Provinciaal Nieuws. Mariavereeniging Vergadering Knipcursus Gevraagd f 5000. een nette Dienstbode Sigarenfabrikant Nieuwe volle HARING - en wringmachine's H. Janssen, Oirlo Gemengd Nieuws. Districts-arbeidsbeurs Kerkelijke Diensten te Venray. Burgerlijken Staud YEYRAY. A.d verte utiën. Feestviering H. MACHUTUS te OIRLO Zondag 18 November Cursus in knippen van boven- en ondergoed. maken van Bovengoederen, als le hypotheek Gevraagd degelijke verkoopkracht Bascule's, Kachels, Roosters, Veevoeder- ketels, Biggenvoerbak I2-deelig. ijzeren dak en glasramen VENRAY, 10 November 192B. Collecte Aardappelen. In den loop der a.s. week zal door de Vereeniging «Jonge Boeren" aan de huizen der ingezetenen dezer ge meente eene inzameling worden ge houden van aardappelen voor het Moederhuis der Zusters van Liefde te Münster in West falen. Dit is ook het Moederhuis van het St. Jozefsgesticht te Venray. Door Zuster Bartholomea alhier werd een bezoek aan het ge sticht te Minister gebracht, waarbij bleek, dat de voedselnood aldaar zoo hoog gestegen is, dat hulp dringend noodzakelijk is. Wij vertrouwen dan ook, dat onze Jonge Boeren ten volle mogen slagen in hun edelmoedig streven, om aan de talrijke Zusters, die honderden arme en ongelukkige kinderen verplegen, hulp te kunnen verstrekken. De vracht per spoor naar Duitschland is kosteloos. Donderdag a.s. zal alhier eene vergadering gehouden worden voor de Correspondenten der Districts Arbeids beurs Venray. liet kan van belang zijn mede te deelen, dat zij, die in België wen- schen te gaan werken, voorzien moeten zijn van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester hunner woonplaats. Alvorens op goed geluk af naar Frankrijk te gaan om te werken, raden wij aan eerst inlichtingen in te winnen bij de Districtsarbeidsbeurs of corres pondentschappen. Voor de Roermondsche Recht bank stond Dinsdag terecht P. H. B. 55 jaar schoenmaker te Venray f 10 of 10 dagen hechtenis wegens diefstal van twee groene dennenboomen ten nadeele van P. Janssen alhier. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd bij J. A. op den Heuvel een big gestolen. Door een raam was men binnengeklommen, 't Schijnt dal hier geen onbekenden aan het werk zijn geweest, daar A. daags te voren eerst op de markt deze jonge varkens gekocht had. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Op de Woensdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 175 stuks. De prijzen golden voor werkpaarden f250500, li/t jarige f200350, slacht- paarden f90180, veulens f100150, hitten f100200 per stuk. De handel was traag. Woensdagavond omstreeks 9 uur passeerde F. J. van de Craijenhut, den weg van Venray naar Deurne per rij wiel. Ter hoogte van de boerderij Janssen in de Peel sprong een persoon op hem toe, die hem een slag meteen stok toebracht, waarop J. zich snel uit de voeten maakte. Kamer van Koophandel. Maandag had teVenlo de candidaat- stelling plaats voor de leden der Kamer van Koophandel voor Noord-Limburg, wegens periodieke aftreding. Voor het groot bedrijf waren alleen de aftredende leden candidaat gesteld, zoodat deze zijn herkozen en geen stemming behoeft plaats te hebben. Voor het klein bedrijf werden can didaat gesteld de heeren Peeters, Steyl, van Daelen, Venlo, Terra, Blerik en Winters, Venray, allen aftredende leden, benevens de heeren Meelkop, Venlo, Seuren, Venlo en Ex te Venlo. De stemming is vastgesteld op Woensdag 28 November a.s. te Venray waaronder