Tweede blad Overdreven sport. &v™££ "t Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. SSrp£3 Kostelooze Koepok-inenting- FEUILLETON. Futen van Bern A.dvertentiën. die oude vulpennen wenschen in te ruilen, ontvangen voor 3|4 van den prijs een nieuwe Swan"-vulpen. Mager Stukkolen, Vetkolen, Eierkolen, Union briketten en Turf Zaterdag 1 September 1983 44e Jaargang No 81 j MAAS »pvT,a», voor het buitenland 7 «15» nÜé? b,J •bon.ne- ^SrLnummefs's'c Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF. VENRAY. Tel. No. 51 De Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat in een lokaal der openbare scholen aan een ieder, die zich daartoe aanmeldt, ge legenheid zal worden gegeven tot kos telooze inenting en herinenting te LEUNEN (jongensschool) Dinsdag, 4 September a.s. 4 uur namiddag. MERSELO Dinsdag 4 Sept. 5 u nam. YSSELSTEYN 4 6 DORP Woensdag 5 2 OOSTRUM Vrijdag 7 4i/t OIRLO 7 5 CASTEN RAY7 6 Belanghebbenden moeten a. Medebrengen hel trouwboekje, waarin de te enten personen staan aan- ge teekend. b. Op den zelfde n dag en hetzelfde uur in de week na de inenting, dus voor Leunen, Merselo en Ysselsteyn op Dinsdag 11, voor het Dorp op Woensdag 12 en voor Oostrum, Oirlo en Casten ray op Vrijdag 14 September a.s. terug komen in dezelfde school, om het ver loop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. Men wordt erop attent gemaakt, dat het bezit van dit bewijs noodig is, vooral voor de kinderen, die anders later niet op eenige school kunnen worden toe gelaten. Venray. 24 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Jan Katoen geeft in »De Roskam'' het volgende rake schetsje Vroeger gebeurde 't wel, dat een ïi Vader Ambrosius ontving deze bood schap, terwijl hij juist met Maria in een zeer druk gesprek scheen gewik keld. Hij onderbrak dit echter onmiddel lijk toen hij het uitgedrukt verlangen des Graven hoorde, gaf Maria zijnen zegen en spoedde zich naar de aange duide kamer. Eerwaarde vader, zeide Dido, ter wijl hij vader Ambrosius vriendelijk tegemoet trad, het spijt mij u nog zoo laat met mijne zaken te moeten lastig vallen; ik reken echter op uwe toe gevendheid, en op uwe bereidvaardig heid die gij immer zoo ruimschootsaan den dag legt. Spreek; waarde Graaf, en kan ik u van dienst zijn, dan zal mij zulks veel genoegen verschaffen. Ik heb u laten ontbieden, waarde vader, om u over iets te spreken, waar bij ik uwe grijze ervaring noodig heb; en ik beloof u reeds bij voorbaat, mij geheel aan uwe uitspraak te onderwer pen. Vader Ambrosius glimlachte op de hem eigene goedhartige wijze. Gij moet weten dat Herman van Ileusden mij zooeven verlaten en mij twee dingen onder de aandacht heeft gebracht en aangeraden, die mij nooit in den geest zijn opgekomen. En deze zijn? Om, bij aldien Fulco voor mijn dood nog niet is teruggekeerd een man te benoemen, die mijne goederen lot zijne terugkomst kan beheeren, en ten andere Heer Hensberg te verzoeken, een laatste onderzoek te willen instel len, om te weten wat er van mijn ge liefden zoon geworden is. Gij alleen, kunt mij in deze moeilijke zaak door uwe kennis en geleerdheid voorlichten, en mij den weg aanwijzen, dien het zekerste te bewandelen is. Vader Ambrosius dacht eenige «ogen blikken na, en zeide Mijnheer de Graaf 1 De punten waarover men u' onderhouden heeft, zijn uwe aandacht dubbel waardig. Wanneer het de Voorzienigheid behaag de, u voor de terugkomst uws zoons tot een beter leven op te roepen, en gij voor dien tijd niemand benoemd had, die met onbezweken moed en trouw voor joDgeman zich moedwillig verminkte teneinde vrij te blijven van den militairen dienst, 