P. Maassen STEMPELS Bezoekt Hoedenzaak EI1B1N dienstmeid of noodhulp Meubelen Patersstraat 25 M. Vennekens Gebrs. Seuren DRUKWERKEN - Vreemdelingen in de Lim burgsche industrie. Gemengd Nieuws Iin^* mtaim Steeds het nieuwste. Steeds het dagelijkste. Landbouwers Lister en Deutz Motoren Boom- en Rozeukweekerijen LOTTUM vraagt aanbieding van grootere en kleinere kwantums Limburgsche en Noord-Brab. eieren. Voor de spoedige en nette uitvoering uwer Firma van den Munckhof. En toen die hebzucht de volkeren had verdeeld en tot een wereldoorlog geleid, hebben de overwonnen naties heil gezocht in het socialisme, maar niets anders bereikt dan dat bet kapi talisme nog grooter macht veroveren kon. Het was niet anders mogelijk. Kapitalisme is in zijn diepste wezen materialisme, en hoe zou dan -een partij die het materialisme tot leerstellingen beginsel gemaakt heeft, de zedelijke kracht kunnen bezitten, om het te overwinnen Stinnes' systeem is gebleven, besluit het blad, en zal hem eerst dan naar het crematorium volgen, wanneer de wereld weer in Christus is hervormd. De Limburgsche redacteur van de Msb., wijst in zijn jongsten brief op den invloed van buitenlanders op de industrie in Limburg. Ons Kamerlid Henri Hermans heeft reeds gewezen op de industrieele invasie van de Oost zijde, die aan den gang is. Venlo heeft reeds een Duitsche fabriek van optische instrumenten, filiaal van de beroemde Zeiss-fabrieken in Jena. Elders in het Noorden der provincie ondernemen de Duitschers een kapokindustrie. Venlo zou weldra een Duitsche spelden en naaldenfabriek zien verrijzen. Maas tricht heeft sinds 'n jaar een filiaal van de groote kachelpijpenfabriek Ber trams, die ook in Zwitserland en Italië dochterondernemingen bezit. Over ver dere Duitsche vestigingen hoorden we nog geruchten. Men zal zich in Noord Nederlander rekenschap van moeten gaan geven dat in het zich ontwikkelend industrieel Limburg het Nederlandsche element we laten de Staatsmijnen buiten be schouwing op den achtergrond be gint te treden. Vooral de groot-industrie, zoowel fabrieken als mijnen, staal zeer sterk onder Belgische en Fransche invloeden, waarnaast zich nu Duitsche beginnen te doen gevoelen. Nemen wij b.v. onze mijnstreek. De Maatschappij Oranje Nassau, welke drie van de tien in werking zijnde Limburgsche mijnen bezit, staat sterk onder Franschen invloed. Van de 9 commissarissen zijn er 6 van Fransche nationaliteit, waaronder de Wendel's, 1 Duitscher en 2 Nederlanders. Van de driehoofdige directie is één van Fran sche nationaliteit. De »Société des charbonages reünies Laura Vereeniging" welke haar zetel heeft te Brussel wordt bestuurd door 9 administrateurs en 4 commissarissen, allen Belgen. De beide directeuren zijn echter Nederlanders. De N. V. Nederlandsche steenkolen mijn «Willem Sophie" wier zetel even-, eens te Brussel is, wordt beheerd door 3 Franschen en 3 Belgische commis sarissen en een Belgischen directeur. De z. g. «Domaniale Mijn" waarin vroeger Duitsche invloeden waren, is nu werkelijk Nederlandsch. Ook het Maastrichtsche industriebekken kent beduidende vreemde krachten. Bij de Koninlijke Nederlandsche Papier fabriek vinden we 3 Belgische admini strateurs tegen 2 Nederlandsche terwijl de Raad van Toezicht is samengesteld uit 2 Belgen en 1 Nederlander. Er is voorts 1 Belgische ën 1 Nederlandsche directeur. De Maastrichtsche Zinkwit-maal- schappij met fabrieken te Maastricht en Eijsden is eveneens vrijwel in Belgische handen. Administrateurs, commissarissen (op één Nederlander na) directie en procuratiehouders zijn allen Belgen. De aardewerkfabriek «Société Céra- mique" telt onder haar negen admini strateurs en commissarissen sinds twee jaren ook een Nederlander, die anderen als voorwendsel gebruikte, hij beklaagde zich, in eene zingende Mis niet te kun nen bidden ornaat de muziek hem te veel verstrooide; overigens, sprak hij, is dit immers ook niet noodig ik zeg maar, vrouw, doe wel en zie niet om. Of de toepassing