Tweede blad Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit moest ge eens lezen Puico van lern Fokveedag te Oirlo- Castenray Gemengd Nieuws 7aterdag 8 September 198S ■44e Jaargang No 99 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. Ultgav* van FIRMA. VAN DEN MTJNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVEKTENT1EN 1-8 regels 60 cl elke regel meer 7'/t cl Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Over de Vrouwenkleeding van tegenwoordig1 We zullen het nu dus hebben over de YTouweuklupding. - .R&ar valt heel wat over te zeggen, meer nog dan eenvoudig ditdat het tegenwoordig loch wel wat al te erg gaal worden. Voor vandaag volstaan we, met af te drukken in onze courant con rond schrijven van den Bisschop van den Bosch, hetwelk wij ter lezing ten zeerste aanbevelen, Aan de Eerwaarde Geestelijkheid van ons Bisdom. Naar plicht en geweten hebben Wij herhaaldelijk uwe waakzame en ijverige liulpingeroepen, ter afdoendebestrijding der onvoegzame kleeding van vrouwen meisjes en kinderen. Die hulp heeft Ons niet ontbroken. Zij heeft zeer vele geloovigen op het stuk dier klceding bewaard of terug gevoerd binnen de grenzen der chris telijke zedigheid of eerbaarheid. Intusschen ontwaren Wij tot onze diepe droefheid bij anderen, niet weini gen, een met den dag toenemende laakbare, slaafsche volgzaamheidinzake de meest gedurfde en onbeschaamde modes voor vrouwen en kinderen. Zij gaan daarin zóóver, dat zij het. niet alleen wagen in zulke kleedij Katholieke vergaderingen bij te wonen, geestelijken te bezoeken of te ontvan gen in huiskamer, in salon of bij familiefeesten, doch zich zelfs niet ontzien door die ergernissen het huis des Heeren le komen ontheiligen. Reeds gelastten Wij u in het ver leden jaarlijks onze bekende waar schuwing aan de geloovigen of te kondigen. Wij verzuimden niet u herhaaldelijk op den ernstigen plicht te wijzen, des noods door weigering der in zulke kleedij gevraagde II. H. Sacramenten of door verwijdering van dezulken uit kerken en kappellen, ten minste Gods huis tegen die ergernis te beveiligen. De desniettemin toenemende onbe schaamdheid van sommigen noopt ons thans tot nieuw en door meer bepaalde voorschriften, naar wij hopen, ook meer afdoend verweer. Wij verordenen dan, dat voortaan openlijk de toediening der gevraagde H. H. Sacramenten zal geweigerd wor den aan alle personen, ook dus aan kinderen, die zich met lot boven den elleboog onbedekte armen, met opval lende ontblooting van borst, rug of schouders, aan biechtstoel of com muniebank durven presenteeren als mede aan hen die daèr zouden ver schijnen met rokken die niet tot over de knieën afhangen, of, tenzij uit armoede, zonder kousen of met niet ten minste tol. aari de knieën bedekte bovenbeenen. FEUILLETON. 12 De grijze priester voldeed met plech" tigen ernst, aan het vriendelijk verzoek, en begaf zich toen naar zijne kamer om over alles wat er gesproken was, nog eens bedaard en met overleg na te den ken. Zoodra vader Ambrosius vertrokken was, sloop een man behoedzaam en met ingehouden adem naar de trap, die tot de benedenvertrekken leiddevan tijd tot tijd bleef hij staan, en zag zorgvuldig in het rond of niemand zijne schreden begluurde. Alles echter was stil, en behoedzaam ging hij verder, tot hij einde lijk eene deur naderde, die hij zoo zacht mogelijk opende en waarachter hij wel dra verdween. Reeds vroeg in den morgen van den volgenden dag verliet een man, in zijn mantel gewikkeld, en de muts diep in de oogen gedrukt het kasteel van Bern. Toen hij het bosch verlaten, en slechts den spits van den toren, die zich boven het geboomte verhief nog even ontwaar de, stond bijeen oogenblik stil, om het omliggendlandschap scherp in oogen- schouw te nemen. Toen hij zijne arends- blikken goed in het rond had doen weiden, en verzekerd was, dat niemand hem achtervolgde nog begluurde, sloeg hij een zijpad in, dat hem dwars over Elke on tb looting, die volgens