Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. R. K. Venraysche Middenstand. Groote VERGADERING op Maandag 7 April, 's avonds 7 uur Dit nummer bestaat uit twee bladen Openbare Vergadering Gemeenteraad te VENRAY. Missie-Voetbalwedstrijd. Gemengd Nieuws. Zaterdag S April 1924 48e Jaargang No 14 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1 ,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitfave van FIRMA. VAN DEN MUNGKHOF, VENRAY. Tel. No. 61 PRIJS DER A D VERTENTlEN 1—8 regels 60 ci elke regel meer 71/« ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Bovenzaal PATRONAAT. Hoogst belangrijke redevoering door den Weled. Heer M. Plusjé. Tot deze vergadering hebben alle Middenstanders, lid of niet lid' vrijen toegang met hunne dames. Vooral de laatsien mogen beslist niet wegblijven Daar de Heer Plusjé denzelfden avond om 9 uur moet vertrekken, zal de vergadering klokslag 7 uur beginnen. 52 van den Zaterdag 29 Maart, voorin. II uur. Alle leden waren aanwezig, behalve de heer Winters, die eenige minuten later verscheen. De Voorzitter opende de vergadering met gebed. Aan de orde was 1. Vaststelling kohier der hand- en spandiensten. De Voorzitter deelde mede dat het kohier der hand- en spandiensten voor het jaar 1924 was vastgesteld op een totaal van 1980 hand- en 1480 span diensten. 2. Behandeling ingekomen insehry- vingen voor het Fyden autodienst en gunning. De Voorzitter wenschle dit punt der agenda in geheime zitting te behan delen en schorste derhalve de open bare vergadering. Nadat de Raad twee uur in geheime zitting beraadslaagd had, heropende de Voorzitter de openbare vergadering en deelde mede, dat de Raad na gehouden besprekingen omtrent dit punt besloten had vooralsnog de tram gedurende t.wee jaren in stand te houden en er aldus geen autodienst zou worden in gesteld. 3. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der verordening regelende het verkeer met motorrijtuigen en -rjj wielen B. en W. stelden voor om in de be staande verordening een bepaling op te nemen met verbod van standplaats op den openharen weg en nog enkele andere voorschriften betreffende het verkeer met motorrijtuigen. Ontheffing hiervan kan op verzoek door B. en W. worden verleend. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4. Ingekomen schrijven van den Minister van Binnen 1. zaken in zake „VredepeeFL De Voorzitter deelde mede, dat het ingekomen schrijven behelsde een ver zoek van den Minister, om het han gende geschil in zake »Vredepeel" tusschen de gemeente Ven rav en ver schillende andere gemeenten aan arbitrage te onderwerpen. De arbitrage commissie zou uit drie leden bestaan Eén lid zou door de gemeente Venray, één lid door de belanghebbende ge meenten te samen en één lid als Voorzitter door den Minister benoemd worden. B. en W. stelden voor als arbiter voor de gemeente Venray te benoemen de lieer A. F. van Beurden, Amersfoort. Werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter deelde mede, dat er van het Bestuur der Lagere Land bouwschool een schrijven was inge komen waarin aan B. en W. aan den Raad dank werd gebracht voor de genomen beslissing in zake het bouwen eener Landbouwschool alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Na het uitreiken der ugenda was er nog een schreven van den Ned. R. K. Tabaksbowc^kersbond ingekomen met het verzoek om tot de steunregeling voor uitgetrokken werkloozen toe te treden. Naar aanleiding van gemeld schrij ven zeide de Voorzitter, ook namens het Dag. Bestuur, dat steun in geld niet de meest gewenschte steun is, hieraan moest werkverschaffing vooraf gaan. Dit was ook het voorschrift der Regeering en kan slechts dan van subsidie van Rijkswege sprake zijn, als steun in den vorm van werkver