't Was nog in den tijd der remplacanten of plaatsver» vangers, toen de algemeene dienst plicht nog niet was ingevoerd. In die dagen heb ik ook het vaderland gediend en de korporaaisstrepen be haald, benevens de chévron vaD scherpschutter en mijn brevet als prévot in bet schermen op sabel en geweer Ja, ja, eenige tientallen ja'en geleden was uw Jan Katoen nog zoo mis niet. Toch heb ik mij nooit kunnen begrijpen, welke kin derachtige vrees enkele flinke jonge mannen bezielde, om zich een vinger lid af te hakken (bij ongeluk natuur lijk) of een of andere te simuleeren Er waren, geloof ik, kwakzalvers, die iemand tijdelijk een hartkwaal of zelfs een oogziekte konden be zorgen. Zóó erg was het in dienst toch niet Maar tegenwoordig loopen er tal van joDge lieden rond, die even stellig hun gezondheid verwoesten niet tijdelyk, maar voor goed niet, om zich aao een of anderen plicht te onttrekken, maar uit een zeer misplaatst en misdadig overdreven eergevoel. Natuurlyk is de opge hemelde, helsche sport daaraan schuld. Zoo nu en dan leest men staaltjes vaD half-kraokzinnige spe lers, die voor een record of zelfs voor een portret met beschryving in een courant, alles op het spel zetten, wat de goede God hun aan kracht en gezondheid heeft geschon ken. Zeer onlangs nog heeft een bekend voetballer (wie is niet bekend tegen woordig voor de tweede maal zyn knie gescheurd). Ik mden mij ten minste te herinneren, dat het zoo omschreven stond. Deze beroemdheid de belangen van den afwezende zorgde, zou dit in uwe onderhoorigheden eene groote verwarring teweeg brengen. Elk een zou belust zijn zich in het bezit uwer schoone en rijke landerijen te stellen, misschien zouden hierdoor bloedige botsingen ontstaande arm van den sterke zou zegevieren, of moge lijk zou de Leenheer tusschen beiden treden, en uwe bezittingen aan een zijner hovelingen schenken. Uw zoon zou, indien hij wederkeerde, met vele moei lijkheden te kampen hebben, en mis schien nimmer in uien verwarden stand van zaken, het geluk hebben, het eigen dom zijner voorvaderen meester te worden. En veronderstel dat eenige zijner vrienden hem in dien hangen nood niet verlieten, maar grootmoedig hun zwaard voor hem uit de scheede rukten, om hem zijn wettig erfdeel weder te geven, dan zouden zeker zware oorlogen en inlandsche beroerten hier van het gevolg zijn, en de vaderlijke nalatenschap zou dan slechts uit ver woeste dorpen uitgeplunderde en be rooide dorpelingen beslaan. En dan uwe Maria, wat moet er van haar in dien tusschentijd worden. Ik heb bare moeder in den hangen doodstrijd beloofd steeds zorg voor haar te dragen, ook die belofte doe ik u. Maar ik ben slechts een zwakke grijsaard, die met moeite den last des levens torst. Ook ik kan ster ven, en dan blijft zij alleen, zonder hulp, zonder leidsman over, om haar de be hulpzame hand, op den stormachtigen weg des levens, te bieden. Bedenk dit wel, en neem dus in tijds uwe maatrege len. Kies een man op wien gij u ver. trouwen kuntdoch doe vooral eene goede keuze, hiervan zal alles afhangen. Wat een tweede punt betreft, hier tegen heb ik een groot bezwaar. Gij weet het ik wantrouw Heer Hensberg. Neen, Graaf Dido! Schud niet zoo gramstorig het grijze hoofd ik weet het dat u zulks onaangenaam is. en echter gebiedt mijn plicht het u onder het oog te brengen. Gij vertrouwt hem, maar ik zeg u dat gij een slang aan uwen boezem koestert, wiens eenigst streven het is, de hand, die hem wel doet met een doodelijke beet te verscheuren. Reeds meermalen heb ik u gezegd, dat ik onbetwistbare bewijzen zijner slechte handelingen in handen heb, gij hebt