Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit twee bladen Oprichting waterschap van de Peel. Emigratie naar Canada. Wat dacht U er wel van De Hanzebanken in moeilijkheden. Zaterdag S3 Juni 1923 44e"Jaargang No 28 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor het buitenland bij vooruitbetaling 11.30 afzonder], nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENTI1N van 1—6 regelt 45 cl elke regel meer V et. De onderhandelingen over het ontwerp reglement roet oprichtingsbesluit van het waterachap van de Peel, hebben tot over eenstemming geleid tusschen Ged. Staten van Noord Brabant en Limburg, melden Ged. Staten van Limburg aan de leden van Prov. Staten. Dat reglementsvoorstel is thans voor den tijd van twee weken ter inzage gelegd op de 9ecretariën der betrokken Limburgsche gemeenten Van eventueele bezwaren zal afhangen of in de a.s. zomerzitting het oprichtingsbesluit met ontwerp reglement kan ter tafel gebracht worden. In verband hiermede achten Ged. Staten van Limburg het dienstig Prov. Staten reeds thans een kort overzicht te geven van het verloop der onderhandelingen, welke als resultaat hebben gehad de aanvaarding van het ontwerp reglement in zijn tegenwoordigen vorm. Tegen het oorspronkelijk ontwerp van Ged- Staten van Noord Brabant waren bij Ged. Staten van Limburg meerdere ern stige bezwaren gerezen. Het hoofdbezwaar gold de opneming van het Maasbeken gebied, van de Roe- venderpeel en van een gedeelte van het stroomgebied van de Oude Graaf en van de Dommel op Limburgsch gebied in het verband van het waterschap. Aan de bezwaren is door inperking van het gebied van het waterschap nagenoeg geheel tegemoet gekomer, tengevolge waarvan de oppervlakte van het water schapsgebied in Limburg, welke oorspron kelijk 52600 H A. bedroeg terug gebracht is tot 4600 H.A., terwijl bovendien op het verzoek van Ged. Staten van Limburg in het ontwerp reglement de bepaling is opgenomen, dat bij het doen van voorstel len voor de toekenning van provinciale bijdragen in de kosten van uit te voeren werken, rekening moet worden gehouden met de belangen van de eigendommen in elke provincie gelegen, die, hoewel niet in het waterschap opgenomen, niettemin door de waterschapswerken gebaat wor den. Een tweede bezwaar gold de opge nomen algemeene regeling der classificatie van de tot het waterschap behoorende gronden, welke eveneens zou gelden voor de omslagen, welke tot bestrijding der kosten van de onderscheidene uit te voeren werken zouden zijn te heffen. Ged. Staten van Noord Brabant zijn bereid gevonden ter tegemoetkoming aan de gerezen bezwaren het oorspronkelijk voorstel terug te nemen en in het ontwerp een heffingsregeling voor te stellen. Ged. Staten van Limburg kunnen niet verhelen, dat zij van meening zijn, dat het geheele plan waarom het hier gaat, ten slotte staat en valt met de houding, die de Regeering zal aannemen tegenover het vraagpunt der steunverleening. Zij meenen zelfs, dat, zoo die Rijkssteun niet op de zeer milde wijze als waarop bij den opzet van het plan Bongaerts is gerekend, zal worden verleend, de oprichting van het waterschap geen zin zal hebben. Voorloopig zijn dus door de getroffen regeling de moeilijkheden, welke kuDnen rijzen ten aanzien van de financieele zijde van het vraagstuk als de classificatie der gronden bij de uitvoering van werken, de verdeeling der bijdragen uit de provinciale fondsen over de beide provincies, de vaststelling der Rijksbijdrage enz. nog op den achtergrond gehouden, teneinde uit dien hoofde aan de oprichting van het waterschap geen belemmering in den weg te leggen. Ged. Stalen van Limburg hebben ge meend, dat de vorenstaande mededeelin gen, die een korte samenvatting vormen van het verloop van zaken dienstig kunnen zijn bij de bestudeering van het ontwerp reglement, dat zij Prov. Staien eerlang zullen