schaffing absoluut was uitgesloten. De gemeente had dit standpunt steeds ingenomen en in „de jaren der malaise zooveel mogelijk toegepast. Hierdoor kwam het, dat de werk loosheid in deze gemeente in de slechte jaren zoo betrekkelijk gering was en aan honderden menschen werk en brood verschaft werd. Aanvankelijk steunde de regeering de werkverschaffing door een bijdrage van het werkloon. Dit loon bedroeg in het laatste jaar 20 cent per uur, plus 4 cent per uur als men in accoord werkte. In het gunstigste geval kon er dus een daggeld van f2.40 verdiend worden. Wegens de financieele toestand der gemeente heeft de Regeering het laat ste jaar geen steun meer verleend. Daar er verleden jaar door de Re geering geen steun meer is vèrleend, is het zeer twi jfelachtig of de Regeering bij de steunregeling van het komende jaar zal bijdragen. De Regeering eischt op de eerste plaats, dat de gemeente zoo veel mogelijk zorgt de werkloozen hij particulieren onder te brengen des noods bij een werkverschaffing buiten de gemeente of buitenslands. Verder eischt zij, dat de loonen vaste vormen hebben, zoodat de prikkel tot werken in ieder geval blijft. Als er van steun in den vorm van werkverschaffing geen sprake kon zijn, dan eerst kon men een steunregeling in geld toepassen. Deze zou echter slechts tijdelijk zijn. Armenzorg zou er dus toch blijven. De steun in dat geval zou voor de gemeente Venray f8.40 zijn. Verder bespreekt de Voorzitter den toestand in ae sigarenindustrie. Deze is, volgens spreker voor deze gemeente niet gunstig te noemen. Er blijkt hier een teveel aan werkkrachten te zijn, zoodat vele werknemers over het alge meen geen vooruitzichten meerhebbeu weer normaal te zullen kunnen wer ken. Speciaal de joDgere zouden een ander vak moeten leeren of ergens anders te werk worden gesteld, hier-- door zouden de ouderen meer kans hebben om in de toekomst normaal te kunnen werken. In Venray werken de sigarenmakers slechts 3 dagen in de week. Voor de sigarenmakers is het treurig, dat zij niet langer kunnen werken. Het is echter een feit, dat er door de sigaren makers in deze 3 dagen loonen ver diend worden, die hooger zijn dan de loonen der werkverschaffing in een 48-urige werkweek. Het is clan ook, volgens spreker, absoluut in strijd met het algemeen belang steun te verleenen aan een bepaalde categorie van perso nen, die reeds meer verdienen dan bij andere categoriën verdiend wordt. Spreker herhaalt nog eens, dat de steunregeling slechts van tijdelijken aard is. Steun verleenen zou dus een uitstel van executie zijn. Men moest toch nog naar een andere oplossing uitzien. B. en W. meenen, gelet op de erva ring van andere gemeenten, dat er ten opzichte speciaal van het sigarerbedrijf een andere oplossing kan worden ge vonden. Zij meenen, dat vooral de jonge man nooit aanspraak kan maken op ondersleuning als er gepast werk te krijgen is in of buiten deze gemeente. De voorzitter had geinformeerd bij be voegde zijde, hoeveel jongere sigaren makers inlichtingen hadden gevraagd omtrent het te werk stellen van sigaren makers in de Duitsche grensplaatsen, waar de sigarenindustrie momenteel levendig is. Het antwoord was geen enkel. Ook konden er nog een 2025 jonge werkkrachten in de plaatselijke steenindustrie geplaatst worden. Spreker meent dat de jongere werkkrachten de situatie niet ernslig genoeg inzien. Het Dag. Bestuur denkt dat de regee ring niet van plan is steun té verlee nen aan werkkrachten, die in gelegen heid zijn ander werk te verrichten. Ook kon men weer tot de oude methode van werken in Venray terug gaan, toen leerden de meeste werlieden twee ambachten. Bij hun gewoon vak leerden zo nog het klompen- en man- denmaken of beoefenden de huisvlijt. Spreker betreurt het, dat