van deze schriftuur lijke uitdrukking in dit geval Bertha wel recht duidelijk was, betwijfel 'ik doch hoe dit zij, zeker is het, dat zij er zich niet mede tevreden stelde. De gezelligheid van de gelagkamer, zoo aanstonds door mij geprezen, had deze hel meest te danken aan het hel dere licht, dat uit een achttal lampen, welke blonken als een spiegel, het kleine vertrek bestraalde. Gas was er daar ter plaatse in dien tijd nog niet petroleum kende men evenminhet waren nog altijd de ouderwelsche olie lampen welke ons daar aan den goeden ouden tijd herinnerden. In 't geheel bevonden er zich zes tafeltjes met eene bank en viermaal zooveel stoelentwee der tafeltjes waren geplaatst voor het raam, twee op zijde een paar el van de straatdeur en twee aan weerszijden van de kachel, waarboven zich, zoo het schijnt, de ten platte lande onmisbare prenten bevon den van «den verloren zoon", die door onachtzaamheid van den kleurder aan een vuurrood accident op zijn neus laboreerde, en «Genoveva", als in een wolk van kleederen zwevende zoo blauw als men nog ooiteen wolk heeft gezien, beiden waren in mahoniehouten lijstjes gevat. Ter rechterzijde van de kachel, juist over de straat, bevond zijn allen Belgen. De directie berust in handen van 1 Belg en 1 Nederlan der. De cokes-fabriek Hollande-Belge heeft zoover bekend, ook maar 1 Nederland sche commissaris, en is verder, ook wat betreft directie, geheel Belgisch. Ook vinden we onder de bestuurders en commissarissen der Kristal-, glas- en aardewerkfabriek «de Sphinx" en van de Holland-Rubberfabriek enkele Belgen, evenals onder de commandi- tairen der porseleinfabriek »Mosa" en glasfabriek «Stella". Een der jongste geheel Belgische ondernemingen is de mergelexploitatie der «Cimenteries et briquetteries Ravels en Zoon," die met tal van eigen schepen onzen St. Pietersberg naar België ver huist en die ook op Nederlandsch gebied een cementfabriek wil oprichten. Ter completeering van het lijstje kunnen we hier nog bijvoegen de bevestiging van een tweetal filialen van Belgische banken. Nu doet zich bij dit proces van «penetration pacifique" (vreedzame doordringing) het zonderlinge ver schijnsel voor, dat de Limburgers bij een beheer van vreemden meer gebaat zijn dan bij een van laten we zeggen Hollanders. Terwijl wijl in onderne mingen van Hollandsch karakter in de betere betrekkingen, maar weinig en in de hoogere vrijwel geen Limburgers aantreffen (zie Staatsmijnen), is dit in deze door vreemden beheerde bedrijven vrijwel andersom. Onder de directeuren daarvan bevinden zich verschillende Limburgers en de verdere hoogere en lagere ambtenaren worden grootendeels uit ons eigen gewest gerecruteerd. Bezuiniging Dat er op «Oorlog" nog heel wat bezuinigd kan worden, hebben we nooit ontkend, bezuinigd in dien zin, dal heel wat uitgaven konden vermeden worden en voor nuttiger doeleinden gebruikt. De ergernis over verschillende militaire verkwistingen is niet van de lucht. Elke week heeft'haar nieuwe feiten. Vorige week was 't keuringsdag op 't eiland Schiermonnikoog vertelt men nu weer aan «Het Volk". Drie veelbe lovende jongelingen moesten worden gekeurd. Daarvoor begaven zich 1 majoor 1 luitenant-dokter, 1 luitenant- secretaris en 1 sergeant naar 'teiland. Van Leeuwarden uit 2de klas (lste klas ontbreekt) naar Anjum, per auto naar Oostmahorn en vandaar per postboot naar den overkant, waar tevens over nacht v moest worden, omdat de boot niet op denzelfden dag terug kan naar den vasten wal. Had men die 3 jongens in Anjum laten komen en hun reiskosten ver goed, dan waren de kosten die nu niet te schatten zijn niet hooger dan een twintig gulden geweest. De drie jongelieden werden afgekeurd. Waar blijft in 's hemelsnaam de sterke arm, die aan dit ge Id verb rassen een einde kan maken Driftig marechaussee. Het hoog Mil. Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak in de de zaak tegen een marechaussee te paard bij de lie Divisie Kon. Marechaussee, die in eersten aanleg door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch was veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf ter zake, dat hij 8 Dec. 1.1. den opper wachtmeester-brigade-commandant heeft beleedigd door hem toe te voegen »je bent een huichelaar, je heele familie zijn huichelaars, naar de kerk loopen, dat kun je wel, maar je deugt niet" terwijl beklaagde nog was vrijgespro ken van de beschuldiging, dat hij daarna aiën meerdere zou hebben be. zich een andere deur, welke naar boven voerde, terwijl tegenover het daarvoor geplaatste tafeltje, zich het buffet uit strekte, met allerlei flesschen van on- ooglijken ouderwelschen vorm, welke de noodige geestrijke vochten inhielden. Onder deze voor velen verleidelijken groep, was de wand versierd met een schilderstuk in olieverf, een jager voor stellende op het oogenblik, dat hij zijn jachtroer op een haas aanlegt. De schutter scheen wel wat zwak in zijne knieën en de haas geleek wat veel op een kat; de onmisbare hond was door den schilder vergeten en de fantasie van den kunstenaar had zich de boom en blauw als indigo gedacht overigens was er nog al *iels op aan te merken. Toch behoort dit alles in eene dorps herberg thuis, althans men wil het daar zoo zien het is alsof al die ge breken, beminlijk als zij zijn, den lan- del ijken eenvoud verhoogen, ten minste in het oog van hem, die de gepolijst- heid van de groote steden heeft leeren kennen en genoeg heeft van al het klatergoud, wat daar wordt vertoond. Vergeten wij niet op te merken, dat er zich in den hoek bij het buffet een Friesche klok bevond, welke door haar sterk gelik op aangename wijze de snelheid van den lijd in herinnering hield. Een blauwe zee was boven de wijzerplaat afgebeeld, waarop zich een paar schepen bewogen, op de wijze van een hobbelpaard en waarboven de maan zich verhief in de gedaante van een afgeknaagden ouwel. Jasper had mij met een glaasje punch bescheid gedaan, toen de bulderige dreigd door vloeken en tieren eh dreigen. Het Hof deed de gedeeltelijke vrij spraak te niet en veroordeelde bekl. voor alle hem ten laste gelegde feiten tot eene maand gevangenistraf met verlaging tot den stand van soldaat. Do stryd om een runderkop. Een keurmeester trad plotseling een worstmakerij te Bussum binnen en bemerkte daar een runderkop welke teekenen van bederf vertoonde en zijn reukorgaan minder aangenaam streelde. Hij pakte den kop beet, de knecht van den slager greep eveneens naar den kop en wilde dien niet loslaten. Bij de woordenwisseling, die daarbij ontstond, kwam de baas zelf in de wostmakerij en ook hij greep den kop beet. De keurmeester had inmiddels zijn vingers in de neusgaten van den run derkop gestoken en begon uit alle macht te trekken om met zijn buit naar buiten te komen en hij, een stevige knaap, zou deze trekpartij wel gewonnen hebben, als niet de baas was gaan roepen Kom is, Leen, kom is, Leen! En Leen, de zwager van den baas. vertelt het »Vad." kwam uit de huis kamer en hielp nu meetrekken, terwijl de knecht losliet. De keurmeester, die met een hand alles aanklampte wat in zijn bereik was, werd door de vereen de krachten van den baas en van Leen vooruitgetrokken in de richting van de aangrenzende keuken, waarop de baas zijn vrouw, die inmiddels ten tooneele verschénen was en hem aan zijn jas trok, toeriep Doe de keukendeur open De vrouw voldeed aan dit bevel en hierop rolden ten slotte allen in de keuken over den grond, waarbij de keurmeester een hand zoo bezeerde, dat hij los moest laten. Hij verliet daarna den winkel, om enkele oogen- blikken later met twee politieagenten terug te komen. Men zocht hiecop naar den kop en het bleek, dat de vrouw hem in het brandende fornuis had gestopt. Het gevolg was, dat tegen den slager en diens zwager proces verbaal is op- gemaak wegens verzet legen den keur meester en wegens belemmering van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie en tegen de vrouw wegens het verdonkeremanen van het corpus