Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. s; De Fruitveiling te Venray. Onderwijs in het Patronaat. Dit nummer bestaat uit twee bladen Openbare Vergadering Gemeenteraad te Venray Zaterdag 1 September 1928 44e Jaargang Nc CUR ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 61 PRIJS DER ADVEKTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7'/» ct Advertentiëa bij abonr.' ment groote reductie van den op Vrijdag 24 Augustus nam. 4 uur. Tegenwoordig warenalle leden. Te ruim 4 uur opende de voorzitter de vergadering met gebed en verzocht hij den secretaris de notulen der 3 laatste vergaderingen voor te lezen. 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 7 April en 13 Juni werden na voorlezing- ongewijzigd goedgekeurd. Na het voor lezen der notulen van de vergadering van 14 Juli merkte de heer Stoot op, dat hij in die vergadering gezegd had, dat B. en W. van den raad geen mach tiging hadden om bij de Hanzebank een loopende rekening- te houden en verzocht hij den voorzitter zijn gezegde in die notulen alsnog, aan te vullen met het woord «llanzebank", hetgeen door den voorzitter werd toegezegd. Ook deze nu tulen werden daarna goedge keurd. 2. Voorstel van 11. en W. tot liet zenden van een telegram van geluk- wensch en hulde namens den Gemeen teraad aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar 25-jarig Kegee- ringsjubileum. De Voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling was om op 31 Augustus a.s. namens den gemeenteraad aan Hare Majesteit de Koningin Ier gelegenheid van Haar 25-jarig Regeeringsjubileum een telegram van gelukwensen en hulde te zenden en vermeenden B. en W. daarmede ongetwijfeld te handelen in den geest van den geheelen Raad. Werd goedgevonden. 3. a) Vaststelling rekening Burger lijk Armbestuur dienst 1322 met rap port der Commissie. b) Vaststelling begrooting Burger lijk Ambestuur voor 1924. De Voorzitter las het door de Com missie uitgebrachte rapport, voor en bleek daaruit, dat zij alles volkomen in orde hadden bevonden en adviseer den zij dan ook zoowel de Rekening over 1922 als de Begrooting- voor 1924 aldus goed te keuren. De heer Stoot vroeg of de Commissie bij haar onderzoek ook gezien had of ook het Burgerlijk Armbestuur bij de Hanzebank betrokken was. De Voorzitter antwoordde hierop, dal liet Armbestuur voor circa f2000 hij de Hanzebank geïnteresseerd was. De heer Stoot kon zulks maar niet begrijpen, wijl hij reeds.in den tijd, toen het Armbestuur nog slechts, f 500 op de Hanzebank had staan, reeds daarvoor gewaarschuwd had en aauge- raden had om dat bedrag terug te halen. De Voorzitter zêide zich niet te kun nen herinneren, dat, de lieer Stoot of wie dan ook in vorige jaren daarvoor reeds gewaarschuwd had. De heer Stoot wilde wel zijne goed keuring aan de voorgelegde Rekening en Begrooting geven, doch onder voor behoud, dat hij later, na afloop der Surséance van Betaling, nog eens op die f'2000 kon terugkomen. Werd goedgevonden. 4. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur a) Aftredend de ZeerEerw. Heer Pastoor Schoolmeesters. b) wegens ontslagname van den heer P. Lnurensse. De Voorzitter stelde voor den Zeer Eerw. Heer Pastoor bij acclamatie te herbenoemen, hetgeen werd goedge vonden. Wat de vacature Laurensse betrof, deelde de Voorzitter mede, dat het Be stuur er prijs op stelde voor deze vaca ture personen te kunnen voordragen, die administratief goed ontwikkeld waren en in geval van ziekte of ander zins den secretaris konden vervangen of behulpzaam zijn. Ook was met 't oog op 't collecteeren in de kerk, iemana gekozen, die in de buurt woont. Door 't bestuur werden dan voorge dragen de heeren G. Beterams, procu ratiehouder Hanzebank en J. van den Boom, ambtenaar ter secretarie. De heer Odenhoven deelde mede, dat hij 't vorig jaar er reeds over gesproken had, om, wijl het Armbestuur nogal talrijk was, daarin, ook eens een of meer werklieden te doen zitting nemen. Hem was toen door den voorzitter toe gezegd, dat bij een volgende vacature aaarnme rekening zou worden gehou