Tweede blad Lourdes Bernadette. EHbJï Weekblad voor VENKAY, HORST en Omstreken. «3^4» Oostrum. en Gemengd Nieuws Zaterdag 27 October 1928 44e Jaargang No 48 PEEL EN MAAS (bij vooruitbetaling) f 1,30 ment groote reductie- afzoaderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF. VBNRAY. Tel. No. 51 Klooster te Oostrum. Oostruin 1401, waarschijnlijk kort na het verval van het kasteel, kwam Spraeland-Oostrum in het bezit van het machtig en roemruchtig geslacht der Broekhuysens. Een der leden hiervan, ridder Jan van Broekhuysen, een groote figuur in de verschillende oorlogen, stichtte latei- enkele kloosters en andere geestelijke instellingen, en zulks tot heil zijner ziel en herstel der schade in de stroop tochten berokkend. Deze ridder toog later als pelgrim naar het H. Land, alwaar hij is ge storven. De voornaamste slichting, welke Jan van Broekhuyzen tot stand bracht, was wel die van het klooster der Regeliere Koorheeren te Oostrum, hetwelk eeni- gen lijd daarna onder de benaming «Bethlehem" is veranderd in een V ro li wen klooster. Aan deze stichting (15 Mei 1450) vermaakte hij eeuwig en erfelijk, o.a. zijne hoeve genaamd »den Macken- schen hof" in het kerspel (Vierlings) Beek, benevens nog ecnige andere goederen. liet anniversarienboek van het klooster »Bethelem" bevat hiervan het volgende »In den jaer ons Heren 1450 heeft heer Jan van Broeckhuysen zl. gedach tenis syn testament gemaecktende dese stede gefundeert ter eere Godts ende synde moeder Maria tot' een Regulier- cloosler, en is in den selven jaere getrocken naer 't heilich lant van Jerusalem, op welcken wegh hy is gestorven." Het waren de reguliere Augustijner kanoniken, uit het moederhuis te Windesheim bij Zwolle, die oprichting in 1458 ten uitvoer brachten. De Gaesdonk zond de eerstelingen naar Oostrum, met den prior Hendr. van Erp. Nadat zij de toestemming van den Venrayer pastoor erlangd hadden, bouwden zij huizinge en klooster naast de kapel van O. L. Vrouw. De reeds aanwezig zijnde kapel vormde dus het uitgangspunt der stichting, die in hare nabijheid werd tot stand gebracht. Ruim een tiental jaren bewoonden de Koorheeren het nieuwe klooster Oostrum, toen tengevolge van een schitterend wapenfeit der Gelderschen nabij Staelen, in 1468, tot aandenken aldaar een nieuw klooster zou gesticht worden. Na veel geharrewar, waarbij zelfs de Paus te pas kwam, werd besloten het klooster te Oostrum met renten en rechten over te plaatsen naar Marien- sande bij Straelen. De koorheeren vertrokken alzoo uit Oostrum omstreeks Allerzielen 1470. 3 »!Ict verhoor had ongeveer een uur geduurd en nog wachtte buiten de menigte, die Bernadette vergezeld had. De uitroepen van ontevredenheid en de bedreigingen tegen de politie opge stegen uit de ongeduldige menigte gaven den anders vreesachtigen vader moed om zoo tot den gevreesden Com missaris te spreken. «Zoo, zijl gij de vader van dit meisje zeide de man der wet bedaard en met klem »nu gij weet, welk een gevaar lijk spel uwe Bernadette speelt. Zij is zeker door iemand in uwe buurt opge stookt. Maar die komedie moet uit wezen, want er ligt een gevaar in voor de rust der stad. Zorg dus, dat gij haar thuis houdt, anders zal ik haar moeten opsluiten." »Gij bemerkt, kind," zeide vader Sóubirous op weg naar huis, »dat al die groote heeren niets van uwe »dame" willen weten en dat gij gevaar loopt in de gevangenis terecht te komen. Gij gaat dus niet meer daarheen." »Ach, vaderhernam het kind, «wanneer ik daarheen ga, is er ik weet niet wat in mij, dat mij aantrekt." »IIoe het ook zij, ik verbied het je uitdrukkelijk er nog te komen." Het klooster bleef toen onbewoond tot 1474, wanneer het weder bevolkt werd door een Zusters Convent, de Augustijner Kanonikessen uit het Moederhuis te Well, die er gebleven zijn tot de Fransche overheersching in 1802. Behalve de aanwezig zijnde