A. H. de Haen. Ford Auto's MOTOREN Opruiming Schoenwerk Schoenwerk Portretten STEMPELS lotïtie Firma v. d, Munckhof. H. Smits, Meubelmaker Frans Beckers Hoogste prijzen Leder- Drijfriemen- fabriek „Hercules" Job. Cup, Maashees. - Venray M ode-artikelen H. W. van Aarssen JOS. HENDRIK! Dr. A. Imkamp Jos. Strijbosch Haarden, Kachels, Kachelplaten, Kolenbakken, Ellebogen, Kachelpijpen, Roosters en diverse winter-artikelen. ((De kleeren maken den man" Groote Straat 6 Kleermakerij naar maat voor Dames en Heeren A.dvertentiën. levert U aan billijke prijzen Groote straat 28 levert alle Meubelen, voor alle soorten worden betaald door de OostrumVenray. ledige tonnen, Gierpompén en Aardappelsorteerders Motor-Dorscher. Machinefabriek MAASHEES Winter- Reparatiën Wed. KESSELS, Kruisen. Spree uur te VENRAY Vergrootings- Portretten Groote sorteering. Prima fabrikaten Lage prijzen. Een waarborg voor liet spreekwoord is het adres Groote voorraad Nieuwe Modeblad Mager Stukkolen, Vet kolen, Eierkolen, Unionbriketten en Turf In Japan heerscht officieel gods dienstvrijheid. De staat legt echter bijzondere sympathieën aan den dag voor het Shintoisme. Daarnaast staat het Boeddhisme, welks aanhangers in het begin van dit jaar de groote oppo sitie voerden tegen hel regeerings- voorsjel om een Japansch gezantschap in te stellen bij het Vaticaan. Ook het Protestantisme is een machtige tegen stander, terwijl het moderne Euro- peesche ongeloof de «godsdienst" van veel intelleclueelen is geworden. Thans over onze eigen zwakte. Er is een groot tekort aan Missionarissen. Het eeuwig heil der 60 millioen in woners is toevertrouwd aan 159 Euro- peesche en 38 inlandsche priesters. Onlangs kreeg ook Stevl een missie in Japan. Er is een groot tekort aan katho- iieke scholen, en dat in Japan, waar net onderwijs wordt verafgood. Er is een groot tekort aan kath. lectuur. Van de 25000 Japansche tijd schriften en kranten zijn er vijf maandbladen) katholieke. Van de !5000 boeken, die in één jaar in Japan worden uitgegeven, waren 5 katholieke! vlen moet bewondering hebben voor iet zwoegen en ploeteren der Missio narissen om eenige katholieke lectuur ie scheppen, want eenparig beseffen zij het overweldigend belang daarvan Maar... gebrek aan geld! Onder één opzicht is er een verblij dende vooruitgang, een vooruitgang-, die wel niet in cijfers is uit te drukken, maar van groot gewicht is voor de toekomstde toenemende waardeering van het katholicisme. Bisschoppelijk Missiecomité. Ingezonden Mededeelingen Doer overspanning en zorgen. Mannen zoowel als vrouwen hebben onder zenuwachtige, beproevende om standigheden gewerkt. Zij raakten over werkt en missen de kracht om de bacillen van gevatte influenza of koude tr bestrijden. Het bloed raakt overladen met overtollig urinezuur, de nieren mrden ondermijnd door de te groote ïspanning en spoedig volgen ver schijnselen als hoofdpijn, duizeligheid, zeuwoverspanning, uripekwalen, gra- oei, waterzuchtige oogen, rheumatische -pieren en door urinezuur aangetaste gewrichten, stijve schouders en pijn in den rug. Daartegen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen, en er dient geen kostbaren tijd verloren te gaan. Uitstel leidt al te vaak tot rheumatiek spit, steenvorming, ontsteking van de nieren of blaas, en nierwaterzucht. Zelfs ongeneeslijke kwalen kunnen door verwaarloozing ontstaan. Als uw nieren verzwakt zijn door 'orgen en overwerking, tocht koude, epidemische koorts, schadelijke bezig heden enz., wendt U dan met vertrou wen tot Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken h f 1,75 per doos. 31 hoorde, hoe men overalerover verwon derd was, dat noch Bernadette noch de ouders ooit maar het geringste .vilden aannemen van de rijke geschen ken, die hun werden aangeboden. Men vertelde (en de Commissaris wist er misschien al meer van), dat een vreemde schijnbaar begaan met de armoede der familie voor zijn vertrek eene beurs met goudstukken gevuld op tafel nederlegde. Het kind kleurde van ver ontwaardiging en zeide eenigszins hevig »Ik wil niets, mijnheer. Neem dat terug." En hoe de bezoeker ook aanhaalde, hij moest