Jaarmarkt VENRAY Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit twee bladen Maandag 10 Maart Aanvragen Bouwvergunningen. Onze liefdadigheid. F" tOTJI LJJLIKTON Het Kruis waarbij 't spookte Wat bij een nieuwe oorlog te wachten staat. Vergadering Verkoopvereeniging „Si. Antouius" Gemengd Nieuws. Zaterdag 1 Maart 1924 4Be Jaargang No 9 PEEL EN MAAS A BONN KM N TS PK IJ S PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij voo' uitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF. VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct eike regel meer 7'/« ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. TE De Burgemeester van Venray, vestigt er met nadruk de aandacht van be steders en aannemers van bouwwerken op, dat bet niet geoorloofd is met den bouw te beginnen alvorens de plannen door Burgemeester en Wethouders zijn goedgekeurd en de rooilyn aangewezen is. Het gebeurt herhaaldelijk, dat men begint indien de plannen zijn inge zonden, dit is dus niet geoorloofd, en kan dit indien niet overeenkomstig der verordening is gebouwd, of de rooilijn niet in acht is genomen, zeer groote finantieele schade veroorzaken. Het is dus zaak, dat de aannemers zorgen, dat de plannen en bestekken tydig d.w.z. minstens vier weken vóór dat men wenscht te beginnen aan het kantoor van Gemeentewerken zijn ingezonden. De politie is last gegeven bij over treding procesverbaal op te maken. Venray 25 Februari 1924, De Burgemeester voornoend. O. VAN DE LOO. Het R. K. Huisvestingskomitee heeft cijfers gepubliceerd, die eerbied af dwingen. Een half millioen ongeveer hebben de katholieken van Nederland in 1923 geofferd voor de noodlijdenden in het buitenland. Bovendien zijn er ruim 13.000 kin deren in ons land verpleegd. Dat zijn cijfers over één jaar; rekent men de jaren, sinds de oprichting van het Komitee, dan komt men tot een uitgave van ruim 18 millioen gulden Het zijn eerbied afdwingende cijfers. Het staat niet stil, zegt men wel eensde eene kollekte is nauwelijke voorbij of de andere wordt reeds aan gëkondigd. Honderden kerken zijn er gebouwd, scholen, liefdegestichten, ziekenhuizen. Het getal onzer armen vermindert niet, alle liefdadige instel lingen vragen steeds meer, er is nergens te-veel. overal te kort. En buiten dit alles nog achttien millioen gulden aan het buitenland Dat is de weldadigheid der christe lijke naastenliefde. Een licht, dat over de dadenkracht van katholiek Nederland schijnt en vele duistere plekken wegvaagt. Niet om te roemen, reppen wij van door O. F. M. ~o7 Vervolg van Tweede Blad. Goeien avond Zoo, de kinderen al aan 't slapen L... 't Is in orde, hoor, ik heb *t 1 Ja Er kwam even een blije lach gegleden over 't gezicht van vrouw Gies sers En. hoe was Kragers? O I.... best, heel goed. Hij gaf 't dade lijk, zei Jan op luchtigen toon. Hij zag zijn vrouw, met nog iets van den lach van zooeven op 't gezicht, nadenkend voor zich uitstaren. Nou, ik ben blij Maar, als 't maar geen strop om onzen hals wordt, zuchtte ze. V_om, kom 1 Hij dwong zich om met vaste, opbeurende stem te spreken Nee maar, t loopt allemaal best af, hoor 1 Moed houden I God zal ons helpen Nog een heele poos bleven ze samen praten, rekenen en plannen maken. En toen ze bun avondgebed hadden ge beden, zei vrouw Giessers met een opge ruimde stem, dat ze met veel hoop de toekomst inging juist zooals Jan Zoo, kijk, dat mag ik hooren 1 ant woordde hij. Maar meteen wendde hij zijn gezicht den anderen k*»nt uit. Het gevoel van onrust, dat hem drukte deze cijfers en feiten, maar ter aan moediging en opwekking. In een volk, dat zoo geven kan, zija het Geloof en de liefde nog niet dood. Stond de tijd voor 1914 in het teeken van oorlogstoerustingen te land en ter zee, het na-oorlogsche tijdperk wordt in militair opzicht gekenmerkt door een toenemende uitbreiding luchtvloten. In het bijzonder uit