verlaten timmeringen der kanoniken, schijnen de nieuwe kloosterlingen voorloopig geen groote gebouwen te hebben opge trokken. Een jaar na hare vestiging, deed de Prior van Straelen afstand van hunne goederen in Oostrum, ten behoeve van de Wellsche Zusters. In het begin der 16e eeuw schijnt men eene vergrooting te hebben willen ondernemen, want de pater-rector had om dien lijd 16000 tichelsteenen ter zijner beschikking gereed. Of de gebouwen klaar en deze steenen over waren blijkt niet, maar de pater leende ze aan de Venraysche kerk, toen in 1519 het portaal aan de Marktzijde getimmerd werd. Twee jaren later werden hem hier voor 37 hornsche guldens te goed gedaan. Zeer zeker zijn in den loop der lijden meerdere veranderingen aangebracht, is afgebroken en opgebouwd zooals overal geschiedde. Het buitenkwatier met daaraan ver bonden wasctohuis, thans nog overig, dateert eerst uit de vorige eeuw, even als de kloosterkerk, die in den Fransche tijd gesloopt is. Tot het geheele gebouw verleenden slechts twee poorten vrijen toegang. Eene teekening van de kloosterge bouwen van Oostrum in de vorige eeuw is in het bezit van het Provinciaal Oudheidkundig Genootschap van Lim burg te Maastricht. In de middeleeuwen was het voor meerdere kloosters gebruikelijk hunne stichtingen te noemen naar den patroon heilige, of wel hun een afzonderlijken naam toe te kennen, meestal ontleend aan bekende plaatsen, uit het Heilig Land. Groote brand te Eindhoven. In den nacht van Zaterdag op Zon" dag heeft te Eindhoven een ernstig ongeluk plaats gehad. Om ongeveer drie uur werd de brandweer opgeroe pen voor een ernstigen brand in de sigarenfabriek van den heer Smulders te Strijp (Eindhoven). Spoedig was de brandweer aanwezig met de motorspuit onder bevel van den opperbrandmées- ter C. van der Harten. De brand was echter niet moer te blusschen. Alle zolders'stonden in volle vlam. Daar de fabriek? in 'n dicht be bouwde buurt is gelegen, ging mende nabijgelegen huizen beschermen. Op een gegeven oogenblik zag de opper- brandmeesler dat de muren der fabriek begonnen te waggelen. Terstond ont ruimde de politie het terrein nauwe lijks was dit echter gebeurd, of met donderend geraas stortte de voormuur in. De opperbrandmeester die zich daar bevond werd er onder bedolven, als_ Het kind had nu te strijden tusschen het verbod van den vader en de'belofte aan de onbekende Vrouwe gedaan en antwoordde »Ik zal mijn best doen, vader, daar niet meer heen te gaan en niet meer te luisteren naar die inwendige stem." IX- Den volgenden dag werd Bernadette vroeg naar school gezonden met het bevel aanstonds naar huis terug te keeren. Daar werd het arme kind door de zusters berispt en door de andere kin deren geplaagd, omdat (zich aan een heiligschennis zou schuldig maken en voor een heilige zou willen doorgaan. Maar grievender dan deze berispin gen en deze spot was voor het on schuldige kind de angst harer ziel. Het kwam haar voor, alsof zij tusschen twee afgronden hingvan den eenen kant mocht en wilde zij niet ongehoor zaam zijn aan vader of aan de zusters, van den anderen kant was haar echter ook de gedachte ondragelijk, dat zij ongehoorzaam zou zijn aan de Ver schijning. De goede God wilde het kind op de proef stellen. Droevig ging dit tegen twaalf uur huis. Eensklaps werd zij tegengehou den iets onzichtbaars belette haar verder te gaan. Herhaalde malen be proefde zij haren weg te volgen, maar het was haar onmogelijk. Eene inner lijke stem herinnerde haar aan de gedane belofte. Meer gedreven door eene geheimzinnige macht dan door mede de brandweerman Van Iloutde brandmeester Janssen werd door enkele vallende steenen aan het hoofd ver wond. Terstond werd met de redding begon nen en spoedig werd de opperbrand meester Van der Harten levenloos onder de puinhopen vandaan gehaald. Beide beenen waren verbrijzeld en tevens