deze aanwijzingen toelating tot biechtstoel of communiebank verhindert, zal ook bij het sluiten van een kerkelijk huwelijk op straffe van verwijdering te vermijden zijn door hen, die tot den bruidstoet willen behooren. Ontblootingen, die tot weigering der H. H. Sacramenten aanleiding geven, kunnen in sommige omstandigheden leidon lol verwijdering uit de kerk zelf en zij behooren zeker, al ware het slechts uit wellevendheid, vermeden te worden op Katholieke vergaderingen en bij 't bezoeken of ontvangen van priesters of geestelijke personen. Wie zich aan deze wellevendheid niet wenseht te stoten doet beter geen priesters of geestelijke personen te be zoeken of te ontvangen en geen Katho lieke vergaderingen bij te wonen. Het is verder ons verlangen, dat den geloovigen voortdurend door u zal worden voorgehouden dat de christe lijke eerbaarhèidheid en voegzaamheid met uitzonding misschien voor zeer jeugdige kinderen, in onze streken niet volmaakt worden betracht, indien niet het geheele lichaam, behalve hoofd, handen en het bovendeel van den hals behoorlijk gekleed of bedekt is en dal vrouwelijke personen niet dan met ge dekt hoofd in onze kerken behooren te verschijnen. De Goede God verleene zijn bijzon deren zegen aan uw aller arbeid en gebed ter bescherming der heilige schaamte en der reinheid van zeden in ons dierbaar bisdom. Bovenstaande stuk is in zeer duide lijke bewoordingen gesteld. Wellicht kan menigeen zich op de borst kloppen en zeggeiidat mag ik mij ook wel eens een beetje aantrekken. Den volgenden keer zullen we het weer over de vrouwenkleeding hebben. We zullen ons dan de vrijheid veroor loven in eenige puntjes de puntjes op de i le zetten, o.a. dat er op den duur geen verschil van stand en fatsoen en eerbaarheid meer is te zien tusschen de vrouwen dat we zoo langzamer hand al meer en meer op de Wilden gaan gelijkendat men de jonge dochters heelemaal zal afleeren de handen flink uit de mouwen te steken omdat ze er.... geen meer in hebben enz. enz. Juist als in een feuilleton, zeggen we nu wordt vervolgd OVER DE VROUWENKLEEDING VAN TEGENWOORDIG. 2. De Fokveedag van de Fokvereeniging Vooruit" Oirlo-Castenray welke ge houden werd op 28 Aug. j.l. is bijzon der goed geslaagd. Een 80 stuks vee werden op het terrein aangevoerd. De volgende prijzen werden toege kend I. Jonge stieren geb. 1923. Prins-Hendrik no. 353 Jv. R. eig. II. Strijbos. het veld, in een weg voerde; aan weers zijde met zware eiken boom en en kreupel hout begroeid, en vervolgens weder een pad links volgende, bereikte hij door eene menigte omwegen, de achterzijde van het kasteel van Heusden. Na zich een doorloeht door het kreupelhout, dat hier welig opgeschoten was, gebaand te hebben, bereikte hij eene boot, die hier zeker met voordacht aan een ouden wilgenboom lag vastgemaakt. Hij maakte het touw los, dat om den boom geslagen was, gaf met zijn voet een stevigen stoot aan het ranke vaartuig en bevond zich weldra aan den overkant, waar hij het op nieuw aan een wilg bevestigde, en daarna aan wal sprong. Hij volgde toen een klein voetpad, dat langs de wallen des kasteels liep, en aan eene kleine deur gekomen, hield hij stand, blies eenige scherpe tonen op een zilve ren fluitje, en wachtte bedaard het oogenblik af, waarop inen de deur zou ontsluiten. Dit wachten duurde slechts eenige seconden, want weldra verscheen een man met een zwaren bos sleutels aan zijne zijde, die na den vreemdeling gegroet en de deur achter zich gesloten te hebben, den vroegtijdigen bezoeker de reden zijner komst wilde vragen, toen hij tot zijne verbazing zag, dat de vreemde ling reeds verdwenen, en er geen spoor meer van hem te bespeuren was. Dat is zonderling prevelde de man in zich zei ven, waar of die onbekende zoo spoedig gebleven is, en wat mag hij hier reeds zoo vroegtijdig le verrienten hebben? Hij is zoo toegetakeld, dat hij waarachtig wel een vogelverschrikker gelijkt. Nu, onze Heer moet weten wat II. Kalveren geb. 1923. le prijs Marie 352 Jv. R. eig. L. H. Classens Klein-Oirlo. Eorv. verm. Marie III 333 Jv. R. P. J. Philipsen Klein- Oirlo. III. Vaarskalveren geb. 1922. le prijs Marie II 281 Jv. R. eig. P. f. Philipsen Klein-Oirlo. 