Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. grooten voorsprong. Door onze gunstige ligging kunnen onze appelen en peren in korten tijd op de plaats van be stemming zijn. 't Amerikaansch en Australisch fruit heeft echter 'n lange weg af te leggen Daarom is 't voor hen noodig 't fruit eerst een tijd te bewaren in koelhuizen en 't van hieruit te verzenden, zooals dit met onze boter gebeurd. Nu is gebleken, dat dit een onguns- tigen invloed heeft op 't aroma en de duurzaamheid. Op dezelfde wijze aan de markt gebracht, zal ons fruit meer gewild zijn. Onlangs heeft de Directeur van de C. V. V. in verschillende artikelen in «Peel en Maas" nog uitvoerig aange toond, wat grooten invloed 't verpak ken op 't fruit heeft. Zijn conclusie was dan ookWie van zijn fruit een behoorlijken prijs wil maken, moet er zorg aan besteden zorg bij 't plukken, bij 't vervoer naar huis, bij 't sorteeren en verpakken, hij 't bewaren tot 't verkocht wordt. De planten-ziekten-kundigen-dienst zal een collectie inzenden van de ver schillende ziekten en beschadigingen aan onze appels en peren en de voor naamste landbouwgewassen. Wie de inzendingen hiervan vaker heeft gezien, weet hoe leerzaam deze werken. Ook verschillende firma's, die bestrijdingsmiddelen van deze ziekten in den handel brengen, zooals de Ut- rechtsche Asphaltfabriek, de firma Edelkoort en Ketelaar uit Utrecht zullen materiaal inzenden. Onze afdeeling van Jonge Boeren en de leerlingen van de Lagere Land bouwschool zijn eveneens druk in de weer, eene mooie collectie van ver schillende soorten aardappelen, bieten, stekruben, haver- en roggesoorten enz. bijeen te brengen. Het bestuur van 't Sl. Antonius- Patronaat is zoo welwillend geweest de groote zaal voor die gelegenheid ter beschikking te stellen. 20, 21 en 22 October daarom allen naar 't Patronaat VENRAY, 6 Oct. 1923. Einde Zomertyd. In den nacht van heden Zaterdag op Zondag eindigt de zomertijd. Willen we morgen dus op tijd zijn, dan moeten we niet vergeten de klok ken en horloge's heden avond een uur terug te zetten. Winterdienstregeling der Spoorwegen, Morgen Zondag 7 Oct. begint do nieuwe Win terdienstregeling der Spoor wegen. Op de lijn VenloNijmegen is de dienstregeling precies hetzelfde ge bleven. Als GEVONDEN op het politie bureau gedeponeerd een zwarte gummi regenjas. Tclegraaf-telefoon stat ion IJsselsteijn. Met ingang van 8 October wordt het j station voor den telegraaf en telefoon- dienst opengesteld, in locaal verband met Venray. Het verlaagde tarief van Venray met verschillende omliggende plaatsen is tevens van toepassing op het verkeer van IJsselsteijn. Telefoondienst. Een nieuwe gids voor het locale Rijkstelefoonnet te Venray zal binnen kort kosteloos aan de geabonneerden wrorden verstrekt. Postcheque- en Girodienst. Girostorlingen worden vanaf 4 dezer tot nader bericht niet meer ten Post kantore aangenomen en postcheques niet meer uitbetaald. Men zij gewaarschuwd niet in zakenrelaties te treden met de Firma N. Zoontjes te Velseroord, vooraleer omtrent deze firma, welke thans te Venray postbestellingen tracht te doen, inlichtingen te hebben ingewonnen bij den Burgemeester van Velseroord. Zondag werd alhier in de H. Missen door den ZeerEerw. pastoor van Munstergeleen eene collecte gehouden voor den bouw der nieuwe kerk al daar. Deze collecte bracht ruim f'400 op. In den nacht van Zondag op Maandag werden te Oostrum in een weide bij het station een drietal scha pen door een hond doodgebeten. Dinsdagmorgen werd uit de rivier de Maas nabij de brug te Venlo het lijk opgehaald van den 52jarigen J. Th. S. van Deurzen uit Venray, die Maandagmiddag van hier naar Venlo was vertrokken. Het