Zoste-Lieve-Vrouwe-Maand. Kerkelijke üieusei aangebracht en wel op een onderlin- gen afstand van 1 meter in het midden van den boom, zulks tot veiligheid van het verkeer. Het voorbeeld van boven af. H. M. de Koningin doet afstand van een gedeelte van haar inkomen. In verband met het ingaan der salarisvermindering van de rijksamb tenaren op 1 Mei heeft H. M. de Koningin goedgevonden thans eveneens gevolg te geven aan het reeds het vorige jaar geuite voornemen om een gedeelte van haar rijksinkomen ter beschikking van den Minister van Financiën te laten. De Bossche Hanzebank. Het pensioen- en ondersteuningsfonds. Het pensioen- en ondersteuningsfonds van het personeel der Hanzebank is, op grond der bestaande jurisprudentie, door de curatoren erkend als stichting. Op dien grond is aan het personeel 80 pCt. der door hen gestorte premies terugbetaald. Rente wordt niet vergoed en ook van de storting der Hanzebank zelf wordt niets uitgekeerd. Ontslag. Wegens bezuiniging is, naar Vaz Dias meldt, een groot deel van het personeel der stoomtram 's-H er togen boschHel mondVeghelOss te Veghel eervol ontslag aangezegd. Onder de ontslage nen zijn alle stokers. Over werkvergunningen bouwbedrijven. In verband met de langdurige vorst periode zijn door den Minister over- werkvergunningen verleend in de bouw bedrijven. Van 1 Mei tot 1 October zal door arbeiders van 16 jaar en ouder niet langer dan 10 uur per dag en 55 uur per week werk mogen worden verricht. Enkele beperkende bepalingen zijn aan deze overwerkvergunningen ver bonden. Droevig ongeval. Maandagmiddag kwam het achtjarig zoontje van A. Megens, expediteur te Oirschot met zijn das in aanraking met de spil van een watermolenpomp op eene ontginning op de grens van Oirschot en Zeelst. Hij was oogenblik- kelijk dood. Overreden en gedood. Maandagavond is aan de Zuid-Wil lemsvaart te 's Hertogenbosch het vijf jarig kind N. uit het woonwagenkamp op het Stortje door db van Den Dungen komende stoomtram overreden en ge dood. Lyk opgehaald. Door de politie te 's-Hertogenbosch werd aldaar uit het water der rivier de Aa, het lijk opgehaald van v. P., metselaar te Oss. De recherche stelt een onderzoek in. Een vreemde schuilplaats. Terwijl Dinsdag eenige arbeiders, werkzaam in de Princepeel, tijdens den schafttijd hun boterhammen nuttig den in de vlaschschuur, staande aan den Provincialen grintweg Uden-Haps, bemerkten zij, bijna onder stroo ver stopt, een hoed. Toen een der arbeiders met een mestvork het stroo trachtte te verwijderen, om zich te overtuigen wat zich daaronder bevond, sprongen eensklaps twee als heeren gekleede personen te voorschijn. Een hunner richtte op den verschrokken arbeider een revolver en door deze brutale be dreiging zagen beide individuen de kans schoon met hun onder het stroo verborgen rijwielen te ontsnappen. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een paar beruchte inbrekers. De politie stelde spoedig een uitgebreid onderzoek in, dat evenwel lot heden geen resultaat opleverde. Een groote eierstruif. Doordat een met kisten eieren beladen vrachtauto der Nijmeegsche Export Onderneming Dinsdagavond te Woen sel (Vlokhoven) voor een stoomwals moest uitwijken, reed de achterop komende stoomtram Eindhoven 's Hertogenbosch met kracht de auto aan. De vrachtauto werd geheel in elkaar gedrukt en vernield. Duizenden eieren gingen verloren. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade is aanzienlijk. Een ander militair kosthuis opgezocht. Uit ontevredenheid over het eten, zijn Maandagnamiddag 41 militairen uil het Remonte-Depót te Milligen weg- geloopen. Drie soldaten kregen echter berouw en keerden eenigen tijd later terug, terwijl de overige 38 naar «De Harskamp" zijn gewandeld. Staking van werkloozen. Een 30-tal arbeiders van de werk verschaffing te Deventer, die te Okken- broek, gemeente Diepenveen, te werk gesteld waren, waar zij grondarbeid verrichtten, hebben het werk neerge legd. Zij eischen loonsverhooging. Circus-tent omgewaaid. Te Bathem is Zondagmiddag tijdens een onweer de groote tent van het circus Kinsbergen door den feilen wind in elkaar gewaaid, gelukkig zon der persoonlijke ongelukken te veroor zaken. De tent werd echter zoo ernstig beschadigd, dat de voorstellingen, niet konden doorgaan. De handel aan de grenzen. Door de snelle stijging van den koers der franken, zijn tal van artikelen in België duurder geworden dan hier. De prijsstijging hield daar gelijken tred met de baisse, doch de prijsdaling volgt weinig of niet de hausse. Het druk in- koopen van Nederlandsche zijde te Luik, Tongeren, Hasselt of Maaseyck heeft vrijwel opgehouden, doch omge keerd komen de Belgen nu hier koopen. Eveneens voor den oorlog functioneert de Maastrichtsche markt weer als voor raadschuur voor de hoofdstad van Wallonië en de industrieele omgeving daarvan. Per as en per boot worden groote hoeveelheden groenten, boter en eieren weer uitgevoerd. Zelfs gebeurde het onlangs dat de Belgische opkoopers op de wegen naar de Maastrichtsche Vrij dagmarkt stonden, om terstond tegen goeden prijs de artikelen weg te kapen. Men merkt trouwens ook veel drukker vertier van België hier op in café's en winkels. Want ook de middenstand ziet zijn voor-oorlogsche clientele ge leidelijk weer verschijnen. Schoenen en stoffen vinden hier al geregeld koopers. Dat men van Belgische zijde hier in de toekomst nog wel zaken doen verwacht, blijkt wel uit het feit, dat hiei weer een nieuw Belgisch Bankfiliaal zal worden gevestigd, n.l. van de groote «Banque de Bruxelles" wier kantoor in het zich vormende bankcentrum Helmstraat zal worden gevestigd. Ook de Maastrichtsche grootindustrie begint, dank zij de koersenbeweging, na haar vele magere jaren, weer op te leven. De verlamming der Gallische industrie, deed haar tal van orders noteeren. Valsche zilverbons. Te Roosendaal en omgeving zijn valsche zilverbons van f2,50 in omloop. De voorzijde is, in vergelijking met de echte, veel te scherp-blauw, waar tegenover het geel juist veel te weinig uitkomt. De achterkant is leelijk afge werkt en vertoont een vol-gelen opdruk. Zij worden uitgegeven onder serie L. S. terwijl als datum van uitgifte staat vermeld 1 October 1922. De echte biljetten, welker model is gevolgd, zijn van 1 October 1920. De voorkant ver toont een drukfout, die altijd de valsch- heid verraadt. Daar staat n.l.«Wordt ter betaling aangenomen door de Nederl. Bank en door alle Rijkskan toor", wat natuurlijk moet zijn Rijks kantoren. («Rott.") Yalsche bankbiljetten. Er zijn valsche bankbiljetten van f 10 in circulatie.-Ze'zijn te herkennen aan drie hoofdgebreken: de kleur is lichter, de hamer van den man aan het aam beeld is dunner, formaat eenigszins kleiner. Brand. Dinsdagavond zijn te Schijndel twee groote boerderijen totaal afgebrand, waarvan in de eene alle vee en inboedel, een prooi der vlammen werd. In de andere kon het vee nog tijdig gered worden. Afgestrafte blufster. Een mevrouw te Dokkum stelde zich gaarne groot aan, maar had daarvoor niet de middelen. Moest ze eens luxe voorwerpen gebruiken of een mooi eet- en theeservies, dan liet ze wal op keus halen. Geregeld werd het later teruggebracht met de boodschap, dat mevrouw nog geen keus had gedaan, maar naderhand wel koopen zou, aldus de Drachster Ct. Weer werd een fijn servies gehaald, maar een vroegere meid zei tot den koopman, dat hij~ 's avonds pl.m. 9 