hier nimmer iels van willen vernemen en den geveinsde naar uw eigen edel hart beoordeeld. Moge het n nimmer berouwen! En als zulks het geval is, en ik misschien reeds voor Gods rechterstoel, de verantwoor ding mijner daden heb afgelegd, en gij moet nu voor goed bet voetbalveld verlaten. Gevolg Over een Jaar is zijn naam glad vergeten en geheel zijn verder leven lang zal hij min of meer mismaakt blijven, met als eenige troost een paar mooie goals of eenige «beroemde'' kopstooten Ik houd mij toch aan den ouden tijd, toen wij leerden, dat gezondheid de grootste schat is. Tegenwoordig scbijnt een plaatsjein een Sportblad de giootste schat te zijn. Een paar jaren geleden gelastte 't bestuur van den voetbalbond, dat een club toch moest spelen, ai woei er ook een volledige orkaan I Gevolg Een der spelers kreeg een omgeval len schutting op het hoofd en stierf na eeDige oo^ecblikken. Leeft de kampioen zwemmer van de geheele wereld niet in Amarika Ik meen van ja, in alle geval herinner ik mij wel, dat hij een paar maanden geleden zich zoodanig had ingespannen, om een bestaand record te «slaan,'' dat bij zich een ongeneeslijke hartkwaal op den hals haalde. Niet alleen kon by nu dat record niet onder handen nemen, maar hij mag op medisch advies vol strekt niet meer zwemmen 1 't Schynt dat hij zijn gezondheid voor goed heeft geknakt, en zyn verder leven heel kalm moet blijven en om zoo te zeggen voor de maatschappij niets meer presteert. Eod jonge kerel van nog geen 20 jaar Ik noem zoo iets doodeenvoudig schande en spot ten met den goeden God. Persoonlijk keo ik verscheidene jongelieden, die een stijf been heb ben enkele zelfs met een kuustbeen of die last hebben van duizelingen, of met een arm, waaruit de k/acht voor een deel is verdwenen of met eenig andere aangename herinnerin gen aan het bruine monster. Aan u mijne'woorden herinnert, dan zal het te laat zijn, en de droevige ervaring zal uleeren, hoe juist ikdien man beoordeeld heb. Neen, Graaf Dido, val mij niet in de reden, ik zal van dat onderwerp af stappen. Vergeving Graaf indien ik U mocht beleedigd hebben, en vooral ver geving van U groote God, indien ik mij te liefdeloos heb uitgedrukt Vader Ambrosius vouwde bij deze laatste woorden de handen en blikte smeekend ten hemel. Maar gij. hebt mij nog niet gezegd, zeide de Graaf, of .hij geschikt is, de zending, die hem wordt toevertrouwd, naar eisch te vervullen. Die man, heer Graaf, is daartoe niet geschikt, en ik zou hem daartoe ook geenszins gebruiken. Waarde vader gij zijt al te streng in uwe oordeelvellingenintusschen elk een heeft zijne bijzondere zienswijze vergun mij dal ik hem met de mijne behoude, en verdenk, die ik mijn ver trouwen geschonken heb. Laat ons van dat onderwerp af stappen, ik smeek er u om, hernam vader Ambrosius dringend, en tot de zaken overgaan, die meer spoed ver- eischen het wordt reeds laat, en gij weet bij voorbaat, dat indien gij geen goeden nacht hebt doorgebracht, dat gij dan den volgenden dag ongesteld zijt. Ja, gij hebt gelijk, maar ge weet niet wat het mij kost tot een besluit te komen. Ach! waarom ben ik zoo zwak, zoo dwaas geweest mijne toestemming tot hot vertrek van Fulco te geven Hij maakte mij door zijne tegenwoordigheid zoo gelukkig! Noemt gij die toestemming eene dwaasheid, heer Graaf? Is hij nietten strijde getogen om den smaad het H. Kruis door de ongeloovigcn aangedaan, die het heilige toeken onzer verlossing- met voeten treden, te herstellen? Is hij niet als christen verplicht, om daar waar onschuld en geloof verdrukt worden, het zwaard te trekken, of moest hij als een lafaard het in de