den. Hij vond/t dan ook flauwe ku om nu met zulk een voordracht voor den dag te komen. De Voorzitter verzocht den heer Odenhoven om zulke uitdrukkingen hier niet te bezigen en deelde hij nog: maals mede, dat het Armbestuur momenteel hel meest gebaat was met een administratief goed onderlegd per soon en was er geen enkel lid van het Bestuur in principe tegen het zitting nemen van een werkman. De heer Odenhoven vond het dringend noodig, dat ook eens een werkman zitting- kreeg in dal Bestuur en zou dat zijn- inzien in dezen tijd van malaise en werkeloosheid zelfs zeer nnttig zijn. Spreker adviseerde dan ook den raad om niet op deze voordracht in te gaan. De heer Stoot vond, dat er reeds voldoende administratief onderlegde personen zitting hadden, n.l. de burge meester en de secretaris en naar spreker steeds gehoord had, bovendien had hij zulks meerdere malen persoon lijk kunnen constateeren, verrichtte de secretaris zijne werkzaamheden steeds netjes en accuraat. De heer Odenhoven herhaalde nog maals, dat hij 't flauwe kul vond om zoo voor den (lag te komen. De Voorzitter verzocht de heer Oden hoven nogmaals om zulke uitdrukkin gen niet te bezigen, wijl dat hier niet te pas kwam. Het Armbestuur bestond uit serieuse menschen en wat die deden was geen flauwe kul. De heer Winters deelde mede, dat hij 't vorig jaar met den lieer Odenhoven het standpunt, verdedigd had, dat het aanbeveling zou verdienen, dat een of meerdere werklieden in het Armbestuur zitting hadden en vond hij dat ook thans nog zeer nuttig, doch na de mededcelingen van den voorzitter kon spreker zich wel niet de voordracht vereenigen. De Voorzitter achtte dit punt thans voldoende besproken en werd tot stem ming- overgegaan. Ne opening der biljetten bleek, dat waren uitgebracht 6 stemmen op den heer Van den Boom en 5 op den heer Beterams en 2 blanco, zoodat gekozen was de heer vd Boom. Benoeming van een lid in de 2de Commissie tot Wering van Schoolver zuim (Merselo), aftredend de ZeerEerw. Heer Rector Bloemen. De Voorzitter stelde voor den Zeer Eerw. lieer Rector Bloemen bij accla matie te herbenoemen. Werd goedgevonden. Voorstel van B. en W. om te bepalen, dat voor de losse werklieden bij de verschillende takken van dienst en de bedry ven der gemeente de bepa lingen van de arbeidsovereenkomst volgens liet Burgelyk Wetboek van toepassing worden verklaard. De Voorzitter deelde mede, dat vol gens de nieuwe Pensioenwet voor alle personen, die langer dan 12 maanden in dienst der gemeente waren, gestort, moest worden in het Pensioenfonds en hadden die menschen zelf daar toch niets aan. Van deze verplichting kon men nu afkomen door voor die perso nen van toepassing- te verklaren de bepalingen van de arbeidsovereenkomst volgens het Burgerlijk Wetboek en werden dan voor die personen rente zegels geplakt volgens de Invaliditeits wet, waar zij dan ten slotte nog wat aan hadden. Indien deze zaak aldus geregeld werd kon ook de Minister zich daarmede yereenigen. Werd goedgevonden. 7. Request van V. Fonck Sr. e. a. in zake den bouw van het Raadhuis. De Voorzitter las dit request voor en bleek daaruit, dat adressanten zoowel op idïeele als materieele gronden den Raad verzochten tot den bouw van het nieuwe Raadhuis over te gaan, De hc Camps deelde mede, dat hij steeds voor verbouwen was geweest en was het een schande voor de gemeente zooals het oude raadhuis er thans bij stond. Hij stelde dan ook voor om thans tot verbouwing over te gaan. De heer Strybos steunde het voorstel Camps. De heer Odenhoven deelde mede, dat het allemaal oud nieuws was, wat er nu behandeld werd en hoewel het ver bouwen veel geld kostte, was spreker er toch voor, wijl de toestand zoo niet langer kon blijven. De heer Geurts vroeg, als er in deze vergadering iets definitiefs besloten werd, of er dan bij de plannen ook rekening zou worden gehouden met de smalle Hofstraat, waardoor zoowat alle vervoer moest komen. De Voorzitter antwoordde hierop, dat daarmede zóóveel mogelijk rekening was gehouden. Verder ging' de voor zitter het verloop dezer aangelegenheid