ressorteerenMaashees, Meerlo, Wanssum, Blitterswijck, Geys- teren, Tienray, Holthees en Overloon van 912 uur v.m. Uitvoering „St. Christoffel". Naar wij vernemen, heeft onze kra nige Turnclub St. Christoffel plan om op Zondag 25 November a.s. in de Patronaatszaal eene mooie uitvoering te geven tot steun van het Patronaat. Muziek en tooneelspel zullen alsdan deze Uitvoering opluisteren. Binnen kort zullen nadere bijzonderheden per advertentie worden bekend gemaakt. Voor de Maandag alhier gehou den Stamboekkeuring waren aange geven 42 merriën. Opgekomen waren 37 stuks, waarvan er 32 in het Stam boek werden ingeschreven. Was voor eenige jaren de belang stelling voor dergelijke keuringen zeer groot, thans waren slechts enkele toe schouwers te bespeuren. MERSELO. Bij P. J. E. alhier werd een dezer nachten gepoogd in te breken De stopverf werd totaal van een glas ruit afgesneden. Waarschijnlijk zijn de dieven in hun werk gestoord. Dezer dagen vond men in den Iïanderik tusschen het struikhout 7 doode kippen, die reeds in ontbinding verkeerden. Men vermoedt dat deze kippen van diefstal afkomstig zijn. Algemeene Vergadering der Paarden- en Veeverzekering van den Landbouwbond Venray op Woensdag 7 November 1923. De voorzitter opent de vergadering met den gewonen groet en dankt de: leden voor de flinke opkomst. Hij deelt mede dat het doel dezer vergadering betreft de behandeling eener finanlieele kwestie, en wel het te goed der vereeniging op de Ilanze- bank, bedragende op 10 Juli 1923 f 7125.50. Van verschillende zijden is hem medegedeeld dat debiteuren der Hanze- bank trachten hunne schulden te compenseeren met vorderingen van crediteuren of met andere woorden, iemand die van de Ilanzebank tegoed heeft verkoopt zijne vordering aan iemand die schuld heeft aan de Ilanze bank, tegen een zeker percentage of zo.o mogelijk tegen de volle waarde, welke laatste, dus de schuldenaar, zal trachten daarmede zijne schuld aan de Bank te voldoen. Nu spreekt van zelf dat zulks door de heeren Bewindvoer ders in den Bosch moet worden goed gekeurd en tot zijn genoegen heeft hij gehoord dat deze dergelijke overschrij vingen niet zullen erkennen, want zijne persoonlijke meening is dat daarin eene benadeeling van den kleinen man gelegen ligt. Vele kleinere menschen, met hunne zuur verdiende spaarcenten die of wel geen kooper weten te vinden of moge lijk afzien tegen de kosten, kunnen het niet doen en krijgen, wanneer deze compensatie's zouden worden aangenomen, weinig of niets meer. Hij persoonlijk verklaart zich tegen derge lijke overschrijving, doch aangezien hij niet het recht heeft om over de gelden der vereeniging te beschikken, heeft hij na eerst de Besturen gehoord te hebben, besloten deze algemeene vergadering te laten beslissen. Na de zaak nogmaals duidelijk te hebben uiteengezet verzoekt hij de leden zich te bedenken en hunne meening daar over te zeggen. Verschillende leden verklaren onmid dellijk dat zij het met den voorzitter eens zijn, waarop een der leden het woord vraagt en voorstelt om in plaats van tot overschrijving van het tegoed der vereeniging over te gaan, daartegen bij de Bewindvoerders te 's Bosch een protest in te dienen en indien noodig of dienstig dit protest door te zenden aan de Rechtbank te 's Bosch. Daarop stelt de voorzitter voor tot stemming over te gaan eerstens om trent het al of niet compenseeren, waarop nagenoeg allen zich tegen compensatie verklaaren, tweedens van het voorstel