zijn geld terugnemende familie verkoos arm te blijden. De Commissaris wendde zich nu herhaalde malen tot den prefect van het departement, baron Massy, die in den beginne over die kinderpraatjes de schouders ophaalde. Wel werd de plaats der verschijnin gen naar alle kanten onderzocht of niet ene natuurlijke verklaring ervoor kon worden gevonden, maar dat was niet mogelijk. Ook werd het kind door de, geheime agenten van den Commissaris op allerhand manieren op de proef gesteld en ondervraagd, maar de kleine ongeletterde herderin bracht door hare eenvoudigheid de handigsten ,en ge- slepensten in verlegenheid. Zoo leed dus alles schipbreuk, én de aanbiedin gen van geschenken én de redeneerin gen der scherpzinnigste geesten én de hinderlagen der list. Maar Bernadette MARKTSTRAAT 4 Slaap-, Eet-, Salon- en Kantoorameuble menten van eigen fabrikaat, geen buiten- landsch goed. Verder Ledikantpooten. Tafelpooten, Ledikant en Meubelbeslag, Kapstokken, Kleerhangers, alle Stoffeer-} artikelen. Spiraalmatrassen, bovenmatras-1 sen. alle Stoffeerwerk aan concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend en van ieder merk als A.C.E., CLEVELAND en INDIAN. Aan hetzelfde adres TE KOOP voor inmaak, waschkuipen enz. Alle reparalien aan Motoren en Auto's onder garantie, Alles eigen fabrikaat. Onderdeden als Zuigers. Veeren, Klep pen enz. enz. Heeren-Kleermakerij naar maat Elegante Coupe Degelijke bewerking Mooie sorteering nieuwste stoffen. Voorradig gemaakte Heerenen Kinderkleedinq Loden, Gabardine en Gummi-regenjassen. Ruime keuze HoedenPetten, Boorden DassenEngelsche HemdenGlacé-handschoenen en alle aanverwante aan spotprijzen 18 Boekbinderij en Handelsdrukkerij OOSTRUM 14 houdt zich beleefd aanbevolen voor INBINDEN van alle boekwerken muziek en boek por lefeuille' s worden uiterst concurreerend vervaardigd. Alle Drukwerken spoedig en billijk. verkrijgbaar in alle soorten en num mers aan zeer lagepryzen Qndergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het maken van in bruin en zwart ('handwerk) worden SPOEDIG en NETJES uitgevoerd Manszolen en bakken f 2.25 Jongens idem van No 36-39- f 1.95 Dames idem f 1.50 Meisjes idem van No 32—35 f 1,25 Jongens idem van No 32—35 f 1,25 idem van No 28—31 f 1,10 idem van No 24—27 f 0,85 Aanbevelend, 15 Wasschen en Strijken Boorden. Manchetten, Gordijnen enz VENLO. Telef. 283. TANDARTS, Spoorstraat 18. PATERSSTRAAT 27 eiken MAANDAG namiddags van half 3 tot half SCHOENHANDEL. EINDT. van Modern Photografisch Atelier SEVENUM Telefoon 17 SPECIALITEIT in naar elk portret. Overal aan huis te ontbieden zonder prijsverhooging. kon zich toch gedurende de veertien ;en ongestoord naar de grot be geven. Toen echter de minister van eere- dienst den 10 Maart aan den prefect van Tarbes opheldering vroeg over hetgeen hij in de dagbladen over de gebeurtenissen in Lourdes had gelezen, moest-baron Massy de zaak toch nader onderzoeken. Daar ook hij niets vond, waaraan Bernadette zich had vergre pen voor de wet, gelastte hij den bur gemeester van Lourdes Lacadé, het rind te laten onderzoeken. De dokters met het onderzoek belast konden ech ter niet de minste stoornis in verstand of verbeelding conslateeren en ook volgens hun oordeel was er geen enkele reden, die eene opsluiting kon rechtvaardigen. Toch wilde de prefect daartoe overgaan en alïeen het moedig optreden van deii pastoor kon deze lage handeling verhinderen. »De prefect kan geen enkelen titel aangeven om Bernadette gevangen te nemen," had pastoor Peyramale gezegd en hij had er bij hevoegd t Als priester behoor ik allen toe j vooral den zwakken en daarom zou ik het kind óók tegen een prefect met jevaar van mijn leven verdedigen. Ik een den plicht, die op den goeden herder rustzeg daarom aan den heer Massy, dat zijne gendarmen mij op den' drempel van de woning der Soubirousj zullen vinden en dat zij over mijn'i lichaam zullen moeten heenschrijdenJ eer zij ook maar één haar van hetl kind zullen aanraken." De burgemeester wist zeer goed, dat het volk tot oproer zou overslaan, wanneer hij zonder de geestelijkheid op zijne hand te hebben overging tot de