Rekenen Fulco van iern Lessen der praktijk Dit nummer bestaat uit twee bladen Opheffing Huurcommissie. Zaterdag 3 Novembqrl928 44e Jaargang No 44 PEEL EN rr°a°nrcoTrRPA»s. fst Weekblad voor VENKAY, HORST en Omstreken. voor het buitenland 7 nlnt vrlnt* LfcoXfnummêfi's? Ultfave van FIRMA. VAN DEN MUNOKHOF, VINRAT. Tel. No. 51 De Burgemeester en Wathouders van Venray brengen lei* algemeene kennis, dal zij, gevolg gevende aan eene nitnoodiging van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, die van meening is, dat voor de gemeente Venray hel vrije verkeer voor de woningmarkt kan worden hersteld, zulks in overeenstem ming met de bedoeling van den wet gever, besloten hebben (le Huurcom missie voor de gemeente Venray met ingang van t Januari 1924 op te heffen. Nieuwe zaken de huurcommissie betreffende, zullen niet meer in be handeling genomen worden. Venray 26 October 1923 Burgemeester en Wethouders vrnd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN. Het ligt ons nog versch in het ge heugen, dat onze paarden duizenden guldens kostten en dat onze koeien een groot winstcijfer opbrachten. Dat ons volk riep om meer rog en aard appelen. Dat de loonen hoog, en de arbeiders schaarsch waren. Dat het boerenbedrijf een rijkmakerij was en rentenieren een schooiersbaantje. Dat het geld met duizenden naar de bankinstellingen werd gebracht of aan obligaties werd uitgegeven. En thans Onze paarden kosten maar honderden meer, terwijl idem zooveel wordt uitgegeven aan Hengsten- associatie's die opgedoekt zijn. De groole winstmarge der koeien is voor bij. De mais is duurder dan de rog, terwijl de aardappelen thans een beetje, en verleden jaar niets kostten. De loonen gaan omlaag en de arbeiders loopen met hoopen langs de straat. De boeren zijn arm en de renteniers weer heeren. Banken zijn gesprongen en obligaties vergaan. Over het algemeen hoort men dan ook niets dan klagen, liet woord malaise en bezuiniging is schering en inslag. En als ik dan hoor dat het boerenbedrijf zoo slecht is heden ten dage, komt bij mij de vraag op, hoe is het mogelijk dat al die rijkdom zoo spoedig vergaan is Zoek ik naar het antwoord dan moet ik dikwijls consta- teeren dat het eigen schuld is. Er zijn helaas nog zoo vele boeren, die er zoo maar ruw weg op aan boeren, precies of wonen ze zingen: »Laat die heele boel maar waaien". Weliswaar bestaat tegenwoordig voor eenige boeren een harde strijd en wel voor diegenen, die in de dure jaren boer zijn geworden, of gedwongen zijn een bedrijf te koopen FEUILLETON. 23 Wij kennen thans den man aan wien Herman zijn vertrouwen geschonken haddie nu weder op het punt stond hem schandelijk te verraden, en na eerst, zijn booze hartstochten gevleid te hebben, slechts hel gunstige oogenblik afwachtte zijn weldoener in een poel van oneer en ellende te storten. Keeren wij thans weder tot ons verhaal terug. Maria, die sedert de laatste ontmoe ting met Hensberg, meer op hare hoede was geweest, en zich niet meer dan onder geleide van vader Ambrosius huiten het kasteel had begeven, ver droeg zoo geduldig mogelijk haar lot, en klaagde zelfs aan vader Ambrosius hare smart niet, daar zij wist dat dit den waarden man veel verdriet zou veroorzaken. In het stille avonduur, waarin de mensch zoo licht in zwaar moedige mijmeringen vervalt, en zijn geest zoo gaarne zich in hetverledene verdiept, om geliefde beelden, die reeds lang ter ruste zijn gegaan, in het ge heugen weder le roepen, zat Maria dikwijls voor het raam harer kamer, beschouwde daar de zon, die achter den gezichteinder verdween de lichte wolkjes hier en daar met een zachten rozengloed kleurde, en de prachtige avondster die fonkelend uit het donker wat meermalen gepaard ging met zware hypotheek. De rentelast drukt soms le zwaar op zulke bedrijven, nu de inkomsten kleiner zijn. Overigens kan ik toch niet vermoeden dat het de hoeren zoo slecht gaat, mits er gehoerd wordt met kennis en overleg en daarom zou ik thans nog zingen