de jongere sigarenmakers, die in de laatste jaren zoo onnoemelijk vrijen tijd hadden, deze niet heter benut hebben. B. en W. meenen, dat de toestand in deze gemeente niet van dien aard is, dat de regeering een steunregeling zal goedkeuren voor een bepaalde categorie van arbeiders, die reeds meer verdienen dan andere en stellen voor het request voor kennisgeving aan te nemen. De heer Haenen merkt op, dat het hier een steunregeling geldt voor uit getrokken sigarenmakers, en dat de vergelijking met andere arbeiders een treurig bewijs is, dat er ook hier te lage loonen verdiend en armoede ge leden wordt. De Voorzitter zegt, dat steun verleenen aan alle personen, die zich in derge lijke omstandigheden bevinden practisch onmogelijk is. Zoo zou binnen het jaar de gemeentekas zijn uitgeput. De heer Haenen repliceert, dat het zeer moeilijk is als men drie dagen in de week werkt, die andere dagen buiten de gemeente of buitenslands moet gaan werken. Tevens hebben de georganiseerde uitgetrokken tabaks bewerkers reeds jaren hunne bijdrage in de werkloozenkas gestort voor geval er eens kwade dagen mochten komen. De Voorzitter zet nog eens het standpunt der werkverschaffing duide lijk uiteen en meent verder, dat de sigarenmakers hunne bijdrage reeds ruim in de laatste jaren hebben terug ontvangen. Er ontstaat een discussie tusschen Voorzitter, en dq heer Odenhoven om trent de strekking van het verzoek schrift. De heer Odenhoven zegt, dat toch de gehuwde arbeiders gesteund konden worden, die daarvoor in aanmerking komen, voor de andere kon dan met de werkverschaffing worden doorge gaan. Hij gelooft dat de Minister hier voor wel te vinden is. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. niets gevoelen om steun te ver leenen aan een bepaalde categorie en konden ook niet voor enkele personen een steunregeling in het leven roepen. Deze laatste personen komen voor Armenzorg in aanmerking. De heer Winters concludeert, dat hij als voorstander van het werkloosheids besluit 1917 zijn stem moeilijk aan dit schrijven zal kunnen onthouden en motiveert dit uitvoerig. De Voorzitter verklaart, dat er bin nenkort een voorstel van B. en W. zal komen dat voor ongeveer 2 tot 3 jaar het werkloosheidsvraagstuk in deze gemeente zal oplossen. Zij wach ten slechts op de goedkeuring van dit voorstel door de hooge autoriteiten. De heer Winters vindt er don ook geen bezwaar in een werkloosheids regeling aan te nemen, die de gemeente ten slotte niets kost. De Voorzitter merkt op, dat 't hier gaat om of er steun wordt verleend aan een categorie die reeds meer ver dient dan andere, die niet in de steun regeling begrepen zijn. De heer Winters stelt voor een com missie van 3 leden te benoemen, die het vraagstuk grondig zal onderzoeken. De heer Stoot vermoedt, dat de. per sonen in kwestie, bij het door den Voorzitter in uitzicht gesteld groot werk, toch niet te werk kunnen wor den gesteld. De Voorzitter verzoekt het schrijven voorloopig af te wijzen tot het Dag. Bestuur de plannen betreffende de werkverschaffing nader kan uiteenzet ten. Door deze afwijzing was er voor loopig toch nog geen gevaar te ver wachten. De heer Haenen stelt voor tot stem ming over te gaan. De heer Winters verzekerd nogmaals dat het hem te doen is om het behoud der werkloosheidsverzekering. De heer Dr. Janssen is het volkomen met den voorzitter eens. Hij ook vindt de steunregeling verkeerd, te meer daar zij dan meer inkomen krijgen dan andere personen, die niet in deze steunregeling vallen. Hij vindt de op lossing door den voorzitter voorgesteld de juiste. Pubben vindt dit ook de eenigste oplossing. De heer Winters stelt voor toe te treden tot de steunregeling vermeld in voornoemd schrijven en blijft hij zijn voorstel om