uur eens moest infor- meeren. Hij ging er heen om het terug te halen, maar mevrouw zei, het onmogelijk te kunnen missen. De koopman hield aan, ging naa vroolijke gezelschap (mijnheer was jarig) en pakte het gebruikte servies voor de oogen van 't verbaasde gezel schap in een korf, met de opmerking, dat mevrouw niet moest pronken met andermans veeren. Mevrouw wendde hoofdpijn voor en moest op bed, de visite ging vroeger huiswaarts dan gewoonlijk. Door sterkstroom gedood. De Zaterdag tegen 7 uur woedende storm heeft in Kolscheid veel schade aangericht. In de Nordstrasse werden 7 masten van het electrisch net omver geworpen. De met sterkstroom belaste geleidingen lagen kriskras over de straat. De stroomsterkte bedroeg 3750 volt. De 18-jarige boekbindersleerling Th. Pelzer die het ongeluk had met de sterkstroomgeleiding in aanraking te komen werd op slag gedood. Slaapziekte in Engeland. Er heerscht in Engeland ongerust heid over de toeneming der slaapziekte. Vielen er in Januari 75 gevallen van de ziekte aan te wijzen, in de drie eerste weken van April was dit aantal tot 649 gestegen. Het aantal sterfgeval len, tengevolge van de ziekte is klein, maar de nawerkingen der ziekte-geval len zijn vaak ernstig. Duizend frank per minuut. Pierpont Morgan zaliger, aldus de Brusselsche «Standaard", was een aartsvijand van alles wal maar naar intervieuw^ rook, op dat punt was-ie gewoon onhandelbaar. Ook hij zou echter aan den lijve ondervinden, dat al ben je nu honderd keer milliardair, je dit nog niet kan behoeden voor de onbescheidenheid van den journalist. Op reis in Engeland ontving hij een briefje van een aan 'n groot Londensch dagblad verbonden reporter, die hem daarin beleefd verzocht, twee minuutjes le mogen worden ontvangen. Pierpont Morgan liet 'rn antwoorden dat iedere minuut voor hem kostbaar was en op z'n minst met 250 frank diende te worden betaald. Hiermee dacht hij wel van het vervelende be zoek verschoond te zullen blijven, en het was niet zonder verwondering toen hij in het briefje van den journalist las, dat deze met het bedrag accoord ging. Den volgenden dag verscheen de man van de krant in de woning van Morgan. Wat is er van uw dienst, meneer? vroeg de milliardair. Nietswas 't antwoord van den ver slaggever. Ik heb u immers om twee minuten verzocht tegen 250 frank per minuut, dat is 500 frank; welnu, ik heb 't genoegen ze u -hierbij te over handigen. En verder? Verder niets Maar waartoe feebt u me dan om een onderhoud verzocht Omdat ik voor 2500 frank had ge wed, tot u te zullen doordringen. 500 frank hiervan heb ik u overhandigd, ik verdien er dus 2000 frank mee en alzoo 750 frank meer per minuut dan Sprinkhanenplaag. In het district Mudgers (Nieuw Zuid- Wales) heeft een sprinkhanenplaag aanzienlijke verwoestingen aangericht onder de gewassen. Een inwoner van de streek, die door het geteisterd gebied reisde, nam over een afstand van 23 K. M. een onafge broken zwerm sprinkhanen waar. VENRAY, 3 Mei 1924. Kostclooze Weggeld kaarten. Men verzoekt ons te willen melden dat a.s. Woensdag 7 Mei van 2 tot 6 uur in Hotel de Zwaan alhier nog kostelooze weggeldkaarlen voor Noord- Brabant worden uitgegeven. Gouden huwelijksfeest. Woensdag 14 Mei a. s. hopen de echtelieden J. Janssenvan den Akker in den Brabander alhier hun gouden bruiloft te vieren. Van zekere v. M. alhier, die Dinsdag te Horst bruiloft vierde, werd aldaar een rijwiel gestolen, dat in eene schuur was opgeborgen. De Rechtbank te Roermond eischte Dinsdag tegen M. S. 18 jaar, te Venray, aangeklaagd van aanran ding van de eer en goeden naam van W. Janssen, f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Op de jaarmarkt van Woensdag