van Houdt er den moed maar in." Iemand die vertrouwen heeft in de toekomst, behoeft den moed niet laten te zinken en zeker niet als hij mei wijs beleid zijn akker en vee wil be stieren. Maar degenen, die zoo maar op goed geluk aan boeren zijn dikwijls verder op het pad naar den ondergang, als ze zelf vermoeden. Wat is hiertegen te doen Rekenen, alles op-noteeren, dus boek houden. Dit is heslist noodzakelijk! Wij moeten boekhouden, om niet meer aan de belastingen le betalen dan wij wer kelijk schuldig zijn, zoo zal de boek houding het eenige bewijsstuk zijn om ons tegen de te hooge aanslagen te verdedigen. Wij moeten boekhouden om te zien of ons bedrijf voor- of achteruit gaat. Gaan wij vooruit, dan moeten wij nog verder zien te komen, en dus toch niet meer uitgeven dan strikt noodzakelijk is. Gaan wij achter uit, dan moeten wij middelen zoeken om ons staande te houden en moeten dus het eerst denken aan bezuinigen, en dan niet met woorden, maar met daden. Dan moeten wij rekenen, en vooral niet bezuinigen van den ver keerden kant. Wij moeten dus niet bezuinigen aan kunstmest en kracht voer, aan goed zaad en pootgoed, aan dekgelden der koeien, aan contributie onzer standsorganisatie's Of controle, maar wij moeten bezuinigen aan over tollige- en weelde-artikelen. Wij moeten dus in alles den boeren- eenvoud bewaren, en ons niet overge- aan de wulpsche, stadsche mode. Wij moeten alles rekenen en nagaan en zoeken wat dienstig is voor ons bedrijf. Wij moeten uitrekenen eene doelmatige bemesting samen testellen, wij moeten uitrekenen welke samen stelling van veevoeder het best en voordeeligst is! Wij moeten eens na gaan of niets op ons bedrijf verloren gaat, aan dure meststof, zooals nog zooveel gebeurt op ouwerwetsche boer derijen, waar men de gier uit varkens hokken ziet wegvloeien. Wij moeten zorg dragen dat de winter ons groen voer niet opeet, daarom inkuilen. Wij moeten onze koeien onder controle stellen, omdat wij zeker moeten weten of ze voordeel opleveren. Wij moeten zelf onze biggen fokken, om bij gebrek aan kasgeld toch varkens te hebben. Wij moeten uitrekenen, welk voer daarvoor het beste en voordeeligst is en opschrijven hoeveel de varkens ge kost hebben aan voer. Wij moeten tijdig de varkens laten inenten tegen vlekziekte, daar eventueel verlies groot nadeel is, dat soms niet gedragen kan worden. Wij moeten nagaan of onze landerijen en weilanden behoorlijk droogliggen, en anders den waterafvoer verbeteren. Wij moeten onze landbouw bladen lezen en daar de wijze raad gevingen uit putten en toepassen, en niet op vensterbank of achter den blauw gewelf le voorschijn trad. Dan dacht zij aan de dierbare afgestorvenen, die daar ginds in de eenvoudige kapel den eeuwigen slaap genoten, of zij ver wijlde hij den afwezigen broeder en diens schildknaaap, die haar hart zoo vurig bij zich wenschte. Nog geheel in die overpeinzingen verzonken, werd er zacht op de deur harer kamer geklopt, en trad vader Ambrosius het vertrek binnen. Zit gij weder in uw gewoon hoek je met dien pijnlijken trek op uw ge laat den onbewolklen hemel aan te staren, die thans met duizenden lich tende bollen bezaaid, in al zijn schoon heid praalt, en kan zelfs dat heerlijke tooneel, dat ons zoo zichtbaar aan den grooten Maker herinnert, uw verdriet niet lenigen, sprak de grijze priester, op goedhartig verwijtende toon, terwijl hij op een zetel aan de andere zijde van het venster plaats nam, en Maria met zijne vriendelijke blikken be schouwde. Maria zuchtte. Mijn kind, ging de waarde man voort, er knaagt zeker een geheim verdriet aan uwen boezem, en sedert wanneer heeft Maria geheimen voor haren vader? Maria antwoordde niet maar weende Kom aan mijn kind, moed gevat! Wien toch kunt gij beter dan mij deelgenoot maken van de zorgen die u drukken Het meisje door den vaderlijken toon getroffen, waarop de woorden van vader Ambrosius werden uitgesproken, en die haar dien avond meer dan ge- spiegel steken. Wij moeten onze zonen