Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. I Hoe er bezuinigd wordt. Dit moest ge eens lezen! Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETON. Heeren Adverteerders. Sorteer- en Verpakkings- Wedstrijd van FRUIT te Venray- Zaterdag 8 October 1923 44e Jaargang No 40 abonnementsprijs PER IC WAR VAAL voor VENRAY 65 c. franco per, post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS ['RIJS DER ADVEKTENT1EN ment groote reductie. Uitgave van TIRUA VAN DSN MÜNOKHOF, VBNRAT. Tel. No. SI De noodzakelijkheid van bezuiniging nog niet overal doorgedrongen Het rapport der Bezuinigings commissie. Een rijwielbelasting Terwijl de millioenennota ons volk in opschudding brengt door de gewel dige tekorten welke er in onze staats huishouding zijn ontstaan, nu salaris- vermindering in ernstige mate dreigt, nu het geheele volk nieuwe zware lasten zullen worden opgelegd door een belasting op koffie, thee, tabak, rijwie len enz., verschijnt een nieuw rapport van de Bezuinigingscommissie, waar van de slotsom luidt: dat hij de depar tementen van algemeen bestuur nog steeds niest de overtuiging bestaat van een onafwijsbare noodzakelijkheid van bezuiniging. Dat omslachtig oen dure bureaucra tische gewoonten maar gehandhaafd blijven en het reeds veel te groote aantal personeel maar steeds opnieuw wordt uitgebreid. Met andere woorden, dat, terwijl er meer dan honderd millioen te kort zijn nog maar steeds met het geld wordt gesmeten en er klaarblijkelijk in hoo- ger regionen een ambtenaren-camarilla heerscht, die al de adviezen van de Bezuinigingscommissie aan haar laars lapt, zelfs de commissie als quantité négligeable behandelt. Meer dan eens lezen we dan ook in het rapport, dat de brieven der Bezui nigingscommissie onbeantwoord blijven dat de cemmissie- geheel onkundig wordt gelaten hoe de betrokken auto riteiten over haar bezuinigingsadviezen denken. We kunnen helaas dit rapport niet in zijn geheel overnemen en moeten volstaan met hier en daar een greep te doen. Men weet, dat in begin 1922 door de gezamenlijke secretarissen-generaal een advies werd uitgebracht tot besnoeiing der bureaucratische administratie waardoor een aanzienlijke bezuiniging mogelijk was. Toen omtrent de invoering van de bezuiniging niets gehoord werd, vroeg de commissie 13 Dec. 1922 aan den minister-president, wanneer tot de in voering van dezen bezuinigingsmaat regel werd overgegaan. Geen antwoord. Op 29 Juni j.l. werd de vraag opnieuw gesteld. Thans wacht de Bezuinigingscom missie nog steeds op antwoord. De declaraties van reis- en verblijf kosten en bureelkosten, waarvoor in 1921, het duurste jaar, bijna 13 millioen was uitgegeven, was voor 1922 1' 720,000 lager geraamd. De commissie meende dat op dezen post veel meer was te bezuinigen. 19 Vervolg van Tweede Blad Daarom wierp hij zicli met doods verachting in het midden der vijande lijke drommen, steeds door weinigen zijner soldaten gevolgddood en ver derf' schenen de boelen te zijn, die hem vooraf' gingen en allen die de ver woesting aanschouwden, die zijn zwaard in de rijen der vijanden aanrichtte, weken vol schrik voor den geduchten vijand achteruit. Met arendsblikken had hij het hachelijke van zijn toestand overzien, en alleen door dien moedigen aanval hoopte hij er zich door heen te slaan, en zijn heil, met de weinig getrouwen, die hem waren bijgebleven, in de vlucht te zoeken. Maar eensklaps vertoonde zich een ridder, die zag hoe zijne scharen voor den muzelman terug deinsden, en wierp zich onverschrok ken op den weg van den stouten aan valler. Hasan scheen hierop acht te slaan, en meende met een slag den roekeloozen, die zijn plan zocht te ver ijdelen, te verpletteren, maar hij zag zich in zijne verwachting bedrogen, want de ridder weerde den slag af', en bracht hem zulk een hevigen houw op het netwerk van zijn tulband toe, dat hij een oogenblik wankelde. Hasan zag nu in dat hij met eene geoefende tegenpartij te doen had, en dat hij op zijne hoede moest