schede laten rusten, en Jezus en zijne H. Moeder ongestraft laten honen en beleedigen Neen, die woorden welden niet uit uw hart op. Gij immers hebt ook uw bloed en uw leven voor die grootsche zaak veil gehad, en moest de zoon dan zoo ontaard zijn, dat hij de deugdzame en moedige voetstap pen zijns vaders vergat, en in straffe- looze ledigheid, slechts aan zijne harts tochten aen vrijen tengel vierde, God, die'smenschen hart doorziet, zal ook op uw offer met welgevallen nederzien. Gij, zoo min als Abraham hebt uwen cenigen de andere zijde van de balans han gen dan hoogstens een paar waarde- looze medailles of eenige yergeelde krantenuitknipsels. Ik zwijg nog maar van de menscn- onteerende wieier-, motor- of auto wedstrijden, waarin gewoonweg met eigen en anderen leven wordt ge» spotAl die helden en beroemdheden van de wielerbaan geef ik cadeau voor ééa gezonden boerenknecht of voor een doodgewonen ambachtsman die zonder eenige pretentie zijn plicht volbrengt. Zulk een man doet meer nut in de maatschappij dan alle amateurs- of beroepsrijders samen En evenmin zal ik een woord vuil maken over het veidierlijkende hok» sen. Met al het zoogenaamde gentle manlike van Carpentier stel ik hem geen haar hooger dan Siki of eeD andere neger of hottentot, die hun beroemdheid alleen danken aan hun harden schede! en hamer-handen. En de paardenrennen f De «derby' in Engeland, de dag waarop geheel Albion gek schynt f Wel, schaft het wödden af, en de rennen verdwijnen als een klomp lood in het water Ons lieve vaderland geeft er het bewijs van 1 Gymnastiek, zwemmen, zeilen en roeien, gezonde sport zonder wed strijden Als de wereld het zoover eens kon brengen, dan was ik de eerste sportliefhebber. Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foster's Maagpiilên gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijs vertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0,65; in apotheken en drogist zaken. 11 zoon gespaard, maar ter zijner eere vrij willig opgeofferd; die daad staat met onuitwisbare letteren in het boek der vergelding opgeteekend, en reeds vooraf mag ik u de verzekering geven, dat zij eenmaal, eene belooning harer waardig, zal ontvangen. Och, waarde vader, gij moet de woorden, die mijnen droeven mond ont snappen, zoo hoog niet opnemen maar de smart die ik sedert zijn vertrek onder vonden heb, laat zich door geene woor den beschrijven. Was ik slechts verze kerd dat hij nog leefde Maar die on zekerheid pijnigt mij op'eene vreeselijke wijze, en maakt mij het leven tot een last. Het staat den sterveling niet vrij zich tegen de raadsbesluiten der Voor zienigheid te verzetten, hernam vader Ambrosius plechtig; hetgeen wij kort zichtige stervelingen als ongeluk be schouwen, geschiedt vaak tot ons wel zijn. Daarenboven is het leven een geschenk des Hemels, en eene voorbe reiding tot de eeuwigheid. Gelukkig hij, die den eindpaal er van bereikt zeggen kan: ik heb tot dat einde mijne beste pogingen aangewend Waarde Vader, ik bewonder in alles uwe diepe geleerdheid, uwe zalvende woorden, die als een verzachtende bal sem op de wonde mijns harten, hunnen heilzamen invloed doen gevoelen, wek ken in mijne ziel beelden vap hoop en vertroosting op. Maar geef mij nu eens raad, aan wien het beheer mijner goede ren toe te vertrouwen. Heer Graaf, ik heb u immers reeds, zoo ik vermeen, daaromtrent mijne ge voelens duidelijk te kennen gegeven. Kies een man daartoe uit, die geene bijoogmerken koestert. Als ik nu eens mi ine keuze op Herman van Ileusden vallen liet? Hij heeft mij reeds, maar op eene bedekte wijze, zijne diensten daartoe aangeboden. Herman