Engeland zijn stemmen opgegaan, om dien wedijver in bewapening in de lucht binnen zekere grenzen te houdendat is trouweps van Britsch standpunt bezien alleszins begrijpelijk, aangezien Enge- lands veilige positie als zeemogendheid natuurlijk in hooge mate wordt bein- vloed, naarmate het luchtwapen in omvang en praktische bruikbaarheid toeneemt. Doch niet alleen uit strategische overwegingen, maar in het bijzonder uit een moreel oogpunt verdient het vraagstuk der" oorlogstechniek van het luchtwapen ten zeerste onze aandacht. Dat zal nog duidelijker worden, als we eens nader overwegen wat *een Ganadeesch professor in de natuurkundg de vorige week in een voordracht om trent het luchtwapen in Montreal heefl meegedeeld. De hoogleeraar wees er op, hoe tegenwoordig wordt gewerkt aan een oorlogstechniek, welke in haar gevol- fen veel verwoestender zal wezen, dan e menschheid ooit heeft gekend. Men zal daarom, meende de Cana- deesche geleerde, zijn toevlucht moeten nemen tot een sterke verdediging in de lucht, want daarin schuilt het eenige mogelijke afweermiddel tegen aanvallen uit de lucht met behulp van een geheel nieuw soort vreeselijke bommen. Deze zouden met een gas worden gevuld, waarvan de ontplof fingskracht zonder meer heele steden zou verwoesten. De komende oorlog zal, besloot de professor, tengevolge van dezen tech- nischen «vooruitgang" een zoo ontzet tend en verwoestend karakter dragen, dat de menschelijke beschaving haar niet zal kunnen overleven. De beschouwingen van den Cana- deesche geleerde hebben ten zeerste de aandacht in Amerika gaande gemaakt. Wat hij vertelde, was niet geheel nieuw. We hebben een paar maanden geleden al op een dergelijk oordeel Yan een Italiaansche officier gewezen. Toch is het goed, dat de wereld nogmaals een gezaghebbende stem hoort wijzen op de ontzettende gevaren waaraan een moderne oorlog het menschdom zou bloot stellen. In hoe breeder kring men zich daarvan rekenschap geeft, des te sterker zal ook de aandrang der volken worden, om zich tegen een moderne, we mogen wel zeggen, duivelachtige verwoestings- op 't hart, was tijdens zijn gebed niet weggenomen, integendeel. iL SchurkI.... O, o, wat 'a schurk!.... Mank... Als een blok bonsde de schrik vrouw Giessers tegen de borst, een rilling voerde haar ijskoud door 't sidde rende lijf. Ol.... ol die lage schurk I Jan kermde 't uit O, als ik hem hier had, in zijn strot zou ik.... Met 't boofd in zijn handen liet Jan zich voorovervallen op de tafel, barstte uit in schokkend geschrei. ManI Jan 1 Wat is er dan toch Sidderend wankelde ze, de band op 't hart houdend, naar hem toe. Laat zien, laat zien 1 Met een ruk trok ze 't papier van de tafel. Als afzichtelijk kruipend en springend ongedierte wriemelde haar de letters voor de van schrik opengespalkte oogen. Bij deeze laat ik U wete alsdat ik de vijf Hondert Guide die ik jullui laastge- lernt heeft overmorrege moet terug Hebben, er is geen tijt bepaalt en dus ben ik in mijn Recht. Ik kon nog meer vraage maar dat doen ik niet daar Ik op het ogenblik niet meer nodig heeft, ho pent U met het Geit hier te zien schrijv Ik mij uw Helper en de noot en vrint Gijsberlus Kragers, grontbezitter en Raadslid. Anders zal ik Andere maatregele neme, maar dat zal wel niet nodig weze, want jullui hebben het Geit wel en gaan goet vooruit. 