gevangenneming van Bernadette. Hij had echter de stille hoop gekoesterd, dal deze maatregel den pastoor ten minste koud en overschillig zou laten. Wij kunnen ons dan ook zijn schrik voorstellen, toen de pastoor zoo ernstig en zoo moedig tegen dit besluit van den prefect verzet aanteekende. Nu weigerde hij dan ook dit bevel ten uitvoer te brengen en de anders zoo vreesachtige beambte ging zelfs zóó ver, dat hij zijn ontslag aanvroeg, wanneer de prefect de gevangenzetting van het kind bleef vergen. Toen zag ook baron Massy in, (dat dit onmogelijk was. Maar daarom werd het besluit van den prefect en van den minister de grot te sluiten, den toegang onder straffen te verbieden en de voorwerpen van godsvrucht vandaar weg te nemen des te strenger gehandhaafd. Toen deze maatregel de mannen van Lourdes lot verzet prikkelde en zij de houten schutting om de grol verbrijzelden en sommigen van oproer spraken, kon alleen het ernstig en bezadigd optreden van den pastoor de gemoederen tot be daren brengen en grooter kwaad voor komen. Maar in geheel de stad was niemand, die de wagens wilde leenen noodig tot het vervoer der weggenomen voorwer- Aanbevelend, Concurreerende prijzen. Zie etalage. in alle maten en modellen verkrijgbaar bij Firma van den Munekliof. Afzonderlijke nummers zijn verkrijg baar aan Bureau van dit Blad. STEEDS VERKRIJGBAAR Op verlangen wordt alles aan huis bezorgd. Aanbevelend 13 Pr. Sijbers-Poels. pen. Na allerlei vergeefsche pogingen wist de Commissaris eindelijk een oud vrouwtje schrik aan te jagen. Deze' stond haar karretje voor dertig franken af. Door zijne agenten gevolgd stapte nu Jacomet naar de grol. Daar stonden eenige brandende kaarsen, duizenden 5 bloemstukken lagen langs den grond, H Legen de wanden hingen de versierselen. In een paar korfjes blonken goud stukken ter waarde van eenige duizen- 5 den franken voor den bouw der kapel. Alles werd in hel wagentje gelegd. Toen steeg een dof gemompel op uit de menigte. Jacomet kon daarvoor niet doof zijn, want wat kon hij zoo dicht 1 bij de Gave niet alles verwachten van 'het volk, dat hij zoo tergde. «Mannen van Lourdes," zoo sprak hij daarom, «wat ik hier volvoer, doe ik niet op eigen naam, het stoot mij zelfs tegen de borst. Wijt het dus niet aan mij: ik doe slechts mijn plicht."i j Bij die laffe taal werd het gemompel nog sterker, maar iemand uit de. menigte riep «Laten wijnietgeweld gebruiken tegen! den man, aan God de wraak." Een stadsomroeper werd gelast door de stad te gaan met de aankondiging, dat de voorwerpen, die uit de grot| waren genomen, ter beschikking- ston den van degenen, die ze daar hadden neergelegd en ze terug verlangden. Nu werd het stadhuis bestormd, de vrouwen maakten zich van dat alles meester, of het haar toebehoorde of niet en in triomf ging het dan weer naar de grot, om alles weer op zijn plaats le brengen. Tegen den avond schitterde de grot ver in het rond in een illuminatie. XXII Te midden van al die troebelen be reidde Bernadette haar hart voor op den grootsten dag van haar leven. Op den 3 Juni ontving zij voor de eerste maal den goddehjken Zaligmaker in de h. Communie. Op dezen dag was het ook, dat de gemeenteraad van Lourdes besloot het water der grot ten tweeden male te laten onderzoeken. In gevolge zijner ontleding verklaarde de beroemde scheikundige Filhol, dat hel ónmogelijk was, de genezingen door het gebruik van het water te verklaren, omdat dit geen bestanddeelen bevatte, waardoor et eene eigenaardige geneeskundige kracht zou bezitten. Nu wisten de heeren, die aan het bovennatuurlijke der verschijningen maar niet wilden gelooven geen verklaring meer te geven. Het viel echter hun hoogmoed toch te hard terug te treden en zich te onder werpen. Blind voor de rede, zullen zij ten slotte moeten onderdoen voor eene macht, die hooger stond dan zij. Maar de tijd daartoe was nog niet gekomen. Ten einde haar kind bij al die droevige gebeurtenissen met moed en kracht te vervullen, verscheen Maria nog eenmaal aan Bernadette. Het was den 16 Juli, het feest van O. L. Vr. van den Berg Carmel. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 8