E?°2Si,nd"': Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Tweede blad Lourdes Bernadette. Dit moest ge eeos lezen. en Da vrachtautomobiel vervangt het paard. Gemengd Nieuws y.atardag 3 November 19%344e Jaargang No 44 PEEL EN MAAS 1>ER KWARTAAL: 1H1H1 m Hi •■■■■MBHVW (bij vooruitbetaling)1,30 ment groote reductie, afzonderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNGKHOF, VHNRAY. Tel. No. 51 Rozenkrans of Kerkboek Wie zal het winnen Is daar ook al concurrentie tus- 9chen 't Zal er toch weinig op aan komen of ik uit een kerkboek bid, of aan m'n »nösterke", als ik maar bid! 'l'och niet. Beantwoord eens voor U zeiven deze vraagBidt ge uit een kerkboek, b.v. de gebeden onder de II. Mis, als ge 's avonds naar den Rozenkrans gaat in de kerk? Natuur lijk niet, zult ge zeggen. Dan bid ik met den priester en alle geloovigen gezamenlijk den rozenkrans mee. Welnu dan, als ge in de kerk zijt om het II. Misoffer bij te wonen, moet ge U ook met den priester vereenigen en de gebeden der H. Mis uit Uw kerkboek bidden. Pius X, heiliger na gedachtenis, heeft het zoo mooi ge zegd Ge moet niet bidden onder de H. Mis, maar ge moet de II. Mis bidden, met andere woordenzooveel mogelijk dezelfde gebeden als de priester, wanneer hij uit het Misboek de gebeden bidt. En nu komt het er niet op aan, als ge maar bidt in de Kerk, terwijl ge het H, Misoffer bijwoont. Aan den rozenkrans bidden, is niet verkeerd! Maar het gaat er maar om, wat het beste is, 1) hoe ge het beste aandach tig zult zijn in de Kerk, 2) hoe ge hel beste eerbiedig zult zijn, 3) hoe ge het beste den priester kunt volgen bij het opdragen van het H. Misoffer, 4) hoe ge het beste den priester zult begrijpen in alles wat hij aan het altaar doet; en tenslotte niet het minst: hoe ge de meeste vrucht zult hebben van het bijwonen van het Misoffer. Veronderstel, ge gaat naar een too- neeluitvoering kijken, een treurspel, een drama. Wat doet ge dan Ge let aandachtig op hetgeen daar op het tooneel gebeurt; ge stoort u zeiven en uwen buurman niet met maar rond te gapen en te zien welken hoed juffrouw diè en welken mantel juffrouw diè aan heeft. Ge kijkt op het programma of in een tekstboekje, wie de spelers zijn wat voor een soort stuk het is, wat het beteekent, uit hoeveel bedrijven het bestaat enz. Kortom, ge doet alles om het stuk zoo goed mogelijk te begrijpen, om er aldus zooveel mogelijk plezier en ge noegen van te hebben. 't Is met het H. Misoffer precies hetzelfde. Bidt ge uit een goed kerk boek de gebeden der II. Mis, dan zijt ge van zelf aandachtig; zijt ge aan dachtig dan zijt ge eerbiedig; ge zult den priester precies kunnen volgen en des te beter ook kunnen begrijpen, want in een goed Kerkboek staat altijd min of meer alles verklaard en aangegevenen ge zult er zoodoende de meeste geestelijke vrucht van heb- 4 »In elk geval moet ge aan de Vrouw, die je gezonden heeft, zeggen, dat de pastoor van Lourdes niet gewoon is met menschen te onderhandelen, die hij niet kent; dat bij daarom verlangt dat zij haar naam noemt en hem be wijst, dat die naam haar toekomt. Zoo die Vrouwe recht heeft op een kapel, zal zij mijne woorden begrijpen zoo zij ze niet begrijpt, kunt gij haar mede- deelen, dat zij zich de moeite kan sparen nog andere boodschappen aan den pastoor te sturen." Zonder een teeken van goedkeurig of van afkeuring te geven, richtte Bernadette haren helderen blik op den pastoor, boog het hoofd en, ging naar buiten. De pastoor tuurde haar na en sprak tot zich zelf «Dat is stellig een kind der Voor zienigheid." XIII. Woensdag 24 Februari had de achtste verschijning plaats. In den vroegen morgen waren reeds vele menschen, ook uit de naburige plaatsen, aan de grot vergaderd. Bernadette kwam op haar gewoon uur en knielde voor de ben. Want en dit is zeer voor naam hoe meer men zich aansluit bij den priester, de H. Mis opdragende, hoe beter men de II. Mis volgt en meebidt, hoe meer VRUCHT men er van heeft. Dat is dus juist als met het bijwonen van een tooneelstuk hoe