Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Kort maar somber. Jubileumfeesten te Venray. Dit nummer bestaat uit twee bladen Zaterdag 22 September 1928 44e Jaargang No 88 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENT1EN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7l/* ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Wij hebben met belangstelling ken" nis genomen van den inhoud der Troonrede en wachten verder afschrijft de Gld. De rest volgt. Misschien dat de millioenenrede de voornemens der Regcering nader zal omschrijven, de Troonrede geeft nog slechts een voorspel. Zij spreekt van ingrijpende maatregelen, die de uitga ven in overeenstemming moeten bren gen met de inkomsten, maar onthoudt ons nadere gegevens. Toch spreken sommige zinsneden der Troonrede vrij duidelijk en wijzen de richting aan, waarin de Regeering wenscht te gaan. De uitgaven gaan ver boven het bedrag der inkomsten uit. Moeten dan de inkomsten verhoogd Neen, want de uitgaven hebben een peil bereikt, dat ligt boven de draag kracht van'het volk. Wij krijgen derhalve den indruk, dat de Regeering de overeenstemming tusschen inkomsten en uilgaven niet zal zoeken door verhooging van belas tingen, wat wordt bevestigd door de volgende zinsnede »dat sommige, al te drukkende belastingen het herstel van het ckonomisch leven tegenhouden." Toch moeten inkomsten en uitgayen »met elkander in overeenstemming worden gebracht". Door ingrijpende maatregelen waaronder wij, na al hetgeen er is uitgelekt, wel salarisvermindering der ambtenaren mogen voorstaan en be perking van de Staatszorg. En al had de sombere toon van deze korte Troonrede nog steun noodig, ver schijnt vandaag de Staat der middelen over Augustus '23, welke bij dezelfde maand van het vorig jaar vier millioen ten achter is gebleven. Dat is het record van den maandelijkse hen ach teruitgang over de eerste acht maan den van liét loopende jaar. Die eerste acht. maanden leverden een teruggang van 9 millioen gezamenlijk, waarvan Augustus er vier aanbracht; gaat dat zoo door in de laatste maanden van het jaar, dan is de kans gering, dat de werkelijke inkomsten de geraamde boven het hoofd zullen wassen. Tegelijk met deze cijfers verschijnt het bericht, dat H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder van haar inkomsten hetzelfde percentage zullen afstaan, als er van de ambtenaren zal worden gevergd. Van de Ministers is dezer dagen een dergelijk voornemen bekend gemaakt. Deze berichten zullen in den lande met groote voldoening worden vernomen, al zullen zij niet tot algeheele tevredenheid stemmen. De groote grief bestaat hierin, dat het tekort der Staalsbegrooting zou worden gedekt door een vermindering der salarissen en al werd de bitterheid er van verzoet door het voorbeeld, dat van-bovenaf is gegeven, wij hopen, dat de grief in dezen absoluten vorm niet blijft bestaan en de voorspelling van den heer Van Wijnbergen zal vervuld worden, dat de salarisvermindering slechts een klein deel uitmaakt van liet »generale bezuinigingsplan". Omtrent dit generale plan brengt echter de Troonrede geen licht. Slechts wordt erin gesproken van beperking der Staatszorg en men denkt daarbij het eerst aan de beperking der subsidies aan het onderwijs, waarvan de redacteur Colijn indertijd de lijnen heeft uitgestippeld. Een korte Troonrede, maar een som bere. De eerste teekencn van een naderend onweer. Onze financieele toestand uit het lood geslagen en forsche middelen