chique Dames- en Kinderhoeden G. Ambrosius Kermis ¥ortum mwm&m 6 of 7000 gulden Net R.R, MEISJE Dansen W. Seuren-Linssen Dames-haarwasschen Gemengd Nieuws Kerkelijke Diensten ie Venray, Burgerlijken Stand VENRAY. Districts-arbeidsbeurs A.dvert.HUiëu. Johanna gevraagd Steeds ruime keuze in Ook Vervormen en Opmaken Toilet- en Parfumartikelen iii] voor zich zelf zijn vrouw deren verdiend heeft en hoeveel rmile iiij van zijn bedrijfskapitaal gemaakt beeft. Om dat alles te weten is slechts noodig, dat dc landbouwer 15 2 uur per week boekhoudt. Het welbegrepen ■igenbelang dringe hem daartoe. VENRAY, IB Oct. 1923. Op voordracht van Ileeren Ge- ieputeerde Staten van Limburg, en "lid.u- goedkeuring van den Minister van Landbouw is benoemd tot Voorzitter dr Provinciale Commissie ter bevorde- i'ii van Rijkswege van de Rundvee- fokkerij in dit gewest, de WelEd. lieer Hub Janssen alhier. Militielichting 1924. i Commissaris der Koningin heeft h l door elke gemeente van Limburg dragen aandeel en het getal der tot gewoon dienstplichtige bestemde inge schrevenen der lichting 1924 bepaald •p 1436 man, waarvan o.m. geleverd wordt door de gemeente Ven ray 29 man. 1verband met het groot aantal vrij- stallingen zullen de lotelingen, die een hooger nummer dan 60 gelrokken heb ben, niet behoeven op te komen. Met Staatscourant No. 195 zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Vereeniging «St. An- tonius", ter bevordering van den eer lijken handel in landbouw- en veeteelt- producten, gevestigd te Venray. Opheffing Huurcommissie. Naar wij vernemen hebben Burge meester en Wethouders besloten de Huurcommissie te Venray, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, met ingang van 1 Januari a. s., op te heffen. Deze week werd door den ge meen tekantonnier E. alhier zijn rijwiel enigen tijd onbeheerd gelaten aan den grintweg naar Deurne, tegenover IJssel- steijn. Toen hij terugkwam was zijn karretje spoorloos verdwenen. Wie volgt? -- Vrijdag werd in café Manders aan het Veulen aanbesteed, het bou wen eener stalling met annex werken voor rekening van den lieer G. II llouben aldaar. Architect de heer A. H. Martens. Ingescheven werd als volgt: Chr. Wijnhoven, Venray 1' 5860 üebr. Martens, Leunen f 5600 J. v. Dijck-11. Vollenberg Venray f 5585 Am. Pijpers, Leunen f 5065 A Tacken- Gein*. Siebers, Venray f 4656 Aar. de laagste inschrijvers is het verk gegund. Districts-Arbeidsbeurs Venray. Aan het keurig uitgewerkt jaarver slag ontleenen we het volgende: Over het jaar 1922 hebben zich aan geboden 1992 werkzoekenden, terwijl 1783 hiervan voor korteren of langeren tijd g plaatst werden. Er werden 1790 aanvragen van werkgevers gedaan ter wijl aan 1727 aanvragen kon voldaan worden. Deze cijfers wijzen weer op vooruitgang. Over de organisatie der openbare arbeidsbemiddeling spreekt de directeur der districts-arbeidsbeurs zijn tevreden beid uit, als ook over de samenwerking fusschen de verschillende gemeenten oi: de correspondenten. Nieuwe Middenstandsbank. Het Comité ten belange van het Middenstandscrediet in het Zuiden deelt mede, dat de groote deelname van cre diteuren der Bossche ITanzebank het O milé heeft in staat gesteld om de o. richting van een nieuwe Midden staudsbank te verzekeren, welke den naam zal dragen van »Zuider Bank". De daarvoor onmiddellijke noodige gi lumiddelen zijn gevonden; de statu- ten zijn gereed; de Koninklijke bewil