beter men het volgt en ziet en begrijpt, hoe meer GENOT heeft men er van. Want hel II. Misoffer is niet alleen het offer van Christus, van den pries ter, van de geloovigen, die de II. Mis laten lezen: Neen, ieder II. Misoffer is het offer van ALLE geloovigen, omdat het ook in naam der geheele Kerk in naam van alle geloovigen, die tol de Kerk behooren, wordt opge dragen. Het is ook Uw offer, doe er dus ook zooveel mogelijk aan mee Dan beslaat er ook verband tusschen den priester en de aanwezige geloovi gen. Dan is er één groote,. levende offergave: Christus door den priester vereenigd met de geloovigen. We schreven daar zoo juist: uit een goed Kerkboek. We zullen daarom een volgenden keer eens eenige aan wijzingen geven over eenige goede Kerkboeken. In het personenverkeer behoort het paard sinds een tiental jaren eigenlijk reeds tot het verleden. De electriciteit en de benzine hebben het van de straal verdrongen. Wel is waar heeft het nog niet geheel het veld geruimd, maar de huidige vervoermiddelen voor per sonen en goederen zullen het weldra van het laatste stukje grond verdreven hebben. Zal men voorloopig nog in eenige uitzonderingsgevallen bij huurkoetsiers en luxe-rijtuigen van paarden gebruik maken, in een niet heel verre toe komst zal men deze geplaagde dieren niet meer in onze straten zien. In Amerika, dat ook op automobiel- gebied aan de spits gaat, zou men ver wonderd glimlachen, indien men in de straten van een zijner groote steden nog een paard en wagen zag voort sukkelen, want vrijwel alle vrachten worden in de nieuwe wereld reeds sinds jaren slechts door motorische kracht vervoerd. Amerika is het land van verreweg de meeste vracht- en personen-automo bielen. Bijna veertien millioen auto's loopen er momenteel in de Vereenigde Staten. Van de tien familie's hebben er 7 of 8 hun eigen wagen. Men zou bijna de geheele bevolking tegelijk in automobielen kunnen vervoeren. In de groote Amerikaansche steden koo- pen employs kleine auto's op maande- lijksche afbetaling. Zelf is men er reeds toe overgegaan op vrachtauto's miniatuur woonhuisjes te bouwen met verschillende kleine kamertjes op de wijze van kermis-woonwagens. Daar mede reizen de Amerikanen het ge heele land door en voeren het modern- romantisch leven van automobiel zigeuners. En zelfs de echte zigeuners grot neder. Terwijl zij in extase was, kon men bij uitzondering een trek van diepe droefheid op haar gelaat waar nemen in tranen badend kroop zij op hare knieën voort en kuste herhaalde malen den grond. Bij den wilden rozenstruik aangekomen richtte zij vragend hare oogen naar de Vrouwe, wendde zich naar de toeschouwers en riep tot driemaal toe «Boetvaardigheid, Boetvaardigheid, Boetvaardigheid," daar mede de woorden herhalend, die de Verschijning haar had toegeroepen. In de 6 verschijning op Zondag 21 Februari' had de Vrouwe Bernadette verzocht te bidden voor de zondaars. Waarom nu weer deze ernstige woor den Was dat het antwoord op den wensch van den pastoor O, de Vrouwe nog grootere wonderen wrochten om hare macht te openbaren en de menschen gelukkig te maken. Maar deze door de zonde verblind waren zoo onverschillig. Zij wist het, die goede Moeder, dat de zonde onge lukkig maakt de volkeren, dal het den menseh niets baat, wanneer hij de ge heele wereld bezit, maar schade lijdt aan zijne ziel. Daarom wil zij allen herinneren aan de noodzakelijkheid der boetvaardigheid, zij wil ons een door velen reeds lang vergeten woord van Jezus in het geheugen terug roepen «Zoekt vooreerst het rijk van Goa en zijne gerechtigheid en al het andere zal u worden toegeworpen" daarom wil zij ons op hare gaven voorbereiden door de zuivering des harten, door de tevredenheid met den wil van den Vader ook in de beproe- gebruiken dikwijls al lang geen paard en wagen meer, zij hebben hun eigen woon-automobiel. Terwijl in Amerika de algemeene welstand het gebruik van auto's zoo deed toenemen, zijn het in Duitschland andere oorzaken geweest, althans wat betreft het gebruik van