Weekblad voor VEN RAY, HORST en Omstreken. JFuico van Bern Dit num mei- bestaat uit twee bladen Sorteeren. verpakken en veilen van FRUIT. FEUILLETON. Op naar Well- Zaterdag 10 November 1928 44e Jaargang No 45 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL': voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonder!. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAT. Tel. No. 51 PRIJS OER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7V* ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. (Vervolg van Tweede Blad) De kweekers van fruit in Limburg behoeven, evenmin als de andere Hol- landsche fruitproducenten, zich zelf te overtuigen van de superioriteit hunner voortbrengselen zij moeten het publiek daarvan overtuigen, zoowel het publiek in ons eigen land (want ook in Neder land kan het gebruik van fruit nog veel grooter worden dan het op het oogenblik is), als het publiek in het buitenland. En dat publiek kün alleen overtuigd worden van de voortreffelijkheid van het Nederlandsche fruit, als het deze voortreffelijkheid zélf kan constateeren als het zelf ziet, hoe ons fruit in kwa liteit, in smaak, in uiterlijk, in sor- teering en in verpakking uitblinkt bo ven al hel andere fruit, of het beste van dit andere minstens evenaart. En verscheidene in ons land geteelde soor ten appelen kunnen in alle opzichten met de beste Engelsche en Canadeesche soorten wedijveren. Sterappelen, Bellefleurs, Cox Oranje en Transparante e.d. staan met de beste Engelsche en Canadeesche soorten vol komen op één lijn en zullen nimmer meer daarvoor behoeven onder te doen, indien de sorteering en de verpakking- op dezelfde serieuze wijze geschiedt als dit bijv. door de Canadeesche fruit- kweekers-organisatie wordt gedaan. Her haaldelijk is dit kunnen worden gecon stateerd én op de Wereldfruittentoon stellingen te Londen én op de verschil lende Engelsche markten. Maar als het publiek hetzij in ons eigen land, hetzij in Engeland of in Scandinavië, misschien zelfs na een intensieve reclamecampagne om Neder- landsch fruit te eten, er toe is overge gaan om dat Nederlandsch fruit te koopen en het wordt dan voorzien van producten die varieeren tusschen eerste kwaliteit en nauwelijks te gelooven akeligheid, mijne Ileeren, wat is er dan meer natuurlijk, dan dal dit be drogen publiek zich voorgoed van het Hollandsch product afkeert en zich wendt tot het Amerikaansche goed, op welks kwaliteiten- ten volle kan worden vertrouwd Dit is geen fantasie, dit is geen uil- denksel van mij zelf, maar hetgeen ik U hier beschreven heb, is bittere werkelijkheid. Niemand minder dan de Nederlandsche Consul-Generaal in Noorwegen voelde zich in het begin van dit jaar genoodzaakt de aandacht onzer Begeering te vestigen op het gebrek aan zorg, dat aan de naar Noorwegen gezonden Nederlandsche producten wordt besteed; niet alleen waren zij zeer vaak slecht gesorteerd en ellendig verpakt, maar zelfs waren zij dikwijls geheel onrijp. Letterlijk 24 Daar de rentmeester overtuigd was, dat indien Iiensberg van de zaak ken nis droeg, dit zeker ten nadeele van Fulco of van ons zou uitloopen, zoo besloot bij verstandig den man eerst naar des boschwachters woning te voeren, en mij oogenblikkelijk van het gelukkige nieuws te verwittigen. Daar heb ik den man gesproken en deze heefL mij alles, voor zoo verre hem zulks bekend was, gezegd. «Maar zou die man, misschien niet een werktuig kunnen zijn in de han den van Hensberg vroeg Maria angstig; zoekt men ons misschien te misleiden «Ik mag zulks niets denken Maria! De man zag er niet als verrader uit, en daarenboven wat zou hij er aan hebben het voordeel dal hem die slechte handelwijze zou opleveren, zou luttel zijn. «Eu waar is die man heengetrokken nadat gij afscheid van hem genomen had? «Ik heb den rentmeester bij hem achter gelaten, en hem tevens verzocht van zijne zending aan niemand te spreken, daar dit mij eene groote onge legenheid zou veroorzaken hij heeft mij dit bij het afscheidnemen trouw zegt de Consul-Generaal in het schrij ven, hetwelk hij mij op mijn verzoek om nadere toelichtingen toezond »De Nederlandsche appelen worden hier over het algemeen als minder waardig beschouwdzij worden niet als handappelen,u"maar slechts