frMcovperRpo8t t Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Tweede blad. De Staatsbegroting voor 1924. FEUILLETON. Het Kruis waarbij 't spookte Zaterdag a Februari 192* 4Be Jaargang No B „PEEL EN MAAS voor het buitenland 7 'enbe? b,J °bonne- SSSïtmS'se Uitgave Tan FIRM a VAN DEN MUNGKHOT, VMNRAT. Tel. No. 61 iroo e re uct,e. Een bezuiniging van 30 millioen. Verliooging van (le grens van het belastbaar inkomen. Direkte en indirekte belastingen. De ambte naarssalarissen. Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. De memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens hoofdstuk I (algemeene beschouwingen) van de Staatsbegrooting voor 1924 is thans verschenen. Daaruit blijkt, dat de regeering 'den aanvanke lijk beraamden maatregel van tijdelijke stopzetting van alle periodieke trakte- mentsverhoogingen meent niet ie moeten handhaven deze kwestie zal nader overwogen worden bij de her ziening der jaarwedderegeling, die tevens een onderdeel van de plannen der regeering vormt. Behalve dat afgezien wordtvan de invoering van liet zevende leerjaar, zal voorloopig van verdere uitbreiding van het aantal lagere scholen en van op richting van nieuwe hoogere burger scholen en gymnasia geen sprake moge zijn. Verder is een herziening van de pensioenwetten in voorbereiding, waar van het ontwerp nagenoeg gereed ligt en aan den stijgenden druk der wacht gelden zal zooveel mogelijk paal en perk worden gesteld. De bezuiniging. De doorwerking van de wettelijke voorzieningen der reorga nisatie en inkrimping van den staats dienst zullen meerdere jaren vorderen. Wordt na volledige doorwerking op een bezuiniging van ongeveer f 40 millioen gerekend, voor de eerstvolgen de jaren wordt het cijfer geraamd op ongeveer f 30 millioen, waarvan f 12.500.000 op onderwijs, f 12.500.000 op de defensie en f 5.000.000 op de overige departementen. Ter bezuiniging op de uitgaven voor onderwijs zullen vooreerst in de laagste twee klassen der lagere scholen de onderwijzers vervangen worden door hulponderwijzeressen met eenvoudiger diploma. Verder zal opnieuw in over weging genomen worden het indertijd door de regeering ingediende voorstel tot bezuiniging op 'de kosten van het U.L.O., waarvan toen een niet onbe langrijk deel teloor ging door overne ming van een amendement van mej. Westerman c.s. Nog verdere koncen- tratie dan toen beoogd, is niet moge lijk. Ook het nijverheidsonderwijs zal worden beperkt. Het schooltoezicht zal worden gereorganiseerd en niet onbe langrijk ingekrompen, o.a. door een wijziging van de leerplichtwet, waarbij worden geschrapt de bepalingen tot het tegengaan van hel absolute school verzuim. Op hel gebied van het hooger onderwijs worden even door O. F. M. 2. Ach watl De pastoor en ieder ander verstandig 'mensch zei, dat 't allemaal was, bangerigheid van angstige menschen.., Komaan, een Onze-Vader bidden voor die ziel, dal kon hij nu toch wel doen in 't voort- loopen daar stond 't Kruis voor. Maar niet bang zijn welnee 1... Kinderachtig toch 1 berispte Gies- sers zichzelf, boos, omdat hij hij 't voorbijgaan van 't Kruis toch,zijn stap verhaastte en zijn hoofd naar den anderen kant richtte. Wat hen je toch kinderachtig Op dit oogenblik dook vanachter den lindeboom naast 't Kruis snel een zwarte schaduw op. Met een sprong stond de donkere gedaante eensklaps vlak achter Giessers. 01... sidderend wendde de hoer zich om... Maar een geweldige slag met een zwaar ding trof hem midden op 't hoofd. Een ge smoorde kreet knerpte hem uit de keel, zijn lichaam zakte ineen, viel met een doften plof op den slijkerigen grond. Roerloos lag de ongelukkige uitge strekt. Geen geluid steeg op uit zijn van ontzetting opengespalkten mond. Goed zoo! mompelde de zwarte man. eens verschillende bepalingen, over wogen. In de bezuiniging op (le defensie wordt verwezen naar de betrekkelijke memories van antwoord. Die op de overige departementen zullen zoo spoedig mogelijk in afzonderlijke voor stellen worden uitgereikt. Wat