liging daarop wordt dezer dagen aan gevraagd; de voorbereidende werkzaam heden tot zoo spoedig mogelijk in werking treden der nieuwe Bank zijn reeds in gang. Nadere bijzonderheden kunnen in kort worden tegemoet ge- De Zuiderbnnk. Tot directeur is door de Incassobank benoemd de heer Rekmans algemeen prokuratiehouder der Incassobank. Een tweede direkteur zal door het Bestuur worden benoemd. Postchèque- en Girodienst. Bij de beantwoording van de vraag v '»m uitbetaling wordt verlangd, I er door de Commissie op gewe zen, dat deze niet in .het leven is ge roepen om de rekeninghouders in de gelegenheid te stellen 90 pCt. van hun sa tegoed bij den Postchèque- en Gn odienst op te vragen, doch alleen om r< keninghouders die aantoonen dat zij dringende geldverlegenheid verkee rt o te helpen. De reeds ingezonden aanvraagformu lieren die hieraan niet voldoën zullen aan de postdirecteuren ter verdere af doening worden teruggezonden. Fruitveiling Venray. PEREN. Schijfjesperen van f 1823. mdsperen f20. Stoofperen f22. Hand- ID ren f 35.50. .PPELEN. Sterappels I f23.50. Ster ols II f 12. Zoele van f 10—14. Fran- i'bt- Bellefleur van f 1419. Val-Ster- uppcU f 11.50. Dikke zure f10. Mank dlin f25.50. Bell de Boscope f13.70 -15. Uitslag der Zondag gehouden Schietwedstrijd van de Schutterij «St Anna" PERSONEEL1 E. Beerkens. 2 A. Janssen. 3 Th. Verbeek. 4 J. van Es. 5 M. Willems. 6 A. Relouw. 7 II. Arts. 8 G. van Dijk. KAMPIOEN: 1 J. Keijzers. 2J. van Es. 3 M. Willems. Staatsbegrooting over het dienstjaar 1924. Op de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1924 vinden we o.m. de vol gende posten. Voor subsidies aan bijzondere gym nasia is een bedrag van f844.000 uit getrokken. Hieronder vallen R. K. Gymnasium te Roermond; R. K. Gymnasium te Rolduc; het St. Thomas-College te Ven- lo het St. Angela-Gymnasium te Ven ray het Gymnasium Immaculatae Conceptionis te Venray. Subsidie aan Handelscursus Venray f1205. Door een auto gedood. Zondag om vier uur had te Oploo een vreeselijk ongeluk plaats. De vrouw van G. Ruiten, die uit het Lof huis waarts keerde werd op 't kruispunt der wegen OplooDeurneVenray dooreen auto gegrepen en op slag gedood. De chauffeur, die tijdig remde en langzaam reed is onschuldig aan 't feit. De vrouw schijnt bij 't willen uitwijken voor de auto te zijn gesprongen met't noodlottig gevolg. De auto stopte on middellijk. De vrouw moest van onder de auto worden gehaald. BROEKHUIZEN. Bij Kon. beslui' is benoemd tot burgemeester dezer ge meente de heer J. M. H. Ilanssen. VENLO. De laagste inschrijver voor leggen van een nieuw dek over de Maasbrug alhier was de fa. M. Bouts te Blerick voor de som van f'21.000. VENLO. Op de Coop. Veilingver- een'iging van Maandag was de aanvoer 85000 eieren. Kippeneieren .van f9.7010.80. Eendeneieren f 10.60. Ganzeneieren van f 1414.20. Een verdwijnend ambt. In verband mei de ontslagaanvrage van den heer E. Willemse als Gemeente Ontvanger te Venlo stellen B. en W. aan den Raad voor, de benoeming van een nieuwen ontvanger uit te stellen zoo mogelijk, totdat het ingediende voorstel lot wijziging der gemeentewet, waarbij de gemeente-ontvanger als zoodanig uit de gemeentewet zal ver dwijnen, wet is geworden. De bedoeling is liet ontvangerskantoor op te heffen en dezen, dienst bij een der secretarie- afdeelingen onder te brengen. Ten einde den ontvanger een tijde lijke kracht te kunnen