Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Over wisselkoersen p1 ktjilleiton. Het Kruis waarbij 't spookte Zaterdag 26 Januari 19&4 48e Jaargang No 4? ABONNEMENTSPRUS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij voo'uitbetaling) 11t30 afzonder!, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 61 PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Dit nummer bestaat uit twee bladen Nu de frank naar beneden buitelt én het Belgische volk zich terecht over de toekomst verontrust, zoekt men naar oorzaken en redenen van dat zinken. De wisselkoers gaf aanleiding tot een belangrijke ondervraging in den Senaat, waaraan wij het een en ander ontleenen. De wisselkoers is inderdaad een der meest typische kenteekens van het economisch ongemak, dat zich na den oorlog deed gevoelen. Wel is de wij ziging in den wisselkoers niets nieuws doch voor den oorlog kwarn lui sléchts in een zeer gematigde verhouding voor. Bij hel uitbreken van den oorlog kwam dit onevenwicht in den wissel onmiddellijk te voorschijn. Bij de oorlogsverklaring had het zeer rijke Frankrijk n.l. in Engeland en in, Amerika kapitalen belegd. De Fran- sche financiers eischten onmiddellijke terugbetaling van deze kapitalen. De aanvraag van chèques op Frankrijk was zoo groot, dat de dollar van 5.20 op 4.75 frank viel en dat het pond sterling tegen minder dan 25 frank veranderd werd. Dat bleef niet duren, Frankrijk dat alles moest op het spel zetten, werd enkel kooper en bad een 'groote be hoefte aan chèques op Londen eerst, op New-York daarna. De oorlog duurde veel langer dan de economisten hadden voorzien, en Frankrijk moest crediel vragen aan Engeland en later aan Amerika. Men pleegde overleg en bepaalde een wissel- Koers voor den oorlog waarbij hot pond 27 frank noteerde. Kunstmatig werd deze wisselkoers gedurende den gan- schen oorlog gehouden. In Januari 11)19 sneden de Engolschon en de Amerikanen de kredieten af. Frankrijk ko^ niet terugbetalen on ook niet koopen wat het noodig had orn nieuwe voorraden aan te leggen. De Fransche frank gleed toen van de helling naar beneden. In België heeft de gedwongen koers van den mark de Duitschers geholpen bij het in beslag nemen van o^e voor raden. Na den wapenstilstand*was de Belgische geldomloop vergiftigd door de marken. Aan de overname der Duitsche marken heeft België een leelijken strop. De toenmalige regeering heeft toen de zes milliards mark ingeruild tegen biljetten der Nationale bank, die met dit doel werden vervaardigd. De tegenwaarde, tot een bedrag van het drie vierde werd vertegenwoordigd door niet verhandelbare bons der Bel gische schatkist. Sedert dien dag was de Belgische valuta niet onverteerbaar meer, en was onze wisselkoers ten gronde. Sinds door O. F. M. 1. 'I Was een avond om bang van te worden. Verschrikkelijk bulderde de storm wind. Loeiend joeg hij voort over de eenzame vlakte, met akelige geluiden van huilen en kermen, botste ginds in 't bosch omhoog tegen de toppen der hoornen, greep ze vast in de hooge kruinen, dat de takken piepten en zwiepten en kreunende kraakten. En aldoor onstuimiger raasde en woelde en. tierde hij. Wee den boom, die niet diep genoeg zich boog voor zijn ontzettende machtGillend van woede slingerde hij zich om den eeuwenouden romp, duwde met gewel dige kracht de kruin naar beneden, wroette omlaag in de wortels, met scherpe beten, dat ze knapten... Met schelle kreten van doodsangst fladder den de kraaien weg van de nesten in den hoogen top, de lucht verscheurend door hun ijeelijk gekras kra, kra Vervaarlijk druischend stortte de woudreus neer, kneuzend de hoornen rondom, plofte niet een doffen plomp op den grond. Tierend van wraakgenot rende de storm verder, zweepte omboog de brhfsehde golven van de breedgezwob heeft hij steeds geschommeld van 36 frank hét pond tot den koers van van daag. Het kwaad in verbandmet den wisselkoers is op tweeërlei wijze van invloedhet verlies op de pari