vrachtauto's. Om economische redenen zijn op de industrieterreinen en in de steden de paardenstallen veranderd in garages. Na langdurige proefnemingen, zijn de zakenmenschien tot de overtuiging gekomen, dat de onderhoudskosten van een vrachtauto in elk opzicht geringer zijn dan van een paard en wagen. Vooral de overweging: «een paard eet haver, ook als hel niets doet, een vrachtauto eet geen benzine, als zij stilstaat", gaf den doorslag. Bovendien kan men nog beweren, dat de haver, welke hel'puard eet, voor de volksvoeding verloren gaut. Eén stap verder gaande, zou men die bewering in een nog pakkender vorm kunnen gieten: Hoe minder paarden Duitschland heeft, des te minder graan behoeft het in te voeren. Het is bij deze vergelijking van geen belang, dat wij van het paard de kostbare stalmest krijgen, waardoor wij minder chilisalpeter behoeven in te voeren. Het is wetenschappelijk vastgesteld, dat een paard een hoeveel heid haver gebruikt, voldoende voor de voeding van vijf menschen en een technische proef heeft uitgemaakt, dat het prestatievermogen van een vracht auto gelijk is aan dat van ongeveer acht paarden. In de groote steden behooren de vrachtautomobielen tot de meest voor-, komende voertuigen en in industrie centra zijn ze bijna niet van de straat. Ze loopen op eenzame landwegen, want ze zijn het snelste vervoermiddel tusschen twee afgelegen plaatsen en ze kunnen, voorzien van een aanhang wagen, tien tot twaalf ton vervoeren. Ze kunnen dus ongeveer evenveel bevatten als een spoorwegwagon en rijden indien gewenscht, met de snel heid van een goederentrein, 35 K.M. per uur. Hun bedrijfsre^ervoirs zijn voldoende voor een rit van 500 K.M. De groote voordeelen van een vracht auto boven alle andere vervoermidde len en de tot in het fantastische ge stegen vrachten, hebben vele onder nemingen geheel onafhankel ijk gemaakt van de spoorwegen. De kostenberekeningen in de fabriekskantoren hebben uitgewezen, dat de transporten met een eigen vrachtauto 30 pCt. goedkooper zijn dan met de spoorwegen. Particuliere ondernemers halen reeds hun kolen met eigen vrachtauto's van de mijnen uit Midden-Duitschland en zij sparen zoodoende het veelvoudige overladen en rangeeren op de spoor wegen, waardoor bij tegenwoordige arbeidsloonen aanzienlijke onkosten worden vermeden. Een bewijs van de volmaaktheid der motoren is wel het plan om de motor kappen te verzegelen, opdat de chauf feurs niet meer bij den motor zullen kunnen komen. Economisch denken kan de renta biliteit der vrachtauto's nog verhoogen. vingen van dit aardsche leven. XIV. De volgende dag, Donderdag 25 Februari, scheen aanvankelijk een dag van beproeving voor allen, die aan de echtheid der verschijningen geloofden maar later leverde hij een nieuw be wijs voor haar goed recht. Na eenige minuten van stille over weging begaf Bernadette zich naar de de grot en kuste den grond achter den wilden rozelaar, dan steeg zij af en verviel wederom in geestvervoering. Na ongeveer twee of drie tientjes te hebben gebeden, verhief zij zich op nieuw maar scheen in het onzekere te lasten tweifelend wendde zij zich naar de Gave en ging twee of drie passen voorwaarts. Dan zag zij plotse ling om, alsof zij geroepen werd en luisterde naar de woorden, die uit de rots schenen te komen. Na een beves tigend teeken ging zij voort, nu echter niet naar de Gave, maar naar den linkerkant van de grot. Nadat zij de helft van de glooiing bereikt had, bleef zij staan en zag verward rond. Vragend hief zij het hoofd naar de Verschijning, boog zich ter aarde en begon in "clen grond te wroeten. De kleine holte vulde zich met water. Na een oogenblik gewacht te hebben dronk zij daarvan en waschte zij zich het gelaat. Ook nam zij een weinig gras en bracht dit aan haar mond. De toeschouwers begrepen natuurlijk niet van dat alles. Toen het kind op stond om naar zijn plaats terug te Er zijn firma's, die een doorloopenden autodienst hebben ingericht met één vrachtauto, welke bijna nooit tot stil stand komt en acht