was het hoofd mot wonden over dekt. De brandweerman Van Ilout had een paar ribben gebroken en tevens ernstige brandwonden aan de beenen. Zoowel de doode als do gewonde brand weerman werden terstond naar het gasthuis te Eindhoven overgebracht. De toestand van den brandweerman Van Hout was Zondagmorgen minder goed hij schijnt ook inwendige ver wondingen te hebben bekomen. De brand schijnt te zijn aangekomen op de droogkamer waar Zaterdag den ge- heelen dag gestookt was. De schade word geschat op vijftigduizend gulden en wordt door verzekering gedekt. Het geheele gebouw is uitgebrand. Verbrand zijn cirka 200.000 sigaren en 35 pakken tabak. Zondagmiddag moest de brandweer opnieuw uitrukken, daar eenige zolde ringen opnieuw aan het branden gegaan waren. De zwendel der Brusselsche Bank. Omtrent het gebeurde bij de Brussel- sche bank vernemen wij nog dat de directeuren der bank o.m. eenigeZeven- bergsche boeren heeft bewogen effecten van zekere waarde af te slaan tegen aandeelen van de »Brusselsche Bank" en de Stoornwasscherij «Spreng" te Apeldoorn, hun voorspiegelende, dat deze aandeelen een groote waarde ver tegenwoordigden en een hooge rente opleveren. In werkelijkheid hadden deze aandeelen, die de Brusselsche Bank voor 140 pCt. noteerde, nagenoeg geen waarde. In dit verband is 't merkwaardig te vermelden, dat de Directeur van de Stoomwasscherij «Spreng" te Apeldoorn, op hel oogenblik in het huis van be waring opgesloten zit, verdacht van oplichting en dat tegen de Directeuren van de Brusselsche Bank, de heeren Bridee te Schoten en De Jong te Am sterdam, die zich vermoedelijk te Brus sel ophouden, een bevel tot in hechte nisneming is uitgevaardigd. Onder de tien boeren, die klachten hebben inge diend, zijn er bij, die er voor f 40.000 in zitten. Aangenomen kan worden dat zij tezamen ongeveer drie ton zijn te kort gekomen. De boeren hebben eenige weken geleden hun zaak in handen van een Amsterdamschen advocaat gegeven, die bij de Brusselsche Bank beslag heeft laten leggen. De rechtskundige van de Bank wist evenwel gedaan te krijgen, dat het beslag werd opgeheven. Een ander feit, waaromtrent een onderzoek wordt ingesteld, is het niet nakomen van de contracten, in enkele waarvan bepaald was, dat de Bank voor een bedrag van f 10.000 aan fond sen mocht koopen. In weerwil van deze bepaling kocht de Bank in 'een geval voor f75000. En tenslotte mag als derde feil, aangemerkt worden het geknoei met plakzegels. De Bank heeft eigen wil ging zij dus naar de grot, waar nog eenige menschen op hare aankomst wachtten. Zooals gewoonlijk knielde zij neder, maar geen verandering toonde zich in haar gelaat en hoe innig zij ook bad, de Verschijning vertoonde zich niet. Deze beproeving was voor het kind harder dan alle voorafgaande en hei begon bitterlijk te weenen. Eenige beten haar nog spottend toe »Zie je wel, uwe Vrouwe is bang voor de gendarmen." X. Toen het kind thuis kwam, vroeg de vader waarom het zoolang was uitge bleven. Het vertelde, wat er gebeurd was. »En je zegt, dat eene onzichtbare onzichtbare macht je legen je wil medegenomen heeft »Ja," antwoordde het kind. »Dat moet waar zijn," dachten de ouders, «want Bernadette heeft nog nooit gelogen." «En nu verbied ik je niet meer naai de grol te gaan," vroegde de vader er bij. Maar de Commissaris had door zijne agenten vernomen, dat Bernadette on danks zijn verbod naar de grot was gegaan; hij liet dus den vader met het kind roepen en trachtte hun opnieuw schrik aan te (jagen maar de vader antwoordde «Mijnheer Jacomet, Bernadette heeft nog nooit gelogen en wanneer Onze lieve Heer, of Onze lieve Vrouw of n.l. de op effectenrekeningen voor" komenden plakzegels, resp. van f10 f15 en f25 nimmer van dezen voor zien. Als de rekeningen eenigen tijd in het bezit der boeren waren, vroeg de Bank de plakzegels terug, voorgevende dat de kinderen