Tweede blad 75c. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. - Jaarmarkt te Venray Dr. A. Imkamp Heeren Adverteerders. Vergadering Fruittelers te Venray. De eenden v. Yolendam Regeering en Industrie Hoe de kroonprins bewaakt wordt. Gemengd Nieuws. A_dvertentiën Woensdag 18 Juli Spreekuur te VENRAY Zaterdag 14 Juli 1928 44e Jaargang No 28 —«PEEL EN M AAS KWARTAALlFr '™B ADVERTENTBN. voor het buitenland 7 bii vooruitbetaling 1.30 e'*ce re2e' *nc®r 7' ot. afzonderl. nummers 5c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 Om teleurstellingen te voorkomen berichten wij nogmaals, dat gewone kleine advertentiën Vrijdags ca 10 uur v.m niet meer worden aangenomen. Groote advertentiën tot uiterlijk Donderdagavond. Zij, die bij abonnement of contract adverteeren moeten hunne veranderingen of nieuwe adverten tiën uiterlijk 'Woensdagavond indienen. Vrijdag 29 Juni had in 't Patro» naat aene groote vergadering plaats van de fruittelers, onder leiding van de Coöperatieve Veiling van Venlo. De voorzitter der vereeniging, de Weled. heer Oreg. Vaessen, opende ongeveer 6 uur de vergadering, die jammer genoeg, niet druk genoeg bezocht was. Hy heette allen welkom en io het bijzonder den Weled. heer v.d, Kroft Rykstuinbouwconsulent te Maas» tricht, die zoo bereidwillig was ge» weest om aan het verzoek te willen voldoen van een spreekbeurt op die vergadering te houden. Het eerst gaf de voorzitter echter het woord aan den Directeur der Coop. Veiling te Venlo, die enkele practische punten aangaande de veiling besprak. Hij deelde mede, dat de veiling een aantal kisten had aangeschaft, waarin circa 25 kilo appelen of 30 kilo peren kunnen worden verpakt en dat het doe! is in de toekomst de kistverpakking in te voeren. Tevens werd ter ken Dis gebracht, dat de directie der N.S. verguDniog had verleend op het emplacement van het station Venray te veilen, wat zeer zeker een schrede in de goede richting is. De conti ole zal veel scherper ge» schieden, omdat nog veel menschen er maar niet toe kunnen komeD het knoeien te laten en de waar te sieren Blijkt, zoo werd medegedeeld, dat de sorteering onder in niet is als boven, dan is de portemonnaie de eenige plaats waar het succes ge» straft kan worden, om verandering te krijgen. In verband met de ledenregisters die aan de secretarissen werden ge» zonden, werd er op gewezen, dat deze een tweeledig doel hebben en wel; le dat de leden huD lidmaatschap niet kuDnen ontkennen 2e dat de secretarissen geregeld 'mlnistratie der leden hebben. Angst om te teekenen behoeft er absoluut niet te bestaan, wantin het uiterste geval kunnen de leden (zie artikel 13 der statuten) slechts ver» plicht worden tot betaling van f 2 50 het bedrag van het aandeel. Die vordering kan ook slechts alleen gevergd wordeD van de leden der Tuinbouwvereeniging, niet van do leden der aangesloten eierverzen» dingen. Risico bestaat er echter niet, want onze velling waagt niets met gelden der leden, koopt geeDe lisquante artikelen of iets dergelijks, maar verkoopt uitsluitend de haar ten verkoop gezonden producten. Teneinde gebrek aan verpakkings» materiaal te voorkomen, verzoekt de directeur het fruit ter veiling te brengen als de tijd van consumptie daar is. Bijv. in den tijd der Sterappelen moeten de Courtpendu en de Belle» fleur niet bezorgd worden, zoodoen» de zal de verpakking gegeven wor» den aan die leden, die er de meeste behoefte aan hebben. Tenslotte vertelt de Directeur een 6D ander over den in September fvan 1423) te Amsterdam te hou» den groote tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen, en verzoekt den leden, die om dien tijd bizon» der mooie fruitsoorten hebben, hem er tijdig van in kennis te stellen, opdat dan een deskundige van de Prov. organisatie der veilingen in Limburg hetzelve keuren kan. Hij vertrouwt, dat deze streek op die tentoonstelling een flink figuur zal mogen maken. Na de mededeeling van den