2e prijs Kaatje eig. G. 11. Weijs Casten ray. 3e prijs Marie 275 Jv. R. eig. B. W. Sterren Oirlo. 4e prijs Jansje 286 Jv. R. eig. Jos Gerits Casten ray. Eerv. verm. Gome II 298 Jv. R. eig. M. Classens Klein- Oirlo. Eerv. verm. Anna 276 Jv. R. eig. W. Janssen Oirlo. IV. Volbloed drachtige vaarzen. le prijs Johanna II 146 Jv. R. eig. Joh. Rambaghs Castenray. 2e prijs Kaatje eig. P. M. Dinghs Castenray. 3e prijs Anna eig. G. 11. Weijs Casten ray. 4e prijs Rosa II 253 Jv. R. P. J. Philipsen Klein-Oirlo. V. Vaarzen Jongvee-register fokv.- en wilden. le prijs Antje Jv. R. no. 209 eig. M. Philipsen Oirlo. 2e prijs Mina Jv. R. no. 273 eig. W. Janssen Oirlo. 3e prijs Treeske eig. Joh. Rambaghs Castenray 4e prijs Netje 244 Jv. R. eig. M. Philip- sen-Reelen Klein-Oirlo. Eerv. verm. Antje 223 Jv. R. eig. M. Classens Klein- Oirlo. Eerv. verm. llendrika eig. G. Dinghs Castenray. Eerv. verm. Rosetta 236 Jv. R. eig, M. Philipsen Oirlo. Eerv. verin. Rosa III eig Piet Rongen Oirlo. VI. Afgekalfde Vaarzen. le prijs Rosa no. 468 eig. M. Philip- sen-Beelen Klein-Oirlo. 2e prijs Lieza 448 eig. P. J. Steeghs Castenray. Eerv. verm. Dora no. 470 fokv. eig. II. Vissers Castenray. Eerv. verm. Sara no. 491 fokv. eig. Joh. Rambaghs Castenray. VII. Koeien N. R. S. le prijs Marie no. 11718 S. eig. II. Smits Castenray. 2e prijs Ca to no. 8348 S. eig. Joh. Rambaghs Castenray. 3e prijs Bertha no. 10376 R. eig. W. Janssen Oirlo. 4e prijs Eva no. 9845 R* eig. P. M. Dinghs Castenray. Eerv. verm. Gina no. 11181 S. eig. Joh. Rambaghs Castenray. Eerv. verm. Nellie no. 3304 eig. P. J. Steeghs Castenray. VHI. Fokv.- en wilde koeien, le prijs Dina no. 439 fokv. eig. K. Hesen Oirlo. 2e prijs Roset no. 421 fokv. eig. II. Strijbos Klein-Oirlo. 3e prijs Emma no. 4*24 fokv. eig. K. Hesen Oirlo. IX, Moeders met 2 of meer afstam melingen. le prijs Cato no. 8587 S. Johanna II no. 146 Jv. R. Cato I no. 330 Jv. R. eig. Joh. Rambaghs Castenray. Betje no. 4889 R. Roset no 421 fokv. Fania no. 125 Jv. R. Betje I no. 300 Jv. R. Prins Hendrik 353 Jv. R. eig. H. Strijbos (Strijbos) Corrie no. 167 fokv. Antje no. 223 Jv. R. Corrie no 294 Jv. R. eig. M. Classens Klein-Oirlo. Deze prijzen werden uitgereikt door den lieer Haffmans, uit Broekhuizen- vorst, Voorzitter van de kcurings-eom missie, die dank bracht aan de leden, voor hunne trouwe medewerking. Tol zijn genoegen kon de Voorzitter mededeelen dat Oirlo-Castenray met zijn veestapel in goede richting fokt, Een en ander kan nog verbeterd wor den, maar door goed fokmaleriaal aan te houden, en te koopen, zal ook ons vee in deze streek een naam krijgen. Nog een enkel woord sprak hij tot de leden, welke geen prijzen behaald hadden, maar indien over een paar jaren nog weer een fokdag gehouden zou worden, dan kunnen deze leden ook aan de prijzen rnee dingen, het spreekwoord zegt: Wie aanhoudt ver- k rijgt. Tot slot bedankte de Voorzitter van de Fokv. P. J. Steeghs uit Castenray, allen die meegewerkt hadden, om den fokveedag zoo schitterend te doen slagen. hem te doen staat, maar van die geheim zinnige dingen houd ik niet. Men moet zijne daden niet zoo in het verborgen ten uitvoer brengen, dal duidt niet veel goeds aan. De rechte weg is de beste, zei mijn grootvader, en die man kon het weten, want hij is tachtig jaar oud ge worden. Zoo sprekende, had hij zijne woning bereikt, waarvan bij de deur achter zich sloot, en narden sleutelbos aan een haak gehangen te hebben, vleide hij zich op een houten zitbank neder, waarna hij weldra in een diep nadenken scheen verzonken te zijn. Wij willen den man ongestoord ziine wijsgeerigc overdenkingen laten voort zetten, liever den vreemdeling op den voet volgen, en de reden van zijn vroeg tijdig bezoek trachten