aan gekondigd om het evenwicht te herstel len. Moge de Regeering zulke middelen vinden, dat heel Nederland, voorzoo ver het van goeden wil is, met hart en ziel aan het herstel zal kunnen medewerken, want »de-staatkundigeen economische ontreddering, welke de wereldoorlog heeft nagelaten" en welke ons land vrij zwaar heeft getroffen, maakt een samenwerking van heel de natie dringend noodzakelijk. Op 15 en 16 September 1923. Zaterdag en Zondag werden in deze gemeente de feesten gehouden ter ge legenheid van het 25-jarig Regeerings- juhileum van H. M. Koningin Wilhel- mina en kunnen wij met 'L volste recht reeds vooraf zeggen, dat deze feesten schitterend geslaagd zijn. Ter dezer gelegenheid was tevens een Etalage-Wedstrijd georganiseerd, waar aan door ruim 'n 40-tal winkeliers werd deelgenomen. Reeds vroeg wapperde Zaterdagmor gen van alle openbare gebouwen en van vele particuliere woningen de vaderlandsche driekleur en waren nog velen in de weer om de laatste hand te leggen aan de hier en daar aange brachte versieringen. Om 11 uur werd met' eeltige zware schoten het feest aangekondigd en tevens de etalagewed strijd geopend. De vitrines, welke reeds meerdere dagen zoo geheimzinnig waren afge dekt geweest met gordijnen en papier, opdat toch geen spiedend oog iets zou ontdekken van hetgeen daarachter zoo kunstig werd in elkaar gezet, werden thans van hunne mantels ontdaan. Nauwelijks was zulks geschied of onmiddellijk verdrong zich het publiek voor de verschillende étalages. Hoewel we de laatste jaren over 't algemeen en vooral bij. feestelijke gelegenheden steeds keurige étalages gewend zijn, werd toch aller verwachting verre over troffen door hetgeen thans geboden werd. 't Is echter ondoenlijk om hier elke étalage afzonderlijk te bespreken, want de een was al even sierlijk en smaakvol als de andere. De Jury, welke deze ruim 40 étalages voor het toe kennen der prijzen te beoordeelen kreeg, wachtte dan ook een zware taak en zeer moeilijke taak. Ook de niet aan den wedstrijd deelnemende winke liers hadden hunne étalages ter dezer gelegenheid extra keurig verzorgd en gaf 't geheel dan ook een feestelijk aanzien. Het Raadhuis en meerdere particu liere woningen waren netjes en kun stig versierd en wapperde thans van schier alle gebouwen de vaderlandsche driekleur. De Hoederstraat was geheel met groen afgezet en prijkte aan het eind daarvan een fraaie eereboogook op den Maasheezerweg was door de buurtbewoners een mooie eereboog opgericht. Een en ander bij elkaar ge nomen was omstreeks den middag het heele dorp in waren feestdos. 's Namiddags om 2 nur werd aan het Sportterrein de groote Kinderop tocht, waaraan door ruim 1500 kinde ren onder leiding van hunne onder wijzers werd deelgenomen, opgesteld. Aan dezen optocht was tevens een Bloemencorso verbonden en werd die lange stoet van kinderen dan ook afgewisseld door de aan het bloemen corso deelnemende groepen. Ter opluistering van dezen optocht waren tevens aanwezig de Fanfare corpsen van Venray, Oostrum en het St. Antoniuspatronaat. Vanaf het Sport terrein trok de stoet door Patersstraab en Groote straat naar de Markt, alwaar door Wethouder Janssen als voorzitter van het Oranje Comité een korte toe spraak werd gehouden, welke met een driemaal herhaald Lang leve Konin gin Wilhelmina" besloten werd. Onder begeleiding van Ven ray's Fanfarecorps werd daarna door die ruim 1500 kin deren het Wilhelmina-Hymne gezongen. Vervolgens trok de stoet door de Hof