Weekblad voor YEN KA Y, HOKST en Omstreken. Dit moest ge eens lezen! Fulco van lern Provinciaal Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETON. Openbare Vergadering Gemeenteraad te Maashees Sorleer- en Verpakkiugswedstrijd van Handelsfi'uil te Venray. Zaterdag 20 October 1928 44e Jaargang No 42 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzooderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS OER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7l/t ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie- Wat de herbergiers cu drankverkoopers niet mogen doen .Wie het stukje van de vorige week allemaal drankbestrijder?gelezen heeft, begrijpt van zelf al, wat met bovenstaand opschrift is bedoeld, n.l., om het maar dadelijk en heel in het kort te zeggen ze mogen niets geven aan klanten, die reeds te veel op heb ben. Nu moet men maar niet aanstonds opstuiven en zeggen daar hebt ge die akelige Kruisverbonders weer, dat ze liever naar hun eigen kijken en zich met hun eigen zaken bemoeien. Lees liever het volgende eens heel kalm en aandachtig; dan zult ge zien dat dit alles niets met het Kruisverbond heeft uit te staan, maar dat dit alles is niets meer en niets minder dan eenvoudige christenplicht. Want er zit heel wat aan vast. Luister l Ten eerste dan gelooven we, dat, als alle herbergiers en drankverkoopers nu eens niets meer gaven aan die te veel op hadden, het met het drankmis bruik met al z'n treurige gevolgen (wie /.al dat durven ontkennen voor een heel groot deel was gedaan. En dat er voor het Kruisverbond, Reclasseerings- werk, enz. een groote reden van be staan had opgehouden. Als alle her bergiers en drankverkoopers dat eens deden Maar er behoort zonder twijfel moed toe, om dat altijd te durven. Moed met het oog op de lastige en rumoerige en vechtlustige klanten, moed met het oog op de.... eigen ver dienste. Maar Ten tweedeals men eens een paar keer flink had doorgezet, gelooven we toch wel, dat men er weinig .last meer van zou hebben. Ze zouden die her berg van zelf vermijden, wel wetende dat er toch niets meer te halen was. En wat een gerustheid en een oorzaak van veel wanorde en walg (ook voor de bedaarde, nette klanten) voorgoed weg I Ten derde zou dat geld, verdiend met drank te geven aan hen, die reeds te veel op hebben of wien het heele- maal niet gediend is zou dat geld wel zoo heel eerlijk zijn verdiend Omdat men immers min of meer mee werkt tot het onmatig-zijn omdat toch zoo heel dikwijls moeder de vrouw bijzonder dat weggegooide geld zoo goed in het huishouden had kunnen gebruiken en het haar nu dus min of meer door de ongeoorloofde medewer king der herbergiers en drankver koopers onthouden wordt. Ten vierdewat al verder onheil vloeit er niet voort uit de mindere of meerdere medewerking der herbergiers en drankverkoopers met de dronkelap pen en plakkers. Die zoo den heelen of hal ven dag in de herberg kunnen hangen en dus naar huisgezin of zaak 21 Gaarne had hij ook den eerwaarden priester, die zoo goed zijne helsche plannen doorgrondde, verwijderd, doch van den eenen kant was hij bevreesd zich het ongenoegen van Herman van lleusden op den hals te halen, van de andere zijde was hij beducht, de boe ren, die vader Ambrosius een groote achting en eene hooge mate van eer bied toedroegen, in volslagen opstand te zien geraken. Ilij verheelde dus zoo goed hij kon, den wrok dien hij in zijnen boezem koesterde, ofschoon hij den doodelijken haat, dien hij met zich voerde, slechts met moeite bedwingen kon. Maria in tegendeel werd door hem in het eerst zeer voorkomend bejegend hij was er steeds op uit, als zij zich tot eene wandeling gereed maakte haar te vergezellen, en hoewel hij duidelijk den afkeer zag die zijne tegenwoordig heid het meisje inboezemde, had hem dit geenszins van het plan doen af wijken, dat hij nu eenmaal ontworpen had. Hij had begrepen, dat indien hij Maria norsch behandelde, dit zijnezaak zou bederven.dat het oneindig voor- deeliger was zich in hare gunst te