zoontje van den timmerman v D. alhier wilde den motor inwer king stellen met het ongelukkig gevolg dat hij in aanraking kwam met den motor en zijn arm brak. - Bij hot Zondag gehouden prijs' ">n do -'- de schutterij »St. 4nna v r ii de prijzen behaald als j/on le prijs Th. Verbeek, van Dijck, 3e prijs E. Beer- 4e ,s J. van Es, 5e prijs K. IS. •rso;1 prijzen: le J. van Es, 2e Jans: "i 3e A. Millen, 4e W. lluls- un, 5- Mb. van Boven, 6e Th. Ver- eek, 7' K Beerkcns, 8e Jac. Ouden-. .io\en, Arts, löe A. Keijzers. Kampioensprijzen (vrije hand): le A. Keijzers, 2e M. Willems. De prijs van de melk is met 2 cent verhoogd en gebracht van 12 op 14 centen. Fruitveiling Venray. PEREN. Schijfjesperen f 15.50. Beurré d'amalis I f 23. Beurré d'amalis II f 18. Generaal Totleben I f 38. Ge neraal Totleben II f25. APPELEN. Charlemonster f 17.80. Wijnappels I van f1213.20. Cellinel f8. Celline II f7. la Tafelappelen f20. Dikke zure f9. Koekappelen I f9. Fran- sche zure f9.20. Zoete f 9.40. Val- Bellefleur f 7.90. Div. Valappelsfl5. Verkoopt niets onderhands. De sterappels zullen zeer duur wor den. Door de Fokvereeniging «Eens- gezindheid" alhier zal op Donderdag 18 Oct. a.s. een fokveedag gehouden worden. Uitslag der Zondag gehouden Wedvlucht van de Postduivenvereni ging »De Luchtbode" van uit Maas tricht. le 4e en 5e prijs H. Flinsenberg. 2e en 9e prijs J. Janssen. 3e prijs Th. v. Gerven. 6e prijs J. v: Dijk. 7e prijs J. Verstegen. 8e prijs Th. v. Els. Duiven los 10 uur. Aankomst le duif 11.50. Laatste duif 12.20. HEIDE. Door de Zangvereeniging »Het Heidebloempje" zal op Zondag 10 Nov. a.s. een Concert met Tooneel- uitvoering gegeven worden. MERSELO. Dinsdag is het H. Ilart- standbeeld per vrachtauto vanuit Venlo alhier gearriveerd. Woensdag a.s. zal de plechtige Intronisatie plaats heb ben. Nadat om 7 uur eene algemeene H. Communie is opgedragen, zal om half 10 ure de Hoogmis plaats hebben; waaronder feestpredikatie door den ZeerEerw. ZeerGel. Pater Dr. W. H. Muijsers, Missionaris van het H. Hart, thans te Arnhem. Om half 3 plechtig Lof waarna processie naar het stand beeld voor de Intronisatie-plechtigheid, welke zal verricht worden door den ZeerEerw. Heer Rector, waarbij Mer- selo zal toegewijd worden aan hel H. Hart. Moge goed herfstweer dit feest be gunstigen, dan zal de dag van Woens dag een ware feestdag voor ons dorp zijn. Het aardappelgewas in de Peelstreken. In dit mooie seizoen is men in de omgeving der Peel volop aan 't aard- appelenrooien. Ondanks de geringe verwachtingen valt dit gewas nog al mee, de opbrengst is bevredigend, ziekteverschijnselen komen haast niet voor, het gewas is zuiver en over het algemeen goed van smaak. Blijft de droogte aanhouden dan zullen ook de laat opgekomen boonen nog kans heb ben om rijp te worden. B. C. HORST. Maandag 8 Oct. nam. om 2 uur zal de Fokvereeniging «Volhar ding" alhier nabij hel Café De Nieuwe Lindt" een Jongveekeuring houden van M. R. IJ. Fokvee. VENLO. Op de Coop. Veilingver- eeniging van Maandag was de aanvoer 105000 eieren. Kippeneieren van f 8,20 tot f 9. Eendeneieren van f 8,20 Ganseieren van f 14. Het hinkende paard. Men schrijft uit Venlo Nu de Jubileumfeesten zijn afgeloo- pen, eerebogen en versieringen zijn afgebroken, komen enkele stadswijken tot de minder aangename ontdekking, dat er een belangrijk tekort is op de begrooting voor uitgaven. Op een paar plaatsen bereikte het zulk een hoogte, dat het zeer moeilijk zal vallen, het gat te stoppen. Andere straten, die beter financier den, hielden over en genoten nog naderhand van een vrijen avond, met tractatie van oud en jong. VENLO. Zelfs de plaatselijke ver ordening omtrent het onbeheerd staan van rijwielen schijnt niet eens te hel pen. Wederom werden een drietal fiet sen gestolen en wel een voor een win kel aan de Parade en een tweetal uit de gang van het klooster der Eerw. Paters Dominicanen, KI. Beekstraat. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 800000 eieren. Hoogste prijs f 8,70. Laagste prijs f 7,10. NEDERWEERT. Vanaf deze week zal geregeld tusschèn Weert en Neder- weert een autobusdienst worden gehou den, welke op de voornaamste treinen aansluiting zal geven. Deze dienst, welke door den heer L. Reemers te Weert, automobielhouder, zal worden gehouden, zal voor deze gemeente een uitkomst geven, vooral voor de komen de wintermaanden. ECHT. In den nacht van Zondag op Maandag hebben dieven ingebroken bij de alleenwonende jongedochter A. Sevriens te Peij. Zij hadden hun slacht- offer een prop in den mond gestopt en dreigden haar met een revolver. De buit was klein, slechts vijf gulden konden zij machtig worden. Men meent, dat 't een drietal personen waren, voorzien van rijwielen. BLEIJERHEIDE. Alhier is afge brand een hooimijt, ter waarde van 1000 gulden en voor 700 gulden ver zekerd. De brand ontstond," doordat 'n knaap een pijp had gerookt in de na bijheid van de mijt. Proces-verbaal werd opgemaakt. Ongelukken. In de mergelgroeve onder St. Pieter te Maastricht is de 30-jarige arbeider R. onder mergel bedolven, toen men den grond door dynamiet liet springen. Deerlijk aan het gezicht gewond, is de man in deerniswekkenden toestand naar Calvariënberg overgebracht. An dere arbeiders kwamen na verbonden te zijn, met den schrik vrij. In dezelfde groeve stortte een balk naar beneden en trof den arbeider G. in de lenden. Ook deze werd bewuste loos naaa het ziekenhuis overgebracht. aar De Postcheque- en Girodienst tydelyk gesloten. De directeur van den postcheque- en girodienst, heeft na overleg met de regeering besloten den postchèque- en girodienst met ingang van 3 October 's namiddags half zes tijdelijk te sluiten. Een groot aantal fouten in de ad ministratie van dezen dienst is de reden, die tot dezen maatregel noopt. Het is noodzakelijk, dat die fouten eerst wor den opgespoord en dit thans alleen mogelijk blijft bij sluiting van den dienst, om te voorkomen dat het aan tal fouten nog grooter wordt. Een con trolebureau is reeds in werking om te trachten met spoed de gemaakte fouten te verbeteren. Zoodra dit bureau met zijn arbeid gereed is, kan heropening van den dienst in overweging worden genomen Men deelt ons van bevoegde zijde mede dat rekeninghouders bij den post cheque- en girodienst, die in ernstige moeilijkheden komen tengevolge van de beslissing van voorloopig over het tegoed bij voornoemden dienst niet kan worden beschikt, zich tot de daarvoor aangewezen commissie kunnen wen den met verzoek om uitkeering van een zoodanig gedeelte van hun saldo, als ter vermijding dier moeilijkheden nood zakelijk is. Zij zullen daartoe gebruik maken van met ingang van Zaterdag 6 Oct. a.s. op de postkantoren verkrijgbare formulieren. Slechts verzoeken, waar toe van de hier bedoelde formulieren wordt gebruik gemaakt worden in over weging genomen. Royaal bedacht. Eén rijksinstelling te Utrecht, die gewoonlijk .bij den postcheque- en girodienst een saldo heeft loopen van ongeveer f 16,000 ontving in een der vorige weken van dezen dienst bericht, dat haar saldo ruim 6 millioen vier n bedroeg. Waar dit cijfer blijkbaar op een fout bij den postcheque- en girodienst berustte, werd door het bestuur dei- instelling in een ernstig kabinetschrij ven aan den directeur-generaal van dien dienst op deze grove fout gewe zen. Taal noch. teeken werd echter op dit schrijven vernomen, maar wel ont