Provinciaal Nieuws. Openbare Vergadering Gemeenteraad te Maashees Gemengd Nieuws. zit in de kringen der hooge ambtenaren. V as er steeds met kracht tegen de schandelijkste staaltjes van geldver- kwisting op laatdunkelijke wijze opge treden, dan was zoo iets thans niet •neer mogelijk. Maar het gebeurt nog steeds onverminderd, omdat de hooge 'heeren vrijwel onschendbaar zijn Zoo blijven de omslachtige en dure bureau cratische gewoonten gehandhaafd, stoort men er zich niet het minste aan alle bezuinigingseischen en gaat men door met het staatsgeld op onverant woordelijke wijze weg te smijten. We hebben een bezuinigings-commissie, die herhaaldelijk al het mogelijke deed tot versobering van den Staatsdienst. Resultaatmen laat de Comm. advi seren en trekt er zich niets van aan. ton staaltje uit veleBegin 1922 werd •oor de gezamenlijke secretarissen- generaal advies uitgebracht tot besnoei- ir. der bureaucratische administratie. Aanzienlijke bezuiniging zou er door -elijk zijn. De comm. vroeg in Dec. aan den minister-president of de bezuinigsmaatregelen werden irige- \oerd. Geen antwoord. Hernieuwde aag: Resultaat hetzelfde. Na li/sjaar nog niets vernomenMarine gaf in 1923 een bedrag van 4 ton uit aan .ificaties en aan subsidies bijna 19 milüoen tegen 14 millioen in 1921. Volgens de comm. konden er bij de scherij-inspectie 12 ambtenaren 'den gemist, bij de Justitie een 30 'ai, bij het Staatsboschbedrijf 12 enz. Ze bleven allen en elders werd maar d .rgegaan met het aanstellen van ieuw personeel. De Ned. Postschool leverde in 1919 één geslaagde op, die he' Rijk... f83000 kostte. Zoo zou men k mnen doorgaan want de staaltjes va geldverkwisting op groote schaal zijn nog steeds legio. Zdw. van den Vrijdag 28 October Voorzitter H. Rieter. Secretaris P. li Ste ens. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering metden Chr. groet worden de notulen der vo rige vergadering voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld. Aan de orde is 1. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1922. De voorzitter verzoekt de commissie apport uit te brengen over het door en ingesteld onderzoek. Namens die commissie zegt het lid lans, dat gemeld onderzoek tot geene op- of aanmerkingen aanleiding heeft gegeven en dat zij alles in orde heeft bevonden, waarna de voorzitter vraagt of nog iemand iets omtrent gemelde rekening heeft te vragen; waar niemand het woord verlangd en gemelde reke ning in de vorige vergadering is voor ga uzen, stelt hij voor tot voorloopige stelling over te gaan en wordt deze r kening met algemeene stemmen voor- loopig vastgesteld op: n ontvangst van f 77816,55 en een uilgaaf van 74700,43, alzoo een batig slot van f 3116.12. 2. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1924. Alvorens tot vaststelling dezer be- grootjng over te gaan, brengt de voor zitter" verslag uit over het onderhoud dat B. en W. hebben gehad met de hoofden der scholen betreffende het geven van vervolgonderwijs en zegt, haf de onderwijzers genegen zijn ge- meid onderwijs te geven tegen eene •eSooning van f 1.50 per uur. Hij zegt dat B. en W. deze belooning zeer ruim vinden, doch, waar het in 't belang ••an der jeugd is, dat gemeld onderwijs gegeven wordt, B. en W. voorstellen (L belooning te bepalen op f 1.25 per uii!'