en, wat ernstiger is, de schommeling zoo lang geen conversie meer mogelijk is. Men weet, in welke voorwaarde wij na den oorlog ons normaal bestaan hebben hervat. Economisch gesproken was België leeg geplunderd en hadden wij niets dan werkeloozen. Een jaar lang hebben wij voor het graan op Amerikaansche credieten moeten leven. Wij hadden aan alles behoefte. Met zekeren trots denken wij aan den toe stand terug, omdat het schouwspel van den afgelegden weg zeer bemoedigend is. Hij is van aard de ontmoediging van het publiek te beletten alsook de financieele neurasthenie, die thans heerscht. In 1919 reeds hebben wij voor 6 milliarden kunnen uitvoeren, ofschoon een maximum van 2 milliard slechts was voorzien. Een prachtige ilslag. Wij hebben op illusies geleefd, en die waren ons zeer nuttig. Met haar hulp konden wij er ons dus boven op werken. Spijts alles zijn wij toch aan de hel ling geraakt en juist op dat oogenblik erliest het Belgisch publiek den moed. Wij hebben leeningen moeten aan gaan, en, wat erger is, wij hebben dollars en ponden moeten leenen. En particulieren konden voor de terug betaling zulke lange termijnen niet bekomen als de regeering er bekomen kan. Wij waren niet alleen om er illusies op na te houden. Ook in het buitenland hebben velen geloofd, dat Duitsehland ons zou be talen, dat dc ons gedane belofte zou nageleefd worden. Vertrouwende op onze spreekwoordelijke energie, hebben zij Belgische franken gekocht, daar zij rekenden op onze toekomst, op onze edergeboorte. Evenals 'wij, werden die menschen slachtoffers van hunne illusies. Al thans voor Frankrijk. Verleden jaar heeft men gezegd dat het buitenland Frankrijk wel 15 milliarden gede poneerd had. Gij -weet, hoe het gaat. Zoolang de waarde stijgt, verkoopt niemand, doch zoodra zij daalt, ver koopt men: Men verkoopt meer in Frankrijk dan in België. De vreemdelingen eischen dus de franken op, die zij in Frankrijk even als in België hebben belegd. Sommige landen gingen zoover, dat zij verboden de schulden aan de vreemdelingen terug te betalen. Derge lijke handelwijze zullen wij nooit tot de onze maken. Men is verplicht ge weest terug te betalen. Maar dit is nog niet alles. Er is nog een ander verschijnsel. Sedert de wissel een koopwaar ge worden is, werd er op de beurs gespe culeerd. Men heeft gekocht om den volgenden dag te verkoopen. Als men derwijze speculeert en de waarde daalt, dan ziel men alles in het zwart, evenals in geval van stij ging het tegenovergestelde voorkomt. De verhandelingen^ op stijging of daling eindigen trouwrens met gelijk te staan. Doch deze speculeering ver len beek, die hard-klaterend van angst en schrik door en over elkander voort holden, schuimend van drift om weg te vluchten voor den ontzettenden vijand. Vervaarlijke, zwarte wolkenmassa's hingen te drijven in den donkeren nacht. Bijwijlen, enkele oogenblikken maar, blikte de maan over zulk een zwarte wolk heen, waagde een naargeestig licht-glimmen te spreiden over 't, ge teisterde landschap. Maar, omhoog schoot de stormwind, joeg in razende vaart de wolkenbonken voor zich uit, stortte ze heen over de maan, greep dan enkele van die zwarte monstersin zijn geweldige klauwen, smakte ze met onstuimige kracht naar omlaag kletterenden stortregen... O, ik kan 't zoo niet meer uit houden Ilij stond stil op den doorweekten, slijkerigen zandweg, naast de breede beek, uitgeput. Zijn borst zwoegde gejaagd op en neder. Hijgend snakte hij naar adem Wat een verschrikkelijke avond|En nog zoo ver, zoo ver Scherp verweet hij 't zichzelf, dat hij ginds in de boerderij niet 't vriendelijk aanbod had aangenomen om daar m vredesnaam vannacht toch te blijven. Zijn vrouw had 't immers toch gemak kelijk begrepen, zou niet ongerust zijn geworden. Vanmorgen had hij zelfs nog op de mogelijkheid gewezen van niet thuis te zullen komen, al was 't dan ook gezégd- dat hij 't om te lachen hod wekt hoogten en laagten, die de open bare meening