aanhangwagens bedient. Er bestaan tegenwoordig vrachtauto's voor alle doeleinden, voor meubel-, vee-, kabel en andere trans porten, met kipinrichtingen naar links, rechts en naar achteren. De veering is geconstrueerd op grond van erva ringen, groolendeels verkregen in den oorlog, in welke de vrachtauto eigen lijk zijn eerste vuurproef doorstaan heeft. De groote vraag heeft in deze branche speciale zaken in het leven geroepen, welke alle sooiten vrachtauto's in elke gewenschte grootte in voorraad hebben, zoodat de zakenman zich te allen tijde het voor hem geschikte type kan aan schaffen, zonder dat hij bij iedere fabriek afzonderlijk behoeft aan te vragen. Een groot landgoed zonder vracht auto bestaat bijna niet meer en de romantiek der naar huis terugkeerende oogstwagens is voor een groot deel voorbij. De automobiel heeft ook het platteland veroverd. Een groote rol spelen de vracht auto's als wagens voor bijzondere diensten der stedelijke overheid. Steden als Parijs, Londen, New-York, Berlijn enz. hebben een wagenpark van 300 1000 vrachtaute's, welke uitsluitend dienst doen voor het vervoer van levensmiddelen enz. binnen de stads grenzen. Het klinkt een beetje potsierlijk, dat bijv. groote 5-tons vrachtauto's te Ber lijn gebruikt worden lot het vervoer van papiergeld tusschen de Rijksbank en Ministeries of gemeentelijke over heden. De Gemeentereiniging in Berlijn heeft een uitstekend wagenpark met electrische- en benzinemotor-automo bielen voor het wasschen, vegen en sproeien der straten, maar door de chronische leegte van de gemeentekas heeft ze de laatste paarden nog niet geheel afgeschaft. Ook de post loopt tegenwoordig ge heel op gummi en als boven gezegd zal in ons oude Europa de tijd komen, dat men lacht, wanneer iemand een paard voor den wagen spant. Aan de machine behoort nu eenmaal de toe komst. Zij heeft over mensch en dier gezegevierd. Melkbrood. De Directeur van den Keuringsdienst van Waren te Arnhem verzoekt ons te willen melden Wilt gij melkbrood eten, koopt dan alleen brood, dat gemerkt is met duide lijk leesbare letters MB. Voor het geheele land geldt sinds Mei 1922 het voorschrift, dat melkbrood met de letters MB moet worden ge merkt. Alleen wanneer gij van Uwen bakker brood eischt, dat met die letters gemerkt is, alleen dan hebt gij een garantie, dat ge inderdaad melkbrood ontvangt. Het merk móet bestaan uit. voor den kooper duidelijk leesbare keeren, was haar gelaat nog met slijk bemorst. Op dit gezicht maakte de be wondering van voorheen plaats voor het medelijden en men riep uit«het arme kind wordt krankzinnig." Zij echter scheen van dezen uitroep, die alom weerklonk, niets te merken en ging rustig naar hare plaats. Toen men haar gelaat had afgewasschen, leek zij gelukkiger dan ooit en met een engelachtigen glimlach om de lip pen begon zij opnieuw de hemelsche Verschijning te beschouwen. Deze ver dween eindelijk tegen 7 uur en men vroeg het meisje naar de verklaring van hare zonderlinge handelwijze. «Ziet" antwoordde zij, «terwijl ik bad, heeft de Vrouwe mij gezegd«Ga drinken en u wasschen aan de fontein en eten van het kruid, dat er bij groeit." Daar ik hier echter nooit een bron had gezien, ging ik naar de Gave. De Vrouwe riep mij terug en gaf mij een teeken dat ik naar de grol moest gaan en wel aan de linkerzijdeik zag echter geen spoor van een bron en begon den grond uit te hollen. De bodem van kleine holte werd eensklaps vochtig. Ik liet het opborrelende water wat helderder worden; toen heb ik ge dronken en me gewasschen." Het straaltje water werd altijd krach tiger, den volgenden dag had het een dikte van een vinger en nog eenige dagen later van een kinderarm. Tegen- levert de bron dagelijks 124,000 liter water op. De oorsprong van deze bron is dus zeker wonderbaar. Maar dit geheiligd water zou ook een wonder bare kracht bezitten, het zou in Lour- hoofdletlers MB van minstens 4 c.M. hoogte. Wanneer een bakker U ongemerkt Brood levert, zeggende dat het melk brood is, geeft daarvan dan even