naar den landbouwcursus zenden, ook al kost dit eenige guldens. Uwe doch ters naar den melkcursus, al moeten ze een uur ver gaan. Daarom nog eens leest, rekent en houdt boek, want het spreekwoord zegt: »Die schrijft, die blijft." Daarom landbouwers, is het in dezen lijd een dubbele plicht alles nader te belichten en na te gaan, vooral in onze gemengde bedrijven, die toch zooveel kennis eischen. Doet u dit, dan zal voor u nog geen gevaar be slaan, dat u over den »starl" boert en u zult te alle lijden een beteren kijk op uw bedrijf hebben. H. C. Ingezonden Mededee;lagen De werkelijke oorzaak van pijnlijke gewrichten. Rheumaliek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug, de ledematen en vrijwel alle lichaams- deelen. De als rheumatiek bekende pijn is in werkelijkheid le wijten aan over tollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scher pe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wanden der aderen. Bij be weging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuurkristallen hebben afge zet, ondervindt met scherpe, hevige verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheurnatische pijnen in de dijstreek noemt men ischias, in den rugspieren spit, enz. Zoodra gij rheurnatische pijn be speurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urinekwalen, is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit hel bloed de vergiften af te voeren die rheumatiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Fos ter's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 5 f 1,75 per doos. 40 Jaren geleden gaf de bekende Haupt- mann van Köpenick in Duitschland aan zijn landgenooten, voor 't meeren- deel blinde vereerders van »das Militar" een goede les. Die destijds velen de oogen heeft geopend.'t Blijft nog steeds onloochenbaar, dal sommigen slechts kunnen leeren door schade of schande. Zoo ook kan hier te lande het giro schandaal wellicht eveneens nog goede gevolgen hebben en ten slotte blijken te zijn een geluk bij een ongeluk! De debacle heeft zoo'n omvang aangeno men, dat men is moeten gaan zoeken naar de oorzaken. Hoe ongaarne ook! woonlijk opviel, stortte nu haar geheele hart voor haren vriend uit, en voegde er hij, dat de vrees hem te zullen be droeven, haar teruggehouden had, hem vroeger al het voorgevallene te ver halen. De priester had aandachtig alles aangehoord, wat Maria hem mede deelde, zonder haar een enkelen keer in de rede te vallen, en toen zij reeds lang opgehouden had, zat hij nog al»ijd in dezelfde luisterende houding. Heeft Heer Hensberg aanzoek om uwe hand gedaan zeide hij eindelijk, en dat zonder zich te verwaardigen mij een woord er van te spreken. Dat is slecht, zeer slecht van hem gehandeld. Werp, intusschen Maria, ging hij be moedigend voort, alle vrees verre van u. Hij, die het kleinste vogeltje niet vergeet, maar er als een liefderijk vader voor zorgt, zal u insgelijks niet verlaten. Wie weet. hoe spoedig de donkere wolken der toekomst zich van elkander zullen scheiden en plaats maken voor de liefelijke stralen der hoop. Gij zijt thans geen kind meer, Maria, maar een meisje wier verstand door ondervinding en beproevingen ge rijpt, wederstand kan bieden aan de slagen, waarmede God in zijne ondoor grondelijke wijsheid ons gelieft te tref fen. De reden waarom ik u op dit uur kwam opzoeken, was van verblijdenden aard. Ik heb thans volkomen zeker heid dat Fulco en Walter nog in leven zijn. Mijn broeder leeft! gilde Maria, gij zegt dat hij nog in leven is, omijn God! heb dank! dank! voor dit onuit- En al zoekende wordt het iedereen steeds duidelijker, dat in de hoogere kringen onzer ambtenaren in Staats dienst op zeer eigendunkelijke, wille keurige en onverantwoordelijke wijze met de belangen des lands wordt om gesprongen. Eigenwijsheid viert daar hoogtijmen weet letterlijk alles 't beste, men beslist en handelt en orga niseert er maar op los. Loopen de zaken spaak, dan gaat men voor alle verantwoording vrij uit! Bij het giro schandaal zijn nu wel zooveel personen betrokken, dat het niet mogelijk is het traditioneele doofpotsysteem te volgen. Feitelijk liep wil men werkelijk streven naar een grondige reorganisatie van onze staatsdiensten alles naar wenscliIn 't begin verschenen de ge ruststellende officieele communiqués: alles zou ten spoedigste terecht komen slechts een weinig achterstand, gevolg der centralisatie Zand in de oogen- strooierij, door de feiten spoedig ont maskerd. Er kwam letterlijk niets terecht, integendeel de wanorde nam op onrustbarende wijze toe. 