om te protesteeren tegen compensatie, dat met algemeene instemming wordt aangenomen, waar voor de voorzitter zijne groote tevreden heid betuigt. Verder deelt de voorzitter mede vernomen te hebben, dat sommige leden niet tevreden zijn over de laatste algemeene schatting der paarden, die meenen dat deze te laag geschat zijn. Hij vraagt daarom of de leden zich kunnen vereenigen met het besluit, voor eenigen tijd in Bestuursvergade ring genomen, om leden die niet over de schatting tevreden zijn, in de gelegenheid te stellen eene herschat- ting aan te vragen bij den hoofdschat- ter of bij een der schatters van hun district tegen betaling van f 1 per paard. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Na gedane rondvraag, waarop niemand ineer het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. HORST. Bij Min. besluit is de commissie van Onbez. Rijksveldwach ter verleend aan de heeren G. H. van Megen en L. L. Meulendijks beiden in dienst bij de Nederlandsche Posterijen alhier. HORST-AMERIKA. Vrijdagmiddag ontstond plotseling brand in de woning van den landbouwer J. Fucks te Horst- Amerika. In eenige oogenblikken tijd stond het geheele gebouw in vlammen en werden woning, schuur en stalling tot den grond in asch gelegd. Behalve al de in de schuur geborgen vruchten en stroo kwam ook een koe in de vlammen om. Een gedeelte van den huisraad kon nog gered worden. De oorzaak van den brand schijnt gelegen te zijn in het omvallen van een in den stal geplaatste petroleum lamp. HORST. De als verdacht van poging tot afpersing door het schrijven van dreigbrieven alhier aangehoudene J. M. J. van hier is na een week in hechtenis te hebben doorgebracht weder op yrije voeten gesteld. Aangehouden. BLERICK. Als verdacht van den ruim een maand geleden te Venlo ten nadeele van Mevr. Smulders gepleeg- den rijwieldiefstal werd thans door de politie aangehouden en na gedaan onderzoek te Roermond in verzekerde bewaring gesteld de alhier verblijvende 22-jarige dienstbode H. J. afkomstig uit Kevelaer. De dievegge, had het ge stolen karretje kalm onder haar bewaring genomen en was er reeds eenige malen mee naar haar familie Duitschland geweest. Thans is de eigenaresse S. weder in het bezit van het gestolene gesteld. Men controleert weer! Keeren de oude toestanden van de crisisdagen weer terug Zaterdag werd er aan de Maasbrug te Venlo weer dapper op los gecontroleerd. Iedereen met een pakje was verdacht, werd aangehouden. Zelfs dames moesten hun taschjes open maken. Wat er eigenlijk weer verloren was, waarnaar zoo naarstig werd gezocht, heeft wel geen mensch begrepen. Te Blerick controleert men ook reeds een paar maanden voor 't lieve vaderland weg aan de treinen, 't Moet te doen zijn om... Duitsche cognac, reukwater enz. Eenig succes dezer controle hebben we nog nooit geconstateerd. Ondertusschen voert men aan de grens de verboden goederen in, dat 't een lust is. Terwijl men controleert aan de Maasbrug of het spoor. Maar 't is ook alweer niet de eerste keer, dat men 'n euvel zoekt hier te lande, waar 't niet te vinden was Overtreding Ongevallenwet 1921. In de Vrijdag j.l. gehouden zitting van het Kantongerecht te Venlo, werden twee werkgevers veroordeeld wegens het niet op tijd inzenden van loonlijsten. Er werden boeten van f50 en f25 opgelegd. Men zij gewaarschuwd. VENLO. Op de Maandag gehouden Eiermijn waren de prijzen als volgt Kipeieren f 12,50 tot f 13,30 Eendeieren f 12,80 ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 150,000 eieren. Hoogste prijs f 13. Laagste prijs f10. De gearresteerde kerkdieven. De te Nederweert gearresteerde kerkdieven zijn ter beschikking gesteld van de officier van Justitie te Roermond. Bij nader onderzoek bleken het te zijn de genaturaliseerde Nederlanders A. van R., oud 36 jaar, wonende te Hout- hem én de 19-jarige Duitscher W. K. uit Eschweiler, deze heeft bovendien nog een gevangenisstraf van een jaar tegoed. Met de arrestatie dezer twee dieven heeft de politie een goede vangst gedaan. Érnstig motorongeluk. De opticien K. uit Roermond, die Zondagavond van een uitstapje met zijn meisje per motor huiswaarts keerde, kwam op den Napoleonsweg bij Grathem doordat de zijspanwagen losliet te vallen Met levensgevaarlijke hoofdwonde werd hij in bewusteloozen toestand opgenomen en door Dr. V. uit Heel per anlo naar Roermond vervoerd. Het meisje bekwam eenige lichte kwetsuren. REUVER. Door de rijksambtenaren alhier werden een dezer dagen een aantal kippen in beslag genomen, die frauduleus uit Duitschland hier werden ingevoerd. De kippen werden inbeslag genomen, en tegen den dader proces verbaal opgemaakt. Op Duitsch grond gebied werd ten nadeele van P. T. alhier, door de Belgische bezettings autoriteiten een heele kar met koffie in beslag genomen, die ongedekt werd ingevoerd. De lading werd met kar en paard in beslag genomen. De geleider van het paard wist gelukkig te ont komen. NEDERWEERT. Het materiaal der nieuw aan te leggen spoorbrug onder het gehucht Millert alhier is na eenige maanden oponthoud in het Roergebied thans gearriveerd, zoodat sedert enkele dagen een aanvang is gemaakt met het bouwen dezer ijzeren spoorbrug over het kanaal Wessem-Nederweert. Dit niet alledaagsche werk trekt nog al eenig bekiiks. Ook van uit den trein RoermondWeert zijn de werk zaamheden zichtbaar. HEERLEN. In het St. Josepszieken- huis alhier is thans overleden de electricien L. G. der mijn Laura te Eygelshoven die enkele maanden geleden bij het herstellen eener zolde ring in de electrische verlichting, in aanraking kwam met den sterken electrischen stroom. EYSDEN. Dal de Maas dit jaar reeds vroeg groot is, kan men zeer goed be merken te Eysden waar de laatste dagen verschillende schepen passeeren. Zoo gauw de Maas maar eenigszins bevaarbaar is maken de schippers hiervan dankbaar gebruik, daar dit aanmerkelijk veel vlugger gaat dan over het kanaal. Een nieuwe kerk niet klooster te Brunssum. Te Brunssum is een aanvang gemaakt met den bouw van een nieuwe kerk en klooster voor de paters Lazaristen. Het werk is een ontwerp van den architekt F. Peuts van Rijswijk en wordt uitgevoerd door den aannemer H. Reintjes te Heerlen. Kerkdiefstal. Maandagnacht is ingebroken in de R. K. parochiekerk van St. Jan te Hoensbroek. Een offerblok werd geleegd en een paar anderen werden geforceerd. Vergeefsche pogingen werden aange wend om het tabernakel te verbreken. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. De hongersnood in Duitschland Men meldt van de Limburgsche grens' In kringen van tot oordeelen be voegden in de Limburgsche grensstre ken, vreest men, dat, wanneer niet zeer snel afdoende maatregelen genomen worden, om den dreigenden hongers nood in het Rijnland te keeren, een invasie van tienduizenden hongerende Duitschers over onze grens, speciaal over de Limburgsche kan worden ver wacht. Reeds hebben gemeentebesturen der Duitsche grensstreek zich om hulp gewend tot