straat, Kerkpad, Eind- en Schoolstraat naar 't Henseniusplein, alwaar de Edel Achtbare Heer Burgemeester een kort woord tot de kinderen richtte en hen de reden dezer feestvreugde uit eenzette. Dan trok de stoet door de Leeuwstraat, Langstraat en Paterslaan, alwaar hij ontbonden werd. De school kinderen trokken deels naar hel Patro naat, alwaar eene voorstelling werd gegeven, deels naar de school, alwaar zij onthaald werden: De Afd. Bloemen corso trok door naar het Sportterrein alwaar de toekenning der prijzen zou plaats hebben. Wat 't Bloemencorso betreft, kunnen we nog mededeelen, dat het daarbij al net ging als bij den étalagewedslrijd, alle deelnemende groepen waren keurig verzorgd en kon men zien, dat men geen moeiten ge spaard had om alles zoo prachtig mo gelijk te maken. Ook de hiervoor aan gestelde jury wachtte een zeer moeilijke taak. Te 4 uur hadden op 't Sportterrein verschillende Volksspelen plaats, als: mastklimmen, blaasvechten, schoen rijgen, zakloopen, hindernisloopen, enz. en trokken al deze spelen veel bekijks. 's Avonds om 8 uur had op de Markt de onthulling plaats van het nieuwe kiosk de Edel Achtbare Heer Burge meester hield daarbij een passende toespraak, waarin hij er op wees, dat de behoefte aan zulk een kiosk reeds jaren gevoeld was, maaar steeds was uitgesteld in verband met de tijdsom standigheden. Verder deelde spreker mede, dat als blijvende herinnering aan deze feesten aan het kiosk den naam was gegeven van »Het Wilhelminakiosk". Tenslotte bracht ZEdelAchtb. nog hulde aan den ontwerper alsmede aan den vervaar diger van dit kiosk, wijl deze een Venrayenaar was en deze daarmede getoond had, dat men orn sierlijk en degelijk werk gemaakt te krijgen niet buiten de gemeente behoefde te gaan. Applaus. Ven ray's Fanfarecorps betrad claarna het kiosk cn speelde achtereenvolgens hot »WilheImus" »'t Wien Neêrlands Bloed" en 't Limburgsclie Volkslied, welke liederen door het publiek met on (bloot hoofd werden meegezongen. Als vice-president van Venray's Fan farecorps dankte de heer Jos. Aerts het college van Burgemeester cn Wet houders alsmede den geheelen Gemeen teraad voor zijn besluit om dit kiosk te bouwen en gaf hun de verzekering, dat dit voor de' Muziekcorpsen niet alleen een spoorslag maar tevens een aansporing zou zijn om de uit te voeren muzieknummers op steeds hoöger 'peil te brengen. Daarna werd op de beide pleinen door de Fanfarecorpsen' van Leunen, Merselo en St. Antoniuspatronaat als mede door Venray's Mannenkoor en Zangvereeniging »'t Heidebloempje" concert gegeven. De beide marktpleinen waren rond om geheel met lampions behangen, hetgeen de feeststemming niet weinig- verhoogde. Ook het Raadhuis alsmede vele particuliere woningen waren schit terend verlicht. Na afloop der concerten had een fakkeloptocht plaats waaraan door honderden werd deelgenomen en waar mede de eerste feestdag besloten werd. 'sZondagsmorgens omstreeks 7 uur liet Venray's Fanfarecorps vanaf den hoogen toren der parochiekerk reeds het «Wilhelmus" en »'t Wien Neêr lands Bloed" weerklinken, hetgeen diepen indruk maakte en de feeststem ming er al vroeg bij iedereen inbracht. Om 10 uur werd in de parochiekerk eene plechtige Hoogmis met Te Deum tot dankzegging opgedragen, welke door alle leden van liet Oranje Comité en' de Sub-Comité's werd bijgewoond. Door het Kerkelijk Zangkoor werd onder directie van den WelEerw. Heer Kapelaan Strijkers de 6-stemmige Mis »0 Crux Ave" van F. Nekes op ver dienstelijke wijze