dringen, en haar door zijne voorkomend heden aan zich te verplichten. Daarbij koesterde hij nog den stillen wensch, niet omzien met al de treurige gevol gen daarvan wat allemaal niel zoo goed mogelijk zou zijn wanneer de kasteleins den moed en de overtuiging zouden hebben deze niet in die gelegen heid te laten. Ten vijfde als men het zoo bekijkt, welk een goed, een schoon werk kun nen de drankverkoopers en herbergiers dan niet verrichten, in plaats van het kwaad ongehinderd te laten voortbe staan en er minder of meer toe mede te werken. Men versta dit goedwe willen volstrekt niel zeggen, dat alle herbergiers en drankverkoopers zich hieraan schuldig' maken en dat dit allemaal te kwade trouw gebeurtoch, men denkt er niet zoo over na maar wie zal mij ongelijk geven Men zal bij nader toezien toch moeten zeggen ja, dat is ook zoo. Daar heeft de schrijver tocli wel gelijk in. Drank verkoopen is een heel goed vak, net als ieder ander. Daar is niets tegen te zeggen. Alleen maar, men moet het,'net als ieder ander vak, ge wetensvol opvatten en beoefenen En hiermee laten we voorloopig den drank varen en zal het volgende artikeltje handelen over: Rozenkrans*of Kerkboek? van den op Donderdag 11 October. Voorzitter H. Rieler. Secretaris P. L. Stevens. Afwezig het lid J. H. Poels. Na opening der vergadering met den christelijken groet, worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde is 1. Aanbieding dergemeente-rekening over 1922. Na aanbieding van de door Burge meester en Wethouders opgemaakte rekening dezer gemeente over het jaar 1922, stelt de voorzitter voor, evenals vorige jaren, eene commissie van onder zoek te benoemen, en worden na ge houden stemming als leden dier com missie benoemd de heeren M. Jans en A. J. Goemans. 2. Aanbieding gemeente-begrooting voor 1924. Wordt aangeboden de door Burge meester en Wethouders opgemaakte begrooting voor het dienstjaar 1924 nadat gemelde begrooting post voor post is voorgelezen, wordt met alge- meene stemmen besloten aan te gaan a pari: a. eene kasgeldleening tot ten hoogste f 5000 en b. eene leening groot f 1500, voor bebossching van gemeente grond met renteloos voorschot van den Staat, beide leeningen tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. 3. Bespreking dunning dennenbos- schen. De Voorzitter stelt voor circa 1/3 ge deelte van het dennenbosch nabij de Venne onder Maashees voetstoots af te kappen om dezen winter in koopen publiek te doen verkoopen, waartoe met algemeene stemmen wordt be sloten. Verder worden Burgemeester en Wethouders gemachtigd de overige gemeenle-dennenbosschen daar waar noodig te dunnen. 4. Bespreking van het af te sluiten contract met de gemeente Venray be treffende het schoolgaan der kinderen van .Smakt en omstreken onder Venray op de openbare scholen te Maashees. De Voorzitter deelt den leden mede, dat, naar aanleiding van hetbeslolene in de vorige vergadering, het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente met dat van Venray eene conferentie heeft gehad, dat eene nieuwe regeling is ontworpen waarbij het door de gemeente Venray te vergoeden bedrag is gebracht op f 25, per kind en per jaar en dat be reids, voor zoover noodig, ingevolge het bepaalde bij dewetaanGed. Staten machtiging is gevraagd tot het ver nieuwen dezer overeenkomst. De Voorzitter doet de ontwerp rege ling voorlezen en vraagt of de leden zich hiermede kunnen vereenigen, dan kan, zoodra de gevraagde machtiging verkregen is, deze definitief worden vastgesteld en aan Gedeputeerde Staten ter goedkenring worden opgezonden. Alle leden kunnen zich met de ont werp regeling vereenigen. Gevraagd wordt of deze gemeente ook vergoeding moet betalen voor elders, dan te Sambeek, sehoolgaande kinderen. Na mededeeling aan welke gemeen ten over 1922 vergoeding is uitgekeerd moeten worden en dal dit ook volgens de Lager-onderwijswet 1920 verplich tend is, wordt gesproken, een adres te doen opmaken en rondzenden, om door indiening van een massa-adressen wijziging der Lager-onderwijswet bij de Regeering te verkrijgen, voorwat betreft de aan andere gemeenten te betalen vergoeding en wel door het verhalen op anderen. De Voorzitter zegt toe op de eerst volgende vergadering van de afdeeling daarover te zullen spreken. 