. Eenparig vinden ook de leden de >oning ad f 1.50 per uur te hoog, doch met het oog erop, dat 't van be- mug is dat dit onderwijs gegeven wordt, V: ;'dt na eene korte bespreking met .icemeene stemmen de belooning voor het geven van dit onderwijs vastgesteld ip f 1.25 per uur en daarbij bepaald, y. het aan gemeld onderwijs alleen jongens mogen deelnemen; b. dat dit onderwijs zal loopen over een ljarige cursus van 100 uren en c. dat het '.oolgeld voor dit onderwijs verschul digd, zal berekend worden overeen komstig de bestaande verordening. Vaar nu de belooning voor eventueel geven vervolgonderwijs is vastge steld, zal de begrooting voor 1924 met een post van ontvangst en uitgaaf moeten worden aangevuld; nadat dit geschiedt, wordt gemelde begrooting, vaar deze in de vorige vergadering post voor post is voorgelezen, met al- meene stemmen vastgesteld: Gewone dienst in ontvang en uitgaai f 75803,99. Kapitalen dienst in ont vang en uitgaaf op f 12500. 3. Vaststelling lijst vergoeding voor verloskundige hulp. De voorzitter zegt, dat de in de vo rige vergadering bepaalde conferentie met Dr. Reijers heeft plaats gehad en dai deze genegen is de verloskundige hulp tegen goedkoop tarief te blijven oefenen, zoo de gemeentp hem een lijst verstrekt, waarop vermeld staat, hoeveel elk voor geneeskundige hulp zal hebben te betalen; dat B. en W. l i zoodanige lijst hebben ontworpen en zij deze ter vaststelling aan den Raad aanbieden. Na voorlezing door den secretaris wordt deze lijst vastgesteld. 4. In behandeling wordt genomen bet. in de vorige vergadering uitgestel de, n.l. de vaststelling der lijst van schoolgeldplichtigen en wordt deze na eenige wijziging vastgesteld. 5. Ingekomen stukken. Een verzoek van het Dagelijks Be stuur der Kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen om een jaarlijk- sche subsidie van f 50; waarop met algemeene stemmen afwijzend wordt beschikt. Op voorstel en na eene toelichting van den voorzitter,- wordt besloten evenals voor 1922 ook voor 1923 aan te gaan a pari eene geldleening groot f 1500, legen eene rente van ten hoogste 5 pCt. voor bebossching van gemeentegrond met renteloos voorschot van den Staat. 6 Bespreking jachtverpachting. De voorzitter zegt, dat de huur der jacht op de gemeente-eigendommen op 30 Juni 1924 ten einde is, dat hel z.i. wenschelijk is in het begin van 1924 tot verpachting der jacht over te gaan en aangezien het te verwachten is, dat er binnen kort geen vergadering van den Raad zal plaats hebben, zou hij dit punt alsnu wenschen te bespreken. Na eenige bespreking wordt met het oog op de in werking treden der nieuwe jachtwet, dit punt uitgesteld. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering met den Chr. groet. VENRAY, 3 November 1923. GEVONDEN en ten Politiebureele gedeponeerd een biljet van f10. Zondagavond kreeg zekere M. A. in het café G. aan het Eindt, zonder dat er de minste aanleiding toe bestond, van zijn broer J. A. een snede over zijn hoofd van 15 c.M. lang. Hierop bleef M. A. ook niet onbetuigd en werd den messenheld geducht getracteerd. Het slot was dat voor beiden genees kundige hulp moest worden ingeroepen, waarna ze door de politie tot's morgens werden opgeborgen, fn Roermond zal het laatste bedrijf wel worden afge speeld. Maandagmorgen ontdekte een voorbijganger achter de woning van P. D. aan den Merseloschenweg een begin van brand. Het bleek dat een partij turf in brand geraakt was. Ge lukkig wist men spoedig het vuur te blusschen en alzoo erger te voorkomen De voorstellingen, eenige Zondagen door de Familie-bioscoop alhier gegeven in de zaal van Jac. van Dijck, trokken telkens een talrijk publiek. De vertoonde stukken waren buiten gewoon helder van beeld en voldeden zeer goed. Naar wij vernemen zullen op 18 en 19 November a.s. wederom voorstel lingen gegeven worden. Op de gister gehouden groenten- en varkensmarkt was veel aanvoer en druk bezoek. De aangevoerde groenten werden dan ook grootendeels verkocht aan flinke prijzen. Voor biggen betaalde men f 8f 15 per stuk. SMAKT. Verleden Zondag is