uitgevoerd. Van half twaalf tot half één werd ten Raadhuize receptie gehouden. Na den middag, omstreeks 2 uur werd nabij de maréchausseekazerne de groote feestoptocht opgesteld, waaraan door nagenoeg alle vereenigingen van Venray en gehuchten werd deelgeno men. Niet minder dan 16 dezer ver eenigingen namen niet een óf meer dere praalwagens hieraan deel, terwijl de geheele optocht uit rui pi 30 groepen was samengesteld. De praalwagens en groepen waren allen zonder uitzon dering zeer keurig in orde en droegen dan ook ieders bewondering weg. Vaandels en banieren verhoogden niet weinig den aangenamen aanblik. Vanaf de Langstraat trok de stoet door de Paterslaan, Patersstraat en Groote straat naar de Markt. Overal langs de straten stonden honderden kijklustigen, die allen hunne groote voldoening te kennen gaven over het geen men te zien kreeg. Voor het Raadhuis werd de stoet opgesteld, waarna de Edelachtb. lieer Burgemeester het woord nam en de volgende rede hield Zeereerw. Hoeren, Leden van het Oranje Comité en sub-eomité's, vereeni gingen en gezelschappen, dames en heeren Vijf en twintig jaren zijn voorbijge gaan sinds H. M. onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina als achttienjarige Jonkvrouwe onder den jubel van heel de bevolking plechtig werd gekroond en de regeering zelf heeft aanvaard. Heel Nederland heeft zich thans op nieuw opgemaakt, evenals een kwart eeuw geleden, om Haar te huldigen. Het Jubileumfeest toch van II. M. stemt ons tot groote vreugdeeninnigen dank en [het is ons een diepgevoelde, uit het hart komende behoefte om Haar vijf en twintigjarig regeeringsjubileum op de meest luisterrijke wijze te her denken. Wanneer ik mijn oog laat gaan over de in feestdosch gestoken stralen der gemeente, wanneer ik naga de vele moeiten, die het Oranje Comiié en zijn sub-comité's zich blijmoedig in maan den en maanden van voorbereiding- hebben getroost, wanneer ik zie het resultaat van al dat werken van ge zelschappen en vereenigingen. die in eendrachtige samenwerking en ouder lingen edelen wedijver, hierdoor uiting- willende geven aan de liefde voor hun Koningin, hebben getracht elkander in hun huldigingsbelöon te overtreffen, dan zijn dat voor mij even zoovele bewij zen, dat alle standen der bevolking de vreugde, die zij dragen in hunne har ten, hebben willen uitjubelen in de dankhulde aan Hun aller Moeder, waarvoor hun niets te veel was. Ja, dankbaar kloppen onze harten voor Hare Majesteit, de vreugde waar mede Zij, de eenige telg uit het roem ruchtig regeerend Huis van Oranje, werd begroet bij Ilare geboorte, de vroeg als kind reeds gewonnen liefde van Haar Volk rijpte en volgroeide in de vijf en twintig jaren, waarin Zij leefde met en voor Hare onderdanen, bij ons tot ware innigheid. Vereering voor Haar verheven per soonlijkheid, hooge waardeering van Haar beleid ook in de moeilijkste om standigheden, dankbaarheid voor hare tallooze moeiten en zorgen, toewijding aan Haar Huis, dat eeuwen en eeuwen deelde in lief en leed, dat ons lang durige vrede en welvaart verwierf en handhaafde, toen bijna in geheel Eu ropa en daarbuiten de oorlogsfakkel was geslingerd, dat alles komt thans tot uiting in onze jubelstemming. Wij weten, dat de Koningin dienen, IS waken voor de rechten en vrijheden van geheel ons volk, die in geen vei liger handen ^gelegd kunnen worden dan de Hare. Gelijk het Wilhelminaboompje, ge plant door Venray's ingezetenen als blijvend aandenken aan den overgete- lijken dag