de overige departementen be treft zullen de ter vermindering van het tekort te treffen voorzieningen ten spoedigste in afzonderlijke voorstellen worden uitgewerkt. Zij zijn zooveel mogelijk over alle departementen ver deeld en na zorgvuldig onderzoek van alle voor vermindering in aanmerking komende posten verkregen. De salarisverlaging der ambtenaren. Wat de nadere uitwerking der salaris verlaging betreft, nu, door den loop der omstandigheden de algemeene korting van 10 pet., welke de regeering zich aanvankelijk als voorloopigen maatregel voor 1924 had voorgesteld, toch niet met 1 Januari zal kunnen in werking treden, zal ten spoedigste het gevoelen van de Centrale Commissie van georganiseerd overleg in ambte naarszaken ingewonnen worden over de vraag, of een evenredig deel van het bedrag, dat de regeering zich had voorgesteld over 1924 uit dien voor loopigen maatregel te vinden, wellicht door een andere verdeeling ware te verkrijgen dan door op alle salarissen een gelijke korting van 10 pet. toe te passen. fn afwachting van een nader onder zoek is de toepassing van den voorge nomen maatregel om de ondersteuning van werkloozen voortaan onder toepas sing der Amenwet te brengen, opge schort. Bij de werkloosheidsverzekering zullen in 1924 de hoofdtrekken van het beleid worden gehandhaafd. Pogin gen van gemeentebesturen en particu lieren in de richting van werkverschaf fing worden »zooveel slechts eenigszins mogelijk", door de regeering gesteund. In verband met de beperking tol 1930 van de leerplicht tot 6 jaar wordt verandering in de indecling der leerstof overwogen, die er wellicht toe zal kunnen lêiden, dat bij korteren leertijd de resultaten van het onderwijs niet aanzienlijk geringer zullen worden. De belastingen. Teneinde den druk der direkte belastingen te kunnen ver lichten zal vooreerst een technische herziening van het tarief worden voor bereid, terwijl voorts een omzet- en luxe-belasting in bewerking is. Ten einde den minder gegoeden hij de verhooging van indirekte heffingen tegemoet te komen, ligt het tevens in het voornemen een wijziging van de wet op de Rijksinkomstenbelasting te bevorderen, waarbij de grens van het belastbaar inkomen, die thans op f800 ligt, te verhoogen. Overigens wil de regeering niet na laten op te merken, dat het drukkende van de direkt belastingen, welke het haar onmogelijk maakt om door ver hooging van die belastingen nieuwe inkomsten te scheppen, niet alleen gelegen is in de hoogte der Rijksin komstenbelasting, maar in de bedragen waartoe de gemeentebelastingen in vele gevallen zijn opgevoerd. Verlichting van dien druk zal dus vooral ook te verkrijgen zijn door bezuiniging op den dienst der gemeenten, en in elk geval is de regeering tot dat tijdstip op indirekte heffingen aangewezen. Uit de bovenstaande uiteenzetting moge blijken, zegt de regeering, dat het leggen van een sterken druk op de minder gegoeden allerminst in hare bedoeling ligt, evenmin de verzwaring der directe belastingen van hooge in komens of een extra winstbelasting, welke beide heffingen de regeering in de tegenwoordige omstandigheden bij zonder ongewenscht zou achten. Het denkbeeld om de in te voeren indirekte belastingen bij voorbaat aan een bepaald tijdperk te binden, meent de regeering niet le mogen onder steunen, reeds hierom niet, omdat dat tijdperk van te voren uiterst bezwaar lijk zou zijn te bepalen. Wat een in te voeren coupon-belas ting betreft, deelt de regeering de ziens wijze van hen, die daartegen blijkens het V. V. bezwaren hebben geuit. Evenmin acht de regeering het in de tegenwoordige voor de industrie moei lijke tijden aanbevelenswaardig, door belastingheffing het maken van reclame te bemoeilijken. Daarentegen is een rijwielbelasting ingediend en is een belasting voor het gebruik van kunstwegen, met bepaald aan te geven voertuigen, in bewerking, mede om daaruit de middelen te vin den om de kunstwegen beter aan de hoogere eischen van net moderne ver keer te doen