zenuwachtig maken en de normale aankoopen van onzen han del hinderen. De vrijheid van wissel en ruiling was voor ons een noodzakelijkheid, maar hield ook twee kwalen in de binnenlandsche zwendel en de uitwij king van kapitalen. Beide kwalen zijn moeilijk te be ierken en te .verhinderen. Zoo wordt !e wisselkoers op hel buitenland niet uilsluitend bepaald door het aanbod te Brussel, doch ook door het aanbod te New-York, te Londen of elders. Wij beheerscher het aanbod niet, dal uit het buiteiViarid wordt gedaan. Wie b.v. te Amsterdam Belgische franken bezit,, verkoopt ze wanneer hij dit wenscht en de buitenlander oefent dus, zooals hij het wil, invloed op onzen frank uit Het is zeker, dat de Belgische frank en de Fransche frank op sommige oogenblikken werden aangevallen van het buitenland uit. Dergelijke aanval is gemakkelijk. Men koopt eerst Bel gische franken en wanneer men de paniek wil verwekken, zend men om streeks 4 of 5 uur na 't sluiten van de beurs, bv. uit Tsjeclio-Slowakije of elders lelegrammen naar Brussel met bevel Belgische franks tegen eiken irijs te verkoopen. |Tegen dergelijke behandeling zijn wij ongewapend 1 Dit kan ongetwijfeld slechten in vloed hebben. Wat invloed heeft, is de handels waarde. In de twee of drie laat9te maanden was hij beter dan voor den oorlog. De algemeene productie van het land is vergeleken bij wat zij in 1913 was, er op vooruitgegaan: wij klimmen weer den berg op, wij klim men zelfs vlug. Er kan dus geen ernstige grond ge onden worden voor een flnantieel offensief tegen ons, dat trouwens zou spaak loopen, zoo wij gewapend blij ven. Iedereen ziet niet in, dat, evenals onder den oorlog, hel moreel moet worden in a&ht genomen. Men heeft ons verzekerd, dat onder den oorlog, als de Duitschers een voor ons on gunstig l.egerberichi. afkondigden, zelfs wanneer het waar was want zulke zijn er ook geweest niemand het wilde gelooven. Zoo iets was over heerlijk. Welnu, wanneer men Ihans een on gunstig feit in het licht stelt, zelfs wanneer het valsch is. dan wordt het mode daaraan geloof te hechten. En hij, die den schijn heeft, niet pessimist te zijn en te gelooven dat alles goed zal aftoopen, wordt voor een naief mensch gescholden. Dit land, dat het gedurende vier jaar lang oorlog heeft volgehouden, dat daarna weer naar de hoogte is geklommen, dat weer rijk en mis schien te rijk is, dat land is voor sommige lieden, die zeggen, dat het er slecht gaat, ernstig ziek. Ook België is niet het eenige land welks handelsbalans met een tekort sluit; wat wij noodig hebben is be snoeien van uitgave door den Staat en bezuinigen vanwege de burgers. Het is noodig, dat de schuldeischers van België weten, dat al de Belgen bereid zijn1 om nog blijk van fiscalen moed te geven. Daar kan nog heel wat bezuinigd worden als wij nagaan, wat België enkel aan weeldeartikelen invoert voor negen en dertig millioen aan automobielen, voor 12 millioen aan tulle en kant, voor 5 millioen reuk waren en voor verschillende millioenen sigaren en sigaretten, huiden enz. En een der grootste faktoren van de inzinking van onzen frank is wel de Roerbezetting, die weinig aarde aan den dijk brengt. Ook/'gaat hierdoor een klein landje gebukt onder ondraaglijke militaire asten, om wille van zijn internatio nale 'politiek, die het binnenlandsche huishouden en de binnenlandsche po litiek beheerscht. N.K. Peizend bleef hij een wijle staan. Kom, mompelde hij ten laatste, '1 is eenmaal zóó, zaniken geeft niemen dal, gedane zaken nemen geen keer moed gevat, JanVooruit maar weer Over een kwartiertje zijn we aan 't Witte Kruis en dan nog een klein halfuur... Maar 't was vèr toch, o zoo ver- Moeilijk sukkelde hij op zijn zware klompen verder. Zijn voeten zakten weg in 't slijk, 't water sieperde hem door de kletsnatte kousen. De wind sloeg hem in 't gezicht met regen, hé, die pijn deed... Kom, vooruit maar, wat'gauwer. Des te eerder was 't gedaan... Toch zou ze blij zijn, dat hij thuis was. Zoo wat knorren van dat hij maar beter had gedaan met dèèr bij den boer te overnachten, jawel, maar inwendig blij, zie je... jaNeê maar, wedden wou hij, dat ze warm eten voor hem bad opstaan... Hu, wat een windHé, was hij er maarWarme aardappels met bieten en een stuk spek. En dan vertellen, dat hij 't kalf zoo voordeelig verkocht had. Die gul dens en rijksdaalders laten zien... Neen, dat was niet uit te houden Driftig stampte hij op den grond. 