op te sporen. Toen de onbekende, den portier ijlings verlaten had, begafhij zich rechtstreeks naar eene deur, in den tuinmuur ver borgen, opende die met een sleutel, dien hij te voorschijn haalde, en had weldra den ingang van het kasteel bereikt. Op zijn eerste getik, werd dc deur geopend, ten teeken dat hij verwacht werd. en nu spoedde hij zich langs een steenen wenteltrap naar de eerste verdieping, waar zich de vertrekken des ridders bevonden. Hij begaf zich vervolgens naar eene kamer, waarvan de deur half open stond, en zonder zich aan te melden, trad hij hel vertrek binnen, sloot de deur achter zich, maakte eene diepe buiging voor Herman van Heusden die zoo als het scheen, den binnenkomende reeds zat te wachten; ontdeed zich ver Ingezonden Mededeelingen Sleept gy IJ iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn in den rug? Bij dui zenden is dit. het geval. En het is zoo vaak onnooclig, want meestentijds is de oorzaak een nier kwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls verwaarloosd, onnlat zij zich zoo onge merkt. jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak ver denkt. En noch de broodwinner noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze ge zond. Voortdurende rugpijn is een waarschuwing van nierzwakte, evenals pijnlijke, ongerelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofdpijn, vermoeidheid, zenuw achtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. Iri het begin zijn nieraandooningen het gemakkelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de zwakke nieren op te wekken, te vprzachten, le. versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de. maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en. blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar m apotheken en dro-, gistzaken 5 f 1,75 per doos. 41 0, bezuiniging. De grenspalen langs onze grens worden opgeverfd. Op een goeden dag werd de paal, staande aan de Wellsche Hut, uitgegraven en per kar naar de tramhalte gebracht. Van hieruit werd hij per M. B. S. naar Gennep vervoerd om daar in een nieuw kleurenkleed te worden gestoken. Maar.... ongeverfd kwam hij van Gennep terug, weer per M. B. S., werd weder per kar naar zijn plaats gebracht en ingegraven. Er was n.l. beschikt, dat de palen aan de grens zouden worden geverfd. Van bezuini ging gesproken volgens van muls en mantel, en stak den ridder stilzwijgend de hand toe. Ha! Heer Hensberg, gij zijt een man van uw woord, zeide Herman. Ik ben blijde dat gij gekomen zijt. Welk nieuws brengt gij mede Hóe maakt het Graaf Dido Dit, zult gij beter weten dan ik, Heer Ridder, daar gij den Graaf het laatst gesproken hebt, hernam Hens- berg, terwijl hij een zetel nam, en dien dicht bij den ridder aanschoof; nadat gij den Graaf verlaten hebt, heb ik de eer niet meer gehad bij hem ontboden te worden. Zoo, zeide lierman, dat wistik niet, maar kunt gij ook de reden gissen waarom ik u reeds zoo vroeg hier ont boden heb Gelooft gij, lieer Ridder, dat Hens berg zoo onnoozel is om uwe plannen niet te doorzien. Wat meer is ik weet de geheele zaak, die tusschen vader Ambrosius en den Graaf, na uw ver trek besproken is. Herman gaf een blijk van verbazing. Ja, heer Ridder, Hensberg uw on derdanige dienaar is slim, weinige din gen, hoe gering zij ook mogen schijnen, maar waarmede hij zijn voordeel kan behartigen, ontsnappen zijne aandacht. Hiervan zultgij een nieuw bewijs hooren in hetgeen ik u zal mededeelen. Toen gij gisteren avond vertrokken waart, liet de oude onmiddellijk vader Ambrosius bij zich ontbieden, en daar ik uit hetgeen tusschen ons reeds voor uit was afgesproken, en uit de komst van den priester besloot dal er tusschen die twee mannen zeker iets gewichtigs Moord te Groesbeek. Men schrijft uit Groesbeek Zaterdagavond onstond op den Stek- kenberg tegenoven café J., tusschen de familie J. en K. een woordenwisseling, gevolgd door steenen gooien. De zoon van den caféhouder is