5. Ingekomen stukken a. Een schrijven van Dr. Ryers te Vierlingsbeek, behelzende de mede deeling, dat hij niet langer dan tot 1 December 1923 aan de gemeente Maashees verloskundig hulp tegen goedkoop tarief kan verleenen. Aan Burgemeester en Wethouders wordt opgedragen Dr. Reyers tot eene conferentie uit te noodigen, ten einde alsnog lot eene minnelijke schikking te komen. b. Een adres van onderwijzer G. W. Loeffcn te Maashees, om eervol ontslag als zoodanig, liefst zoo spoedig mogelijk. Wordt verleend tegen 1 Januari a. s. c. Een adres van eenige ingezete nen van Holthees om een rijwielpad te doen maken van Holthees over den Sleyberg naar Vierlingsbeek. Wordt goedgevonden, met het oog op het seizoen, den weg daar waar noodig, te verbeteren, om dan in het komend voorjaar dezen geheel in orde te doen brengen. d. Een adres van M. Denissen te Holthees om ontheffing van school- geld. Wordt na voorlezing, op voorstel des voorzitters uitgesteld lot een volgende vergadering. dat Maria, die zoo weinig van de wereld en hare omgeving wist, mis schien eenmaal door zijne volharding getroffen, eenige genegenheid voor hem zou opvatten, en mogelijk zijne gade zou worden. Dat denkbeeld vleide bo ven mate zijne hebzucht. Die rijke erf gename in zijn bezit te hebben, om voornamelijk zich van hare bezittingen meester te maken; de handen vrij te hebben en eigendunkelijk te kunnen handelen, zonder iemand rekenschap zijner daden verschuldigd te zijn, dit waren de aangename droomen, die zijnen geest voortdurend bezighielden Hij beijverde zich dus, gelijk wij ge zegd hebben, wederliefde bij haar op te wekken, en stelde zich den besten uitslag zijner pogingen voor. De koel heid en onverschilligheid waarvan zij echter de ondubbelzinnigste blijken gaf, sloegen zijnen moed niet neder, maar waren hem als een prikkel, om het halstarrige meisje, gelijk hij haar noentde, onder zijnen wil te doen buk ken. Daar hij wist dat Maria zeer liefdadig jegens den armen was, zoo gaf hij haar, van tijd tot tijd op eene bedekte wijze te kennen, hoe hij in het geheim de armen ondersteunde, hoe hij voor de behoeftigen zorgde, en hoe het zijn streven was in alles de voetstappen haars vaders te drukken. Die gesprekken, die de weldadigheid tot onderwerp hadden, werden door Maria altijd met gretigheid aangehoord Dan legde zij hare onverschilligheid af, en prees zij met vuur de handel wijze des slotvoogds. Dit maakte hem allengs stouter, deed hem zijne gewone De Voorzitter brengt ter tafel een ontwerp-teekening voorden bouw eener schuur bij de boerderij in huur bij van Son en vraagt Burgemeester'en Wethouders te machtigen voor een te bepalen maximum bedrag tot den bouw dier schuur te mogen overgaan welke machtiging met algemeene stemmen wordt verleend. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand het woord verlangd, vraagt hel lid Jans, of er dit jaar ook ver- volg-onderwijs gegeven wordt. De Voorzitter zegt dat het Rijk de jaarwedden voor het vervolg-onderwijs niet meer betaald, dat er aan jaarwed den voor den curcus 1922/1923 in deze gemeente is uitgegeven f 1000, en dat het z.i. niel opgaat, dat de gemeente thans de belooning betaald wel is hij ervoor, dat de gemeente de scholen voor dit onderwijs beschikbaar stelt, daarbij vuur en licht verschaft en cle schoolbehoeften disponibel stelt, doch dat de leerlingen de belooning der onderwijzers betalen. Wethouder Cooijmans meent, dat de gemeente in de belooning best een gedeelte kan bijdragen en dat er dan b.v. 100 uren onderwijs gegeven wordt. Na eenige bespreking wordt met algemeene stemmen bepaald a. dat het minimum (aantal leerlin gen voor het geven van vervolg-onder wijs per school 15 moet bedragen, en b. dat Burgemeester en Wethouders met de hoofden der scholen