'I Leek hem, of 't vel van zijn gezicht zou kapot-barsten van de kou en de nattigheid. Hui verend wreef hij zich over zijn ijskoude, strak-gespannen voorhoofd en wangen, trok de pet nog dieper naar voren, boog 't hoofd nog meer omlaag op de borst. Vooruit maar in Godsnaam fn Godsnaam. - Eensklaps, ooVer- Land- en Tuinbouw. Phosphorzure yoederkalk. Voor opbouw en instandhouding van het dierlijk lichaam is zoowel phos- phorzuur als kalk noodig, speciaal voor de beenderen. Met de urine wor den steeds geringe kwantums uit het lichaam verwijderd en daarom moet men ze in het voedsel teruggeven. Anders treden licht Eng. en beenbreek- ziekte op. Te veel zuur persvoer werkt in dezen ongunstig, evenals te sterke voeding van jonge varkens met aardappelen, meel en ondermelk. Kalk en phosphor- zuur moeten als bestanddeelen van bet voedsel kunnen worden opgeno men. Bovengenoemde stof nu is gemak kelijk opneembaar en voldoet aan de bepaalde eischen (niet meer dan 1 pet chloor). Bij varkens echter kan een weinig chloor calcium gunstig werken Veel is en wordt er met dit product geknoeid. Daarom veehouders, koopt onder A. H. V. en laat uwe monsters onderzoeken aan 't R. L. Proefstation. Bijmengsels bij de phosphaten zijn uit den booze. De codex voedermid- delen garandeert 86 pet. phosphorzuur Veel Duitsch goed bleek rommel te zijn. Koolzure kalk past b.v. beter op 't- land, dan in de maag der dieren Ook betale men voor allerlei, z.g. gezondheidspoeders" niet te veel. Gelukkig hebben we een goed Neder- landseh product, dat als phosphorzure voeder ka Ik Delft in den handel wordt gebracht en waarvan de X. V. v.h Hulshof en Co Utrecht, de hoofdver tegenwoordiging heeft. liet is vooral bestemd voor inest- arkens, drachtige en melkdieren, daar deze stof noodig is voor een goede melkafzet. Ook aan kippen geve men een weinig. H. B. Geraenjfd Nieuws Verplaatsing der kermis te Venlo. Het schijnt dat de plannen van B. en W., om de militaire terreinen als standplaats voor kermisvermakelijk heden aan te wijzen, veel strijd zal ontketenen tussckeu voor en tegenstan ders der kerinisverplaatsing. Bereids werd een comité van actie gesticht door voorstanders der plannen van B' en W. De tegenpartij zal zich evenmin onbetuigd laten en de »strijd" is daar! Valsch geld. Ten kantore van den Rijksontvanger te-Venlo werd wederom een valsche zilverbon van f2,50 in beslaggenomen. Hij was vrii slordig nagemaakt en goed te herkennen aan de kleur en aan den slechten druk. Tekort van ruim f 22000. Men meldt uit Gemert. Na het zoo plotseling overlijden van onzen Ontvanger, de Heer B., is hel Gemeentebestuur overgegaan tot op name en beslag van de gemeentekas. Er bleek een tekort van ruim f22000 te zijn. Nadere bijzonderheden kunnen wij nog niet melden. Tot tijdelijk ont vanger is aangesteld de Heer P. Bijvoet. Woningbouw te Helmond. In de Woensdag gehouden vergade" ring van den Raad der (gemeente Hel" mond werd een crediet toegestaan van f 170.000 tot den bouw van 100 arbei derswoningen met bergplaatsje, waarbij begrepen zijn de kosten van straat- aanleg, rioleering enz. Deze woningen zullen in-hoofdzaak gebouwd worden op de open terreinen nabij de Ivarel- Raymakersstraat en bedoeld zijn voor kleine gezinhen. De huurprijs zal be dragen f2,55 tot f2,95. De aanbesteding zal binnenkort plaats hekben. Vroeg er b\j. De winkelier v. Beul te Milheeze werd dezer dagen aangenaam verrast, doordat een krielkippetje met 7 jonge kuikens voor den dag