van Heusden Hoe is het mogelijk op hem uwe gedachten te ves tigen. Reeds menigmaal heeft hij wan gunstige blikken op uwe bezittingen geslagen, en beeft hij niet, nog maar weinige jaren geleden, met den Graaf van Holland gemeene zaak gemaakt en u bij den keizer aangeklaagd Zulk een man zou ik u ten hoogste afraden, mij dunkt dal hij uw ergste vijand is. Wat het laatste punt betreft, dat gij hem ten laste legt, hij heeft immers daarna ten volle bewezen dat hij aan dat verraad onschuldig waslasteraars hebben hem van iets beticht, waaraan hij nimmer gedacht, laat staan deel genomen had. Ingezonden Mededeellngen 1 De eindeluoze taak van vrouwen. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onder breking van haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaams organen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich urine- stoornissen, zenuwachtigheid, prikkel baarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ontspanning buitenshuis. Voor kom zoodoende de ontwikkeling van rheurnatiek, waterzucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot delver- moeide nieren uitgeput zijn. Neem'een verstandige leefwijze aan en vertrouw het herstellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken 11,75 per doos. 27 warm Inlchllngen bij FIRMA v.d. MUNCKHOF STEEDS VERKRIJGBAAR Op verlangen wordt alles aan huis bezorgd. Aanbevelend 13 Fr. Sijbert-Poelt. Maar dc bewijzen dan? Och, als men iemand iets kwaads iets verfoeilijks wil aantijgen, dan heeft men spoedig bewijzen, ja talrijke bewij zen bij de hand. Den vuigen lasteraar is niets heilig; hij bekommert zich nog om goddelijke nog menschelijke wetten, indien hij zijn doel, den ondergang van zijnen evenmensch maar bereiken kan. Van dat verraad mag ik Herman niet verdenken, daartoe stroomt te edel bloed door zijne aderen. Gij. laat u door den schijn bedriegen, Graaf! Gij denkt van elkeen goed om dat er geen bedrog in uw boezem woont. Moge nimmer de sluier verscheurd worden, waarachter zich de boosheid verborgen houdt; het ontwaken uit den drooin, die uw gezond verstand benevelt, zou uwe zwakke krachten te boven gaan. Maar veronderstel eens, waarde vader, dat uwe vermoedens inderdaad waarheid bevatten, dan zou het van mij nog wijs gehandeld zijn, hem tot be schermer van Maria, en tot bestuurder mijner zaken te benoemen. Dat blijk van vertrouwen zal immers zijne ijdel- heid vleien, en hij zal toch niet gaarne als een meineedig ridder worden uitge kreten. Benoem ik hem niet, en gaat hij van wraakzuchtige plannen zwanger, dan zal hij, tijdens de afwezigheid van Fulco, dc gelegenheid te baat nemen, zich de goederen van mijn zoon, hetzij door geweld, hetzij door list toe te eige nen, en dan waren dezen voor Fulco bij zijne terugkomst onherroepelik ver loren. Neen, ik laat mij van mijne keuze niet afbrengen, mijn verstand en hart zeggen mij, dat ik in dezen goed handel. Welnu, heer Graaf, volg dan de inspraak uws harten, en handel naar welgevallen. Tot eene zaak, die tegen mijn beter weten indruist mijne toestem ming te geven, doe ik niet. Intusschen zal ik een waakzaam oog over alles houden, en mocht er soms iets voorvallen dat mijne vermoedens versterkt, dan zal ik het u mededeelen, en gij kunt dan nog naar uw eigen goedvinden te werk gaan. Ja, waarde vader, dat is goed. Ik geloof nu dat wij de zaken best ge regeld hebben, en daar het reeds laat is, en ik mij zeer vermoeid gevoel, zoodnnkt mij dat het beste ware, als wij ons ter ruste begaven. Maar geef rnij alvorens te scheiden uw zegen. Wordt vervolgd,

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5