voor de keuken gebruikt. Er moet op gelet worden, dat in één kist slechts één soort verpakt wordt en niet bijv. Ster- appelen en Gravensteiner door elkaar, zooals ik onlangs moesL constateeren! verder moet in één kist dezelfde kwa liteit worden verpakt en niet groote, kleine en middelsoort door elkaar. Ik wijs U er op, dat de appelen en peren, die hier vanuit België en Tyrol ontvan gen worden, veel beter gesorteerd en verpakt zijn dan die uit Holland; ter wijl het Amerikaansche fruit zóó supe rieur is, dat het, indien Holland niet zeer spoedig afdoende maatregelen neemt, het Hollandsche fruit binnen kort absoluut van de markten alhier zal hebben verdrongen." Dit zegt een onverdacht getuige, als onze Nederlandsche Consul-Generaal in Noorwegen. Eu dat deze klachten niet overdreven waren, moest de Voorzitter der Veilings organisatie constateeren, toen hij eenige maanden geleden een studiereis door Noorwegen en Zweden maakten. Hem bleek, dat de Si-andinavische handelaren absoluut geen vertrouwen hadden in de Hollandsche producten en dat zij daarom die producten slechts kochten onder de voorwaarde vrij zicht", d.w.z. dat zij eerst den prijs betaalden, als zij de producten gezien hadden. Amerika echter was instaat voor het komende seizoen duizenden kisten ap pelen naar Scandinavië te verkoopen, omdat men daar in de Amerikaansche zendingen het volle vertrouwen had, goede waar te zullen ontvangen. Mijne Ileeren, het zal U duidelijk zijn, dat waar eenerzijds door onze concurrenten alle krachten werden in gespannen om zich van de geheele fruitmarkt in Engeland en Scandinavië meester te maken en anderzijds door onze laksheid dit streven in de hand werd gewerkt, en de klachten over het Nederlandsche product aan de buiten landsche markten steeds toe namen, het zal U duidelijk zijn, dat de Nederlandsche kweekers en in het bijzonder het Bestuur der Veilingsorga nisatie zich toen bezorgd gingen af vragenWaarmoet dat heen Kunnen en moeten wij zélf de handen niet uil de mouwen steken om ons afzetgebied te behouden en ons een ruimere plaats op de wereldmarkt te veroveren Deze vragen klemden te meer, waar sinds eenigen tijd in het Engelsche Parlement een wetsontwerp in behan deling is, hetwelk voorschrijft, dat alle buitenlandsche groenten en fruit, die in Engeland zullen worden ingevoerd, op de verpakking de aanwijzing moeten dragen van het land, vanwaar zij ko men. Over de bedoeling van dit wettelijk voorschrift kan wel geen twijfel be staan. Deze aanwijzing van het land van herkomst zal gelegenheid geven om ons met den vinger na te wijzen en met meer kans op succes zal de veldtocht tot wering onzer producten hartig beloofd, en wij kunnen dus van dien kant gerust zijn. Intusschen spijt het mij dat ik in alles zoo geheimzin nig moet te werk gaan, en u zelf nog maals verzoeken moet, u van het gesprokene geen woord te laten ont glippen. Laat ons dus geloovig hopen en vertrouwen. Maria was geheel verrukt over het geen zij gehoord hadwel klonken haar de woorden van vader Ambrosius zich niet te spoedig aan eene bedriege- lijke hoop over te geven in de ooren, maar zij verzette met kracht die onrustbarende gedachten, en zag Fulco en Walter reeds in hare verbeelding in het slot en aan hare zijde weder gekeerd, terwijl al het lijden, al de beproevingen die zij doorstaan had, in dat gelukkige oogenblik zouden vergeten zijn. Zij gaf zich dus aan de hartelijkste ontboezemingen over, en ofschoon een geheime vrees nog altijd de borst van vader Ambrosius beknelde, en hem het oogenblik des wederziens nog zeer verwijderd toescheen, zoo wilde hij echter de vreugde van het goede meisje, dat zoo weinig blijde oogenblikken ge kend had, door zijne woorden, niet geheel en al den bodem inslaan. Ter wijl de grijze priester en de jeugdige maagd, onder het geheimzinnig starge- flonker, den Gever van alle goeds, met stamelende lippen voor zijne liefde en barmhartigheid danken, zullen wij ons naar een ander gedeelte van het kasteel begeven, waar een tooneel van eenen geheel anderen aard plaats had. In een der benedenzalen liep Heer of tot verkrijging van belemmeringen bij den invoer, worden voortgezet. Aan feitenmateriaal zal het niet ont breken. Er bestaat grond voor klach ten. Alleen