nog eens van hei begin af ua. Toen spreker in 1916 ais burgemeester hier ter plaatse kwam, was er hem al aan stonds op gewezen, dat er op het raadhuis groot gebrek aan plaatsruimte wasin verband daarmede werd toen het huis van Baken gekocht en was toen het plan om een raadhuis te bouwen een gemeente van tienduizend inwoners waardig. Inmiddels waren de bouwprijzen echter zoo opgeloopen, dat B. en W. zich niet verantwoord achtten voorstellen te doen om tot verbouwing over te gaan en werd (leze zaak tot later uitgesteld. Thans waren de bouwprijzen echter vrijwel stabiel en betwijfelde spreker of er met langer wachten nog veel verdiend zou wor den. Bovendien was het zijns inziens momenteel niet de tijd om de daarvoor aangegane geldleening van f75000 te converteeren, spreker vond zulks niet noodzakelijk en tevens niet wensche- lijk. Dit bedrag was thans niet noodig kon het overschot voor den bouw der school aan de Heijde gebruikt worden, zoodat daarvoor niets of zoo veel minder behoefde geleend te wor den. De globale kosten van het ver bouwen, den aanleg van centrale verwarming- en de meubileering- zouden circa f 40000 beclragan. De heer Stoot vroeg, wat het plan was van B. en W. n.l. of' zij de ver bouwing- uil de gewone of buitengewone ontvangsten wenschten te bekostigen. De Voorzitter antwoordde hierop, (lat de gelden hiervoor reeds geleend waren, doch dat rente en aflossing uit de gewone middelen betaald moesten worden. Hierover ontspon zich een drukke discussie tusschen den Voorzitter en den heer Stool. De heer Winters zeide, dat hij niet kon meegaan met het gezegde van den Voorzitter de door B. en W. zonder voorkennis van den raad aangegane geldleening voor de verbouwing van hel raadhuis te bestemmen. Hoewel deze leening- waarschijnlijk met heel goecle bedoelingen was aangegaan, was zij toch in ieder geval zeer voorbarig aangegaan en kostte dat de gemeente reeds f'800 per jaar. Spreker wenschte echter terug le komen op punt 7 van den agenda en stelde voor, dit request voor kennisgeving, aan te nemen en het netjes bij het betreffende dossier op te bergen, 't. Was niet zijn bedoeling- om den bouw voor goed van de baan te helpen, maar hij achtte daarvoor thans den tijd nog niet. Wat in 1916 f 16000, of met alles en alles er bij f 20000, kostte, zal thans niet. voor f 40000 gemaakt en geleverd worden maar zal minstens f 50000 kosten, en als dat.dan werkelijk zoo is, beteekent- dit, dat wij daarvoor jaarlijks f 5000 of '1/8 deel onzer inkomstenbelasting moeten betalen voor rente, aflossing, onderhoud, vuur, licht enz! van het nieuwe raadhuis, en spreker achtte dit in dezen tijd veel te veel. Hij was er van overtuigd, dat rnet nog enkele jaren te wachten er heel wat verdiend zou worden. Bovendien konden de om standigheden in Midden- en Noord- Limburg zich in enkele jaren zoodanij wijzigen, dat men over 'n paar jaren wel eens spijt kon hebben, dat men thans tot verbouwing was overgegaan. Spreker stelde dan ook nogmaals voor om bij het eens genomen besluit te blijven en 't geld terug te geven of daar aan eventueel eene andere be stemming te geven en dit schrijven alle eer te bewijzen en het voor ken nisgeving aan te nemen. De Yoorzitter wenschte alleen even terug te komen op het gezegde van den heer Winters als zoude deze geldleening buiten besluit van den gemeenteraad zijn aangegaan, en was dat eene groote vergissing. Daartoe was wel degelijk door den raad besloten. De heer Stoot zeide, dat dit niet zoo was en had hij destijds nogopgemerkt dat de leeningmoest worden aangegaan naar gelangde termijnen vervielen. De heer Strybos bevestigde het gezegde van den heer Stool. De Yoorzitter zeide, dat hij op 't gezeg de van den heer Stoot niet verder kon ingaan, wijl hij die vergadering niet geleid had, maar was dat onder voor zittersschap van wethouder Janssen ge schied. De heer Odenhoven vermeende te moeten opmerken, dat de cijfers door den heer Winters genoemd hem bijzon der meevielen, wijl deze voor 'n half jaar terug nog sprak van ff 75000. Hierop ontspon zich een