toevoegen ver zoeken B. en W. een crediet van f 1200. Dnitsche dienstmeisjes. Dat de invloed van het Duitsche aanbod niet te onderschatten is moge blijken uit het feit, dat in de gemeente Heerlen volgens nietc^^toeven schat ting minstens 300 i#Dun^nlandwoon achtige dienstmeisjes in betrekking zijn. Bij beoordeeling van den toestand moet .bovendien niet uit het oog ver loren wórden, dat voor den oorlog tal van meisjes uit deze streek in het naburige Aken als dienstbode werk vonden. Een en ander was ook van invl<5£& op de loonen, welke gedurende het verslagjaar met ongeveer 25 pet. achteruit liepen. ROERBOND. De heer W. J. Drent, Directeur der Rijksdagnormaalschool alhier, zal 15 Oct. a.s. 25 jaren bij het onderwijs werkzaam zijn. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 450000 eieren. Hoogste prijs f 10.60. Laagste prijs f 8.70. Mooie aanhouding. Door de gemeente-politie te Weert werd aangehouden de Pool J. P. Hij wordt verdacht van kerkdiefstal in den nacht van 1 op 2 October te Nijmegen gepleegd. Hij is op transport naar Nij megen gesteld. HEYTHUYSEN. Als curiositeit mag wel vermeld worden dat de dezer da gen overleden 95 jarige H. H. Beelen een dure gast is geweest voor 't Rijk, immers vanaf zijn 20e jaar trok hij wegens beenbreuk in dienst een jaar- lijksch pensioen van 66 gulden, heb geen hij dus 75 jaar lang genoten heeft. Gouden jubilé. Onder vele blijken van belangstelling herdacht de heer A. Janssen te Schin veld zijn gouden feest als koster- organist. Ry ks norm aal school Meerssen. Tot directeur der Rijksnormaalschool te Meerssen werd benoemd de heer Kruytzer, directeur der Rijksnormaal school te Venlo. Zooals bekend is wordt deze inrichting 1 Nov. te Venlo opge heven. Ernstige vechtpartij. Maandagnacht is te Brunssum zeke re G. K. bij een vechtpartij levensge vaarlijk met een mes gewond. De man is na voorzien te zijn van de laatste 11.H. Sacramenten naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. De vermoedelijke dader is gear resteerd. Verhooging aecyns op bier en thee. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bieren van het invoerrecht op bier en thee. De accijns op bier zal verhoogd worden tot f 7 per II.L. (thans f 21/2,) de in voerrechten op bier van f 7 lot f 12 per ILL., op thee van f 25 tot f 100 per 100 K.G., alles ingaande 1 Januari a.s. De totale meerdere opbrengst wordt gerekend op f 13.075.000. Accyns op tabak. In een adres aan den Minister van Financiën verzoekt de vereeniging van tabaksfabrikanten nog twee jaar te wachten met verhooging van den tabaksaccijns. Het schoenen wetje. Naar de Msb. verneemt, heeft een wets ontwerp tot verlenging van den geldig heidsduur der wet van 5 Mei 1923 lot lijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid verlaten. De toelatingsleeftyd tot de lagere school. Naar het Wolk" uit goede bron ver neemt, overweegt de regeering een wijziging van het Kon. besluit, waar door de leeftijd, waarop het geoorloofd is, dat een kind tot de lagere school wordt toegelaten, welke leeftijd nu minimaal 5i/j jaar bedraagt met een jaar zal worden verhoogd en dus op minimaal 61/t jaar zal worden gesteld. Deze wijziging zou tweëerlei bedoe ling hebben le. zou zij veroorzaken een vermin dering van den toeloop van jonge kinderen in 1924, waardoor althans dat jaar de eerste klasse minder be volkt zal zijn, hetgeen voor genoemd jaar tot eenige bezuiniging