der kroning en regeerings- aanvaardingonzer jubileerende Vorstin ne, uitgegroeid is tot een kerngezonde eik, die de takken buigt en de kroon wiegt, maar wiens wortelen vastge groeid zijn in en één geheel vormen met den bodem, waarin hij geplant werd, zoo zijn ook de vaderlandsliefde en het diep gevoel van ons zelfstandig volkskarakter en onafhankelijkheid, welke ieder rechtgeaard Nederlander in zoo sterke mate ingeboren zijn, te zamen gegroeid en vormen één geheel met de liefde voor Koningin en Vors tenhuis. Reeds de dichter in het grijs ver leden zong: Wat stmiikle of val, Voor Oranje: sla pal en dit geldt nog thans onverkort. Ieder echte Nederlander en iedere Limburger en vooral ieder Venrayenaar, hij is bereid pal te staan voor Oranje en Vorstenhuis, hij heeft dit immers nog slechts korten tijd geleden door voor beeld en metterdaad getoond. Ja, ik durf hier volmondig uil uw aller naam uit roepen, dat Hare Majesteit de Koningin misschien wel even trouwe, maar geen trouwere onderdanen heeft dan Hare Majesteit. En zoude Limburg Hare Majesteit nog eens in zijn midden mogen begroeten, dan zou dat door gansch z'n bevolking beschouwd wor den als een buitengewoon voorrechten dat Koninklijk bezoek zou worden één groote zegetocht van Mook tot Eijsden Onze leuze is en blijft Limburg aan Nederland en Nederland aan Oranje! Dames en Ileeren! Hedenochtend in de ter eere van Hare Majesteit in onze zoo innig schoone parochiekerk gehou den plechtige Hoogmis en in het uit gejubelde «Te Deum" hebben wij God gedankt en de bede gericht tot den Allerhoogste, dat Hij Hare Majesteit nog lang on voor Haar Huis èn voor ons dierbaar vaderland moge sparen, dat Hij moge geven, dat Nederland, zoowel hier als over zee, onder Hare Regeering wederom moge beleven jaren van bloei cn welvaart en vooruitgang- op zedelijk en stoffelijk gebied. Op God vertrouwende, dat deze onze innigste bede in vervulling ga, noodig ik u uit met mij in tc stellen een krachtig driewerf: «Lang leve Hare Majesteit Koningin Wilhelmina Lang leve Prinses Juliana en de leden van het Koninklijk Huis Hierop volgde een donderend hoera van de duizendkoppige menigte. Toen de stilte eenigszins was terug gekeerd, deelde de Edelachtb. Heer Burgemeester nog mede, dat door het Oranje Comité besloten was 't volgende telegram aan II. M. de Koningin te verzenden Aan Hare Majesteit de Koningin Bij gelegenheid der plaatselijke viering van Uwer Majesteits vijf en twintigjarigRegeeringsjubileum biedt ons Feestcomité mede namens alle ingezetenen van 't feestvierend Ven ray Uwe Majesteit welgemeende ge- lukwenschen aan, wenscht Uwe Ma jesteit en dezelverHuis heil en zegen en betuigt Uwe Majesteit nederige en algeheele onderdanigheid en trouw. Het Oranje Comité, Hub. Janssen, Voorzitter. Vervolgens trok de stoet door de Hofstraat, Maasheezerweg, Gasstraat, Overloonscheweg, Bindstraat, School straat, Leeuwstraat, Langstraat en Paterslaan naar het Gymnasium, alwaar hij ontbonden werd. Ook de ter beoordeeling van de praalwagens aangewezen Jury had, evenals die voor den Étalagewedstrijd en het Bloemencorso^zeer moeilijk werk te verrichten, daar alle wagens zonder uitzondering prachtig waren en er aan alle veel moeiten besteed was. Tegen 5 uur hadden op 't Sportter rein Türnfeesten plaats, die honderden belangstellenden trokken. Om 8 uur hadden op de heide pleinen wederom concerten plaats, ditmaal gegeven door de Fanfarecorpsen van Venray en Oostrum, 't Gemengd Kooi en de Zangvereeniging