ving, volgens het »U. D.", de Utrecht- insteling dezer dagen een nieuwe afrekening-, waarbij het saldo was gebracht van 6 millioen 4 ton op 6 millioen 9 ton. De bereidwilligheid om mede te werken aan een goede funktionneering van den postcheque- en girodienst werd dus blijkbaar beloond met een douceurtje van 4 ton Het «Tijdschrift voor P. en T." deelt mede dat het Bestuur van de Vereeni- ging van Directeuren en Kommiezen overweegt, hoe het korps gezuiverd kan worden van den onverdienden blaam, dat de minder goede funktionneering van het gecentraliseerde giróbedrijf moet worden toegeschreven, volgens de Directie, aan het beleid dezer amb tenaren. Uit betrouwbare bron verneemt het blad, dat reeds op 22 September j.l. de omgang van het verkeer was gedaald tot pl.m. 30 pet. De behandeling der Vlootwet. Naar de »Tel". verneemt doet in parlementaire kingen het gerucht de ronde, dat de regeering, alvorens tot behandeling der Vlootwet in openbare zitting overgegaan wordt, aan de Tweede Kamer in komitee-generaal mededeeling zal doen van de motieven die haar op een. onverwijlde behande- van de Vlootwet doen prijsstelten. Naar wij vernemen zullen vanwege de anti-rev. partij drie millioen strooi biljetten in net land worden verspreid, waarin de Vlootwet wordt verdedigd. Nog goed afgeloopcn. Men schrijft uit Oeffeit Terwijl eenige kinderen met een soldatengeweer aan het spelen waren, ging plotseling een schot af, waardoor een der kleinen een hoeveelheid kruit- korreltjes in zijn gezicht kreeg. Het geweer bleek geladen met marga. Alhoewel dit ongeluk zich niet ern stig laat aanzien, is voorzichtigheid in dezen zeer gewenscht. Later vernemen we, dat het andere kind ook een korreltje in zijn gezicht gekregen heeft. Kerkdiefstal te Nymegen. In de kerk van het Allerheiligste Hart der Paters Dominicanen, aan de Kraayenhoflaan te Nijmegen zijn Maan dagnacht inbrekers binnengedrongen door middel van een klein raampje in de sacristie. In de sacristie hebben de inbrekers de deur van de kluis vernield en daar uit alle kelken en een gouden .mons trans geroofd. Om vier uur in den morgen werden de buren gewekt door een aanhoudend gestommel. De pastoor en de politie werden gewaarschuwd. Toen men in de sacristie kwam, bleken de inbrekers te zijn gevlucht. In de Koninginnelaan bemerkte on geveer een half uur later een surveil- leerend agent van politie een man, met een groot pak beladen, die een taxi vroeg. Toen de agent den verdachte aanhield, wierp hij het pak weg, het welk verschillende kelken en den monstrans bleek te bevatten. De dader wist te ontkomen. Vermist worden nog eenige kelklepel tjes en het bovenstuk van den mons trans, waarin een kostbaar juweel is vervat. Verder is alles terecht. Bezuinigingsmaatregelen. Naar wij vernemen, heeft de Re geering besloten, met ingang van 1 Januari a.s. ontslag te geven aan alle gehuwde ambtenaressen. Deze -worden daartoe verdeeld in twee groepen Groep A zijn die amb tenaressen, die reeds een minimum pensioen hebben bereikt, en worden zonder meer ontslagen. Dit zijn zij, die 7 of meer dienstjaren hebben. Tot groep B behooren zij, die nog niet voor pensioen in aanmerking ko men en op wachtgeld zullen worden gesteld. Zij zullen dan evenveel maan den wachtgeld krijgen als zij dienst jaren tellen. Verder zullen geen gehuwde ambte naressen meer in rijksdienst worden genomen en zal aan ambtenaressen, die in het huwelijk treden, eervol ont slag worden verleend. Onder een vrachautó. Maandagavond heeft te Eindhoven een droevig en doodelijk ongeluk plaats gehad. De 9-jarige Franciscus Rooijak- kers raakte daar n.l. onder het wiel van een vrachtauto, beladen met turf en werd onmiddellijk