Direc» teur geeft de Voorzitter het woord aan den Weled, Heer van der Kroft. De Hear van der Kroft wij.t op de groote mal. se, waarin wij thane leven en toont met juiste voorbeelden en sprekende argumenten aan, dat jn'at in dezen tijd batteogewone zorg aan de prodnoten moet wordeo belteed, omdat de goede waar dan nog een goeden prije kan opbrengen. Toen wy vroeger Du tio'daod als af» zetgebied hadden, eo dat iaDd ongeveer 3 vierde van onte producten afnam was de opbrengst eteede byoa eltyd tooneod, om* dat dit land niet zeer kieskeurig was en onverpakt fmit onbelast moobt binnen, komen. Engeland daarentegen, waar wij tegen, woordig terrein t-aobtso te winnen, is buitengewone, kenrige verpakking gewend Hst meeste fruit in E -geland wordt aan* gevoerd uit Amerika en bet klinkt voor ons bijna fabelacbt'g. a's men hoort dst daar appel voor sppel io fjjo psp'er wordt verpak-, xooals wij bier de sinsssappelen verpakt zien. De geaohte spreker deed eenige mede- deeliogen over de proefzendingen van uit Tiel naar Engeland en lichtte een en ander over sorteenng en verpakking toe, wat door de vergadering seer op prijs werd gesteld. Maar ook in ons eigen land wss nog al wat te beha'en met bet f uit als men be denkt, dat in 1920 alieen door de rtsd Amsterdam ïum 8 millioen kilo appelen werden ingevoerd. Bij een eo ander deed bij uitkomen dat goede verpakking, goede sorteering eo uitsluitend leveren over de veiling en dan verpakt in kisten de ware manier is om bet f. uit voordeeiig te verkoopen Voor eene goede veiling zijn noodig drie ponten le goede leid'ng 2a veel fruit en 3e goed fruit. Dat io Venray de leiding door da Crop. Veiling van Veolo io goede baodeu is, be» wyteu de groote vorderingen die dete vei ling in enkele jaren gemaakt heeft es be paald andere veilingen als voorbeeld ge steld msg worden. Goed fruit en veel fruit rijo twee pun ten die de telers zelf in bandeo hebben en k nonen tij door eensgezindheid hnnoe belangen dan ook zeer bevorderen. In den breede bespreekt de Heer van der Kroft nog het sorlesren in eerste, tweede eo derde soort. De vergadering was zesr begeesterd door de schitterende rede van den Heer Rij kliuiobonwconaiTaot en gaf hiervan door applaus dan ook nitiog. Io warme woorden bracht de Voorz tier der C V. V. den Heer van der Krof: den daok over van de vergadering voor de schoons sn zeer leerzame rede en hoopte dat vele vette jaren voor Teinb en Fruit teelt den geaobteo spreker mochten loonei- vooral hetgeen bij in belang van L'mbn-g doet. Verder braakt bii buide aan den Direo- teur. den Heer Tb. Derkx. voor zijn goede leiding en oovermoe d werken en hoopte dat allen vrooht zouden trekken u t deze bijeenkomst, waarna by de ver gadering met deD Curist. groet sloot of Mr. B. J. M. van Spaendonck vraagt ons opname van het volgende: De laatste blijken van belangstel ling der Regeering voor het bedrijfs» leven zijn hartroerend 1 Niet iedereen wist, althans voor voor eenige weken, dat er in Volen- dam een bedrijf bestond, dat in Neerland's economisch leven een buitengemeen belangrijke rol speelt. Tbans weet ieder Nederlander het. De kranten hebben er vol van ge staan. De Minister-president heeft zich persoonlijk naar Volendam begeven. Wat toch is 't geval Het eendenhouaersbedrijf van Vo lendam verkeert in moeilijkheden, Het is verschrikkelijk, de eenden van Volendam lijden aan een akelige ziekte en ze willen geen eieren meer leggen Aandoenlijk is de belangstelling der Regeering. fraai uitgebeeld op de kieken in de geïllustreerde pers, waar men Zijne Excellentie tusschen de zieke eenden ziet. En het eendenhoudersbedrijf zal en moet geholpen worden. De Minister besprak de moeilijk heden persoonlijk met de belang» hebbenden te Volendam. En, nauwelijks in de Residentie terug, wordt door den Minister aan al wat deskundig is op dit gebied, opgedragen, om met den meest be kwamen spoed de geneesmiddelen te zoeken om het