was, niettegenstaande het slechte weer, veel vee aangevoerd. De handel was zeer levendig. Ook biggen waren er veel aangevoerd. De prijs der biggen was f 8f 13, naar gelang gewicht. Op de beide pleinen en de Groote Markt verdrong zich een menigte be zoekers voor de vele marktten ten, zoo dat ook deze goede zaken maakten. Inkwartiering. Van 21—23 Mei a.s. zullen alhier ingekwartierd worden een 30tal offi cieren en minderen der cavalerie. Inspectie. In Juni a.s. zal inspectie gehouden worden over de verlofgangers der lichtingen 1913, 1914 en 1915 (voor malige Landweerlichtingen 1919, 1920 en 1921). Bij de Zaterdag gehouden aan besteding van het buitenverfwerk van 38 arbeiderswoningen voor rekening van de Woningvereeniging »St. Oda" alhier, werd ingeschreven als volgt Voor oplevering per 1 Juli a.s.: Ant. Kusters f 1976 Fr. Schaeffers f 1382 P. Beerkens f 1320 Jos. Custers f 1275 G. Pouwels f 1105 Voor oplevering per 1 September: Ant. Kusters f 1836 Jos. Custers f 1200 Het werk is aan den laagsten in schrijver G. Pouwels gegund. Zondag hield de Postduivenver. »De Zwaluw" een wedvlucht met oude duiven van uit Noyon, (Frankrijk, af stand 316 K M.). De uitslag was als volgt; le prijs L. Ma assen. 2e en 6e prijs G. v. Dijck. 3e prijs J. Kusters. 4e 9e en 12e prijs P. Kersten. 5e prijs J. Goumans. 7e prijs F. Vermeulen. 8e prijs A. Janssen. 10e prijs J. Eibers. 11e prijs J. v. Dijck. 13e prijs H. Arts. Duiven los 8 uur. Aankomst eerste duif 11 uur 42 minuten 43 sec. Laatste duif 11 uur 59 minuten 52 sec. Voetbal. Zondag verloor D. S. O. haar laatsten 'competitiewedstrijd tegen H. V. V. te Helden met 1—0. Hierdoor is voor D. S. O. de kans op 't kampioenschap verkeken. Pater Ff. Humilus Roques 0. F. M. De Z.Eerw. Pater Humilis Roques O. F. M. die op 10 Maart van zijn Missiestalie te Lu-an-fu (China) vertrok om, na een 20-jarig verblijf in de Mis sie, zijn vaderland en familie weer te bezoeken, is op 27 Maart te Tse-nan-fou plotseling overleden en den 31en Maart op het kerkhof der Duilgche Paters Franciscanen begraven. Moordaanslag op z\jn vrouw. Voor het Bossche Gerechtshof stond terecht de landbouwer C. B. uit Otter- sum, die wegens opzettelijke poging om zijn vrouw van het le^en te be- rooven (de vrouw wist zich los te rukken en te vluchten) door de recht bank veroordeeld werd tot 6 jaar gevangenisstraf. Toen zijn vronw als getuige de rechtszaal binnenkwam viel bekl. bijna in zwijm en moest uit de zaal verwij derd worden. De vrouw gaf een verhaal van den gepleegden moordaanslag en verklaarde dat haar man haar en haar kinderen steeds mishandelde. Bekl. in de zaal teruggekeerd, ontkende dit. Van den moordaanslag wist hij niets. Dr. Casparie achtte bekl. volkomen toerekenbaar. De Adv.-Gen. eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Bruinviseh gevangen. Door de heeren L. en S. te Maas hees werd Donderdag uit de Maas op- gevischt een doode bruinviseh, die 140 pond weegt en een lengte heeft van 1.42 M. Dit exemplaar is dus nog zwaarder dan het onlangs te Venlo gevangen dier, dat 135 pond woog. Nieuwe Scheepvaartdienst. Door de N. Venn. Vereenigd Expeditie bedrijf Defais .en Verschure, J. F. koop man en Wildenburg te Amsterdam is een directe scheepvaartdienst Amster damVenloRoermond geopend. Het vertrek der booten heeft plaats le Am sterdam op Maandag, Woensdag en Vrijdag 6 uur n.m. VENLO. Dat het vreemdelingen- bezoek nog steeds druk blijft, blijkt wel hieruit, dat door de politie in een paar dagen tijd meer dan een 30 tal Duitschers werden aangehouden en uitgeleid, die zonder voldoende papieren over de grens waren gekomen. Yenlona te Brussel. Venlona, een der drie groote en bekende mannenkoren van Limburg, dat onder de deskundige leiding van zijn directeur, den heer C. de Rooy, de laatste jaren met groote sprongen het muzikale terrein heeft veroverd, heeft Zaterdagavond in den Ylaamschen Schouwburg te Brussel, die jammer enoeg niet dicht bezet was, een con cert gegeven, dat den roem van het koor uit de Noord-Limburgsche stad heeft bevestigd en versterkt. Men herinnert zich, dat Venlona reeds met groot succes concerteerde te Wiesbaden en te Keulen (Görzenichsaal) een cen trum van muzikale kunst. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 2150000 eieren. Hoogste prijs f 7.10. Laagste prijs f 5.60. Honden vergiftiging. -Als verdacht van het strooien van strichnine gesmeerd op brood voor het vergiftigen van honden in de Melicker- heide is proces-verbaal opgemaakt tegen den hoofdonderwijzer, den heer K., te Odiliënberg. Men weet dat deze winter verschil lende prachtige honden der Roermond- sche Kynologenclub en in den omtrek van Vlodrop het slachtoffer werden. Verduistering. De rechtbank te Roermond veroor deelde J. C. P., 37 jaar, reiziger te Roermond, ged. wegens verduistering van een viertal gehuurde rijwielen tot 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf'. De eisch was twee jaar. Tramwegen in Limburg. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot toekenning van een voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een net van tramwegen in de provincie Limburg. Nogal wat liefhebbers. Naar we vernemen hebben zich voor de vacante betrekking van waagmees- ter in de gemeente Weert, waaraan eene bezoldiging van f 800 plus vrije woning, vuur en licht verbonden is, een zestigtal candidaten aangemeld. 21e Limburgsche Katholiekendag. Bij de installatie van de Regelings commissie voor den a.s. Katholiekendag te Maastricht werden zeer ernstige bezwaren geopperd tegen den vastge- stelden dag, Maandag 8 September. Het Bestuur van de vereeniging »De Limburgsche Katholiekendag" heeft deze bezwaren erkend en, na verkregen goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop van Roermond, kunnen besluiten den Katholiekendag te doen plaats hebben op den oorspronkelijk bestemden dag, n.l. 15 Augustus. De dagorde van den Katholiekendag zal zoodanig worden ingericht dat de bezoekers gelegenheid vinden de O. L. Vrouw Processie in oogenschouw te nemen. Van de Geestelijke Overheid van Maastricht zal de medewerking ge vraagd worden om degenen, aie in hunne woonplaats op dien dag de H. Mis niet kunnen bijwonen, daartoe in den laten voormiddag de gelegenheid te bieden in de Parochiekerken van Maastricht. Overreden en gedood. Op den straatweg van Echt naar Maastricht werd Maandagavond een persoon, die plotseling van achter een met stroo geladen kar te voorschijn kwam, door een sloom li ets aangereden met h&l gevolg, dat hij spoedig over leed. Krankzinnig. De 19 jarige zwerver R. uitKerkrade, die onlangs brand stichtte in de ouder lijke woning en in een boerderij, die totaal uitbrandde, is van de gevangenis le Maastricht naar het Rijkskrankzin nigengesticht le YVoensel overgebracht. De vreemdelingen in Zuid-Limburg. Vastenavond werd een winkel te Schinveld half leeggeplunderd. Een week later werden twee Duitschers aangehouden, op wie inbrekerswerk tuigen werden bevonden, waaronder een knijptang van de bestolen winke lier J. R. Voorts bracht een huiszoeking in de woning van de Duitschers te Diisseldorf een groot gedeelte van de gestolen goederen Le voorschijn. De Duitschers hadden zich Dinsdag voor de rechtbank te Maastricht te verantwoorden. Beiden ontkenden. Eisch tegen ieder 3 jaar gevangenis straf. Uitspraak 13 Mei. Mishandeling met doodelyken afloop. De rechtbank te Maastricht deed uitspraak