zijn, of schoon hij door den strijd verhit, die koelbloedigheid miste, die zijn onbe kende aanvaller zoo uitmuntend aan den dag legde. Dichter en dichter vielen nu de slagen, die de strijders elkander toe brachten, beide toonden evenveel kracht evenveel behendigheid, even zeer hunne wapenen meester te zijn. Zoo had dit gevecht al eenige oogenblikken voort geduurd, zonder voor een der mannen eenig voordeel op te leveren, toen Hasan een oogenblik waarnam waarin de aandacht des ridders scheen afge leid met een gierend geluid daalde de damacener kling boven het hoofd des ridders, toen cleze, die deze krijgslist had uitgedacht om zijn vijand te mis leiden, den doodelijken slag afweerde en Hasan met zijn zwaard dermate trof, dal hij bewusteloos op den grond nederzeeg. Niet zoodra hadden de Saracenen hun opperhoofd zien vallen of zij zoch ten in alle richtingen te ontvluchten; maar de wegen waren door krijgslieden bezet, en slechts aan weinigen gelukte bet te ontkomen. Hasan werd dadelijk toen hij viel door eenige soldaten omringd, en ont wapend toen hij het bewustzijn had wedergekregen, werden zijne wonden, die niet zeer gevaarlijk verbonden, en werd hij aan eene sterke wacht ter be waking overgegeven. De overige krijgsgevangenen werden eveneens menschelijk behandeld, en naar de achterhoede gevoerd, om daar Geen antwoord. Marine gaf in 1923 een bedrag uit van ruim f 400,000 aan gratificaties en dal heet bezuiniging. Aan subsidié werd de raming liefst met. 35 pet. overtroffen en er bijna 19 millioen uitgegeven, tegen 14 millioen in 1921. Bij Landbouw werd een nieuwe functie gecreëerd een raadsadviseur in algemeenen dienst f 8000. Protest van dc Bezuinigingscommissie, waarop geen antwoord werd ontvangen. Voor het bureau van den Industri- eelen Eigendom waren de werkelijke reis- en verblijfkosten f119,000. Toch werd een volgend jaar dit bedrag ge raamd op f 189,000. Bij het nagaan der ontwerp-begroo* ting van Justitie deed de commissie den minister verschillende opmerkin gen toekomen, die konden leiden tot aanzienlijke bezuinigingen. Geen antwoord werd "bekomen. Volgens de commissie zouden alleen bij de Visscherij-inspectio 12 ambte naren kunnen worden gemist, bij Justitie 30, bij het Staatsboschbedrijf 12, enz. Tot nu toe bleven ze allen terwijl elders maar deergegaan wordt met het aanstellen van nieuw perso neel. De administratie tot uitvoering der leerplichtwet is zeer kostbaar en om slachtig en zou bij een reorganisatie, welke de commissie voorgaf, zeker tot een f 65,000 besparing kunnen leiden. De Commissie is niet gebleken, dat aan deze opmerking eenige aandacht is besteed. Bij een onderzoek aan Koloniën kwam de Commissie tot de conclusie, dat daar minsten 100 man personeel gemist kunnen worden en f 290,000 zou kunnen worden bezuinigd. Op den huishoudelijken dienst aldaar zou f30.000 per jaar kunnen worden bezuinigd. De zaak bleef echter zooals het was, althans de Commissie is niets bekend van eenige verandering. De Minister van Waterstaat was voornemens de formatie van zijn per soneel uit te breiden en 5 nieuwe hoofdcommiezen boven de sterkte te'' benoemen. De bezuinigingscommissie kwam de motiveering niet dringend voor en zij verzocht den minister van deze uit breiding af te zien. Toen de minister toch doorzette, wendde de commissie zich tot den ministeraad, met verzoek deze uitbreiding van personeel te voor komen, totdat een onderzoek zou zijn ingesteld naar de noodzakelijkheid Eenig resultaat kan niet worden ver meld. We moeten het hier bij laten het is bovendien meer dan genoeg om duidelijk te maken, hoe de situatie is. De commissie klaagt ook nog over de weelderige inrichting van het nieuwe gebouw van den Postchèque en Giro dienst en de hooge bedragen die bij Waterstaat, Marine, Financiën en Ko loniën voor schrijfbehoeften worden uitgetrokken. Begrijpelijk is het wel, dat de com missie eindigt met de opmerking, dat er nog niets veranderd is na haar ge ruchtmakende klachten in de vorige