de eerlijke erkenning kan tot verbetering leiden. Op een vergadering in 1921 op het Ministerie van Landbouw gehouden, onder leiding van den Directeur-Gene raal van den Landbouw, waarop zoo wel de Handelaren als de Kweekorga- nisaties vertegenwoordigd waren, kwam men tot de conclusie, dat de toestand zóó ongunstig was, dat controle nood zakelijk werd geacht. De moeilijkheid, waarop men stuitte, was de vraag, door wie en hoe de controle zou wor den uitgeoefend. De Regeering nam het standpunt in, dat het behoorde te geschieden in overleg en in overeenstemming met de Organisaties van producenten en handelaren, Reeds spoedig bleek, dal een basis voor overleg niet aanwezig was, door dat bij de handelaren een sterke actie tegen iedere controle loskwam en ook in kweekerskringen iedere Begeerings- bemoeiing werd verworpen en alleen de controle werd begeerd als die zou kunnen plaats hebben door de Organi saties van Handelaren en Kweekers zelf. Zoo bleef dit voor onzen export zoo belangrijke vraagstuk onopgelost en dreigde- onze export steeds meer terrein te verliezen onder de concur rentie van een steeds toenemend aantal concurrenten, die, hetzij onder voor schrift hunner Regeering of door eigen initiatief onze meerderen zijn geworden in de verzorging van hun product, zoowel wat sorteering en verpakking, als wat betrouwbaarheid betreft. Het Bestuur der Veilingsorganisatie besloot toen zélf de hand aan de ploeg te slaan en zoo stelde het aandeAlge- meene Vergadering, die op 28 Maart van dit jaar te Utrecht gehouden werd, voor, dal het zou worden gemachtigd een merk aan te nemen en de voor- waarden te bepalen, waaraan moet worden voldaan om van dil merk ge bruik te mogen maken. Dit voorstel werd door de Algemeene Vergadering met overgroole meerder heid van stemmen aangenomen. Sindsdien is het Bestuur der Veilings- organisatie krachtig voortgegaan op den ingeslagen weg. Voor eenige pro ducten, als kool en vroege aardappelen bestond reeds een standaardse rteering en verpakking; voor de meeste produc ten bestaat dit echter niet en zal het voor ieder product afzonderlijk moeten worden ontworpen en doorgevoerd. Zoo is onlangs door liet Bestuur der Veilingsorganisatie in overleg met den handel een standaardsorteering en -verpakking voor uien vastgesteld en aan de veilingen ten gebruike voorge schreven. Zoo is door het Bestuur een Commis sie benoemd om ook voor het fruit een standaardsorteering en -verpakking te ontwerpen; deze Commissie, dio bestaat uit de Ileeren Booy (als vertegenwoor diger voor Gelderland, Utrecht en Overijssel), Lavalle (als vertegenwoor diger voor Limburg), Balk (als verte- genwooi'diger voor Noord-IIolland) en den secretaris van het Centraal Bureau Hensberg met driftige schreden op en neder en scheen blijkbaar nog een bezoek te wachten, daar hij van tijd tot tijd luisterend bleef stilstaan, en dan weder het hoofd schuddende, zijne onderbrokene wandeling aanving. »Het is zonderling mompelde hij hij had mij toch gezegd nog heden avond hier te komen, wat mag de reden dier vertraging zijn Zou hij mogelijk iets hebben vernomen, of misschien het wild reeds op het spoor zijn? Het is wonderlijk, dat wanneer ik aan dien Fulco denk, mij dan zulk een onbestemd gevoel, ik zou bijna zeggen een siddering bevangt. En wat heb ik te vreezen Mijne maatregelen zijn zoo goed genomen, dat hij mij niet kan ontsnappendaarbij een man in mijne dienst, die dit geslacht een ingekankerden haal toedraagt en mijne bevelen stipt zal ten uitvoer brengen. Waarom dus mij zeiven beangst ge maakt? Maar toch het is zonderling, dat hij mij doet wachten. Terwijl hij deze laatste zinsnede tot zich zeiven sprak, werd er aan de deur geklopt, en trad een man van reusachtige gestalte het vertrek binnen. Zijne goed gevormde ledematen, waren door een fijn gepolijst stalen harnas bedekt, dat door zijne buigzaamheid van het talent des makers getuigde in de linkerhand hield hij een breed slagzwaard, terwijl hij zijne mantel achteloos over den rechter schouder had geslagen. Op zijn hoofd droeg hij een helm met een sierlijken veder voorzien, waarvoor een plaat bevestigd was, met een kruis versierd. Van zijne der Veilingsorganisaties, is terstond aan het werk geslagen en