat op dit gebied nog veel gedaan moet worden door de organisaties, alvorens gezegd kan wor den, dat over het algemeen uit onze melkkoeien gehaald wordt, wat er in zit. En dit is vooral in den tegen- woordigen tijdsomstandigheden, van een economisch standpunt bezien, van het grootste belang, nog daargelaten het feit, dat goed uitmelken een van de voorwaarden is, die er toe bijdraagt, de uiers gezond te houden. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt op 't oogenblik in het centrum des lands een groot opgezette campagne opgezet, om het systéem van Reading, wat be treft zindelijke melkwinning, ontsmet ting van melkgerei, toezicht op de zondheid van het vee en het kundig en doelmatig melken op de boerderijen ingang te doen vinden. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Bruine eierkleur. VRAAG: Mijne Barnevelders hebben de laatste maanden stevig gelegd, doch de kleur der èieren is veel lichter ge worden. Moet dat toegeschreven wor den aan het voer of aan den grond? Ze zijn afkomstig van Horst. P. te V. ANTWOORD: De bodem oefent wel eenigen invloed uit om de kleur der Barnevelder-eieren, maar toch veron derstel ik, dat het lichter worden eene andere oorzaak heeft. Vast staat n.l. dat hoe meer eieren de hoenders leggen, hoe bleeker de kleur ervan wordt. De vraagsteller constateerde dan ook niets anders dan een bekend verschijnsel. We zagen hoenders, die begonnen met koffiebruine eieren te leggen, tot dat deze aan het einde van het leg- seizoen nagenoeg roomkleurig waren geworden. Heeft zoo'n hen rust gehad, bijv. door een broed- of ruiperiode, dan be gint de eierenreeks weer met dezelfde diepbruine kleur. Er is dus geen reden, dat u zich ongerust maakt. De kleurstof wordt op de eerst witte schaal gelegd in de baarmoeder. Door het drukke leggen raakt de voorraad kleurstof wel eens op, met het bekende gevolg. Gemengd graan. VRAAG: Wat dunkt u, is het beter gemengd voer te geven, of verschillen de graansoorten bij afwisseling? Dezelfde. ANTWOORDGemengd graanvoer komt ons voor hoenders minder ge- wenscht voor, al wordt het dan veel verstrekt. Het lievelingsgraan toch wordt door de brutaalste en behendig ste snel weggepikt en de andere kun nen zich vergenoegen met het soms minderwaardig overschot. Ieder krijgt dus dagelijks hoofdzake lijk één graansoort, waardoor het met het gemengde graan beoogde doel, alle een goed mengsel te geven, gemist en bracht hulde aan zijn moed en on verschrokkenheid. Reinold, zeer voldaan over het gedrag en de woorden van den heer Van Doeblenburg, vond zijne mensch lievendheid nog meer beloond, toen ook jonkvrouw Constance, hem harte lijk de hand reikende, met tranen in de oogen haar oprechten dank betuig de, en zij zijne mannelijke eigenwaarde die, hoe nederig hij zich ook moge toonen, toch ieder man in hoogere of mindere mate bezit, in het oogloopend streelde door hare bewondering uit te stamelen over zijn moedig gedrag. Zonder u, sprak zij, ware ik niet meer in het land der levenden, en had mijn goede vader zijn eenige dochter verloren, en het heeft mij ge durende mijne ziekte gestadig gehin derd, dat ik, door uwe hulp te ver- eischen, de oorzaak van uw dood had kunnen zijn, die een ware ramp had mogen heeten voor vele arbeiders gezinnen, welke allen aan u edele menschenvriend, hun bestaan te danken hebben. - Het was de eerste keer, dat Reinold de zilveren stem van freule Constance hoorde, en het scheen of zij electrisch op hem werkte. Iets beter had zij hem dan ook wel niet kunnen zeggen zij had de zwakste plaats van zijn hart geraakt, want hoe edel van inborst hij mocht zijn, hij zag zijne verdiensten gaarne erkend. De fabrikant maakte een gunstigen indruk op den jonker, die altijd van hem had hooren spreken als van iemand uit den geringen stand geboren, het wordt. Beter schijnt het ons daarom toe, den eenen dag uitsluitend gerst, daar na haver of tarwe of maïs te geven. Men bereikt daarmede de volgende voordeelen le Door de dagelijksche afwisseling blijven de dieren eetgraag. 