kwam. Een kanibalistiselie kerkbezoeker. Tijdens een middaggodsdienstoefening in de R. K. Kerk te Berchem beval de ordebewaarder B. uit Oss, een jeugdi gen kerkbezoeker meerdere oplettend heid aan. Deze persoon, hierover ten zeerste gebelgd, ging den ordebewaar der le lijf en beet hem dermate in den neus, dat B. zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Tegen den heethoofd werd proces-verbaal opge maakt. Nederlandsclie melk naar Duitsehland. Naar het Hbld. meldt, zijn de onder handelingen over de levering van melk aan het Riinlandsche industriegebied en het Ruhrgebied beëindigd. Het overeengekomen kwantum van 150,000 liter kan weliswaar voorloopig nog niet worden bereikt, doch de eerste melkzendingen zijn reeds Zaterdag aangekomen. Het contract is met een termijn van een maand opzegbaar. L&ndbouwersrisico. De knecht van den landbouwer S. te Driel raakte, druk lettende op zijn werk, bij het voederen der koeien met zijn oog in een lantaarnhaak die op de meeste boerderijen op de deel op hoofdhoogte hangt. Bijna het geheele bovenooglid werd afgescheurdook het oog zelf was beschadigd. Per auto werd hij naar het zieken huis te Arnhem vervoerd. wacht, als een tik op ziju hersens trof hem de groote beduidenis van dat los- daarheengeworpen woord... Ja, in den naam van God moest je alles doen... Alles, alles voor God... De mensch is geschapen om in dit leven God te dienen. En voor niets anders, neenWat kwam daar weinig van terecht; wat maakten de menschen zich druk om allerlei kleinigheden... mooie kleeren, handel, hoog-aange- schreven staan bij de menschen... Wat een misselijk geploeter! De weggejaagde maan durfde weer even zich vertoonen, gluurde met een bleek gezicht over den glimmenden rug van een zwart wolkenmonster... Daèr woonde Hij God in den Hemel Die baas was over alles... God zag hem nu, keek nu naar hem... Hé, als ie daar eens over nadacht!... Wat zou God nu wel van hem denken Veel gebreken, ja maar hij deed toch zijn best. God zou 'niet boos op hem zijn, zou hem wel liefhebben... Als hij nu eens plotseling kwam te sterven, zou hij niet naar de hel gaan, neen, zeker niet, want hij deed toch nooit groote zonde... Hè, hoe verschrik kelijk als je in staat van doodzonde wasGod kwaad, de vuile duivel je vriend, den heelen dag en nacht kans hebben voor eeuwig naar de verdoeme nis te gaan, den heelen dag hard wer ken voor een schraal beetje eten en dan maar niets verdienen voor den Hemel... Bah, wat een leven Ne6 hij had narigheden genoeg in ^iin leven. ach, ach, als hij die vreesoliike -geld zorgen toch senè in keer'te boven kon komen... maar [ongelukkig was je niet, als je maar goedstond met God... Geloof zij Jezus-Ghristus De regenvlaag had nu opgehouden Jan Giessers hield 't hoofd weer wat meer overeind. Die wind, die wind hijgde hij. Maar 't is al een geluk, dat die akelige regen weg is. Kom, geprobeerd om wat aan te stappen Vaag teekende (zich op een kleinen fstana de lijnen van 't Witte Kruis af tegen de donkere lucht. Jan Giessers klemde eensklaps de tanden stijf op elkaar. Een gevoel van angst was hem opgekropen naar 't hart, met geweld trachtte hij 't néér te duwen. »Gekheid", bromde hij, er bestaan geen spokenKletserij van de menschen Anders ben je nooit bang, als je voorbij komt." Maar... als er nu eens iets van wéér was Hè, je werd er akelig van Anders... menschen genoeg, die voor fjeen honderd op een avond als dezen angs 't Kruis zouden gaan, om de weerga niet!... Dan maakte de duivel spektakel van plezier: hij had de ziel van 't meisje, dat daar 's avonds op die plek doodgevallen was, toen ze van 't dansen kwam, en 't Kruis, dat dc menschen er hadden opgericht, kon daar niets aan veranderen... Kom, weg met die flauwigheid Alsof Onze Lieve Heer dat zou toelaten V Maar, je las toch wel eens van die dingen... De zie! van dat meisje kwam om een gebed vragen, zeiden anderen... i Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5