van de Directeuren deze zegels verzamelden. In werkelijkheid werden de zegels weer voor andere rekeningen gebruikt. Het slaat vast, dat de bank deze praktijken reeds gedurende twee en een half jaar uitoefent. Pas in de laat ste weken is ook de directie der Brus selsche Bank nattigheid gaan voelen. De broeder van den directeur Bredêé, die eveneens aan de bank verbonden is, is toen op last van de directie be gonnen met de onmiddellijke liquidatie der effectenafdeeling. Alle cliënten ont vingen 'n aanschrijving, dat zij hun effecten moesten terughalen en dat zij deze in ontvangst zouden kunnen ne men tegen betaling van hun debet saldo. Naar uit de boeken is gebleken, bedraagt dit voor velen aanzienlijke sommen, voor enkelen zelfs 50, 60 5 80 duizend gulden. Bij de plaats gehad hebbende huiszoeking kwam aan het licht, dat een kas niet aanwezig was, en evenmin kon de justitie beslag leg gen op werkelijke waardepapieren. Ook van deze was geen spoor te bekennen. Wel werd een enorme massa schijn- effecten gevonden en o.a. zwierven de aandeelen Brusselsche Bank bij hoop jes in de kantoren rond. In het privé-kantoor hing een foto aan den wand, voorstellende ee sneeuwlandschap, waarop de bovc- - bouw van een petroleumboor-instaü .ie zichtbaar was. Dit landschap >est het terrein voorstellen, waar zich de Danuba Oil-bronnen zouden bevinden. Ook een «inspecteur voor den buiten dienst" zekere Kerssemeyer, wonend# te Bussum, die in het bijzonder Noord- Holland bereisde is sedert eenige dagen voortvluchtig. Van hem staat vast, dat hij twee personen, wonende aan den overkant van het IJ te Amsterdam heeft weten te bewegen tot afgifte van aandeelen der Leening Staatsspoorwegen resp. tot een bedrag van f2500 en f3000, waarvoor hun de waardelooze Danuba Oil Company-aandeelen in handen ge geven zijn. Op last van de justitie is thans de liquidatie van de effectenafdeeling der Brusselsche Bank stopgezet. Verwacht kan worden, dat spoedig beslag zal worden gelegd op de bezit tingen der Bank, alsmede op de on roerende goederen van de voortvluch tige directeuren. Aan de justitie is n.l. meegedeeld, dat door Brideé kort geleden drie groote perceelen aan den Overtoom zijn gekocht, voor een bedrag van f154.000, waarvan er een zeer luxueus is ingericht ten behoeve van een dame, met wie Brideé relaties onderhield. In de woning van een der directeu ren hadden herhaaldelijk charnpagne- fuiven plaats, waarop het zeer rumoerig toeging. Bijna elke week werden man den champagne bezorgdbehalve De Jong waren Brideé en Witteveen trouwe comparanten. Ook de zwelgpartijen in een heilige haar roepen, mogen wij haar niet verbieden te gaan. De goede God zou ons daarvoor bestraffen." «Dat zijn maar praatjes," antwoordde de Commissaris, «en wanneer dit meisje nog verder naar de grot gaat en het volk opruit, zal ik u beide in de ge vangenis laten brengen." «Mijn God!" riep Bernadette uit, «ik ga daar alleen heen om te bidden, ik roep niemand en wanneer daar men schen komen, dan is dat toch niet mijne fout. Dat komt omdat men zegt, dat Onze lieve Vrouw daar verschijnt, maar ik heb zulks nooit gezegd." De Commissaris begreep inderdaad heel goed, dat het kind niets-deed, wat strafbaar was voor de wet en hij be sloot daarom met den heer Dutour,1 den procureur des keizers, de zaak te overleggen, want deze had Bernadette den 21 Februari ook al ondervraagd. XI. Den volgenden morgen, Dinsdag 23 Februari, was weer eene groote volks menigte reeds voor zonsopgang aan de grol verzameld. Bernadette kwam en van alle kanten riep men «Ziel, daar is de heilige." Het kind scheen niets daarvan te hooren. Zij knielde neder, nam haar rozenhoedje en maakte eene diepe buiging. Dat alles gebeurde met eene zoo ongekunstelde eenvoudigheid als ware zij in de kerk geweest om hare gewone gebeden te verrichten. Terwijl zij stil haar rozenhoedje