rapporten. Zij moet dan ook ditmaal weer tot dezelfde conclusie komen. Maar hoe lang zal ontvolk en onze volksvertegenwoordiging derge lijke ergerlijke toestanden nog dul den Een llywielbelasting. Een rijwielbelasting in Nederland zou de meest impopulaire belasting- zijn, die er ook geheven is, aldus De Kampioen, hel orgaan van den A. N. W. B. Het rijwiel is nog minder dan in 1915 een luxe voertuig, toen de Kamers zich vereenigden met het oordeel der Regeeriughet houden van een rijwiel kan men niet meer beschouwen als een kenmerk van welstand. Er thans rijden bijna anderhalf mil lioen Nederlanders fiets. Daarmede is al voldoende aangetoond, dat het rijwiel voor de bevolking van ons land is een onmisbaar voertuigde tijd, dat een velocipède alleen iets bereikbaars was voor rijke jongelui, zooals wij schreven in het Gedenkboek »Veertig jaar", is lang voorbij. Vroeg men toen- dertijd wie rijdt er nu op een veloci pede, nu vraagt men even nieuws gierig wie rijdt er nu niet op een fiets V De eenvoudigste arbeiders, als de hoogsten in den lande, gaan naar hun werk, trekken er op uit voor hun ontspanning en gezondheid op het rijwiel. En wat heeft het rijwiel niet vóór nuttigs gebracht aan de bevolking van Nederland Heeft het niet velen uit den arbei dende bevolking mogelijk gemaakt om uit de muffe stadsstraten in het vrije buiten te gaan wonen, waar na vol brachte dagtaak nog- een stukje land wordt bebouwd, waar de kinderen ge zonder waren en moeder de vrouw gelukkig? Heeft het rijwiel niet mede gewerkt tot oplossing van het woning vraagstuk in de groote steden, tot be strijding der voordurende stijging der huren? Afstanden heeft het te niet gedaan aan den omtrek der steden, aan de grens van het frissche buiten verrezen de arbeiderskwartieren. Heeft het niet den buitenman ihogelijk gemaakt ook werk te zoeken in de stad Heeft het niet een voortdurende wis selwerking tot stand gebracht tusschen de stad en het platteland? Bleef vroeger de bevolking in de vrije dagen in de bedompte huizen der groote steden, en zaten de jonge mannen in de rookerige kroegen, nu gaan ze des morgens reeds uit op de fiets en komen's avonds thuis: doorgloeid van het zonnevuur, opgewekt door de frissche buitenlucht, maar zonder alcohol. Welk een krachtig middel is het rijwiel niet in de drankbestrijding? Daarom reeds alleen zal elke regee- der, zich wel tweemaal móeten beden ken, om belasting te heffen van iets, dat zoo veel geestelijk en materieel nut gesticht heeft, nog steeds zooveel zegen brengt aan de bevolking. Over het ontstaan der Kermissen. Me» groote plechtigheid deed koning- nauwkeurig te worden gadegeslagen, en hun die zorgen te verleenen die hun toestand vereischte. Nu dacht Fulco dat het oogenblik gekomen was, zich aan zijne strijd makkers, vooral aan den overwinnaar van Hasan te vertoonen en hij verliet door Walter vergezeld zijn schuilplaats Hij naderde den krijgsman met eerbied, maar wie schetst zijne vreugde en ver bazing, toen de ridder zijn helm los gespte, en Fulco de geliefdkoosde trek ken van Joscelijn aanschouwde. Joscelijn drukte den jongeling sprake loos van aandoening aan het hart, en verscheidene oogenblikken gingen voor bij alvorens een van beiden een woord vermocht uit te brengen. Fulco! mijn zoon riep eindelijk de ridder uit, de Hemel zij voor dit oogen blik gedankt; ik waande u reeds lang dood, en zie u thans wel en behouden voor mij, waar komt gij vandaan Ik heb u toch in den strijd niet bemerkt. Ik was krijgsgevangene, ant woordde Fulco, en had beloofd geene wapenen te voeren. Ik heb echter het gevecht van nabij aanschouwd, en het is mij onmogelijk u te zeggen, wat mijn hart er onder geleden heeft. Ik zag mijne krijgsmakkers bijna voor mijne voeten vallen, ik zag allen met het zwaard hunne heilige zaak verde digen, en ik, als een kind, wiens han den te zwak zijn een wapen te han- leeren, ik moest dal alles lijdelijk aanzien. En toen gij ftet zwaard tegen Hasan richtte, en ik zijn zwaard boven