beantwoorden, hetgeen, ook uit een oogpunt van werkverrui ming van beteekenis is. Het ligt in het voornemen der regeering met de indiening van nieuwe voorstellen, betreffende nieuwe indirecte belastingen, te wachten tot in den zomer van dit jaar, wanneer men over meer gegevens beschikken zal omtrent den loop der middelen. Ook thans ligt »een radikale over gang van vrijhandel tot bescherming" niet in de plannen der regeeriug. Omtrent den Woningbouw is de regeering van oordeel, dat overheids steun alleen moet worden verleend daar waar dal ter verbetering van woningtoestanden onvermijdelijk is te achten. De gewone woningproductie dient zoo snej. mogelijk wederom aan het partikulier bedrijf te worden over gelaten. »Met het oog op de urgentie van ander aangelegenheden zal zijn af te wachten of tot spoedige behanding van de Zondagswet en van de Begrafenis- wel kan worden overgegaan." Ten aanzien van de Staatsloterij en den vaccinedwang zijn maatregelen in voorbereiding. Artikel 40 ran liet Bezoldigingsbesluit* Het standpunt der Regeering. Omtrent art. 40 van het Bezoldigings besluit wordt in de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende hoofdstuk I o.m. het volgende verklaard Het is, vooral met het oog op wat met artikel 40 is geschied, niet het standpunt der regeering, dat een ver wijzing naar het verloop van de sala rissen en loonen buiten den Overheids dienst, zoomede naar de wijziging in het prijspeil, hoezeer zij zakelijk de geldende wedden in een ander licht hebben gesteld, op zichzelf voldoende zou zijn om tegenover de gewekte ver wachtingen tot vermindering over te gaan. Doch het is de harde noodzaak van den toestand van 's lands financiën, die dwingt, en welke mede in verband met de evengenoemde faktoren een vermindering moreel verantwoord doet zijn. De regeering zou echter in dit puut niet al te zeer willen treden, omdat zij dit gaarne in het georganiseerd overleg zelf tot afdoening zou brengen. Zij heeft goede hoop, dat ook de afwij zing tegenover met name de intrekking van artikel 40 een onjuist standpunt zou innemen, zulks te meer, waar een salarisvermindering binnen de grenzen van artikel 40 zakelijk tot de meest ongewenschte oplossing zou leiden wegens de intrekking van de kinder toelage en terugneming en verdere stopzetting van periodieke verhoogin- en. waartoe zij tegenover de hand- aving der wedden van 1 Juli 1922 zou dwingen. Daarom meent de regeering met het voorenstaande, ook wat betreft de konkrete denkbeelden, omtrent de wijze van salarisvermindering, te mogen volstaan. Bij de herziening zal men omtrent de vermindering van den totalen sala rislast, die daarmede naar het aanvan- lijk oordeel moet worden bereikt, moei lijk elk richtsnoer kunnen missen. Met gunstige wendingen in de omstandig heden, welke inmiddels mochten intreden, zal echter uiteraard rekening kunnen worden gehoudeu. Dat de daling van de pensioengrond slag met de salarisvermindering ge paard gaat, schijnt volkomen natuurlijk. Nu de salarisvermindering een alge meen karakter zal dragen, is inderdaad juist te achten dat de handhaving der inkomens en schadeloosstellingen, in de Grondwet vastgesteld, als anomatie zal voorkomen. Of echter tot redres een opzettelijke wijziging der Grondwet noodzakelijk is Vorrziening daarin op andere wijze is alleszins denk baar. Het stelsel van indexcijfers in een wedde-regeling is aan den eenen kant wel aantrekkelijk, doch in de praktijk uitermate moeilijk gebleken. De ambtenaarssalarissen. Geen tydelyke stopzetting vnu alle periodieke traktementsyerhoogingen Wat de nadere uitwerking van sala risverlaging betreft, heeft het steeds in de bedoeling der regeering gelegen om overleg te plegen met de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken. En «nu, door den loop der omstandigheden, de algemeene korting van 10 pCt. welke de regeering zich aanvankelijk als voorloopigen maatregel voor 1924 had voorgesield, toch niet met 1 Januari zal kunnen in werking treden, is zij, volgens