't Was vrouw Giessers als ging er een zaag binnen in haar hoofd been en weder. techniek te keeren. De luchtbew^pening heeft Goddank haar hoogtepunt nog niet bereikt. Thans is het nog tijd om door middel van den Volkenbond de wedijver in lucht- Jpewapening, welke gaande is, een halt toe te roepen. Of de Volkenbond in zijn huidige samenstelling daartoe in staat zal wezen, is een groote vra8g. Zoolang een machtige staat als dè groote Noord Amerikaansche republiek buiten den bond der naties staat, ontbreekt nog een geducht stuk aan haar gezag. En zoolang ook binnen der bond allerhande bondgenootscha pen kunnen worden gesloten, zoolang blijft er heel wat haperen aan het moreele vertrouwen, waarop hij moet steunen. Trouwens, zonder een verdieping en versteviging van het moreel gezag zal de Volkenbond niet kunnen worden d5t machtige instrument voor instand houding van den vrede, waarop de verwachtingen der menschheid zijn gebouwd. Wil de bond zijn zegenrijke werking ten vollen kunnen uitoefenen, dan zal hij moeten worden gebaseerd op het volkenrecht, dat steunt op de beginse len van Christus' heilige leer. Dan moet het niet langer mogelijk zijn, dat de vredesvorst bij uitnemendheid hier op aarde, Zijne Heiligheid de Paus, buiten den Volkenbond wordt gehouden. Zoolang het eigenbelang in de internationale betrekkingen te zeer blijft domineeren, zoolang ook blijft het gevaar, dat sterke groepen naar een machtsontplooiing streven, welke een nieuwe prikkel wordt voor oor logstoerustingen. Zulk een wedijver sleept noodgedwongen ook kleine en zwakke staten mede, omdat zelfbehoud hem dwingt, zich niet verloren te geven. Zondagmiddag hielden de leden van bovengenoemde vereeniging eene ver gadering in het Patronaat alhier. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende Kasontvangsten f 1254,41. Kasuitga ven f 7331.24. Er was aan kasgeld aanwezig f 4683,17. In 't afgeloopen jaar werden gekocht en verkocht 2603 varkens, benevens eenige kalveren. Hiervoor werd ontvangen f 199412,23 en uitbetaald aan de leden f 194268,44 De bruto-winst per varken bedroeg f 2.12. Nettowinst f D.725. Winst- en verliesrekening: Vrachten f 2218,76; salarissen f 1967.50 zand- en weeggeld f 229.62; telefoon- en telegcaafkoslen f 166.70; onkosten f 269.62; diversen f 341.81; in totaal f 5194.34. Netto winst leden f 4697.45; idem niet-leden f 428.34: bijdragen f 16: nadeelig saldo 1923 f 52.55: totaal f 5194*34. Het bestuur stelt voor nieuwe leden nog kosteloos aan te nemen tot einde Maart. Na dien datum een enlrée te heffen van f 2. Een der leden stelt voor dit te brengen op f 3 of, f 1. Bij stemming wordt het entrée op Barmhartige God, kreet ze. Met een martelende uitdrukking van radeloosheid op 'l doodsbleeke gezicht viel ze neer op een stoel, had geen kracht om te blijven staan. MoederrrI kreunde 't stemmetje van 't zieke Dolfje. Ja. kind zueh te ze. Wat doet Vader? Met groote moeite wrong ze zich de woorden uit de keel. Niks, Dolfje Vader is 'n beetje ziek..,, geweest, 't gaat wel weer over kind. Langzaam, de banden op de tafel steu nend, rees Giessers overeind. Zijn gezicht was aschgrauw, vertrokken van woede en smart. Mooi slapen. Dolfje, stotterde bij. Haastig, 't gezicht afgewend van 't bed liep hij de kamer uit. Als een waanzinnige bleef vrouw Gies sers wezenloos voor zich uitstaren, 't Duurde enkele minuten, voordat ze tot 'i besluit kwam te gaan zien, waar en hoe Jan was. In den stal, 't hoofd tegen een stijl ge leund, stond de stevige boer te schreien. Gejaagd zwoegde zijn geprangde borst op en neder. O, 't is niet om mezelf, steunde bij- Om jou en de kinderen..Op straat gezet worden we I Arm Ach, 't is toch zoo verschrikkelijk, man, snikte zijn vrouw. Dat Kragers nou zóó kan doen I Zóó kan doen bulderde hij. Heftig duwde hij zich van den stijl achteruit. O I Of hij zoo kan doen 1 Die schurk, die vuile dief, die duivel 1..., O, God mag me genadig zijn, maar als hij hier voor me stond, met de spa sloeg ik 'm op zijn slechten kop.... Ik zou hem vertrappen.. f 2bepaald. De voorzitter deelt mede, dat 'nader zal worden bekend gemaakt, wanneer het leden register kan worden getee- kend. De voorzitter stelt voor de statuten en huishoudelijk reglement te laten drukken en deze aan de leden ter hand te stellen tegen betaling van ongeveer 10 ct. Wordt goedgevonden. Het bestuur stelt voor de borgstel; ling van den zaakvoerder te bepalen