doen toekomen. Ik ben gaarne bereid informatieg te gaven omtrent Canada in het belang van Hollanders, die van plan tijn naar hier te komen. Ik ben reeds 18 jtar werkzaam in het Westen, heb echter zeer weinig Hol» landers gezien. Het grootste gedeelte van Siskatchewan heb ik doorreisd en ben dus tamelijk goed op de hoogte met den algemeenen toestand Nederlaodsohe versenigingen bestaan er ■let in Saskatiohewan. Daar ik echter niet ver van R-gina woon, ben ik bereid de immigranten te helpen, sooveel ik kan. Er zijgeen Nederlandsohe kerkge» nootschappen in onze provincie. De immi granten vinden daarom heelemaal geen bulpen zyn dus genoodzaakt zich aan te! aluiten bij di Engelschen. Duitschers of Fraoschen. Er is een plaatsingskantoor in RegiBa! foor de geheele provincie. Dit werkt zeer coed. Adres Employment Bureau Regina Sask. 1 Doctoren kunnen hier slagen, alt se [goed Eogelsch kennen om buD examens af j te leggen. Die sxtmens zijn tamelijk zwaar, [Eenmaal in de practyk, verdienen zij meer 2 dan in Holland, gewoonlijk hebben zij j bun eigen apotheek. Teohnioi kunnen goed Igeld verdienen gedurende een paar maan den in den zomer. Gedurende den winter ie er echter zeer weinig te verdienen voor hen. Handelsbedienden tijn er veel te veel. Voor onderwijzers en onderwijzeressen is het niet aan te raden te komen. Typisten en winkelmeisje zijn er hier in overvloed Buteboudsters worden overal verlangd, vooral door jongelui op het land die niet getrouwd syo Dit ie evenwel niet aan bevelenswaardig. zooalf iedereen begrijpt. Voor verpleegsters is er geen bestaan. Dienstboden kunnen altijd plaats vinden en verdienen goed loou, 20—30 dollar psr maand. De deur ataat open voor landbouwera Vrij land of -homesteadszijn er niet meer te krijgen. Het land wat reedt bebouwd is, kost van 15 tot 100 dollar per acre, al oaar gelang van de kwalitait van het land. Wij hebben biar land, dat alleen maar goed ia voor tarwe garst, haver, vlas enz. Het is vlak an boomloos en op vele plaatsen is mio of meer gebrek aan water. Er zijn andere streken, waar bet zeer goed is voor tmxed farming, zooala in B-abant en L'mbcg. Om land te koopen, dat reeds onder onltuur is, zal een kapitaal van 2000 dollar noodig zijn. Verder kan men jat'lijks afbetalen met da opbrengst van deo oogst. Man moet een boerderij bebben «ao 320 acres. Mat machinerieën en alles wat verder noodig is om te werken, komt net op 4000 dollar. Men kan altijd orediet krijgen om dit af te betalen. Dit geeft een inziobt hoeveel noodig ia om te kunnen beginnen. Da opbrengst »ao het land varieert tussohen 12 tot 50 bushels tarwe. Alles hangt af van de natuur van het land. Mjj schijnt dat boomkweekers hier zeer goed zouden zijn. Er ia slechts ééiboom kweekerij bier in de provincie. Overal worden boomen en etru kgewassen geplant en er is een goede markt voor dit bedrijf Natuurlijk zou het een klein kapitaal kos ten om dit te beginnen, doob de vooruit zichten zijn zeker. Zoo iemand kon tegelijkertijd bloemist zijn. Veefokkerij is tot nu toe nog niet reu- deerend. er is geen markt voor vee. Aan landarbeiders is er altijd gebrek, vooral iD het voorjaar en gedurende den oogsttijd. Zij, die met een boer een oootraot hebben voor het beele jtar, zijn zeker van buo plaats. Voor fabriaksarbeidera. mijnwerkers, kellnera, bakkers, obauffeu-fsigaren makers, wiokelbedi «oden en barbiers is biar niets te doen Timm^rliaden en matse aars verdienen veel geld in den zomer doob bibben d9n gansoheo winter niets te doen. Het winkelbedrijf moet op.het oogenblik geheel eo al afgeraden worden. Land arbeiders verdienen tot 60 dollar per maand. Metselaars verdianen I 25 dollar per uur. Timmerlieden 95 Am. centi per uur. De kosten van levensonderhoul zyo duur. Hu'sburen op de dorpen zijo van 10 dol lar tot 20 dollar, en in da steden gaan ze tot 50 a 100 dollar per