de Memorie van Antwoord op het Voor- leopig Verslag der Tweede Kamer, betreffende hoofdstuk I, le rade gewor den om ten spoedigste ook het gevoelen der Commissie in te winnen over de dat allemaal zoomaar voor jullui... als je maar bent. Komt u nou verder vertellen, Moeder Ja, eens kijken, hoe 't toen verder afgeloopen is. Vrouw Giessers draaide even aan de kleine hanglamp boven de tafel en ging weer in haar hoekje zitten bij 't raam, waar op een uitstekend plankje haar naaimand stond. De fkinderen zetten zich er voor, om lekker te kunnen luisteren. De zachte stem van moeder vertelde Neen, Tijsje, Onze-Lieve-Heertje had best weg kunnen loopen, toen al die leelijke soldaten daar achterover op den grond lagen, maar dat wou Hij niet doen. Hij wou juist erg graag meegenomen worden om naar 't Kruis te worden gebracht. Maar, zie je éérst wou Hij maar eens laten zien, dat Hij de baas was. Nou, als die soldaien niet zoo ondeugend waren geweest, dan zouden ze wel bij hun eigen gedacht hebbenkijk, 't is geen gewone man, maar 't is Onze-Lieve-Heertje, we mogen Hem niks doen. Maar, de zwarte duivel, die aan den linkerkant stond, zei stilletjes in hun oor: neem hem maar mee, dan krijg je veel centen, als je straks thuiskomt. En toen pak ten die leelijke mannen Onze-Lieve- Heertje beet en deden Hem touwen om zijn lijf, en toen trokken ze Hem mee. En, als Hij niet hard genoeg meeliep naar hun zin, dan sloegen ze Hem met dikke stokken en met sabels op zijn lijf... Deed 't erg zéér, Moeder? vraag, of een evenredig deel van het bedrag, dat de regeering zich had voorgesteld over 1924 uit dien voor loopigen maatregel te vinden, wellicht door een andere verdeeling ware te verkrijgen dan" op alle salarissen een gelijke korting van 10 pCt. toe le pas sen. Deze laatste 'maatregel, hoezeer slechts bestemd om voor één jaar te gelden, werkt inderdaad door zijn uniform karakter op ongelijke wijze en kan dus individueel tot hardheid leiden, terwijl het voor de schatkist ten slotte vooral aankomt op het totaal resultaat van den te treffen maatregel. Door de algemeene salarisverlaging, welke ook hij de bedrijven dient te worden doorgevoerd, zullen ook hier in samenwerking met andere bezuini gingsmaatregelen, de tekorten verdwij nen. De maatregel van een tijdelijke stop zetting van alle periodieke traktements- verhoogingen, meent de regeering bij hernieuwde overweging niet te moeten handhaven, voornamelijk omdat een nadere berekening deed inzien, dat hij een dergelijke stopzetting, waaraan be zwaarlijk terugwerkende kracht kan worden toegekend, 't reeds verschenen edeelte eener verhoogingsperiode, naar e methode die de regeering de juiste voorkomt, billijkheidshalve zou moeten worden uitbetaald, tengevolge waarvan in de toekomst weliswaar een hespa ring, doen voor het jaar 1924 een niet onbelangrijke verhooging van uigaven van onzen maatregel het gevolg zou zijn. Daarom scheen het wenschelijker de kwestie der periodieke verhoogingen afzonderlijk te overwegen bij de her ziening der jaarwedden-regeling, welke tevens een onderdeel van de plannen der regeering vormt. Ingezonden Mededeelingen Door overspanning en zorgen. Mannen zoowel als vrouwen hebben onder zenuwachtige, beproevende om standigheden gewerkt. Zij raakten overwerkt en missen de kracht om de bacillen van gevatte influenza of koude te bestrijden, liet bloed raakt overladen met overtollig urinezuur, de nieren worden ondermijnd door de te groote inspanning en spoedig volgen ver schijnselen alshoofdpijn, duizeligheid, zenuwoverspanning, urinekwalen, gra veel, waterzuchtige oogen, rheumatische spieren en door urinezuur aangetaste ewrichten, stijve schouders en pijn in en rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbaren tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot ïheumatiek, spit, steenvorming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door verwaarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door zorgen en overwerking, tocht, koude, epidemische