't Werd een debacle. Toen kregen de «lagere ambtenaren" de schuld. De geest in 't corps deugde nietDe schim in den mist, als er ergens in onze staatsdiensten wat hapert, is altijd deze beruchte »geest"! Nauwelijks was deze besehuldiging geuit, of de aanklagers moesten ze terugnemen en hun ondergeschikten rehalibiteeren. De talrijke heiligen- huisjes in de hooge regionen der ambtenarenwereld staan nog onaange tast. Hoewel men daar toch met onloochenbare stelligheid heel wat beter de oorzaken van 't schandaal kon opsporen. Men onderzoekt. En het leger gedupeerde zakenmenschen hoopt dat Minister Van Swaay woord zal houden en onverbiddelijk uitvoeren hetgeen hij in een interview onlangs verklaarde nlwanneer straks de vol ledige rapporten der Nederlandsche Bankvertegenwoordigers in zijn bezit zijn, die hem eventueel de overtuiging schenken, dat de thans verantwoorde lijke functionarissen niet of voldoende voor hun taak berekend zijn, hij geen oogenblik zal aarzelen wijziging te brengen in de leiding van den dienst. Er mag wel eens een frissche wind gaan waaien door de luxe-bureaux met de hooge en zwaar gesalieerde titula rissen De post-chequé- en girodienst is be zweken aan bezuinigingsinfectie, welke voortwoekerde tot hoogst besmettelijke centralisatie-ziekte. De ten doode opge schreven patient werd schandelijk slecht behandeld. Van den beginne heeft het ontbro ken aan goede leiding, terwijl boven dien de zaak totaal verkeerd werd op gezet. De directie meende alles klaar te kunnen spelen. Er werd maar be gonnen, terwijl men niet eens kon gissen, hoe de zaken zouden loopen Theoretisch klopte alles, natuurlijk De practische zijde werd schromelijk verwaarloosd. Practische mannen zagen de debacle aankomen, waarschuwden. Zonder succes, men centraliseerde er op los't Ging allemaalhet Centrale sprekelijk blijk uwer barmhartigheid. Maria wierp zich voor het kruisbeeld op de knieën neder, en barstte in tra nen uit. Ook in vreugde moet de mensch zich zeiven bezitten, hernam vader Ambrosius, dus matig die opgewekt heid. Ik heb u slechts gezegd dat uw broeder nog leefde, maar daarom be vindt hij zich nog geenszins in dit kasteel. Vele dreigende gevaren moet hij nog het hoofd bieden, alvorens den' vaderlijken grond te hereiken, en in die worsteling kan hij immers nog ten gronde gaan Maria was op het hooren dier laat ste woorden van den grond opgerezen, en zag den grijsaard met zulk een ontzetting aan, dat de goede man ver schrikt eenige schreden achteruitdeed. Om Gods wil vader! pijnig mij niet langer, riep zij uit; zeg mij de waarheid, zeg mij wat ik te hopen of te vreezen heb Eerst moet gij een weinig trach ten te bedaren Maria, want bedenk dat ik u een geheim toevertrouw, waarvan misschien het leven uws broeders af hangt. De minste onbezonnenheid, een onschuldig woord, kan mijn plan ver raden, en dan is alles verloren. Belooft gij mij dus stilzwijgendheid, dan zal ik u verhalen op welke wijze ik er in geslaagd ben, de belangrijke tijding, die zoo even mijnen mond ontsnapt is, te vernemen. Maria die inmiddels weder plaats genomen had, knikte toestemmend. Gij herinnert u zeker nog wel den morgen, waarop wij na aan Graaf Bureau in Den Haag kon best afwer ken wat voorheen door alle kantoren in het land te samen werd verricht. En de krachttoer werd zelfs onderno men met... ongeschoold personeel Het resultaat is hekend Schitteren der is