eene confe rentie zullen houden, omtrent de be looning voor het geven van dat onder wijs. Niels meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering met den christelijken groet. voorzichtigheid vergeten en eindelijk had hij den moed, haar de geveinsde gevoelens zijns harten bloot te leggen. Maar hier vond hij eene fierheid, die hij geenszins in het jeugdige meisje verwacht had. De anders zoo zachtzinnige Maria, had hem, terwijl haar gelaat gloeide van verontwaardiging, een blik toege worpen, die llensberg tot in de ziel was doorgedrongenzij had zich zon der eenigantwoord te geven van hem afgewend, en zich stilzwijgend naar hare kamer begeven. Sedert dien tijd was het kasteel in een levend graf herschapen, waaruit de onschuldigste vreugde gebannen was. De bewoners verrichten stilzwij gend en met gebogen hoofd de plichten hunner betrekking, en zagen steeds met wantrouwend oog in hel rond, of zij ook den bespiedenden blik van den dwingeland ontmoeten. Heilsberg was onhandelbaarder dan ooit geworden, de wreedste plannen werden door hem gesmèed, en hij bezwoer bij zich zei ven de trotsche maagd, die hem met verachting had durven afwijzen, een maal in hare dierbaarste gevoelens te zullen treffen. Herman van Heusden vertoonde zich volstrekt niet meer op het kasteel, daar hij maar al te wel wist hoe slecht de belangen van Graaf Dido behartigd werden. Daarbij kwam nog dat vader Ambrosius hem op zachtnioedigen toon eenige opmerkingen over het slechte beheer gedaan had, en deze gegronde aanmerki ngen had Herman zoo euvel opgenomen, dat hij in zijne drift den Groote Provinciale We staan nu voor onze tentoonstellings- dagen. Zaterdag om 2 uur zal de wed strijd officieel geopend worden door den Edelachtbaren Heer Burgemeester van Venray. 't Is een lust zooveel animo er was voor inzendingen. Plus minus vier honderd kisten zijn er ingekomen en tot ons genoegen voor 't meerendeel uit Venray en omgeving, 't Is voor ons een bewijs, dat er belangstellin; is voor dit betrekkelijk nieuw werk- Laten we nu zórgen dat ook de tweede zaak: 't bezoek gedurende de tentoonstellingsdagen even goed ver loopt. Inzenders gaan eens zien wat het resultaat is van hun werk. Niet- inzenders komen eens kijken, hoe ze hun fruit het volgend jaar moeten be handelen. In tegenstelling met veel andere keuringen, zal bij dezen wedstrijd ge keurd worden op punten. Voor de jury een lastig en tijdroovend werk. Bij iedere kist komt n.l. de uitslag van de beoordeeling gespecifieerd over de verschillende onderdeelen, waarop ge let wordt. Voor de binnenlandsche en ook voor de exportkist zijn 100 punten te behalen, aldus verdeeld Binnenlandsche kist, sorteering 35, verpakking 35, grootte 10, kleur 10, algemeen voorkomen 10. Exportkist, sorteering30, verpakking 30, grootte 10, kleur 10, in wikkeling 5 welving van de kist 5, algemeen voor komen 10. Iedere inzender of belangstellende kan nu onmiddellijk zien, waarin een of andere kist bijzonder uitmunt, of welke fouten er gemaakt zijn. Op deze manier werken zulke wedstrijden meer ontwikkelend. Geen enkel fruilkweeker mag daarom verzuimen in deze dagen eens een kijkje te gaan nemen in 't Patronaat. Bedenken we dat van deze zaak, 't goed sorteeren en verpakken, voor een groot deel het meer of min der winstgevend zijn van onzen boom gaard afhangt. Maandagmiddag wordt in de weide van J. v. d. Munckhof een demonstra tie gegeven met de motor-sproei-ma- chine. We weten hier bij ondervinding hoe uitstekend deze besproeingen wer ken voor 't gezond zijn en blijven van vruchtboomen. Liefhebbers van bloemen en bijen kunnen hier genieten. Een prachtige collectie dahlia's, rozen en zonnebloe men is ons toegezegd ter opluistering. De afdeeling Venray van den bijen- bond komt met korven, kasten, slinger en raathoning uit. 1923 is een honing- jaar geweest zooals we et weinig ge kend hebben. Wie belangstelt in 't werk van de Jonge Boeren kan hier zjen wat deze vcrcenigingen al gepresteerd hebben. Kortom, voor eenieder zal er 20, 21 en 22 October in 't Patronaat te ge nieten vallen. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de belangstelling zal even schitterend zijn als de inzendingen. Dat het zoo worde eerwaarden priester de grievendste smaadredenen, naar het hoofd had ge worpen, en daarna vertrokken was om niet weder te keeren. De vorige vrienden van Graaf Dido afgeschrikt door het onthaal, dat zij bij hunne komst van de zijde van lieer Heilsberg ondervonden, vermeden ins gelijks het adellijke slot, en daardoor waren vader Ambrosius en Maria meer dan ooit aan de willekeur van den slotvoogd blootgesteld. Niet ongepast zal het hier zijn een weinig meer den sluier op lo lichten, die het vorige leven van Heer Hens- berg bedekt. Daardoor zal de lezer beter in slaat gesteld worden, den man, die in deze geschiedenis zulk een ge wichtige rol vervult meer van nabij te leeren kennen. Hij was de zoon van een bemiddeld edelman, die eene aan zienlijke betrekking aan het hof van den Bisschop van Utrecht bekleedde, steeds had hij zijn Heer, die hem bij zonder genegen was, met de grootste verknochtheid gediend, toen hij zich door de vleiende woorden van eenige ontevredenen liet medeslepen, en lid werd van een verbond, dat ten doel had, den bisschop eenige gewesten, hetzij door list hetzij door geweld te ontnemen. Zeer ongelukkig liep echter die on derneming af. Het verraad werd ont dekt alvorens men nog doortastende maatregelen had kunnen beramen, en de saamgezworenen in het smeden hunner booze plannen verrast, werden of gevangen genomen of redden zich door de vlucht. Onder de laatsten be VENRAY, 20 Oct. 1923. De vorige week Vrijdag, werd door 't Oranje-Comité alhier een ver gadering gehouden, waarin door een commissie de rekeningen van inkom sten en uitgaven werden nagezien en in orde bevonden. Bij monde van den Heer Voorzitter werd den Heer Knape welverdiende dank gebracht voor zijn accuraat werk en zuinig beheer. Het klein batig saldo zal besteed worden voor brood- bedecling aan die arme huisgezinnen, welke daarvoor volgens de comité leden 't meest in aanmerking komen. Staande de vergadering werd met algemeene stemmen besloten, indien 't publiek in deze van zijn belangstel- iing zal doen blijken, ieder jaar den geboortedag van H. M. de Koningin, op 31 Augustus, feestelijk te herden ken. Groninger Toren Tabak is en blijft de beste en de voordeeligste. Bij inlevering van 10 kaartjes, welke zich in elk halfponds pak bevindt, krijgt men 1 half pond Roode Toren cadeau Zondagnacht werd uit den boom- vond zich ook de vader van Heer Hens- berg. Hij vond een schuilplaats op vreemden bodem zijne goederen wer den verbeurd verklaard, en hij stierf kort na dit voorval in ballingschap. Heer llensberg, die toen den ouder dom van zestien jaren bereikt had, werd door een der vrienden zijns vaders als schildknaap opgenomen, en door zijn buigzamen geest en voorkomend heid mocht hij in korten tijd de gunst zijns meesters verwerven. Na den dood zijns weldoeners, en toen de zoon zich in het bezit van de goederen zijns vaders gesteld zag, ondervond hij wel dra dat men zijne gangen nauwkeurig gadesloeg, en slechts eene geschikte gelegenheid afwachtte om zich van hem te ontdoen. Ook hier waren eenige zijner handelingen aan het licht ge komen, die den toets der eerlijkheid niet konden doorstaan, en men gaf hem niet onduidelijk te kennen, dat men gaarne van zijne tegenwoordig heid wilde ontslagen zijn. Toevallig was hij eenigen tijd daarna met Her man van Heusden op eene jachtpartij in kennis gekomen en daar hij dezen zijn wensch te kennen gaf gaarne op het kasteel van Heusden te willen ver wijlen, en Herman veel behagen in zijn bijzijn scheen te scheppen, zoo had deze hem in zijn dienst genomen, en met het opzicht over zijne goederen belast. Van dezen post kweet hij zich zoo uitmuntend, dat de ridder weldra eene groote genegenheid voor hem opvatte, en niets meer ondernam zonder eerst zijn raad ingewonnen te hebben. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1