maand. A's iemand een boerderij buurt betaalt de huurder gewoonlijk 1/3 van den oogst. Hij moet dao evenwel alle onkosten dragen van het werk. De belastingen zijn tamelijk boog. Een boer betaalt onder gewone omstandigheden op 480 acres land 210 dollar belasting. In nieuwe plaatsen, waar nog geen scholen xya vac beteekenis en geeo tedere gemak ken, zijn natuurlijk de belastingen niet zoo hoog. Ia steden eo dorpen zijn ze gewoon lijk hooger. Vrij land is er, zooals gezegd niet meer te krijgen. De C. P, R Railway heeft nog veel laid te verkoopen en tamelijk goed koop. Men moet een tiende storten, het overige in 20 jaren betalen. Dit land ie evenwsl niet onder oultuur en moet heele maal ontgonnen worden. Het is altijd beter ontgonnen land te koopen, al kost het ook meer geld. De Nederlanders doen beter niet blindelings land te koopen. Men moet laud knopen niet te ver van den spoorwsg, anders kost bet vervoer meer dan de oogit opbrengt. Dit is een punt, waarop men niet genoeg kan wijzen. Wij hebben openbare scholen. Iedere geloofsbelijdenis heift recht op een eigen sohool. Het leerplan is voor alle soholen gelijk. Wij hebban drie Katholieke colleges een openbaar college, twee protsatansohe en een Joodsoh. Er si)n geen Nederlanden op deze colleges De geneeskundige behan deling is gesd voor eso nieuw land. Er sijn overal dokters, waar gsoosg bevol king is. Specialisten zijn er tot nog toe zeer weinig. De immigranten doen beter alls mes te brengen, wat ze hebben, vooral kleeren en kleinigheden, meubels echter niet, daar bet vervoer zeer kostbaar ia. Tec slotte valt nog op te merken, dat er hard ge werkt moet worden, om tot iets te komen en zelfs offers gebracht. Er sijn miaiobien dingen, die hier aan ganamer schijoen dan in Holland, doch over het algemeen genomen ia hat leven niet zoo aangenaam, een boer most hier bard werken. In 6 maanden is bier alles te doen. De winter is laug en koud eiod October begint zij gewoonlijk. Dan valt gewoonlijk de eerst? sneeuw. Deze blijft liggen tot Mei. Het is verbazend koud in den winter, en teer heet in de zomer. De kouls is evenwel zeer droog, en daarom teer goed uit te houden, als men goad warm gekleed is. PASTOOR A. J JANSSEN. Ingezonden Mededeelingen Zoo luidds de titel yaa 't artikel naar aanleiding ran den Venrayschen Gregoriusdag, verleden week ia uw blad geplaatst. Wat mij er van dacht Komt ons oordeel hier en daar overeen, op andere plaatsen staan we heel wat van elkander af. Nu weet ik wel, dat men in zoo'n artikeltjes minder puntjes op da i zet. en liever wat diplo matisch er om heen praat. Maar wat heeft men dan er aan; welke objectieve waarde kan men er dan aan hechten f Ik houd meer van recht door zee. Zeggen waar 't op staat, dat is mijn princiep. En ziehier dan mijn gevoelen. Een algemeene bemerking voorop, geldende voor alle koren, die op den Venr. Gregoriusdag hebben gezongen, 't Gregoriaansch deed wat te gejaagd, wat onrustig aan. Niet dat allen te vlug zongen over 't algemeen was het tempo nog al volgens Bartje» 132 tijden in de minuut. Wat er dao dat onrustige aan gaf Dat niemand de groote pauzeering in acht nam en men de slotnoot met een puntje afbeet, ja dikwijls nog korter aan hield, dan een gewone noot. Men kan vlug zingen en toch den indruk geven van waardig en op zijn gemak te zingen, als men maar voldoende pau zeert, en op 't slot niet laat hooren zie zoo we zijn klaar. Ook zou ik aan oen enkele organist willen vragen, waarom hij in den 8sten modus als voorlaatste accoord den grooten drieklank re majeur liet hooren. Zóó gaat immers niet weinig het karakter van dien kerktoon verloren. Men krijgt zoo den indruk of men opeens in 't -Oud Luiksch" of 't -Oud Amsterdamsch" van voor 'n goeie vertig jaren verzeild geraakt is. En nu chaque a son tour. Tieu punten was 't hoogste aantal. Biernaar oordeele men over den indruk, dien de zang op mij maakte. SWOLGEN. Introitus 6. Alleluia8. De or ganist had die fa kruis wel kunnen weglaten, en vooral dat vrij aangeslagen groot sept. acc. op »bo" van glorificabo. De ademhaling der sangers was correct. WANSSUM. Intr. 4. Wat 'n stemmenkracht in die jongenB 1 Mijnheer Wijnhoven, u wil die kereltjes toch niet voor omroepers opleiden Het -O Sacrum" van Halier vond ik zoo tamelijk zonder ziel. Overigens werden de noten correct en zuiver gezongen. MERSELO. (Zong in plaats van Geisteren) Intr. 5. 