delicti. Nederlandsche arbeiders in Frankryk. Men schrijft uit Groesbeek aan de B Ct. De arbeiders, die dezen winter naar St. Flovier in Midden-Frankrijk zijn gaan werken, keerden dezer dagen met 14 dagen verlof naar hier terug. Zij zijn zeer tevreden gestemd22 hunner gaan dan ook naar Frankrijk terug. De gemeentelijke werkverschaf fing heeft 1 Mei hier opgehouden. Onweer. Zaterdag omstreeks 5 uur kwam een donkere onweersbui opzetten, vergezeld van hevige rukwinden. Een nieuw, in aanbouw zijnd huis van P. v. Hoof op de heide te Lieshout stortte in, zoodat zijn zwager v. d. A. uit Erp eronder bedolven werd, met het gevolg dat hem terstond de laatste H.Ii. Sa cramenten moesten worden toegediend. Zijn toestand is op 't oogenblik zeer bedenkelijk. Een treffende bekeering. Aan een mededeeling van den Hoog eerw. Pater Albert van Zuijt, provin ciaal der missie van Scheut op de Philippijnen, ontleent de Msb. het vol gende «Op Palmzondag kwam ik te Beguia aan, waar een blijde verrassing mij wachtte. Ik maakte er kennis met den eerwaarden heer Catlin, kórt tevoren nog Protestantsch zendeling te Bontoc. Hij was overgelukkig, want... hij was zoo pas tot den Roomsch-Katholieken godsdienst bekeerd. oostenwind, welke het er op scheen toe te leggen, de straatdeur uit hare schar nieren te lichten, hem deed opstaan om eens naar de kachel te zien, die eene kleine vermaning met de pook scheen noodig te hebben. Het oude gegoten verwarmingsmeu bel stond daar zoo eigenwijs en had het voorkomen van een klein oud kereltje, met een blauwe slaapmuts op en een geel stijf pluimpje; de beide armen, aan een van welken de pook zich bevond, uitstrekkende, om zijn dikken buik te grijpen, waarin hij met krampaandoeningen worstelde. Een fiksche stoot van Jasper met dé pook deed het hem opeens als van een brommend lachen uitschateren; dit gaf mij den indruk als had de dorpswaard hem op een gevoelige plek gekitteld, en verkeerde hij in zenuwoverprikke- Op dit oogenblik werd de straatdeur van buiten geopend. Een hevige ruk wind zweepte de sneeuw naar binnen en waaide het licht van twee der lam pen uit, terwijl alles, wat door zijne lichtheid daarvoor vatbaarheid toonde, van de tafel werd geslingerd. Genaovend samen, klonk de groet van Krelis Blaauw, een landbouwer, die met een anderen bezoeker, Dirk Pulman, den wagenmaker van het dorp, de herberg binnentrad. Jongens, jongens, waot 'n mise- raobel weer, 't sneeuwt en waoit dat je hooren en zien vergaot. Nou, ik zeg maar, sprak de wa genmaker, meer met een steedsch dia lect, het is er nou nel zoo'n oudejaars Eenige dagen geleden had hij in onze kapel plechtig de ketterij afge zworen en van dat oogenblik af is hij één der onzen. Het voorbeeld onzer confraters, hun arbeid en de door hen verkregen re sultaten, hebben hem bewogen niet langer te wachten om den beslissenden stap te doen. Hij is naar Manilla vertrokken, waar men hern een post heeft aange boden als professor aan het college der Jesuieten. Men had hem geen plaats kunnen aanbieden, meer overeenkom stig zijn verlangens. De Protestantsche zendelingen zijn vaak menschen, die te goeder trouw zijn en waarlijk godsdienstig. Deze man was een merkwaardige persoon lijkheid wegens zijn godsvrucht en zijn toewijding. Evenals zoovele anderen zijn hem de oogen geopend, toen hij het werk der Katholieke missionarissen van nabij mocht meemaken". Verdronken. Zondagavond is omstreeks 10 uur in het Wilhelminakaal te Terheijden ver-/ dronken een 26-jarig manspersoon. Vermoedelijk is de ongelukkige door: een rukwind in het water geraakt. Na een kwartier dreggen is zijn lijk op gehaald. Het bleek te zijn een land bouwersknecht uit Bavel afkomstig, C. Balemans geheeten. Het lijk is naari het lijkenhuisje te Terheijden overge bracht. Opening nieuwe sluizen op de Maas. De officieele opening van de nieuwe sluizen en stuwen in de Maas te Roer mond en Linne is bepaald op Vrijdag 16 Mei. De officieele openstelling voor het scheepvaartverkeer