heeft een aantal algemeene regelen opgesteld, die als handleiding bij verpakkings- i sorteerwedstrijden moeten dienen. Deze Algemeene Regelen werden in het Orgaan der Veilingsorganisatie, in »De Tuinderij" van 17 Aug. j.l. gepu bliceerd en in het programma dezer tentoonstelling vermeld als verkrijg baar bij den secretaris der Tentoon stellingscommissie" De Spreker ging hierna de lotstand koming dezer Algemeene Regelen uitvoerig na en lichtte de bedoeling van ieder der Regelen toe. Vervolgens wees hij er op, dat een goede sortee ring en een goede verpakking van het fruit nog niet voldoende is; dat dit zelfs niet het éérst noodzakelijke is, maar dat als het eerst noodzakelijke begonnen moet worden met een goede behandeling van het fruit bij het pluk ken en bij het vervoer naar de pak plaatsen, want dat het fruit daar niet goed behandeld is, een goede sorteering en verpakking niets baat, omdat de kwaliteit niet deugt. Spreker wilde hierover niet verder uitweiden, maar meende te kunnen volstaan met er op te Avijzen, dat af rukken, afschudden en gooien de vruchten beschadigt; dat het laten liggen in den boomgaard voor de houdbaarheid van het fruit nadeelig is tengeAolge der temperatuursverschillen bij dag en bij nachtdat hel losse vervoer in karren zonder veeren en over hobbelige wegen de vruchten kwetst en kneuzingen bezorgt. Het is dus van het meeste belang, dat ook de voorbehandeling van het fruit met de meeste zorg geschiedt; wel zal dat meer arbeid kosten, maar de meerdere zorg, die aan het product worden be steed, zal ruimschoots worden vergoed door den veel hoogeren prijs, dien het opbrengt. In dit verband wees de spreker er op, dat een goede behandeling van het fruit van aes te meer belang wordt, nu de houdbaarheid van het fruit een steeds groolere rol gaat spelen, tenge volge van het feit, dat het bewaren van het fruit in koelhuizen een steeds grooter omvang neemt. Dit bewaren van fruit in koelhuizen is voor de fruitteelt van zeer groot belang; immers het schept niet alleen de mogelijkheid om op een gegeven oogenblik, Avanneer de aanvoer A-an fruit zoo groot is, dat de prijs enorm daalt, een flink gedeelte uit de markt te nemen en deze zoodoende te ontlas ten, maar het stelt de fruithandelaren ook in staat den aanvoer Aan fruit over een langere tijdsruimte te ver- deelen, dan waarin dit tot nu toe veelal nog geschiedt. Gewoonlijk is de aanvoer van fruit in de maanden September, October en November zeergroot en zijn de prijzen daardoor laag; daarna vermindert de aanvoer voortdurend en Avordt de prijs steeds hooger, totdat tenslotte in het voorjaar bijna geen fruit meer te ver krijgen is. Waar de fruitteelt in Nederland zich zoo enorm heeft uitgebreid, dringt het vraagstuk van de verdeeling van den fruitaanvoer OA'er een langere tijds. gelaatstrekken was niets te onderschei den, dan zijne oogen, die als twee bliksems uit liet vizier dat zijn gelaat bedekte, den toeschouAver aanblikten. «Eindelijk! zeide Hensberg, terwijl hij zijn gast te gemoet ging en hem de hand reikte. Ik had reeds alle hoop opgegeven u heden avond te zien. Maar wees welkom! Ontdoe u van helm en ZAvaard, gij behoeft hier geene Saracenen te bevechten, en maak het u zeiven zoo gemakkelijk mogelijk. Gij zijt inderdaad zeer beleefd zeide de onbekende, en men kan het u aan zien dat gij het goed met uwe vrienden meent. Daar gij mij dus vrijheid van handelen geeft, zoo zal ik mij van mijn zwaard ontdoen, doch den helm niet losgespen het is eene gelofte, die ik gedaan heb, en die gij mij immers niet euvel zult duiden? »Ik begrijp u, zeide Hensberg lachen de. als hel wild geschoten is, zullen wij wel nader kennis maken. Maar komaan een beker Avijn zult gij zeker niet versmaden, anders zoudt gij toonen geen goed krijgsman te zijn De bekers Averden fgevuldin een oogenblik was de inhoud door den onbekende verzwolgen. »Zoo iels verkwikt den mensch Heer Hensbergen deze hartversterking is mij dubbel Avelkom, den verren weg in aanmerking genomen, dien ik heb af gelegd. «Welnu de flesch is ter uwer beschik king, maak er dus een goed gebruik A'an. Ik wed dat gij bij de Saracenen zulk een goed onthaal niet hebt gevon den en dan Godfried van Bouillon ruimte steeds meer naar voren. Een