de ZeerEerw. Heer Cremers, Rector van de St. Jozefskapel, bijna het slachtoffer geworden van dienstijver. Terwijl hij vanaf het altaar een hartelijk woordje richtte tot zijn kudde, kwam zijn kasuifel in aanraking met de kaars, die ter verlichting van 't missaal dient. Dit gewaad vatte vuur, zonder dat de gewijde spreker het bemerkte. Gelukkig zagen anderen het dreigend gevaar. Een jonge man, Jozef Geurts, drong naar voren tot bij het altaar en sloeg met zijn handen het vuur uit. Alsof er niets gebeurd was, vervolgde de Eerw. lieer Rector zijn predicatie, tot stichting der geloovigen, die enkele oogenblikken van angstige spanning hadden doorgemaakt, 't Is te hopen, dat de assurantie-maatschappij »St. Donatus" het geschonden gewaad rij kelijk vergoede aan de toch al arme kapel. Bleyenbeek by Afferden. Men meldt dat de heer L. Prins te Wassenaar, die voor enkele jaren het Kasteel Bleijenbeek bij Afferden (Lim burg) met zijn groote bezittingen in eigendom kreeg, dit thans weer ver kocht heeft aan den zoon van den vroegeren eigenaar Graaf von en zu Hoensbroek, wonende in Duilschland bij Geldern. Separatist aangehouden. Door de politie te Venlo werd een Duitscher, zekere W. G afkomstig van Crefeld, aangehouden, zonder papieren, maar wel gewapend met een geladen revolver. Hij verklaarde in dienst te staan der separatistische beweging als ordonnans. Hij zal worden uitgeleid. Strenge grensbewaking zal in de ko mende dagen wel noodig zijn om on- gewenschte elementen te weren. VENLO. In verband met de ophef fing der Rijksnormaalschool alhier na men Maandag n.m. in het schoolgebouw Helsehriksel, de leerlingen op harte lijke wijze afscheid van directeur en leeraren. Verschillende mooie bloem stukken werden onder toepasselijke toespraken aangeboden. Naar wij ver nemen zullen zoo goed als alle kweeke- lingen de normaalschool te Roermond blijven bezoeken. ROERMOND. Alhier is Woensdag de ongehuwde werkman H. Cox uit Maasniel bij het baggeren van grint in de Roer gevallen en verdronken. Pluiniveetentoonstelling. Bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Coöp. Roermondsche Eier mijn zal op 19 en 20 Januari a.s. door de pluimveehoudersbomlen van den Limburgschen Land-en Tuinbouwbond en Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond in de zalen der Eiermijn aan de Hamslraat te Roermond een Nationale Pluimveetentoonstelling wor den georganiseerd. R. K. LandbouwwinterseUool tc Roermond. Te Roermond werd Maandag de R.K. Landbouwwinterschool geopend. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 200000 eieren. Hoogste prijs f 13.20. Laagste prijs f 12. Doodelyk mijnongeluk. Dinsdagnacht werd op de Staatsmijn «Wilhelmina" te Heerlen de 28-jarige gehuwde mijnwerker Z. uil Spekholzer- heide, onder een zwaren steen bedolven en gedood. Nieuwe inyn. Zaterdagmiddag had te Heerlen de opening plaats van de nieuwe mijn schacht der Oranje Nassau IV. Feestelijke opening electr. tramlijnen in Limburg. De eerste Limburgsche electrische tramlijnen van Sittard naar Heerlen en van Hoensbroek naar Staatsmijn Hendrik, zijn Zaterdag j.l. op feestelijke wijze geopend. Ze zijn gebouwd in het dichtst be volkte deel van Limburg en leiden naar het hart van het kolenland. De staatsmijnen Emma en Hendrik en de bekende Oranje-Nassau-mijnen worden er zeer gemakkelijk mede bereikt. Deze industrieele instellingen en haar arbeiders hebben het grootste belang bij de totstandkoming dezer lijn. KERKRADE. De drukte langs de Nieuwstraat alhier neemt de laatste dagen weer sterk toe. Nagenoeg alle levensmiddelen worden gevraagd. Petroleum is ook een zeer gewenscht artikel. Op 't Duilsch schijnt hieraan groot gebrek te zijn. De