zal kunnen leiden 2e. zou de verhooging van den toe latingsleeftijd het paedagogisch belang worden gediend, wijl volgens veler rneening de tegenwoordige minimale toelalings-leeftijd van öi/t jaar le laag De autoriteiten moeten nog over het voornomen der regeering advies geven. Indien de wijziging wordt doorge voerd, zal zij nóg in den loop van dit jaar plaats nebben. Het drama f e Yalkenswaard. In deze geruchtmakende zaak is door het Bossche Hof de hoofdschuldige Iv., veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechte- 's Vrouw Desmet, die door de Bossche Rechtbank was vrijgesproken, stond eveneens voor het Hof terecht. De Ambtenaar van het Openb. Ministerie was van het vrijsprekend vonnis der Rechtbank in hooger beroep gegaan. Voor hel Ilof vroeg de procureur- generaal schuldigverklaring van vrouw Desmet en veroordeeling tot tieh jaar gevangenisstraf. De uitspraak wordt bepaald op Maan dag 22 October. De moordaanslag by Yalkenswaard. Naar de Tel. verneemt, heeft Mr. W K. S. van Ilaastert, advocaat te Eind hoven, naar aanleiding van de beschul diging tijdens het proces-Kersemakers tegen hem geuit, zich gewend tot den Raad van Orde en Discipline van de Advocaten, het college waar z.i. het onderzoek in deze thuis behoort. Strafzaak J. Kerssemakers. J. Kerssemakers, 28 jaar, fabrikant te Eindhoven heeft verklaard geen ge bruik te maken van cassatie en te zullen berusten in het tegen hem door het gerechtshof te 's Hertogenbosch gewezen vonnis waarbij beklaagde wegens poging lot doodslag op Mathijs Desmet veroordeeld werd tol acht jaar gevangenisstraf. In malaisetyd. De negendaagsche kermis le Nijme gen leverde voor den gem een te fiscus een voordeeltje op van een kleine f 100.000. Woningbouw. Te Eindhoven zullen weder 367 arbeiderswoningen gebouwd worden. B. en W. hebben bij den Minister van Arbeid, een aanvraag om premie ingediend, op welke aanvraag de Minis ter, voorloopig een premie heeft toege kend van f 39,300 ten behoeve van den bouw van 131 woningen. Successieve lijk zal nog een bijdrage worden ver leend van f 37,500, en f 33,300, voor den bouw van respectievelijk 125 en 111 woningen. Tevens zijn in het bouwplan 8 winkelhuizen opgenomen, waarvoor geen premie kan worden verkregen. De ambtenaren der Kamers van Koophandel. De minister van Arbeid heeft dezer dagen aan de Kamers van Koophandel een circulaire gezonden, waarin hij mededeelt, dat hij de begrooling dezer Kamers niet zal goedkeuren, tenzij aan het personeel der Kamers een salaris verlaging van 10 pCt. wordt toegekend, met ingang van 1 Januari 1924. De circulaire zou aan alle 38 Kamers van Koophandel in ons land toegezon den zijn. Duitsclie aankoopen 111 Nederland. De «Deutsche Nat. Tag." meldt, dat de Rijks regeering erin geslaagd is een crediet te verkrijgen voor het aanschaf fen van grondstoffen en levensmiddelen in Nederland. Eierenuitvoer. In de afgeloopen week zijn uit ons land naar Engeland verscheept 2877 kisten, in houdend 3.452.400 eieren, alzoo bijna 3i/t millioen. Engeland is momen teel het eenige land, waar ons over compleet kan worden afgezet. Men verlieze bovendien niet uit heioog, dat van de geëxporteerde eieren circa 30 pet. kalkeieren zijn. Goed afgeloopen. Woensdagavond te halftien ontplofte op het stationsemplacement te Roosen daal een petroleum tank met een ge weldigen knal. Een kommies, die in de nabijheid van den wagon liep, werd lichtelijk gewond. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Een meevallertje. In den loop der volgende week zal te Geldrop straalsgewijs begonnen wor den met de terugbetaling van 40 pet. gemeentebelasting over den dienst 1922-1923. Die „ongeladen" vuurwapens. Bij het nazien van zijn dienstrevolver is het wapen van den agent van politie le Zwolle, H. Brinkers, onverwachts afgegaan. De kogel trof hem in het hoofd. Kort daarop is hij overleden. De man laat een vrouw en twee zeer jeugdige kinderen na. Brutale diefstal. Te Zesgehuchten zijn Dinsdagnacht bij landbouwer B. Maas, in de buurt schap Riel, in het varkenshok 2 var kens stilletjes geslachten meegenomen Bovendien werden door de onbekende dieven nog 40 kippen gestolen. Ry wiel ongeluk. Een zekere v. W. uit Eindhoven werd verleden week, toen hij met een vriend per fiets van Son huiswaarts keerde, door een anderen wielrijder in de zijde aangereden, tengevolge waar van hij viel en met het hoofd zoo hard op de tramlijn terecht kwam, dat hij bewustelocs bleef liggen. Na eene voor loopige verpleging in een café nabij het Wilhelminakanaal kon hij weer naar huis rijden, doch kreeg onderweg weer aanvallen van bewusteloosheid welke ook in de volgende dagen meer malen voorkwamen. Het geval liep ten slotte zoo ongelukkig af, dat de man Maandag aan de gevolgen is overleden nalatende eene vrouw met 5 kinderen. De verongelukte baggermolen. Naar uit Havre aan de Matin wordt geseind, zijn er bij het zinken in het Kanaal van den baggermolen Norman die (die het eigendom was van de firma Akkerman en Van Haaren te Antwerpen) 17 personen omgekomen, onder wie. 5 Nederlanders. Twee van dezen waren vrouwen. De „KLAS." Het gemeente-gymnasium te Arnhem is, naar de »N. Arnh. Ct." vertelt, in het gelukkig bezit van een afdeeling VI B. Er is een lesrooster en de week telt vele lesuren. De »klas bestaal uit... één leerling. Kosten 1' 6000 'sjaars. Welk een perspectieven openen zich bij een beschouwing van dit interessante geval De VI B-klas, een Israëliet, viert thans de Joodsche feestdagen. Reeds eenige dagen genieten de leeraren van vele extra-vrije lesuren. Onlangs verstuikte de «klas" zijn voet; vrije uren voor de leeraren. Dezer dagen moet het zijn voorge komen, dat de geheele klas zich ver slapen had. Men dacht er reeds over de klas dan maar een vrijen dag le laten. Gelukkig blijkt de klas geen aanlei ding te geven om eenige weken van school te worden gestuurd. Men zegt..; dal hel plan bestaat 0111 de achterzijde van de postzegels te verhuren voor reclame maar dat er lol nog toe geen gegadigden zijn. Zou het niets zijn, voor b. v. lolly fabrikanten. Ieder zal er aan moeten likken. Parochiekerk Morgen Zondag in alle H Missen collecte roor Doofstommen 2 uur Kleine Congregatie, half 3 herhalingscatechismus 4 uur recollectie. Maandag half 8 leesmis voor de leden der St. Ludovicusvereeniging S uur Sol. Jaarg. voor des ZeerEerw. Heer Pastoor Pascal Smeit* en ouders. Dinsdag half 8 leesmis 8 uur Jaarg. voor Hendrina Verblakt. Woensdag half 8 leesmis, 8 uur besteld Jaarg. voor de vrouw van Mathijs Verheijen. Donderdag 7 uur te Veltum H. Mis, half acht leesmis, S uur Jaargetij voor Gerard Custers* Johanna van Achten, ouders, broeders en zusters. Vrijdag half 8 leesmis, 8 uur Jaarg. voor Gerard Goemans en Echtgenoote. Zaterdag komen de kinderen der 5de klas te biechten. Op alle werkdagen om 6 uur Lof eu rozenkrans Van 30 Nov, tot 3 Dec. a.s. zal in het retraitenhuis Manresa te Venlo een retraite ge houden worden voor mannen en jongelingen uit Venray en Rectoraten. Deelnemers gelieven zich too spoedig mogelijk op te geven bij den Directeur v/d Retraitenpenning. Kosten dezer retraite zijn i 7,50 voor niet-leden van den Retraitenpenning en 11,50 voor leden. Paterskerk, Morgen om 5, 6 en 7 uur H. Mis met onder» richting. 