der middelen om hieraan tegemoet te komen is het beAvaren van het fruit in koelruimten, welk middel reeds door zeer vele handelaren Avordt toegepast. Dit bewaren in koelruimten speelt in de kwestie der houdbaarheid de A'oornaamste rol; slechts allereerste kwaliteit fruit komt voor het bewaren in koelruimten in aanmerking: spr. toonde dit aan met een aantal ver klaringen van kooplieden, die in de laatste jaren geregeld van koelhuizen gebruik maakten en die er telkens op wezen, dat zij daarvoor slechts prima kwaliteit gebruiken konden. «Hiermede, mijne Ileeren, aldus be sloot de spr. het eerste gedeelte zijner rede, meen ik U A-oldoende overtuigd te hebben van de absolute noodzake lijkheid van een goede behandeling van het fruit, van een goede sorteering en een goede verpakking, zoowel om daardoor den export te bevorderen, als om daardoor ook den afzet in het binnenland uit te breiden. Bedenkt mijne Heeren, dat het mooiste fruit bedorven kan Avorden door een ver keerde behandeling; dat het daardoor niet meer geschikt is om te worden bewaai-d; dat onze concurrenten in Canada en Australië op de loer liggen om ons onze afnemers te ontrooven, ja, dat zij klaar staan om met hun pro ducten onze eigen markten te over- stroomen. Alleen prima soorlkeuze, eerste kwa liteit en uiterst zorgvuldige sorteering en verpakking kan ons in staat stellen tegen deze buitenlandsche concurrentie hel hoofd te bieden. Al deze plichten rusten op den kweeker; de kweeker is degene, die het uiteindelijke voordeel heeft van een Hinken afzet, maar hij is ook degene, die de uiteindelijke stroppen lijdt van verkeerde prac- tijken." Op Zondag 11 November 's namiddags 3 uur zal te Well in de zaal der Harmonie eene vergadering der kies verenigingen van den kieskring Horst gehouden worden. De Heer M. C. E. Bongaerts, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, zal alsdan aanwezig zijn en eene lezing houden over de noodzakelijkheid eener organisatie der R. K. kiezers, over den grondslag der oi-ganisatie in verband met het rapperl Barge en over den politieken toestand Deze vergadering is niet alleen toe gankelijk voor afgevaardigden en be stuursleden maar ook voor alle anderen belangstellenden. Het is te hopen, dat de moeite die het bestuur gedaan heeft om iemand als den afgevaardigden Bongaerts voor dit doel uit den Haag te latenfover- komen beloond Avordt door een"vol le zaal, en dat de heer Bongaerts dié tegen de lange reis niet opziet om de kiezers in de gelegenheid te stellen met hun afgevaardigde in contact te komen, nu ook den indruk krijgt, dat er in Noord-Limburg belangstelling is voor de politiek en ijver voor de goede zaak. menigmaal naar zulk een glaasje za' gesnakt hebben. Maar elkeen zijn gevoelen. Doch dit wil ik u Avel ver zekeren dat indien ik den Hertog ge weest ware, ik mijne bezittingen niet voor de onzekere kansen des oorlogs had opgeofferd. En wat heeft het hem daarenboven gebaat? Slechts korten tijd heeft hij den koningstitel gevoèrd, en al zijne plannen van toekomstige grootheid, zijn daardoor als rook ver dwenen. «Men kan wel hooren Heer Hens berg! dat gij de zaken niet kent waar over gij zoo lichtvaardig uw oordeel uitspreekt, en u dus op een valsch standpunt plaatst. Godfried was een groot krijgsman en zonder zijnen per soonlijken invloed; zoude bezwaarlijk het schitterend wapenfeit, de verovering van Jerusalem volbracht zijn. Godfried heeft dappere en schrandere opvolgers op den troon van Jerusalem, maar geen hunner vereenigl met het karak ter van den held en staatsman zulk eene vlekkolooze reinheid van handel en Avandel, zulk eene onbaatzuchtig heid en zelfverloochening, zulk eene eenvoudigheid en nederigheid, en, de gansche ziel doordingende godsvrucht. Daarom betreurde zijn afsterven niet alleen de christenen van alle natiën, maar zelfs de Saracenen I «Duid het mij niet ten kwade, zeide Hensberg, indien ik u soms in den persoon van Godfried mocht beleedigd hebben. Gij hebt gelijk, ik heb over zaken gesproken die mij niet recht duidelijk waren. Maar laat ons thans die redetwisten ter zijde stellen, en ons liever met hel doel onzer samenkomst bezighouden welke tijding brengt gij

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1