uw hoefd zag zweden,.... o, dat oogen blik zal nimmer uit mijn geheugen Salomon de inwijding van den groot- schen Joodschen tempel plaats hebben Hij zelf sprak het plechtig inwijdings- gehed en toen hij geëindigd had daalde het vuur van den hemel en verteerde de offers en de heerlijkheid des Heeren vervulde het huis. De heerlijkheid openbaarde zich door een wolk, welke zich, als een zichtbaar toeken van Gods tegenwoordigheid, door het huis des Heeren verspreidde. Het getal offerdieren, voor de offers en offermaaltijden bij die gelegenheid bestemd, bedroeg 2. duizend runderen en 120 duizend schapen De Joden vierden ieder jaar hel feest der tempelwijding. Waarom wij bovenstaande verhalen uit de Bijbelsche Geschiedenis? En wat zou dit wel met de kermis te maken hebben Het zal blijken uit hetgeen volgt. Wanneer de Joodsche tempel, op Gods bevel, met zulke groote plechtig heden en feestelijkheden, moest worden ingewijd, en dat feit telken jare worden herdacht dan moest dat toch zeker ook gebeuren voor ieder christelijk godshuis, de Kerk, waarvan God ook door de kerkwijding bezit neemt. Welnu, die plechtigheid, waarmee de Bisschop de Kerk inwijdt en voor den heiligen dienst van God bestemd, heet Kermis. Tevens wordt dan aan die Kerk een Titel of Patroon gegeven B.v. Kerk van het H. Hart, of, zooals onze parochie hier te Venray, Kerk van St. Petrus-Banden. Die plechtigheden van de Kerkwij ding, Kerkmis dus geheeten deed weleer vele vurige geloovigen, ook uit de omliggende plaatsen, samen stroo men orn in het nieuwgebouwde heilig dom te bidden en de voorspraak van den beschermheilige af te smeeken. En ieder jaar werd opnieuw de dag- der Kerkwijding feestelijk herdacht de groote toeloop van vreemdelingen trok veel kooplieden met reizende winkels, waarbij spoedig kwamen open bare vermakelijkheden enz., zoodat langzamerhand het Kerkelijk feest der Kerkwijding Kermis geheeten meer en meer op den achtergrond werd gedrongen door het burgerlijk feest van plezier, vermaak en ontspanning Kermis geheeten. De Kermis is dus oorspronkelijk niets anders dan de plechtigheid der Kerkinwijding door den Bisschop of de jaarlijkscbe feestelijke herdenking daarvan. Vandaar, dat op heel veel plaatsen de Kermis samenvalt met het feest van den Patroonheilige der Kerk. Zoo zijn de Kermissen ontstaan Als een heugelijk feest of de herdenking daarvan voor de geloovigen, omdat God toen in hun midden kwam wonen, doordat Hij, bij gelegenheid der Kerk wijding, ook plechtig bezit nam van het Kerkgebouw. De volgende keer zullen we-het heb ben over het onderwerp Allemaal Drankbestrijder Om teleurstellingen te voorkomen berichten wij nogmaals, dat gewone kleine advertentiën Vrijdags ca 10 uur v.m niet meer worden aangenomen. gewiseht wordenhet was alsof mij in dien stond een dolk in het hart werd gestoken! Maar laat mij de smart ver geten, die ik geleden heb, en mij alleen aan de vreugde overgeven, u wederge- vonden te hebben, u, die voor mij steeds een vader geweest zijt. Joscelijn schudde Fulee hartelijk de hand en zeide Lieve Fulco 1 vergeef mij dat ik u eenige oogenblikken moet verlaten, mijn plicht eischt dat ik mij met mijne soldaten onledig houd, en hun de rust schenk die zij hoog noodig hebben. Daarna zal ik mij weder oogenblikke- lijk bij u vervoegen, om het overige uwer lotgevallen te hooren, die mij zulk een hoog belang inboezemen. Hij verliet daarop den jongen ridder, en keerde eenigen tijd daarna weder. Zijn gelaat was .zeer ernstig en men kon het den man aanzien, dat hij diep bewogen wastoen hij echter zag dat Fulco hem oplettend en vragend gade sloeg, zeide hij Jonge vriend! hel gezicht van een slagveld maakte op mij altijd een pijn lijken indruk. Hoeveleu die thans op het bed van eêr liggen uitgestrekt, zijn hierin de schoonste verwachtingen heen getogen. Beminde ouders, broeders, zusters heb ben zij achtergelaten, die met ongeduld hunne teruggekomst verbeiden. Helaas zij zullen den beminden zoon, den geliefden