8 uur Hoogmis met preek. Bij gunstig weer bedevaart der mannelijke Tertiarissen naar Smakt, vertrek precies kwart voor 8. Om 2 uur vergadering 3e Orde afd. 2e Zondag, 5 uur Lof en Rozenhoedje Maandag om half S gezongen lijkdienst vooi den WelEerw. Pater Daniel Borghorst, in ons klooster te Heerlen overleden Dinsdag om halt 8 Hoogmis ter eere van den H. Antonius, 6 uur Lof Vrijdag feest van den H. Petrus van Alcantara volle aflaat o g v Om half 8 Hoogmis, 6 uur Lof Gedurende de week iederen avond om 6 uur Lof en Rozenhoedje PREMIEBOIW. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeenc kennis, dat blijkens bekendmaking van den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, in verband met de nog be schikbare middelen ALLEEN die aan vragen om de premie bedoeld in het Kon. Besluit van 8 November 1920 no. 29, in behandeling kunnen genomen worden welke vóór 1 November 1923 het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid of het Bureau van den Hoofdinspecteur den Heer van der Kaa, hebben bereikt. Zekerheid dat aan die aanvragen ten volle zal wórden vol daan, kan echter niet worden gegeven Aanvragen welke n5 31 October 1923 bij het Departement of bij den Hoofd inspecteur inkomen, worden ter zijde gelegd. Venray, 11 October 1923. Burgemeesters en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN 5—12 Oct. GEBOREN Huberta M. van Boven, Willemstraat Martinu9 A. Fleurkens, Stationsweg Josephina H. Stiphout. Merselo Martinus J. M. PoeH, Groote Straat Gerardus W. J. Sijbers. Henseniusplein Theodora E. Emonts, Merselo Hendriku9 J. Thijssen, Merselosche weg OVERLEDEN': Bernardus van Meyel, wed. van W. i Hendriks, 78 jaar te Merselo. St. Antonius-Patronaat. De knapen van het Midden-Patronaat moeten het Lof van drie uur in de parochiekerk bijwonen. Het geheele Midden-Patronaat is over gegaan naar het Groot-Patronaat. Worden gevraagd 1 bakkersleerling 1 boerenkneeht liefst van 30—40 jaar 1 boerenknecht en daglooner 3 boerendiensimeiden 3 daglooners 1 huishoudster burgergezin Bieden zich aan 1 bufgerdienstmeid voor dadelijk 1 meisje 23 j. voor boer of burgerdienst 3 dienstmeiden 1 burgerdienstmeid voor Pascben 1 meisje 15 j boerendienst v. Paachen 1 scbildersknecht 1 hui-houdster voor burgergezin 1 dagiooner 1 daglooner voor 2 a 3 dagen in de week 1 kindermeisje 2 kantoorbedienden Veenarbeiders enz. GEBOREN ARTS—OUDENHOVEN, Pijnsweg 1, Heerlen. als le hypotheek op boerderij met 20 bunder grond, in de kom van het dorp gelegen, (dus ruime overwaarde) Brieven met opgave van rente onder opschrift «Hypotheek" Bureau van dit Blad. 13 voor VENLO, niet beneden 16 jaar. Inlichtingen te bevragen Paterslaan No. 3 Venray. 10 bij 217 PATERSSTRAAT. ZONDAG, MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG in de tent van JAN HUISMAN Aanvang Zondag 3 uur tot 's avonds 10 uur. 15 COIFFEUR Gelegenheid voor met droging en kappen. 16 Aanbevelend.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 2