bad, lag in haren blik de uitdrukking van een heilig, ongeduldig verlangen. het buitenland kosten handen vol geld. Meestal was Brussel de plaats hunner uitspattingen. De Jong had een Cadillac- wagen, waarmede hij, zijn mededaders en hun drie vriendinnetjes op stap gingen. Zoo werd in de hoofdstad van België in één nacht een bedrag van f25000 stukgeslagen. Het onderzoek heeft voorts aan hel licht gebracht, dat er ook in huizen en hypotheken «gedaan" werd. De per ceelen (het waren er 6) aan den Over toom zijn op een veiling gekocht door de Nationale Bank van Onroerende goederen, die in hetzelfde perceel, Beursstraat 9 gevestigd was en waar van Brideé en De Jong de eenige aan deelhouders waren. Directeur in naam was een zekere v. d. Vossen in Haar lem. De huizen werden voor f154000 ge kocht en waren het eigendom van zekeren Ko de Rooy die thans in de gevangenis een straf ter zake oplichting ondergaat. De Jong en Brideé waren op de veiling aanwezig en merkbaar onder den invloed van sterken drank, wat niet wegnam, dat De Jong mijnde. De perceelen werden ten 'overstaan van een notaris overgedragen. Een gedeelte van het andere geld, dat door zwendel werd verkregen, werd belegd in tweede hypotheken van huizen, onder meer in de Vossiqs-, De Clercq- en Buiten Domrnerstraatook in de Nieuwstraat te Utrecht. Natuurlijk geschiedde een en ander tegen zwendelvoorwaarden, o.a. 8 pCt. rente en 5 pCt. afsluitprovisie. Ten slotte werden de hypotheekhouders ge perst spaarbrieven in de Brusselsche Bank te nemen, waarop elke maand moest worden bijgestort. Ingezonden Mededeelingen Iijj hard werk. Hoe kan iemand zijn werk verrich ten, als hij bij bukken of zich bewegen voortdiirend last heeft van pijn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rugpijn kan veroorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waar schuwing lijdt vaak tot nier-en blaas ontsteking, waterzucht, nierzand, rheu- matiek, nier-of blaassteen, en opstop ping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd over werking, zorgen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hel pen, als gij een geneesmiddel noodig hebt. Zij werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en verdrijven de stoornisyerschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken u f 1.75 per doos. 27 Eensklaps, alsof een bliksemstraal haar had getroffen, maakte zij eene beweging van bewondering en scheen zij tot een ander leven over te gaan. Hare oogen werden helderder, een hemelsche glimlach speelde om hare lippen, een buitengewone aanvalligheid teekende zich op geheel haar wezen. De Verschijning riep het kind «Bernadette «Hier ben ik" antwoordde zij. «Ik heb u een geheim aan te ver trouwen, maar gij moet mij belooven het niemand ter wereld mede te deelen." «Ik beloof het U," was het antwoord. Het gesprek ging door en terwijl de Verschijning sprak, beefde het kind van geluk. «En nu, mijne dochter." zoo zeide de Verschijning aan het kind, «ga naai de priesters en zeg hun, dat ik wil, dat men mij hier eene kapel bouwe." Na deze woorden verdween zij. De extase had ongeveer een half uur ge duurd. Bernadette stond op. Men onder vroeg haar en zij verhaalde, dal de Vrouwe haar drie geheimen had ge openbaard, die op haar alleen betrek king hadden en die zij niemand mocht mededeelen. Nochtans was zii ook nu zeer verwonderd, dal de anderen het gesprek niet hadden verstaan. »De Verschijning spreekt toch luid genoeg," zeide zij, «en ook ik spreek als gewoonlijk." Wel zagen de toeschouwers de lippen van het kind in beweging, maar zij konden geen woord onderscheiden. XII. Men zal zich misschien al hebben afgevraagd, wat de geestelijkheid van Lourdes dacht over de gebeurtenissen aan de grot. Nu wij Bernadette op bevel van de Verschijning naar den pastoor der

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5