een commissie Le be noemen. De Voorzitter raadt aan zich eerst tot den Minister om inlichtingen te wenden. De heer Winters handhaaft zijn voorstel een commissie te benoemen en tot de steunregeling toe te treden. Met het voorstel van den heer Winters om 'n commissie van 3 leden te benoe men kon de voorzitter zich niet ver eenigen. Dergelijke voorstellen behooren >an het college van B. en W. uit te gaan. Na een meeningverschil, betreffende een voorstel, tusschen den heer Win ters en de voorzitter, komt het voorstel van B. en W. om op het verzoekschrift van den Ned. R. K. Tabaksbewerkers- bond afwijzend te beschikken in stem ming. Voor stemden de heeren Dr. Janssen, Houben, Jacobs^ Nelissen, Weth. Jans sen, Geurts en Pubben. Tegen stemden deheeren Stoot, Oudenhoven, Verstraelen, Fonck en Winters. De heer Haenen, die bij de zaak geinteresseerd was, had zich van stem men onthouden. Het voorstel van B. en W. werd dus met 7 tegen 5 stemmen en 1 onthou ding aangenomen. Hierop sloot de Voorzitter de verga dering met gebed. Spoedeiscliende Raadsvergadering op Maandag 31 Maart voorm. 10 uur. Afwezig Weth. Janssen. De Voorzitter opende de vergadering en deelde mede, dat deze spoedeischen- de vergadering was bijeengeroepen Ier bespreking van het in de j.l. Zaterdag genomen besluit tot het instandhouden van den tramdienst en niet-instellen van een autodienst. Daar echter de* Voorzitter deze bespreking in geheime zitting zou behandelen, schorste hij do openbare vergadering. Na opheffing der geheime zitting deelde de Voorzitter mede, dat, padat de Raad j.l. Zaterdag besloten had lot handhaving van de tram en niel-instel- len van een autodienst, er een schrij ven was binnengekomen van de Direc tie der Posterijen waarin deze het contract betreffende het vervoer der poststukken opzegde. Tevens was hem gebleken dat het aanbod van een der inschrijvers gunstiger was dan het zelve door B. en W. op de j.l. Zaterdag gehouden raadsvergadering was voorge steld. De Voorzitter zeide verder, dat de Raad besloten had een schrijven aan de Directie der Posterijen te richten en tegelijk de som voor het vervoer der poststukken van f 900 op f 700 verlaagde. Ten slotte verklaarde hij, dat de Raad, onder voorbehoud van het antwoord der Directie van'de Pos terijen hel raadsbesluit tot hetjnsland- houden der tram en niehinstellen van een auto dienst zou handhaven. De heer Stoot vroeg tot op welken datum het contract geldig was, waarop de Voorzitter hem antwoordde tot 1 Juli a.s. De heer Odenhoven wenschte te ver nemen of er binnenkort een aanbe steding van het trambedrijf tewschten vas. De Voorzitter antwoordde hierop be- estigend. De heer Odenhoven vroeg verder .of dit jaar de nieuwe kiosk zou worden opgeschilderd en indien zulks zou ge schieden of dit werk dan ook publiek zou kunnen worden aanbesteed. De Voorzitter verklaarde, dat dit nader door B. en W. «'n overweging zou worden genomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze korte vergadering te circa half elf met de gebruikelijke dankzegging. In aansluiting met de onlangs hier in Venray gehouden missie-tentoonstel ling, is er thans ook missie-voetbal wedstrijd georganiseerd, welke hij gunstig weer zal gespeeld worden op Zondag 6 April, 's namiddags om drie uur tusschen D S. O. en een studen- lencombinatie. Wat een missie-wedstrijd eigenlijk beteekent, of m. a. w. met welke be doeling een missie-wedstrijd gespeeld wordt, is gauw gezegd de opbrengst der entrée-gelden wordt besteed voor de Missie. Een oud Latijnsch spreekwoord zegt: de tijden veranderen en wij veranderen mee. En terecht! Er is een tijd geweest, dat er ééns per jaar in de kerken een liefdadig- heidspreek en een collecte werd ge houden voor de heidensche missiën. Daar