't Meerstemmige «O Sacrum" 6 was wat on zeker. Vandaar 6 punten in plaats van 8. OIRLO. (was in mijn oog, of beter gezegd in mijn oor, de primus Intr. 8. Het -Kyrie" van Diebold heeft door de schuld der eerste Tenors, die de hooge toonen wat wild attaqueerden 1 punt verloren en kreeg dus 9 in plaats van 10. CASTENRAY, Intr. 2 Sequentia 2. De noten werden goed gezongen, maar hier en daar wat er tegen aan. Daar zat ook al heel, heel weinig rythmus in. VENRAY. N'er déplaise onze goeie Veurayers, krijgt toch -ors" Koor voor den Intr. maar 7 punten. De zang was veel en veel te sterk. En wat betreft -Sanctus en Benedictus" van Nekes, vond ik 't ensemble van -Sanctus" goed, van -Benedic tus" beter. Ook bij het eerste -Hosanna" viel de tenor veel te wild in. Over 't algemeen had de zang wel beschaafder kunnen zijn. De begeleiding van 't Gregoriaansch dient voorbeeldig te heeteu. SMAKT. Intr. -Invocabit" en -Adjutor" mag ik tot mijn spijt maar 2 toekennen. Bij den zang van 't eerste nummer troostte ik mij al met het voor uitzicht op den Intr. van St, Jozef, den Smaktschen Heilige. Helaas 't was van 't zelfde laken een broek. Daar wordt niet aan gezongen. Nu hielp de organist wel een handje om op de hoogte te blijven, maar daardoor werd de begeleiding veel te scherp. Geen moed verliezen als er gezongen wordt, borst vooruit, handen op den rug, en bij een volgende gelegenheid zal 't heel wat beter zijn. OOSTRUM. Intr. 8 -Factus est" 4. Het tweede nummer was onrustig en niet gelijk. Die Com munie is wel lang, maar begin dan wat vroeger ook zal de celebrant er niet op tegen hebben even te wachten. In ieder geval, bederf den zang niet voor 't klaar moeten zijn. 't Was jammer de Intr. was zoo mooi 1 GEISTEREN Daar kan ik niets van zeggen, doordat er in 't begin verwarring bestond in mijn attentie. In den proloog had ik niet verstaan, dat er verandering in de volgorde was gebracht, zoodat ik eerst later toen het meerstemmige -O Sacrum" van v. Schaik ten gehoore werd gebracht die verandering bemerkte. Ziedaar mijn gevoelen, 't Is wel persoonlijk, maar toch aan de theorie getoetst. Ten slotte de wensch, dat dezelfde, zoo noodig nog grootere ijver onze koren moge blijven bezielen, om ter eere van God en tot stichting van de geloovigen den godsdienst op waardige wijze dien luister bij te zetten, die aan de hoogste en heiligste instelling op deze aarde past.P. S. Hoedt IJ bijtijd*. Kon, toobt, griep, koorts enz veroor» zaken tal van nieraaodoeningen. De nieren moeten dan den bestand missen van de andere bloedreinigende organen de huid» porie3longen en ingewanden. BÜ de dubbele inspanning en vaak ver waarloosd, is bet geen wonder, dat de nieren bet afleggen. Dan is het tyd om een niergeneesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor» komen. Doe wat gij knot om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledemateD en «pieren, en zorg voor een goede bloedsom loop. Leef op verstandige wijte, Foster's Pillen geven betrouwbare hulp Zij we-ken alleen op.de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotneken en drogist zaken a f 1.75 par doos. 25 Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstop ping. slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in ordeuw geest helder en uw lichaam Ank— door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0 65 in apothekin en drogistzaken. 