heftig dispuut tusschen de heeren Winters en Oden hoven, zoodat de Voorzitter voortdurend hamerde. De heer Odenhoven vroeg verder nog of de plannen ook nog aanmerkelijk gewijzigd we; den en ofhetgebouw, waar in thans het gemeentehuis gevestigd was, niet kon verkocht worden aan de Lagere Landbouwschool, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordde. Da heer Winters zeide, dut dt i Odenhoven zijne bewering op minne gronden bazeerde en spreker daarmede belachelijk had willen maken. De heer Odenhoven herhaalde, dat. de heer Winters werkelijk dat bedrag van f75000 had genoemd. De heer Nelissen stelde daarop voor om het voorstel Camps, gesteund door den heer Strijbos, om thans tot ver bouwing van het raadhuis over te gaan, in omvraag te brengen. *n stemming gebracht, werd dit voor stel aangenomen met 12 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Winters. De heer Stoot zou den Voorzitter in overweging willen geven oin,alvorens tot verbouwing over te gaan, de leden met de begrooting in kennis le stellen, hetgeen door den Voorzitter werd toege- zegd. 8 Schryven van Ged. Staten van Limburg, i.z. aanslag II. Blans- van Basten Batenburg in de gemeentelijke Inkomstenbelasting. In verband met de besprekingen welke hierbij moesten plaats hebben stelde de Voorzitter voor dit punt in geheime zitting te behandelen en stelde hij daarom thans aan de orde punt 9 van de agenda. 9. Rondvraag. De hoer Winters wenschte, naar aan leiding- van het gesprokene van den heer Stoot in de laatste vergadering betreffen de de verantwoordelijkheid van den raad inzake het beleggen van gelden bij de Hanzebank, neutraal geacht te zijn in afwachting van hetgeen de heer Stoot daaromtrent nader zal zeggen. Alvorens de openbare vergadering le sluiten, gevoelde de voorzitter zich ver plicht een woord van afscheid te rich ten aan de aftredende leden, de heeren Michels en Claes, die zich uit eigen beweging hadden teruggetrokken en niet meer voor eene herkiezing in aan merking wenschten te komen en aan de heeren Camps, Stappers en Strijbos, die in verband met de gewijzigde Kies wet, niet meer herkozen waren. Spreker dankte deze heeren voor de prettige en aangename samenwerking edurende zijne ambtsperiode van hen indervonden. Steeds hadden zij de ge meentebelangen eerlijk, onpartijdig, volgens plicht en geweten behandeld, waarvoor hij hen hartelijk dankte. Een speciaal woord van dank wenscht spreker echter te richten tot wethouder Michels, die bijna 25 jaren onafgebro ken lid van den raad was geweest, de laatste 4 jaren bovendien nog wethouder. In deze laatste functie vooral heeft wet houder Michels zeer zeker een groot aan deel gehad in de lasten en weinig in de eer; wethouder Michels stond niet op eer, maar kwam steeds voor de gemeente belangen op. Op de meest hartelijke wijze heeft spreker steeds met wethouder Michels samengewerkt en breugt hij hem daarvoor ook namens wethouder Janssen en secretaris van Haare» een speciaal woord van dank. Wethouder Michels dankte daarop den Voorzitter voor de waardeerende woorden tot hem gesproken en voor de prettige en aangename samenwerking steeds van hern ondervonden. Verder bedankte hij wethouder Janssen en alle gemeente-ambtenaren voor de sym pathieke behandeling steeds van hen ondervonden en sprak hij ten slotte de hoop uit, dat de gemeente Venray onder Gods zegen en onder zijn nieuw Bestuur mocht groeien en bloeien en dat hij zelf daarvan nog vele jaren ge tuige mocht zijn. Ilierna ging de raad in geheime zittinj over. Evenals verleden jaar zal ook dit jaar wederom te Oostrum wekelijks eene fruitveiling worden gehouden. In afwijking van anders zal de veiling nu op het spooremplaceinent plaats hebben en niet meer langs den weg. De toestemming van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, om op het emplacement te veilen, zal zeer zeker meevallen, omdat het vervoer tijdens de veiling zeer dikwijls gestremd was en tevens gevaarlijk met het oog op de tram. De fruittelers kunnen reeds tijdig hun fruit aanvoeren en mede voor eene goede plaatsing zorgen. Nu er dit jaar zeer weinig fruit is en het zich laat aanzien, dat de prijzen hoog [worden, verzoeken wij de ver een igingen op de verschillende af- deelingen te zorgen, dat er toch abso luut niets onderhands wordt verkor en wel cm de volgende redenen: le. het zou oorzaak zijn, dal wij de veiling zeer weinig fruit kregen de kooplui, die komen óiu hunne L hoeften op te doen, zouden lang ui..