uit Oirlo. Na afloop dezer concerten trok 'Ven ray's Fanfarecorps gevolgd door een onafzienbare menigte, allen voorzien van lampions, naar het Sportterrein, alwaar een groot vuurwerk zou plaats hebben. Het afsteken van het vuurwerk had een vlug verloop. Nu eens werd de omtrek verlicht door bengaalsch vuur, dan weer zagen we sissende vuurpijlen de lucht invliegen om zich heel hoog in een vonkenregen te verspreiden of met een geweldigen knal uitee£ ie springen. Het voort durend handgeklap der ontelbare menigte bewees voldoende, dat alle nummers zeer in den smaak vielen. Tot slot had daarna de fakkeloptocht plaats. Met Venray's Fanfarecorps aan het hoofden gevolgd door het Oranje Comité en Sub-Cbmité's en honderden deelnemers, allen voorzien van kleurige lampions trok de stoet vanaf het Sport terrein door de voornaamste straten, aldoor maar zingende en springende en was 't «Oranje Boven, Leve Wil- helmien" als het ware niet van de lucht. Bij den Wilhelminaboom werd een oogenblik halt gehouden om het «Wilhelmus" te zingen. Dan trok de stoel weer verder om eindelijk op 't Henseniusplein te belanden. Als voor zitter van het Oranje Comité richtte Wethouder Janssen hier nog een enkel woord lol de onafzienbare menigte en bracht hij dank aan allen, die tot het zoo schitterend slagen van dit feest hadden meedegewerkt. De heer Jean Poels bracht als lid van het Eere- Comité mede namens alle aanwezigen dank aan het Oranje Comité en aan de Sub-Comité's voor al de moeiten en zorgen, welke zij zich hadden getroost om dit feest zoo glansrijk mogelijk te doen slagen. Een driewerf Hoera" werd door allen aangeheven en waren daarmede de officieele feestelijkheden geëindigd. De café's aan.de beide Marktpleinen waren propvol en er heerschte nog langen tijd een gezellige drukte, die door geen enkelen wanklank verstoord werd. Zoo heeft ook Venray dan wederom zijn trouw en gehechtheid aan Konin gin en Vorstenhuis op waardige wijze geloond en door dit feest hebben de inwoners weer eens een keer tc meer bewezen, dat «willen" voor hen ook «kunnen" beteekent. Uitslag Etalagewedstrijd GROEP I le pr. M. Wijnhoven-Roeiofs 133 p. Ie pr. A. de Haen, 130 p. 2e pr. Hub. Verheugen, 127 p. 2e pr. Louis Wijnhoven, 127 p. 3e pr. Jos. Ariaens, 121 p. 3e pr. Jan E. Poels, 121 p. 3e pr. Vine. Pijls, 120 p. 4e pr. H. Poels-Kellenaers 118 p. 4e pr. Jac. Coenen, 116 p. 4e pr. Jan Derksen, 115 p. 5e pr. Joh. Claessens, 111 p. GROEP II. le pr. Wed. M. Goumans 114 p. 2e pr. Gerard Pouwels 105 p. 2e pr. G. L. Verbeek 102 p. 3e pr. P. Hoedemaekers 90 p. 3e pr. P. v. Opbergen, Hofstr. 90 p. 4e pr. P. y. Opbergen, Markt 85 p. 4e pr. Firma v.d. Munckhof 83 p. Eervolle vermelding in groep I Jac. Schaeffers. In groep II P. Schols. Praalwagens en groepen. De jury voor de praalwagens bestond uit de Dames M. Lamers, M. Diepen- brock en J. Esser en de Heeren Jean Poels, Jean Vermeulen en L. v. llaaren. De beoordeeling had plaats naar: le. algemeene indruk, 2e doel en ori ginaliteit, 3e werk aan den wagen of wagens besteed. Voor elk onderdeel waren te behalen 50 punten van alle juryleden te samen, in totaal dus 150 punten. De prijzen werden verdeeld als volgt le Lanbouwbond Venray-lleide 144 p. 2e a Oostrum 136 p. 2e b Oirlo 134 p. 2e c Groene Kruis 133 p. 3e Handboogschutterij St. Anna 122 p. 3e Gemengd Koor 122 p. 4e a. Handboogschutterij Diana 120 p. 4e b Firma Baars 118 p. 5e b IJsselsteiju 118 p.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1