koorts, schadelijke bezig heden enz., wendt U dan met vertrou wen tot de Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk.)" 32 Met een anstig gezichtje wachtte kleine Anna 't antwoord af. Nou kind, of 't zéér deed! Maar die goeje Onze-Lieve-Heertje deed maar niks anders dan in zijn eigen zeggen": laten ze maar slaande "menschen doen zoo erg veel kwaad en daar wil ik de straf voor hebben... Je ziet wel, hoe erg veel Hij van ons houdt, hé Nou moeten wij ook maar heel veel van Hem houden, is 't niet?... Ik hoü veel van Onze-Lieve- Heertje, Moeder, zei Tijsje met een zacht stemmetje. Ik ook! riep Annetje. Hé, Moeder, als 't weer zomer is, dan gaan we- immers weer bidden bij 't Witte Kruis? Met een ruiker bloemen? En een kaarsje ook, Moeder, om aan te steken Ja, kinderen, dat ziet Onze-Lieve lieer wat graag... Anders braaf en gehoorzaam zijn, ziet Hij nog veel liever, hoorMaar da's goed, als 't mooie weer komt, dan gaan we samen. Moeder... Ja, Annetje? Komt Vader nou vanavond langs 't Witte Kruis? Dat kan wel, kind. Moeder weet niet, welken weg Vader koint en ook niet hoe laat... Een zorgelijke trek groefde zich door haar gezicht, toen ze naar de wijzers van de oude hang klok keek. Haast kwart voor achten l Zeker voor zevenen, had hij gezegd. Dat akkelige weer daarbuiten. Stil zaten de kindertjes te kijken naar 't peinzende gezicht van Moeder. Vervolg zie Eerste Blad. 't Hoofd schuin gebogen luisterde hij, of er mogelijk onraad was in den omtrek... Maar alleen 't geluid van den stormwind weerklonk, die bulde rend loeide over de vlakte en huilde in de zwiepende takken van den linde boom. Vaster drukte de booswicht 't zwarte stuk doek tegen 't gezicht, dat gedeel telijk hem 't gelaat bedekte, 't Flikker de in 't triestige licht van de maan 't lemmet van een groot mes. Snel boog hij zich neer over zijn slachtoffer, voelde hem op de borst.., »Hier!" hijgde hij zacht. Met een driftigen stoot plofte hij 't mes den ellendige in 't lichaam. Stuiptrekkend kromp 't in een. Een bloedgolf spoot uit de wonde. Kra, kra... Alsof de bliksem vlak vóór hem insloeg, sprong de moordenaar op, gil lend van schrik. Een huivering van vreeselijken angst deed hem trillen en schokken. 't Fladderde daarboven in de lakken... Een ijselijke vloek en een verwen- sching van den verschrokken vogel sisten den boosdoener uit den sidderen den mond. Kra, kra... Hij rende weg. Voort, voort, alsof de duivel hem achterna vloog. II. Waarom liep Onze-Lieve-Heertje toen niet gauw weg, Moeder Moeder schoot in een smakelijken lach. Maar Tijsje toch 1 zei ze. Hè, dat ie d&t niet eens weet! schetterde 't schelle "stemmetje van de kleine Anna, de oudste der kinderen. De andere kinderen keken met lieve lachende gezichtjes naar .Moeder en naar Tijsje, hadden schik omdat Moeder zoo lachte, zonder dat ze wisten waarom. Kijk, Pietje heeft er zelfs plezier in lachte Moeder. Heb je zoo'n schik, kleine snoes Ta, ta... op 1 brabbelde Pietje, wippend, in zijn stoeltje en zwaaiend met een stuk speelgoed, dat een pop moest verbeelden. Op, op 1 Tijsje zat met een beteuterd, verlegen lachend snoetje te kijken. Nou, waarom dan niet, Moeder 't Deksel van den etenspot op 't for nuis begon te kleppen, 't water siste. Eerst even naar 't eten kijken, zei Moeder opstaande, en dan gaan we verder vertellen. Een lekkere geur van kokende aard appelen met groenten kwam drijven in de groote keukenkamer, wasemde heen naar 't afgeschoten hoekje, waar op den lossen planken vloer de tafel met de stoelen stonden, prikkelde den trek van de eetgrage kinderen, die met oogen groot van belanstelling2Moeders gedoe bij 't vuur bekeken. Komt Vader haast thuis, Moeder? -7- Ik weet 't niet, Annetje. Misschien dat we nog wat geduld moeten hebben, dat Vader is blijven schuilen voor 't leelijke weer. Wat zal Vader nat zijn, hè Moeder, zei Tijsje. Ja, kind, antwoordde vrouw Gies sers, met een zucht. Maar Vader doet

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1