moest de missie het mee doen. Voor de rest moest iedere missioneeren- de orde of congregatie maar zien, hoe ze haar missie's ondersteunde. Die lijd is er geweest! Onze 20e eeuw staat in hel toeken der missie-actie. Nooit is er zooveel gesproken over missie, en nooit is er zooveel en zoo algemeen actie gevoerd voorde missie- belangen als in de laatste kwart eeuw. Wie op den dag van heden niet voelt en ijvert voor de missie, kan gerust het brevet van ^achterlijkheid krijgen, want hij kent de teekenen des tijds niet. Nieuwe middelen tot missie-propa- ganda zijn uit den drang der tijden te voorschijn gekomen. Missie-ten toon stellingen, missie-fancy-fairs, missie avonden, missie-clubs, missie-wedstrij den enz. enz. alles, om de belangstel ling voor de missie steeds meer in alle kringen te verbreiden, en met de geldelijke opbrengst den financieelen nood der missie's tegemoet te komen. Geen ander doel heeft dan ook deze missie-wedstrijd. En daarom is een zoo groot moge lijke opkomst gewenscht. 't Belooft een spannende en fraaie wedstrijd te worden, zoodat het zal zijn: utile dulci, het nuttige met het aange name. Laten we er aan denken: 't is zeker al 1000 maal gezegd, maar 't zij hier voor de 1001de keer nog eens herhaald voor wie 't nog nooit gehoord heeft nog 3 vierde van het mensehdom is heiden, d.w.z. in cijfers uitgedrukt, dat er van de 1200 millioen menschen, nog 900 millioen zijn, die nooit van Christus gehoord hebben, die de zege ningen van het christendom nog moe ten ontberen, die al de ellende van het heidendom nog beleven. Wij kunnen hier hulp brengen. Dus. wij moeten helpen. En daarom grijpt de hedendaagsche missie-actie elk middel, dat voor haar doel helpt en daarom is ook dfze missie-wedstrijd georganiseerd. We hopen dus, dat in Venray, even als elders, een fiinke opbrengst het resultaat moge zijn, tot zegen van de missie, tot bekeering der heidenen. Dagboek van een autobus. Op Maandag reed een autobus Al in een boerensloot; Drie menschen waren licht gewond, Zes nat en één morsdood. Op Dinsdag viel een autobus Behoedzaam van een dijk, Zes menschen werden licht gewond, Drie stikten in het slijk. Op Woensdag reed een autobas Op een collega aan, De passagiers zijn welgemoed Naar 't ziekenhuis gegaan. Op Donderdag kwam 'n autobus Te slippen in een bocht, Doordat bestuurder-conducteur Juist wissel-centen zocht. Op Vrijdag werd een autonus Uit de rivier gehaald, Men gaf correct de centen t'rug Aan wie. reeds had betaald. Op Zaterdag reed 'n autobus De stoomtram achterop, Dat vriend'lijk stoomtuig nam gastvrij De tien gewonden op. Op Zondag maakt een autobus Een sal-auto-mortaal, Hij reed te hard, maar 't liep goed af Men vloog in het kanaal. Op Maandag weer een dikke boom, Dinsdag dwars door een muur,. Woensdag een fietser overhoop Door een »defect aan 't stuur". Een daver donder doodenrit Van Koning Willekeur, Want aalles" heet maar autobus En »alles" heet chauffeur. »Tel." Dure salade. »'t Kan verkeeren" zei de zeventien de eeuwsche Bredero. De man had gelijk. En wie 't hem nu nazegt, heeft nog even groot gelijk als hij toen. Daar heb je b.v. Duitschland. Hoe vaak is er in de laatste jaren niet ver kondigd dat 't eigenlijk zoo goed als uitgeschakeld was uit de rij van onze afnemers van landbouwproducten, die ook maar eenigszins te ontberen zijn. Groenten en fruit zouden in langen tijd niet meer onze oostergrenzen pas- seeren. En daar lezen we in eens, dat op de veiling te Delft de geheele aanvoer kropsla werd opgekocht om naar Duitschland te worden uitgevoerd. Daar werd gemiddeld 21 ct. per krop besteed. Een kwecker die 4500 krop aanvoerde, besomde maar eventjes f1100, dat is bijna 24i/t cent per krop,

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1