9 Zhttrdeg is onderstaande circulaire door de directie der Credietvereeniging De Banzebank te 's Hertogeobosch verspreid Dezer dag zal door de regeering wor den ingediend een wetsvoorstel ten doel hebbende steun ts verleenen aan bet Ka tholiek Middeostandscrsdiet. in een nog aader vast te stellen vorm. Deze maatregel zal genomen worden, om aan eveotusele moeilijkheden tegemoet te komen. Tegevolge van de ongekende malaise, waaronder het bedrijfsleven in ons land, speciaal bet industrieele leven in de Zuide lijks provincies, gsdrakt gaat, waren be- du diode verliezen niet te vermijden. De geleden verlieten en verdere risiko's makeo het onnoodig, dat de instelling aan eene reorganisatie worde onderworpen. Wy vertrouwen nochtans, dat bovenge noemde reorganisatie zoodanig zal kuoDeo worden doorgevoerd, dat zy zoowel aan (crediteuren als aan debiteuren bevrediging brengen zal. De instelling Leeft blykens het Finan cieel Adresboek voor Nedarlaod, een ge woon kapitaal van f 10 millioen in aan- dealen op naam en een 6 pot. preferent kapitaal van 2 millioen in aandeelen aan toonder, Van het kapitaal is geplaatst en volgestort f 4,245.000 De raaerve bedraagt f 91,000. De dividend reserve f25,000 eo de extra reserve f 280,000 De instelling bestaat sedert December 1908 Directeu is de beer M Verbark, Een onderhoud melde Direelle De verhouding lot de Boerenleenbank. Cijfers en gegevens In een onderbond wat de directie met eea Bossohen korr. beeft geroerd, zjju de volgende inlichtingen verstrekt. De oDgekande malaise welke in ons land en vooral in bet Zuidelijk deel, bet industriëdle- eo bedrijfsleven op zoo buitengewone wyze drukt, beeft noodwen dig ook zija terugslag doen gevoelen op de Credietvereenigiog De Hanzebank te 's Hertogenbosob, die met bare 22 by ban keu en 78 correspondentschappen zeer uitgebreide relaties heeft met tal van takken van dit bedrijfsleven. Het gevolg is geweest dat met dia bedrijven zelf ook da Hanze bank beduidende verlieten besft geleden. Met bet oog daarop werd besloten een algeheele reorganisatie der bank door te voeren in hst belang van allen die met de bank in relatie ataan. De daarover ontwor pen plannen brachten ock mede een over leg mat de Regeering. hetwelk tot zulk •en resultaat heeft geleid, dat spoedig de publikatie kan worden tegemoet gezien van een wetsontwerp, dat beoogt in een bepaalden vorm steun te verleenen aao net Middenstandicrediet. Met het oog op de indiening van dit wetsontwerp was het voor de Hanzebank noodzakelijk om sur- seaooe van betaling aan te vragen, omdat de publikatie uiteraard een abnormale op vraging van gelden kon doen verwachten. Het voornemen der Hanzebank was om op Maandag 18 Joni de kassen ta sluiten, omdat men meende nog Zaterdag j.l, de gelegenheid te moeten openlaten tot uitbe taling. van gelden aan cliëjtè en dia dit ten behoeve van weekloonen eo anderzins zonden noodig bebben. Om 12 nur zouden de kassen dan gesloten sijn, gelijk Zater dag te doen gebruikelijk is. De directeuren der bijbanken waren Zaterdag naar Den Bosoh ontboden, ten einde nog Zondag de onderhoorige korres- pondentscbappen 7oor te bereiden op het sluiten der kassen op Maandag, Eohtar er kwamen Zaterdag voormiddag vooral telafonisoh zooveel opvorderingen van geld dat ds directie meende dit als een run te moeten beschouwen en, gezien de voorge nomen plannen zich niet gerechtigd maer achtte, hoewel de liquide middelen er voor aanwezig waren, aan de aanvragen te voldoen. Daarom werden tegen de be doeling in de kaaien reeds Zaterdag in den voormiddag gesloten. De hulp die de regaering zich voorstelt ta varleeneo, zal er op gericht zijn om oredieteo, die bestaanskana en bestaans- reobt hebben, doob door da acenomiaoba toeatahdea in bet bedrijfsleven in moeilijk heden verkeeren, in