broeder hier op de aarde niet wederzien; het statig geboomte, dat zich boven onze hoofden verheft, zal den gesneuvelde tot lijk-cypres verstrekken, de wind, die [fluisterend door het gebla derte speelt, zal zijn lijkzang, en de Groote adrertentiën tot uiterlijk Donderdagavond. Zij, die bij abonnement of contract adverteeren moeten hunne veranderingen of nieuwe adverten tiën uiterlijk Woensdagavond indienen. Groote Provinciale De naam zegt duidelijk wat de be doeling is van dezen wedstrijd een demonstratie van goed gesorteerd en verpakt fruit. Niet dus, wat sommigen meenen, een fruittentoonstelling. Daarvoor is het fruitjaar minder geschikt. De verschillende ongunstige groei- omstandigheden, waaronder de appels en peren dit jaar gevormd zijn, in 't voorjaar nat en koud weer, veel ziek ten en beschadigingen, plotseling in vallende groote hitte, zijn oorzaak ge weest, dat de kwaliteit niet te verge lijken is met die van andere jaren. Nu willen wij direct toegeven, dal 't mooiste fruit ook 't best gesorteerd kan worden. Doch in iedere tuinbouw- vereeniging zullen toch wel een zes- of achttal kistjes eerste soort gezamelijk bijeen te brengen zijn. De verpakking heeft namelijk plaats in kistjes van 25 K.G. inhoud, die door de C.V.V. in bruikleen verstrekt wor den. Werken we zoo samen, dan zal Ven ray met een flinke collectie den strijd kunnen aanbinden met inzendingen uit Midden- en Zuid-Limburg. Juist omdat 't sorteeren en verpak ken nog zoo onvoldoende bekend is en zoo'n grooten invloed heeft op den prijs, heeft men dezen wedstrijd willen voortzetten, ondanks de mindere kwa liteit. T Moet den fruitteler niet onver schillig zijn in welken toestand 't fruit straks zal zijn, als het ten slotte bij den verbruiker is aangeland. Hoe beter 't dan is, des te meer vraag zal er dan naar komen. De boer is tegenwoordig ook han delsman. Als zoodanig heeft hij bij 'l telen en behandelen van zijn produc ten zich te regelen naar de markt en op de hoogte te blijven met de eischen die deze stelt. Door den oorlog is de fruithandel voor ons geheel verplaatst. Was Duitschland vroeger onzen grootsten afnemer, thans is dit vooral Engeland en Skandivië. Duitschland stelde heel geringe eischen aan sor teeren en verpakken, werkte dit zelfs door lagere invoerrechten voor los ge laden fruit tegen. Bij onze nieuwe afnemers is 't pre cies tegenovergesteld. Hier hebben wij te concurreeren met 't fruit uit Canada, Australië en Zuid-Afrika. Dit fruit wordt zorgvuldig gesorteerd en verpakt, zoodat wij ge dwongen zijn, hieraan ook behoorlijk onze aandacht te wijden, willen wij niet op de markt verdrongen worden. Voeren wij nu 't fruit ook in den zelfden toestand aan als onze concur renten, dan hebben wij er op hen een tranen zijner wapenbroeders, zullen de rouwkransen zijn, waarmede hunne graven versierd worden. O de lauweren, die men in den oorlog plukt, zijn zoo bitter, en moeten soms ten kosten van zoovel menschenbloed ver worven worden Doch genoeg hierover vervolgde hij met een zuchtspreken wij thans in de korte oogenblikken, die ons nog overblijven over uwe aangelegen heden. Gij zijt thans vrij en ik heb het geluk u die vrijheid te kunnen aan bieden. Edele Ridder! hernam Fulco, kondet gij in mijn hart lezen, dan zoudt gij daarin de groote dankbaar heid zien, die ik voor u koester. Maar geloof mij ik mag uw aanbod, hoe streelend het ook voor mij is, niet aan nemen. Mijn schildknaap en ik, blijven zoo lang Ilassan ons niet van den eed ontslagen heeft, zijne gevangenen, en zullen hem volgen waai hij heenge zonden wordt. Jongeling gij beschouwt de zaak uit een verkeerd oogpunt;; H&san t$ thans in mijne macht, en is geen i man meer; hij heeft niets meer U be velen, en hangt geheel van mü Reeds veel nadeel, heef» bij lir ten leger verscheidene jaren'oep en de Hemel zij gedankt, dat thans schadeloos kunnen nu herhaal het dus, gij zijt u begeven waarheen gij verki-s Wordt i.lg

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1