2e Geen hen kan de lekkerste beet jes van een ander wegnemen en blijft de koppel rustiger. 3e Men kan de zuiverheid en de kwaliteit van het gekochte voer veel heter beoordeelen dan wanneer alle soorten dooreen gemengd zijn. Droog of yocht. VRAAG: Wij. gebruiken voor onze kuikens steeds prima opfokvoer, omdat we daarvan elk jaar goede resultaten bereikten. Wat is uw meening, omtrent het geven van droog of vochtig Wij geven het vochtig. W. te G. ANTWOORD: Wie geen opfokvoer verstrekt, doet onverstandig. Goed op fokvoer is niet gauw te duur betaald. Men kan het droog, men kan het ook vochtig verstrekken. Met beide resul taten worden beste resultaten bereikt. Den laatsten tijd komt de droogvoeder- methode steeds meer en meer in zwang bij het opfokken, 't Is een heele be sparing van tijd voor iemand die veel kuikens grootbrengt. Andere voordeelen 2ijn deze: le dat de kuikens zich niet zoo be vuilen, ze blijven beter droog, wat bevorderlijk is voor den groei; 2e ze moeten veel langer in beweging blijven en nemen het voedsel vanzelf veel langzamer op, wat de gezondheid be vordert; 3e worden de bakken niet zoo vuil en heeft men dus minder lasl van verzuring. Vooral in de kunstmoeder is droog geven aan te raden, omdat daar meestal een hoop kuikens op een betrekkelijk klein plaatsje loopen. Het vochtig aan gemaakte opfokvoer vertrappen ze daarom allicht en dan eten ze het niet graag meer. Alles bijeen genomen zou ik dus zeggen fok de kuikens op met droog opfokvoer. Maar zorg dan steeds voor voldoende frisch water, want bij de droogvoedermethode drinken de kui kens natuurlijk veel meer. Het drinkwater zette men nooit in de zon, want lauw water geeft aanlei ding tot ingewandsstoringen en zelfs van gaapziekte. Daar de kuikens zooveel mogelijk droog moeten blijven, schaffe men doelmatige drinkbakjes aan, waar ze niet in kunnen gaan staan. Loopen uw kuikens los, houd ze dan 's morgens binnen, tot het gras wat opgedroogd is. Het loopen door nat, bedauwd gras is oorzaak, dat op lateren leeftijd nog vele kuikentjes sterven aan tubercu- se. Zwakke pootjes. VRAAG: Onder mijn kuikens zijn er bij, die zwakke pootjes vertoonen. 't Wordt eer erger dan beter. Kent u soms een geneesmiddel? J. te W. ANTWOORD Veel groenvoer, zeer fijngeknipt, is altijd goed tegen been zwakte. Daarom hebben losloopende kuikens er doorgaans minder last van dan vastzittende. Bij u in de buurt groeien wel brandnetels veronderstel ik. Neem daarvan de jonge blaadjes en knip die met een schaar heel fijn. Vervolgens mengt u ze onder het weekvoer, of u geeft ze 't 's morgens voor ze ander groen gehad hebben. Brandnetels bevatten zeer veel kalk. Verder raad ik u aan bij een der drogisten in het voor u naburige Ven- rav eens een fleschje ruwe, ongezui verde levertraan te halen, en dit onder 't voer te mengen. Dat kan heel goed onder 't hardvoer. U giet b.v. een eetlepel op een soep bord en vult dit daarna met hardvoer (kuikenzaad). Door er met de vinger doorheen te woelen, verspreidt zich dit gemakkelijk. De kuikens eten het er niet te slechter om. Ook voor leghoenders is het uitstekend: zoo nu en dan twee eetlepels op één liter graanvoer. Gemengd Nieuws geen ook in waarheid zoo was; doch ten onrechte verbond de edelman aan deze gebeurtenis het denkbeeld dat Reinold plompe en platte manieren moest hebben, maar hij zag nu dat hij zelfs elegant in zijne bewegingen, be schaafd van voorkomen en innemend in zijne handelingen was, en kwam tot de overtuiging, dat men juist geen edelman behoeft te zijn om de vormen des levens op onberispelijke wijze in acht te nemen en te waardeeren. Het gesprek tusschen het drietal was zeer levendig, en Reinold kwam in zijn volle kracht, toen hij de onge lukkige gebeurtenis in al hare kleuren aan vader en dochter mededeelde. Hij bezat