hier te lande wel nooit iets mislukt. Er zijn blunders gemaakt om van te duizelen, de. pers heeft er vol van geslaan. Zelden zag men een zoo volkomen 'mislukking Nu wordt de dienst gereorganiseerd. Praehlgelegenheid, om 't mes mei vaste hand in de wonden te zetten van onze overheidsbedrijven. En heel wat bederf diep uit te snijden. De bedrijven moeten eindelijk eens voor goed gezond gemaakt worden. Een controle door kundige practische, onpartijdige buiten staanders zou ongetwijfeld goed finan- cieele resultalen'opleveren. Het huidige controlesysteem door eigen ambtenaren stond het veilig voortwoekeren van veel kwaad al heel weinig in den weg. De Staatsondernemingen werken met reusachtige tekorten. Daarom wordt er naar bezuiniging gestreefd, welke in hoofdzaak hierop neerkomt, dat men zooveel mogelijk lagere ambtenaren de straat op werkt. In de hooge regio nen der beambtenwereld wankelt nog geen zetel. Daar, waar men in zake bezuiniging van voorlichting moet dienen en ze uitvoeren. Ja, er wordt ook onderzocht of er geen hoogere beambten kunnen gemist worden. Maar dat onderzoek is opgedragen aan een Commissie van.... hoogere ambtenaren zelf! Die moeten dus nagaan in hoe verre zij zelf onmisbaar zijn of hun collega's en vriendjes. Omtrent de resultaten van hun rapport maakt zich dan ook niemand illusies. Ze zullen wel zoo zijn, dat hel aantal decoratieve figuren behouden blijft. Jammer zou 'l zijn als er een hoog-bezoldigd baantje werd opgeruimd, want er kan daar geen man gemist worden: niemand wordt te licht bevonden. Van hun eigen onmisbaarheid zijn de Coinmis- sieleden natuurlijk diep overtuigd en niemand denkt er aan collega's of vriendjes uitgeleide voor goed le doen uil hun luxe-bureaux. De hoogste be langen van den Staat eischen, dat er voor alles goede controle is. Daar iets aan veranderen is zich vergrijpen aan 't diepste wezen van onzen Staat!... De indeeling der hoogere beambten met hun bonte schakeering van klas sen en titulatuur en varieerende salarissen, hun automatisch werkend promotiesysteem enz. enz. daar mag niet aan getornd worden. In een woord: versteende bureaucratie naar eiken kant! Blijkens verschenen Jaarverslag klaagt de Alg. Rekenkamer nog steeds, dat er niet voldoende rekening wordt gehouden met den onverbiddelijken eisch van ingrijpende bezuiniging. En dan volgen de gewone staaltjes van geldverkwisting van jaren her. Is et- iets in dit opzicht verbeterd? De fout Dido de laatste eer bewezen te hebben, ik mij met u uit de kapel begaf, om u naar uwe kamer te geleiden. Even huiten de bidplaats getreden, werd ik door een krijgsman aangesproken, die mij influisterde, dat in de hut des boschwachters mij een man verwachtte die mij lijding aangaande Fulco en Walter kwam brengen. De krijgsman die mij dit gewichtige nieuws kwam mededeelen, was de rentmeester, die door Hensberg uit zijne betrekking ontslagen, lot deze vermomming zijn toevlucht had genomen om tot mij te komen. Door de smart, die u op dat oogenblik bezig hield, bemerkte gij de ontroering niet, die zich van mij had meester gemaakt, en na u naar de be stemde plaats gebracht, en met Herman van Heusden nog eenige zaken ge regeld le hebben, begaf ik mij op de vleugelen des verlangens naar de aan geduide plaats. Ilier vond ik een man, die mij meldde dat Fulco en Walter nog in leven waren, dat zij zich in het chris tenleger bevonden en binnenkort de reis naar het vaderland zouden aan nemen. Deze tijding moest de man op uitdrukkelijk bevel van zijn lastgever aan den graaf van Bern overbrengen. Daar de man echter in deze streken onbekend is, wilde het toeval, laat ik liever zeggen de Voorzienigheid, dal hij den rentmeester op zijne schreden ontmoette, en hem den weg vroeg die naar het kasteel voerde. De rentmees ter wist denman, die van zijne zending volstrekt geen geheim maakte, zoo goed uit te hooren, dat hij spoedig ver nam wat dezen naar het slot voerde. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1