Volendamsche be drijf gezond te maken 1 Volendammers, onze gelukwen- schen. In Brabant werken honderden be drijven op halve capaciteit, reeds maanden, jarenlang; tientallen be» drijven staan stop of zijn reeds ge- lekwideerd. Duizenden arbeiders met hun gezinnen zijn door onvol doende werkgelegenheid aangewezen op steunregelingen of armbestuur. En zoowel patroons als arbeiders hebben reeds maanden-, jarenlang om hulpgeroepen. Want ook hun bedrijven zijn ziek ook zij willen, dat de RegeeriDg te hulp komt. Deskundigen, om degeneesmid- delen te zoeken, zijn niet meer noo dig. De kwalen zijn bekend, de geneesmiddelen eveneens. Tegen de moordende concurrentie van het buitenland vragen zij als geneesmiddelen.- belemmering van den exorbitanten invoer» In plaats van de Divelleerende en productiebeperkende Arbeidswet vragen zij een rationeele bescher ming van den werkman tegen over- matigen arbeid en een werktijdrege ling, die met de abnormaal moeilijke tijdsomstandigheden in overeenstem ming is. Tegen den steeds zwaarderen be lastingdruk bepleiten zij drastische bezuinigingsmaatregelen, geen be zuinigingen »in perspectief", maar reëele bezuinigingen. En wat doet de Regfering Hoort zij dan Diet het steeds luider hulpgeroep der industrie Zijn Hunne Excellenties al in de Brabantscbe fabriekssteden en fa- brieksdorpen geweest om zich op de hoogte te stellen van den zieken toe» stand der bedrijven en den ellendigen toestand van tal van arbeidersgezin nen Is een machine, die niet produceert miDder belangrijk dan een eend, die geen eieren legt De Regeering hoort niet het hulp geroep van het geheeie Brabantsche volk: het gesnater der zieke eenden van Volendam overstemt alles. Tilburg, 6 Juli 1923. Qeen kind in Engeland, zoo ver telt »'t Getrouwe' ls zoo onder be waking gesteld, als de prins. Hij, de erfgenaam van bet groote Britsche rijk, 's werelds meest gezag- an machthebbende troon, is de grootste gevangene. De gemeene man in de straat, moest hij het wel weten, zou zijn plaats niet willen ruilen. De bewakers van den prins zijn talrijk. Eerst het legersoldaten.dat nacht en dag parade maakt rond de wallen van het historische St. James paleis. Somtijds hebben ze een man of vrouw op zijde te houden, die in het hoofd zijn geraakt en zeer on welkome gasten voor den prins «ou den wezen. Het is bekend, dat jaarlijks door malkaar 100 vrouwlieden, die den prins graag tot man willen hebben, St. James naderen. Edoch, het rechtstreeksche werk in de bewaking van den prins heb ben de eigenlijke detectives of de speciale politiemannen ie burger- kleedij, die den prins te lande en ter zee, aan de slippen hangen en voorloopen. Er wordt gezegd, dat Zijne jonge Hoogheid gerust durft leven zonder detectives, maar het koningshof zelf legt streng dit ge bod op. Sedert naar de oude koningin Victoria, op weg naar het Parlement geschoten werd, is de bewaking in voege getreden. En dit bleek later ten zeerste noodig. Koning Edward VII als Prins van Wales kwam door België en een man bad bet op zijn leven gemunt. Op bet juiste oogenblik beeft een EDgelsche detectief het treurig dra« ma afgewend. De man die moorden wou, heette Sipido. Hy had zijn pistool reeds omhoog geheven eo richtte ze, toen de detectief voor waarts rukte en op zijn bami sloeg Tot schrik van de omstaande menigte vloog de kogel zijdelings weg. Na den aanslag op George III in het park van Windsor ten Jare 1789 werd de bewaking door een koninklijke oorkonde vastgelegd. Zij luidde, dat de koning immer zou begeleid wezen op den geringst mogelijken afstand, overeenkomende met lijn waardigheid, door twee detectieves. En toch wordt er verleid, dat het gebeurt, dat de prins in den lateD avond, met eenige vrienden in zijn auto aan de bewaking ontsnapt en soms leutig zit te eten ln een Londensch restaurant. Dat zijn fabels dat heeft geen plaats. Wel gaat de prins oogenschijnlijk eens alleen uit; doch vast en zeker