bet algemeen belang verder mogelijk ta maken. A! beoogt de hulp van den Staat rechtstreeks de debi teuren in bun moeilijken toestand te helpen de onmiddellijke gevolgen zullen noohtaoe mede ten voordeel zijo van de krediteuren, terwijl bet atreven der Hanzebank er bij hare reorganisatie welke zy in zaer korten tijd hoopt tot stand te brengen teveDs op gericht zal zijn bet bedrijf in zyn geheel te bewaren en das beide groepen niet te scheiden. Het is dus in hst belang der krediteuren, om door hunne madewer king waarop de directie een beroep doet de reorganisatie niet door overijlde stappen te verhinderen. Gevraagd naar de verhouding, welke er bestaat tussohen de Hanzebank en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, werd door de directie geantwoord, dat sinds jaren tusscbeo Hanzebank en Boe* tenleeDbank een bevriende financieele ver houding bestaat. Ails door de Boerenleenbank gedane traosakti^s zij o ten volle gedekt, soodat er voor aangeslotenen bij de Boerenleenbank geen oogeruetheid behoeft te bestaan. De direotie der Hanzebank staat niet op likwidatie-ataodpunt. doob op organisatie- standpunt. In dit liobt besft men ook de plaDoen der regeeriog te bezien. Dat hare voorstellen zouden beoogen garantie-ver» leeniog ten behoeve eener in te richten Centrale Hanzebank moet zoo worden ver staan, dat de regeering wel een Centrale wil, doch dat zij daarvoor geen geld be schikbaar stelt. Zij wenscht instandhouding van bet Katholieke Middenstandicrediet door middel van de bestaande organisaties, na inwendige reorganisatie voor zoover die voor ieder bedrijf noodig is. Het zal au bet streven zyn om. nadat de verschillende banken weer gezond zyn, te komen tot een Katholieke Opper»Cwtrale voor uitwisss- liog van belangen met een controleerend en adviseerend karakter, een inetitnut dat op bet gebied der bedryfsleiding zal advi» seeren eo dat de geldcirculatie onder de banken, die bare volledige zelfstandigheid behouden, onderling zei bewerkstelligen. Echter zal als overgangsmaatregel voor de regeeriDgsbu'p worden gebrnik gemaakt van een nader door de R ?geering aan te stellen baokinsteliiog De Hanzebank te Hertogenbosob is in December 1908 opgericht. Zy heefteen gewoon kapitaal van 10 millioen gulden in aandeelen op naam en een 6 pet. preferent kapitaal van 2 millioen gulden in aandee len aan toonder. Van het gewone kapitaal is, blykens de balans per ultimo Decem ber 1922 geplaatst en volgestort f 3 864 000, van het preferente kapitaal f380 000, terwijl de gezamtnlyke reser ves bedragen pi. m. f 700.000. Op 31 Mei j*. was het bedrag der de- pos to's f 10 800.000, dat der krediteuren f6 300 000. dat van ds inlagea op de Spaarbank f 7.000 000 en het uitstaand xrediet f34.000,000. Tot deze mededeelingen meent de direc tie zich alsnog te moeten bepalen en ver trouwt op aller medewerking om de plan oen mogelijk te maken, overtuigd als zy is, dat op die wyze aao belanghebbenden bevrediging zal worden geiobonken. De Hanzebank Ie Elreeht. Bebalvt, de Hanzebank te V Hertogen» bosob beeft ook de N. V. De Hanzebank te Utrecht Zaterdag meegedeeld, verplioht te zijn tot het aanvragen van voorioopige aurcéaooe van betaling. Deze mededeeling ging van de volgende toeliohting vergezeld. Meerdere credietvereenigingen, oorspron kelijk naar goede regelen en oo gebruike» lijken waarborg verleend, verloren als 't ware plotseling beide grondslagen- De groote waardeverschillen in onder- paoden, waardedaling van zoovele activa deden eertijds gezonde verhoudingen, tot desolate omslaan. In hoofdzaak als gevolg daarvan is de N. V. De Hanzebank te Utrecht genood zaakt, b\j de reobtbank een verzoek in te dienen om -voorioopige la.séaQee van be taling". De pjgingsn, om op eenigerlei wyze ver betering in den toestand te brengen faal den.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1