in de zaak tegen den 17-jarigen J. E. die terecht had gestaan, dat hij op 20 Februari zijii 18-jarigen vriend P. W. zoodanig met een mes aan het hoofd had verwond, dat hij aan de gevolgen "overleed en veroordeelde hem tot acht maanden gevangenisstaf met aftrek preventief. De 10.000ste. De bevolking van Hoensbroek, een mijndorp, telde voor tien jaren onge veer 3300 inwoners. Thans zijn de 10.000 inwoners bereikt door de ge boorte van Iïendrika Bakker. Het gemeentebestuur stelde een spaarbank boekje met f 50 disponibel. Noodlottig ongeval. Twee personen verbrand. Te Heerlen heeft Woensdagavond een tragisch ongeval plaats gehad. Omstreeks half tien kwam het sinds enkele weken gehuwd echtpaar II. geheel in vlammen gehuld uit de woning in de Akerstraat gillend de straat opgesneld naar het aan de over zijde gelegen politiebureau. Door toe geschoten burgers en politie-agenten werden de vlammen hier met dekens en matten gedoofd. De kleeren waren geheel verbrand, terwijl beide slachtoffers over hel ge- heele lichaam deerlijk verbrand waren. Onmiddellijk waren eenige doctoren ter plaatse en in deerniswekkende toestand werden de ongelukkigen naar het hospitaal vervoerd. Hun toestand is hopeloos. Het ongeval is te wijten aan het overkoken van was, waardoor de kleeren van den man vlam vatten. Toen de vrouw hem te hulp kwam deelden de vlammen zich ook aan, haar kleeren mede. de maand van Ooslr^n. blijven. Ieder rechtwas moet en wil in Mei öa£ beeld van O. L. Yrctnt ontbreken in onze jod woonten als we dt voorouders, dié aan 4n Lieve Moeder voori'n bewaren des gelooft d 't ons slecht vergeven wi oude vrome gewoonte ac Burgerlijke Stad 25 April-fe '3 GEBOREN Antonius M. Smits, Velum Louisa P. Houwen, Oir» Elisabeth O. Claessen, ling: Pater J. H Wijnhoven, tan Cornelia J. Pluymen, Hènd Johannes M. L. van 03ch W Alberta W. Kleurkeus, Msel Wilhelmus A. Geubbels, (sst GEHUWD P. H- Janssen 38 jaar te Diepen 29 jaar te Lottum. P. H. R. Maas 30 jaaren jaar beiden te Venray. P. Arts -12 jaar te Arceren jaar te Venray J. G Martens 26 jaar o V beiden te Venray H. vau de Kerkhof 24 jar t A. Willems 26 jaar te Venay G. H. Reijntjes 32 jaai" et Megen 24 jaar beiden te Vnr< J. H. G. Duyckers 35 jar t Kersten 31 jaar te Maashes H. A. Verbeek 27 jaar t\ jaar beiden te Venray OVERLEDEN Cathariaa Keijzers, 8 mam Leonardus A. Creemers.lO Gerardus Potten, echtgeoot 49 jaar, Langstraat Niemand zou in den stralenkrans van Venray's dorpen 't aloude Oostrum willen missen, 't Ligt er zoo lokkend als een schakel tusschen Maas en Peel. Al zou zelfs 't lachende dorpje niet trekken om zijn natuurschoon denk aan zijn bosschen en beken, aan zijn bergen van stuifzand, zijn Ros molen en Trans-Cedron ..dan n0£ zou 't niet vareenzamen, wijl de klei ne Lieve Moeder Gods in de lieflijke Genadekapel werkt op 't hart van eenieder rechtgeaard Venrayer, als de magneet op 't staal. Heel 't jaar door, al is 't dan ook spaarzaam en druppelsgewijze, komen de lijdende, de bedroefde kinderen der menschen naar de Behoudenis der Kranken, de Troosteres der Bedrukten. En wie ging er ongetroost of onver hoord vandaan Maar de Mei, dat is de vreugdemaand dan komen groote en talrijke scharen, door lieMe ge dreven, met blijdschap in 't hart de Moeder van den Heer, de hooge Be schermster dezer .streken vereeren. Dezer dagen kon men lezen, hoe de Romein houdt van de groote Moeder Gods, hoe bijna iedere straat haar Mariabeeldje heeft. Rome telt meer dan 80 kerken toegewijd aan onze L. Vrouw 't Roomsche volk woont niet gaarne ver van zijne Moeder. Is het met 't Limburgsche volk niet juist eender? Ligt er niet bij iedere plaats van beteékenis een groot of klein heiligdom van