is bepaald op Zondag 1 Juni. 200 studenten verdronken. Nabij de Westkust van Korea zijn bij de botsing van een stoomschip met een Japansche kanonneerboot, die levensmiddelen naar het schip wilde brengen, 200 Koreaans^he studenten, j die zich aan boord van het schip J bevonden, verdronken. om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden Adres P. J. VAN GRIENSVEN 15 Deurne. Wenscht U degelijke eigengemaakte meubelen als Kleer- en Linnenkasten, Ledikanten, Kinderledikanten, Wasch- tafels, Nachtkastjes, Keukentafels, Kamertafels enz. Vraagt eens prijzen aan bij Langstraat 40 2-persoons Ledikant met spiraal matras, waschtafel, nachtkastje, twee stoelen en twee cocosmatten voor f 48 Inlijsten van platen en portretten. Minzaam aanbevelend 21 in alle maten en modellen verkrijgbaar bij Firma vim don Munckhof. de zoo gunstig bekend slaande Zaalmachines, kunstmest strooiers. Ploegen, Cultivators, Eggen, Glerpompen, Glervaten, Landrollen. Schoffel machines, Hakselmachines, Bletensnljders Wanmolens, Veepotten, Maalmacblnes, Maalmachltes, Dorschmaohlnes. uit voorraad leverbaar. Lage prijzen. Aanbevelend. Stationsweg Telef. 61 Telefoon No. 4 by VENLO Groothandelaar in Eieren Desverlangd kistjes in bruikleen Brieven franco Letter M 28 Bureau van dit Blad. gg wendt U tot avond voor, om meikaar eens, om de gloeiende kachel heen, wat te vertellen en een glaasje van het een of ander, dat het lijf wat verwarmt, naar binnen te spelen,' vind je 't ook niet Jasper'? Mij dunkt van ja, antwoordde deze, den nieuwen gasten een stoel aanbiedende, terwijl zij bezig waren, met het gewone stampen op de vloer mat, om zich van de sneeuw, welke hunne laarzen overdekte, en de nog lastiger kluitjes .onder de zolen, te be vrijden. Beiden trokken hunne duffelsche pij jakkers uit, die als met witte veeren bezaaid, eerst, voor zij behoorlijk wer den opgehangen, eene behandeling ondergingen als een ondeugend kind, dat al schuddend door vader of moeder zijne guitenstreken onder het oog wordt gebracht. Dat had je niet gedacht, Jasper, dat je ons vanavond nog zou zien, hé? Ja, dat komt mien vrouw heit de koorts en is vroeg naar bed gegaon om te zweeten, weet jenou was 't zoo stil bij me, dat ik dacht: kom, ik zal nog maor eens naor De gekroonde Post hoorn gaon, misschien vind ik daar nog gezelschap. Ik kwam Dirk achter op loopen en nou zie je ons allebei hier. En mijne vrouw is naar der zuster die ook ziek is, en de kinderen waren naar bed. Dan krijg je dikwijls op zoo'n oudejaars-avond zulke rare ge dachten in je hoofd, dat het beter is om maar eens met iemand te gaan praten, zei de wagenmaker, die iemand, van buitengewone lengte was, en wiens gelaat de duidelijkste sporen der kin derziekte droeg. Jasper, geef meeen brandewijntje jongen, ik ben tot in me ziel koud. En ik mot een glas kokende pons hebben, sprak de boer, kokende, hoor je, vrouw, voegde hij er bij, zich naar het buffet keerende, ornaat hij begreep, dat van daar het kokende moest komen. Het water kookt als een zee, Krelis, antwoordde Bertha, die bezig was kousen te breien voor haar jongste kindik zal je dadelijk helpen. Dit zeggende voegde zij de daad bij het woord, en de boei* zag zich onmiddel lijk in het bezit van het verlangde glaasje punch Pulman verorberde zijn brandewijntje na alvorens Peter Kalp, den hoefsmid, hartelijk de hand geschud te hebben. Daar zitten we nou, sprak Pul man, zich, als iemand, die nu rechtop zijn gemak is, vergenoegd in de knieën knijpende, wat nou gedaan, een pendoertje of een domeneetje, wat dunkt jelui er van Och, we moesten maar zoo wat babbelen, zei Kalp. Weet jij niks te vertellen, Krelis Och, neen, houd je mond ook maar, want een mensch hoort nooit anders van jou dan van koeien en kalveren. Nou, weet jij dan wat beters, ver tel op dan maar I riep de boer. Mijnheer zal wel iets weten, sprak Jasper, hij komt uit de stad, en daar is altijd meer te koop dan op 't land. Vervolg zie fe

Peel en Maas | 1924 | | pagina 6