- het gewenschte kwantum krijgen; 2e. dat kooplui van de veiling wer den uitgesloten, omdat ze de veiling- niet meer noodig hebben wegens den onderhandschen aankoop. 3o. dat de fruittelers zich zelf groote schade berokkenen door te l;m _- te verkoopen, of gevaar loopen bun ;eld niet. te krijgen. 4e. dat alleen op de veiling u eigenlijke marktwaarde te krijgen .m. Als de fruittelers deze puntjes een- ernstig overwegen, zal het hun uit moeilijk vallen te besluiten om totuai «iets onderhandsch te verkoopen, maar alles over de veiling. De eerste veiling zal, zooals uit de advertentie in dit blad blijkt, ph.- it* hebben op 19 September a.s., te balt elf voormiddag. Een vriendelijk, maar dringend ver zoek tot alle fruittelers, om op de eerste veiling zeker iets te leveren, opdat de eerste bezoekers den goede: indruk, dien ze altijd hadden van <J« Venraysche veiling, mogen behouden De sorteering en verpakking 'zo! toch zeker wel geschieden volgens dt vroeger door ons gegeven wenken? TH. DERKX, Directeur Coöp Veiling te Veulo Alleen op de Zondagen het Patronaat meemaken, dat is maar half werk, (vooral indien men dan nog verschei dene keeren wegblijft). Het moet regel worden, dat onze jongens ook in de week op't Patron aai eenig- onderwijs volgen Handelscursus of Teekenschool, Ilerhalingsonderwi: of Gymnastiek of Muziek. Er kunnen wel uitzonderingen ge maakt worden op dezen regel; zoo bijvoorbeeld voor degenen, die hier een school of elders onderwijs oir rangen. In het St. Antonins-Patronaat is vestigd de Handelseursus. De naam zelf zegt voor wie du on derwijs bestemd is. Men gelieve hierbij ook aan het volgende te denken w ie iri de toekomst geen of geen voldoende boekhouding heeft, zal vruchteloos reclameeren tegen z.i. te hooge be'e - ting. Vele bedrijven gaan te niet oor- gebrek aan boekhouding. Menig -<k arbeider, die nog wat verder zou wil lei. komen, gevoelt het gemis van -• •-/>- kennis. In het St. Antonius-Patronaat is gevestigd de Vakteekenschool, bestemd voor toekomstige timmerlieden metselaars, smeden, schilders enz. D?r avond-onderwijs wordt gegeven iederen Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. Tevens is in het St. Antonius-Pa'i naat gevestigd Herhalingsonderwijs, d.w.z. men noemt het zoo; het is i telijk een onderdeel van de Vakteek - school. Dit onderwijs, gegeven op Maandagavond en Woensdagavond, moet gevolgd worden door degenen, die teekenen leeren. Maar het nag gevolgd worden ook door hen, die gee.- teekenles hebben. Dit z.g. Herhah- r onderwijs omvat de volgende vak kt v\ Rekenen en meetkunde, zooals men in de ambachten enz. noodig heeft. Nederlandsche taal, d.w.z. het schrij ven van zakenbrieven, rekeningen enz., het invullen van formulieren enz., alles berekend op de praktijk. Maatschappij-leer, zoo b.v. het vei klaren van vreemde woorden, die ge bruikt worden in het vereenigingsle en in sociale geschriften enz. Wetskcnnis, (1 eeraar de Weled. lx van llaaren, gemeente-secretaris kennis van die wetten, welke men in het dagelijksch leven noodig heef» vakarbeider of anderszins. Godsdienstleer, vooral ingeric) t mogelijken omgang met andersdenken den. Misschien worden er dezen v nog andere cursussen gegeven. N.B. Ook bestaat er gelegenlu naast het z.g. Herhalingsonderwijh avond Teekenonderwijs te ontvaru Zooals men ziet, is er gelegeni.-4d genoeg om zich te ontwikkelen. Het leergeld is als volgt: Handelscursus: vijftien gulden den ganschen winter; Vakteekenschool en z.g. llcrhalings- onderwijs Afdeel)ng A is 3 avonden Teekenles eó 2 avonden z.g. Herhal ngsonder wijs twee gulden per maand.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1