de Nederlandsche. De sepa ratistische en communistische troebelen het ontbreken van grondstoffen voorde industrie en van geld, om de loonen uit te betalen, hebben het volk, dat ernstig begint honger te lijden radeloos gemaakt. Het aantal zelfmoorden, speciaal on der de vroeger beter gesitueerden, neemt enorm toe. De kranten publiceeren ze niet meerdoch uit andere bron ver namen we, dat in een week te Darm stadt en omgeving 81 personen een einde aan hun leven hebben gemaak De Hanzebank. Naar wij vernemen is de surseance van betaling, indertijd aan de Hanze bank verleend, tot 1 Februari verlengd De Statuten van de Zuiderbanlc zijn, zoo meldt men uit Breda, Koninklijk goedgekeurd. Levens verzekeringsbedrijf. De wet op het levensverzekeringsbedrijf treedt 15 November in werking. Opheffing Hulppostkantoor. Ernstige geruchten doen de ronde als zouden plannen in voorbereiding- zijn om over te gaan tot opheffing van het overgroot deel der hulppostkantoren Reeds verschillende kantoorhouders zouden aanzegging hebben gekregen dat het voornemen bestaat hun hulp kantoor op te heffen. Volgens boven genoemde plannen zouden er nog heel wat volgen, zelfs kantoren van meer dan gewonen omvang. Voor ons, plattelanders, ware het te hopen, dat deze geruchten nooit ver wezenlijkt werden. Immers, wat is het platteland zonder goede postverbinding Welke toestand zou er in het heden- daagsch leven ontstaan, als we weer werden teruggedrongen naar de primi tieve inrichting van voor 20 of 30 jaren toen de postboden halve provincies moesten afloopen. Troclstra wil geen Ministerschap. Het »Volk" haalt een gedeelte der redevoering, door Troelstra bij de be handeling der Vlootwet gehouden, aan waarin hij spreekt over het «dilemma Ruys-Troelstra". De strekking van dit betoog komt, volgens het soc. hoofd orgaan, hierop neer dat, indien Troel stra eventueel tot samenstelling eener nieuwe regeering mocht worden ge roepen, hij deze functie aan een ander partijgenoot zou overdragen dat dus van een »kabinet-Troelstra" in geen geval sprake zou zijn. Troelstra, hiertoe eventueel uitge- noodigd, zou er niet aan denken, in een ministerie plaats te nemen. Zijn gezondheidstoestand reeds zou hem be letten, zulk een positie te aanvaarden. Ernstig ongeluk. Zekere B. die bij zijn broer te Haaks bergen mede hielp dorschen, kwam met zijn kleeren in aanraking met de spil der dorschmachine. Eenige malen werd hij rondgesleurd en met zijn hoofd tegen den muur geslagen. Meer dood dan levend werd de ongelukkige opgenomen. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. Fruitveiling Venray. APPELEN. Sterappels I van f16— 24.50. Sterappels II van f 1017. Ster appels III van f59. Goudreinette I van f1728. Goudreinette II van f 12.50 16.50. Goudreinette III van f711. Bellefleur I van f 16—19.50. Bellefleur II van f 10.50—12.50. Court pendu I van f 11—13. Court pendu II van f 7—10.. PEREN. Stoofperen van f1424.50 Worden gevraagd 1 dagmeisje 17—18 jaar 1 jongen 17 jaar boerenwerk 1 bekw. winkeljuffrouw v. dadelijk 1 alleszins bekwaam boerenknecht als baas kunnende optreden 1 burgerdienstmeid voor 15 Nov. a.s. 4 boerendienstmeiden Bieden zich aan 1 chauffeur ol landbouwopzichter 1 koetsier 2 timmerlieden 1 meubelmaker 2 burgerdienstmeisjes 3 kantoorbedienden 4 boerenknechten voor Paschen 1 boerendienstmeid 20 jaar 4 burgerdien9tmeiden 1518 jaar Paroohlekerk Morgen Zondag 2 uur kleine congregatie, half 3 herhahngecatechismus en 4 uur recollectie. Maandag half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. voor Johanna Wismans, Leonard Wismans en Petro- nella Jenneskens, kwart na 4 Lof. Diuedag half 7 leesmis voor de vrouw van Thomas Michels, half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. voor Gerard Arts en Henrica Verheijen. Woensdag half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. 