genoeg liefde voor de waarheid om te bekennen, dat zoo hem de hulp van den landman had ontbroken, hij zijne pogingen tot redding van de freule had moeten opgeven en daai zelf het slachtoffer van zou geworden zijn; maar vertelde ook tevens, dat de boer naderhand zijne betoonde hulp met zijn leven zou geboet hebben, zoo Reinold zijne laatste krachten niet had ingespannen om hem nog intijds voor verdrinken te behoeden. Toen het tafereel zoo nauwkeurig mogelijk door den moedigen fabrikant geschetst was, uitte de jonker het ver- angen, zijne fabriek eens te bezich tigen, hetgeen natuurlijk door Reinold met genoegen werd toegestaan; want de heer van Doeblenburg had zeker geen belangstelling kunnen toonen, welke zijn hart meer streelde dan deze en bovendien was het hem een genot dat jonkvrouw Constance een blik zou Opleving in de sigaren-industrie Men schrijft uit Cuijk Op de sigarenfabriek van de firma Baars Zn. alhier, alwaar sinds maan den slechts halve weken werd gewerkt is thans ongeveer het geheele personeel weer voor volle weken te werk gesteld. Het is te hoopen dat de opleving duurzaam is. Nieuwe kermis. SAMBEEK. Dit jaar zal voor 't eerst »De Twist" onder deze gemeente zijn eigen kermis hebben, en wel den laatsten Zondag van Mei en volgende twee dagen. Beschadiging der jonge bietenplantjes. Uit ingekomen berichten is gebleken, dat dit jaar op verschillende plaatsen vrij ernstige schade wordt aangericht door het bietenkevertje. Dit kevertje, dat een lengte heeft van ruim 1 m.M. bruinzwart of donkerbruin van kleur is, vreet den stengel van de jonge plantjes juist onder de oppervlakte van den grond aan. Soms worden de stengels geheel doorgevreten. Door deze vreterij worden de bietenplantjes in hun groei belem merd en meermalen vallen zij zelfs in zulke mate weg, dat moet worden overgezaaid. Daar dit wegvallen der jor.ge plantjes aan bielenbrand doet denken, vestigd de Tijd de aandacht op het veelvuldig voorkomen dit jaar van deze vreterij, opdat er geen verwarring ontstaat met bietenbrand. Een afdoend bestrijdingsmiddel tegen het bietenkevertje is niet bekend. Wel is .opgemerkt, dat op velden, die gren zen aan perceelen, waarop vorig jaar bieten hebben gestaan het kevertje meermalen in sterke mate optreedt. Niet onmogelijk is hel, dat resultaat is te bereiken met het bespuiten der jonge plantjes met een arsencum hou dend middel als Parijschgroen of Uraniagroen. Deze middelen worden gebruikt in een oplossing van 1 op 1000, waaraan toegevoegd wordt 1 pr. kalk. slaan in zijn uitgebreiden en veelom- vattenden werkkring. Met de meeste aandacht werd tot in de minste bijzonderheden alles op de fabriek door den jonker in oogen- schouw genomen en ofschoon freule Constance als meisje, vele zaken min der wist te waardeeren, gevoelde zij een ware hoogachting voor den man, die het door noeste vlijt en volharding tot zulk een hoogte had gebracht. Beiden, vader en dochter verlieten den fabrikant zeer tevreden en voldaan. En al klonk de klacht door de ziel des jonkers: 't Is jammer, dat hij geen edelman is, hij deed toch in zijn bin nenste hulde aan de waarheid: Reinold is een rechtschapen man, wiens edele hoedanigheden menigen jonker of baron tot eer zouden verstrekken. Op den daaraanvolgenden Zondag werd ter eer van den heer Flenking op het kasteel een soirée aangericht, waarvoor hij bijtijds eene uitnoodiging ontving, die ook gereedelijk door hem werd aangenomen. Al de aanzienlijke bewoners, zoowel die welke zich metterwoon bepaald buiten hadden gevestigd, als zij die alleen des zomers daar rust en ver kwikking kwamen zoeken, verschenen als gasten. De heer van Doeblenburg stelde den gevierden fabrikant met woorden, waar uit zijne dankbaarheid sprak, aan zijn genoodigden voor ten was dien avond voor Reinold alles wat hij wezen kon: voorkomend en innemend in al zijne gedragingen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1