bevinden zich onder het publiek zijn knechts, die dan heelemaal doen of ze van niets weten. Als de prins in het buitenland reist, dan wordt zijn bewakiDg ver dubbeld en is het hoofdpoiitiecom» missariaat van elke plaats verwittigd Het was op zijn reis in Indië dat de prins het meeste gevaar heeft ge» loopec. Daar gingen de aanslagen niet uit van een enkel heethoofd, maar van gansche groepen inboor» Er waren oogenblikken, dat de be» waking het gevaar liep het onder» spit te delven. Toen koning Edward nog prins van Wales was, hield hij hartstoch» telijk van Parijs en kwam er incog» nito. Hij droeg voor het publiek den titel van Earl of Chester. De politie en de pers waren ver» wittigd om dit incognito streng te bewaren. Doch een paar dagen lang waren de detectieves en de politie het spoor van den prins kwyt. Hij had esc pop in bed gestopt en was zelf als kamer dienaar verkleed, ontsnapt. Dat was een paniek onder de po. litie te Parijs. Er werd te Londen om uitleg gevraagd en Koningin Victoria was over de stoutmoedigheid van den prins zoo verbolgen, dat zij hem bij zijn wederzien op zijn knieën vergiffenis deed vragen. Koning George kwam even graag te Parijs en liet zich kapitein Ro» binson van de Koninklijke Marine noemen. Het is het hooren waard boe eiken avond voor de prins gaat slapen, alle deuren en vensters met omtich» tlgheid tweemaal worden gesloten, hoe de kasten en schouwen worden onderzocht en onder de bedden wordt gekeken door de bijzondere bewakers Ze wandelen vervolgens zonder op» houden in den gang voor zijn deur en in het park onder zijn venster, zoo nauwgezet als de gebeime agen ten, dis destijds het vel van den Tsaar van Rusland moesten be» schermen. De detectives van den prins van Eogeland zijn geen dommerikken, hij praat er zelf wel eens graag mee Maar dat neemt niet weg, dat vrien» den erom gekkeD. Men Was eens naar esn tennismatch gaan zien en plots verdween de zon achter zware wolken, ging het slecht weer wor» den. Jammer, dat de zon weg gaat murmelde de prins. Voor jou is de zon niet weg, want ik zie nog altijd uw schaduw. Ingezonden Mededeelingen Noodseinen. Geen wonder, dst Moeder by tijden prikkelbaar wordt I Hssr tobberig werk binneosbus, waischen, strijken, verstel len, poetsen en de eiDdelooze huishoude lijke sorgso zonden door geen man ver dragen warden. Wees voorzichtig I Prikkelbaarheid, pijn io de lerdeoen en zijden, hoofdpijn, rag- pijn, urinekwaleo, zennwaobtighaid. eo duizelingen zjjn seinen vso oierverzwak- king. Om stch te boeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog «matiger niere'.oornissen. is het tijd em aan zichzelf te deDken en de worstelende nieren met Foeter's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale Diergeneesmiddel ie geen allee genezend middel het werkt alleen op de nieren en blaei. en het baat tegen pijnlijke vertobiioselen van nier- en blaas- kwalen van sierrand. rhenmatiek, steen vorming waterzucht, ischias, spit. blaas ontsteking en nrinezuurvergifriging. Pee- eend voor jong en ond, dende geen bas loader Foster's Pillen te zyn Verkrijgbaar in apotheken ea drogist zaken a f 1.75 per doos. Twee personen verdronken. Het warme weder heeft reeds zyo eerste slachtoffers geöischt. Twee zoons van den landbouwer Veibakel eo ban kameraad Peters gingen Zaterdagmiddag om 1 sar naar de Aa, te Erp, met de bedoeling te gaan badeo. De 19-jarige G. begaf zich ontkleed te water en riep al dadelyk »ik verdrink', waarop zyn 14-jarigs broeder W. hem nasproog, doob beiden verdwe» oen in de d-epie. Hun kameraad riep toso om bnlp, doch te laat. De ondste werd direct opgevischt. doch den jongsten kon men nog niet vinden. Men begrijpt de droefneid der ouders, dis op zoo treurige w^jze ban beide zoons moesten verliezen. TANDARTS, VENLO. Spoorstraat 18. Telef. 283. PATERSSTRAAT 27 eiken MAANDAG namiddags van half 3 tot half b

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5