Vlootwet verworpen. Na de gewichtige debatten, dagen lang gevoerd over de Vlootwet was 't logisch, dat er den laatsten dag, Vrijdag, niet veel nieuws meer over te vertellen viel. Dit neemt echter niet weg, dat er nog verbazend lang over gepraat is. inmiddels werd de nadering van het einde steeds sterker beaccentueerd. Tijdens de Regeeringsduplieken bereik te de Kamer een zelden geconstateerde voltalligheid. Negen en negentig leden wachtten de beslissing af. En onder hen waren de tot dusver wegens ziekte afwezige, allen blijkbaar nog lang niet geheel herstelde leden, de heeren Kolkman, Visser van IJzendoorn, Ter Hall, Vliegen en Van Rappard. Alleen de heer Gerretson is zóó ernstig ziek, dat zijn komst tot de volstrekte onmo gelijkheden behoorde. En ook op de tribunes en in de loges klom de belangstelling voort durend ze voerde zelfs tot benauwen de volte. Onder groote spanning had tenslotte de stemming plaats, met het resultaat, dat de Vlootwet werd verworpen met 50 tegen 49 stemmen. De linkerzijde en 10 Katholieke Kamerleden stemmen tegen, n.l. mevr. Bronsveld en de heeren Michielse, Loerakker, Bomans, Van Schaik, Bulten. Suring, Kuiper, Engels en Van Rijzewijck. De uitslag van de stemming werd door de linkerzijde met daverend applaus begroet. Een scheuring in de Katholieke Party. Het «Huisgezin" laat zich als volgt waarschuwend uit Ten opzichte van het verschil van inzicht, onder de katholieken ten aan zien van de Vlootwet gebleken, kan men tweëerlei standpunt innemen. Het eerste, dat men van een breuk in onze partij gewaagt en haar in twee deelen ziet uiteenvallen. Het andere, dat men, het meenings- verschil erkennend en aanvaardend, geen scheuring aanwezig acht en er ook niet toe drijft. Wij hebben reeds eenmaal met een militaire wet, die verdeeldheid bracht, ervaring en bittere ervaring op gedaan. Het was de legerwet-Bergansius, die in 1891 den val van het kabinet-Mackay ten gevolge had, de katholieken in twee legerkampen verdeelde en tot 1901 de komst van een christelijk bewind tegen hield. Dat is toen een bange en onverkwik kelijke tijd geweest. Wij hoeven er niets van op te halen, om thans voor een herhaling van het geval van de verdeeldheid en van den strijd te waarschuwen. Van den anderen kant hebben we niets te verdoezelen. Er was verschil over de Vlootwet, maar ook alleen daarover. Niet over de vraag, of men het sociaal-democratische standpunt ten aanzien der landsverdediging wenschfe in te nemen, niet over andere vraag stukken, waarbij «reactie" en «demo cratie" zij betrokken. De tegenpartij zegt het wel, maar die tegenpartij is in dit geval niet geheel belangeloos en haar houding is tame lijk, om niet te zeggen meer dan tendentieus. De tegenpartij juicht over de scheur, die ze in onze eenheid ontdekt. Zij jubelt over het uiteenspatten der coalitie eindelijk. Zij noodigt, voor zoover zij S. D. A. P. heet, de katholieke arbeiders al uit, voorgoed bij haar een onderdak te zoeken. Wij hebben aan de Vlootwet al displeizier genoeg beleefd. Het is al erg genoeg, dat de verwer ping der wet in het buitenland een voor ons ongunstigen indruk kan maken. Het is al erg genoeg, dat wij het wakkere ministerie-Ruys zullen moeten missen. Het is al erg genoeg, dat de christe lijke coalitie-genooten zeer ontstemd zijn over de houding van de katholieke .verzet-groep. Als wij de maat nu vol willen meten dan moeten we gaan afgeven op de katholieke democratie en de katholieke partij ziek verklaren. Wij moeten, indien we onze partij als een politieke eenheid wenschen tè behouden, den eisch der strakke een vormigheid niet te forsch stellen en uit een afwijking niet besluiten, dat het nu met de katholieke