gedood. De borst kas van den kleine bleek te zijn inge drukt. De vrachtauto was daar vastge raakt in het mulle zand en met vereende krachten kon men het gevaarte verwijderendaaraan namen twee groote personen, doch ook een groot aantal kinderen deel. Bij het verwijde ren van den -wagen raakte het jongetje eronder met het bekende gevolg. Het lijk is door de recherche in beslag ge nomen ter onderzoek, in hoeverre hier M., de chauffeur schuld treft. Intus- schen een zware slag voor de bedroefde ouders. B. C. Wild in overvloed. Ten bewijze dat te Deurne dit jaar veel wild -is, dicne, dat Maandag en Dinsdag door eenige jagers met acht geweren niet minder dan 150 hazen werden geschoten, bovendien nog een groot aantal patrijzen fazanten enz. Uitvoer van aardappelen. De uitvoer van aardappelen naar Frankrijk geeft heel wat drukte in de veenkoloniën. Alléén te Stadskanaal werden reeds 30 waggons geladen en verzonden Ge middeld is de prijs f 1,75f'2 per ILL. Betere uitkomsten. Over de maanden Juli en Augustus werd aan de veiling der Langendijker Groenten-Centrale niet minder dan voor een bedrag van f 870,065,61 ver handeld. Deze uitkomsten zijn schitte rend in vergelijking met het vorige jaar. Overreden. Men meldt uit Winschoten Te Leer (D.) is Woensdagmiddag de landbouwer Dirk Peters uitNortmoor, terwijl de afsluithekken geopend waren door den trein uit Emden gegrepen en gedood. Zijn paard bleef ongedeerd. Bij het grensstation Papenburg is de opzichter van weg en werken Warde- man door een trein gegrepen en ge dood. Te Borne is de heer Groothebbe op zijn fiets door een vrachtauto overreden en gedood. Een buitenkansje. Een firma te Doetinchem had dezer dagen het buitenkansje als bate uit een Duilsch faillissement een bankbil jet van 1000 mark thuis gestuurd te krijgen. De aangeteekenden brief, waarin het geld was verzonden, was gefrankeerd met.... een millioen mark. Diefstal en geweldpleging in een bioscoop. Zondagnacht heeft een brutale dief stal met geweldpleging plaats gehad in de Cinema Roval aan den Nieuwen- dijk te Amsterdam. Drie mannen had den zich na afloop van de bioscoop voorstelling laten insluiten. Een 40-jarige jonge man, die 's nachts de wacht houdt in het gebouw, had bij zijn eersten rondgang geen onraad be merkt, maar omstreeks half twee werd hij plotseling door het drietal aange vallen, die hem een doek om het hoofd bonden, op zoodanige wijze, dat het hem niet mogelijk was om hulp te schreeuwen, en zij deden dat zoo ras dat de man, naar hij later verklaarde, geen gelegenheid had een geladen revolver, welke, hij bij zich droeg, te lossen. De drie mannen gingen naar het kantoor, waar zij de ijzeren brandkast te voorschijn haalden. De achterwand werd doorgezaagd en het aanwezige geld, ten bedrage van f 5000 medege nomen. In de kamer, waar de brandkast stond hebben de misdadigers den nachtwaker opgesloten waar de werk sters hem Maandagmorgen in zeer opgewonden toestand vonden. De politie stelt een onderzoek in. Ook een kostwinning. Een echtpaar uit Beerta, waarvan de man werkloos is, laat thans in de dorpen van Oostelijk Groningen, in een grooten kinderwagen een drieling- bezichtigentwee flinke meisjes en een jongen om in het levensonder houd te kunnen voorzien. Het drama te Yalkenswaard. Maandag werd voor het Gerechtshof te Den Bosch in hooger beroep be handeld de zaak tegen J. Kerssema- kers te Eindhoven, door de Bossche Rechtbank veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf wegens moordaanslag op den heer Desmet in Januari j.l. Het Gerechtshof eischte tegen Kers- semakers 12 jaar gevangenisstraf. De uitspraak heeft plaats Maandag a.s. en wel vóór den aanvang der strafzitting tegen Mevr. Desmet, welke op dezen dag plaats heeft. De duurte te Kleef. 