2de klas voor den BoogEerw. Heer Joseph Oomen Donderdag 7 uur te Veltum H. Mis. half 8 leesmis 8 uur Zieledienst voor de overl. familie Maas-Janssen. Vrijdag half 8 leesmis, 8 uur Sol. Jaarg. voor Cornelis Raedts en Petronella Smits. Zaterdag komen de kinderen der 6e' klas te biechten, kwart na 4 Lof. In den loop deter week wordt een begin ge maakt met de collecte voor de R. K. Universiteit. Patarikerk, Morgen 5, 6 en 7 uur H. Mis met onderrich ting 8 uur Hoogmis met preek. 2 uur vergadering voor de leden der 3e Orde afdeeling vrouwen van den 2en Zondag der maand, 5 uur Lof. Dinsdag feest v. d H. Didacus volle aflaat o g.r. Om half 8 Hoogmis ter eere v, d. H. Antonius om 6 uur Lof. Woensdag feest v. d. H. Josaphat volle aflaat o.g.v. Om 6 uur Lof. Vrijdag feest v. d. H. Agnes van Assisië volle aflaat o g.v,, om half 8 hoogmis, om 6 uur Lof en H. Kruisweg. Date week tal de termijn van boter gehouden worden. In den loop dezer week wordt een begin gemaakt met de collecte voor de R. K. Universiteit. St. Antonius-Patronaat. Maandelijksche algemeene H. Com- ni nie. Na de Groote Hoogmis opening van de Bibliotheek. De jongelingen die van 30 November tot 3 December de retraite willen mee maken te Venlo, worden verzocht zich heden Zondag aan te melden. Wij ver zoeken in deze beleeefd en dringend de medewerking van ouders en pa troon s. 2—9 Nov. GEBOREN Jan J. H. Reijntjes, Veulen Maria P. Bots, Oirlo, Joseph J. Gossens, Hofstraat Peter J. W. Arts, Oirlo GEHUWD: J. li. C. Peeters, 23 j. en J. II. Tac- ken, 28 j. beiden te Venray Johannes H. van Dijck, 32 j. te Blerick en P. M. Beerkcns, 35 j. te Venrav OVERLEDEN Maria E. A. van Meijel, echlgen. van Th. H. Michels, 63 j., Groote Markt 1 patiënt St. Servaliusgeslicht van den op 15 November met Octaaf In de week de hoogmis om 9 uur, Zondag 18 November om 10 uur. Donderdag, feestdag v.d. II. Machutus Hoogmis voor de levendeleden, Vrijdag 16 Nov. voor de overledenen der Broe derschap. 14 des namiddags ZES uur op de Boven zaal van het Patronaat. Spreker: een Eerwaarde Pater. Installatie van aspirant-leden. De zaal is ook voor niet-leden toe gankelijk. Het bijwonen der vergadering ver plicht tot niets. 221 HET BESTUUR. Ondergeteekende geeft bij genoeg zame deelname een Beleefd aanbevelend, B. Berkven s. Coupeuse BOXMEER. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, kunnen zieh aanmelden voor 26 Nov. a.s. bij JANSSEN—WIJNHO VEN, Langstraat. Bovengenoemde Coupeuse beveelt zich tevens beleefd aan voor het aan lage prijzen. Uiterst solide en nauwkeurige afwerking. 229 legen Juni, op eene boerderij met meer dan dubbele overwaarde. Adres Bureau dezer Courant. wegens huwelijk der tegenwoordige om met Paschen in dienst te te treden bij Gebr. JEUKEN, Groote straat 6, Venray. 311 vraagt voor den verkoop zijner prima ingevoerde merken een om zijn clientèle van Venray en om streken te bezoeken. Brieven aan Bureau van dit Blad, onder opschrift «Sigarenfabrikant". 13 4 ct. per stuk en f3.50 per lOOstuks bij ROOYAKKERS, Beekweg. Aanbevelend, 22

Peel en Maas | 1923 | | pagina 2