partij gedaan is. Laten we aan 1891 denken. Wat toen en daarna bedorven is, hebben we later weer moeten inhalen en herstellen. Een iedereen heeft zich toen voorge nomen dat geen da capo mocht worden vertoond. De tegenpartij zal ze is er al ijverig mee bezig haar uiterste best doen om de katholieke partij in stukken te splijten. Wij hoeven ze daarbij niet te helpen. En wij mogen het ook daarom niet doen, omdat de groep-Van Schaik alle verstandhouding met de linkerzijde vierkant heeft afgewezen. Zij voelt zich deel van de katholieke partij als de overigen. Het zou daarom onverantwoordelijk zijn, haar buiten onze katholieke ge meenschap te stellen. Wat nu? In »de Tijd" schrijft de heerA. C. A. van Vuuren in een hoofdartikel dat het optreden van een rechtsch Kabinet, steunende op de drie gecoaliseerde par tijen uitgesloten is. De meerderheid der Katholieken, die vóór de Vlootwet stemde, kan een dergelijke oplossingnlet begeeren, maar al zou zij willen, dan zouden de twee bondgenooten van hun stand punt, volkomen terecht, daarvan on der geen voorwaarde iets willen we ten.De verdediging van de neutraliteit en de zelfstandigheid van ons grond gebied, in den ruimsten zin genomen, is een zóó primordiaal Staatsbelang, dat daarmede niet valt te transigeeren. Uitgesloten is ook, dat een van de Ministers behoudens een mogelijke uitzondering, uit het afgetreden Kabinet in een nieuw overgaat en daarmede, dat de drie rechtsche par tijen haar actieve medewerking ver- leenen aan de samenstelling van een nieuw Kabinet. De naar constitutioneel Staatsrecht aangewezen weg is aan de partijen die de zege bevochten, de gelegen heid te geven, de regeertaak uit han den van het tegenwoordige Kabinet over te nemen. De opdracht tot vor ming van een Ministerie zou dan in dit geval zijn te geven aan den lei der der sterkste partij, de S. D.A. P;, den heer Troelstra, die haar zeker in bedenking zou nemen en bereid zou zijn haar onder voorwaarden aan te nemen. Volgens schr. zal de heer Troelstra echter niet zelf als formateur optreden, maar deze taak overdragen aan de finaneieele specialiteit der partij, den heer Wibaut. Aftredende ministers weer Kamerlid. Men meldt aan »De Msb.", dat voor de aftredende ministers Ruys, Aalberse en Golijn, indien zij van het nieuwe ministerie geen deel uitmaken, door zittende partijgenooten een Kamerzetel zal worden' ingeruimd. Voor den heer Ruys zal plaats maken de heer P. Rutten, voor den heer Aalberse de heer mr. Kolkman, die al eerder heeft willen aftreden, en voor den heer Golijn de heer H. Leenstra. Een loonsverlaging met 10 pet. De Volkskrant meldt: De Minister van Waterstaat heeft aan de directie der Spoorwegen mee gedeeld, dat maatregelen worden voor bereid om met ingang van 1 Januari 1924 voor de landsdienaren de wedden met 10 pet.'te verlagen en heeft daar bij den wensch uitgesproken, dat maat regelen van gelijke strekking zullen genomen worden voor het spoorweg personeel. De Postcheque- en Girodienst. Naar de Tel. verneemt, zal minister van Swaay een zeer uitvoerig commu niqué aan de pers verstrekken over den postcheque- en giro-dienst. De ge gevens zijn door hem reeds ter be werking verstrekt en zeer binnenkort kan de publicatie worden tegemoet gezien. Broekhuis vrygesproken. Willem Broekhuis is Dinsdagmorgen door het kantongerecht te Rotterdam vrijgesproken inzake uitgifte der 31e Rotterdamsche premieleening de z.g. Rotterdammertjes. Door een auto gedood. Dinsdag is te Tiel de 7-jarige V. onder de auto geraakt van den heer R. uit Haarlem. De kleine werd on- middelijk gedood. Den bestuurder treft geen schuld. De auto kwam legen een boom terecht en werd ernstig beschadigd. De