Maria? Een van de oudste en meest eerbied waardige is zonder overdrijving de genadekapel van Oostrum. Haar begin ligt in de grijze nevelen van 't verle den. Ononderbroken tot op dezen dag werd ze bezocht door talloos velen. In de Mei bereikt gewoonlijk de toeloop zijn hoogste aantal. Men offert Haar goud en zilverze staat op een troon van bloemen tallooze lichtjes rond 't lieflijke beeld spreken van de overtui ging en het vertrouwen, hetwelk 't katholieke volk in Jezus'Moeder heeft. Men bidt en zingt, men juicht en zucht en weent om zijn gevoelens te uiten. Men komt om te danken, men komt om te vragen, wijl men weet dat Gods Moeder machtig is en goed. Sinds onheuglijke tijden was de Mei Parochlita Morgen plechtige H. Cosmu om 7 uur worden de kidere school afgehaald, hall 8ioo{ H. Communie, 9 uur kindffmb eenieder. 10 uur hoog nis ii uur Lof waaronder hernieiwin en opdracht aan O. L. Vmw, Pastorie. Onder de Hoogcis i voor behoeltige communieind* Maandag half 8 jaarg. vor I en ouders, 8 uur uitvatrt uur Lot en Rozenkrans Dinsdag half 8 en 8 uurfcesn Woensdag half 8 leesmis 8 i Poels, Hermina Evers en ;ind Donderdag 7 uur te Vjliu leesmis, 8 uur Sol. jaarg v( heer Pastoor Pascal Schmtts Lof eu Rozenkrans Vrijdag half 8 leesmis, S uu Verblakt Zaterdag komen de kndei biechten, 7 uur Lof en Rcenli Bij het beeld van O. L -'roi geplaatst voor de versieri g maand In het vervolg wordt bieht 8 uur A.s. Zondag gaat de Cogrej naar Smakt, vertrek uit ji ke Paterster Morgen om 5, 6 en 7 uir. H, richting, 10 uur Hoogrmsmet Lof met Kroontje, 2 uur i>ngi Dinsdag half S hoogdn te Antonius, om half 8 Lof j*.Kr Woensdag Beachermfeet v; volle aflaat o g v. Om hal 8 b half 8 Lof en Kroontje Vrijdag half 8 hoogmis, s av Kroontje lederen dag der Meimaaid. Feestdagen, om half 8 Knontj Genadekapc] Oc Zondag 4 Mei H. Missei te Plechtig Lof. feestpreek pro vereering te 4 uur. Zateriag L Vrouw-Mis, waarna veeerii St. AntoniusjPiti Maandelijksche algemeae H uur Coogregatie. Klein tn half 5. Groot Patronaat 5uur Voor de retraite der joeelii Mei te Venlo, kunnen ich enkele oud-leden der Jon aanmelden. Waakzaamheid ter vo< bosch- en hedeb Burgemeester en Wethader ten het noodzakelijk de evol te sporen tot de meest loge met betrekking tot het vorko van bosch- en heidebra;den. daarom andermaal gevestgd o I. Het is bekend, dat bij bosschen en de heide bij drc ciaal iu het warme jaargtijd« zaamheid de grootste nideel hebben. Het wegwerpen vin ei lucifer of van een eindje sgaat van vonken van sigaar il pi geen beteekenis, kan brancdoei een strafbaar feit opleveen van het Wetboek van Strfrecl straf tot 14 dagen hechtuis wordt bedreigd tegen dogen aan de noodige omzichtigleid i voor bosch-, heide-, helm-, g doet ontstaan. Het straftaar aanwezig door onvoorzicltigh< zonder dat nog brand onütaat bosschen en liebt brandbtre algemeen absoluut rerblden, strengste verboden is hferUn v zonder vergunning van fet bi leggen van een vuur in of i: bosschen of heide, het well atee al zonder dat brand ontskat, hetzelfde artikel 429, dat verl 14 dagen hechtenis of f 10, gen, voeden of onderhoudt va korten afstand van geboiwen daardoor brandgevaar kat on band wordt er nog met len i gewezen, dat hinderen net z bosschen of de heide nwg«i ve de ervaring leert, dat de jeui onledig houdt met het speen n ontstaan van kleine branten (i waarvan vaak de gevolgei ni< Dringend manen wij ouJers in deze hunne groote vertatwc beseffen. II. Wanneer een boch- staan is, moet degene, de zu ervoor zorgen, dat daarvaa ter gegeven bij den Burgermester opdat onverwijld maatrgeler genomen om den braad ii zij mogelijk te stuiten. Burgemeester en We L

Peel en Maas | 1924 | | pagina 2