't Is op 't oogenblik verschrikkelijk zoo duur als alles in Kleef is. Een 4 ponden roggebrood kost 20 millioen Mark, een liter melk 10 millioen, een liter olie 80 millioen, een pond vleesch 100 millioen, spek van 7095 millioen enz. enz. Alles is nog slechts voor millioen verkrijgbaar. De meeste win kels echter hebben den geheelen dag- gesloten, daar de voorraad op is, en er niets meer wordt aangevoerd. De toe stand, vooral onder de middenstanders, is erger, dan in de oorlogsjaren. De slachtoffers der ontlusten te Dusseldorf. Over de botsingen bij de separatis tische betooging van Zondag wordt nog gemeldVoor zoover thans bekend is zijn er 10 dooden en 74 gewonden. Negen dooden zijn herkend. Ónder hen zijn drie politieagentende anderen zijn burgers. Een waardig scliry ven van het Duitsclie Episcopaat. In alle katholieke kerken van Duitsch- land is een brief voorgelezen van het Doorluchtig Duitsch Episcopaat, waarin de moeilijke toestand van Duitschland wordt behandeld. De Bisschoppen waarschuwen hun geloovigen voor alle onvoorzichtige daden, welke een bur geroorlog zouden ontketenen en weer nieuw bloed vergieten. Zij spreken den wensch uit, dat allen meewerken tot heropbouw van het geteisterde vader land en tot samenwerking met andere volken en besluiten «Laten wij afstand doen van den haatwij willen geen vijan'den ver nietigen, maar verzoenen, wijl er zon der volkenverbroedering van vrede geen sprake is." De Gordon Bennettwcdstryd. de winnaar gehuldigd. De Belgische luitenant Ernest de Muyter, die den Gordon Bennettwed- strijd voor luchtballons won en uit Zweden in België is wedergekeerd, is te Antwerpen en te Brussel door dui zenden bewonderaars gehuldigd, terwijl hij een waren triomftocht door de straten maakte. Lloyd George over 't lot van Duitschland. Lloyd George is, voor hij naar Ame rika koers zette, als profeet opgetreden. In een krantenartikel liet hij zich uit over wat nu z. i. te wachten staat. Er zal wellicht, zoo zegt hij, een tijdperk komen van ontwrichting en plaatselijke anarchie, gedurende hetwelk Duitsch land hulpeloos en gebroken zal zijn. Maar de Duitschers zijn geen Russen. Zij zijn een goed onderwezen en opge- v'oed volk met diep besef hetgeen aan de stad en den staat toekomt, die ze trouw zijn. Ze zullen zich herstellen en ten slotte weer eendrachtig worden. Als dat gebeurt, zullen Frankrijk en België uit het Roergebied worden gedreven zonder schadevergoedingen. Een garnizoen Fransche troepen, dat 20 of 30 jaar Duitsch gebied bezet, is een even onuitvoerbaar denkbeeld als een garnizoen Duitsche troepen zou ge weest zijn op het Fransch gebied ge durende 30 jaar na 1870. En dan betoogt de ex-premier verder nog, dat wanneer Rusland weer op de been is, het veel te zeggen zal hebben over de grenzen, welke aan het land zijn opgelegd, terwijl het zwak was. Duitschland en Rusland zullen ge meenschappelijke grieven hebben. Ge lijkheid van onrecht vormt gelijkheid van belangen. Frankrijk kan Duitsch land beletten zich opnieuw te wapenen maar 't kan niet beletten dat Duitschers Rusland opnieuw wapenen. De triomf van Poincaré over een hulpeloozen vijand kan aan Frankrijk duurder te staan komen dan het ruwe optreden van Bismarck aan Duitschland.... De ontruiming van Constantinopel. De geallieerde troepen zijn Dinsdag klokslag 12 uur, na een aanwezigheid van verscheidene jaren, uit Constanti nopel vertrokken. De Turken zijn dus thans weer heer en meester in hun aloude stad. Het talrijke Turkscho publiek gaf door zijn hartelijk vaarwel blijk, dit heengaan eerder te betreuren

Peel en Maas | 1923 | | pagina 2