bierproductie. In verband met de plannen de re geering tot verhooging van den bier accijns, is uitgerekend hoeveel de jaarlijksche bierproductie hier te lande bedraagt. In totaal werd het vorige jaar afgeleverd 1.885.553 H.L. Legwedstryd. Op den te Barneveld gehouden 2de Nationalen legwedstrijd voor «Barne velders" is de le prijs, f 100, behaald door een fokker W. Schimmel Az., aldaar, wiens kippen in een jaar tijds 1197 eieren hebben gelegd, die een waarde hadden van f 91,26; de 2de prijs, f50, door H. v. d. Waard, aldaar met 1191 eieren en een waarde van f89,77, en de derde prijs t' 25, door C. W. Rogeveen, Soest, met 1181 eieren en een waarde van f85,62. 28 Varkens verdronken. Men meldt uit Tiel, dat de land bouwer Luijpen uit Dreumel met een vrachtauto, waarin 28 varkens geladen waren, Dinsdag naar Rotterdam reed. Bij Kapel le geraakte de auto te water. Een tweetal personen, die zich in de auto bevonden konden zich ternauwer nood redden, terwijl de varkens alle verdronken. De varkens werden voor de com- sumptie afgekeurd. Verdronken. v Een kindje van den landbouwer van SYéeuwen op Zwijnsbergen te Veghel viel al spelende in een z.g. plukselkuil en verdronk jammerlijk. Direct toege schoten hulp haalde het levenloos op. Drie personen verdronken. Dinsdagmogen is het met bieten ge laden schip de «Twee Gebroeders" van den schipper van Driel van Werken dam bij het uitgaan van de haven te Numansdorp gezonken. De 22-jarige vrouw van denschipper en twee kinderen van resp. 9 weken en 2 jaar zijn verdronken. Een kind kon met moeite worden gered. Inbraak. Door de Nijmeegsche politie zijn aan gehouden drie landloopers zekere A. R., J. M. en L. v. d. M., verdacht van diefstal en inbraak in het klooster Alverna te Wychen. Kind verbrand. Te Ivlazienaveen is het kind van den arbeider J. B. Heine in een pot met kokend zeepwater gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Eene waarschuwing voor varkensmesters. De Directeur van den Veeartsenij- kundigen Dienst te 's-Hage heeft het volgende schrijven gericht aan alle gemeentebesturen Van Engelschè zijde wordt mijn aan dacht gevestigd op de omstandigheid, dal in den laatsten tijd herhaaldelijk varkens te Londen worden aangetrof fen, die door hun slechten voedings toestand den indruk maakten, dat ze wegens ziekte of anderszins ontijdig voor export waren opgeruimd. Aangezien dergelijk vleeseh het aanzien van ons goedkeuringsmerk schaadt en den goeden naam van Nederl. vleeseh in opspraak brengt, heb ik de Rijkskeurmeesters aange schreven aan alle minderwaardige dieren het goedkeuringsmerk te ont houden. De Directeur voornoemd. Angstige oogenblikken. Te Evelingen (gem. Beilen) zal Zater dagavond het gezin van K. K. rustig om de tafel, toen opeens de ruiten werden stuk geslagen. Even daarna volgde er een revolverschot. De vrouw en kinderen gingen op de vlucht. Toen K. zich ook wilde verwijderen, werd er weer geschoten, waardoor K. een schampschot aan arm en been kreeg. De politie heeft den 21-jarigen zoon van K. aangehouden, als verdacht van dezen aanslag. Zigeuners Bij Nieuwe-Schans werd een bende van pl.m. 100 zigeuners verhinderd de Ned. grens over te komen. Een koude golf. Naar een Reuter-telegram uit Riga aan de Engelsch'e bladen meldt, heeft het Pulkovaobservatorium medegedeeld, dat een hevige koude-golf zich van het Noord-Oosten in de richting van West- Europa beweegt. De Ex-kroonprins naar Duitschlaud? Reuter verneemt uit Nederland, dat de gewezen kroonprins van Duitsehland pogingen in het werk stelt om verlof te bekomen om Nederland te verlaten en naar Duitsehland terug te keeren. Uitdrukkelijk wordt verzekerd, dat voor-

Peel en Maas | 1923 | | pagina 2