op f 2000 tegen 5 pet. rente per jaar. YVordt goedgevonden. Een der leden vraagt hoe of hel is met het geld op de Hanzebank. De heer Pyls deelt mede, dat de f 5000 die op de Hanzebank geplaatst zijn, voor rekening van den zaakvoer der zijn, en dus niet op de leden ver haald worden. Op een vraag of de vereeniging nu weer met een bank in rekening staat, antwoordt de heer Pyls ontkennend, daar gewoonlijk contant betaald wordt. De zaakvoerder zegt dat er soms wel een cheque op een bank komt en deze wel eens niet direct betaalbaar is en hij daarvoor die f 2000 als borg stelling wil leenen. De heer Pyls zegt dat de zaakvoer der hier zelf verantwoordelijk voor is. Een der leden vraagt of het door den zaakvoerder bij de Hanzebank ge deponeerd bedrag niet door de ver eeniging kan gedragen worden. De heer Pyls zegt eerst te zullen afwachten hoe 't met de Hanzebank afloopt. Men vraagt uit de vergadering dit maar direct af te handelen. Het bestuur is hiertegen. Nadat hier overgestemd is, wordt 't voorstel van 't bestuur gehandhaafd. Een lid vraagt of deze stemming wel geldig is. De voorzitter zegt dat volgens de statuten eene mondelinge stemming goedgekeurd kan worden. De voorzitter vraagt of er nog leden zijn, die iels te vragen hebben. De heer Muijsers vraagt of 't niet te lastig is bij de uitbetaling en af rekening te voegen het geslacht in plaats van het levend gewicht. De heer Loonen vindt het beter het levend gewicht te vermelden. De voorzitter deelt mede dat de leden geen varkens buiten de vereeniging mogen verkoopen, dan tegen betaling van f 1 per stuk. Hij deelt mede, dat indien hieraan niet voldaan wordt, de vereeniging recht heeft f 15 te vor deren, -wegens het niet naleven der statuten. De voorzitter raadt aan alvorens te verkoopen buiten de vereeniging, eerst te informeeren bij den zaakvoerder, vooral bij opslag. De heer Muijsers vraagt of de var kens die nu bij Camps en Hoex wor den gewogen, ook niet bij Sanders kunnen gewogen worden, daar de boerenbonden van deze laatste veel nut hebben. Het bestuur vindt 't beter dit bij inschrijving te gunnen. Beter was 't een eigen weegplaats op te richten. De vergadering besluit dit aan het bestuur over te laten. De voorzitter dankt de leden voor de trouwe opkomst en sluit de verga dering met den christelijken groet. Vertrappen zeg ik je Ons ongelukkig maken, dèt is zijn bedoeling, altijd zijn bedoeling geweest.... Die De stem stokte hem in de keel. Schuim van razende woede trilde in zijn sidderen de mondhoeken. Sprakeloos, niet wetend wat ze zeggen of doen moest, stond zijn vrouw 't aan te zien, hoe hij de gebalde vuisten omhoog zwaaide, stampte op den vloer. Heen en weer liep hij door den stal, verwenschingen uitkreunend. O, o, wat zou er gebeuren, hoe zou dat afloopen, wat moest ze doen Doch nu, als een plotselinge zonnestraal in een donkeren dag, schoot de brave, godsdienstige vrouw, die immer leefde door 't Geloof, de verlichtende, vertroos tende gedachte te binnen aan Onzen Lieven Heer die daarboven van uit den Hemel op hen neerzag, hen beminnende met eindelooze liefde... God was vlak bij hen zag nu alles, wist alles, God de Almachtige en de beste Vader, die beproeft wie Hij liefheeft voor hun eigen geluk... Jan, zei ze, zich dwingend om kalm te zijn. Wat? Je moest even luisteren, man- Naar wat luisteren? Wat weet je dan schreeuwde hij Eerst bedaard werden... Kijk me zoo boos niet aan. Zeg zelf, wat geeft je dat Ik moet je wat zeggen... Ja, maar wat dan? drong hij onge duldig op den vloer stampend. Jan, weet je nog. wat je 'n maand of wat geleden gezegd hebt, op den dag dat je die rekeningen hadt nagekeken Waar je toen hebt heengewezen Hij begreep baar niet. Maar de spanning Het kanalenvraagstuk in Limburg. Men schrijft aan de N. R. Ct. Naar wij vernemen heeft de afdeeling Maastricht van de Maatschappij van Nijverheid een