aan den Keuringsdienst bericht. Slechts daar, waar het publiek me dewerkt door zich geen ongemerkt brood als melkbrood in handen te laten stoppen, slechts daar is een doel treffende controle op het melkbrood van wegeden Keuringsdienst mogelijk. De Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Limburg te Venlo verzoekt ons er op te wijzen, dat zij, wier handelszaken in het Handelsre gister zijn ingeschreven, bij het intreden van wijzigingen daarvan terstond aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken mededeeling dienen te doen. De inschrijvingen dier wijzigingen in het Handelsregister, waarvoor de Kamer van Koophandel voornoemd gaarne de noodige formulieren beschikbaar stelt, geschiedt kosteloos. Men overtuige zich, door persoonlijk van het Handelsregister inzage te nemen, of wellicht verzuimd is van eenige wijziging de verplichtt opgave te doen. Het bureau der Kamer van Koop handel en Fabrieken, Parade 49, is te dien einde iederen werkdag van 9—12 v.m. en 24 uur n.m/geopend. Geen lager gehalte dan 15 procent. Het Nederlandsch Weekblad voor Zuivelbereiding en Veeteelt verneemt, dat het na 1 December niet meer mo gelijk zal zijn melanges af te leveren met een lager gehalte dan 15 procent natuurboter. Dit houdt verband met een onderhandsche afspraak tusschen de directeuren der keuringsdiensten en de margarine fabrikanten. De eisch van 15 procent natuurboter kan niet hooger worden gesteld, daar de boter- wet dit niet toelaat. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de justitie na 1 December zal ingrijpen bij een lager natuurbotergehalte bij de melanges dan 15 procent. Tegen het verwijzen naar de armenzorg. In het Voorloopig Verslag op de Be grooting van Binnenlandsche Zaken komen verscheidene leden op tegen het reeds in de nota betreffende den toe stand van 's lands financiën medege deelde voornemen der regeering om de werklooze arbeiders voor zoover zij geen uitkeering ontvangen uit de werk loozenkas naar de armenbesturen te verwijzen. Velen oordeelden de over brenging in eens, van de geheele werkverschaffing naar armenzorg wel wat sterk, al waren zij het met de regeering eens over het beginsel, dat aan die overbrenging ten grondslag ligt. Gaarne zal men vernemen of over de hier bedoelde overbrenging het advies van de gemeentebesturen is in gewonnen. Verschillende leden meenden ook thans weer een klacht te moeten uiten over de loonpolitiek, welke is gevoerd ten aanzien van de arbeiders bij de door de regeering ter hand genomen of met rijkssteun verkregen werkver- des en in de geheele wereld tallooze wonderen wrochten. Reeds den volgen den dag geschiedde het eerste dezer wonderen aan den blinden Douis Bourriette. Deze was steenhouwer van beroep en leidde sinds jaren een treurig be staan. Toen hij, (het was ongeveer twintig jaren geleden) met zijn broeder in de steengroeven bezig was, ontplofte een slecht aangelegde mijn in hunne nabijheid. De broeder bleef op de plaats dood, Louis daarentegen was zwaar verminkt en men vreesde voor zijn leven. Vooral het rechter oog was erg gekwetst en het weigerde van dien dag af eiken dienst; daarom kon de arme man slechts het grofste werk verrich ten. Toen hij nu van de wonderbare bron hoorde spreken, riep hij zijn dochtertje en zeide haar «Kind, ga mij van dat water halen als het de h. Maagd is, behoeft zij slechts te willen om mij te genezen." «Vader", zeide hel kind terugkomend «hier is water, maar het is zoo vuil." «Dat doet er niet toe," antwoordde deze en begon te bidden. Nauwelijks had hij onder innige ge beden zijne oogen ingewreven of hij slaakte een gil en begon over zijn ge heel lichaam te beven. Allengskens werd het helder in het zieke oog en na eenigen tijd ziet hij ook daarmede zoo duidelijk als ooit voor zijn ziekte. Een of twee dagen later ontmoette hij den Dokter Dozous. «Ik ben genezen" riep hij dezen toe. «Dat is niet mogelijk," hernam de geneesheer, «uwe oogkwaal is ongenees-

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5