daarbij woedend met een zwaren knuppel naar buiten geloopen en heeft den 65-jarige M. W., die niet in den twist was betrokken, een harden slag op het hoofd toege bracht, De getroffene werd bewusteloos opgenomen en naar^een nabij gelegen woning overgebracht, alwaar genees kundige en geestelijke hulp wérd ver leend. Zonder tot bewustzijn te komen is W. nog denzeifden nacht overleden. De dader A. J. is spoedig na hel mis drijf gearresteerd en heeft bekend. Moord op de kermis. Te Zaandam ontstond Zaterdagavond tegen het sluiten van de kermis om een kleinigheid ruzie tusschen een clubje Noordbrabanters waarvan er velen om dezen tijd in den polder als landarbeider werkzaam zijn en een groepje Zaandammers. Toen een der laatsten een opmerking* maakte omtrent »rotharingen" die de polderjongens aan een zuurkraampje gebruikten, ontstond de ruzie, waarbij een der polderjongens zijn mes trok, waarmede hij een der Zaan da m m ers een steek in de hartsteek toebracht. De getroffene, de 20-jarige M., zakte ter stond in elkaar en werd naar de kliniek overgebneht, waar hij eenige uren later aan de gevolgen is over leden. De politie, die dadelijk ter plaatse was, arresteerde de polderjongen. Ze waren rnet hun zessen. Aanvankelijk ontkenden allen de dader te zijn. De politie slaagde er echter spoedig in den vermoedelijken dader aan te wijzen, die later bekende den steek te hebben toegebracht. Het is de 20-jarige A.vi. W., iiit Almkerk in Noordbrahant. Brutale inbraak. liet Land van Cuyk wordt de laatste dagen onveilig gemaakt door een inbrekersbende vermoedelijk DuiT schers. I n Vianen, onder Cuyk, drongen de bandieten in den nacht van Zater dag de. boerderij van T. binnen sloegen de vrouw des huizes bewusteloos en zetten den man tegen den muur onder bedreiging hem te zullen neerschieten wanneer hij een vin verroerde. De bandieten nainen 1500 gulden mee en verdwenen spoorloos, vermoedelijk over de grens. Boodelyk motor-ongeval. Zondagmiddag kwam de heer D. uit Amsterdam, naar de Crt.hneldt, per motor met een passagier op de duo zitting. Nabij Birkhoven sprong de achterband en doordat. D. aen motor niet meer kon sturen, botste de machine tegen?een boom aan. De heer D. kreeg ernstige verwondingen en werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij eenigen tijd daarop overleed. De passagier bekwam slecht lichte kwets uren. Hij keerde per trein naar Amster dam terug. De motor had een snelheid van ongeveer 80 K.M. volgens verkla ring van den passagier. zou behandeld worden, sloop ik op handen en voeten naar de kamer van den Graaf, en op het gevaar af in mijne bespieding verrast te worden, legde ik het oor tegen het sleutelgat, en kon dus het gesprek, dat nogaltóop luiden loon gevoerd werd, van woord tot woord volgen. Ik moet u dan ook bekennen, Heer Ridder, dat gij bij vader Ambrosius niet hoog staat aangeschreven, dat hij uwe bedoelingen wantrouwt, cn den Graaf sterk heeft afgeraden, om u met het beheer zijner goederen te belasten. Ook uw toeleg om u van eenige bezit tingen, die den Graaf toebehooren meester te makenis niet vergeten, of schoon de Graaf u geheel verontschul digde, en de praatjes, die gij hem hebt wijsgemaakt voor goede munt heeft opgenomen. Die zaak is lang vergeten, dunkt mij, ofschoon het inij leed doet den vreedzainen man, zoo onoprecht behan deld te hebben, zeide Herman, maar ga voort. Ik word door vader Ambrosius verafschuwd, en voor een snoodaard uitgekreten; mij zou hij gaarne uit mijne betrekking ontslagen zien, maar ik ben daar te vast genesteld. O, als de tijd eens zal aanbreken, waarop ik dien hoon wreken kan, dan zal het geluk kigste oogenblik mijns levens aange broken zijn. Vader Ambrosius sidaer voor dien stond, waarop ik u den laat sten den verpletterenden slag zal toe brengen. Hensberg was bij die woorden opge staan zijne trekken teekenden den bittersten haat, en zijne gebalde vuisten,

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5