dezer dagen een confe rentie met de Kamer van Koophandel te Aken. Het lijkt mij juist gezien, dat zij, na in Dordrecht op de verleden jaar ge houden algemeene vergadering van de Maatschappij er op gewezen te hebben dat het hier niet gaat om een locaal, maar wel degelijk om een nationaal belang van het allergrootste gewicht, nu een stap verder gaat en de inter nationale belangstelling van dezen waterweg tracht te wekken, zoowel in het Akener- als in het Belgenland. De Burgemeester van Yeglicl. Thans kan met zekerheid gemeld worden, dat de heer Völker tegen 1 Mei zijn ontslag heeft ingediend als burgemeester der gemeente Veghel. Uit oud Roermond. Sedert Vrijdag is de afbraak voor de vrijmaking der Munsterkerk in een nieuw tijdperk getreden. Was het ontdekken der 13e eeuw- sche voor enkele weken reeds een his torisch feit, thans bij hare slooping komen belangrijke zaken uit vroeger eeuwen aan het licht. Verschillende kapiteelen, een prach tig hardsteenen zuil met granieten voet, enkele deelen uit het gewelf, bogen, mogelijk alles overblijfselen van het historische Abdijklooster. Dit grensde in de jaren 12001223 aan de O. L. Vrouw Munster en her bergde veel adelijke dames. De vondsten waarbij ook een wand- beschildering zichtbaar was uit de kapittelzaal, zijn alle onsamenhangend tusschen de steen en mergel gemetseld De heer G. de Hoog, onderdirecteur van het Rijksbureau voor monumen tenzorg en Dr. Kalf uit Den Haag hebben nauwkeurig het geheel bezich- tigd. Aan de zuidzijde der kerk werd een onderzoek ingesteld naar de funda menten der kloostergangen. Na enkele opgravingen ontdekten zij over een vijftal meters een deel der muren van de westelijke gang. Nederlandsche en Limburgsche historici, bouwkundigen en vele liefhebbers volgen met groote belangstelling het werk, aldus de »M." Uit de massa afval welke meestal naar de gemeente Horn is gebracht lot verbetering der veldwegen zijn Zater dag enkele nieuwe zaken te voerschijn gehaald. Een arm van een beeld, een engelenkopje dat jammerlijk door bet opslaan der karren geheel is vernield en een mooi bewerkte consal. Bij meer deskundige leiding die nu wordt toegepast, waren mogelijk meer dere historische herinneringen ontdekt die leiden lot een juiste studie van den bouw der oude bisschopsstad in het begin der 13e eeuw. De ingangs poort der kazerne dateert eveneens uit vroeger jaren. Deze zal in het komen de nieuwe millieu na slooping der andere militaire gebouwen, gespaard blijven en een waardige plaats inne men tusschen de historische gevels, welke Roermond nog in verscheiden heid bezit. De roofmoord to Etten Voor de rechtbank te Breda diende Dinsdag de strafzaak tegen R Bals, om te weten wat ze bedoelde met die raadselachtige woorden, drong zijn woede neer. Wat dan toch Vrouw Giessers hief de vereelte werk hand omhoog. Dat bedoel ik I sprak ze met trillende stem. Onzen Lieven Heer bedoel ik I Met een drifiigen schok haalde hij zijn schouders op, bromde teleurgesteld. Zonder verlegenheid zag ze hem in de oogen. Je bent nou driftig, Jan, maar in je hart zeg je. dat ik gelijk heb God weet heel goed wat Hij toelaat. Je hebt zelf naar ons kruisbeeldje gewezea en toen gezegd, dat Maria en Jozef ook zoo veel narigheid hadden gehad. Met een diepcorsche plooi om den mond zag Giessers zijn vrouw aan, maar de wonderlijk kalme beslistheid, waarmee ze sprak, hield hem in bedwang. God weet wat 'i beste voor ons is, Jan. We moeten ons aan Hem onderwer pen... Van plan veranderen, doet Kragers niet... anders, God kan alles. Maar, laat dat niet gebeuren, met schelden en je kwaad maken kom je niet verder. We móeten- Driftig deed Jan een stap vooruit een schimpende lach op 't gezicht. We moeten we moeten 1 Ha 1 We moeten zeker nog zeggen, dat we 't hem van harte vergeven.! schreeuwde hij. -Jal iWordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1